pomemben

Po 40 dneh žalovanja na grobu Aminijeve zbranih več tisoč Irancev
26. 10. 2022 15.18
Na tisoče žalujočih se je zbralo na grobu Mahse Amini, v rojstnem kraju Sakez. Tam so žalujoči obeležili 40 dni od smrti Aminijeve, kar je pri šiitskih muslimanih pomemben mejnik žalovanja po smrti družinskega člana. Po poročanju organizacije za človekove pravice Hengaw naj bi varnostne sile streljale na protestnike in zoper njih uporabile solzivec.

Macron in Scholz gladita napetosti: 'Nemčija in Francija stojita tesno skupaj'
26. 10. 2022 19.13
Francoski predsednik Emmanuel Macron je na delovnem kosilu v Elizejski palači gostil nemškega kanclerja Olafa Scholza. Srečanje, po katerem voditelja nista dajala izjav, naj bi zgladilo napetosti, ki so se v zadnjem času pojavile v odnosih med državama.

Eva Urevc stopila v velike čevlje Anamarije Lampič
26. 10. 2022 15.57
Eva Urevc bo v novi sezoni svetovnega pokala v smučarskem teku prevzela štafetno palico Anamarije Lampič, ki se je preselila v biatlonske vrste. Največ pričakuje od nastopov v sprintih. Poleg domačega svetovnega prvenstva v Planici si želi visoko tudi v skupnem seštevku sprintov v svetovnem pokalu.

Podjed: Agresija iz digitalnega prostora je pljusknila v fizični prostor
26. 10. 2022 15.08
"Zadnje čase so začeli ljudje tvitati po Twitterju in tudi v živo – po fizičnem prostoru. Primer Nike Kovač je trenutno najbolj izpostavljen, ni pa edini," opozarja antropolog Dan Podjed. Tudi sam opaža, da ljudje govorijo in se vedejo drugače. "Agresija, ki je je res ogromno v digitalnem prostoru, je pljusknila v fizični prostor." Politični komentator Aljaž Pengov Bitenc pa opozarja, da je napad na neki način izraz nemoči, ker moč argumentov ni na njihovi strani.

Podeljene nagrade Naj Fala kruh 2022 za najboljše kruhe iz domačih peči in pečic
23. 10. 2022 00.15
Kruh je verjetno edino živilo, ki ga poznajo ljudstva vseh ras in kultur, prvi zapiski o kruhu na Slovenskem segajo v 13. stoletje, s kruhom pa lahko povežemo tudi nekatere slovenske priimke.

Starost prinaša izkušnje, a tudi upad psihofizičnih sposobnosti
25. 10. 2022 17.09
S staranjem populacije bo na naših cestah vedno večji delež voznikov v tretjem življenjskem obdobju. Junija 2021 je bilo v Sloveniji 361.161 imetnikov vozniških dovoljenj starejših od 61 let, kar je kar 27 odstotkov vseh imetnikov. Kar 615 je bilo starejših od 90 let. Starejši vozniki so lahko zaradi izkušenj celo bolj varni, a po 70. letu starosti njihove psihofizične sposobnosti vseeno upadejo. Od 70. leta dalje morajo vozniki vsakih pet let opraviti zdravniški pregled, če želijo podaljšati vozniško dovoljenje. Pa je to dovolj, če vemo, da je lani največ udeležencev umrlo v prometnih nesrečah, ki so jih povzročili vozniki, stari nad 64 let?

Pri dolgoročnem reševanju ogrevanja in hlajenja ni prostora za kompromise
24. 10. 2022 00.15
Energetska in okoljska kriza sta povpraševanje po učinkovitejših načinih ogrevanja in hlajenja povečali za nekajkrat.

Po pretepu učenca: 'Kar otroci vidijo na spletu, to tudi živijo'
24. 10. 2022 11.58
Kdo je nasilnež? Kdo žrtev? In kakšno nasilje med našimi mladostniki bi nas moralo najbolj skrbeti? Preliminarni rezultati raziskave spletnega nasilja med mladimi v Sloveniji ne kažejo pozitivne slike. S spletnim nasiljem se je namreč srečalo že okoli 55 odstotkov slovenskih dijakov in do 10 odstotkov slovenskih osnovnošolcev. Veliko vlogo ima pri tem tudi prosti dostop do spletnih vsebin in družbenih omrežij. "Vsebine, do katerih lahko dostopajo, včasih niso primerne niti za odrasle osebe. Otroci pa prizore na spletu živijo in mislijo, da so nekaj normalnega," opozarja avtor raziskave in profesor na Fakulteti za varnostne vede Miha Dvojmoč.

