pomembni

Spravna spominska slovesnost

19. 06. 2000 08.47

Pri breznu pod Krenom v Kočevskem Rogu je bila včeraj že deseta spominska spravna slovesnost. Somaševanje je vodil ljubljanski nadškof in metropolit Franc Rode, ki je bil v svoji pridigi kot vedno kritičen do povojne oblasti in prejšnje slovenske vlade.

Petrle odgovoril na očitke

17. 06. 2000 09.30

Zunanji minister Lojze Peterle je v sinočnjih Odmevih na TV Slovenija odgovoril na očitke nekdanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ki trdi, da se Peterle ni odzval, ko je portugalski zunanji minister Jaime Gama na nedavnem sestanku pridružitvenega sveta v Luxembourgu opozoril na potek denacionalizacije v Sloveniji. Peterle je odvrnil, da je na sestanku zastopal tisto, kar je ''tako rekoč podedoval'' od Rupla in nekdanjega ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja, ter da je delal povsem v skladu s tem, kar je zastopala doslej tudi slovenska pogajalska skupina. Kar je govoril Rupel, je po Peterletovem mnenju izraz tega, da je LDS v opoziciji.

Metka Sparavec bo zaključila kariero

12. 06. 2000 08.05

Najboljša slovenska športnica v minulem letu Metka Sparavec je ob robu plavalnega mitinga v Kranju povedala, da bo po olimpijskih igrah v Sydneyju sklenila športno pot. 21letna Mariborčanka meni, da nima dovolj motivacije, da bi vztrajala v tem športu.

Zasedanje skupine APEC

06. 06. 2000 13.55

Avstralski minister za trgovino Mark Vaile je ob današnjem odprtju letnega zasedanja Skupine za azijsko-pacifiško gospodarsko sodelovanje (APEC) v Darwinu dejal, da zmanjšanje obdavčitve in liberalizacija vlaganj v tem delu sveta dobro napredujeta.

Osmošolci bodo ponovno preverili znanje

05. 06. 2000 13.30

Osmošolci, ki se iz opravičljivih razlogov niso udeležili prvega skupinskega preverjanja znanja iz materinščine in matematike 23. in 24. maja ali pa niso zadovoljni z rezultati tega preverjanja, bodo imeli jutri in v sredo priložnost, da znanje pokažejo na ponovnem preverjanju v naknadnem roku. Doseženi rezultati so pomembni za tiste, ki so se prijavili za vpis na srednje šole, na katerih je po sklepu vlade omejen vpis v posamezni program.

Glasbena nedelja z Janezom Lotričem

26. 03. 2000 20.25

V okviru Glasbenih nedelj v Unionu bo prihodnjo nedeljo, 2. aprila, v Modrem salonu Grand hotela Union nastopil svetovno znani tenorist Janez Lotrič.

Vremenske težave na Bavarskem

18. 03. 2000 17.07

Dež, sneg in poledica danes močno ovirajo promet na Bavarskem. Zaradi velike nevarnosti snežnih plazov sta zaprta prelaza Achenpass in Fernpass, tako da sta prekinjeni dve pomembni cestni povezavi Nemčije z Avstrijo, je sporočila nemška policija. V Avstriji je zaradi snežnih plazov od sveta odrezanih več smučarskih središč v pokrajini Arlberg, na Tirolskem pa je zaprtih več cest. Plazovi na Tirolskem ogrožajo tudi nekaj hiš.

Gaspari in Kacin pred komisijo

09. 03. 2000 20.17

Pred parlamentarno preiskovalno komisijo, ki preučuje vpletenost funkcionarjev v trgovino z orožjem, sta danes kot priči nastopila finančni minister Gaspari in nekdanji obrambni minister Jelko Kacin.

Ofra Haza naj bi umrla zaradi aidsa

28. 02. 2000 11.02

Izraelska pevka Ofra Haza naj bi umrla zaradi aidsa, sta danes poročala izraelski časnik Haaretz in izraelski radio.

Batistuta namesto Beckhama?

26. 02. 2000 11.42

Zvezdnik AC Fiorentine Gabriel Batistuta se spogleduje z možnostjo prestopa k zmagovalcu evropske lige prvakov Manchester Unitedu. ''ManU je najboljše moštvo na svetu in zelo simpatičen klub, ki se je zame vedno zanimal,'' je v pogovoru za argentinski časnik Clarin povedal 31-letni Argentinec. ''Zame bi bil to velik izziv,'' je priznal ''Batigol'', ki že devet let igra za Fiorentino. ''Rad bi igral za Manchester,'' pa so njegove izjave prevedli angleški časniki.

Sinn Fein se ne bo pogajala

20. 02. 2000 08.49

Severnoirska republikanska stranka Sinn Fein je danes dala jasno vedeti, da ni pripravljena na nova pogajanja o uresničevanju mirovnega sporazuma. Pomembni politiki stranke so nadalje zahtevali takojšnje prenehanje en teden trajajoče neposredne britanske oblasti nad Severno Irsko.

