pomembno

Robbie Williams zvezda britanske mladine
02. 12. 1999 09.28
25-letni britanski pop pevec Robbie Williams je nespodbitno najbolj priljubljen pri britanski mladini, čeprav se je na lestvici priljubljenosti s petim mestom dokaj dobro odrezal tudi 46-letni britanski premier Tony Blair. Starši so se glede na priljubljenost uvrstili na deveto mesto, takoj za pop skupino Oasis. Jezus Kristus pa se je moral zadovoljiti s petnajstim mestom, je pokazala anketa revije za mlade Official UK Playstation. Revija je tisoč svojih bralcev prosila, naj imenujejo 20 oseb, ki imajo v njihovem življenju pomembno vlogo.

Eno leto CIPS-a
29. 11. 1999 16.54
Da bi uporabnikom zagotovili kakovostne in aktualne informacije o poklicih in poteh kako do posameznega poklica, je Zavod RS za zaposlovanje pred enim letom ustanovil Center za informiranje in poklicno svetovanje (CIPS), o rezultatih v prvem letu delovanja pa je na novinarski konferenci spregovorila koordinatorica področja poklicnega informiranja Zlata Šlibar.

VS o svoji vlogi pri preprečevanju konfliktov
29. 11. 1999 10.12
Varnostni svet ZN bo danes popoldne razpravljal o vlogi Varnostnega sveta pri preprečevanju oboroženih spopadov in najverjetneje sprejel predlog resolucije, ki jo je pripravila Slovenija. V osnutku resolucije je poudarjena primarna vloga VS pri vzdrževanju mednarodnega miru in varnosti ter potreba po vzpostavljanju kulture preprečevanja oboroženih spopadov, pri čemer morajo sodelovati vsi organi ZN. V osnutku tudi piše, da morajo vsi udeleženci spora najprej poskrbeti za mirno rešitev skladno z ustanovno listino ZN.

WTO zahteva odprtje trgov za najrevnejše države
28. 11. 1999 18.49
Generalni direktor Svetovne trgovinske organizacije (WTO) Mike Moore je pozval k odprtju trgov za najrevnejše države. Po njegovih besedah naj bi ministri za trgovino na konferenci WTO, ki se bo začela v torek v Seattlu, objavili svojo namero, ''da odstranijo vse ovire za uvoz iz najmanj razvitih držav''. Moore je svoj poziv objavil v ponedeljkovi izdaji francoskega časnika Le Monde.

Izteka se pritožbeni rok razpisa neprofitnih stanovanj
28. 11. 1999 11.37
Pri stanovanjskem programu Stanovanjskega sklada ljubljanskih občin (SSLO) je v zvezi s finančnim načrtom za leto 2000 pomembno predvsem to, da je bil sprejet že novembra letos za naslednje leto. Čeprav je bila letošnja finančna realizacija, ki je osnova za načrtovanje, še vedno neugodna, pa SSLO uresničuje vse tiste naloge, ki so bile odvisne predvsem od sklada samega, manj pa od drugih. 28. novembra pa se izteka osemdnevni pritožbeni rok na objavljeno listo prosilcev, uspelih na zadnjem razpisu za oddajo neprofitnih stanovanj.

SKGZ pozdravila zakon o zaščiti manjšin v Italiji
26. 11. 1999 18.32
Slovenska kulturno-gospodarska zveza (SKGZ) je danes pozdravila dokončno odobritev okvirnega zakona za zaščito jezikovnih manjšin v Italiji, s katerim se udejanjajo ustavna in mednarodna določila o varstvu manjšinskih narodnostnih skupnosti.

Naložbe v vzajemne sklade strogo nadzorovane
24. 11. 1999 21.24
Zadnje čase se v javnosti pojavljajo očitki, ki vzbujajo nemir in nezaupanje vlagateljev v vzajemne sklade, takšni napadi pa škodujejo celotni panogi investicijskih skladov, vlagateljem v investicijske sklade ter finančnemu trgu kot celoti. Zato pri Združenju družb za upravljanje investicijskih skladov poudarjajo, da zakon o investicijskih skladih in družbah za upravljanje zelo natančno določa nadzor nad poslovanjem vzajemnih skladov in družb za upravljanje, pri čemer ima še posebej pomembno vlogo Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP), poleg nje pa tudi odbor investitorjev, so sporočili iz Združenja družb za upravljanje investicijskih skladov.

Igralci se bodo morali lepo obnašati
24. 11. 1999 20.34
Angleška nogometna zveza je v sredo sporočila, da bodo igralci, ki se bodo na igrišču neprimerno vedli ali odgovarjali na izzivanje, denarno kaznovani ali celo suspendirani.

