pomeni

Stroka proti umetni oploditvi

18. 05. 2001 00.00

Slovenci bomo junija na referendumu odločali o možnosti umetne oploditve tudi za samske ženske. Včeraj so se v ljubljanskih Križankah zbrali tisti, ki menijo, da imajo pravico do umetne oploditve tudi samske ženske. Vendar pa so udeleženci razširjenega strokovnega kolegija za ginekologijo, v katerem so predstavniki stroke iz vse Slovenije, proti noveli zakona.

Kmalu nova letna poročila

18. 05. 2001 00.00

Udeleženci finančno-borzne konference, ki se je včeraj začela v Portorožu, so se dopoldne seznanili z nekaterimi aktualnimi zakonodajnimi novostmi, med njimi z novelo zakona o gospodarskih družbah in načrtovanimi spremembami zakona o dohodnini. Člene novele zakona o gospodarskih družbah, ki zadevajo trg vrednostnih papirjev, je predstavil profesor z mariborske pravne fakultete Marijan Kocbek, državni sekretar na ministrstvu za finance Darko Končan pa je udeležencem konference povedal, da vlada pripravlja kar šest novih oz. dopolnjenih sistemskih zakonov s področja davkov. Zadržal se je predvsem pri zakonu o dohodnini, ki ga bo potrebno sestaviti na novo, predvideval pa bo obdavčitev tudi nekaterih prihodkov, ki doslej niso bili obdavčeni, denimo obresti na bančne vloge in štipendije.

Zborovanje za umetno oploditev

18. 05. 2001 00.00

Odbor za svobodo odločanja je včeraj v ljubljanskih Križankah organiziral zborovanje na katerem so se zbrali tisti, ki menijo, da imajo pravico do umetne oploditve tudi samske ženske. Na zborovanju je bilo približno 300 ljudi, kar je več kot so organizatorji pričakovali. Pobudnikov zborovanja in hkrati ustanovitve odbora je 35, med njimi je tudi nekaj znanih Slovencev in Slovenk, estradnikov, športnikov in predstavnikov različnih strok. Zagovorniki sprejetega zakona so na zborovanju še enkrat pojasnili svoja stališča, zakaj naj bi zakon bil, tak kot je bil, sprejet. Vsi, ki so prišli pa so podpisali neke vrste pristopno izjavo k Odboru za svobodo odločanja.

Pogajanja o nasledstvu brez dogovorov

17. 05. 2001 00.00

Na novem krogu pogajanj o nasledstvu nekdanje SFRJ na Dunaju po besedah vodje slovenske delegacije Mirana Mejaka do pravih dogovorov še ni prišlo, odprli pa so skoraj že vsa vprašanja okvirnega sporazuma o nasledstvu. Povsem nova vprašanja, ki ga Slovenija ni pričakovala so na pogajanjih odprli pri vprašanju pridobljenih pravic. Mejak je povedal, da so v okviru tega vprašanja odprli vprašanje hranilnih vlog na celotnem območju nekdanje Jugoslavije. Teh vlog namreč ni mogoče izplačati iz deviznih rezerv nekdanje Narodne banke Jugoslavije, ker ta sredstva ne zadostujejo. Mejak je ob tem ponovil stališče Slovenije, da je "teritorialno pokrila svoje varčevalce" in da se je za drugo potrebno dogovoriti, vendar ne na škodo in v breme Slovenije.

Izračun kilometrine po 95-oktanskem bencinu

17. 05. 2001 00.00

Odbor DZ za zdravstvo, delo, družino, socialno politiko in invalide se je danes seznanil s predlagano novelo zakona o višini povračil stroškov v zvezi z delom in nekaterih drugih prejemkov ter brez razprave soglasno sklenil državnemu zboru predlagati, naj jo sprejme po hitrem postopku, in sicer že na redni seji, ki se bo začela prihodnji torek. Obstoječi zakon je treba spremeniti najkasneje do 1. julija letos, ker od takrat v Sloveniji ne bo več mogoče kupovati 98-oktanskega osvinčenega motornega bencina.