Vučić v novi vladi zamenjal 12 ministrov
24. 10. 2022 12.31
Predsednik Srbske napredne stranke (SNS) Aleksandar Vučić je po seji predsedstva in glavnega odbora vlade sporočil imena novih članov vlade, ki bo imela 25 resorjev, štiri več kot prejšnja. Vodja socialistov, Ivica Dačić se po dveh letih vrača na čelo srbske diplomacije kot minister za zunanje zadeve, podpredsednik vlade in vodja urada za koordinacijo varnostnih skužb. V novi vladi med drugim ne bo več dosedanje podpredsednice vlade in ministrice za rudarstvo in energetiko Zorane Mihajlović, notranjega ministra Aleksandra Vulina, obrambnega ministra Nebojše Stefanovića in zunanjega ministra Nikole Selakovića.

Penny Mordaunt izstopila iz tekme, Rishi Sunak bo novi britanski premier
24. 10. 2022 08.36
Penny Mordaunt je tik pred iztekom roka, do katerega bi morala posredovati zbrane podpise poslancev, izstopila iz tekme za novega vodjo britanskih konservativcev in premierja ter podprla protikandidata Rishija Sunaka. Ta bo tako postal novi predsednik britanske vlade. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel in predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola sta Sunaku čestitala in hkrati sta izpostavila, da Bruselj in London potrebujeta stabilnost, da bi se lahko soočila s skupnimi izzivi.

Slovenija na SP tudi s predstavnikoma med sodniki
23. 10. 2022 08.44
Januarja slovensko moško člansko reprezentanco čaka nastop na svetovnem prvenstvu, ki ga bosta družno gostili Poljska in Švedska. Poleg naših rokometašev bosta del svetovne elite tudi najboljša slovenska sodnika Bojan Lah in David Sok.

Cedevita Olimpija klonila v Podgorici in doživela prvi poraz v ABA ligi
22. 10. 2022 19.30
Potem ko je minulo nedeljo zaradi zdravstvenih težav košarkarjev Cedevite Olimpije odpadel derbi s Crveno zvezdo, je varovance Jurice Golemca v soboto čakal zahteven izziv. Gostovali so pri Budućnosti, ki je v dvorani Morača po novem porazu (80:74) niso premagali vse od sezone 2013/2014.

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'
22. 10. 2022 11.57
Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."

Baerbockova napovedala oblikovanje skupnega trga držav Zahodnega Balkana
21. 10. 2022 17.06
Države Zahodnega Balkana želijo podpisati sporazum o skupnem trgu, kar bo pomemben korak v smeri članstva v EU, je dejala gostiteljica srečanja pobude Berlinskega procesa, nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock. Srečanja se udeležuje tudi slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon, ki je spet pozvala k podelitvi statusa kandidatke BiH.

IJS z novimi napravami do učinkovitejšega zdravljenja raka
21. 10. 2022 16.24
Institut Jožef Stefan je kot prvi koordinator projekta iz Slovenije uspel na razpisu Evropskega sveta za inovacije Pathfinder. V projektu PetVision, vrednem 3,4 milijona evrov, bodo razvijali naslednjo generacijo hitrega pozitronskega tomografa s časom preleta, napravo, ki bo omogočila učinkovitejše in cenejše diagnosticiranje ter zdravljenje raka.

EU načrtuje pomoč Ukrajini v višini 1,5 milijarde evrov mesečno
21. 10. 2022 16.22
Drugi dan srečanja v Bruslju so voditelji EU razpravljali o o vse intenzivnejši agresiji Rusije. Ob tem je Evropski svet izpostavil, da Rusija nima mednarodnopravne podlage za ukrepanje na ozemlju Ukrajine, in ponovno izrazil močno podporo ozemeljski celovitosti te države. Hkrati so Rusijo pozvali k takojšnjemu umiku sil s celotnega ozemlja napadene države, ustavitvi vseh napadov in k preučitvi možnosti za zagotovitev sojenja storilcem. Ursula von der Leyen je po koncu srečanja dejala, da Unija načrtuje pomoč Ukrajini v višini 1,5 milijarde evrov mesečno.

