pomoč migrantom

Rdeči križ poziva k spoštovanju pravic migrantov, ki so med najbolj ranljivimi ljudmi v Evropi

18. 12. 2016 13.03

Evropska pisarna Rdečega križa ob mednarodnem dnevu migrantov poziva EU in vse njene članice, naj odločno ukrepajo za zaščito dostojanstva migrantov z neurejenim statusom, ki so po njihovih besedah med najbolj ranljivimi ljudmi v Evropi. Veliko njihovih potreb po opozorilih Rdečega križa sploh ni obravnavanih.

Mehiške oblasti mirijo prestrašene Mehičane v ZDA: Rojaki, smo v času negotovosti

17. 11. 2016 07.11

Med Mehičani, ki živijo v ZDA, se širi panika. "Ostanite mirni, ne nasedajte provokacijam in ne dovolite, da vas zavedejo," je poudarila mehiška zunanja ministrica. Obljublja, da bodo migrantom pomagali pri pridobivanju ameriških dokumentov. Tudi za otroke, ki so rojeni v ZDA.

FOTO: V begunskem centru na Lezbosu izbruhnil požar, iz centra pobegnilo več tisoč migrantov

19. 09. 2016 16.12

V begunskem centru na grškem otoku Lezbos je izbruhnil požar, zaradi česar je več tisoč migrantov pobegnilo iz centra. Požar naj bi zanetili begunci sami, ogenj pa se je zaradi močnega vetra hitro razširil.

'Se več ne spomnite temeljne potrebe človeka, da pobegne pred nasiljem in pregonom, če nima druge izbire?'

13. 05. 2016 09.26

Italijanska obalna straža je pred obalo Sicilije rešila 800 ljudi. Pravijo, da so bili na odprtem morju 16 dni, med njimi številni otroci. Zdravniki brez meja opozarjajo, da smo v Evropi pozabili, kakšne pravice imajo ljudje, ki bežijo iz držav, kjer divja vojna.

Slovenija bo Grčiji za pomoč pri oskrbi beguncev poslala materialno pomoč, vredno nekaj več kot milijon evrov

11. 04. 2016 16.40

Grške oblasti so ostro kritizirale makedonske, saj da so v nedeljskem incidentu na mejnem prehodu Idomeni-Gevgelija uporabile prekomerno silo proti migrantom. Slovenska vlada bo Grčiji pomagala z materialno pomočjo v skupni vrednosti 1,05 milijona evrov.

Afganistanski deček rešil življenje 14 migrantom v tovornjaku

09. 04. 2016 14.48

Komaj sedemletni afganistanski deček Ahmed je s prisebnim ravnanjem rešil življenje sebi in še 14 drugim migrantom, zaprtim v tovornjaku. Ko jim je začelo primanjkovati kisika, je Ahmed vzel telefon in poklical pomoč. Iz Grčije pa znova poročajo o tragediji, na morju so utonili štiri ženske in otrok.

Schulz: Nemčija je pripravljena sprejeti 40.000 beguncev, Francija 30.000 in Portugalska 10.000

03. 04. 2016 13.50

V ponedeljek bo Grčija začela vračati begunce in migrante v Turčijo, a so že nastopile težave. Župan mesta Dikili, kamor bi naj vrnili več sto ljudi, je dejal, da na njihovo namestitev niso pripravljeni. Migranti sicer vračanju v Turčijo nasprotujejo in zahtevajo, da jih odpeljejo na celino. Predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz pa je optimističen, da bo razdelitev delovala.

Proces vračanja migrantov v Turčijo za zdaj še ne deluje, v Grčiji 'ujetih' že 50.000 ljudi

21. 03. 2016 16.48

Makedonska vojska okoli begunskega centra v kraju Tabanovce na makedonsko-srbski meji postavlja okoli dva metra visoko ograjo z bodečo žico, ker je 40 beguncev pobegnilo iz centra. V Grčiji je okoli 50.000 migrantov, novi prihodi se kljub začetku izvajanja dogovora med EU in Turčijo še niso ustavili. Frontex za pomoč Grčiji pri vračanju prebežnikov v Turčijo potrebuje dodatnih 1500 policistov.

