pomembno

Potrč o vatikanskem sporazumu
23. 03. 2001 00.00
Brez nekaterih resnih popravkov vsebine vatikanskega sporazuma bi se lahko ustvaril vtis, kot da v Sloveniji delujeta dva pravna sistema in ne eden ustavni in pravni sistem, v okviru katerega morajo v Sloveniji delovati vse institucije, vključno z Rimskokatoliško cerkvijo, je na novinarski konferenci poudaril vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč. Po njegovih besedah je želja in ambicija ZLSD delovati v smeri doseganja uskladitve, saj ni nobenih razlogov za ocenjevanje, da to ni mogoče. "Mi bomo naredili vse, da na tej točki ne bi prišlo do izsiljevanja ali preglasovanja, saj se nam zdi izredno pomembno vprašanje za vso državo, zato je potrebno o temeljnih vprašanjih vsebine, pomena in ureditve odnosov imeti skupen pogled," je poudaril Potrč.

Znižani tečaji delnic
22. 03. 2001 00.00
Tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu so se danes v povprečju znižali. Na padanje tečajev delnic v Tokiu je vplival strm padec delnic na newyorški borzi, kjer je osrednji indeks Dow Jones sredino trgovanje sklenil na najnižji točki v zadnjih dveh letih. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je padel za 249,97 točke oz. 1,91 odstotka na 12.853,97 točke in se tako ponovno znašel pod psihološko pomembno mejo 13.000 točk.

MG intenzivno išče rešitve za Peko
21. 03. 2001 00.00
Ministrica za gospodarstvo Tea Petrin je na današnji novinarski konferenci povedala, da ministrstvo skupaj z ostalimi lastniki tržiškega Peka intenzivno išče rešitve za omenjeno čevljarsko družbo, ki naj bi nadaljevala poslovanje, vendar v prenovljeni obliki. Ministrstvo se pogovarja tudi z novimi potencialnimi aktivnimi lastniki Peka, med katerimi je najresnejši kandidat žirovska Alpina. "Pri reševanju Peka se je potrebno zavedati, da je v preteklosti država vložila v sanacijo Peka precej denarja (od leta 1995 sedem milijard tolarjev). Če ne bo ustrezne rešitve, pa je seveda možen tudi stečaj. Pri tem pa je pomembno tudi vprašanje delavcev in pa dejstvo, ali ima čevljarska industrija v Sloveniji prihodnost. Primeri nekaterih uspešnih podjetij pri nas dokazujejo, da so možnosti za to," je povedala Petrinova. Problematiko Peka naj bi na jutrišnji redni seji predvidoma obravnavala tudi vlada.

NASA in RAKA se prepirata zaradi Tita
20. 03. 2001 00.00
Ruska kozmonavta Talgat Musabajev in Jurij Baturin, ki se pripravljata na polet na Mednarodno vesoljsko postajo (MVP), sta zavrnila udeležbo na enotedenskem treningu v Johnsonovem vesoljskem centru (JSC) v Houstonu. Tako protestirata zaradi izključitve prvega vesoljskega turista, ameriškega poslovneža Dennisa Tita, iz njune posadke.

Ševčenko ni zaskrbljen
20. 03. 2001 00.00
V zadnjem obdobju italijanski časniki vse bolj pogosto omenjajo odhod ukrajinskega zvezdnika Andreja Ševčenka iz italijanskega nogometnega velikana AC Milana. Prvi strelec italijanskega prvenstva, ki se trenutno nahaja v domovini na pripravah ukrajinske reprezentance za kvalifikacijske tekme za nastop na svetovnem prvenstvu na Japonskem in v Južni Koreji leta 2002 pa se preveč ne razburja zaradi pisanja agresivnih časnikov z Apeninskega polotoka.

Grčiji grozi izključitev iz tekmovanj
20. 03. 2001 00.00
Mednarodna nogometna zveza (FIFA) je Grčiji zagrozila z izključitvijo iz vseh mednarodnih tekmovanj, če se državna oblast ne bo nehala vmešavati v delo Grške nogometne zveze (EPO).

