pomemben

Mreža za pospeševanje malega gospodarstva se širi

10. 07. 1999 18.02

Pospeševalni center za malo gospodarstvo je pomemben element razvoja slovenskega podjetništva, regionalnega in lokalnega razvoja, razvoja malega gospodarstva ter svetovanja in usposabljanja podjetnikov. Po oceni ministrstva za malo gospodarstvo in turizem je center lani s svojim delovanjem upravičil svoj obstoj in izpolnil vse zastavljene cilje omenjenega ministrstva, vendar pa v centru ne počivajo na lovorikah, zato imajo v drugi polovici letošnjega leta in v letu 2000 še bolj ambiciozne načrte. Podporne aktivnosti v štirih regionalnih centrih v Pomurju, Zasavju, Celju in Kranju bodo razširili na sedem novih centrov, in sicer na Obali, na Severnem Primorskem, Dolenjskem, v Podravju, osrednji slovenski regiji, na Notranjskem ter Koroškem.

V Švici najmanj brezposelnih v zadnjih 10 letih

09. 07. 1999 07.55

Število brezposelnih oseb se je v Švici tudi junija znižalo ter doseglo najnižjo vrednost v sedmih letih. Uradna stopnja brezposelnosti te alpske države tako znaša le še 2,6 odstotka in je glede na mesec prej nižja za desetinko odstotne točke, so sporočili iz švicarskega statističnega urada.

Odkrili 2300 let staro etrusčansko tablo z napisi

06. 07. 1999 15.23

V Toskani so odkrili etruščansko tablo z napisi, ki je po mnenju strokovnjakov s kulturnozgodovinskega vidika zelo pomembna.

Nueremberški zakoni v Los Angelesu

27. 06. 1999 11.47

Od ponedeljka bodo v judovskem inštitutu v Los Angelesu prvič razstavljeni originalni nueremberški ali rasistični zakoni, ki jih je leta 1935 sprejel nemški reichstag, z njimi pa so bile Judom odvzete pravice polnopravnih državljanov, prepovedana pa je bila tudi zakonska zveza med Nemci in Judi. Ta zgodovinsko izredno pomemben dokument, za katerega so zgodovinarji menili, da je izginil, je ameriški general George Patton leta 1945 podaril nekemu svojemu prijatelju. Dokument so nato 54 let skrivno hranili v sefu v knjižnici v Pasadeni. Poleg besedila, ki ga je podpisal sam Adolf Hitler, bo za javnost na ogled tudi luksuzna izdaja Hitlerjeve knjige z naslovom Moj boj (Mein Kampf), ki je bila prav tako v lasti generala Pattona.

Minister Frlec na ministrskem zasedanju SEP

24. 06. 1999 21.26

Zunanji minister Boris Frlec, ki se v čeških Karlovyh Varyh udeležuje rednega letnega zasedanja zunanjih ministrov članic Srednjeevropske pobude (SEP), je v današnjem govoru na zasedanju osrednjo pozornost namenil aktivnemu sodelovanju v srednjeevropskem prostoru, kjer je Slovenija po svoji geografski legi pomemben vezni člen. Poudaril je, da želi Slovenija v tem okviru aktivno prispevati k utrjevanju in poglabljanju sodelovanja SEP na političnem področju, pa tudi v posameznih delovnih skupinah.

Stavka carinikov preložena

24. 06. 1999 21.18

Stavke carinikov v ponedeljek ne bo. Sindikat carinikov je sporočil, da so stavko preložili, ker bodo počakali kakšna bo zadnja verzija zakona o carinski službi. Tega zakona pa državni zbor še vedno ni sprejel, čeprav bi ga moral zaradi uvedbe trošarin 1. julija.

Goethejev Faust v slovenščini - prevajalsko-založniški podvig

22. 06. 1999 14.01

Ob 250-letnici rojstva velikega nemškega pesnika Johanna Wolfganga Goetheja so mariborska Obzorja natisnila prvi celotni prevod pesnikovega Fausta v slovenščini in s tem po mnenju avtorja opreme, vrhunskega slovenskega oblikovalca Matjaža Vipotnika, napravila založniški podvig, ''vsaj tako pomemben, kot je Clintonov obisk''.

Stojaković poškodovan

21. 06. 1999 14.13

Reprezentant ZRJ Predrag Stojaković zaradi poškodbe kolena ne bo igral na prvih tekmah svoje reprezentance na evropskem prvenstvu v košarki, ki se bo danes začelo v Franciji.

SLS predlaga SKD skupno praznovanje obletnice Vižmarskega tabora

19. 06. 1999 20.14

Predsednik Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjan Podobnik je danes skladno z začetimi, a še nedokončanimi pogovori o združevanju strank predsedniku Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) Lojzetu Peterletu predlagal, da bi obe stranki s hkratno organizacijo svojih tradicionalnih taborov skupno obeležili 130-letnico Vižmarskega tabora.

