pomanjkanje pitne vode

V Veroni zaradi suše uvajajo omejitve porabe pitne vode
02. 07. 2022 18.18
Mestne oblasti v Veroni na severovzhodu Italije so napovedale omejitve uporabe pitne vode zaradi trajajoče hude suše, ki povzroča vse večje težave po celotni Italiji, med drugim tudi v Rimu, Milanu, Lombardiji in ob reki Pad.

Opozorila so bila zaman: težave so tukaj
28. 06. 2022 06.00
Premalo je posluha za strokovne ugotovitve, ki so nam omogočale pripravo postopkovnikov za odziv na trenutne razmere, pravi agrometeorologinja Andreja Sušnik. Časa je bilo dovolj, ampak še vedno se v lastni coni udobja mnogi prepričujejo, da je to morda le kratkotrajna zgodba, ki bo minila, ampak težave so tukaj. Lahko se zgodi tudi, da se bomo v tradicionalno z vodnimi viri bogati Sloveniji morali odločati, komu dati prednost.

V Milanu zapirajo vodnjake in pozivajo k 'toplejšim' domovom ter pisarnam
25. 06. 2022 17.04
V Milanu bodo v okviru omejitev porabe vode zaradi suše izklopili vodnjake. Ukrep so napovedali po tem, ko je širša regija Lombardija razglasila izredne razmere, ki bodo trajale do 30. septembra, in županom odredila, naj omejijo nepotrebno porabo vode. Odlok predvideva zaprtje vseh vodnjakov, razen tistih, v katerih so prisotne živali in rastline. Še naprej bodo delovale fontane, namenjene pitju, saj se temperature v Milanu že več tednov gibljejo nad 30 stopinj Celzija, kmalu pa naj bi prišel nov vročinski val. Poleg tega prebivalce spodbujajo, naj domov in pisarn ne hladijo preveč.

Sušne razmere se zaostrujejo, pozivi k odgovornemu ravnanju s pitno vodo
24. 06. 2022 10.37
Ob visokih temperaturah se je po državi stanje vodne bilance površinskega sloja tal kot tudi hidrološke suše poslabšalo. V večjem delu zahodne, osrednje in jugozahodne Slovenije je tako že prisotna izrazita suša, ki lahko ob vročinskem valu preide tudi na mejo izjemne suše, svari Arso, ki poziva k odgovornemu ravnanju s pitno vodo.

Na izviru Rižane ni več vode, v Vipavski dolini prepovedi porabe
23. 06. 2022 15.23
Zaradi zgodnjega začetka turistične sezone je na območju slovenske Istre povečana poraba pitne vode, kar je v kombinaciji s premajhno količino padavin pripeljalo do tega, da na izviru Rižane vode sploh ni več. Za pripravo pitne vode črpajo podtalnico. V državi bi lahko zaradi nizkih vodostajev v kratkem prišlo do pomanjkanja pitne vode, v Vipavski dolini in v kanalski občini so že uvedli prve prepovedi glede porabe.

Zaradi želje po vodi splezala v vodnjak
03. 06. 2022 10.56
Po spletu je zaokrožil posnetek indijske ženske, ki je zaradi pomanjkanja pitne vode na območju Madhya Pradesh nezavarovana splezala v globok vodnjak. Vsakoletna suša v državi prizadene več milijonov ljudi.

Eksplozije v Kijevu, Nato: Ukrajino smo pripravljeni podpirati tudi več let
28. 04. 2022 07.33
Ruske sile so po navedbah generalštaba ukrajinske vojske znatno pospešile napade na vzhodu Ukrajine, od koder poročajo o smrtnih žrtvah tudi med civilisti. Ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov je dejal, da so pred ukrajinsko vojsko izjemno težki tedni, in opozoril pred velikim uničenjem v prihajajoči ruski ofenzivi na vzhodu države. Nato je sicer zagotovil, da je pripravljen Ukrajino podpirati tudi več let, nemški parlament pa je z veliko večino podprl skupni predlog vladajoče koalicije in opozicijskih konservativcev o dobavi težkega orožja Ukrajini. Kremelj je medtem dejal, da dobave orožja Ukrajini ogrožajo evropsko varnost. V času obiska prvega moža ZN so medtem v Kijevu odjeknile nove eksplozije.