Turistka pred amalfijsko katedralo pozirala gola: 'To je noro'
21. 10. 2022 15.03
Prebivalci italijanskega mesta Amalfi, ki se nahaja v provinci Salerno, so bili zgroženi nad početjem turistov. Pred znano amalfijsko katedralo, ki je posvečena svetemu Andreju, je namreč skoraj popolnoma gola pozirala turistka. Ogrnjena je bila le z rdečim trakom, ki je zakrival sprednji del njenega telesa. Domačine je bolj kot golota zmotil kraj, kjer se je turistka fotografirala. "Gre za sveto mesto, ki domačinom predstavlja pomemben del kolektivnega spomina," je povedala umetnostna zgodovinarka.

Po izrečeni kazni se je oglasil tudi Cristiano Ronaldo
21. 10. 2022 11.53
Dogajanje pri Manchester Unitedu je morda že doseglo točko "brez povratka", kar se tiče Cristiana Ronalda in njegove klubske usode. Več kot očitno je, da je Portugalec nezadovoljen z obrobno vlogo pri rdečih vragih, toda trenutno ima trener Erik ten Hag v rokah boljše "karte". Ronalda, ki je prekinil medijski molk, kot kaže, čaka negotova usoda pri rdečih vragih.

'Zgodovina človeštva je žal zgodovina vojn, ne miru'
21. 10. 2022 11.06
Oboroženi spopadi na vzhodu Evrope so zamajali tisti občutek varnosti, v katerega je bil dolga leta ovit ta košček sveta, v katerem živimo. In to ne samo v očeh navadnih prebivalcev, ampak tudi veljakov. "To usposabljanje sem gledal z drugačnega zornega kota kot v prejšnjih desetih letih," je dejal odhajajoči predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor, ki je priznal, da je med ogledom vojaške vaje na Počku razmišljal o vojni v Ukrajini. Tudi obrambni minister Marjan Šarec je opozoril, da je mir krhka dobrina in da je zgodovina človeštva žal zgodovina vojn. Pristojni pa vseeno zagotavljajo, da je Slovenska vojska dobro usposobljena in pripravljena na različne scenarije.

Kdo so potencialne prve dame in kdo bi lahko postal prvi prvi mož?
21. 10. 2022 10.00
S tem, ko izvolimo predsednika ali predsednico republike, postane tudi njegova partnerica oziroma partner hote ali nehote del javnega in političnega življenja. Doslej smo imeli štiri predsednike in le tri prve dame. Kakšna je njihova vloga? In kaj se s to funkcijo zgodi, če bomo za predsednico izbrali žensko ali samsko osebo?

'Starši svojih otrok ne obvladajo več, učitelji pa so izgubili vso avtoriteto'
21. 10. 2022 08.08
Slovenijo pretresajo posnetki še enega primera nasilja med najstniki. Skupina vrstnikov je pretepla 13-letnega osnovnošolca, posnetek dogajanja pa objavila na družbenem omrežju. Z medvrstniškim nasiljem se večina otrok sreča že kmalu ob vstopu v osnovno šolo. Klinični psiholog Tristan Rigler starše poziva, naj bodo pozorni na zunanje spremembe, kot so poškodbe, anksioznost, tesnobnost, če otrok ne želi v šolo ali kaže znake depresije, če njegova žepnina ali telefon iznenada izgineta. "Otrok potrebuje garancijo, da ga bodo starši zaščitili," o pomenu zaupanja med starši in otrokom dodaja Rigler.

Telemach s projektom Job Lab mladim približuje poklice prihodnosti
21. 10. 2022 00.15
Hiter razvoj tehnologij nakazuje, da bodo poklici prihodnosti vse bolj povezani z napredno tehnologijo, robotizacijo in umetno inteligenco.

'Rusija energetski sistem spreminja v bojišče, kar sproža nov val beguncev'
20. 10. 2022 06.36
Ukrajinska vlada je prvič po začetku vojne omejila porabo električne energije po vsej državi, nacionalno energetsko podjetje Ukrenergo pa je državljane pozvalo, naj napolnijo vse električne naprave, od telefonov in baterij do svetilk, saj zaradi novih ruskih raketnih napadov pričakujejo ponovne izpade električne energije. "Ruski napadi na ukrajinske energetske objekte so spremenili električno omrežje v bojišče, kar je spodbudilo nov val beguncev, ki bežijo v druge dele Evrope," pa je opozoril Zelenski.

