pomorsko

Večina cest prevoznih

07. 01. 2003 00.00

Močno sneženje je ponoči in čez dan povzročalo hude težave v prometu, saj so bile ceste po državi kljub čiščenju zasnežene, na Primorskem pa je pihala burja. Zaradi slabih prometnih razmer so bile tam zaprte nekatere šole in vrtci. Več o razmerah na cestah v rubriki <a href="http://24ur.com/naslovnica/prometneinformacije/ceste/index.php ">Ceste</a>.

ZDA izključujejo uporabo sile

29. 12. 2002 00.00

Inšpektorji Mednarodne agencije za jedrsko energijo bodo iz Severne Koreje odšli do torka, potem ko so jim oblasti ukazale, naj zapustijo državo. ZDA so zatrdile, da za ustavitev severnokorejskega jedrskega programa zaenkrat ne načrtujejo uporabe vojske, pripravljajo pa povečanje gospodarskih in političnih pritiskov.

Prevlaka odslej Hrvaška

15. 12. 2002 00.00

Polotok Prevlaka je po enajstih letih tudi uradno pod polno suverenostjo Hrvaške. Po začasnem režimu polotok nadzoruje Hrvaška, sporni del morja pa je pod nadzorom obeh držav.

Štirideset let po kubanski krizi

12. 10. 2002 00.00

Ameriška in ruska stran sta ob 40. obletnici kubanske krize objavili zaupne dokumente iz tistega obdobja, ki dokazujejo, da je bila situacija takrat napeta in precej bližje jedrski vojni, kot so doslej menili zgodovinarji.

Hrvati lovili na prepovedan način

27. 09. 2002 00.00

Začasni ribolovni režim na spornem območju v Piranskem zalivu je sicer začel veljati že v ponedeljek, vendar so se ribiči zaradi deževnega vremena odpravili na morje šele danes. Slovenske ribiče je srečanje s hrvaškimi precej presenetilo.

Pozitivni odzivi strank na dogovor

10. 09. 2002 00.00

Na torkov slovensko-hrvaški dogovor o začasnem režimu morskega ribolova so se odzvale tudi slovenske in hrvaške stranke. Mnenje v slovenskih strankah je deljeno, strinjajo pa se, da bo dogovor prispeval k umiritvi razmer.

Ribiški incidenti se vrstijo

08. 08. 2002 00.00

Hrvaški patruljni čoln se je na spornem območju Piranskega zaliva v četrtek kar dvakrat približal ladjam slovenskih ribičev in jih opozoril, da ribarijo v hrvaških ozemeljskih vodah.

Venezuela z začasnim predsednikom

13. 04. 2002 00.00

V Venezueli je zaprisegel vodja nove prehodne administracije Pedro Carmona, ob tem pa obljubil, da bo država v letu dni dobila demokratično izvoljeno vodstvo. Predsednika Huga Chaveza so včeraj odstavile oborožene sile.

Rusi pričakujejo poseben status za Kaliningrad

06. 03. 2002 00.00

Evropska komisija se z Moskvo dogovarja glede prihodnosti Kaliningrada - dela ruskega državnega ozemlja, ki jo kot enklavo obdajajo baltske države. Kot zatrjujejo ruski predstavniki, pričakujejo za Kaliningrad poseben vizumski režim.

Bush na Kitajskem

21. 02. 2002 00.00

Ameriški predsednik se v okviru azijske turneje mudi na zgodovinskem obisku na Kitajskem, kjer se je sestal s predsednikom Jiangom Zeminom. Jianga je Bush opozoril na spoštovanje človekovih pravic in se mu zahvalil za podporo v vojni proti terorizmu.

V Guantanamu novi zaporniki

07. 02. 2002 00.00

Ameriška vojska je v oporišču Guantanamo na Kubi končala z izgradnjo več kot sto novih celic za pripadnike Al Kaide. V naslednjih dneh naj bi na Kubo, kjer se nahaja že 158 zapornikov, prepeljali še 160 novih pripadnikov talibanskega režima.

Napad na palestinsko pomorsko policijo

12. 01. 2002 00.00

Izraelski izstrelki z vojaške ladje so zadeli postojanko palestinske policije na obali Gaze. Ob pomolu je bila zasidrana tudi Arafatova zasebna ladja, ki pa je izstrelki niso poškodovali.

Denar za železnice bo počakal na reorganizacijo

11. 01. 2002 00.00

Odbor DZ za infrastrukturo in okolje je podprl hiter sprejem zakona o t.i. bencinskem tolarju ter sredstva za avtocestni program. Sredstva za železnico pa bodo počakala na predlog reorganizacije Slovenskih železnic. Odbor DZ za zdravstvo, delo, družino, socialno politiko in invalide pa je pripravil zakon o delovnih razmerjih za drugo obravnavo.

