pomaga

Dušan Fišer na Gradu
06. 07. 2001 00.00
V Peterokotnem stolpu Ljubljanskega Gradu se bo v okviru 49. ljubljanskega poletnega festivala za Žarkom Vrezcem predstavil še en domači slikar, tokrat 39-letni Ptujčan Dušan Fišer. Kustosinja razstave Barbara Sterle Vurnik v spremni zloženki piše, da je postopno preseganje klasičnega slikovnega prostora v Fišerjevem slikarstvu doseglo vrhunec v zadnjih dveh letih, ko je avtor "slikarski ekran" transformiral v instalacijo v njenem pravem pomenu besede, pri tem pa ohranil slikarski pristop.

V Salzburgu o dvostranskih odnosih
02. 07. 2001 00.00
Slovenija in Hrvaška prav v tem obdobju pospešeno rešujeta preostala odprta vprašanja. To sta na srečanju ob robu tridnevnega Evropskega gospodarskega foruma v Salzburgu ugotovila premier Janez Drnovšek in hrvaški predsednik Stipe Mesić. Po Drnovškovih besedah sta državi zelo daleč pri reševanju vprašanja meje, dogovor glede JE Krško pa je praktično že dosežen.

Drnovšek v Salzburgu
02. 07. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek, ki se v Salzburgu udeležuje tridnevnega Evropskega gospodarskega foruma, je imel danes več dvostranskih srečanj. Med drugim se je sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, s srbskim premierom Zoranom 195144inđićem, krajši pogovor pa je imel tudi s Clausom Schwabom, enim od ustanoviteljev in predsednikov Svetovnega gospodarskega foruma, ki prireja srečanje v Salzburgu.

Milošević v Haagu
29. 06. 2001 00.00
Z letališča v Tuzli so v Haag prepeljali nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije so izročili še tri obtožence, nekdanjega vodjo srbskih upornikov na Hrvaškem Milana Martića in enega od t.i. vukovarske trojke Mileta Mrkšića ter bosanskega Srba iz Prijedora Dušana Kneževića, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta, ki je navedla diplomatske vire v Banja Luki. V Haag so jih prepeljali iz Tuzle, vendar ni znano, ali je bila omenjena trojka prepeljana skupaj z Miloševićem.

Poplave prizadele več držav
22. 06. 2001 00.00
V močnem deževju in nevihtah, ki od torka divjajo po Romuniji, je umrlo devet oseb, tri pa so bile poškodovane, je danes sporočilo romunsko ministrstvo za okolje. Pet oseb, med njimi tudi enega otroka, so odnesle reke, ki so prestopile bregove, štiri pa so ubile strele. Strele so ranile še tri osebe, ki so v bolnišnici, vendar niso v življenjski nevarnosti. Pod vodo je približno 50.000 hektarjev obdelovalnih zemljišč, uničenih pa je več kot 3600 hiš v 140 vaseh in mestih. Toča je še dodatno uničila pridelke na nekaj tisoč hektarjih površine.

Irska predsednica nadaljuje obisk
21. 06. 2001 00.00
Irska predsednica Mary McAleese se je danes udeležila delovnega zajtrka s predstavniki slovenskih in irskih podjetij, sestala se je z ministrico za gospodarstvo Teo Petrin, srečala pa se bo tudi s premierom Janezom Drnovškom, ljubljansko županjo in nagovorila člane Društva za mednarodne odnose. Med obiskom v Sloveniji si bo ogledala Bled, Postojnsko jamo in slovensko obalo, v petek zvečer pa se bo vrnila v domovino. Po včerajšnjem prihodu se Mary McAleese srečala z zunanjim ministrom Ruplom, predsednikom državnega zbora Pahorjem, zvečer pa ji je gostitelj predsednik Kučan na Brdu pri Kranju priredil slavnostno večerjo.

Svetovni dan beguncev
20. 06. 2001 00.00
Visoki komisariat ZN za begunce je ob 20. juniju, prvem Svetovnem dnevu begunca, poudaril, da razglasitev slednjega ni dovolj. Po mnenju te organizacije je potrebno oživiti zavzetost, da se te ljudi podpre in se jim pomaga. Tistim, ki bežijo pred preganjanjem, je treba zagotoviti vsakodnevno varovanje in jih ne zavračati ter potiskati nazaj v nevarnost. Omenjeni komisariat tudi poudarja , da bi morale premožnejše države veliko bolj podpirati človekoljubne dejavnosti na področjih, ki so neposredno prizadeta zaradi beguncev in da večini beguncev gostoljubje največkrat nudijo prav najrevnejše države, kar daleč presega njihove skromne možnosti.

