polemike

Seminar o pravnih izzivih informacijske tehnologije

11. 12. 2000 00.00

V hotelu Alp v Bovcu je konec preteklega tedna potekal seminar Evropskega združenja študentov prava (ELSA) z naslovom Pravni izzivi informacijske tehnologije, na katerem so svoja mnenja predstavili številni domači strokovnjaki na področju prava. Seminar se je začel v petek ob 19. uri zaključil pa v nedeljo, 10. decembra.

Predvolilna kampanja se počasi izteka

12. 10. 2000 00.00

Pred iztekom predvolilne kampanje, ki se bo zaključila z nastopom volilnega molka jutri ob polnoči, bodo nekatere stranke, ki se potegujejo za naklonjenost volivcev na nedeljskih parlamentarnih volitvah, pripravile še zadnje večje prireditve. Volilna kampanja, ki se je začela mesec pred volitvami, 15. septembra , je potekala predvsem v znamenju televizijskih soočenj strankarskih predstavnikov, novost je bila t.i. e-kampanja oziroma predstavitve strank in kandidatov ter klepeti na internetu.

V Nemčiji je preveč tujcev

01. 09. 2000 00.00

Enainpetdeset odstotkov Nemcev iz vzhodnega dela države meni, da je v Nemčiji preveč tujcev, je pokazala javnomnenjska raziskava, ki jo je v zadnji številki objavil nemški tednik Süddeutsche Zeitung. Po podatkih ankete se s to ugotovitvijo strinja tudi 37 odstotkov prebivalcev zahodnega dela države.

Večernji list bo kupila avstrijska Styria

26. 08. 2000 00.00

Podpredsednik hrvaške vlade Slavko Linić je včeraj potrdil, da so s Caritas Fundom dosegli dogovor o prodaji hrvaškega dnevnika Večernji list avstrijskemu medijskemu koncernu Styria. Približno štiri milijone nemških mark, pridobljenih v tej transakciji, bo nakazano na račun hrvaške države, sredstva pa bodo blokirana dokler sodstvo ne bo presodilo o morebitnih nepravilnostih pri privatizacije tega dnevnika.

Marihuana prek prenosnega telefona

19. 08. 2000 00.00

Novo začetniško podjetje iToke namerava spremeniti realnost v nizozemskem Amsterdamu, saj namerava s 1. septembrom začeti sprejemati ponudbe za marihuano. To sproža polemike, saj zakoni prepovedujejo prodajo marihuane izven ti. Coffee-shopov. Podjetje je sporočilo, da namerava omogočiti uporabnikom naročila preko prenosnih telefonov, ki uporabljajo standard WAP. Da bodo plačali svoja naročila, bodo lahko uporabniki kupili predplačne kartice, imenovane iTokens v kioskih po Amsterdamu. Z dlančno napravo bodo lahko kolesarski kurirji prebrali identifikacijske podatke vsake kartice ob času dostave. Količina naročila pa bo navzgor omejena na največ dva grama marihuane. Tako kot hoče GovWorks.com privatizirati vladne storitve, tako hočemo mi večmilijardni posel z marihuano narediti varen in socialno odgovoren. In veste kaj? Javnosti je ideja vseč. iToke je e-mokracija na delu, je povedal eden izmed dveh ustanoviteljev podjetja Mike Tucker.

Haider je v Italiji nezaželen

12. 08. 2000 00.00

Italijanski zunanji minister Lamberto Dini je pozval avstrijsko vlado, naj prepreči, da bi koroški deželni glavar, nekdanji vodja avstrijskih svobodnjakov (FPÖ) Jörg Haider, znova obiskal Italijo, v današnji izdaji poroča italijanski dnevnik La Repubblica. La Repubblica je namreč objavila kopijo pisma, napisanega 22. julija, ki ga je Dini poslal avstrijski kolegici Beniti Ferrero-Waldner in avstrijskemu kanclerju Wolfgangu Schuesslu. Dini ju je v pismu pozval, naj sprejmeta vse potrebne ukrepe, s katerimi bi se izognili dogodkom, podobnim tistim ob nedavnem Haiderjevem obisku na severu Italije.