Konkretni gospodarski dogovori z Egiptom

19. 06. 1999 20.02

Po besedah predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška, ki danes nadaljuje uradni obisk v Egiptu, so možnosti razvoja gospodarskega sodelovanja med državama precejšnje. Nekateri od slovenskih gospodarstvenikov, ki ga spremljajo na obisku v Kairu, bodo že jutri podpisali pogodbe o posameznih poslih, vredne skupno več deset milijonov dolarjev, tečejo pa tudi preostali dogovori, ki bi obseg blagovne menjave med državama v prihodnjih letih lahko povečali celo za nekaj sto milijonov dolarjev. Kot je po pogovorih s predsednikom egiptovske vlade Kemalom Ahmedom Ganzourijem in vrsto tamkajšnjih ministrov s področja gospodarstva še dejal premier Drnovšek, so najvišji predstavniki te arabske države izrazili velik interes za Slovenijo, njegov prvi obisk v Kairu pa je pomembna vzpodbuda za poslovne priložnosti tudi drugih slovenskih podjetij na približno 62-milijonskem egiptovskem tržišču in obratno, egiptovskih na slovenskem.

Spor okoli dvorca Betnava se nadaljuje

18. 06. 1999 20.39

V Sloveniji letos pričakujemo še en pomemben obisk. Septembra nas bo ponovno obiskal papež Janez Pavel II., program njegovega obiska pa med drugim predvideva tudi maševanje pred dvorcem Betnava. Zato si slovenska cerkev prizadeva, da bi ji država dvorec vrnila še pred papeževim obiskom. Razpravo o tem pa je vlada včeraj odložila.

Juri: Predsednik Kučan septembra na uradnem obisku v Moskvi

17. 06. 1999 21.28

Državni sekretar v slovenskem zunanjem ministrstvu Franco Juri je med delovnim obiskom v Moskvi danes napovedal, da bo slovenski predsednik Milan Kučan na povabilo ruskega kolega Borisa Jelcina septembra uradno obiskal Rusijo.

Podpisan investicijski dogovor med Fiatom in ruskim Gazom

15. 06. 1999 09.23

Italijanski koncern Fiat in drugi največji ruski proizvajalec avtomobilov Gaz naj bi do jeseni podpisala pomemben investicijski dogovor. Podpis dogovora je načrtovan za november, direktor Gaza Nikolaj Pugin pa je povedal, da so s partnerji, Fiatom in Evropsko banko za obnovo in razvoj, zaradi ruske krize prvoten dogovor že večkrat spremenili. Osnovne smernice ostajajo enake, prav tako vrednost skupnih vlaganj v višini 850 milijonov dolarjev. Nova družba z imenom Nishegord Motors naj bi začela delovati v začetku leta 2000, letno pa naj bi izdelala približno 150.000 avtomobilov.

Investicijski dogovor Fiata in Gaza

14. 06. 1999 18.05

Italijanski koncern Fiat in drugi največji ruski proizvajalec avtomobilov Gaz naj bi do jeseni podpisala pomemben investicijski dogovor.

Spor med Indijo in Pakistanom

14. 06. 1999 10.57

Indijske enote so včeraj po 10 - urnem topniškem obstreljevanju zasedle strateško pomemben vrh v Kašmiru.

Kriza med Indijo in Pakistanom se zaostruje

13. 06. 1999 10.23

Indijske enote so zgodaj davi po 10 urah topovskega obstreljevanja osvojile strateško pomemben gorski vrh Tololing v Kašmirju.

Končan nov krog pogovorov med zvezo NATO in ZRJ

08. 06. 1999 19.36

Na jugoslovansko-makedonskem mejnem prehodu Tabanovce se je popoldne končal nov krog pogovorov med vojaškimi strokovnjaki zveze NATO in ZRJ. Po poročanju agencije Tanjug je bil dosežen pomemben napredek.

Stepašin kritizira zvezo NATO in zahteva sprejetje resolucije VS ZN

06. 06. 1999 19.50

Ruski premier Sergej Stepašin, ki se je danes udeležil slovesnosti ob 200. obletnici rojstva pesnika Aleksandra Puškina, je kritiziral zvezo NATO, ki po njegovih besedah želi diktirati reševanje kosovske krize in obenem dejal, da je sedaj najpomembneje sprejeti ustrezno resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov.

Talbott seznanil svet zveze NATO s podrobnostmi mirovnega načrta

04. 06. 1999 08.22

Namestnik ameriške državne sekretarke in odposlanec za ZRJ Strobe Talbott je svet zveze NATO danes seznanil s podrobnostmi mirovnega načrta, ki ga je sprejelo vodstvo v Beogradu. Ob prihodu na sedež zavezništva v Bruslju je Talbott dejal, da pomeni soglasje Beograda zelo pomemben diplomatski korak. ''V naslednjem koraku mora biti to, kar smo se danes dogovorili, potrjeno, razjasnjeno in preverjeno.

Konec napadov že v nekaj dneh?

03. 06. 1999 21.56

Finski predsednik Martti Ahtisaari, ki je v družbi ruskega odposlanca Viktorja Černomirdina v Beogradu jugoslovansko vodstvo uspel prepričati, naj sprejme mirovni načrt skupine držav G-8, je danes izjavil, da je prenehanje napadov zveze NATO na ZRJ vprašanje nekaj dni, če bodo tamkajšnje oblasti začele izpolnjevati dane obljube. Nemški kancler Gerhard Schroeder je novico, da je Beograd privolil v zahteve mednarodne skupnosti, pospremil s komentarjem, da gre za ''velik dan za Evropo''.

