pomeni

Verheugen o širitvi EU

31. 05. 2001 00.00

Trenutno obstaja nevarnost upočasnitve širitvenega načrta glede dveh pomembnih področij - pretoka kapitala in prostega pretoka delovne sile, je v pogovoru za zadnjo številko avstrijskega tednika Profil dejal evropski komisar za širitev Günter Verheugen in dodal, da glede prehodnih obdobjih za prost pretok delovne sile načrt sicer ne predvideva, da bi moral biti rezultat pogajanj znan že v prvem polletju 2001, pač pa da naj bi dosegli skupno pogajalsko stališče vseh držav EU. "In tega bomo imeli," je prepričan Verheugen.

Uspešnost poslovanja preko interneta

30. 05. 2001 00.00

Po podatkih raziskovalnega podjetja IDC bo poslovanje preko interneta do leta 2005 doseglo do 5 bilijonov ameriških dolarjev. Število uporabnikov spleta pa bo predvidoma predstavljalo 15 odstotkov celotne svetovne populacije, kar pomeni skoraj eno milijardo ljudi. Leta 2000 je skupna poraba na internetu znašala 354 milijard ameriških dolarjev. Glede na ta podatek bo povprečna letna rast porabe do leta 2005 70-odstotna.

Slovenija in BiH sklenili sporazum

30. 05. 2001 00.00

V okviru dvodnevnega obiska v Bosni in Hercegovini je gospodarska ministrica Tea Petrin v Sarajevu z ministrico za zunanjo trgovino in ekonomske odnose BiH Azro Hadžiahmetović podpisala sporazum med Slovenijo in BiH o vzajemnem spodbujanju in zaščiti naložb, ki je bil dokončno usklajen in parafiran 21. marca letos v Ljubljani. Državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo Renata Vitez, pristojna za področje ekonomskih odnosov s tujino, pa je prav tako danes podpisala sporazum med slovensko vlado in Svetovno banko o projektu podpore razvoju podjetij na Balkanu. V okviru obiska, ki ga slovenska delegacija končuje danes popoldne, je ministrica Petrinova tudi predavala na ekonomski fakulteti v Sarajevu na temo razvoja Slovenije v smeri nove ekonomije.

Borza se lahko zahvali "izumitelju" svežnjev

29. 05. 2001 00.00

Glavna ugotovitev torkovega dne bi lahko bila, da se manjša število sklenjenih poslov, saj so jih v torek borzni posredniki sklenili le 1.005. Vrednost teh poslov pa je bila 1,407 mio SIT, od tega je bilo rednega prometa le za 209 mio SIT, ostal promet pa je bil narejen s posli s svežnji in aplikacijami. Svežnje so borzniki v torek prijavili z delnicami Kolinske, Petrola, pivovarne Laško, Save, obveznicami KBM2 in Republike Slovenije 04.

Stavka Delovih novinarjev

29. 05. 2001 00.00

Sindikat novinarjev časopisa Delo se je po tajnem glasovanju odločil, da bo prihodnji torek začeli z opozorilno stavko. Po mnenju novinarjev so njihove plače premajhne, zato od vodstva zahtevajo 20-odstotno zvišanje.

Višje premije pri Vzajemni

28. 05. 2001 00.00

Vzajemna zdravstvena zavarovalnica bo s 1. julijem povišala premije prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja za 5,8 odstotka. To pomeni, da bo premija v povprečju višja za 189 tolarjev. Kot so sporočili iz Vzajemne, je glavni razlog za podražitev visoka rast stroškov zdravstvenih storitev v prvem letošnjem trimesečju, ki je presegla pričakovana in načrtovana gibanja.

Tretja peticija za mejo v Istri

28. 05. 2001 00.00

Civilna družba Slovenije za mejo v Istri (CDSMI) zahteva, da se pravična meja med Slovenijo in Hrvaško utemeljuje z vsemi dokazili, saj je pri predvideni mednarodni arbitraži pomembno, da predstavimo vse argumente, ki lahko vplivajo na ugodne odločitve, je na novinarski konferenci v Izoli povedal predsednik CDSMI Frane Goljevšček. Predsednik CDSMI, slednja šteje 150 članov, je predstavil tudi peticijo številka 3, v kateri so našteta dejstva, za katera menijo, da jih mora slovenska politika in diplomacija predstaviti mednarodni arbitraži, da bo lahko razsodila o poteku pravične meje.