Manila se bo pogajala z uporniki
06. 06. 2001 00.00
Pogajanja so predvidena s sporazumom, ki so ga oblasti v Manili sprejele na prejšnjih pogajanjih z Islamsko osvobodilno fronto Moro (MILF), največjo muslimansko uporniško skupino na Filipinih. MILF se bori za osamosvojitev juga Filipinov, oblasti pa so jim pripravljene priznati omejeno avtonomijo. Eduardo Ermita, predsedniški svetovalec v Manili, pravi, da se še niso dogovorili, ali bodo pogovori v Kuala Lumpuru, Libiji ali Indoneziji. "A smo že dobili vabilo libijske vlade, da pogovori izvedemo v Libiji."

Antibiotiki niso vedno rešitev
29. 05. 2001 00.00
Starši pogosto pritiskajo na zdravnike, naj otroku predpišejo kakšen antibiotik, čeprav je mogoče z njim uspešno zdraviti le bakterijske ne pa tudi virusnih okužb, kamor sodi večina otroških bolezni. "Žal se pogosto dogaja, da starši po nekaj dneh, ko se stanje izboljša, prekinejo z zdravljenjem, kar potem čez čas vodi do ponovitve same bolezni ali pa tudi, ko se stanje poslabša ponovno prisilijo zdravnika, da se odločijo za novo zdravilo, drugačno ali pa neustrezno poveča odmerke zdravil," je povedal direktor pediatrije Ciril Kržišnik.

Novi spopadi pri Tetovu
19. 05. 2001 00.00
V makedonskem mestu Tetovo so se danes popoldne slišale močne eksplozije iz smeri pobočja Šar planine, kjer so se makedonske sile, kot je izvedela srbska tiskovna agencija Tanjug, spopadle z albanskimi skrajneži. Do spopadov je prišlo na poti od vasi Vejce proti makedonsko-jugoslovanski meji, blizu krajev Kobilica in Karanikolina šija, ki jih skrajneži, pripadniki Osvobodilne narodne vojske (ONV) uporabljajo za ilegalni prehod meje.

Stroka proti umetni oploditvi
18. 05. 2001 00.00
Slovenci bomo junija na referendumu odločali o možnosti umetne oploditve tudi za samske ženske. Včeraj so se v ljubljanskih Križankah zbrali tisti, ki menijo, da imajo pravico do umetne oploditve tudi samske ženske. Vendar pa so udeleženci razširjenega strokovnega kolegija za ginekologijo, v katerem so predstavniki stroke iz vse Slovenije, proti noveli zakona.

Začetek sejma Teleinfos 2001
16. 05. 2001 00.00
Teleinfos, največja prireditev s področja telekomunikacij, poteka od danes do petka v Cankarjevem domu v Ljubljani. Na njej sodeluje preko 50 razstavljavcev na več kot 950 kvadratnih metrov razstavne površine, v treh dneh pa se bo zvrstilo 150 strokovnih tematskih predavanj, 20 dogodkov odprtega tipa, 2 okrogli mizi in nekaj posebnih delavnic. Za strokovnost bo skrbelo 142 domačih in 11 tujih predavateljev.

Sudanu grozi huda lakota
03. 05. 2001 00.00
Zaradi dolgotrajne suše v Sudanu približno 600.000 Sudancem grozi huda lakota in "humanitarna katastrofa velikih razsežnosti", so iz Kartuma sporočili Združeni narodi, ki so mednarodno skupnost že pozvali, naj pomaga tej afriški državi, v kateri še vedno divja državljanska vojna.