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?
21. 04. 2022 06.09
Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?
07. 04. 2022 06.19
Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Evropska delegacija o Sloveniji: Stanje demokracije je zaskrbljujoče
18. 11. 2021 07.28
V Bruslju bi morali razpravljati o oktobrski misiji za ugotavljanje dejstev glede stanja demokracije v Sloveniji, vendar je zaradi odsotnosti vodje delegacije razprava preložena na 29. november. Misijo so sicer zaznamovali komentarji predsednika vlade Janeza Janše, ki ni želel sprejeti evropske delegacije. Ta je medtem že objavila poročilo in v njem izrazila zaskrbljenost zaradi ozračja sovražnosti, nezaupanja in globoke polarizacije v Sloveniji, ki je spodkopalo zaupanje v različne javne organe in tudi med njimi.

Sedemčlanska družina na pot po Afriki: 15.000 kilometrov in humanitarna pomoč
17. 10. 2021 08.00
Sedemčlanska sestavljena družina Culiberg se je te dni podala na enomesečno pot po Afriki. Tokrat ne gre za klasičen družinski dopust, ampak je njihova pot obarvana dobrodelno, saj želijo z zbranimi sredstvi pomagati pri gradnji zavetišč za otroke v Bocvani. Jasna Žaler Culiberg, mama in ustanoviteljica družinskega bloga 2many4granny, nam je tik pred odhodom zaupala, kako so potekale enoletne priprave na takšno pot, s katerimi izzivi se je soočala in kako bodo otroci nadomestili izostanek od pouka.

Tri osebe v priporu zaradi odlaganja komunalnega blata
21. 06. 2021 19.15
Zaradi odlaganja komunalnega blata v naravo v Pivolah v Hočah so tri osebe od šestih ovadenih v priporu. Tožilstvo je pripor predlagalo zaradi ponovitvene nevarnosti za po neuradnih informacijah direktorja ljubljanskega prevozniškega podjetja Lazas Mirana Zupančiča, za enega od zaposlenih v tem podjetju in 36-letnega domačina, ki je pokazal, kam bi lahko blato odložili. Tožilstvo je pripor predlagalo, saj so osumljeni že v preteklosti kršili predpise v zvezi z obdelavo odpadkov.

Na desnem bregu Save raj za sprehajalce, na levem črna odlagališča
25. 05. 2021 06.00
Podjetnik, ki bo v naravo odložil gradbene odpadke, lahko dobi od 10.000 do 30.000 evrov kazni, seveda, če ga inšpektorji dobijo pri umazanem delu. Takšno kazen tvega kljub temu, da bi ga odvoz na ustrezen obrat za predelavo odpadkov stal nekaj sto evrov. So okoljski inšpektorji res brezzobi tigri, ki kršitelje le redko izsledijo, ali so slednji tako pogoltni za svoj dobiček, da so pripravljeni nevarne odpadke odvreči na območje vodnega zajetja? Medtem ko postajajo rečna obrežja rekreacijska območja, pa so zgolj nekaj metrov stran legla divjih odlagališč.

Pobudniki referenduma o zakonu o vodah državljane pozivajo k dejanjem
20. 04. 2021 08.00
Pobudniki referenduma o zakonu o vodah, zbrani v pobudi Za pitno vodo, so ob začetku zbiranja podpisov danes pozvali državljane, naj izkoristijo priložnost in s svojim dejanjem vplivajo na dogajanje v državi. "Vsak državljan lahko nekaj naredi. Ne jamrajte, ne pravite, da se ne da. Zdaj je priložnost, zberimo te podpise," je dejal Uroš Macerl.

