pomorski

Nov mejni prehod v Portorožu
20. 05. 1999 18.22
Vlada je na današnji seji s področja turizma sprejela tudi sklep o odprtju mednarodnega pomorskega mejnega prehoda v Portorožu, in sicer na glavnem pomolu. Prehod bo sezonskega značaja, v prihodnjih letih naj bi bil odprt od začetka maja do konca oktobra, letos pa naj bi ga po besedah ministra za malo gospodarstvo in turizem Janka Razgorška odprli še pred poletno turistično sezono (odprt bo predvidoma od 7. do 21. ure).

Memorandum o sodelovanju v akcijah iskanja in reševanja v Jadranskem morju med Slovenijo in Hrvaško
02. 05. 1999 20.57
Na obravnavo in sprejem v državnem zboru, še pred tem pa na pristojnem delovnem telesu, čaka pobuda za sklenitev in podpis memoranduma o soglasju o sodelovanju v akcijah iskanja in reševanja v Jadranskem morju med vladama Slovenije in Hrvaške. Omenjeno pobudo je slovenska vlada sprejela na seji 15. aprila letos.

Prva izstrelitev s plavajočega kozmodroma
28. 03. 1999 10.05
Ob 17.30 po lokalnem času so v Tihem oceanu, 2240 km jugovzhodno od Havajev, s plavajoče predelane naftne ploščadi Odiseja prvič poskusno izstreliti tristopenjsko ukrajinsko-rusko nosilno raketo zenit-3SL. Izstrelitev so zaradi tehničnih težav z opremo za spremljanje rakete sicer najprej preložili.

Špediterji o združevanju Luke Koper in Intereurope
27. 03. 1999 21.56
Na napovedano združitev Luke Koper in Intereurope so se odzvali tudi pomorski agenti in špediterji iz Kopra. Svoje stališče do te povezave so sporočili ministrstvom za promet, za ekonomske odnose, finance in ministrstvu za gospodarske dejavnosti. Po navedbah Radia Slovenija so špediterji in pomorski agenti, ki pokrivajo več kot 80 odstotkov luškega prometa, prepričani, da gre pri povezovanju obeh velikih družb za korake, ki presegajo vlogo Luke Koper. V primeru združitve naj bi namreč nastal logični mega subjekt, ki ga partnerji Luke ne bi mogli sprejeti, ker bi preprečeval osnovna načela prostotržne konkurence.

Šest mrtvih v pomorski nesreči
08. 03. 1999 17.16
V trčenju dveh ladij za sipki tovor jugozahodno od ameriškega otoka Guam med ZDA in Japonsko v zahodnem Pacifiku je v nedeljo umrlo najmanj šest mornarjev z manjše tovorne ladje, je danes sporočila ameriška obalna straža.

7. marec - dan pomorstva
07. 03. 1999 10.27
Slovenija je pred osmimi leti (7. marca 1991) sprejela resolucijo o pomorski usmeritvi države, pet let kasneje pa je bil 7. marec, dan sprejetja dokumenta razglašen za dan pomorstva.

Slovesnost ob dnevu pomorstva
05. 03. 1999 16.07
Slovenija je 7. marca 1991 sprejela resolucijo o pomorski usmeritvi države in se v dokumentu opredelila za dejavno vključevanje v razvojne tokove svetovnega gospodarstva ter mednarodno delitev dela na podlagi prednosti, ki jih nudita izhod v Jadransko morje in koprsko pristanišče. Ob peti obletnici sprejema resolucije je bil 7. marec razglašen za dan pomorstva, ki ga je ministrstvo za promet in zveze danes v Kopru počastilo s slovesnostjo, na kateri je bil slavnostni govornik minister Anton Bergauer. V nagovoru predstavnikom obalnih občin, Slovenske vojske in Pomorske policije, pomorskega gospodarstva, carine, pomorskega šolstva in obeh slovenskih marin je minister Bergauer med drugim poudaril spoznanje, da samo deklarativni pristop Sloveniji ne bo zagotovil položaja pomorsko usmerjene dežele. Doslej opravljeno delo pri snovanju nove pomorske zakonodaje v samostojni Sloveniji pa ne pomeni le pravne ureditve na področju pomorstva, temveč temelj za uresničevanje pomorske usmeritve.

Vonj po morju v Slovenskem etnografskem muzeju
03. 03. 1999 16.36
Vonj po morju - slovensko morsko ribištvo od Trsta do Timave skozi stoletja je naslov razstave, ki jo bodo jutri, 4. marca, ob 18. uri odprli v Slovenskem etnografskem muzeju na Metelkovi 2 v Ljubljani. Pripravil jo je Bruno Volpi Lisjak iz Trsta, dolgoletni pomorščak in eden redkih poznavalcev ribištva ter pomorskih ved na Slovenskem.