Cerar in Orešković zanikala navedbe, da naj bi Slovenija v dveh tednih odstranila žično ograjo

21. 03. 2016 17.30

Hrvaški mediji so poročali, da naj bi Miro Cerar hrvaškemu premierju Tihomirju Oreškoviću zagotovil, da bo Slovenija v dveh tednih odstranila žično ograjo na meji. Te navedbe so v Cerarjevem kabinetu takoj zavrnili, nato pa je še sam Orešković v telefonskem pogovoru obvestil Cerarja, da te navedbe ne držijo.

Tok beguncev čez Egejsko morje se zaenkrat ni ustavil

20. 03. 2016 10.09

Tok beguncev čez Egejsko morje se ni umiril. A Turčija naj bi vendarle izvajala svoj del dogovora z EU. Plovbo v Grčijo naj bi preprečila kar 3000 migrantom. Medtem pa poročajo tudi o novih utopljenih beguncih, ki so poskušali doseči Evropo. V Egejskem morju sta se utopili dve majhni deklici.

Pretresljiva izpoved: Pri dvanajstih me je oče poročil s 47-letnikom. Nekaj let kasneje sem imela na izbiro le še smrt s kamenjanjem ali beg

08. 03. 2016 06.30

Preživeti, živeti, iti naprej. Tako svet, čeprav je izkusila stvari, ki so za večino nepredstavljive, vidi sogovornica, Nigerijka, ki je iz domovine pobegnila pred gotovo smrtjo. Medtem ko skuša v Evropi živeti novo življenje, upa na spremembe v domovini. A te se zdijo vse bolj nedosegljive, še posebej za ženske.

Pravniki: Avstrijske omejitve glede sprejema beguncev niso nezakonite

04. 03. 2016 11.49

Grški premier je ostro kritiziral države na balkanski migrantski poti zaradi zaprtja meja. "Kar so se dogovorile, je v nasprotju z vsemi pravili. Te države uničujejo Evropo," je dejal. Skupina pravnih strokovnjakov pri Svetu EU pa je pojasnila, da določitev zgornje meje sprejemanja prošenj za azil načeloma ni v nasprotju z mednarodnim pravom.

Kar nekaj ljudi pripravljenih mladoletne begunce sprejeti v svoj dom, a to za zdaj še ni možno

02. 03. 2016 07.07

Avstrija Nemčijo poziva, naj begunce sprejema neposredno iz Grčije, Turčije ali Jordanije. S tem bi prekinili kopičenje beguncev v Grčiji. Na grško-makedonski meji sicer trenutno na nadaljevanje poti čaka več kot 10 tisoč prebežnikov. Grčija pa je začela migrante vračati v Turčijo. V Sloveniji je trenutno 326 prosilcev za azil, od tega 32 mladoletnikov.

FOTO in VIDEO: Direktorji policij na balkanski poti za preglednost azilnega postopka

01. 03. 2016 07.32

Direktorji policij in načelniki uprav obmejnih policij iz Srbije, Avstrije, Hrvaške, Makedonije, Slovenije, Nizozemske in Madžarske so na operativnem sestanku v Beogradu dosegli načelen dogovor o sprejemu migrantov in tranzitni poti ter o zagotavljanju spoštovanja in preglednosti azilnega postopka v vseh državah na balkanski migrantski poti.

FOTO in VIDEO: Med uničevanjem 'Džungle' izbruhnili spopadi med migranti in policijo

29. 02. 2016 07.25

Migranti, ki so obtičali na grško-makedonski meji, so prebili ograjo, zato so policisti proti njim uporabili solzivec in šok granate. Po incidentu je zdravniško pomoč poiskalo najmanj 30 ljudi. Francoske oblasti pa so z buldožerji začele uničevati del migrantskega tabora v Calaisu, imenovanega Džungla. Izbruhnili so spopadi.