Predsednik Kučan na Češkem

28. 05. 2001 00.00

Na povabilo češkega predsednika Vaclava Havla se predsednik republike Milan Kučan mudi na enodnevnem delovnem obisku na Češkem. Srečanje v Lanah pri Pragi je predvsem priložnost za pogovor Kučana in Havla pred junijskim tradicionalnim srečanjem predsednikov srednjeevropskih držav, ki bo letos v Italiji. Predsednika bosta govorila o poglobitvi sodelovanja med državama, ki se uspešno razvija na vseh ravneh, izmenjala pa bosta tudi izkušnje obeh držav pri približevanju EU ter stališča o aktualnih evropskih varnostno-političnih procesih, zlasti o širitvi zveze NATO in pričakovanjih ob vrhu zavezništva v Pragi leta 2002.

Giro prihaja v Slovenijo

27. 05. 2001 00.00

Deseta in enajsta etapa druge največje etapne kolesarske dirke na svetu Giro di Italia bosta potekali tudi po slovenskih cestah. Kolesarji bodo v Slovenijo pripeljali v torek 29. maja okoli tretje ure popoldan skozi mejni prehod Fernetiči. Trasa desete etape bo kolesarje vodila skozi Sežano, Razdrto, Postojno in Vrhniko do cilja pred halo Tivoli v Ljubljani pozno popoldan.

Zbor razlaščencev v Celju

27. 05. 2001 00.00

Celjska podružnica Združenja lastnikov razlaščenega premoženja je v Celju skupaj s predsedstvom združenja sklicala zbor razlaščencev in njihovih pravnih naslednikov. Predsednik celjske podružnice združenja Franc Fazarinc je na srečanju poudaril, da je zbor namenjen pospeševanju izvajanja denacionalizacijskega zakona ter odstranitvi ovir, ki so nastale med njegovim izvajanjem in posegajo v ustavno varovane pravice denacionalizacijskih upravičencev. Opozoril je tudi, da je bilo v celjski podružnici, ki vključuje upravne enote Celje, Žalec in Šentjur, od sprejetja zakona o denacionalizaciji, ki je stopil v veljavo pred desetimi leti, podanih 1076 denacionalizacijskih vlog, nerešenih pa je še 475 zadev.

Švedska opozarja talibane

26. 05. 2001 00.00

Švedsko predsedstvo EU je na afganistanske talibane naslovilo zahtevo, da prekličejo odlok, v skladu s katerim bi morali Afganistanci hindujske vere nositi košček rumene tkanine, da bi se ločili od muslimanov. EU opozarja, da to pomeni kršitev človekovih pravic, ki jih predvideva mednarodno pravo. Talibani, ki nadzirajo 95 odstotkov Afganistana, so odločitev o posebnih oznakah za hindujce sprejeli v torek, po besedah talibanskega notranjega ministra Mohameda Valija pa bodo odlok začeli izvajati, kakor hitro bo mogoče.

Hanžek izročil letno poročilo

25. 05. 2001 00.00

Ombudsman Matjaž Hanžek je predsedniku državnega zbora Borutu Pahorju izročil letno poročilo in pri tem izrazil zadovoljstvo glede dobrega sodelovanja med varuhom človekovih pravic in državnim zborom, ki bo poročilo obravnavalo na julijski redni seji. Hanžek je dejal, da se je vodstvo državnega zbora in poslanci odzvali odgovorno, saj so pokazali, da so pripravljeni sodelovati pri obravnavanju in še zlasti pri preprečevanju kršitev človekovih pravic. Pahor pa je ombudsmanu zagotovil, da bo vlado pozval, naj aktivno sodeluje pri obravnavi poročila in pri reševanju problematike s področja človekovih pravic.

