pop

Srečanje držav članic Cefte
18. 06. 1999 21.06
V Budimpešti poteka redno letno srečanje držav članic Cefte - Srednje evropskega sporazuma o prosti trgovini na ravni ministrov. Sedem članic je razpravljalo predvsem o vprašanju trgovanja s kmetijskimi pridelki in izdelki med njimi, saj so posamezne države na tem področju uvedle kar tri četrtine vseh zaščitnih ukrepov. Največ jih ima Poljska, in sicer proti Madžerski, ki svoj izvoz spodbuja s kmetijskimi subvencijami. Zaradi tega je med obema delegacijama danes izbruhnil spor; Madžarska je namreč uvedla povratne ukrepe proti Poljski in je s prvim junijem zvišala uvozne carine za nekatere poljske pridelke za 10-70 odstotkov.

OVK od polnoči brez orožja
18. 06. 1999 20.55
Zveza NATO je danes izrazila zadovoljstvo, saj umik jugoslovanskih sil s Kosova poteka po načrtu. Do polnoči naj bi srbske enote zapustile tudi osrednji del pokrajine.

Spor okoli dvorca Betnava se nadaljuje
18. 06. 1999 20.39
V Sloveniji letos pričakujemo še en pomemben obisk. Septembra nas bo ponovno obiskal papež Janez Pavel II., program njegovega obiska pa med drugim predvideva tudi maševanje pred dvorcem Betnava. Zato si slovenska cerkev prizadeva, da bi ji država dvorec vrnila še pred papeževim obiskom. Razpravo o tem pa je vlada včeraj odložila.

Obnova Ljubljane ob Clintonovem obisku
18. 06. 1999 07.30
Središče Ljubljane, v katerem se bo predsednik Clinton največ zadrževal, je ta teden urejalo približno 200 ljudi. Za vzdrževalna dela in obnovo mestnega jedra bodo morali naročniki odriniti okoli 62 milijonov tolarjev.

Ameriška veleposlanica predstavila podrobnosti Clintonovega obiska
17. 06. 1999 21.20
Ameriška veleposlanica v Sloveniji Nancy Elly-Raphaele je na današnji novinarski konferenci predstavila še nekaj podrobnosti o obisku ameriškega predsednika v Sloveniji. Poudarila je, da je ta obisk nedvomno velikega pomena za našo državo.

Vlada seznanjena z Marušičevim poročilom
17. 06. 1999 21.18
Vlada se je seznanila s poročilom ministra Marušiča, na podlagi katerega je Podobnikova komisija predlagala razrešitev generalne državne tožilke Zdenke Cerar. O Marušičevih obtožbah ministri še niso razpravljali.

Budja pred Jerovškovo komisijo
17. 06. 1999 21.18
V državnem zboru je zasedala preiskovalna komisija, ki ugotavlja vpletenost funkcionarjev notranjega ministrstva in vlade v afero Vič-Holmec. Pred njo je pričal novinar Slovenskih novic Bojan Budja. Kot je znano, je afero sprožil prav Budja z objavo svojih člankov. Te je napisal na podlagi dokumentov, ki so mu jih dostavili iz kabineta nekdanjega notranjega ministra Bandlja in po pogovoru s takratnim generalnim direktorjem policije Borutom Likarjem.

Državni zbor danes o carinikih
17. 06. 1999 21.17
Državni zbor je danes potrdil možnost predčasnega upokojevanja carinikov. Ti se bodo, če ne bodo mogli najti ustreznega delovnega mesta, upokojevali s 35 leti pokojninske dobe, za ženske pa jih bo dovolj le 30. Kljub temu napoved stavke za 28. junij še velja, ker niso zadovoljni s pooblastili in ne bodo upravičeni do terenskih dodatkov.

Rop v Domžalah
17. 06. 1999 21.16
Nekaj minut čez pol eno popoldne sta Agencijo za plačilni promet v Domžalah oropala dva, s čeladami zamaskirana moška, oborožena z avtomatskim orožjem in pištolo. Po besedah Domžalčanov naj bi prišlo tudi do streljanja, vendar ranjenih na srečo ni bilo.

Nov svetovni rekord v teku na 100 metrov
17. 06. 1999 21.13
V Atenah je na atletskem mitingu je Američan Maurice Green s časom 9 sekund in 76 stotink, postavil nov svetovni rekord v teku na 100 m. Drugi je bil Boldon iz Trinidada, tretji pa kanadčan Surin, oba sta tekla pod 10-timi sekundami.

