pop zbor

VIDEO: Predsednika republike bomo volili 22. oktobra

11. 08. 2017 08.47

Volitve predsednika republike bodo v nedeljo, 22. oktobra, je opoldne v Narodni galeriji razglasil predsednik DZ Milan Brglez. Volilna opravila začnejo teči 21. avgusta. "Želel bi si kampanjo, ki bi v ospredje postavila funkcijo predsednika republike," je podpisal odloka o razpisu volitev dejal Brglez.

Kovačiču na ustavnem sodišču spodletelo tudi z drugo pobudo o drugem tiru

24. 07. 2017 10.14

Vili Kovačič po oceni ustavnih sodnikov ne izkazuje pravnega interesa za presojo ustavnosti postopka sprejemanja zakona in v tem okviru nepravilnosti, ki naj bi jih zagrešili državni organi v predhodnem referendumskem postopku in ki naj bi pomenile kršitev ustavne pravice zahtevati razpis referenduma.

547 žrtev zlorab v deškem zboru Domspatzen: obdobje v zboru žrtve opisale kot 'zapor, pekel in taborišče'

18. 07. 2017 15.58

V katoliškem deškem zboru Domspatzen na Bavarskem je bilo med letoma 1945 in 1990 najmanj 547 žrtev fizične ali spolne zlorabe. Avtor končnega poročila o zadevi še navaja, da so žrtve obdobje v šoli, ki so jo obiskovali kot pevci zbora, opisovale kot "zapor, pekel in koncentracijsko taborišče".

Ustavno sodišče zavrglo pobudo za oceno ustavnosti Lex Magna

13. 07. 2017 14.23

Ustavno sodišče je soglasno zavrglo pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti Lex Magna. Sodniki so pobudo zavrgli z obrazložitvijo, da pobudniki ne izkazujejo neposrednega pravnega interesa. Pobudo sta v imenu treh kmetov ter Bojana Požarja vložila odvetnika Franci Matoz in Ana Rugelj.

Programski svet RTVS ni podprl razrešitve Biziljeve, predsednik sveta Zupanič zato odstopil

10. 07. 2017 20.39

Programski svet Radiotelevizije Slovenija ni podprl predloga za razrešitev direktorice televizije Ljerke Bizilj. Generalni direktor RTV je poudaril, da razrešitve ni predlagal zaradi kakršnekoli osebne zamere do Biziljeve.

SDS z interpelacijo zoper ministrico Milojko Kolar Celarc tudi zaradi razmer na pediatrični kliniki

07. 07. 2017 09.19

V SDS so vložili že drugo interpelacijo zoper ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc. V stranki so med drugim kritični do njenega dela pri pripravi zdravstvene reforme in poslovanja zdravstvenih zavodov. Kritike njenega dela je sicer slišati tako v opoziciji kot koaliciji. Ministrica je prepričana, da lahko očitke argumentirano zavrne.

Arbitražno sodišče postavilo mejo: rešitev na morju 'kreativna', a kako izvedljiva bo v praksi?

29. 06. 2017 11.08

Razplet arbitraže s Hrvaško je za Slovenijo relativno ugoden v Piranskem zalivu, Sloveniji pripadajo tudi vas Drage v Beli krajini, Tomšičeve parcele na Snežniku in Mirišče ob reki Muri. Zaselki južno ob Dragonji, vključno z Jorasovo hišo, ter vojašnica na Trdinovem vrhu so hrvaški.

Zgodba o meji od a do ž ali gordijski vozel je končno pretrgan

29. 06. 2017 07.24

Slovenija in Hrvaška sta v preteklih letih poskušali mejo na kopnem in morju reševati najprej sami, nato s pomočjo tretje strani, na koncu je prevladal poskus z arbitražo. Razsodba je za obe državi zavezujoča in pomeni dokončno rešitev spora, čeprav je po zloglasnih telefonskih pogovorih med agentko in slovenskim arbitrom Hrvaška skočila v zrak in napovedala, da je ne bo upoštevala.

V DZ več kot 48.000 podpisov za referendum o drugem tiru, Kovačič za kazenski pregon Cerarja in vlade

27. 06. 2017 06.59

Pobudnik referenduma o drugem tiru Vili Kovačič je v državni zbor vložil več kot 48 tisoč zbranih podpisov za razpis referenduma. Prizadevajo si, da bi bil referendum razpisan na isti dan kot predsedniške volitve. Zaradi oškodovanja in zavajanja davkoplačevalcev pa je na okrožno državno tožilstvo podal tudi predlog za kazenski pregon premierja Mira Cerarja in vlade.

Plausteiner o sumljivih transakcijah prek NLB: Ni znakov pranja denarja ali financiranja terorizma

26. 06. 2017 14.53

Pred komisijo DZ za ugotavljanje zlorab v bančnem sistemu je bil zaslišan nekdanji direktor urada za preprečevanje denarja Andrej Plausteiner, ki je povedal, da je za sumljive transakcije iranske banke prek NLB zvedel marca 2010. Po njegovih besedah ni znakov, da bi šlo pri transakcijah za pranje denarja ali pa celo financiranje terorizma.