Konec zasedanja v Washingtonu
01. 05. 2001 00.00
S sestankom razvojnega odbora Svetovne banke (WB) se je v Washingtonu sinoči končalo redno spomladansko zasedanje Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in WB. Razvojni odbor, ki šteje 24 članov, se je v skupni izjavi po seji zavzel za večjo pomoč državam s srednjevisokimi dohodki, v katerih po besedah predsednika WB Jamesa Wolfensohna živi kar 80 odstotkov vsega revnega prebivalstva na svetu. Člani odbora so se strinjali o pomenu nadaljnje gospodarske rasti in zmanjševanja revščine, WB pa pozvali, da državam v razvoju pomaga pri dostopu na svetovna tržišča tudi s tem, da jim pomaga razviti domače zmogljivosti. Spomladanskega zasedanja obeh mednarodnih finančnih ustanov v Washingtonu sta se udeležila tudi slovenski finančni minister Tone Rop in guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari.

Terapija za zdravljenje slepote
30. 04. 2001 00.00
V ZDA so odkrili gensko terapijo, s katero so slepi psi prvič spregledali. S podobno gensko terapijo se odpira upanje številnim ljudem, ki so slepi od rojstva.

Delni uspeh za Napster
28. 04. 2001 00.00
Napster, ameriška spletna stran za izmenjavo glasbenih datotek mp3, je pred sodiščem dosegla delni uspeh. Ameriška zvezna sodnica Marylin Hall Patel je razsodila, da je naloga glasbene industrije, da pomaga pri identifikaciji glasbenih del, zaščitenih z avtorskimi pravicami. Dokler glasbena industrija ne bo poskrbela za jasno identifikacijo pesmi, ki krožijo po internetu, spletnemu podjetju Napster ne bo treba preganjati vseh ljubiteljev glasbe.

Ustavili preiskavo proti Kohlu
26. 04. 2001 00.00
Nemško državno tožilstvo je do nadaljnjega ustavilo preiskavo proti nekdanjemu nemškemu kanclerju Helmutu Kohlu. Kohl mora do 8. junija v skladu z dogovorom o poravnavi plačati le 300.000 nemških mark in preiskovalni postopek proti njemu bo ustavljen, je še pojasnil Apostel. Vendar pa to še ne pomeni, da bo s tem Kohl tudi pravno priznal odgovornost za nezakonito financiranje njegove stranke CDU med letoma 1993 in 1998.

Zaključek turističnega festivala
19. 04. 2001 00.00
Na Ptuju se bo danes začel sklepni del 15. državnega festivala turističnih podmladkov. Projekt z naslovom Turizmu pomaga lastna glava je pripravila Turistična zveza Slovenije, osrednji temi letošnjega festivala pa sta turizem in dediščina.

Na Nizozemskem dovolili evtanazijo
11. 04. 2001 00.00
Nizozemska je prva in edina država na svetu, ki odslej dovoljuje evtanazijo - zakon, ki zdravnikom dovoljuje, da neozdravljivo bolnim pomagajo umreti. Zgornji dom nizozemskega parlamenta je v torek zvečer s 46 glasovi za, 28 proti in enim vzdržanim sprejel zakon, ki pod določenimi pogoji omogoča evtanazijo. Spodnji dom parlamenta je zakon potrdil že novembra lani.

Ciper odkril prenos jugoslovanskega denarja
09. 04. 2001 00.00
Ciprske oblasti, ki sodelujejo pri preiskavi afere pranja denarja, v katero naj bi bil vpleten nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević, so odkrile, da so bila sredstva iz ZRJ dvakrat naložena na račune ciprskih bank, je danes povedal tiskovni predstavnik vlade v Nikoziji. "Vse pomembne dokumente predajamo ZRJ in s tem popolnoma izpolnjujemo naše obveznosti," je novinarjem dejal Mihalis Papapetru, ki pa o podrobnostih ni želel govoriti. Pojasnil je le, da gre za dva transferja in da denarja ni več na Cipru.

Problem obvladovanja dokumentov
09. 04. 2001 00.00
V ljubljanski družbi Olma so v sodelovanju s strokovnjaki podjetja Gambit Trade uspeli rešiti zahteven problem obvladovanja dokumentov, kar jim pomaga pri vsakdanjem delu v skladu s standardom kakovosti ISO 9001. Obvladovanje dokumentov je nadzorovan postopek za ustvarjanje, spreminjanje in ukinjanje dokumentov, ki se vodijo skladno z mednarodnim standardom ISO 9001.