60 let od Pearl Harbora

07. 12. 2001 00.00

Ameriški predsednik Bush bo v spomin na 7. december 1941, ko so japonska letala napadla ameriško pomorsko bazo Pearl Harbor na Havajih, v Norfolku obiskal letalonosilko USS Enterprise, ki se je pravkar vrnila iz Afganistana.

V iskanju novih odnosov s Slovenijo

08. 09. 2001 00.00

Predsednik hrvaškega sabora Tomčić je odlog razprave o sporazumu o meji s Slovenijo v saboru označil kot dobro potezo, saj bi trenutno vlada težko dosegla potrebno dvotretjinsko večino.

Avstralija ne popušča

30. 08. 2001 00.00

Avstralske oblasti so sporočile, da bodo, če bo potrebno, norveško tovorno ladjo, ki je v nedeljo na krov sprejela 400 pretežno afganistanskih beguncev, iz svojih voda odstranili tudi s silo. Proti ladji pa je krenilo več ladij avstralske mornarice.

Dan pomorstva v Kopru

07. 03. 2001 00.00

Po desetletju od sprejema resolucije o pomorski usmeritvi gospodarske in razvojne politike beleži slovensko pomorsko gospodarstvo izjemne rezultate , dolgotrajno obdobje sprejemanja pomorskega zakonika pa se bo končalo še ta mesec, je na slovesnosti ob dnevu pomorstva v Kopru povedal minister za promet Jakob Presečnik. Soproga predsednika države Štefka Kučan je na slovesnosti krstila nov reševalno patruljni čoln Uprave RS za pomorstvo, dan pomorstva pa sta poleg ministrstva za promet in republiške uprave za pomorstvo obeležili še Slovenska vojska in Policija.

DZ nadaljuje zasedanje

28. 02. 2001 00.00

Državni zbor nadaljuje redno zasedanje z včeraj prekinjenim odločanjem o predlogu pomorskega zakonika - poslanke in poslanci se morajo opredeliti do kar 45 strani vloženih dopolnil k 990 členom zakonika, ki bo združil vso doslej veljavno pomorsko zakonodajo v en dokument.

Iskanje trupel pogrešanih

16. 02. 2001 00.00

Ameriška jedrska podmornica Greeneville je bila med trčenjem z japonsko ribiško ladjo dve navtični milji zunaj območja, ki je predvideno za vadbo zasilnega dviga na površje. Ameriška obalna straža pa je prenehala aktivno iskati morebitne preživele, kar pomeni, da bodo od danes naprej iskali le še trupla pogrešanih.

Demonstracije v škotskem oporišču jedrskih podmornic

12. 02. 2001 00.00

Policija je danes aretirala približno 60 demonstrantov, med njimi tudi laburističnega in socialističnega poslanca, ki so skušali vdreti v pomorsko oporišče Faslane na zahodu Škotske, kjer so nameščene britanske jedrske podmornice. Demonstranti &#8211

Putin bo pomilostil ameriškega vohuna

09. 12. 2000 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je napovedal pomilostitev za ameriškega poslovneža Edmonda Popea, ki so ga v sredo v Moskvi obsodili na 20-letno zaporno kazen zaradi vohunjenja. Kot je v mestu Magnitogorsk danes dejal Putin, bo upošteval priporočilo ruske komisije za pomilostitve, vendar odločitve o pomilostitvi verjetno ne bo mogoče sprejeti pred 14. decembrom, je še dejal ruski predsednik. Na ta dan bo namreč začela veljati obsodba sodišča. Ruska komisija za pomilostitve je predsedniku Putinu včeraj predlagala, naj pomilosti Popea. Sicer je Pope, ki boleha za redko obliko kostnega raka, že od aprila zaprt v Moskvi in je prvi Američan, ki je bil po letu 1961 v Rusiji obsojen zaradi vohunjenja. Pope je bil obtožen, da je na nelegalen način prišel do informacij o zapletenem hitrem torpedu, ki pa je dejal, da ni vedel, da so podatki o torpedu tajni. Pope ima podjetje, ki kupuje pomorsko tehnologijo, njegovi zagovorniki pa trdijo, da je le vprašal o deset let starem podvodnem pogonskem sistemu, ki so ga Rusi že prodali v tujino. Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj telefonsko posredoval za ameriškega podjetnika pri predsedniku Putinu.

