pop

Nesreča z uranom

01. 10. 1999 21.42

Nenadzorovana verižna reakcija, ki se je zgodila včeraj v tovarni za predelavo urana v japonskem mestu Tokaimura, je doslej najhujša jedrska nesreča v zgodovini Japonske. Ob nesreči je bilo sevanju izpostavljenih 55 ljudi, med njimi so trije v kritičnem stanju. Oblasti pa so danes 300.000 prebivalcem, ki živijo na območju v razdalji 10 kilometrov od tovarne dovolile prosto gibanje.

Pokojninski boni na borzi

01. 10. 1999 21.21

Tisti, ki so domov dobili obvestila, da lahko delnice oziroma del delnic t.i. praznih pidov zamenjajo za pokojninske bone, imajo še natanko 44 dni časa, da se odločijo ali bodo delnice obdržali ali zamenjali. No, danes se je uradno začelo trgovanje s pokojninskimi boni na ljubljanski borzi.

Odmevi na obsodbo

01. 10. 1999 21.15

Včerajšnja sodba v pravdi Marjana Podobnika z Mladino vzdiguje veliko prahu, še posebej v novinarskih krogih. Na mednarodni delavnici v okviru projekta Phare in v organizaciji Sindikata novinarjev Slovenije so ugotovili, da sodba pomeni resen udarec za preiskovalno novinarstvo in za že tako sila redka razkrivanja nepravilnosti in korupcije v družbi. No, na nekatere trditve, zapisane v razlagi sodbe, se bo, kot vse kaže, tožilstvo moralo odzvati.

Nepravilnosti v trošenju proračunskega denarja

30. 09. 1999 20.45

Prejšnja kranjska občinska oblast naj bi lani kršila zakon o javnih naročilih in trošila denar v nasprotju z določili proračuna. Taka je ugotovitev revizijske hiše, ki je pregledala 16 lanskih naložb in pri vseh ugotovila kršitve. Sicer pa zaradi pogodb, sklenjenih v prejšnjem obdobju, znaša proračunski primanjkljaj mestne občine Kranj skoraj milijardo tolarjev.

Tudi po srečanju SLS in SKD nič novega

30. 09. 1999 20.42

Sestanek vodstev strank SLS in SKD se je končal brez pomembnih odločitev glede združevanja. Vprašanja o imenu stranke in načinu izbora vodstva so ostala odprta. Jasen je le datum združitve - 23. december.

Odstopil direktor državnega izpitnega centra

30. 09. 1999 20.27

Zgodba o napakah pri izračunu maturitetnih ocen iz španščine pri 28-ih dijakih gimnazije Poljane je dobila epilog. Odgovornost za napake je prevzel direktor državnega izpitnega centra dr. Sergej Gabršček in odstopil.

Dvig cen življenjskih potrebščin

30. 09. 1999 20.19

Državni statistični zavod je sporočil, da je potrebno za življenjske potrebščine odšteti vedno več denarja. Zelenjava se je meseca septembra podražila za kar 10 odstotkov, poleg tega so za poltretji odstotek poskočile cene kruha in drugih izdelkov iz žita. V prihodnjih dneh pa grozijo nove podražitve.

Nove težave v Operi

30. 09. 1999 15.17

Težav, ki pretresajo ljubljansko operno hišo, kar noče biti konec. 7. oktobra bodo uprizorili prvo letošnjo premiero Madamme Butterfly. A tudi tu, kot kaže, ne bo šlo brez slabe volje nekaterih pevcev. Razlog: za vaje naj bi bili slovenski solisti dobri, premiero in vse oktobrske predstave pa bodo odpeli gostje.

Nasilje ne pojenja

29. 09. 1999 20.58

Na Vzhodnem Timorju nasilje kljub prihodu mednarodnih sil ne pojenja. Na obrobju Dilija so danes našli vozilo z 10-imi zažganimi trupli. Po izjavi očividcev naj bi potnike ubili indonezijski vojaki in pripadniki milic.

Rusi pripravljeni na pogajanja

29. 09. 1999 20.47

Iz Moskve so sporočili, da so se pripravljeni pogajati o končanju napadov na Čečenijo. Napade bi prekinili, če bi Čečenija predala domnevne teroriste. Ker se to najverjetneje ne bo zgodilo, se ruski vojaki še naprej pripravljajo na kopensko posredovanje. Ruska letala pa že sedmi dan obstreljujejo oporišča upornikov v Čečeniji.

