pomeni

Vprašljiva zakonitost nezaupnice
08. 04. 2000 17.31
Poslanska skupina Liberalne demokracije Slovenije (LDS) je predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku (SLS) poslala protest zaradi nekorektnega načina vodenja izredne seje ob odločanju o predlogu predsednika vlade za razrešitev desetih ministrov SLS. Po prepričanju te poslanske skupine je predsednik DZ kršil ustavo in zlorabil poslovnik DZ, ker glasovanje o razrešitvi ministrov ni potekalo tajno. S tem je predsednik DZ postavil pod vprašaj zakonitost nerazrešitve ministrov in neizglasovanje zaupnice vladi, opozarjajo v PS LDS.

DZ izglasoval nezaupnico vladi in prekinil zasedanje
08. 04. 2000 14.25
Državni zbor je na javnem glasovanju izglasoval nezaupnico Drnovškovi vladi. Od 90 poslancev jih je 31 glasovalo za razrešitev desetih ministrov SLS, 55 pa jih je bilo proti. Ker je premier Janez Drnovšek na razrešitev vezal tudi zaupnico vladi, to pomeni, da mu je parlament ni izglasoval.

Odločitev za nezaupnico je slaba za državo
08. 04. 2000 14.24
''Pričakoval in napovedal sem tak razplet, ker je bilo več verjetnosti za to, da strankarski veljaki ne bodo mogli skočiti iz svoje kože in svojih majhnih okvirjev. Vendar je to odločitev, ki je za državo slaba, ker se delo vlade s tem ustavlja na zelo pomembnem področju,'' je po izglasovanju nezaupnice vladi v državnem zboru izjavil premier Janez Drnovšek.

Če in kdaj bodo predčasne volitve?
05. 04. 2000 11.10
Prav gotovo ni naključje, da je Drnovšek predlog za razrešitev ministrov Ljudske stranke in imenovanje novih v državni zbor poslal v nedeljo le nekaj minut do polnoči. S tem je predsednik vlade po prepričanju LDS lovil zadnji razumni rok za predčasne volitve, do katerih bi prišlo, če nova vlada ne bi dobila podpore.

Anelka spet z Realovimi nogometaši
05. 04. 2000 08.03
Kontroverzni francoski napadalec madridskega Reala Nicolas Anelka se bo po 27 dnevih suspenza zaradi nešportnega obnašanja spet pridružil svojim nogometnim kolegom pri treningih.

Izboljšanje gospodarske klime na Japonskem
03. 04. 2000 12.55
Japonska centralna banka v četrtletnem poročilu o gospodarski klimi med velikimi industrijskimi proizvajalci ugotavlja optimizem, da se bo država končno izvlekla iz dolgotrajne recesije. Indeks velikih industrijskih podjetij, katerih pričakovanja o gibanju konjunkture odraža poročilo, je do marca porasel na minus devet. To pomeni, da na 100 podjetij, ki svoje poslovne obete ocenjujejo kot pozitivne, pride le še 109 podjetij, ki pričakujejo poslabšanje poslovanja. Decembra lani je bilo takšnih podjetij 117.

Prihod Carle del Ponte v Slovenijo
31. 03. 2000 20.51
Vrh pravosodja se je odzval na špekulacije o ozadjih za torek napovedanega prihoda Carle del Ponte v Slovenijo. Pristojni so prepričani, da obisk glavne tožilke mednarodnega sodišča za zločine v nekdanji Jugoslaviji ne pomeni grožnje, da bi se pred haaškim tribunalom utegnili znajti tudi Slovenci.

Spet višje cene bencina
30. 03. 2000 20.45
Od torka bodo cene goriva pri nas višje za okoli 4 tolarje pri litru. Takrat namreč začne veljati uredba vlade o oblikovanju cen naftnih derivatov. Po novem se bo cena bencina tako prosto oblikovala glede na razmere na mednarodnih trgih nafte.