Italijanski zgodovinar: admiral Nelson je bil vojni zločinec
05. 02. 1999 08.43
Slavni britanski pomorski junak, admiral Horatio Nelson, naj bi bil vojni zločinec. Italijanski profesor zgodovine Antonio Gargano je v pogovoru za BBC dejal, da je Nelson leta 1799 odigral odločilno vlogo pri okrutni zadušitvi upora v Neaplju, ko so se tamkajšnji prebivalci uprli proti samodrštvu kralja Ferdinanda. Nelson naj bi Ferdinandu svetoval, naj se ne pogaja z uporniki, pač pa naj jih aretira in usmrti. Temu je sledil strahoten pokol, Nelson pa je dobil vzdevek ''klavec iz Neaplja'', je dejal Gargano.

Pomoč nemške vlade Slonokoščeni obali
26. 12. 1998 09.52
Nemška vlada je Slonokoščeni obali namenila pomoč v vrednosti približno 10 milijonov dolarjev. Sredstva so namenjena uresničevanju programa ''strukturnega preoblikovanja področja transporta'', je v petek poročala državna televizija. Tako naj bi vlada posodobila zračni, pomorski in cestni promet v državi, še navaja isti vir. Nemčija pa bo posojilo v vrednosti 40 milijonov mark (23,5 milijona dolrajev) sprostila tudi Azerbajdžanu. S posojilom naj bi posodobili energetski sistem ter pospešili razvoj malih in srednjih podjetij, je sporočil podpredsednik azerbajdžanske vlade Abid Šarifov.

Švicarski vojaški ataše odhaja, njegov naslednik že v Sloveniji
18. 11. 1998 16.41
Na poslovilnem obisku na slovenskem obrambnem ministrstvu je bil danes švicarski nerezidenčni vojaški in letalski ataše, polkovnik Thomas Mathys, obenem pa je na predstavitveni obisk prišel njegov naslednik, nerezidenčni vojaški, letalski in pomorski ataše, polkovnik Berhard Stoll.

Deset milijonov dolarjev kazni za izdajo skrivnosti
03. 10. 1998 09.46
Ameriška družba Boeing bo morala zaradi kršitve zakona o izvozu strateških tehnologij plačati 10 milijonov dolarjev kazni. Družba je, po poročanju ameriškega radia Glas Amerike, priznala, da je zakrivila predajo zaupnih podatkov ruskim in ukrajinskim partnerjem pri mednarodnem načrtu poslovnih izstrelitev vesoljskih raket s sateliti s plavajoče ploščadi v Tihem oceanu (načrt Sea Launch).

Porast navtičnega turizma na Hrvaškem
13. 09. 1998 09.27
V prvih osmih mesecih letošnjega leta je na Hrvaško priplulo skupaj 39.860 tujih jaht in jadrnic, kar je za 2078 oziroma za 5,5 odstotka več vplovov kot v enakem obdobju lani, so ugotovili v sektorju za pomorski promet hrvaškega ministrstva za pomorstvo, promet in zveze.

Tiha ustavitev načrta Pomorski štart; kdo koga uči?
11. 08. 1998 08.56
Ameriško zunanje ministrstvo je ustavilo dela na mednarodnem vesoljskem načrtu Pomorski štart, v katerem nameravajo s preurejene naftne ploščadi na morju izstreljevati vesoljske rakete s sateliti in pri katerem sodelujeta Rusija in Ukrajina. Šlo naj bi za kršitev dogovora o neširjenju vojaške tehnologije, je poročal ameriški dnevnik Washington Post.

Slovenski forum o namerah za odprodajo Splošne plovbe Portorož
25. 07. 1998 08.35
Predstavniki Slovenskega foruma so na včerajšnji novinarski konferenci podrobneje predstavili svoja stališča do namere vlade za odprodajo Splošne plovbe Portorož, ki je še vedno v državni lasti. Vlado, ki naj bi o tem odločala na seji prihodnji teden, pozivajo, naj sprejme sklepe, ki bodo omogočili, da edini slovenski ladjar ostane večinsko v slovenskih rokah in ohrani sedanji sedež v Portorožu.

Splošna stavka ohromila Grčijo
23. 07. 1998 13.12
Splošna stavka v Grčiji je danes ohromila cestni, letalski in pomorski promet, zaprta je tudi večina javnih služb, vse državne banke, pošte in telefonske družbe.

Zenit-2 le izstrelili
10. 07. 1998 11.08
Po treh preložitvah v dobrih dveh tednih in po dodatni 42-minutni preložitvi davi so ruske Raketne (vojaške) sile za strateške namene (RVSN) na kozmodromu Bajkonur v Kazahstanu ob 8.30 po srednjeevropskem času izstrelile ukrajinsko nosilno raketo zenit 2, poroča ruska tiskovna agencija RIA Novosti. Raketa je ponesla v vesolje ruski satelit za daljinsko zaznavanje Resurs-O, kot dodatno ''obtežitev'' pa še pet manjših satelitov: avstralski, nemški, izraelski, tajski in čilski.