Predsednik Kučan podelil državna odlikovanja
24. 11. 1999 17.05
Predsednik države Milan Kučan je danes na posebni slovesnosti vročil odlikovanje srebrni častni znak svobode Republike Slovenije Reviji pevskih zborov Primorska poje za 30-letno širjenje pevske kulture in ljubiteljske kulturno-umetniške dejavnosti v celotnem slovenskem kulturnem prostoru, profesorju Univerze v Mariboru dr. Tinetu Lahu za vsestransko življenjsko delo in dr. Vilku Novaku za bogato in ustvarjalno življenjsko delo na področju etnologije. S častnim znakom svobode Republike Slovenije pa je predsednik Kučan odlikoval Posavski muzej Brežice ob 50-letnici delovanja za zasluge in prispevek pri ohranjanju kulturne dediščine in razvoju kulturnega življenja, Miroslavo Kramarič za dolgoletno učiteljsko delo in bogat osebni prispevek k razvoju Loma pod Storžičem, Milana Matosa za zasluge pri razvoju slovenskega založništva ob 25-letnici delovanja knjižnega kluba Svet knjige, zaslužnega profesorja Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani dr. Antona Ogorelca za zasluge pri razvoju in uresničevanju programov avtomatizacije, dr. Milana Pogačnika za zasluge pri znanstveno-raziskovalnem, pedagoškem in organizacijskem delu, pomembnem za razvoj in uveljavljanje slovenskega veterinarstva, ter dr. Bruna Ravnikarja za pomembno delo v slovenski folklorni dejavnosti.

Največja imena avstrijske umetnosti v Linzu
23. 11. 1999 18.07
V Novi galeriji v avstrijskem Linzu bo od 16. decembra do februarja prihodnje leto na ogled razstava največjih del avstrijske umetnosti, v okviru katere bodo predstavili sto mojstrovin iz obdobja sto let. Sto slik, skulptur in grafičnih listov izvira iz zbirke Nove galerije. Pri izbiri del so se organizatorji razstave osredotočili na to, da bi za vsako leto izbrali po enega umetnika z najbolj značilnim delom. Po besedah direktorja galerije Petra Bauma gre za pomembno obdobje v zgodovini umetnosti, ki so ga zaznamovali odločilne smeri umetniškega ustvarjanja, spremembe in raznolikosti, stilistične tendence in odlični umetniški prispevki. Med umetniki bodo na razstavi predstavljeni Alfred Kubin, Egon Schiele kot tudi dela arhitekta Hundertwasserja, Hermanna Nitscha in Alfreda Hrdlicke.

Zasedanje zunanjih in obrambnih ministrov WEU
23. 11. 1999 15.52
Po sinočnji delovni večerji so zunanji in obrambni ministri desetih članic Zahodnoevropske unije (WEU) danes v Luxembourgu uradno začeli zasedanje.

Trajkovski proti spremembi meja na Balkanu
23. 11. 1999 15.25
Sprememba meja na Balkanu ni potrebna, nastanek nove države pa bi na območju povzročil nove težave, je v pogovoru za grški dnevnik Ta Nea poudaril novi makedonski predsednik Boris Trajkovski.

Novosti pri pokojninah
22. 11. 1999 21.50
V zadnjem času se veliko ljudi, ki izpolnjujejo minimalne pogoje za upokojevanje množično upokojujejo, ker se bojijo, da bodo po novem zakonu, ki naj bi začel veljati čez 39 dni, izgubili del pravic. Nov zakon bo prinesel precej novosti, med drugim tudi dodatno zavarovanje pri podjetjih kjer delamo.

Mladinska knjiga izdala Države sveta 2000
22. 11. 1999 16.32
Mladinska knjiga je v Zemljepisnem muzeju pripravila predstavitev izvirnega slovenskega dela Države sveta 2000, avtorjev Marjete in Karla Natek. V delu avtorja predstavljata v besedi in sliki 193 neodvisnih držav sveta, vsa odvisna in zunanja ozemlja ter najpomembnejše mednarodne organizacije.

Dve novosti pri Baletrini
19. 11. 1999 14.53
Literarni vpogled v sodobno in za ta čas pomembno romanopisje in poezijo je Študentska založba v zbirki Beletrina dopolnila z najbolj znanim romanom francoskega prozaista, misleca in ''zvestega učenca de Sada'' Georgesa Batailla Nebesna modrina (prevod Jaroslav Skrušny).