Hrvaški znanstveniki o meji na morju

21. 10. 2000 00.00

V Zagrebu je danes potekala konferenca, na kateri so hrvaški znanstveniki predstavili svoja stališča do meje na morju med Hrvaško in Slovenijo. Akademik Vladimir Ibler, član hrvaške ekspertne skupine za določitev meje, je dejal, da sta zahtevi slovenske strani, zapisani v memorandumu iz leta 1993 - da ima Slovenija pravico do popolne suverenosti nad celotnim akvatorijem v Piranskem zalivu, in po dostopu do odprtega morja - popolnoma nesprejemljivi za hrvaško stran.

Američani proslavili 224. rojstni dan

05. 07. 2000 11.29

Američani so včeraj proslavili 224. rojstni dan svoje države, ki je uradno nastala 4. julija leta 1776 s sprejetjem Deklaracije o neodvisnosti, s katero je 13 kolonij razglasilo neodvisnost od britanske krone. Značilnosti praznovanja se v zadnjih dvesto letih niso preveč spreminjale, saj sta osrednja dogodka praznovanja zbiranje družin na piknikih ob ražnju in tradicionalni ognjemeti, med katerimi je letos prevladoval ognjemet trgovskega podjetja Macy's v New Yorku, ki naj bi bil največji v zgodovini človeštva. Osrednja proslava je letos potekala prav tako v New Yorku, kjer se je zbralo okrog 30.000 različnih plovil, predsednik ZDA Bill Clinton pa je odprl Mednarodno pomorsko parado vojaških ladij in hkrati parado jadrnic z vsega sveta.

Slovenski forum po novem NDS

27. 05. 2000 16.26

Zunajparlamentarna stranka Slovenski forum (SF) se je na 2. rednem kongresu v Zbiljah pri Medvodah po štirih letih delovanja preimenovala v Novo demokracijo Slovenije (NDS). Na kongresu je nekaj prek 20 delegatov izvolilo tudi novo vodstvo: predsednik stranke je postal Mišo Korošec, častni predsednik pa Janez Jug.

50. obletnica Jadralnega kluba Ljubljana

05. 11. 1999 16.03

Jadralni klub Ljubljana letos praznuje 50. rojstni dan. V ta namen so njegovi člani na čelu s predsednikom, znanim slovenskim vremenoslovcem Miran Trontljem predstavili publikacijo, ki opisuje vse pomembnejše klubske dogodke.

Izdelana prva slovenska pomorska karta

23. 06. 1999 19.01

Ministrstvo za promet in zveze je danes predstavilo prvo pomorsko karto Koprskega zaliva, ki je nastala v sodelovanju z izvajalcem hidrografskih meritev, ameriškim Navooceanom (Department of the Navy, Naval Oceanografic Office) ter izvajalcem kartografskih del, Inštitutom za geodezijo in fotogrametrijo FGG iz Ljubljane.

Jacquesa Cousteauja obtožujejo antisemitizma

20. 06. 1999 09.03

Založnik biografije Jacquesa Cousteauja je povedal, da je iz pisma, napisanega leta 1941, mogoče razbrati antisemitske poglede velikega pustolovca. Časnik France-Soir je minuli teden objavil odlomke tega pisma, ki ga je časopisu posredoval Bernard Violet, z razlago, da ga je Cousteau napisal svojemu najboljšemu prijatelju iz tistega obdobja.

Minister Bergauer v Varšavi

18. 05. 1999 13.22

Minister za promet in zveze Anton Bergauer je z delegacijo ministrstva, v kateri so še Igor Zajec, državni sekretar za prometno politiko in mednarodne odnose, Gabrijela Navotnik, generalna sekretarka MPZ, in državni podsekretar v sektorju za cestni promet Janez Požar, danes dopoldne odpotoval v Varšavo, kjer bo jutri in pojutrišnjem sodeloval na seji Sveta ministrov Konference evropskih ministrov za transport (CEMT), so sporočili iz ministrstva za promet in zveze.

Srečanje z Milanko Lange-Lipovec

21. 04. 1999 14.19

V klubu Nove revije bo drevi ob 20. uri srečanje z znamenito ''pomorsko damo'' in avtorico izjemnih potopisnih knjig, nastalih na podlagi njenega ''živega'' izkustva, Milanko Lange-Lipovec, ki je doslej napisala trilogijo Morje in ljubezen. Zajema knjige Obdobje sanj, Posvečena v popotovanju in Velika preizkkušnja.

7. marec - dan pomorstva

07. 03. 1999 10.27

Slovenija je pred osmimi leti (7. marca 1991) sprejela resolucijo o pomorski usmeritvi države, pet let kasneje pa je bil 7. marec, dan sprejetja dokumenta razglašen za dan pomorstva.