Direktor Kemisa: Od izdaje ustne odločbe inšpekcije v Kemisu opravljali le sanacijo

29. 05. 2017 09.29

"Kdo bo odgovarjal?" se sprašuje javnost. Odgovora ni, čeprav je tudi predsednik vlade Miro Cerar ugotovil, da je bilo veliko nesporazumov, kratkih stikov, predvsem pa je pešalo obveščanje prebivalcev. 11 dni po požaru je inšpekcija končno ugotovila kršenje okoljevarstvenega dovoljenja in prepovedala obratovanje.

Novela zakona o točenju alkohola na športnih prireditvah prestala prvo oviro v DZ

10. 05. 2017 18.32

Čeprav Nacionalni inšitut za javno zdravje opozarja, da se Slovenija zaradi škodljive rabe alkohola že desetletja uvršča v sam evropski vrh, da imajo mladi nekritičen odnos do uživanja alkohola, pa je novela zakona, s katerim država alkohol uvaja na športne prireditve, že prestala prvo oviro v državnem zboru. Popolna prepoved točenja alkohola na športnih prireditvah se je po mnenju politike izkazala za pomanjkljivo.

Bodo poslanci ostali brez dela plače?

27. 04. 2017 17.29

Nekateri naši poslanci bi utegnili ostati brez dela plače. Na predlog SDS bi morali poslanci namreč razpravljati o migrantski problematiki, a jih je bilo v dvorani premalo, zato niso bili sklepčni. Večina jih je namreč po glasovanju državni zbor že zapustila. Tistim, ki svoje odsotnosti niso najavili, zdaj grozi, da bodo ostali brez plače za en dan.

Zakon za zaščito Mercatorja sprejet, vlada lahko v družbo pošlje izrednega člana uprave

25. 04. 2017 18.50

Poslanci so sprejeli zakon o zaščiti Mercatorja. Vlada bo tako lahko v družbo poslala izrednega člana uprave in tako uvedla dodaten nadzor. V času mandata izrednega člana uprave bodo prepovedani posli, kot so dajanje garancij, poroštev, posojil, blagovnih kreditov in podobnega večinskemu družbeniku.

MZZ o novem osnutku deželne ustave avstrijske Koroške: To je zgodovinski korak

20. 04. 2017 14.52

Ministrstvo za zunanje zadeve (MZZ) je pozdravilo zadnji osnutek deželne ustave avstrijske Koroške, v katerem je izrecna navedba Slovencev. Ocenili so, da gre za zgodovinski korak, saj osnutek priznava kolektivne pravice slovenske narodne skupnosti na avstrijskem Koroškem.

330 evrov globe za objestno prehitevanje Cerarjeve delegacije na Koroškem

14. 04. 2017 13.56

V torek, ko se je predsednik vlade Miro Cerar mudil na otvoritvi novega Lekovega obrata na Koroškem, se je na poti zgodil incident. Voznik policist, ki prevaža in varuje predsednika vlade, je moral namreč nenadoma močno stopiti na zavoro, saj se je na cesti znašel objesten moški, ki je prehiteval kolono in bi sicer trčil v nasproti vozeče vozilo.

Na Škofijah znova protest

08. 04. 2017 16.30

Domačini s Škofij so se znova sešli na protestnem shodu. Krajani so poudarili, da bodo z veseljem sprejeli eno ali dve begunski družini in jim ob naselitvi v praznih občinskih stanovanjih tudi pomagali. Ne želijo pa imeti sredi kraja večjega števila mladih moških, ki bi lahko v kraju in njegovi okolici povzročali težave kot v sosednjih Miljah.

Koaliciji se mudi sprejeti zakon o drugem tiru, delavci Luke Koper odločno proti

29. 03. 2017 15.29

Medtem ko so koalicijske stranke soglasno podprle predlog zakona o drugem tiru in pričakujejo tesno sodelovanje z Luko Koper, pa tamkajšnji delavci odločno nasprotujejo vladnim potezam. Kot pravijo, jih skrbi, da so v ozadju novi poskusi prodaje pristanišča.

Integracijska hiša za begunce na Škofijah pri Kopru bo, vztrajajo pristojni

13. 03. 2017 18.58

Notranje ministrstvo ne popušča. Integracijska hiša za begunce na Škofijah pri Kopru - bo. Zanimivo pa je, da ji občina Koper nasprotuje šele zdaj, čeprav jih je ministrstvo o nameri obvestilo pred štirimi meseci.

FOTO: Na Škofijah mirni protest zaradi načrtovane namestitve beguncev

11. 03. 2017 16.56

V središču Škofij se je na mirnem shodu proti načrtovani vzpostavitvi integracijske hiše za begunce zbralo okoli 300 ljudi. Prišlo je tudi nekaj podpornikov beguncev. Predsednik KS Škofije Edmond Gašpar je zbranim povedal, da dokončna odločitev o integracijski hiši še ni sprejeta.