Stroški sojenja heroinski navezi
29. 03. 2000 20.33
Sojenje gorenjski heroinski navezi, njene člane so pred dvema tednoma obsodili na visoke zaporne kazni, je stalo 58 milijonov tolarjev. Država jih zdaj bo najverjetneje izterjala. Šesterica obsojenih bo, ko bo sodba pravnomočna morala sodišču plačati 50 milijonov tolarjev.

Odstop Prinčičeve
29. 03. 2000 20.24
V pogajanjih na obrambnem ministrstvu zaradi napovedane stavke je danes prišlo do odločilnega preobrata. Direktorica zdravstvene službe Prinčičeva - o njenih nepravilnostih smo v naši oddaji obširno poročali - je ponudila odstop, minister Demšar pa je njen odstop sprejel. Za petek napovedane stavke zdravstvenega osebja obrambnega ministrstva tako po vsej verjetnosti ne bo.

Petrol znižuje cene goriva
28. 03. 2000 22.24
Petrol je danes najavil znižanje cen dizelskega goriva in kurilnega olja. Te cene se sicer že nekaj časa oblikujejo prosto. Kmalu bo jasna tudi usoda nadzorovanih cen bencinov, o tem naj bi namreč že v četrtek razpravljala vlada.

Zapleti pri zdravniških plačah
27. 03. 2000 20.57
Pogajanja med sindikatom zdravnikov in zobozdravnikov Fides ter vladno pogajalsko skupino se zapletajo. Gre za izenačitev zdravniških plač s sodniškimi. Kot kaže, zdravniki od teh zahtev ne bodo odstopili, kar v skrajni posledici lahko pomeni tudi stavko.

Ogata končala obisk na Kosovu
26. 03. 2000 18.01
Visoka komisarka Združenih narodov za begunce Sadako Ogata je danes pozvala k zaščiti manjšinskih skupnosti na Kosovu, predvsem Srbov in Romov. Ogata sicer danes končuje tridnevni obisk na Kosovu, poudarila pa je še, da večja varnost pomeni le enega od potrebnih elementov za zagotovitev ohranitve manjšin ter ustvarjanje novih možnosti za tiste, ki se vračajo.

Srečanje dosedanjih zunanjih ministrov
26. 03. 2000 17.00
Na današnji okrogli mizi z naslovom Mesto Slovenije v Evropi v organizaciji študentov Pravne fakultete v Ljubljani so vsi dosedanji zunanji ministri - Dimitrij Rupel, Boris Frlec, Davorin Kračun, Zoran Thaler in Lojze Peterle - skušali orisati pot, ki jo je Slovenija prehodila od osamosvajanja in ki jo še čaka pred vstopom v Evropsko unijo ter se dotaknili nekaterih težav, s katerimi se pri tem sooča. Kot enega ključnih problemov so omenili preveliko zaprtost Slovenije, še posebno na področju tujih vlaganj. Ministri se med drugim skušali pojasniti, kaj jim Evropa pomeni in izrazili nedvoumno podporo slovenski zavezanost priključitvi tako EU kot zvezi NATO.

Marihuana le za bolnike
24. 03. 2000 21.04
Britanska vlada namerava legalizirati uporabo marihuane v zdravstvene namene, kar pomeni veliko spremembo vladne politike, poroča današnji časopis Independent.

ZDA in Indija podpisale več sporazumov
24. 03. 2000 20.16
ZDA in Indija so ob Clintonovem obisku podpisale več sporazumov, njihova vrednost pa znaša približno dve milijardi dolarjev.

Koder bo kaznovan
24. 03. 2000 19.19
Parlamentarna preiskovalna komisija o sumu zlorabe javnih pooblastil v procesu lastninskega preoblikovanja in privatizacije nekdanje družbene lastnine, ki jo vodi Franc Pukšič (SDS), je danes na korespondenčni seji sklenila kaznovati nekdanjega vodilnega finančnika v Elanu Pavla Kodra po 220. členu zakona o kazenskem postopku, ker komisiji ni izročil obljubljene dokumentacije.