O prihodnosti Evrope
20. 03. 2001 00.00
Evropska unija bo demokratično legitimnost utrdila le, če bo prisluhnila željam in pričakovanjem svojih državljanom. Zato je treba v razpravo o prihodnosti Evrope vpeti vse segmente družbe. In ker jih kot prihodnje članice ustroj unije močno zadeva, je treba upoštevati tudi razmišljanja kandidatk za članstvo. Takšno mnenje je prevladovalo na današnji razpravi o prihodnosti Evrope, ki jo je v Evropskem parlamentu v Bruslju pripravil odbor za institucionalne zadeve, nanjo pa povabil predstavnike parlamentov kandidatk za članstvo. Iz Slovenije se je srečanja udeležil Slavko Gaber, vodja slovenskega dela skupnega parlamentarnega odbora z EU.

Borbenost premalo za EP
19. 03. 2001 00.00
Slovenskim vaterpolistom se ni uspelo prebiti skozi kvalifikacije za letošnje evropsko prvenstvo. Kljub dobri fizični pripravljenosti in veliki borbenosti so izbranci selektorja Ozrena Bonačiča preveč nihali v igri, v odločilnih trenutkih pa povsem zatajili. Sedaj jih čakajo še sredozemske igre, drugo leto pa nov pohod proti vrhu evropskega vaterpola.

Valonska delegacija v Sloveniji
19. 03. 2001 00.00
Podpredsednik belgijske regije Valonije in minister za gospodarstvo, znanost in tehnologijo ter zunanjo trgovino Serge Kubla se je v sklopu uradnega obiska v Sloveniji sestal z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem. Pogovarjala sta se o prioritetah prihodnjega belgijskega predsedstva EU, podpori Belgije širitvi EU in hitremu pristopu Slovenije ter izkušnjah belgijske regije Valonije pri izvajanju evropske regionalne politike.

Zavel je pomladni veter
19. 03. 2001 00.00
Pomlad je zavela v krajih med Sočo, Savo, Dravo, Muro in Donavo. To pa ni ostalo brez vpliva na visoko politiko v prestolnicah Dunaj in Ljubljana. Zatorej je tudi obisk predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška ob koncu tedna na Ballhausplatzu potekal v izredno prijateljskem ozračju, v današnji izdaji o obisku slovenskega premiera v avstrijski prestolnici uvodoma piše dopisnik nemškega dnevnika Frankfurter Allgemeine Zeitung na Dunaju Reinhard Olt.

Višje socialne pomoči
17. 03. 2001 00.00
Predlog novele zakona o socialnem varstvu je nared za tretje parlamentarno branje in naj bi ga državni zbor obravnaval že na marčevski seji. Novela predvideva zelo pomembno spremembo obstoječega zakona, tj. dvig denarne socialne pomoči s sedanjih 23.071 na 37.943 tolarjev. Takšna rešitev naj bi stopila v veljavo 1. septembra letos, nova višina minimalnega dohodka pa naj bi se v celoti uveljavila s 1. januarjem 2003. To pomeni, da bodo postopoma ukinjene sedanje denarne pomoči, ki jih bo nadomestila enotna denarna socialna pomoč v višini oziroma do višine minimalnega dohodka, potrebnega za dostojno preživetje posameznega upravičenca oziroma družine.

Preobrat v Tokiu
15. 03. 2001 00.00
Tečaji delnic na tokijski borzi so se v četrtek po začetnih izgubah presenetljivo opomogli. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na podlagi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je ne glede na sredino vnovično zniževanje tečajev na ameriškem Wall Streetu presegel psihološko pomembno mejo 12.000 točk. Ob koncu trgovanja je namreč dosegel vrednost 12.152,83 točke, kar je za 309,24 točke oz. 2,6 odstotka več kot v sredo.