Železniška proga z Madžarsko

16. 05. 2001 00.00

Premiera Slovenije in Madžarske Janez Drnovšek in Viktor Orban sta uradno odprla novo železniško povezavo med državama, prvo novo železniško progo v Sloveniji po več kot treh desetletjih, ki bo med seboj povezala edini sosednji evropski državi, ki sta bili še brez

Uradna ocena o BSE v Sloveniji

16. 05. 2001 00.00

Znanstveni odbor EU, ki podaja mnenja o tveganju navzočnosti bolezni norih krav (BSE) v posameznih državah, je uradno objavil že minuli petek potrjeno oceno, da je pojav te bolezni v Sloveniji malo verjeten, čeprav ni izključen. Slovenija je prva kandidatka, o kateri je znanstveni odbor podal tako ugodno mnenje. V vseh ostalih doslej ocenjenih prosilkah za članstvo je po mnenju izvedencev pojav BSE verjeten, tudi če ni potrjen. Slednje mnenje so izvedenci že lani podali tudi o veliki večini članic EU, z izjemo Švedske, Finske in Avstrije, ki so dobile takšno oceno kot Slovenija.

Programi pomoči v Celju

15. 05. 2001 00.00

Ob mednarodnem dnevu družin 15. maju, ki letos poudarja predvsem vse oblike prostovoljnega dela, je približno 500 dijakov s Celjskega vključenih v različne programe pomoči. Psihologinja Alenka Čas, svetovalka Zavoda RS za šolstvo meni, da mladi prostovoljci, katerih število v celjski regiji zadnja leta močno narašča, pomenijo izjemen človeški potencial za blažitev mnogih stisk in problemov ljudi vseh starosti. Prostovoljno delo pomeni bogato dopolnitev ne le vloge staršev oziroma družine, ampak tudi vloge vzgojiteljev, učiteljev in drugih strokovnjakov. Nenazadnje po besedah Časove prostovoljno delo predstavlja pomembno obliko vzgojnega dela z mladimi in ima velik preventiven in kurativen pomen, tako za prostovoljce in prejemnike pomoči kot tudi za ožje in širše družbeno okolje.

Mednarodni dan družin

15. 05. 2001 00.00

Zveza družin pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) ob 15. maju, mednarodnem dnevu družin, v sodelovanju s kulturno umetniškimi organizaciji tudi letos pripravlja akcijo Za družine brezplačno. Z namenom čim bolj kakovostnega preživljanja prostega časa družin bodo hrami umetnosti po vsej državi ta teden na široko odprli vrata otrokom in staršem ter jim ponudili brezplačen ogled različnih kulturno umetniških prireditev. Sicer pa je tema mednarodnega dneva družin v mednarodnem letu prostovoljstva Družine in prostovoljci: ustvarjanje socialne povezanosti.

522 milijonov za referendum

15. 05. 2001 00.00

Dober mesec dni nas loči od referenduma o umetni oploditvi, ki bo državo stal nekaj več kot 522 milijonov tolarjev. Naj spomnimo, Bajukova vlada je pri sprejetju omenjenega zakona izločila samske ženske, sedanja vlada pa jim je z novelo zakona zopet omogočila umetno oploditev. Zato je skupina 34 poslancev zahtevala referendum o zakonu.

Več podjetij obsojenih piratstva

14. 05. 2001 00.00

Inšpektorji Tržnega inšpektorata Republike Slovenije so v letu 2000 opravili 106 pregledov pravnih oseb glede prekrškov s področja avtorskih pravic na računalniških programih. V primerjavi s preteklimi leti to pomeni stalno povečevanje števila pregledov, saj so jih v letu 1999 skupaj opravili 70, leto pred tem pa 22. Večja pozornost inšpektorjev glede tovrstnih prekrškov se odraža tudi v povečanju števila obsojenih s strani sodnikov za prekrške, nedvomno pa bistveno pripomore tudi k dejstvu, da sama stopnja računalniškega piratstva v Sloveniji postopno upada.

EU brez skupnega stališča

14. 05. 2001 00.00

Zunanji ministri EU se na zasedanju v Bruslju niso dogovorili o skupnem nastopu glede prehodnih obdobij, s katerim se želijo članice zaščititi pred morebitnim valom poceni delovne sile iz novosprejetih držav. Najostrejše zahteve- sedemletno omejitev - postavljata Nemčija in Avstrija. Komisija pa medtem predlaga različno dolga, vendar največ sedemletna prehodna obdobja.