Izročili peticijo za Betnavo

29. 09. 1999 20.43

Na Štajerskem je vroče vprašanje vračanja Betnavskega dvorca. Zmago Jelinčič je v imenu Slovenske nacionalne stranke izročil predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku 5.960 podpisov ljudi, ki se zavzemajo za to, da Betnave ne bi vrnili mariborski škofiji. Jelinčič je že napovedal, da bodo v primeru vrnitve dvorca cerkvi vložili zahtevo za razpis referenduma. In kakšne so možnosti za vrnitev Betnave?

Danes v DZ

29. 09. 1999 20.40

V ospredju je danes pokojninska reforma in pokojnine duhovnikov, o katerih so govorili v državnem zboru. Poslanci so se razhajali predvsem glede načina usklajevanja pokojnin in predloga, da bi število otrok vplivalo na olajšave pri plačevanju socialnih prispevkov.

Slovensko-italijansko sodelovanje

29. 09. 1999 20.37

Na prvem obisku pri nas je bil italijanski obrambni minister Carlo Scognamiglio. S predsednikom države Kučanom in obrambnim ministrom Demšarjem se je pogovarjal tudi o konkretnem sodelovanju.

Kučan sprejel Meidanija

29. 09. 1999 13.40

Na prvi obisk v Slovenijo je, na povabilo predsednika Kučana, prišel albanski predsednik Rexhep Meidani. Predsednika sta se pogovarjala predvsem o dvostranskih odnosih med državama in o paktu stabilnosti, v katerem Slovenija sodeluje kot donatorska država, Albanija pa kot sprejemnica pomoči.

Vedno bolj napete razmere v Čečeniji

28. 09. 1999 22.03

Predsednik Jelcin se je danes na štiri oči sestal z obrambnim ministrom Sergejevom. Na spopad se pripravljajo tudi oblasti v Čečeniji. Ljudje vse bolj množično bežijo, doslej je v sosednjo Ingušetijo pribežalo okoli 60.000 beguncev. Predsednik vlade Putin je dejal, da ima vlada samo en cilj - zavarovati ruske državljane pred teroriostičnimi napadi.

Začetek sojenja prekupčevalcem z mamili

28. 09. 1999 21.05

Na Okrožnem sodišču v Celju se je po šestih neuspelih poskusih le začelo sojenje domnevnim glavnim prekupčevalcem z mamili na Celjskem. V dobrem pol letu dni naj bi s preprodajo 10 kg heroina zaslužili 25 milijonov tolarjev.

Nove razsežnosti v gorenjski heroinski aferi

28. 09. 1999 21.05

Krog vpletenih v t.i. gorenjsko heroinsko navezo se vse bolj širi. Po priprtju dveh Škofjeločanov so kriminalisti zdaj na sledi še eni osebi, ki naj bi bila vpletena v trgovino z mamili. Sicer pa je kranjsko sodišče končalo preiskavo še treh primerov, povezanih z mamili.

Eksplozija na Kosovu ubila dva Srba

28. 09. 1999 20.39

Na Kosovem Polju so skrajneži spet napadli tam živeče Srbe. V vasi Bresje so na tržnico vrgli dve granati. V eksploziji sta življenje izgubila dva Srba, najmanj 39 jih je ranjenih.

Zakon o urejanju statusa državljanov nekdanje SFRJ

28. 09. 1999 20.00

Danes je začel veljati Zakon o urejanju statusa državljanov nekdanje SFRJ. Zakon bo tem ljudem omogočil pridobitev dovoljenja za stalno bivanje v Sloveniji. Kljub pričakovanju na upravnih enotah posebne gneče ni bilo.

Poslanci za Pakt stabilnosti

28. 09. 1999 19.58

Poslanci so danes na zasedanju državnega zbora govorili tem, kakšno korist bo imela Slovenija od vključevanja v t.i. Pakt stabilnosti, ki naj bi umiril Balkan. Sodeč po razpravah kaže, da se Slovenci deset let po osamosvojitvi še vedno bojimo nekakšne Nove Jugoslavije, ki jo nekateri vidijo v temeljih Pakta Stabilnosti. Ob koncu razprave so poslanci z 48 glasovi za in dvema proti podprli izhodišča vlade za prihodnje sodelovanje Slovenije v paktu.

Spet huda avtobusna nesreča v JAR

27. 09. 1999 20.12

V avtobusni nesreči v Južnoafriški republiki je danes umrlo 30 britanskih turistov, 11 pa jih je bilo ranjenih.