Minister Bergauer v Kopru
24. 06. 1998 09.44
Minister za promet in zveze Anton Bergauer se je s sodelavci včeraj mudil na delovnem obisku v Kopru, kjer se je najprej sešel z vodstvom Uprave Republike Slovenije za pomorstvo, se zatem srečal s primorskimi gospodarstveniki, ki delajo na področju pomorskega gospodarstva, popoldne pa se je sestal tudi z županjama Kopra in Izole ter podžupanom piranske občine.

Okrepitev vojaškega sodelovanja med Nemčijo, Francijo in Poljsko
20. 04. 1998 07.53
Obrambni ministri Nemčije, Francije in Poljske, Volker Ruehe, Alain Richard in Janusz Onyskiewicz so se na včerajšnjem srečanju v francoski Provansi dogovorili za okrepitev vojaškega sodelovanja. Predvidene so predvsem skupne vojaške vaje in izmenjava osebja. Obrambni ministri treh držav so razpravljali tudi o kosovski krizi, prihodnosti sil SFOR v BiH in širitvi zveze NATO.

Bospor davi zaprli za pomorski promet
06. 01. 1998 10.42
Morsko ožino med Evropo in Azijo, Bospor, so zaradi goste megle na območju Carigrada davi zaprli za pomorski promet. Turška tiskovna agencija Anadolija je še poročala, da so promet prekinili ob 5. uri, vremenoslovci pa napovedujejo, da se bo megla dvignila danes v zgodnjih popoldanskih urah.

Odkrili zapise zadnjih ur Titanica
28. 12. 1997 14.00
Radiooperater Robert Hunston je prejel klic na pomoč pozno ponoči 14. aprila 1912, toda dve strani njegovih z roko napisanih beležk o zadnjih minutah potapljajočega se Titanica je njegova družina skrbno hranila kar 85 let. K objavi je Hunstonove potomce spodbudila multimedijska razstava ostankov Titanica v Muzeju pomorske zgodovine Atlantika v Halifaxu v Novi Škotski.

Gospodarska gibanja v jesenskih mesecih
18. 11. 1997 00.00
Industrijska proizvodnja je septembra rastla, izvozna in skupna naročila se povečujejo, krepi se tudi neindustrijska gospodarska dejavnost. Mesečni trgovinski saldo je bil septembra pozitiven kar je prvič v zadnjih dveh letih. Upadanje števila zaposlenih v gospodarstvu in javnih službah se je močno umirilo ali pa celo prešlo v trendno rast. Industrijska proizvodnja je bila septembra za 0,7 odstotka večja kot pred letom dni. V prvi polovici leta je upadala, od julija dalje pa se je trend obrnil v pozitivno smer. Po anketi statističnega urada so se v predelovalnih dejavnostih po zastoju v prvi polovici leta šele oktobra povečala naročila za izvoz, zlasti za proizvodnjo življenjskih potrebščin. V jesenskih mesecih so se okrepile tudi neindustrijske dejavnosti v gospodarstvu, zlasti promet in turizem, gradbena dejavnost pa je upadala. Turistična dejavnost je bila septembra za 16 odstotkov nad primerljivo lansko, dejavnost prometa pa je bila v prvih devetih mesecih le za odstotek nad primerljivim lanskim obdobjem. Septembra so se močno okrepili pomorski, železniški in letalski promet, medtem ko sta se cestni in pristaniški promet poslabševala. Prvič od janurja lani je bil mesečni trgovinski saldo septembra pozitiven, čeprav samo za dva milijona dolarjev. Izvoz je bil septembra za en odstotek večji kot septembra lani, uvoz pa za 5,8 odstotka manjši. V zunanjetrgovinski menjavi se je septembra, podobno kot prejšnje mesece, nadaljevalo neugodno spreminjanje geografske strukture. Gre za hitro rast trgovinskega primanjkljaja z razvitimi gospodarstvi, s katerimi je primanjkljaj v letošnjih devetih mesecih presegel milijardo dolarjev. Primanjkljaj z državi EU znaša 718 milijonov dolarjev, posebno velik pa je primanjkljaj z državami Efte, s katerimi je pokritost uvoza z izvozom le 40-odstotna. Slovenija je v trgovanju z državami v razvoju ustvarila za 258 milijonov dolarjev presežka, največ na trgih nekdanje Jugoslavije in SZ. Skupne devizne rezerve so konec letošnjega septembra znašale 4,3 milijarde dolarjev, kar je za 4,7 odstotka več kot konec lanskega leta. Skupen zunanji dolg Slovenije pa je konec letošnjega avgusta znašal dobre 4 milijarde dolarjev, kar je za 1,2 odstotka več kot ob koncu lanskega leta. Tolarski tečaj nemške marke in drugih valut je nehal rasti okrog 20. septembra, za zdaj pa tudi ni znakov za premik do konca leta. Nemška marka je po srednjem tečaju Banke Slovenije zrasla od začetka leta do novembra za 3,8 odstotka.