Hudiči ugnali Kojote
15. 03. 2001 00.00
New Jersey, branilec Stanleyevega pokala in vodilna ekipa atlantske skupine v vzhodni konference, je v Phoenixu dosegel pomembno zmago (3:2), še bolj pa so presenetili New York Islandersi, ki so na vročem gostovanju ugnali Pittsburgh s 3:1. Na obeh dvobojih si največ zaslug za zmagoslavje lastita oba vratarja "veterana": na vratih Hudičev je blestel John Vanbiesbruck, na vratih Otočanov pa Chris Terreri. Kaže omeniti, da sta vodstvi New Jerseya in New Yorka pred dnevi opravila medsebojno menjavo igralcev, glavna akterja "zamenjave" pa sta bila ravno omenjena vratarja. V ameriškem železarskem središču Pittsburgu je v polnem sijaju zablestel 36-letni Terreri, ki je ubranil 33 strelov, največ zaslug za zmagoslavje pa je pripisal komaj 19-letnemu Ricku Di Pietru.

Zavidljivi rezultati
15. 03. 2001 00.00
Mariborska univerza dosega na področju znanstveno-raziskovalnega dela zavidljive rezultate, še zlasti na področju aplikativnih raziskav, so poudarili na novinarski konferenci ob obisku državnega sekretarja v ministrstvu za šolstvo, znanost in šport Zorana Stančiča in njegovih sodelavcev na Univerzi v Mariboru. Stančič se je z vodstvom mariborske univerze pogovarjal o razmerah in odprtih vprašanjih univerzitetnega znanstveno-raziskovalnega dela ter o vključevanju mariborske univerze v okvirne programe Evropske unije.

Za tesnejše sodelovanje
15. 03. 2001 00.00
Direktorica Slovenske turistične organizacije (STO) Barbara Gunčar je v minulih dveh dneh obiskala Dunaj, kjer se je med drugim srečala z avstrijsko državno sekretarko za turizem Mares Rossmann. Slednja meni, da je dosedanje sodelovanje s Slovenijo dobro, želi pa si tesnejše sodelovanje na področju čezmejnih projektov, kot so kolesarske poti ob Dravi in Muri, povezava vinskih cest na obeh straneh meje, sodelovanje na področju zdravilišč, golfa in jahalnih centrov. Podobni projekti krepijo medsosedske odnose, kar je še posebej pomembno pri vključevanju Slovenije v Evropsko unijo, so sporočili iz STO.

Kučanova zahvala Svetemu sedežu
13. 03. 2001 00.00
Predsednik države Milan Kučan je papežu Janezu Pavlu II. danes poslal pismo, v katerem je zapisal, da se Slovenija v letu, ko bo slovesno zaznamovala deseto obletnico samostojne države, spominja tudi obletnice, ko je Sveti sedež pred osmimi leti podelil Slovenski škofovski konferenci položaj in pravice nacionalne konference, so sporočili iz predsednikovega urada.

Grizold v Grčiji
12. 03. 2001 00.00
Minister za obrambo Anton Grizold, ki je z delegacijo na dvodnevnem uradnem obisku v Grčiji, se je srečal z grškim predsednikom Konstandinosom Stephanopoulosom, s katerim sta se pogovarjala predvsem o vlogi Slovenije in Grčije pri stabilizaciji razmer v jugovzhodni Evropi. Sogovornika sta pri tem pozornost namenila tudi vlogi zveze Nato pri zagotavljanju varnosti na tem območju, pri čemer sta se pogovarjala tudi o slovenskih ambicijah za članstvo v zvezi Nato.

Pahor sprejel delegacijo SE
12. 03. 2001 00.00
Predsednik državnega zbora (DZ) Borut Pahor je danes sprejel delegacijo Kongresa lokalnih in regionalnih oblasti Sveta Evrope, ki je pod vodstvom Owena Mastersa na dvodnevnem obisku v Sloveniji, ker pripravlja poročilo o razmerah lokalne in regionalne demokracije v Sloveniji, so sporočili iz DZ.

Microsoft Office XP že v proizvodnji
09. 03. 2001 00.00
Microsoft je najavil, da je Office XP, najnovejša različica najbolj razširjene družine pisarniških programov, že v proizvodnji. Točen datum prihoda v trgovine še ni znan, vendar ima 500.000 uporabnikov iz podjetij po vsem svetu možnost iz prve roke preizkusiti novi izdelek Office. Izdelek bo predvidoma na voljo še letos spomladi.