Italija in Nemčija pozvali k ustavitvi napadov v ZRJ

03. 06. 1999 21.34

Nemčija in Italija sta danes pozvali k čimprejšnji ustavitvi bombnih napadov na Jugoslavijo, potem ko je vlada v Beogradu sprejela mednarodni mirovni načrt za Kosovo. Nemški zunanji minister Joschka Fischer je izrazil upanje, da se bodo napadi končali čimprej. Italijanski premier Massimo D'Alema je potezo Beograda označil kot pomemben korak k miru, vendar je opozoril tudi na previdnost pri izvajanju načrta.

Srbski parlament je odobril mirovni načrt za Kosovo

03. 06. 1999 16.36

Srbski parlament je odobril mirovni načrt za Kosovo, ki sta ga jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću predstavila posebna odposlanca za ZRJ, finski predsednik Martti Ahtisaari in nekdanji ruski premier Viktor Černomirdin, se je izvedelo iz srbskega parlamenta.

Srečanje Drnovšek - Schroeder v Bonnu

31. 05. 1999 16.40

Slovenski premier Janez Drnovšek se je danes v okviru dvodnevnega delovnega obiska v Bonnu sestal z nemškim kanclerjem Gerhardom Schroederjem, kar je bilo njuno prvo dvostransko srečanje, sta se pa sicer sestala že ob robu mednarodnih srečanj, nazadnje ob vrhu zveze NATO aprila v Washingtonu.

SSO pisal novemu italijanskemu predsedniku

28. 05. 1999 15.23

Svet slovenskih organizacij (SSO) je ob izvolitvi Carla Azeglia Ciampija za predsednika Italije novemu državnemu poglavarju čestital za izvolitev, s katero mu je bila zaupana pomembna naloga zastopati interese vseh državljanov, torej tudi tistih, ki pripadajo narodnim manjšinam, je v današnjem sporočilu za javnost zapisal SSO.

Nov energetski zakon bo odpravil monopol

27. 05. 1999 21.38

Vlada je na današnji seji za drugo obravnavo v državnem zboru sprejela predlog energetskega zakona. Kot je povedal novi državni sekretar na ministrstvu za gospodarske dejavnosti Robert Golob, gre za izredno pomemben zakon na področju energetike, saj celovito rešuje prevzem evropske zakonodaje ter vpeljuje energetski trg na dosedaj izključno monopolni področji, ki sta po Golobovih besedah trg z električno energijo ter trg z zemeljskim plinom.

Odzivi na obtožnico proti Miloševiću

27. 05. 1999 15.13

Na obtožnico proti jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću, ki jo je včeraj izreklo Mednarodno sodišče ZN za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji v Haagu, so se danes različno odzvali francoski notranji minister Jean-Pierre Chevnement, predsednik komisije francoske skupščine Jack Lang, nemški državni sekretar za zunanje zadeve Wolfgang Ischinger, evropska komisarka za človekoljubna vprašanja Emma Bonino in svetovalec člana predsedstva federacije BiH Alije Izetbegovića Mirza Hajrić.

Jezikovna politika - instrument nacionalizacije v nekdanji Jugoslaviji

22. 05. 1999 14.15

Pri založbi Wieser je te dni izšlo delo Sarajevčana Miloša Okuke z naslovom <I>En jezik - mnogo dedičev </I>s podnaslovom <I>Jezikovna politika kot instrument nacionalizacije v nekdanji Jugoslaviji</I>.

Rusija in Zahod še nista rešila nesoglasij o Kosovu

21. 05. 1999 17.16

Med Rusijo in zahodnimi državami še naprej obstajajo nesoglasja, predvsem glede vprašanja mednarodne navzočnosti na Kosovu ter umika srbskih sil in policije iz pokrajine, je danes zatrdil ruski zunanji minister Igor Ivanov po pogovorih z grškim kolegom Georgesom Papandreujem.

Točen datum Clintonovega obiska v Sloveniji znan po potrditvi iz Washingtona

19. 05. 1999 14.02

Točen datum junijskega obiska ameriškega predsednika Billa Clintona v Sloveniji bo znan po potrditvi programa iz Washingtona. Clintonova gostitelja v naši državi bosta slovenski predsednik Milan Kučan in premier Janez Drnovšek. V številni ameriški delegaciji bo ob predsedniku in soprogi Hillary predvidoma tudi državna sekretarka Madeleine Albright.

Blair postavil zadnji rok za oblikovanje severnoirske vlade

15. 05. 1999 20.15

Britanski premier Tony Blair je severnoirskim strankam danes postavil zadnji rok, do katerega morajo v celoti izpolniti določila mirovnega sporazuma iz leta 1998. Kot je zapisano v sporočilu z Downing Streeta, mora biti severnoirska vlada pod vodstvom protestantskega premiera Davida Trimbla oblikovana najkasneje do 30. junija letos.