Delegacija IMF s slovenskimi parlamentarci
18. 11. 1999 19.19
Delegacijo Mednarodnega denarnega sklada (IMF), ki se je sestala s člani parlamentarnega odbora za finance, sta predvsem zanimali dve vprašanji, in sicer kakšen je pogled parlamentarcev na probleme strukture proračuna, proračunskega primanjkljaja in trendov v prihodnje ter na dinamiko privatizacije bank oz. bančnega sektorja. Ob tem smo se pogovarjali tudi o številnih podrobnostih in različnih zakonih, je za STA povedal predsednik omenjenega parlamentarnega odbora Janez Kopač.

Predsednik odlikoval alpinista Tomaža Humarja
17. 11. 1999 19.11
Predsednik države Milan Kučan je danes sprejel alpinista Tomaža Humarja in člane slovenske alpinistične odprave na Daulagiri. Predsednik je Humarja za izjemne alpinistične dosežke, še posebej za prvenstveni, samostojni vzpon v južni steni Daulagirija, ki je pomemben tudi za mednarodno promocijo Slovenije, odlikoval s častnim znakom svobode RS. Humarja je danes sprejel tudi predsednik vlade Janez Drnovšek.

Bo slovensko premoženje vrnjeno lastnikom?
17. 11. 1999 17.55
Dvodnevni obisk v Črni gori danes končuje slovenska vladno gospodarska delegacija pod vodstvom ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja. V izjavi je minister obisk ocenil kot uspešen, za posebej pomembno pa je ocenil zagotovilo najvišjih črnogorskih oblasti, da bo slovensko premoženje v Črni gori vrnjeno lastnikom, ''kar je posebej spodbudno glede na težave, ki jih imamo pri urejanju medsebojnih odnosov z nekaterimi drugimi državami z območja bivše Jugoslavije''.

Druga papeževa knjiga v slovenščini
17. 11. 1999 17.52
Pri celjski Mohorjevi družbi je te dni izšla knjiga Karola Wojtyle Brat našega boga, ki jo je papež Janez Pavel II. napisal še pred nastopom funkcije pri svetem sedežu. Knjiga je nastala na podlagi zgodovinskega lika sv. Alberta, ki je v poljskem Krakovu v prejšnjem stoletju skrbel za brezdomce, gre pa za prevod druge Wojtylove drame v slovenščino. Kot je na današnji predstavitvi povedal avtor spremne besede Jože Faganel, je knjiga namenjena slovenskim izobražencem, ki lahko tako spoznavajo papeža še po drugi plati in ugotavljajo tudi, odkod črpa.

Člani GLOBE Slovenija razpravljali o zakonu o vodah
17. 11. 1999 08.41
Skupina poslancev, svetnikov in članov nevladnih organizacij je na včerajšnji seji organizacije GLOBE Slovenija razpravljala o predlogu zakona o vodah, pitni vodi kot problemu okolja in zdravja ter državnem proračunu za leto 2000 s področja varstva okolja. Predsednik GLOBE Slovenija Jože Lenič (LDS) je poudaril, da je zakon o vodah v pripravi že deset let, cilj zakona pa je zagotavljanje trajnega razvoja na tem področju z vključitvijo varovanja voda.

Veslači na priprave v Avstralijo
15. 11. 1999 10.12
Šesterica slovenskih veslačev je včeraj odpotovala na tritedenske priprave v avstralski Sydney. Poleg svetovnih prvakov iz dvojnega dvojca Iztoka Čopa in Luke Špika ter Grege Sračnjeka in Mihe Piriha, ki sta na SP v St. Catharinesu z 10. mestom že priborila nastop na OI v Sydneyju dvojcu brez krmarja, sta v Avstralijo odpotovala tudi Mariborčana Matej Prelog in Rok Kolander.

Latvija bo lahko izpeljala pokojninsko reformo
14. 11. 1999 12.48
Latvijski premier Andris Skele je dosegel pomembno politično zmago s tem, ko se večina volilnih upravičencev ni udeležila včerajšnjega referenduma o pokojninski reformi. Po prvih podatkih je bila udeležba na referendumu le okrog 25-odstotna, za veljavnost glasovanja pa bi morala preseči 50 odstotkov.

Kmalu nov pokojninski zakon
12. 11. 1999 20.29
Čez 49 dni naj bi začel veljati nov pokojninski zakon, ki bo zmanjšal višino državnih pokojnin glede na plače. Dodatna pokojnina bo tako postala pomemben del socialne varnosti. Poleg možnosti, ki nam jo omogočajo pokojninski boni, se bomo tako lahko po novem dodatno zavarovali v podjetjih, kjer smo zaposleni.