Priprave na izjemen Beethovenfest 2000

15. 02. 2000 15.36

Po besedah organizatorjev se letos obeta izjemen Beethovenfest, mednarodni glasbeni festival, ki bo potekla od 23. septembra do 16. oktobra v Bonnu. Eden izmed organizatorjev festivala Franz Willnauer je za agencijo dpa povedal, da je organizatorjem po energičnem uvodu leta 1999 uspelo narediti velik korak naprej proti mednarodnem glasbenem festivalu z nadregionalnim pomenom. Na festivalu bo možno na dvanajstih prizoriščih poslušati kar 52 koncertov, na katerih se bodo predstavili pomembni umetniki, ansambli in orkestri, od dunajskih filharmonikov do filharmonikov iz Sankt Peterburga.

Umrl pisatelj in dramatik Andrej Hieng

18. 01. 2000 13.27

V Ljubljani je včeraj po dolgotrajni bolezni preminil slovenski pisatelj in dramatik Andrej Hieng, izredni član SAZU. Po izobrazbi režiser je v 50. letih delal v kranjskem in celjskem gledališču, zatem je dve desetletji predvsem pisal, v 80. letih pa se je spet posvetil gledališču; do upokojitve leta 1990 je bil umetniški vodja Slovenskega ljudskega gledališča Celje (1983-1988) in SNG Drama Ljubljana. Hieng je bil pomembni slovenski modernistični pisatelj, dramatik, posvečal pa se je tudi filmu in televiziji.

Croatija spet Dinamo?

19. 12. 1999 21.12

Nogometni klub Croatija naj bi dobil nazaj staro in priljubljeno ime, Dinamo. Predsednik tega najuspešnejšega hrvaškega kluba se je namreč odločil, da bo med navijači razpisal referendum in tako pomirili duhove, ki so v zadnjih letih burili hrvaško javnost. Pri sosedih so sedaj mnenja, da je to le še ena predvolilna poteza HDZ.

Izdelali zbirko zemljevidov

17. 12. 1999 10.15

V okviru Mednarodnega programa za litosfero, ki ga finančno podpirajo tudi ZN, je 500 strokovnjakov iz različnih držav v sedmih letih izdelalo zbirko zemljevidov, ki prikazuje nevarna potresna območja. Zemljevidi naj bi pomagali napovedati potrese, ki so nevarni predvsem za nizke gradnje. Zemljevidi so še posebej pomembni za manj razvite države, predvsem afriške, saj so tako dobile seizmološke karte, ki jih doslej še nikoli niso imele.

Stečajni senat o prodaji Tama po 22. decembru

16. 12. 1999 11.44

Predsednik stečajnega senata Tama Karl Ferenčak, ki je minuli teden stečajnemu upravitelju delniške družbe Tam in odvisnih družb Mirku Žagarju naložil, naj v osmih dneh dokončno razjasni obe ponudbi za nakup Tamovega premoženja v celoti, je danes dejal, da bo stečajni senat o prodaji Tamovega premoženja odločal naslednji teden oziroma po 22. decembru.

80-letnica Filozofske fakultete

14. 12. 1999 16.14

31. avgusta 1919 je regent Aleksander podpisal ukaz, s katerim je stopil v veljavo zakon o ustanovitvi vseučilišča v Ljubljani in s katerim so bili imenovani prvi profesorji na vseučilišču. Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani je s svojim neprekinjenim delovanjem pričela v zimskem semestru 1919/1920. Takrat je fakulteto obiskovalo 245 študentov, ki so poslušali predavanja iz 17 glavnih predmetov, od tega deset humanistično-družboslovnih. Ob tej pomembni obletnici sta dekan Filozofske fakultete Ludvik Horvat in rektor Univerze v Ljubljani Jože Mencinger danes odkrila spominsko obeležje vsem dosedanjim dekanom Filozofske fakultete.

Atlas jezikov pri DZS

13. 12. 1999 17.49

Založništvo literature DZS v teh decembrskih dneh bralcem ponuja tudi Atlas jezikov - s podnaslovom Izvor in razvoj jezikov, ki je v angleškem izvirniku izšel leta 1996, za slovensko izdajo pa ga je prevedl in priredil Andrej Skubic s sodelavci. Iz predgovora profesorice jezikoslovja in komunikologije na Oxfordski univerzi Jean Aitchinson izvemo, da pričujoči atlas na ''pregleden in razumljiv način z besedami in zemljevidi pove, kje govorijo kak jezik ob koncu XX. stoletja''. Ti podatki so po njeni oceni zelo pomembni, saj bodo po nekaterih današnjih ocenah čez sto let po svetu govorili samo še desetino vseh jezikov, ki jih govorijo danes.

Drnovšek in Frlec na vrhu EU

08. 12. 1999 17.57

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek bo - skupaj z zunanjim ministrom Borisom Frlecem - jutri odpotoval v Helsinke, kjer se bo v soboto, drugi dan vrhunskega zasedanja petnajsterice, skupaj s kolegi iz ostalih držav kandidatk za EU na delovnem kosilu sestal z voditelji držav članic unije.