Ljudje so najprej gojili koze

13. 05. 2001 00.00

Ko so se ljudje v pradavnini odpravili na osvajanje novih ozemelj, so bile koze - ker so manjše od goveda in pri prehranjevanju niso izbirčne - človekove prve najboljše prijateljice. Genski zapisi DNK koz z različnih območij po svetu so veliko bolj enotni kot DNK goveda in drugih domačih živali, kar bi utegnilo pomeniti, da so ljudstva med preseljevanji s seboj vodila tudi koze, so ocenili francoski in švicarski znanstveniki.

Po kongresu nova podoba SDS

13. 05. 2001 00.00

Podoba SDS bo po celjskem kongresu drugačna, saj se bo stranka v prihodnje manj ukvarjala s proceduro in več z vsebino oz. s ključnimi razvojnimi izzivi, s katerimi se Slovenija sooča v prvi polovici 21. stoletja. To pa ne pomeni, da bo stranka manj kritična do nepravilnosti, ampak da bo vselej ponudila alternative, je v pogovoru poudaril predsednik SDS Janez Janša. Po njegovih besedah se socialdemokrati dobro zavedajo, da mora v državi priti do konsenza o njenih razvojnih ciljih in "do vsaj približnega soglasja o tem, kako gledati na preteklost, da nas ta ne bo razdvajala tudi v prihodnosti". "Slovence čaka podoben korak, kot so ga po padcu Francove diktature naredili Španci. Navkljub temu, da so različno razlagali dogajanje v preteklosti, je med njimi prevladalo spoznanje, da se lahko poenotijo glede razvojnih oz. strateških ciljev države." Ob tem je Janša opozoril, da 7. kongres SDS, ki bo zasedal 19. maja, ne bo služil kot orodje za poenotenje stranke. "Predkongresna razprava v mestnih in občinskih odborih je podprla glavne dosedanje usmeritve stranke in tako pokazala, da kongres zaradi nekakšne večje enotnosti ni potreben, potreben pa je zaradi nekaterih vsebinskih in organizacijskih sprememb."

Po kongresu nova podoba SDS

13. 05. 2001 00.00

Nekaj dni pred kongresom stranke SDS je poslanec stranke in župan Tržiča Pavel Rupar napovedal izstop iz izvršilnega odbora stranke. Do razhajanj med poslansko skupino in Pavlom Ruparjem naj bi prišlo zaradi spora glede vodenja komisije za Slovence po svetu. Za predsednika komisije je bi namreč imenovan Franc Pukšič, kar naj bi bil povod za napovedan odstop Ruparja iz izvršilnega odbora stranke.

V Bratislavi o širitvi Nata

12. 05. 2001 00.00

Ne smemo se spraševati, kaj lahko Evropa stori za nas, temveč kaj mi lahko storimo za Evropo, je dejal gostitelj konference, slovaški premier Mikulaš Dzurinda, v svojem uvodnem govoru. V sporočilu ameriške administracije je bila podpora širitve Nata jasno izražena. Slovenski premier Janez Drnovšek pa je ob tem povedal, da Nato še vedno nima pravega načrta za prihodnost, vendar bo moral vključevati širitev zavezništva.

Ministrska konferenca v Ljubljani

12. 05. 2001 00.00

Evropska unija in države kandidatke so na ministrski konferenci v Ljubljani skupaj podprle začetek novega kroga pogajanj v Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) novembra letos v Katarju. Med stališči petnajsterice in kandidatk glede tem, ki naj bi bile predmet teh pogajanj, "razlik, o katerih bi bilo moč govoriti kot o razlikah, ni", je po konferenci poudaril evropski komisar za trgovino Pascal Lamy. Slovenska ministrica za gospodarstvo Tea Petrin pa je kot poseben dosežek konference izpostavila dogovor, da se bodo kandidatke aktivno vključile v pripravo in usklajevanje stališč EU za nova trgovinska pogajanja.