Tudi trilaterala se širi proti Vzhodu
12. 11. 1999 20.03
Udeleženci mednarodnega posveta o petem koridorju in trilateralnega srečanja državnih sekretarjev MZZ Slovenije, Madžarske in Italije so danes v Trstu poudarili, da je peti koridor bistven element politike povezovanja srednje in vzhodne Evrope, ki naj bi izboljšal kakovost življenja v mestih in regijah. Trilaterala se širi še na druge države srednje in vzhodne Evrope; v Trstu je namreč sodelovala tudi Ukrajina.

Juri sprejel češko parlamentarno delegacijo
11. 11. 1999 19.22
Državni sekretar v slovenskem zunanjem ministrstvu Franco Juri je danes sprejel delegacijo odbora za obrambo in varnost češkega parlamenta, ki je na dvodnevnem obisku v Sloveniji. Češka stran je Juriju med pogovorom o izgradnji evropske varnostne arhitekture in o nadaljnjih korakih Slovenije pri približevanju zveze NATO zagotovila vso politično podporo, saj ima zagotavljanje kontinuitete širitve zavezništva in pri tem tudi vključitev Slovenije v NATO pomembno vlogo za češko zunanjo in varnostno politiko. Češka je tudi pripravljena Sloveniji še naprej posredovati svoje znanje in izkušnje v procesu približevanja zavezništvu. Češka delegacija je pri tem poudarila, da je morala Češka poleg sprememb na obrambno-vojaškem področju znatno povečati izdatke za obrambo in bistveno okrepiti zaščito informacij.

ZLSD postaja močna stranka
10. 11. 1999 15.20
ZLSD hoče soooblikovati zavezništvo za novo Slovenijo, v katerem bo okrepila svojo samostojnost, pripadnost Socialistični internacionali in Stranki evropskih socialdemokratov, obenem želi postajati vse bolj vplivna stranka, v enakopravno partnerstvo pa je pripravljena vložiti vse svoje moči, znanje in izkušnje.

EU ne bo sodelovala pri pogajanjih
05. 11. 1999 15.25
Evropski komisar za trgovino Pascal Lamy je v Tokiu dejal, da Evropska unija ne želi sodelovati v pogajanjih o vključitvi Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO).

Tamilski tigri zavzeli še eno bazo
03. 11. 1999 10.55
Uporni Tamilski tigri so zavzeli še eno strateško zelo pomembno vojaško bazo na severu Šri Lanke. To se je zgodilo samo en dan po tem, ko so vladnim enotam po devet urnem boju zadali hude rane in zavzeli strateško mesto Oddusudan. Število smrtnih žrtev zaradi hudih bojev hitro raste, po nekaterih poročilih pa naj bi bilo že višje kot 1,000.

Kmecl ob dnevu reformacije
31. 10. 1999 10.01
Naša protestantika je daljnosežno in nepredstavljivo pomembno dejanje, slovenski protestanti so slovenščino pognali v krožnico silovite in nujne ustvarjalnosti, je na nocojšnji slavnostni akademiji ob dnevu reformacije v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma med drugim dejal slavnostni govornik akademik Matjaž Kmecl. Slovesnosti, ki je potekala pod pokroviteljstvom ministrstva za kulturo, so se udeležili tudi slovenski predsednik Milan Kučan, minister za kulturo Jožef Školč ter drugi predstavniki države.

Posvet o vlogi ekonomskih svetnikov pri izvozu
27. 10. 1999 15.42
V Centru Brdu pri Kranju je včeraj v okviru srečanja ekonomskih svetovalcev potekala okrogla miza na temo Vloga ekonomskega svetnika pri izvozni strategiji Slovenije, ki se je je udeležilo več kot 40 ekonomskih svetnikov slovenskih ambasad po svetu, državna sekretarka na MEOR Vojka Ravbar, vodja sektorja na MEOR Bojan Škoda, podpredsednik GZS Cveto Stantič, direktorica Centra Brdo Danica Purg in predstavniki največjih slovenskih izvoznikov. Na okrogli mizi so opozorili na pomembno vlogo ekonomskih svetnikov pri gospodarski povezavi slovenskih podjetij s tujino; sodelovanje med podjetji in ekonomskimi svetniki je lahko pomembna konkurenčna prednost slovenskih podjetij pred tujimi, saj jim le-ti lahko posredujejo pomembne informacije o državi, v katero želijo podjetja vstopati. Ekonomski svetniki so še poudarili, da jih slovenska podjetja pogosto uporabljajo le za iskanje osnovnih informacij o naslovih podjetij, ne uporabijo pa širokega polja storitev, ki jih lahko nudijo.