pomanjkanje kadra

Pomanjkanje kadra: tujci na delo raje v Nemčijo, tudi študentov vedno manj
05. 01. 2022 18.32
Moralo bi biti več ustreznih in hitrih rešitev za že kar zaskrbljujoče pomanjkanje slovenskega kadra pri kar 108 od skupno 177 registriranih poklicev. Dobra polovica slovenskih delodajalcev široko kadrovsko vrzel že zdaj krpa s tujo delovno silo in študenti. A delavcev primanjkuje tudi pri njih, državni ukrepi s štipendiranjem izobraževalnih programov za deficitarne poklice, kot so denimo pek, voznik in mehanik, pa so za zdaj, kot kaže, še neučinkoviti.

Skokovita rast okužb po praznikih: v ponedeljek odkrili 3393 novih primerov
04. 01. 2022 09.54
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo ob opravljenih 7485 testih PCR v ponedeljek potrjenih 3393 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 45,3 odstotka. Vodstvo UKC Maribor je medtem sporočilo, da se razmere v bolnišnici počasi izboljšujejo. Ob tem se bojijo, kaj bo prinesla nova različica omikron, ki se širi med prebivalstvom. Zaradi bistveno večje nalezljivosti bi lahko omikron povzročil tudi pomanjkanje kadra.

URI Soča odprtih rok sprejel dijake srednje zdravstvene šole
17. 12. 2021 19.40
V težkih, izrednih razmerah so nove in mlade moči še kako dobrodošle. Sploh v zdravstvu, ki ga je čas epidemije še bolj razgalil. Kot ena večjih težav, če ne največja, se je izkazalo pomanjkanje kadra zdravstvene nege v bolnišnicah. Izjema ni niti URI Soča, ki je zato odprtih rok sprejel dijake srednje zdravstvene šole. Ti pri njih tudi v času epidemije opravljajo praktično izobraževanje. In ni jim žal. Ravno nasprotno.

Državni zbor podprl novelo zakona o zdravniški službi
09. 12. 2021 19.09
DZ je s 47 glasovi za in 28 proti potrdil novelo zakona o zdravniški službi, ki bo po oceni ministrstva za zdravje pripomogla k boljši dostopnosti zdravstvenega sistema. Za so glasovali poslanci SDS, NSi, SMC, NeP, SNS ter dva člana poslanske skupine DeSUS, proti pa poslanci LMŠ, SD, Levice. V SAB so se glasovanja vzdržali.

Bobnarjeva: Če politika že potrka na vrata generalnega direktorja Policije, potem mora tam tudi ostati
08. 12. 2021 07.45
Aktualni generalni direktor Policije Anton Olaj je stopil pred preiskovalno komisijo DZ, ki ugotavlja morebitno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, zaradi suma nedopustnega političnega vmešavanja v delo Policije in političnega vplivanja na potek oziroma izid predkazenskih in drugih postopkov. Olaj je moral odgovarjati predvsem na vprašanja o kadovskih menjavah, pa tudi na vprašanja o ravnanju Policije na protestih 25. junija, ko je policija ob Prešernovem spomeniku posredovala proti t. i. rumenim jopičem. Člane komisije je zanimala tudi uporaba solzivca na protestih 5. oktobra. Za Olajem so začeli zaslišanje še njegove predhodnice Tatjano Bobnar, vendar ga na tokratni seji še niso zaključili.

2257 novih okužb: trenutno pomoči italijanskih zdravnikov (še) ne potrebujemo
01. 12. 2021 09.36
V torek so v Sloveniji potrdili 2257 novih okužb s koronavirusom. Opravili so 6974 PCR-testiranj. Delež pozitivnih testov znaša 32,4 odstotka. V bolnišnicah zdravijo 1101 covidnih bolnikov, 277 jih je na intenzivni negi. V torek je umrlo 15 covidnih bolnikov. Kot je povedal koordinator za covid bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta, zaenkrat pomoči italijanskih zdravnikov še ne potrebujemo, saj razmere še obvladujemo, so pa ti v pripravljenosti za pomoč. V covidnih bolnišnicah je dosežen plato števila hospitaliziranih bolnikov, ki bo verjetno trajal do sredine decembra, je povedal.