Nove žrtve spopadov v Makedoniji
09. 03. 2001 00.00
V spopadu med srbsko policijo in pripadniki Osvobodilne vojske Preševa, Bujanovca in Medvedje pri vasi Lučane na jugu Srbije je bil davi huje ranjen srbski policist, ki je po podatkih lokalne policije v bolnišnici v Vranju podlegel poškodbam. Podpredsednik srbske vlade in predsednik koordinacijskega odbora za jug Srbije Nebojša Čović je potrdil spopad, v katerem naj bi bila po njegovih besedah ranjena še najmanj dva srbska policista. Vladni viri so tudi sporočili, da na varnostnem območju med jugom Srbije in Kosovom pogrešajo pet Srbov, ki so se odpravili na Kosovo.

Premier Drnovšek sprejel Lipiča
08. 03. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek, ki je sprejel novega načelnika GŠ SV brigadirja Ladislava Lipiča, obrambnega ministra Antona Grizolda ter nekdanjega načelnika GŠ SV generalpodpolkovnika Iztoka Podbregarja, se je slednjemu zahvalil za dosedanje delo in izrazil pričakovanje, da bo na novem delovnem mestu s svojimi izkušnjami prispeval k utrjevanju mednarodnega ugleda SV in ministrstva.

Uspešni pogovori v Avstriji
07. 03. 2001 00.00
Zunanja ministra Slovenije in Avstrije sta na Dunaju podpisala dvostranski sporazum o spodbujanju in zaščiti naložb. Najpomembnejši napredek so dosegli pri vprašanju kulturnega sporazuma, kjer so natančno določili nemškogovorečo skupino v Sloveniji. Sporazum je tako pripravljen za podpis in pomeni pomembno osnovo za reševanje drugih odprtih vprašanj. Ministra pa sta se tudi dogovorila za potek konference v Sloveniji, na kateri bodo strokovnjaki preučili težavna vprašanja iz časa druge svetovne vojne in po njej.

Grizold na Hrvaškem
05. 03. 2001 00.00
Slovenskega ministra za obrambo Antona Grizolda, ki je danes začel dvodnevni uradni obisk na Hrvaškem - to je sicer njegov prvi uradni obisk tuje države -, je dopoldne najprej sprejel gostitelj, hrvaški obrambni minister Jozo Radoš. Poleg dvostranskega sodelovanja na vojaško-obrambnem področju sta bili glavni temi pogovorov med delegacijama obeh ministrstev skupna evropska varnostna in obrambna politika ter varnostno-političen položaj v jugovzhodni Evropi. Popoldne se je slovenski obrambni minister ločeno pogovarjal s predsednico saborskega odbora za notranjo politiko in nacionalno varnost Djurdjo Adlešić ter namestnikom predsednika vlade Goranom Granićem. Zatem je Grizolda sprejel še predsednik države Stjepan Mesić, s katerim sta v "izjemno prijateljskem vzdušju" ocenila odnose med sosednjima državama.

Ljubljanski lutkarji v Avstraliji
04. 03. 2001 00.00
Ansambel Lutkovnega gledališča Ljubljana je odpotoval na štirinajstdnevno gostovanje po Avstraliji. S predstavo Svetlane Makarovič Tacamuca v režiji Barbare Hieng Samobor bodo sodelovali na Multikulturalnem nacionalnem festivalu Canberra 2001. Po osmih ponovitvah na canberškem festivalu bo na povabilo Avstralske ljudske federacije LGL gostoval v mestu Adelaide, kjer živi tudi veliko Slovencev. V Adelaidi bo ansambel LGL v angleškem in slovenskem jeziku odigral tri predstave. Na koncu bodo Tacamuco odigrali še ob odprtju razstave v Sydneyskem otroškem muzeju v okrožju Merrylands. Tam bodo otrokom naših rojakov prav tako odigrali tri predstave.