Polemike v zvezi z gradnjo opere v Pekingu

09. 08. 2000 00.00

Vplivni kitajski dnevnik v angleškem jeziku China Daily je začel polemiko v zvezi z načrtovano gradnjo velike moderne opere v Pekingu po načrtih francoskega arhitekta Paula Andreuja. Časnik je polemiki posvetil kar eno stran, na kateri je objavil peticijo s podpisi približno 150 kitajskih arhitektov in razumnikov, ki menijo, da načrtovana gradnja futuristične opere ne sodi v zgodovinsko središče Pekinga. Arhitekt Paul Andreu sicer pričakuje dokončno odločitev oblasti o začetku gradnje še ta mesec, potem ko je iz finančnih razlogov načrte nekoliko spremenil.

Nove polemike o lipicancih

18. 07. 2000 20.51

Društvo prijateljev Lipice je danes sporočilo, da je ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pripravilo osnutek dvostranskega meddržavnega sporazuma o lipicancih, ki naj bi ga minister Ciril Smrkolj v kratkem podpisal z avstrijskim kmetijskim ministrom Wilhelmom Moltererjem. ''Če bo ta sporazum podpisan, si bo Slovenija po lastni krivdi dokončno zapravila vsakršno možnost, da bi v mednarodnih razmerjih uveljavila svoje zgodovinsko izpričane pravice do lipicancev,'' sta v sporočilu, ki ga je društvo naslovilo tudi na predsednika republike Milana Kučana, premiera Andreja Bajuka in državni zbor, zapisala Boris A. Novak in France Bučar.

Financiranje bolnišnične dejavnosti

16. 07. 2000 13.44

Financiranje bolnišnične dejavnosti je tema, o kateri je bilo v zadnjem času veliko povedanega. Polemike, ki jih je nedvomno spodbudilo sprejemanje t.i. področnega dogovora za bolnišnice, so se vrtele predvsem okoli delitve sredstev; glede tega, da je vreča denarja, namenjenega za bolnišnično dejavnost, premajhna, so se tako ali tako strinjali praktično vsi.

Končana konferenca o aidsu

14. 07. 2000 18.38

V južnoafriškem Durbanu se je danes končala 13. mednarodna konferenca o aidsu, ki se je je udeležilo več kot 11.000 raziskovalcev te smrtonosne bolezni. Konferenca, ki je prvič potekala na afriški celini, kjer za aidsom oboli en odrasel od treh, je potekala v znamenju polemike, ki jo je z dvomom o virusu HIV kot povzročitelju aidsa sprožil južnoafriški predsednik Thabo Mbeki.

Italijansko prvenstvo neregularno?

08. 05. 2000 18.33

Italijansko nogometno prvenstvo se bliža koncu, preostal je le še zadnji, 34. krog, toda polemike o regularnosti so se, kot kaže, šele začele. Razburjenje italijanske športne javnosti je povzročil sodnik Massimo De Santis, ki je na tekmi Juventus-Parma v zadnji minuti razveljavil, po mnenju mnogih, popolnoma veljaven izenačujoči zadetek gostov.

Občina Trst podpira boj Slovencev

14. 04. 2000 11.24

Občina Trst podpira boj Slovencev za zaščitni zakon, je bistvo stališča podžupana Trsta Roberta Damianija. Damiani namreč v svojem stališču, ki ga objavlja Primorski dnevnik, obžaluje očitek Jožeta Pirjevca županu Riccardu Illyju in njegovim odbornikom, da niso dovolj občutljivi do Slovencev in njihovih pravic.

Zločinci v Benettonovih oglasih

27. 01. 2000 21.18

Znani italijanski proizvajalec oblačil Benetton, ki slovi po nenavadnih in spornih oglaševalskih akcijah, bo prihodnji teden začel z novimi oglasi, v katerih bodo nastopali na smrt obsojeni kaznjenci. Ta namera je v Italiji, ki tradicionalno nasprotuje smrtni kazni, že sprožila polemike.

Kako urediti financiranje kulture?

22. 01. 2000 09.36

Zakon o izvrševanju proračuna je razjasnil tudi v zadnjem obdobju dokaj živahne polemike o tem, kako urediti financiranje tistih kulturnih zavodov, katerih (so)ustanoviteljice so občine in so od lani bolj ali manj odvisni od njihove ''dobre volje''.

Homoseksualni očetje so bolj pozorni do otrok

18. 01. 2000 07.29

Po raziskavah britanskega dnevnika The Independant so homoseksualni očetje bolj pozorni in rahločutni do svojih otrok kot heteroseksualni. Kar četrtina vprašanih homoseksualcev je namreč povedala, da so se odločili za polovični delovni čas ali pa da so celo pustili službo, da bi se lahko posvetili otrokom.