Tožilci: Gre za kadrovsko in finančno izčrpavanje. Sodniki: Pritiski se žal dogajajo
28. 11. 2021 10.55
Že dobro leto spremljamo različne pritiske na pravosodje, na udaru so tako sodniki kot tožilci, sodne odločitve in tudi sodišča. Pojavljajo se številne diskreditacije in žaljivi tviti na račun posameznikov, politiki ostro kritizirajo sodbe sodišč, obračunavajo s sodniki in tožilci. O vsem tem bomo govorili v nocojšnji rubriki Fokus v oddaji 24 UR. Pa tudi o tem, v kako hudi kadrovski stiski so se znašli na tožilstvu, ker imenovanja tožilcev stojijo, nekateri čakajo že več kot eno leto. Vlada pa je zarezala še v oba prihodnja proračuna, tožilstvu želi vzeti dober milijon evrov, sodstvu pa več kot dva milijona.

2668 novih okužb, Jereb: Nismo na robu, smo krepko čez rob zmogljivosti
25. 11. 2021 09.41
V sredo smo v Sloveniji opravili 7194 testov PCR in potrdili 2668 novih okužb s koronavirusom. Odstotek pozitivnih tako znaša 37. Po podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 1145 covidnih bolnikov, 286 jih potrebuje intenzivno nego. Umrlo je 11 ljudi. Glede na nakazano zniževanje števila okužb v populaciji vidimo luč na koncu tunela, a razmere na intenzivnih oddelkih po državi in v UKC Ljubljana so še vedno kritične, opozarja dr. Matjaž Jereb. Na vprašanje, koliko rezerve še imamo, pa: "Plafon smo že zdavnaj presegli, glede na to, kaj vse odpada. Dejansko obravnavamo samo še otroke, nosečnice in bolnike z rakom. Vse ostalo se je ustavilo in škoda zaradi tega bo enormna."

Zdravstveno osebje namesto podpore deležno tudi kritik in groženj
17. 11. 2021 13.04
Splošna bolnišnica Jesenice se s pomanjkanjem kadra sooča že več let, povečanje števila bolnikov s covidom-19 pa obremenitev kadra še stopnjuje. Podobno je tudi drugod po državi. Kljub najhujšim obremenitvam zdravstvenih delavcev doslej pa ti tokrat od družbe ne prejemajo takšne podpore kot lani, pogosto so celo deležni groženj.

V Ljubljani prostih še deset intenzivnih postelj, v Mariboru še sedem
16. 11. 2021 10.35
Bolnišnice pokajo po šivih. Sinoči naj bi v celjski bolnišnici že zmanjkalo postelj na intenzivni negi, na pomoč so jim nato priskočili v Ljubljani, a tudi tam so skoraj že na robu zmogljivosti. Trenutno je zasedenih 75 od 85 intenzivnih postelj v UKC Ljubljana in 42 od 49 intenzivnih postelj v UKC Maribor. Koordinator za bolnišnične postelje Robert Carotta medtem poudarja, da največja težava še vedno ostaja pomanjkanje kadra. "Trenutno najbolj primanjkuje delavcev zdravstvene nege tako na covidnih kot tudi na necovidnih oddelkih," pravijo v največji slovenski bolnišnici. Dobrodošla bi bila tudi pomoč iz tujine, dodajajo.

Bolnišnicam poleg Rdečega križa in študentov na pomoč tudi slovenski vojaki
16. 11. 2021 06.09
Ob sedmi uri je v štiri največje slovenske bolnišnice na pomoč vkorakalo 20 pripadnikov Slovenske vojske, ki bodo pomagali pri negi covidnih bolnikov. Ob naraščanju števila hospitaliziranih je namreč trenutno največji problem pomanjkanje kadra. Možnosti za prerazporejanje zdravstvenega osebja na covidne oddelke so praktično že izčrpali, pri oskrbi bolnikov pomagajo študenti in prostovoljci. "Vsaka roka pride prav," poudarjajo na UKC Ljubljana, kjer pomoč SV in prostovoljcev pozdravljajo.