Poziv WHO: Vsi bi morali imeti enak dostop do zdravstvenih storitev
07. 04. 2021 12.55
Danes je svetovni dan zdravja. Tokrat je posvečen trenutno najbolj aktualni javnozdravstveni temi – kako svet po pandemiji covida-19 vrniti v sprejemljive tirnice življenja, da bo bolj pravičen za vse in da bodo vsi ljudje in vse družbe uživali več zdravja in blaginje, so pojasnili na NIJZ. Gospodarska zbornica Slovenije pa je ob današnjem dnevu izpostavila pomen kakovostne sestave živil. Medtem na Rdečem križu Slovenije prebivalce spodbujajo k udeležbi na preventivnih zdravstvenih programih.

Kroos: Bojkot SP 2022 ne bi preveč pomagal delavcem
31. 03. 2021 15.30
Vezist nemške reprezentance in madridskega Reala Toni Kroos je pred naslednjo reprezentančno preizkušnjo v kvalifikacijah za SP 2022, ki ga bo gostil Katar, dejal, da je bila dodelitev prihajajočega mundiala tej zalivski državi "napaka". V isti sapi je Kroos vseeno dodal, da bi z bojkotom turnirja nogometaši storili bore malo za izkoriščane delavce.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode
11. 10. 2020 09.36
Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

Pritožba Romov zaradi dostopa do vode v romskih naseljih zavrnjena
10. 03. 2020 14.14
Evropsko sodišče za človekove pravice je zavrnilo pritožbo dveh romskih družin zaradi nezagotavljanja dostopa do pitne vode v romskih naseljih, saj ni ugotovilo kršitve posameznih členov evropske konvencije o človekovih pravicah. V Amnesty International Slovenije so že napovedali pritožbo.

V desetih tednih smo obkrožili svet
07. 03. 2020 07.00
Pot proti domu je bila ekspresna. Še v sredo smo pakirali torbe na Havajih in lovili zadnje dopoldansko sonce, nato pa s hitrim postankom v Los Angelesu v četrtek že pristanemo v Londonu, kjer nas za dobrodošlico pričakata sneg in dež ter nič kaj prijetni dve stopinji.

Plastični paradoks: brez materiala, ki duši svet, si težko predstavljamo življenje
22. 01. 2020 07.00
Plastika. Do leta 2050 je bo po napovedih v svetovnih morjih plavalo več kot rib. ’Glavobol’ za naravo in ekosisteme. Material, ki ga je izumil človek in je vdrl v vsak kotiček našega življenja. Material, ki ga želimo izkoreniniti, a si brez njega ne predstavljamo življenja. Ironično pa je, da smo ga izumili zato, da bi rešili nekatere okoljske probleme. So pozivi k prenehanju uporabe plastike upravičeni ali obstajajo načini, kako učinkovito upravljati z njo?

Letališče v Freeportu popolnoma uničeno: 'Raven opustošenja je dih jemajoča'
05. 09. 2019 07.48
Medtem ko se okrepljeni orkan Dorian vztrajno pomika proti Južni Karolini, na Bahamih odpravljajo posledice opustošenja. Število smrtnih žrtev se je povzpelo na 20, nujno pomoč pa potrebuje še več kot 70.000 ljudi. Reševalne ekipe zaradi velikega uničenja težko dostopajo do poškodovanih, pomaga jim tudi ameriška obalna straža.

Večji del Venezuele znova v temi
10. 04. 2019 09.43
Iz velikega dela Venezuele, tudi prestolnice Caracas, so v torek poročali o električnem mrku. Največje pomanjkanje električne energije v tednu dni je v temo zavilo velik del prestolnice kot tudi obsežna območja v najmanj 20 od skupno 23 zveznih držav.