Mladi vozniki o prometni varnosti

11. 11. 1999 18.22

Ob zaključku letošnje akcije Mladi voznik, ki jo je v sodelovanju z ministrstvom za notranje zadeve in AMZS pripravil svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SPVCP), so danes pripravili še okroglo mizo o prometni varnosti med mladimi vozniki. Na okrogli mizi so poleg strokovnjakov s področja prometa s svojimi predlogi sodelovali tudi nekateri izmed 5239 anketiranih mladih voznikov in voznic, ki so v okviru omenjene akcije s svojimi odgovori želeli opozoriti na probleme prometne varnosti.

Slovesno ob 10. obletnici padca berlinskega zidu

09. 11. 1999 21.36

V Nemčiji so obeležili 10. obletnico padca berlinskega zidu. Nemški kancler Gerhard Schroeder je na slavnostnem zasedanju bundestaga opozoril, da po padcu zidu ne bi smeli postavljati novih meja v Evropi, tokrat med blagostanjem v EU in vzhodnimi sosedami.

Prva sodnica v ligi prvakov

01. 11. 1999 18.35

Evropska nogometna zveza (UEFA) je sporočila, da bo na sredini tekmi lige prvakov skupine E med Moldejem in madridskim Realom prvič sodila ženska. Francozinja Nelly Viennot bo v vlogi stranske sodnice prva ženska na najpomembnejšem evropskem klubskem tekmovanju. V francoskem (moškem) prvenstvu Viennotova redno sodi, prvič pa je na pomembni tekmi sodila nogometašem že leta 1996 na OI v Atlanti.

Znanje za razvoj telekomunikacij

29. 10. 1999 18.14

Brez ustreznega poznavanja sodobnih telekomunikacij, družba ne bo imela bodočnosti. To je temeljna ugotovitev današnjega seminarja o globalnih telekomunikacijah. Dr. Jurij F. Tasič je poudaril, da je interes uporabnikov teh storitev še vedno premajhen. Globalne telekomunikacije so usmerjene v prihodnost, ki zahteva poznavanje tehnologij, vse to pa mora voditi poslovne odločitve.

Žalgiris - Union Olimpija 84:85 (47:36)

29. 10. 1999 07.38

Košarkarji Uniona Olimpije so v 5. krogu evropske lige (skupina) v gosteh premagali Žalgiris iz Kaunasa s 85:84 (36:47).

Najden originalen Schindlerjev seznam

18. 10. 1999 10.33

Nemški par je na podstrešju svoje hiše v Hildsheimu našel kovček poln papirjev, ki je vseboval tudi originalen Schindlerjev seznam, s katerim je nemški poslovnež Oscar Schindler med drugo svetovno vojno 1200 poljskih židov rešil smrti v koncentracijskem taborišču.

Zaslišanje v ameriškem senatu

14. 10. 1999 13.29

V ameriškem senatu se bo začelo zaslišanje v zvezi z nepravilnostmi pri kandidaturi Atlante za olimpijske igre (OI) leta 1996.

Bojkot srečanja

11. 10. 1999 20.56

Najbolj pomembni člani srbske opozicije: Đinđić, Drašković in Avramović se danes niso hoteli udeležiti srečanja z zunanjimi ministri Evropske unije v Luksemburgu, kjer naj bi se pogovarjali o pomoči Jugoslaviji. Sporen naj bi bil vnaprej pripravljeni osnutek besedila.

Srečanje gospodarskih ministrov ASEM

09. 10. 1999 19.48

V Berlinu se je danes začelo dvodnevno srečanje gospodarskih ministrov 15 evropskih in 10 azijskih držav. Gre za drugo <a href= http://www.asem.vie.net target=_new> azijsko-evropsko konferenco</a> (ASEM), na kateri je pomembna tema Svetovna trgovinska organizacija (WTO), pa tudi izboljšanje razmer za trgovanje in naložbe med območjema.

Izšla knjiga Krščanstvo 2000 let

07. 10. 1999 16.10

Založba Ognjišče je izdala knjigo Krščanstvo 2000 let, ki v obliki barvnega, ilustriranega zgodovinskega atlasa povzema zgodovino krščanstva od začetkov do danes. Knjiga je bila izdana že v več kot desetih jezikih, njen avtor je univerzitetni profesor cerkvene zgodovine na madridski univerzi Juan Maria Laboa, k slovenski izdaji knjige pa so dodani tudi pomembni dogodki in popravki iz slovenske cerkvene zgodovine. Poleg omenjene knjige so na današnji novinarski konferenci predstavili še knjigo profesorja in zdravnika Antona Prijatelja Bog daj zdravje, ki povzema Slomškovo delo za zdravo življenje skupaj z njegovimi nasveti, ki naj bi veljali še danes.

Dunajska razstava v mestni galeriji

05. 10. 1999 17.44

Jutri, v sredo zvečer, bodo v Mestni galeriji Ljubljana odprli razstavo Dunaj, arhitektura, varstvo in prenova mesta (sedanje stanje III). Razstava obsega vpogled v najnovejši arhitekturni razvoj na Dunaju, ponuja pregled stanja nove arhitekture ter prenove in revitalizacije starejše arhitekturne kulturne dediščine. Pripravljena je v sodelovanju z dunajskim Magistratom in mestno upravo - referatom za planiranje in razvoj.