Carotta: Najbolj črn scenarij predvideva tudi zaustavitev onkoloških operacij
15. 11. 2021 22.50
V Sloveniji je pozitivnih več kot 50 odstotkov testov PCR, vse bolj polne so tudi bolnišnice. V javnost je prišla celo informacija, da je intenzivnih postelj zmanjkalo. Da je zadeva zdaj že pod kontrolo, zagotavlja koordinator za bolniške postelje Robert Carotta, ki dodaja, da bodo v torek dobili še dodatnih 30 intenzivnih postelj. A stiska je kljub temu velika, glede na najbolj črn scenarij bi namreč potrebovali 330 intenzivnih postelj, kar pomeni, da imamo 30 postelj premalo. Kot pravi Carotta, se bodo o tem, kje dobiti manjkajoče postelje, z bolnišnicami pogovarjali še ta teden.

Petra Grah Lazar čez noč postala direktorica NPU, zaradi nje spremenili celo zakonodajo
15. 11. 2021 18.51
Policija je potrdila naše informacije, da je dosedanja v. d. direktorice Nacionalnega preiskovalnega urada Petra Grah Lazar imenovana za direktorico NPU. Na položaj je prišla prav s pomočjo nedavno sprejetega zakona o organiziranosti in delu v Policiji, ki omogoča imenovanje vodje NPU brez posebnega razpisnega postopka. Ob tem se tudi odpira vprašanje, kako je Grah Lazarjeva sploh postala direktorica NPU, ko pa je delovno sodišče pritrdilo nezakonito razrešenemu direktorju NPU Darku Muženiču in odločilo, da se postopek izbire kandidata direktorja ne sme nadaljevati. Hkrati pa se z njenim imenovanjem potrjujejo naše napovedi, da se je vlada spreminjanja zakonodaje lotila zato, da bi lahko namesto direktorja NPU zaposlila osebo, ki sicer ne bi izpolnjevala pogojev za delovno mesto.

Bolnišnice v pripravo maksimalnih zmogljivosti: UKC Ljubljana odprl nov covidni oddelek
15. 11. 2021 05.50
Prejšnji konec tedna se je število okuženih z novim koronavirusom, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, še povečevalo. Po napovedih koordinatorja covidnih bolniških postelj pri ministrstvu za zdravje Roberta Carotte bodo bolnišnice odprle maksimalne kapacitete. To je skupno okoli 1200 postelj, od tega 280 za intenzivno terapijo. Tako so to storili že v UKC Ljubljana, kjer so nov covidni oddelek odprli v prostorih Bolnišnice dr. Petra Držaja. Za začetek bodo tam zagotovili 37 dodatnih postelj.

Prostih le še devet covidnih intenzivnih postelj, odprli še 10 dodatnih
13. 11. 2021 17.34
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je povedal, da je v državi prostih še devet covidnih intenzivnih postelj. Z direktorji covidnih bolnišnic so se zato na večernem sestanku dogovorili, da bodo bolnišnice kapaciteto covidnih intenzivnih oddelkov povečale za 10 dodatnih postelj. Prihodnji teden bodo bolnišnice covidnim bolnikom namenile maksimalne kapacitete. A glavna ovira niso postelje ali prostor, temveč pomanjkanje kadra, opozarja Vindišar.

KSJS: Dvig funkcionarskih plač le ob uskladitvi plačnih razredov v spodnji tretjini plačne lestvice
11. 11. 2021 16.09
Predsedstvo Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije je sklenilo, da so se pripravljeni pogovarjati o dvigu plač funkcionarjev in direktorjev v javnem sektorju, a le če se uskladijo tudi plačni razredi v spodnji tretjini plačne lestvice. Zgolj dvigu funkcionarskih plač pa nasprotujejo, "saj je neopravičljivo dejstvo, da je v javnem sektorju bistveno preveč delovnih mest uvrščenih v plačne razrede, ki so na ravni minimalne plače ali celo pod njo".