KBS za izstop SLS iz vlade
24. 03. 2000 16.58
Napovedani izstop SLS iz vlade pomeni veliko politično spremembo v Sloveniji in korak k demokratizaciji naše družbe, zato izstop podpiramo, je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik Koalicije za boljšo Slovenijo (KBS) Vitomir Gros. Razpad vladajoče koalicije in s tem vlade naj bi Sloveniji samo koristil, na ta način pa bo moralo priti tudi do ugotovitve, da je vlada pod vodstvom LDS delala slabo, meni Gros.

Ameriška vlada bo ženskam izplačala odškodnino
23. 03. 2000 11.44
Ameriška vlada je več kot 1000 ženskam, ki so jo tožile v eni največjih tožb zaradi spolne diskriminacije, priznala odškodnino 508 milijonov dolarjev. Omenjene ženske so tožile nekdanjo Ameriško informacijsko agencijo in njen oddajni oddelek Glas Amerike, ker so jim pred 20 leti zanikali pravico do zaposlitve samo zaradi tega, ker so bile ''napačnega spola''. Vsaka od tožnic naj bi po dogovoru z vlado dobila po 450.000 dolarjev, vlada pa jim bo povrnila tudi vse pravdne stroške.

Hrvaška bo vrnila kombi
22. 03. 2000 20.34
Srečanje Mesić - Kučan je očitno pripeljalo tudi do spektakularnega zasuka v odnosih med Slovenijo in Hrvaško. Hrvaški predsednik Stipe Mesić je namreč slovenskega predsednika Milana Kučana po telefonu obvestil, da namerava Hrvaška vrniti sloviti vohunski kombi, ki so ga hrvaški policisti pred dvema letoma zajeli pri Zavrču. Kučan je to informacijo z zadovoljstvom sprejel. Kdaj in na kakšen način bodo Hrvati vrnili vohunski kombi še ni znano, o tem se bosta predsednika še dogovorila.

Stavka zaposlenih pri Boeingu
22. 03. 2000 14.23
Ameriški proizvajalec letal Boeing pričakuje, da bo družba v letu 2000 dosegla zastavljene finančne rezultate, kljub štiridesetdnevni stavki zaposlenih, ki je ustavila proizvodnjo.

Razsodba v prid tobačni industriji
22. 03. 2000 11.07
Ameriško vrhovno sodišče je zavrnilo pristojnost Zvezne uprave za hrano in zdravila (FDA) odločati o tem, ali je tobak droga. Vrhovno sodišče je odločitev sprejelo s petimi glasovi proti štirim in v obrazložitvi zapisalo, da zvezni kongres ni FDA nikoli pooblastil za kaj takšnega. Sodišče je s tem zadalo udarec prizadevanjem administracije Billa Clintona in kongresnikov za sprejem ukrepov, s katerimi bi omejili kajenje. Clinton je takoj po odločitvi pozval kongres, naj brez odlašanja sprejme potrebno zakonodajo.

Dan boja proti rasizmu
22. 03. 2000 11.03
Na sedežu OZN v New Yorku so ob Dnevu za odpravo rasne diskriminacije v torek, 21. marca, visoki predstavniki svetovne organizacije podarjali predvsem pomen Svetovne konference proti rasizmu, rasni diskriminaciji, sovraštvu do tujcev in s tem povezano nestrpnostjo, ki bo leta 2001 v Južni Afriki. Dan za odpravo rasne diskriminacije je mednarodna skupnost uvedla kot uradni praznik leta 1966 v spomin na dogodek iz leta 1960, ko so južnoafriški policisti v Sharpevillu streljali na množico miroljubnih demonstrantov in ubili 69 ljudi.