Odštevanje se lahko prične

11. 05. 2001 00.00

Microsoft je najavil točen datum uradne predstavitve najnovejšega operacijskega sistema - ta bo na trg prišel 25. oktobra. Windows XP bo spremljala močna marketinška kampanja, ki bo presegla vse dosedanje Microsoftove predstavitve izdelkov. 25. oktobra bosta tako v trgovinah dostopni dve različici novega operacijskega sistema: Windows XP Home Edition, namenjen domačim uporabnikom in Windows XP Professional Edition, ki bo namenjen poslovnim uporabnikom. Po predvidevanjih skupine IDC bo Windows XP v svojem prvem letu najbolje prodajan operacijski sistem vseh časov.

Reli Saturnus v Kopru

11. 05. 2001 00.00

Po prvem letošnjem reliju za državno prvenstvo v Idriji, se bodo dirkači ta vikend (12. in 13. maj) pomerili na našem nekdaj paradnem reliju - Saturnusu, ki bo štel tudi za točke evropskega prvenstva.

Ustanovitev Holdinga Slovenske hidroelektrarne

10. 05. 2001 00.00

Na današnji seji je vlada sprejela tudi pobudo Savskih, Dravskih in Soških elektrarn, da bi se izgradnje verige hidroelektrarn na spodnji Savi lotili skupaj. Vlada namreč meni, da podjetja sama finančnega zalogaja gradnje petih elektrarn na spodnji Savi ne bi zmogla, zato se strinja, da ustanovijo Holding Slovenskih hidroelektrarn, ki bo imel 30 dni časa, da svoj načrt gradnje hidroelektrarn dopolni in dodela.

Novela zakona o plačah

09. 05. 2001 00.00

Vlada je danes na dopisni seji sprejela predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o minimalni plači, o načinu usklajevanja plač in o regresu za letni dopust v obdobju 1999-2001. Zakon pomeni uzakonitev določb aneksa k dogovoru o politiki plač za obdobje 1999-2001 in s tem zavezo za slehernega delodajalca k usklajevanju plač in izplačilu regresa za letni dopust v skladu s sprejetim dogovorom med socialnimi partnerji, so sporočili z ministrstva za delo.

Prodekanici odvzeli pooblastila

07. 05. 2001 00.00

Univerza v Mariboru je v petek prejela sklep vrhovnega sodišča v zadevi preklica pooblastil prodekanici za študentska vprašanja na Pedagoški fakulteti Ivani Vinovrški. Vrhovno sodiščo je odločilo, da je sklep o preklicu pooblastil Ivani Vinovrški, ki ga je na predlog študentskih svetov fakultete in univerze v postopku varovanja zakonitosti februarja letos izdal rektor Ludvik Toplak, veljaven.

Obnovitvena dela v Zrečah tečejo

07. 05. 2001 00.00

V Termah Zreče so obnovitvena dela po aprilskem požaru, ki je povzročil za približno 550 milijonov tolarjev gmotne škode, v polnem teku. Po besedah direktorja Unior turizma Maksa Brečka so očiščevalna dela na pogorišču že končana, čez dober teden dni pa bodo pričeli z montažo strehe nad dvorano s pokriti bazeni, ki je bila v požaru popolnoma uničena. Kljub temu, da so vsem gostom term ponudili 20-odstotni popust na redne cene bivanja in pripravili pester program različnih dejavnosti, se je število gostov v času prvomajskih praznikov obrčutno zmanjšalo. "V Zrečah in na Rogli smo skupaj gostili približno 350 gostov, kar pomeni le polovično zasedenost vseh hotelskih zmogljivosti," je povedal Brečko.

Odzivi na nov zakon o medijih

06. 05. 2001 00.00

Nov zakon o medijih, ki je nastajal dobra tri leta, bolje ureja predvsem področje oglaševanja, istočasno pa vnaša strah pred vmešavanjem države v uredniško politiko.

Ukinitev izrednega stanja na Filipinih

06. 05. 2001 00.00

Filipinska predsednica Gloria Macapagal Arroyo je ukinila izredno stanje v državi, ki ga je uvedla v torek, da bi preprečila državni udar in prevzem oblasti. Tiskovni predstavnik filipinske predsednice Rigoberto Tiglkao je dejal, da ukinitev izrednega stanja, ki prične veljati opolnoči po lokalnem času, pomeni, da oblast ni več ogrožena.