Novi primeri slinavke in parkljavke
05. 04. 2001 00.00
Po informacijah britanskega kmetijskega ministrstva je v tej državi že več kot 1000 žarišč slinavke in parkljevke. Nizozemske oblasti pa so odkrile še tri nove primere te bolezni. Število farm, kjer se je bolezen pojavila, je tako raslo na petnajst. Vlada je zato pozvala vojsko, naj ji pomaga pri okrepljenem nadzoru meja.

Haag za takojšnjo izročitev Miloševića
05. 04. 2001 00.00
Svetovalec glavne tožilke mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije, Jean-Jacques Joris, je izjavil, da haaško sodišče zahteva takojšnjo izročitev nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Joris je dejal, da je Miloševičeva izročitev mednarodna obveza, o kateri se ne bodo pogajali.

Makedonija zanika odgovornost za napad
03. 04. 2001 00.00
Makedonska vojska je sporočila ugotovitve notranje preiskave, po kateri makedonski vojaki niso odgovorni za smrt treh civilistov, med njimi ameriškega novinarja, ki so jih pretekli teden v kosovski vasi Krivenik ubile granate z makedonske strani. Komisija strokovnjakov makedonske vojske je ugotovila, da je bila notranjost Kosova izven dosega makedonskega topništva.

Odkrili mrežo tihotapcev z mesom
29. 03. 2001 00.00
V Veliki Britaniji so odkrili mrežo tihotapcev z mesom, okuženim s slinavko in parkljevko. Večina mesa naj bi prihajala s Kitajske, glavni kupci pa naj bi bili lastniki kitajskih in indijskih restavracij.

Priprave za Festival Brežice 2001
29. 03. 2001 00.00
Festival Brežice je po oceni domačih in tujih strokovnjakov že po štirih letih postal ena najpomembnejših in uglednih predstavitev stare glasbe v Evropi. V Sloveniji si je medtem utrdil sloves nacionalnega kulturnega projekta, z nastopi svetovno znanih umetnikov pa si je pridobil občinstvo. Priprava letošnjega festivala, ki bo potekal med 16. in 21. julijem 2001, je po besedah njegovega pobudnika in direktorja Klemna Ramovša v zaključni fazi, država partnerica pa bo tokrat Nizozemska. Tudi letos bodo osrednji koncerti v Viteški dvorani Posavskega muzeja Brežice, v samostanski cerkvi v Kostanjevici in na gradu Mokrice.

Prva žrtev med novinarji
29. 03. 2001 00.00
Granate, ki so z makedonske strani priletele na kosovsko vas Krivenik, so ubile najmanj tri civiliste, dvajset beguncev pa je bilo ranjenih. Med žrtvami je tudi britanski novinar Associated pressa Kerem Lawton. Ubila ga je granata, ki je zadela vozilo. Ubiti novinar je bil tesni sodelavec ekipe POP TV v Makedoniji. Po poročanju tiskovne agencije AP sta v Krivenik, ki je od makedonske meje oddaljen 1,2 kilometra, poletela dva helikopterja Rdečega križa, ameriški pripadniki KFOR pa so v vasi iskali morebitne žrtve.

Računalniška tehnologija rešuje življenja
28. 03. 2001 00.00
V razvitem svetu je srčni zastoj oz. infarkt med najpogostejšimi vzroki smrti. Kalifornijska družba Agilent Technologies je preko svojega slovenskega partnerskega podjetja Hermes Plus našemu tržišču predstavila nov izdelek za oskrbo srčnih bolnikov, Heartstream XL.

Voditelji EU o slinavki in parkljevki
23. 03. 2001 00.00
Voditelji EU so na zasedanju v Stockholmu izrazili zaskrbljenost zaradi katastrofalnih posledic, ki jih ima za evropsko kmetijstvo širjenje slinavke in parkljevke ter izrazili solidarnost s prizadetimi državami, pri tem pa so bili prevladujočega mnenja, da mora Unija kljub problemom spoštovati proračunske okvirje in porabe za skupno kmetijsko politiko ne povečati nad dovoljeno. V Stockholmu sta sicer britanski premier Tony Blair in nizozemski premier Wim Kok Unijo zaprosila, naj jim strokovno pomaga ter v Veliko Britanijo in na Nizozemsko pošlje evropske veterinarje.

Kako se najdejo pavijani?
23. 03. 2001 00.00
Ptice imajo ljubezensko čivkanje, pavi se postavljajo s perjem v repu, kako pa se med seboj najdejo "pravi" pavijani?