Predreferendumski preobrat

25. 05. 2001 00.00

Sklep zdravniškega sveta, da so do umetne oploditve upravičene tudi neplodne samske ženske, pomeni velik preobrat, pod vprašaj pa postavlja tudi argument predlagateljev referenduma, da oploditvi samskih žensk nasprotuje vsa zdravniška stroka. Vendar zdravniški svet pravi, da o upravičenosti postopkov plodnih samskih ženskah ne morejo odločati zdravniki, temveč drugi strokovnjaki. Z

Tožilci o človekovih pravicah

25. 05. 2001 00.00

Osrednja tema tokratnega občnega zbora Društva državnih tožilcev, ki se je začelo danes dopoldne, je Državni tožilec in varstvo človekovih pravic, o kateri bo med drugim predaval vodja generalnega tožilstva pri pritožbenem sodišču v Amsterdamu Egbert Myjer. Tožilci - za sodelovanje na srečanju se jih je prijavilo 130 - pa bodo v popoldanskih urah še izpeljali volitve vseh organov društva. Letošnjega srečanja tožilcev, ki ga po osmih letih od ustanovitve društva prvič gosti Ljubljana, so se med drugim udeležili tudi pravosodni minister Ivo Bizjak, predsednik državnega zbora Borut Pahor, generalni direktor policije Marko Pogorevc, generalna državna tožilka Zdenka Cerar in generalni državni pravobranilec Lucijan Bembič.

FIBA zavrnila ULEB

25. 05. 2001 00.00

Delegati, med katerimi je Slovenijo zastopal generalni sekretar zveze Iztok Rems, so predlog evropskega biroja FIBA zavrnili z 29 glasovi proti, 18 za in dvema vzdržanima.

Demokrati imajo večino v senatu

24. 05. 2001 00.00

Republikanski predstavnik v ameriškem senatu James Jeffords je sporočil, da zapušča republikansko stranko, s čimer se bo razmerje moči v senatu prevesilo v prid demokratov. Kot razlog za svojo odhod iz republikanskih vrst je Jeffords navedel vse pogostejša nestrinjanja s strankino politiko in z zakonskimi spremembami, ki jih načrtuje predsednik države George Bush. Senator zvezne države Vermont namerava odslej delovati kot neodvisni član senata.

Senat potrdil davčne olajšave

24. 05. 2001 00.00

Ameriški senat je sinoči z 62 glasovi proti 38 potrdil predlog zakona o 1350 milijard dolarjev davčnih olajšav v naslednjih 11 letih, pri čemer je 12 demokratov glasovalo skupaj z vsemi 50 republikanci. Demokrati so v začetku tedna sprožili serijo amandmajev k zakonu, vendar bolj zato, da bi opozorili na posamezne dele zakona s katerimi se ne strinjajo, kot pa da bi resno ovirali sprejem zakona. Senatni predlog bo moral biti usklajen s predlogom predstavniškega doma, ki predvideva 1600 milijard dolarjev olajšav v desetih letih, kar je predlagal tudi predsednik George Bush. Republikanci upajo, da jim bo uspelo oba predloga čimprej uskladiti in da bo predsednik zakon podpisal v naslednjih dneh.

Podobnik o odločitvi ustavnega sodišča

23. 05. 2001 00.00

Z ugotovitvijo ustavnega sodišča, da maloobmejni sporazum med Slovenijo in Hrvaško ni v neskladju s slovensko ustavo, vprašanje sporazuma ni več ustavno-pravno vprašanje, ampak postaja politično vprašanje, je na novinarski konferenci poudaril vodja poslanske skupine SLS+SKD Janez Podobnik, sicer tudi predsednik glavnega odbora stranke. Kot je opozoril, so ustavni sodniki v svojih zaključnih ugotovitvah kar dvakrat jasno zapisali, da velja ločiti ustavno-pravni vidik sporazuma od političnega vidika, katerega težo mora prevzeti državni zbor. "V državnem zboru je zadostna večina za ratifikacijo sporazuma, ugotovitev ustavnega sodišča pa za odnose v vladajoči koaliciji ne pomeni nič."

Nesoglasja v SDS

22. 05. 2001 00.00

Vrenje v socialdemokratski stranki po kongresu v Celju se nadaljuje. Poslanec Franc Čebulj je vodstvu stranke poslal pismo, v katerem je napovedal zamrznitev odnosov. Kaj to pomeni, v stranki za zdaj še ne vedo. Predsednik socialdemokratov Janez Janša zadeve ne želi komentirati, preden se ne pogovori s Čebuljem. Čebulja, ki ima zelo zvišan krvni pritisk, na sejo poslanske skupine ni bilo. Po nekaterih informacijah naj bi se za nekaj dni umaknil v bolnico. Po besedah Janeza Janše so o Čebulju sicer imeli namen razpravljati, vendar brez njegove prisotnosti tega niso storili. Ostali poslanci SDS pričakujejo, da bo Čebulj ostal v njihovih vrstah. Tudi sam Franc Čebulj je že med celjskim kongresom stranke dejal, da o izstopu iz stranke ne razmišlja, da pa bi bilo treba urediti demokratične sile znotraj stranke in narediti korak naprej od sedanje prakse.