Papež prispel v Sirijo

05. 05. 2001 00.00

Papež Janez Pavel II. je v okviru romanja po poteh Svetega Pavla danes iz Grčije prispel na štiridnevni obisk v Sirijo. Na letališču so ga pozdravili sirski predsednik Bašar Asad in drugi visoki predstavniki. Sveti oče se je ob izstopu iz letala opiral na palico in ni izgledal najbolje. Sicer bo Janez Pavel II. kot prvi papež v zgodovini stopil v mošejo, in sicer v Omajadovo mošejo v Damasku, kjer si bo ogledal relikvije svetega Janeza Krstnika in se sestal z muslimanskimi verskimi voditelji.

Policijski alpinistični podvig

05. 05. 2001 00.00

Priprave na letošnji velik policijski alpinistični podvig potekajo dobro in po določenem časovnem programu, so sporočili iz generalne policijske uprave. V okviru Planinske zveze Slovenije (PZS) bo namreč policija letošnjo jesen v času od 5. septembra do 5. novembra pripravila prvo himalajsko odpravo slovenskih policistov na 8201 m visoki Čo Oju v Tibetu. Gre za nedvomno letošnji največji športni dogodek v slovenski policiji, saj je to prva alpinistična odprava v zgodovini slovenskega alpinizma, pri kateri sodelujejo predvsem policisti.

Hmeljarji delajo s polno paro

04. 05. 2001 00.00

Na hmeljiščih v Spodnji Savinjski dolini v teh dneh dela potekajo s polno paro. Na skupaj 1500 hektarih hmeljskih nasadov - od tega je približno 900 hektarov nasadov v lasti Konzorcija kmetijskih zadrug Spodnje Savinjske doline, 600 hektarov pa obdelujejo zasebni kmetje - trenutno poteka napeljevanje vrvic, sledilo pa bo kultiviranje in prečiščenje hmeljskih poganjkov ter njihova napeljava. Če bodo vremenske razmere ugodne, naj bi savinjski hmeljarji do avgusta, ko se bo začelo obiranje zelenega zlata, pridelali 1500 kilogramov hmelja na hektar. Odkupna cena še ni določena, optimalna cena, s katero bi pokrili stroške in ustvarili zaslužek, pa bi morala znašati sedem nemških mark za kilogram hmelja, je povedala koordinatorka v Konzorciju kmetijskih zadrug Spodnje Savinjske doline Jelica Bizjak. To je dobro marko več kot lani. Največji odjemalec hmelja v Savinjski dolini je žalska družba Hmezad Export-Import.

EU se zavzema za model socialne družbe

30. 04. 2001 00.00

Ob prazniku dela se na dvodnevnem obisku v Sloveniji mudi generalni sekretar Evropske konfederacije sindikatov Emilio Gabaglio. Evropska konfederacija, njena članica je tudi Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, združuje skoraj 70 sindikalnih konfederacij iz več kot 30-ih evropskih držav.

Vzpostavitev schengenskega reda

28. 04. 2001 00.00

Ko govorimo o vzpostavljanju evropske meje, največkrat omenjamo Schengen. Gre za sporazum, s katerim je ukinjen nadzor na notranjih mejah podpisnic sporazuma in poostren varnostni nadzor na zunanjih mejah držav podpisnic. To pomeni, da bo slovenska policija na slovensko-hrvaški meji opravljala nadzor tudi v imenu Avstrije, Nemčije, Italije in drugih držav Schengena. Poleg Schengena bo morala Slovenija na južni meji vzpostaviti carinski in inšpekcijski nadzor, po kriterijih Evropske unije. Razlog, da bo to za Slovenijo ena najtežjih nalog, je predvsem v razmerah, kakršne so sedaj. Na meji s Hrvaško je 36 mejnih prehodov, ki so zgrajeni na črno in ne ustrezajo evropskim kriterijem. Najprej bo treba zgraditi tri osrednje cestne mejne prehode: Obrežje, Jelšane in Gruškovje, na katerih bodo po vstopu Slovenije v Evropsko unijo izvajali popolni varnostni, carinski in inšpekcijski nadzor. Poleg cestnih, bo tak popoln nadzor še na železniškem prehodu Dobova. Gradnja mejnih prehodov pa bo zelo draga.