Redni kongres SLS + SKD
03. 03. 2001 00.00
Po izvolitvi delovnih organov prvega rednega kongresa SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, ki zaseda v Murski Soboti, so delegati sprejeli kongresni poslovnik, nato pa so poslušali poročila o delu stranke v obdobju po združitvenem kongresu nekdanje ljudske stranke in krščanskih demokratov, ki sta jih poleg sedanjega predsednika SLS+SKD Franca Zagožna predstavila še predsednik glavnega odbora stranke in vodja njene poslanske skupine Janez Podobnik ter predsednik strankinega sveta Jože Zupančič. Vsi trije so pozvali delegate, naj prispevajo k enotnosti SLS+SKD, ki je nujna za ponovno krepitev stranke.

Ministri o južni evropski meji
03. 03. 2001 00.00
Varnostni vidiki, zlasti vse bolj pereča problematika organiziranega kriminala ter ilegalnih migracij, vzpostavljanje schengenskih standardov na prihodnji evropski južni meji ter medsebojno sodelovanje in pomoč, kar zadeva varnostna vprašanja, so bili osrednji poudarki pogovorov notranjih ministrov Nemčije in Italije, Otta Schilyja in Enza Bianca, s slovenskim kolegom in gostiteljem, notranjim ministrom Radom Bohincem. Vsi trije ministri so izrazili zadovoljstvo nad zelo uspešnimi in konstruktivnimi pogovori, ki so potekali "v evropskem duhu". Strinjali so se, da je stvar slovenske evropske kredibilnosti, da vzpostavi schengenske standarde na prihodnji južni evropski meji, vendar tega ne more narediti sama, temveč potrebuje pomoč in sodelovanje tako znotraj EU kot tudi držav članic.

Pred 2000 leti je obstajal kanibalizem v Angliji
28. 02. 2001 00.00
Arheologi bristolske univerze so ugotovili, da je na območju Anglije pred 2000 leti v času rimskega imperija obstajal kanibalizem. Arheologi so namreč v Alverstonu na zahodu Anglije našli ostanke najmanj sedmih ljudi z značilnimi sledmi kanibalizma, ki so bili pokopani 30 metrov pod zemljo. Profesor arheologije Mark Horton je pojasnil, da je bilo območje ob koncu železne dobe pomembno središče verskih sekt, od katerih so bile nekatere dejavne še v času rimskega imperija. Arheologi bodo z izkopavanji na omenjenem kraju nadaljevali.

Na obisku predsednik bolgarskega parlamenta
28. 02. 2001 00.00
Na povabilo predsednika DZ Boruta Pahorja je na dvodnevni obisk v Slovenijo prispel predsednik bolgarskega parlamenta Jordan Sokolov z delegacijo.

Calista Flockhart želi razbiti tabu
27. 02. 2001 00.00
Calista Flockhart (36), bolj znana kot odvetnica Ally McBeal v istoimenski televizijski nanizanki, želi razbiti tabu glede uporabe besede vagina.

Pred jutrišnjimi pogajanji
27. 02. 2001 00.00
Najbolj zahtevna pogajanja se šele začenjajo, meni pred jutrišnjimi pogajanji med pogajalsko skupino reprezentativnih sindikatov vzgoje in izobraževanja ter vladno medresorsko pogajalsko skupino za pogajanja s sindikati negospodarstva, vodja sindikalne pogajalske skupine Branimir Štrukelj. Potem ko so se minuli teden na že desetem krogu pogajanj za spremembe panožne kolektivne pogodbe dogovorili za 2,5- odstotno povišanje plač zaposlenih v vzgoji in izobraževanju konec tega leta, ostaja "odprt" še prvi člen sprememb kolektivne pogodbe, ki po Štrukljevih besedah govori o vzpostavitvi trajnejših in bolj razumnih razmerij med plačami v javnem sektorju. To vprašanje pa morajo sindikati razrešiti z medresorsko pogajalsko skupino, ki jo vodi minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski, in ne z resorno pogajalsko skupino pod vodstvom šolske ministrice Lucije Čok, s katero so se pogajali doslej.