Koncert ob 70-letnici Mojmirja Sepeta
21. 03. 2000 16.29
Celjsko podjetje Fit media vsako leto ob dnevu žena in materinskem dnevu pripravi dobrodelno prireditev Ljubezen je ena sama pesem. Prireditev - letos bo že petič - bo posvečena tudi 70-letnici Mojmirja Sepeta, ki ga imajo nekateri za Celjana, saj je obiskoval celjsko gimnazijo. Sepe bo tudi gost na prireditvi, ki bo drevi v Modri dvorani Celjskega sejma.

Tajvan za srečanje s Kitajsko
21. 03. 2000 08.39
Novoizvoljeni tajvanski predsednik Chen Shui Bian je včeraj pozval Peking k vrhunskemu srečanju in izrazil pripravljenost za pogovor o ''enotni Kitajski'' ob upoštevanju načela enakopravnosti. Peking zastopa stališče, da je Kitajska ena država z dvema sistemoma, Tajvan pa obravnava kot eno od kitajskih provinc. Chen je v soboto zmagal na predsedniških volitvah in premagal kandidata stranke Kuomantang, ki je bila na oblasti zadnjih 50 let. Najnovejša izjava pomeni omilitev stališča o neodvisnosti Tajvana.

Novinarska konferenca ZLSD
20. 03. 2000 20.53
ZLSD ne namerava podpreti manjšinske vlade po izstopu SLS-a iz koalicije, kar pomeni vladno krizo, je poudaril Borut Pahor. Od predsednika vlade pričakuje, da čimprej pojasni, kako bo ravnal po 15. aprilu. Po Pahorjevem mnenju je do volitev premalo časa, da bi tako vlado podprli in prevzeli odgovornost za njene odločitve.

Clinton za izboljšanje odnosov
19. 03. 2000 08.53
Ameriški predsednik Bill Clinton je v čestitki novoizvoljenemu tajvanskemu predsedniku Chenu Shui-bianu pozval k izboljšanju odnosov med Pekingom in Taipejem. V izjavi je Clinton zapisal, da izid volitev pomeni novo priložnost da obe strani razrešita razlike skozi dialog.

Posledice izstopa SLS iz vlade
16. 03. 2000 21.44
Politično prizorišče pretresa odločitev Slovenske ljudske stranke, da s 15. aprilom, ko se bosta združili SLS in SKD, izstopi iz vlade. Seveda si politični strategi in pravniki zdaj zastavljajo vrsto vprašanj, predvsem kako naprej oziroma ali je sploh možno končati mandat z manjšinsko vlado.

Arhar o vključevanju v EU
16. 03. 2000 21.26
Danes se je v javnosti pojavil največkrat omenjani kandidat za predsednika združene konzervativne stranke, guverner Banke Slovenije France Arhar. Arhar zaenkrat ne želi govoriti o odhodu v politiko, je pa iz njegovih izjav razvidno, da mu takšnih ambicij ne manjka.

Gaspari predstavil poročilo Fiasa
16. 03. 2000 09.37
Minister za finance Mitja Gaspari je v New Yorku na sedežu LBS banke tamkajšnji slovenski poslovni skupnosti predstavil poročilo Fiasa, skupnega svetovalnega oddelka Svetovne banke in Mednarodne finančne korporacije, ki je izdelal analizo pogojev za vlaganja tujih podjetij v Slovenijo, v katero je vključil predloge za odpravo administrativnih in drugih ovir. Ministrstvo za finance je analizo naročilo lansko jesen, izdelano pa je bilo letos februarja. Po Gasparijevih besedah je potrebna večja razpršenost tujih naložb v Sloveniji, pri čemer je ameriški kapital dobrodošel, saj bi do sodelovanja prišlo iz čistih ekonomskih razlogov, brez političnih implikacij. Za privabljanje tujega kapitala pa bo potrebno odpraviti ovire, ki jih poročilo Fiasa podrobno opredeljuje.