Ban Ki Mun zaskrbljen nad ostrejšimi ukrepi na balkanski poti

26. 02. 2016 09.31

Geopolitična struktura Evrope in odnosi med državami močno vplivajo na reševanje migrantske krize. Grčija je denimo sprta tako s Turčijo kot z Makedonijo. Na Balkanu še niso pozabili svoje vojne. Grčija priliva olje na ogenj v odnosih z Avstrijo, saj je zavrnila obisk avstrijske ministrice. Ban Ki Mun pa svari, da ukrepi na mejah niso v skladu z Ženevsko konvencijo o beguncih.

Cerar: Slovenija je pripravljena na vse možne scenarije. Grčija mora narediti več

25. 02. 2016 07.15

Premier Miro Cerar je dejal, da je Slovenija pripravljena na različne scenarije, kam se bo preusmeril begunski tok. Poudaril je, da Slovenija nikoli ni izključevala Grčije, a mora narediti več za obvladovanje krize. Migranti na balkanski poti medtem že ubirajo nove smeri.

Cerar pozval k strpnosti: 'Ta vlada ni in nikoli ne bo podpirala nestrpnosti, hujskanja ali sovraštva'

25. 02. 2016 13.31

Premier Miro Cerar je dejal, da je razočaran nad hujskaštvom, ki se zadnje dni pojavlja v Sloveniji. Kot je dejal, je še posebej slabo, da to hujskaštvo spodujajo različni politični akterji. Kako pomembno je, da ne zapademo pod demagogijo sejalcev strahu, da pokažemo humanitarnost in solidarnost, pa poudarja komisarka Bulčeva.

'Otroci brez spremstva niso kriminalci, temveč so otroci, ki trenutno niti ne vedo, kje so njihovi starši'

23. 02. 2016 11.41

Odločitev je padla. Mladoletnih migrantov ne bodo nastanili v kranjski dijaški dom, temveč v azilni dom v Ljubljani. Ravnateljica je prepričana, da so izgubili lepo priložnost za vzgojo strpnosti. "Staršem sem rekla, da bo družba prihodnosti multikulturna, če mi to hočemo ali ne," je poudarila.

Črepinko bo vodil novi Europolov center za boj proti tihotapljenju migrantov

22. 02. 2016 17.00

Italijanski premier Renzi bi višegrajskim državam, ki nasprotujejo sprejemu prosilcev za azil, odtegnil evropska sredstva. Europol pa je odprl nov center za boj proti tihotapljenju migrantov. Vodil ga bo Robert Črepinko, nekdanji šef slovenskega Nacionalnega preiskovalnega urada.

Kakšne so pravice tujcev, ki pri nas zaprosijo za azil? Ali res dobijo 800 evrov?

20. 02. 2016 07.00

Tujec je v času obravnavanja prošnje za azil nastanjen v azilnem domu. V tem času ima pravico do prostega gibanja po državi, do nujnega zdravljenja in žepnine, ki trenutno znaša 18 evrov mesečno. Informacija, da prosilci za azil pri nas dobijo 833 evrov mesečno, je torej napačna.

ZEMLJEVID: Avstrija v ostrejše mejne kontrole na 13 prehodih, obdobje množičnega prehajanja je minilo

16. 02. 2016 07.22

Avstrija bo začela izvajati dodatne kontrole na avstrijski južni meji s Slovenijo, saj pričakuje, da se bo migrantski tok znova okrepil z izboljšanjem vremena aprila oz. maja. Poostrene kontrole so napovedali na skupno 13 mejnih prehodih z Italijo, Slovenijo in Madžarsko.