Indonezija predala nadzor nad otokom

27. 09. 1999 20.09

Poveljnik indonezijske vojske na Vzhodnem Timorju je mednarodnim mirovnim silam predal nadzor nad otokom. Kljub temu pa bo do novembra na območju ostalo približno 1.500 indonezijskih vojakov. Tedaj naj bi namreč tudi oblasti v Džakarti potrdile odcepitev Vzhodnega Timorja od Indonezije.

Drašković izključil predvolilno koalcijo

27. 09. 1999 20.08

Eden izmed voditeljev srbske opozicije, predsednik Srbskega gibanja obnove (SPO), Vuk Drašković je danes po srečanju s češkim predsednikom Vaclavom Havlom v Pragi zavrnil predvolilno koalicijo s katero od opozicijskih strank v ZRJ in menil, da bo koalicija nujna po volitvah.

Rop napoveduje zmanjšanje brezposelnosti

27. 09. 1999 20.03

Ministrstvo za delo napoveduje, da se bo število brezposelnih v prihodnjih petih letih drastično zmanjšalo. Načrt in dokumente, kako bodo to uresničili, je danes predstavil resorni minister, Anton Rop.

Avstrija sprožila vprašanje o lipicancih

27. 09. 1999 19.59

Avstrija je na zasedanju kmetijskih ministrov Evropske unije sprožila vprašanje o lipicancih oziroma o uredbi geografskega porekla lipicancev. To je v začetku leta sprejela slovenska vlada, Avstrija pa zdaj skuša doseči, da bi Evropska komisija zaščitila njene interese pri Svetovni trgovinski organizaciji.

Anna Oxa se je poročila

27. 09. 1999 07.09

Znana italijanska pop zvezdnica albanskega rodu Anna Oxa se je v soboto v švicarskem Luganu poročila z lastnikom gradbenega podjetja Mabetex Bexhetom Pacollijem. Poročno slovesnost v mestni hiši v Luganu je spremljalo na stotine ljudi, med njimi tudi številni, večinoma italijanski novinarji in fotografi. Poroka pa ni minila brez polemik in provokacij. Zaročenca sta hotela poročni sprejem pripraviti na gradu Castelgrande v švicarskem kantonu Tessin. Turistični urad pa je za najem hotela zahteval bajnih 35.000 švicarskih frankov, česar pa mladoporočenca nista sprejela. Obnašanje turističnega urada je kritiziral tudi predsednik vlade kantona Tessin Marco Borradori. Po njegovem mnenju je grad tako izgubil veliko priložnost za promocijo.

Raisa kot žena voditelja

25. 09. 1999 20.46

V nekdanji Sovjetski zvezi si je samo žena voditelja oktobrske revolucije, Lenina Nadežda Krupskaja uspela izboriti enakopravno mesto ob svojem možu. Potem so sovjetske ženske izginile iz politike, komunizem jim je sicer omogočil nekakšno enakopravnost, lahko so delale v rudnikih in v tovarnah, lahko so bile tudi znanstvenice, le politika je bila izključno moška zadeva. Da so imeli voditelji žene, je javnost običajno izvedela šele ob njihovih pogrebih.

Proti umetni oploditvi

24. 09. 1999 21.12

Na razprave s sredinega posveta o predlogu zakona o postopkih umetne oploditve in ravnanjem s človeškimi zarodki so se odzvali tudi vodilni v Kliničnem centru ozirma Ginekološki kliniki. Pojasnili so, zakaj nasprotujejo sprejetju zakona v sedanji obliki.

MNZ ne plačuje računov

24. 09. 1999 21.10

Mnoga slovenska podjetja se pritožujejo zaradi neplačanih računov, še posebej zato, ker je denar od neplačnikov težko izterjati. Zaradi razširjene finančne nedisciplilne je vlada pred meseci sprejela celo poseben zakon. A glej ga zlomka, računov tudi sama ne plačuje. Neplačnik je menda Ministrstvo za notranje zadeve (MNZ). Zaradi neplačanih računov so nekaterim policijskim postajam že odklopili elektriko.

Prvi poraz Reala v dvorani Tivoli

24. 09. 1999 20.49

Košarkarji Uniona Olimpije so se na uvodni tekmi evropske lige prikazali v najboljši luči - z zmago. S 73 proti 63 so nadigrali Real iz Madrida in kraljevski košarkarji so prvič v zgodovini sklonjenih glav zapustili dvorano Tivoli.