Policija lahko uporablja električni paralizator in zbira podatke o letalskih potnikih

17. 02. 2017 18.06

Državni zbor je s 53 glasovi za in 21 glasovi proti sprejel novelo zakona o nalogah in pooblastilih policije, ki slednji med drugim daje možnost uporabe električnega paralizatorja. Prav tako bo lahko policija po novem zbirala podatke o letalskih potnikih in uporabljala sistem za optično prepoznavo registrskih tablic.

Državnotožilski svet DZ za generalnega državnega tožilca predlaga Draga Šketo

17. 02. 2017 15.03

Državnotožilski svet je državnemu zboru v imenovanje za generalnega državnega tožilca predlagal mariborskega prvega tožilca Draga Šketo. Pri njihovi odločitvi o kandidatih je med drugim pretehtala njegova vsebina strateškega programa, Šketo pa so označili kot "kandidata z visoko stopnjo integritete".

Brglez: Vpis jezika v deželno ustavo avstrijske Koroške ni le simbolično vprašanje, ima vpliv na življenje ljudi

15. 02. 2017 12.56

Po informaciji, da namerava avstrijska Koroška vlada v novi ustavi zanikati slovenski jezik in kot edini deželni jezik ustoličiti nemščino, so se oglasili slovenski politiki. Koroška deželna politika se očitno vrača k starim vzorcem protislovenstva, to moramo preprečiti, pravijo. Zato koroški Slovenci prosijo za enotno podporo vseh slovenskih političnih strank.

Državni zbor soglašal z imenovanjem Sušlja za generalnega direktorja ZZZS

25. 01. 2017 20.51

Državni zbor je dal soglasje k imenovanju Marjana Sušlja za generalnega direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Da se Sušlja potrdi za prvega moža ZZZS, je soglašalo 54 poslank in poslancev, deset pa jih je bilo proti. Mandatno-volilna komisija DZ je Sušlju sicer odrekla podporo.

Predlagana novela zakona o tujcih razburja pravnike in civilno družbo

20. 01. 2017 17.24

Na okrogli mizi na pravni fakulteti so tehtali (ne)skladnost predlagane novele zakona o tujcih s členi iz slovenske ustave in določbami mednarodnega prava. Enotni so si, da so predlagane rešitve sporne tudi z več pravnih vidikov. Medtem ko bo odbor za notranje zadeve novelo obravnaval v torek, pa je Amnesty International Slovenije organiziral shod zoper spremembe zakona o tujcih.

ČASOVNICA: Slovenija in najbolj odmevni dogodki v letu 2016

19. 12. 2016 16.53

Počasi se bliža končni obračun z letom 2016. Na domačem parketu je leto, ki se izteka, pustilo precej odmevnih zgodb. Tako pozitivnih kot tudi negativnih. Izbor nekaj novičarskih biserov leta 2016 vam ponujamo v kronološkem vrstnem redu in vas tudi v letu 2017 vabimo k spremljanju naših novic.

Državni svet izglasoval veto na uzakonitev možnosti odpoklica župana

20. 12. 2016 17.03

Državni svet je danes z 20 glasovi za in nobenim proti izglasoval odložilni veto na novelo zakona o lokalni samoupravi, ki uzakonja možnost odpoklica župana med mandatom. Predlog veta je vložila interesna skupina lokalnih interesov. Institutu odpoklica župana namreč nasprotujejo v občinah, saj menijo, da lahko zamaje stabilnost lokalne samouprave.

Sodišče ustavilo imenovanje direktorja AVK

16. 12. 2016 16.24

Upravno sodišče je ustavilo imenovanje direktorja Agencije za varstvo konkurence. Ministrstvo za gospodarstvo namreč vladi predlaga, da v državni zbor kot kandidata pošlje Andreja Matvoza, ki je doslej funkcijo opravljal kot vršilec dolžost.

Strateška naložba za Magno Steyr dobila zeleno luč, poslance prepričala namera o 1000 delovnih mestih

15. 12. 2016 17.19

Poslanci so sprejeli zakon o zagotavljanju pogojev za izvedbo strateške investicije na razvojnem območju v občini Hoče-Slivnica. KGZS je opozorjala, da bomo s tem izgubili prvovrstna kmetijska zemljišča. 'Resna država bi morala to prepoznati kot javni interes.'

Skupščina na čelo zdravstvene blagajne imenovala Sušlja

13. 12. 2016 14.02

S 33 glasovi za in pet proti je skuščina ZZZS za generalnega direktorja zavoda za dobo štirih let imenovala Marjana Sušlja. Njegovo imenovanje mora potrditi še državni zbor, Sušelj pa podpore parlamentarnih strank še ni preverjal.