Jordana še ne bo na parket

21. 05. 2001 00.00

Na dan, ko je severnoameriška košarkarska ekipa Washington Wizards zmagala v loteriji za prvi izbor na draftu NBA, je njen direktor, košarkarska legenda Michael Jordan izjavil, da se bo njegov povratek med aktivne košarkarje v ligi NBA zaradi krčev v hrbtenici zavlekel. "Trenutno sem se bolj osredotočil na svoje delo," je Jordan sporočil po mobilnem telefonu iz igrišča za golf in dodal, da košarkarske žoge že kak teden dni sploh ni držal v roki: "Moj hrbet mi ne dovoli prevelikega napora. Trenutno niti ne razmišljam o vrnitvi na parket".

V Mongoliji izvolili starega predsednika

21. 05. 2001 00.00

Prvi izidi predsedniških volitev v Mongoliji kažejo, da so dosedanjega mongolskega predsednika Natsagiina Bagabandija izvolili še za drugi predsedniški mandat. Po preštetih glasovnicah v sedmih od 21 volilnih enot je Bagabandi prejel večinsko podporo. Enainpetdesetletni predsednik, nekdanji član Komunistične stranke, je na položaj predsednika prišel 1997. To so sicer tretje volitve v Mongoliji po padcu komunizma leta 1990.

Priprave v polnem teku

21. 05. 2001 00.00

Vlada je na ponedeljkovi seji razpravljala o pripravah na vrhunsko srečanje ameriškega in ruskega predsednika Georgea Busha in Vladimirja Putina v Sloveniji in v ta namen imenovala organizacijski odbor, ki ga bo vodil notranji minister Rado Bohinc. Premier Janez Drnovšek je dejal, da bo vrhunsko srečanje predvidoma 16. junija, čeprav v rezervi ostaja tudi 17. junij, po njem pa premier pričakuje dvostranska srečanja z obema predsednikoma. Ni pa tudi izključeno, dodaja premier, da bo vsaj eden predsednik podaljšal obisk za en dan. Kraj srečanja še ni določen, saj ga bodo določili v skupnem dogovoru. Možne lokacije so Ljubljana, Brdo pri Kranju, Strmol in Bled. Gostitelja srečanja bosta predsednik republike Milan Kučan in premier Drnovšek.

Višji zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA

20. 05. 2001 00.00

Zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA je v marcu po podatkih ministrstva za trgovino znašal 31,2 milijarde dolarjev, kar je 16,1 odstotka več kot mesec poprej in hkrati pomeni najvišji enomesečni skok v zgodovini. Ekonomisti menijo, da bo tako velik porast primanjkljaja potegnil za sabo zmanjšanje predvidene gospodarske rasti v letošnjem prvem četrtletju.

Novi spopadi pri Tetovu

19. 05. 2001 00.00

V makedonskem mestu Tetovo so se danes popoldne slišale močne eksplozije iz smeri pobočja Šar planine, kjer so se makedonske sile, kot je izvedela srbska tiskovna agencija Tanjug, spopadle z albanskimi skrajneži. Do spopadov je prišlo na poti od vasi Vejce proti makedonsko-jugoslovanski meji, blizu krajev Kobilica in Karanikolina šija, ki jih skrajneži, pripadniki Osvobodilne narodne vojske (ONV) uporabljajo za ilegalni prehod meje.

Bush in Putin junija v Ljubljani

19. 05. 2001 00.00

Za pripravo prvega in doslej najbolj elitnega vrha v mandatu obeh predsednikov, ki bo 16. junija v Ljubljani, je celo manj kot mesec dni časa, medtem ko je organizacija Clintonovega obiska junija leta 1999 trajala skoraj pol leta. Vendar zunanji minister Dimitrij Rupel pravi, da zaradi tega ni preveč zaskrbljen. Čeprav sinoči sprva iz Mladike uradno obiska niso hoteli potrditi, tako da smo prvo novico o obisku povzeli po agenciji Reuters, je minister Rupel kasneje povedal, da so že med tednom iz Washingtona dobili vprašanje, ali bi bili v Ljubljani pripravljeni gostiti ameriškega predsednika. Obisk naj bi bil v vseh pogledih izjemna priložnost za Slovenijo. Veliko zadovoljstvo nad izbiro Slovenije kot gostiteljice prvega vrha Bush-Putin sta izrazila tudi oba uradna gostitelja, premier Janez Drnovšek in predsednik Milan Kučan.