Skozi zgodbe zaposlenih in zaprtih poglejte za rešetke slovenskih zaporov
07. 11. 2021 07.00
V slovenskih zaporih in v prevzgojnem domu je trenutno skupno zaprtih več kot 1.350 oseb. Uprava RS za izvrševanje kazenskih sankcij in ministrstvo za pravosodje začenjata s serijo objav videoposnetkov, s katerimi bodo prikazali delo pravosodnih policistov in strokovnih delavcev, svoje zgodbe o življenju v zaporu pa bodo za javnost osvetlile tudi zaprte osebe. S tem želijo širši javnosti omogočiti, da bolje spozna njihovo delo, predstavitev pa velja tudi kot povabilo za prijavo na prosta delovna mesta.

14-letnik v izolski bolnišnici 10 ur zaman čakal na nujno operacijo gležnja
03. 11. 2021 19.53
Iz Izole pa prihaja nova zgodba, ki kaže razmere v slovenskem zdravstvu. Oglasil se nam je oče 14-letnega dečka, ki je moral zaradi zlomljenega gležnja na izolsko urgenco. Tam je več kot 10 ur – tešč in v bolečinah – čakal na nujno operacijo. Nakar so zdravniki sporočili, da ga ne bodo operirali in da naj ga oče kar sam odpelje v Ljubljano. Kljub pregovarjanju z zaposlenimi in prošnjam, naj ga vsaj odpeljejo z rešilcem, sta morala nazadnje sama na ljubljanski UKC, kjer so ga operirali naslednji dan. Je krivo pomanjkanje kadra ali imajo v izolski bolnišnici težave z organizacijo? Na naša vprašanja se še niso odzvali.

Direktor UKC Ljubljana: Bližamo se robu zmogljivosti
03. 11. 2021 13.43
V bolnišnicah se razmere zaostrujejo. Trenutno je v Sloveniji hospitaliziranih 670 bolnikov, intenzivno terapijo pa potrebuje 159 pacientov. Direktor UKC Ljubljana Jože Golobič je posvaril, da je največja slovenska bolnišnica na robu zmogljivosti. Ob tem opozarjajo, da bodo pritiski na klinični center v prihodnjih dneh najverjetneje še narasli. Bolj kot bolniških postelj jim še vedno primanjkuje kadra.

Amazon bo plačal milijarde, da bi preprečil pomanjkanje izdelkov v času božiča
29. 10. 2021 11.18
Amazon je naznanil, da zaradi pomanjkanja delovne sile in težav z dobavno verigo v času pred božičem pričakuje "nekaj milijard dolarjev dodatnih stroškov". Pri spletnem maloprodajnem velikanu so sicer dodali, da delajo "vse, kar je v njihovi moči, da bi to na kupce in prodajalce čim manj vplivalo".

Prevozniki opozarjajo na kaotično stanje: Čez noč lahko pride do motenj v oskrbi
27. 10. 2021 14.49
Slovenski cestni prevozniki, združeni v Sekciji za promet pri OZS in Združenju za promet pri GZS, so opozorili na kaotično stanje v panogi. Izpostavili so nekontrolirano višanje cen pogonskih goriv, pomanjkanje delovne sile v panogi, podražitve in dolge dobavne roke osnovnih sredstev. Državo pozivajo k ukrepanju, da zajezi cene pogonskih goriv za čas krize in da podpiše sporazum o zaposlovanju delovne sile iz tretjih držav. Po grobih ocenah namreč v Sloveniji ta trenutek zagotovo manjka vsaj 2.000 voznikov.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?
12. 10. 2021 06.00
Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil
10. 10. 2021 08.05
V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

Računsko sodišče: Na MZ in ZZS ne vedo, koliko in katere zdravnike potrebujemo
04. 10. 2021 08.44
Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo o učinkovitosti vstopa zdravnikov na trg dela med letoma 2008 in 2019. Kot so ugotovili, niti na ministrstvu za zdravje niti na Zdravniški zbornici Slovenije ne vedo, koliko zdravnikov je treba dodatno zagotoviti, katerih specialistov najbolj primanjkuje, prav tako nimajo načrta, kako bi ta primanjkljaj nadomestili. Zdravniška zbornica se s temi ugotovitvami ne strinja, zdravstveni minister Janez Poklukar pa pravi, da te niso nič novega.