Nadaljevanje zaslišanj v aferi Vič - Holmec
16. 06. 1999 21.04
Pred preiskovalno komisijo državnega zbora, ki ugotavlja odgovornost vladnih funkcionarjev za afero Vič-Holmec, je danes pričal Branko Slak, načelnik policijske uprave Ljubljana. Po seji komisije, ki je bila za zaprtimi vrati, je njen predsednik Jože Jerovšek izjavil, da so poslanci slišali ''srhljivo pričevanje''.

Cariniki napovedujejo stavko za 28. junij
16. 06. 1999 20.58
Prvega julija bodo naši cariniki dobili precej večja pooblastila; med drugim bodo lahko tudi v notranjosti države preverjali, ali državljani spoštujejo zakon o trošarinah in se ne izogibajo plačilu ustreznih davkov. Kljub temu cariniki z zakonskimi rešitvami niso zadovoljni in za 28. junij napovedujejo stavko.

Dioksin v Sloveniji
16. 06. 1999 20.50
Inšpektorji za zdravstvo so pregledali že 700 trgovin in iz prodaje izločili 71.000 kosov izdelkov, ki so uvoženi iz Belgije in bi lahko vsebovali dioksin. Do konca tedna naj bi s polic pobrali vse. Če trgovci kljub odločbam o prepovedi prodaje izdelkov ne bodo umaknili, jih čaka visoka kazen. Za pravne osebe do 106 milijonov tolarjev, za odgovorne fizične osebe pa do 6 milijonov.

Veto DS na spremembe zakona o poslancih
16. 06. 1999 20.33
Državni svet je sprejel veto na spremembe zakona o poslancih. Prejšnji teden so si namreč poslanci uzakonili predčasno upokojevanje - poslanec z dvema mandatoma bi se lahko upokojil že pri 50-ih letih, to pa je v javnosti in med sindikati dvignilo precej prahu. Poslanci morajo zdaj o zakonu ponovno glasovati in zbrati 46 glasov.

Srečanje Drnovška in Mateše
16. 06. 1999 20.22
Na Mokricah sta se danes sestala slovenski in hrvaški premier Janez Drnovšek in Zlatko Mateša. Med drugim sta se dogovorila, da bosta pravno-premoženjski sporazum, ki bo urejal lastništvo Slovencev na Hrvaškem in obratno podpisala 14.julija v Ljubljani.

Srečanje predsednikov vlad Slovenije, Italije in Madžarske v Mariboru
15. 06. 1999 21.57
Premieri Slovenije, Italije in Madžarske so na današnjem vrhu trilaterale v Mariboru pozitivno ocenili dosedanje tristransko sodelovanje in se zavzeli za njegovo nadaljevanje. Janez Drnovšek, Massimo D'Alema in Viktor Orban so posebno pozornost namenili položaju v Jugovzhodni Evropi in sodelovanju treh držav pri stabilizaciji območja.

Prištino zapustila večina srbskih vojaških sil
15. 06. 1999 21.48
Opolnoči se bo iztekel rok, do katerega se morajo srbske enote umakniti z juga Kosova in Prištine. NATO meni, da bo jugoslovanski vojski uspelo zapustiti pokrajino do določenega roka. Umik pa spremljajo tudi številni incidenti.

Odzivi društva tožilcev na oceno ministra za pravosodje
15. 06. 1999 21.02
Na oceno ministra za pravosodje Tomaža Marušiča, da Zdenka Cerar ni primerna za generalno državno tožilko in da bi bilo treba začeti postopek za njeno razrešitev, so se odzvali tudi v društvu tožilcev. V izjavi pravijo, da je minister Marušič grobo posegel v samostojnost tožilstva, minister za pravosodje pa meni, da je samo opravil svojo dolžnost.

Belgijski potrošniki znova v nevarnosti - tokrat zaradi Coca-cole
15. 06. 1999 20.53
Belgijske potrošnike je ponovno zajela panika. A tokrat ne zaradi dioksina v mesnih izdelkih, temveč zaradi Coca cole, Fante in Sprita. Danes so namreč začeli z vseh prodajnih polic odstranjevati vse izdelke družbe Coca-cola. Ukrep o prepovedi prodaje teh pijač je bil sprejet zaradi številnih primerov zastrupitve.

Nadaljevanje sojenja v primeru Sadar
11. 06. 1999 21.41
V Mariboru se je danes nadaljevalo sojenje prvemu človeku Dadasa Davorinu Sadarju. Obtožnica ga bremeni zlorabe položaja in preslepitve pri trgovanju z vrednostnimi papirji. Sodišče je danes zaslišalo več prič, med njimi bivšo članico Agencije za trg z vrednostnimi papirji.