Kongres SDS v Celju

19. 05. 2001 00.00

Po napovedih predsednika SDS Janeza Janše je 7. kongres stranke, ki zaseda v prostorih Celjskega sejma, "kongres novih energij". Približno 400 delegatov - nekaj več kot polovica jih je delegatov po funkciji, ostali pa so bili izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Predkongresna razprava v stranki je pokazala, da politični program, ki je bil sprejet maja 1999 na portoroškem kongresu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi oz. dopolniti z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o delovno-pravni zakonodaji, o Evropski zvezi, o zvezi NATO, o razvoju slovenskega podeželja in kmetijstva, o sonaravnem bivanju in delovanju, o pomenu inovativne družbe ter o povečevanju neupravičenih socialnih razlik. Predlog resolucije z naslovom Devet grafitov študentskega razuma pa je pripravila tudi Socialdemokratska mladina (SDM).

Kmalu nova letna poročila

18. 05. 2001 00.00

Udeleženci finančno-borzne konference, ki se je včeraj začela v Portorožu, so se dopoldne seznanili z nekaterimi aktualnimi zakonodajnimi novostmi, med njimi z novelo zakona o gospodarskih družbah in načrtovanimi spremembami zakona o dohodnini. Člene novele zakona o gospodarskih družbah, ki zadevajo trg vrednostnih papirjev, je predstavil profesor z mariborske pravne fakultete Marijan Kocbek, državni sekretar na ministrstvu za finance Darko Končan pa je udeležencem konference povedal, da vlada pripravlja kar šest novih oz. dopolnjenih sistemskih zakonov s področja davkov. Zadržal se je predvsem pri zakonu o dohodnini, ki ga bo potrebno sestaviti na novo, predvideval pa bo obdavčitev tudi nekaterih prihodkov, ki doslej niso bili obdavčeni, denimo obresti na bančne vloge in štipendije.

Zborovanje za umetno oploditev

18. 05. 2001 00.00

Odbor za svobodo odločanja je včeraj v ljubljanskih Križankah organiziral zborovanje na katerem so se zbrali tisti, ki menijo, da imajo pravico do umetne oploditve tudi samske ženske. Na zborovanju je bilo približno 300 ljudi, kar je več kot so organizatorji pričakovali. Pobudnikov zborovanja in hkrati ustanovitve odbora je 35, med njimi je tudi nekaj znanih Slovencev in Slovenk, estradnikov, športnikov in predstavnikov različnih strok. Zagovorniki sprejetega zakona so na zborovanju še enkrat pojasnili svoja stališča, zakaj naj bi zakon bil, tak kot je bil, sprejet. Vsi, ki so prišli pa so podpisali neke vrste pristopno izjavo k Odboru za svobodo odločanja.

Kolinska pripravila dan odprtih vrat

18. 05. 2001 00.00

Prehrambena industrija Kolinska iz Ljubljane je na sedežu poslovne enote Rogaški vrelci v Rogaški Slatini pripravila dan odprtih vrat, ki se je sicer začel že včeraj, ko si je rogaško polnilnico ogledalo več kot 700 šolarjev in približno 400 meščanov. Ogleda rogaške polnilnice so se danes udeležili tudi člani uprave in nadzornega sveta Kolinske in kmetijski minister Franci But. Največjo pozornost so obiskovalci namenili novi polnilnici cockte, jupija in fresha, ki so jo v Rogaški Slatini pognali 25. aprila letos, doslej pa so na njej po besedah direktorja Kolinske Rogaški vrelci Božidarja Kolarja napolnili okoli milijon litrov omenjenih pijač.

Stroka proti umetni oploditvi

18. 05. 2001 00.00

Slovenci bomo junija na referendumu odločali o možnosti umetne oploditve tudi za samske ženske. Včeraj so se v ljubljanskih Križankah zbrali tisti, ki menijo, da imajo pravico do umetne oploditve tudi samske ženske. Vendar pa so udeleženci razširjenega strokovnega kolegija za ginekologijo, v katerem so predstavniki stroke iz vse Slovenije, proti noveli zakona.