Rusi bombardirajo, civilistov, ki bežijo, pa očitno nihče noče

08. 02. 2016 13.06

Stiska ljudi, ki so ujeti na sirsko-turški meji, se nadaljuje. Merklova opozarja, da Moskva z bombardiranjem krši resolucijo ZN, ki prepoveduje napade na civilno prebivalstvo. Civilisti pa so očitno povsod nezaželeni: Turki jih ne spustijo v državo, Makedonci postavljajo dodatno žico, EU jih očitno ne želi videti ... Idealne razmere za zaslužek tihotapcev. In za nove žrtve. Tokrat je v Egejskem morju umrlo 35 ljudi. Tudi otroci.

Po štirih mesecih od začetka begunskega vala opažen upad zanimanja prostovoljskega dela

06. 02. 2016 09.34

Slabe štiri mesece po tem, ko so v Slovenijo množično začeli prihajati prebežniki, humanitarne organizacije opažajo upad zanimanja za prostovoljsko delo. Ob tem pa prostovoljci niso edina njihova potreba, še vedno je dobrodošla tudi materialna pomoč, predvsem čevlji in perilo pa tudi stekleničke za dojenčke.

Danska bo zaostrila azilna pravila: migrantom bo lahko vzela denar in dragocene predmete

26. 01. 2016 12.05

Danski parlament je sprejel spremembe azilne zakonodaje, s katerimi želijo v Koebenhavnu migrante odvrniti od tega, da bi za azil zaprosili na Danskem. Nova zakonodaja med drugim predvideva zaseg dragocenosti migrantov, da bi tako plačali za njihovo oskrbo.

'Schengensko območje je zaradi migrantske krize tik pred propadom'

25. 01. 2016 06.48

Notranji ministri EU so pozvali Evropsko komisijo, naj pripravi pravno in praktično podlago za možnost uporabe skrajne možnosti nadzora na notranjih mejah v schengenskem območju. Na grško-makedonski meji je v spopadih med migranti ena oseba umrla. Na Švedskem pa je mladi prosilec za azil zabodel in ubil uslužbenko begunskega centra.

VIDEO: Med domačini Calaisa in pro-migrantskimi protestniki zavrelo

24. 01. 2016 09.56

Nemčija na meji zavrne desetino migrantov. Avstrija bi lahko v večjem obsegu na slovenski meji zavračala migrante in begunce, je dejal Kurz. O begunski krizi sta se na nenapovedanem srečanju pogovarjala Pahor in Grabar-Kitarović. V Calaisu pa je zavrelo med domačini in pro-migrantskimi protestniki.

Avstrija omejila število prosilcev za azil, Slovenija bo sprejela podobne ukrepe

20. 01. 2016 07.08

Avstrijske oblasti so določile zgornjo mejo za število prosilcev za azil, ki jih Avstrija še lahko sprejme, letos naj bi jih sprejeli 37.500. Ekonomskih migrantov naj ne bi več sprejemali. Avstrijske poteze so sprožile reakcijo v državah na balkanski migrantski poti.

VIDEO: Novinarja snemala dokumentarec v 'Džungli' v Calaisu, kjer so ju napadli

20. 01. 2016 08.14

Nizozemska novinarka je napad v begunskem taborišču v francoskem Calaisu komentirala z besedami, da se v vsaki skupnosti najdejo slabi ljudje. Ko je njo in njenega kolega napadla trojica mladih moških, so jima drugi pomagali in jih odgnali.

Slovenija, Avstrija in Nemčija v strog nadzor nad migranti na slovensko-hrvaški meji

14. 01. 2016 06.40

Slovenija naj bi skupaj z Avstrijo in Nemčijo pripravila projekt za omejevanje prihodov migrantov. Do tega zaostrovanja prihaja po odločitvi Nemčije, da zavrne vstop tistim migrantom, ki želijo nadaljevati pot preko Nemčije. Zato je tudi Avstrija začela podrobneje pregledovati migrante, ki prihajajo iz Slovenije.