Slovencem primanjkuje varnostne in obrambne vzgoje
29. 03. 2019 06.00
Slovenija praznuje 15 let v Natu, organizaciji, ki temelji na skupnem sodelovanju za učinkovitejše zagotavljanje varnosti. Naša država te zaveze že vrsto let ne izpolnjuje dovolj dobro. Ne razumemo več dobro, kaj je za varnost državljanov treba storiti, za vojsko porabimo premalo denarja. Krize, ki se bodo zgodile v prihodnosti, bi lahko imele za našo državo, če ne bomo spremenili razmišljanja, hude posledice.

Celinski ocean, ki je nastal po ciklonu Idai, se vidi iz vesolja
22. 03. 2019 16.33
Teden dni po ciklonu Idai se vidijo razsežnosti opustošenja, ki ga je pustil za sabo. Celinski ocean, ki je nastal s poplavnimi vodami, se vidi iz vesolja. Unicef medtem opozarja, da se izteka čas za pomoč žrtvam ciklona, saj prihaja prepočasi. Slovenija bo v Mozambik poslala strokovnjaka za usklajevanje mednarodne pomoči.

Pozabljena vojna in mnogoteri obrazi trpljenja jemenskega ljudstva
07. 03. 2019 21.14
Huda lakota, pomanjkanje hrane in pitne vode, razširjenost bolezni, kot so kolera in ošpice, novačenje otrok v vojaške spopade ... vse to so posledice večletne vojne v Jemnu. V državi, ki je po štirih letih vojne popolnoma opustošena in obubožana, je na milijone ljudi na robu lakote.

V Kongu najhujši izbruh ebole v zgodovini, tretjina okuženih je otrok
30. 01. 2019 16.14
V Kongu se soočajo z najhujšim izbruhom ebole v zgodovini, ki je hkrati tudi drugi največji izbruh v zgodovini na svetovni ravni. Samo v zadnjih šestih mesecih se je okužilo že 740 ljudi, od tega pa je kar tretjina otrok, opozarja Unicef. Najnovejši izbruh ebole je terjal že 460 življenj.

Svetovna mesta tonejo: trenutno ogroženih več kot 800 milijonov ljudi
25. 01. 2019 09.28
"Nekoč je bila naša vas zeleni raj, porasel z riževimi polji. Zdaj pa je voda slana in drevesa so mrtva. Srce me boli, ko pomislim, da bom moral zapustiti svoj dom," pripoveduje Saber Saladas iz Bangladeša. On in njegova družina sta le peščica od več kot 800 milijonov ljudi na svetu, ki so ogroženi zaradi naraščajoče gladine morja in jim preti, da postanejo podnebni begunci.

'Tragična bilanca' cunamija: 429 mrtvih in 1500 poškodovanih
25. 12. 2018 10.51
Število žrtev cunamija v Indoneziji še narašča. Strokovnjaki opozarjajo tudi na možnost novih cunamijev, medtem ko nadaljujejo iskanje pogrešanih. Humanitarni delavci opozarjajo tudi na pomanjkanje pitne vode in zdravil, bojijo se tudi širjenja bolezni.

'Ne potrebujemo sladkih besed, temveč konkretne spremembe'
08. 10. 2018 12.18
Posebno poročilo o globalnem segrevanju pomembno prispeva k streznitvi sveta, so prepričani v Greenpeaceu. Šarčevo vlado pozivajo, da prekine s "škodljivimi politikami preteklih let". Tudi v društvu Focus menijo, da so nujne radikalne spremembe. Svet segret za več kot 3 stopinje Celzija pomeni pogoje, ki jih človeška vrsta še ni izkusila.

Malčkom pesek pokrijejo z gumo in ustvarjajo odrasle 'otroke'
29. 09. 2018 15.19
Študijsko leto se bo za številne začelo z obilico optimizma pa tudi strahov in vprašanj – sem študijsko in s tem karierno pot izbral prav? Številni na študijski poti zaradi različnih dejavnikov tudi obupajo, mnogi se po končanem študiju znajdejo z diplomo v roki, a z le malo priložnostmi za zaposlitev.