SB Celje išče medicinske sestre, zaposlili bi jih po podjemni pogodbi
01. 10. 2021 12.38
V Splošni bolnišnici Celje se soočajo s pomanjkanjem negovalnega kadra. Kot so zapisali na spletu, iščejo tako diplomirane kot srednje medicinske sestre, ki so zaposlene pri drugih delodajalcih. "Vabimo jih, da se v popoldanskem ali nočnem času pridružijo našemu kolektivu," so zapisali ter ob tem dodali, da bodo sodelovanje uredili s podjemno pogodbo. Kot so nam kasneje pojasnili, bi medicinske sestre "z veseljem zaposlili za polni delovni čas, za takšne dopolnilne oblike dela pa jim lahko ponudimo podjemno pogodbo". S pomanjkanjem zdravstvenega osebja se medtem soočajo tudi v SB Brežice.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij
01. 10. 2021 06.00
Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

Izbira specializacije odvisna od delovnih razmer, plače in ugleda
29. 09. 2021 06.00
Ocenjena vrednost šestletnega študija medicine na ljubljanski univerzi je 90.000 evrov, kar je daleč največ med vsemi študijskimi programi v Sloveniji. Visoki so tudi stroški specializacij. Država za specializanta iz družinske medicine, ki se za delo v lastni ambulanti usposablja štiri leta, letno odšteje nekaj več kot 40.400 evrov. Kljub visokim stroškom izobraževanja zdravnikov in velikemu interesu za študij medicine pa se na državni ravni še vedno soočamo s pomanjkanjem zdravnikov. Država se je problema lotila s povečanjem prostih mest na obeh medicinskih fakultetah, a je to le kratkoročno 'celjenje ran'.

Daljše čakalne dobe, nediagnosticirane bolezni, prestavljene operacije ...
25. 09. 2021 07.00
Kakšne so posledice epidemije za bolnike, za naše zdravstvo? Koliko med vami je takšnih, ki zaradi strahu pred okužbo, zaradi slabše dostopnosti do zdravnikov niste pravočasno prišli do diagnoze? Koliko je takšnih bolnikov, ki so jim zaradi epidemije prestavili operacije, diagnostične in kontrolne preglede? Zbrali smo podatke o čakalnih dobah in vrstah, v mariborskem UKC so zaradi epidemije covida-19 opravili kar 6000 operacij manj, kot bi jih sicer.

Do leta 2024 bo moralo novega ginekologa iskati vsaj 172.000 žensk
23. 09. 2021 06.00
31-letna Alenka iz Ljubljane se je po nekaj letih življenja v tujini junija 2019 vrnila v Slovenijo. Uredila si je tako obvezno kot dodatno zdravstveno zavarovanje in se kmalu po vrnitvi lotila tudi iskanja osebnega ginekologa, kar pa se je izkazalo za misijo nemogoče. Po mesecu dni klicev in zavrnitev, češ da novih pacientk ne sprejemajo več, ob tem, da je nujno potrebovala ginekološki pregled, ji je preostalo le še to, da se samoplačniško obrne na ljubljansko Leonišče, kjer za vsak obisk plača približno 35 evrov.

Gostinci vladi: Nadzor izpolnjevanja PCT ste preložili na pleča natakarjev
20. 09. 2021 19.25
Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je ostro proti izpolnjevanju pogoja PCT v skorajda vsem javnem življenju. Zato zahteva odpoklic izpolnjevanja pogoja za vrtove in terase gostiln ter lokalov, za javne prevoze, za oskrbo z bencinom na bencinskih črpalkah ter za uporabo zdravstvenih storitev.