Wagnerjevi plačanci postali pomemben člen v ruskem vojaškem stroju
20. 10. 2022 18.06
Medtem ko ruska vojska na številnih območjih vzdolž fronte v Ukrajini popušča pod pritiskom ukrajinskih sil, ostajajo ruske sile neomajne na delu fronte v okolici mesta Bahmut v vzhodni regiji Doneck. To naj bi bila predvsem zasluga zasebne vojaške skupine Wagner, ki je po mnenju strokovnjakov postala pomemben člen v ruskem vojaškem stroju.

Okoljske rešitve: svetovalec za podnebne spremembe in referendum o nuklearki
20. 10. 2022 16.39
Poleti dolgotrajna suša, jeseni pa obilne padavine in poplave. Ekstremne vremenske razmere prizadenejo vse več ljudi, zato tudi politika ni več imuna na podnebno in okoljsko problematiko. Poletje in jesen pa sta tudi v znamenju energetske draginje, zato so se že pred meseci pojavili prvi politični pozivi k varčevanju z energijo, da nas pozimi ne bo zeblo. Evropske države želijo z ukrepi omejiti cene energentov in najti razpršene vire energije. Kandidate in kandidatki smo zato vprašali, kako bi v novi vlogi naslavljali perečo okoljsko problematiko, ali zaradi zaostrovanja na energetskem trgu tudi sami več varčujejo in ali podpirajo drugi blok Jedrske elektrarne Krško?

'Bahmut in okolica se spreminjata v bojišče iz prve svetovne vojne'
20. 10. 2022 12.45
Skoraj osem mesecev po ruskem napadu na Ukrajino ukrajinska vojska na jugu in vzhodu države napreduje in osvobaja mesta in vasi. Medtem pa v senci ofenziv v Harkovu in Hersonu v mestih Soledar in predvsem Bahmut v regiji Donbas na vzhodu Ukrajine že od poletja poteka srdito bojevanje. Mesti sta namreč še vedno pomemben cilj ruske vojske. Hudi spopadi z veliko žrtvami na obeh straneh so okolico Bahmuta spremenili v bojišče, ki spominja na prvo svetovno vojno.

Najboljši nasveti za nakup mobilnega telefona
20. 10. 2022 10.39
V zadnjih letih se je priljubljenost mobilnih telefonov povečala do te mere, da jih danes uporabljamo za številne vsakodnevne potrebe.

Volilna pravila
30. 09. 2022 06.00
Za lokalne volitve, ki se bodo s prvim krogom začele 20. novembra 2022, se volilna kampanja v skladu z Zakonom o lokalnih volitvah začne 30 dni prej. Volilna pravila pričnejo veljati na prvi dan predvolilne kampanje, torej v četrtek, 20. oktobra 2022, veljajo pa do nedelje, 4. decembra, do 19. ure, ko se zaprejo volišča po državi po drugem krogu.

Kandidati o 'versko slepi državi' in prepletanju religije s politiko
20. 10. 2022 08.21
Vera je od nekdaj krojila ustroj države. Vpliva tako na načela prebivalstva kot tudi na zakone. Po poganstvu je prišlo krščanstvo, danes pa v Sloveniji deluje več deset registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti. Poudarek na beli krščanski Evropi se je sicer znova zbudil v času begunskega vala leta 2015, jabolko spora pa je pri nas že pred tem predstavljala tudi izgradnja prve džamije v Sloveniji. Religija in vera sta tako kljub načelom ločenosti države in verskih skupnosti, svobodnega delovanja le-teh in načelu enakopravnosti verskih skupnosti še kako vpeta v politično dogajanje v Sloveniji. Kakšen pogled pa ima na odnos med državo in religijo sedmerica predsedniških kandidatov?

'Delovanje po lastni presoji, kreativnost, človek, ki izhaja iz delavske družine'
20. 10. 2022 06.00
Milan Brglez, kandidat Socialnih demokratov in Gibanja Svoboda, trenutno pa še aktualni poslanec v evropskem parlamentu. Kaj o njem pravi njegova soseda Zofka Klemen Krek?