Bitka galeriji Tate

01. 11. 1999 10.46

V postelji, ki je kot umetnina v londonski galeriji Tate sprožila burne polemike v javnosti, sta se dva moška pred dnevi spustila v burno ''bitko'' z blazinami in tako za nekaj ur ohromila normalno delovanje razstave. Kot so povedali predstavniki galerije, je mladeniča prijela policija, umetnino Tracey Ermin pa so spet popravili. Postelja - nepostlana, malce zamazana in ''opremljena'' s kondomi ter spodnjim perilom - je kot hudo sporni eksponat razstave v številnih medijih sprožila množične kritike.

Bela tehnika v spomladanskih barvah

22. 03. 1999 17.33

Razstava z naslovom Bar je ena angažiranih umetniških prireditev ob današnjem mednarodnem dnevu voda. Razstavo pripravlja Bela tehnika - podpisuje jo Dušan Šuštaršič - na splavu Ponirek, zasidranem na Špici ob Ljubljanici. Avtor, ki je postal v minulih letih znan po instalacijah iz smeti oz. ostankov industrijskega dizajna, z novo razstavo opozarja na ''neuspešno reševanje problematike komunalnih odpadkov v Sloveniji, vse večje probleme z vodo in polemike o tem, kaj storiti z Ljubljanskim barjem''.

Marihuana je lahko zdravilna

20. 03. 1999 09.42

Aktivne sestavine v marihuani lahko pomagajo pri lajšanju bolečin in slabosti in bi zato morale biti znanstveno preizkušene, poudarja posvetovalna komisija ameriške vlade. Njeno poročilo bo najbrž znova dvignilo polemike o tem, ali je marihuana koristno ali škodljivo mamilo, je poročala agencija AP.

Skuratov ostaja proti Jelcinovi volji generalni tožilec

17. 03. 1999 17.34

Ruski generalni državni tožilec Juri Skuratov ostaja proti volji predsednika Borisa Jelcina še naprej na svojem položaju, je v glasovanju o domnevno izsiljeni prošnji za razrešitev Skuratova danes sklenil svet federacije ruskega parlamenta. Odločitev je sprožila ostre polemike med parlamentom in Jelcinom.

Republikanci ostro napadajo vlado predsednika ZDA Billa Clintona

10. 03. 1999 09.28

Republikanski kongresniki in senatorji ostro napadajo vlado predsednika ZDA Billa Clintona zaradi počasne preiskave primera vohunjenja v jedrskih laboratorijih v Los Alamosu na račun Kitajske. Senatni odbor za obveščevalne dejavnosti tako že pripravlja zaslišanja vladnih uradnikov na čelu z ministrom za energetiko in nekdanjim veleposlanikom ZDA v ZN Billom Richardsonom. Richardson je v ponedeljek sicer odpustil osumljenega znanstvenika tajvanskega rodu Wen Ho Leeja, senatorje pa razburja dejstvo, da so Leeja že vrsto let sumili, svoje delo pa je normalno opravljal naprej. Polemike je sprožilo tudi vprašanje varnostnega režima v znanstvenih laboratorijih. Bill Richardson je priznal, da je varnostni režim bolj ''akademski'', kar pa ne pomeni, da lahko kdorkoli pride do podatkov o ameriških jedrskih skrivnostih.

Polemike o koncertu ob podelitvi Nobelove nagrade za mir

10. 11. 1998 11.26

Ravnatelj Norveške opere je koncert, ki naj bi ga priredili ob podelitvi Nobelove nagrad za mir, ocenil kot ''kulturni škandal'', ker so namesto nordijskim izvajalcem dali prednost Eltonu Johnu in skupini The Cranberries. Nagrado za mir bodo podelili 10. decembra, in sicer politikoma iz Severne Irske Johnu Humu in Davidu Trimblu. Sicer pa bodo na koncertu sodelovali še britanska pop zvezda Phil Collins, kanadska pevka Alanis Morrissette, italijanski tenor Andrea Bocelli ter irski flavtist James Galway.

Nemški Bundestag o proračunu za 1998

25. 11. 1997 10.02

V nemškem Bundestagu bodo poslanci danes začeli štiridnevno zaključno razpravo o proračunu za leto 1998. Skoraj leto dni pred volitvami pričakujejo na že tradicionalni glavni razpravi ostre polemike. Glavna tema razprave bi naj bil boj proti brezposelnosti. Opozicijski socialdemokrati so predtem od vlade zahtevali aktivnejšo politiko na področju delovne sile.