Dnevi slovenskega sodstva
11. 06. 1999 21.38
V Portorožu so se na dnevih slovenskega sodstva zbrali slovenski sodniki. Vroča tema njihovih razprav je bila sodnikova neodvisnost in odgovornost. Sodniki menijo, da je neodvisnost pred vplivi politike in kapitala življenjskega pomena, če hoče biti sodna veja enakovredna zakonodajni in izvršni veji oblasti.

Razkrita mreža računalniških piratov
11. 06. 1999 21.32
V nekajmesečni akciji je kriminalistični službi notranjega ministrstva uspelo razkrinkati mrežo računalniških piratov. V triindvajsetih hišnih preiskavah so zasegli dvaindvajset računalnikov, tisoč štiristo CD-jev in 900 disket ter vrsto katalogov s piratsko ponudbo.

Življenje v ZRJ po podpisanem sporazumu
11. 06. 1999 20.54
Čeprav v Zvezni republiki Jugoslaviji še niso preklicali vojnega stanja, se življenje počasi normalizira. V Beogradu je kljub omejeni prodaji bencina opaziti znatno več avtomobilov. Kavarne so odprte do poznih ur, kinematografi pa predvajajo tudi večerne predstave.

Zaslišane prve priče v aferi Vič - Holmec
11. 06. 1999 20.43
Preiskovalna komisija državnega zbora, ki ugotavlja morebitne zlorabe vodilnih funkcionarjev vlade in notranjega ministrstva v aferi Vič - Holmec, je danes opravila zaslišanja prvih prič. V javnem delu seje je zaslišala direktorja izobraževalnega centra Tacen Marka Pogorevca, odstavljenemu notranjemu ministru Mirku Bandlju pa komisija ni podelila statusa preiskovanca.

Odpravljanje napake v jedrski elektrarni Krško
10. 06. 1999 22.44
V jedrski elektrarni Krško odpravljajo napako na glavnem regulacijskem ventilu, ki uravnava nivo vode v uparjalniku. Po besedah strokovnjakov je bila samodejna zaustavitev varna in brez vplivov na okolje.

Jugoslovanska vojska se umika s Kosova, Varnostni svet ZN sprejel resolucijo
10. 06. 1999 22.31
Potem, ko so predstavniki Nata in jugoslovanske vojske sinoči v Kumanovu podpisali sporazum o umiku srbske vojske s Kosova, so iz Prištine zgodaj popoldne proti Srbiji odpeljali prvi srbski vojaški konvoji. Kmalu zatem so iz Bruslja sporočili, da je Nato ustavil napade na Jugoslavijo.

Prepoved uvoza mesnih izdelkov iz držav EU
10. 06. 1999 21.46
Slovensko ministrstvo za kmetijstvo je danes uradno prepovedalo uvoz živali, mesa in mesnih izdelkov iz držav Evropske unije.

Danes zaslišanje prič v aferi ''Zavrč''
10. 06. 1999 21.31
Parlamentarna komisija, ki preiskuje afero Zavrč, je danes zaslišala pomembne priče. Andrej Osterman, Marko Ravnikar in Vladimir Šaponja - vsi trije so bili v času izgube vohunskega kombija na Hrvaškem na vodilnih funkcijah v vojaški obveščevalni službi, njihovo pričevanje pa je najbolj obremenilo tedanjega obrambnega ministra Tita Turnška - so za zaprtimi vrati parlamentarne komisije pričali kar tri ure, pred javnostjo pa so še vedno molčeči.

Vlade proti možnosti predčasnega upokojevanja poslancev
10. 06. 1999 21.15
Vlada je na današnjem zasedanju sklenila, da bo poslancem državnega zbora skušala preprečiti možnost predčasnega upokojevanja, ki so si jo izglasovali včeraj. Poslanci vztrajajo pri tem, da so upravičeni do posebnega statusa, ker opravljajo posebno delo in se ne morejo ukvarjati s pridobitno dejavnostjo.

Razsežnosti afere z dioksinom še niso znane
09. 06. 1999 20.53
Predstavniki Evropske komisije so nezadovoljni s potekom umika belgijskih prehrambenih izdelkov s prodajnih polic. Belgija po njihovem mnenju ne spoštuje vseh odredb glede prepovedi prodaje tistih izdelkov, ki bi lahko vsebovali dioksin. Poudarili pa so, da so zadovoljni z varovanjem zdravja v sosednji Franciji in na Nizozemskem.