poplavni

Odgovornost za poplavni val leta 2012 pripisali avstrijski družbi

26. 09. 2022 16.49

V obravnavah odškodninskih tožb proti avstrijski družbi Verbund zaradi poplavljanja reke Drave novembra 2012 je prišlo do preboja. Okrajno sodišče v Mariboru je z vmesno sodbo odgovornost za poplavni val pripisalo Verbundu. Sodba, ki je po besedah odvetnice Magde Vraničar prva v vrsti tožb proti Verbundu, še ni pravnomočna.

Kje je padlo največ in kje najmanj dežja?

17. 09. 2022 07.18

Padavine na severozahodu države so že ponehale, v prihodnjih urah bodo postopno tudi drugod. Vodnatost rek se je zaradi močnega dežja ponoči povečala, Kolpa poplavlja, danes so možna tudi razlivanja nekaterih drugih rek, med drugim Ljubljanice in Krke. Popoldne se bo sicer vodnatost večine rek začela zmanjševati, kar se bo nadaljevalo tudi v prihodnjih dneh, so sporočili z Agencije RS za okolje.

V Piranu predstavili projekt protipoplavne zaščite, med občani pomisleki

15. 06. 2022 16.07

Občina Piran je izvedla javno predstavitev idejne zasnove projekta protipoplavne zaščite mesta Piran, na kateri so snovalci načrtov in predstavniki Direkcije za vode, ki je predvidena kot investitor, poudarili pomen celovitega reševanja problematike. Več občanov, med njimi občinski svetniki, je izrazilo pomisleke in posvarilo pred hitenjem.

Devet let po poplavljanju Drave še brez epiloga v tožbah proti Verbundu

31. 10. 2021 07.45

V začetku novembra bo minilo devet let od takrat, ko je narasla reka Drava za seboj pustila ogromno škode na premoženju posameznikov, podjetij, društev, občin in države vzdolž celotnega toka v Sloveniji. Nobena od vloženih tožb proti avstrijski družbi Verbund še nima epiloga, tudi pogajanja države z Verbundom še potekajo.

Ne le več miši, letos tudi več komarjev

14. 07. 2021 11.05

Če se vam zdi, da vas letos obletava več komarjev, se ne motite. Biologi so to potrdili. Več je predvsem celinskega poplavnega komarja, ki je naša domorodna vrsta. Ugodnejše pogoje za njegovo razmnoževanje je omogočila mokra pomlad. V nasprotju s prepričanjem mnogih letos klopov ni nič več kot običajno.

Evropska komisija s pozitivno oceno slovenskega načrta za okrevanje

01. 07. 2021 13.34

Evropska komisija je sprejela pozitivno oceno slovenskega načrta za okrevanje in odpornost, na podlagi katerega bo Slovenija koristila evropska sredstva za spoprijemanje s posledicami pandemije covida-19. Načrt za okrevanje je vreden 2,5 milijarde evrov, Slovenija naj bi koristila 1,8 milijarde nepovratnih sredstev in 705 milijonov evrov posojil. Potrditi ga morajo še članice EU s kvalificirano večino, praviloma v štirih tednih.

Inšpekcija v primeru neustreznega skladiščenja odpadkov sprožila izvršbo

30. 06. 2021 11.54

Inšpekcija za okolje in prostor je v primeru neustreznega skladiščenja odpadkov v ljubljanskem Zalogu sprožila postopek izvršbe, je povedal minister za okolje in prostor Andrej Vizjak. Podjetju ML Surovine grozi tudi odvzem okoljevarstvenega dovoljenja. Vizjak se sicer danes z vlado mudi v Podravju. Obiskal je Slovensko Bistrico, kjer so mu predstavili problematiko poplavne varnosti in mešanih komunalnih odpadkov.

Pobudniki referenduma o noveli zakona o vodah vladi očitajo izkrivljanje dejstev

21. 06. 2021 14.13

Gibanje Za pitno vodo, pobudnik referenduma o noveli zakona o vodah, vladi očita netransparentne, neresnične izjave in izkrivljanje dejstev o predlagani noveli v času referendumske kampanje. Spomnili so na sodbo ustavnega sodišča iz leta 2018, ki vlado zavezuje k celovitemu podajanju informacij tako v prid zakonu kot proti njemu.

V Indiji zaradi prihajajočega neurja evakuirali dva milijona ljudi

25. 05. 2021 17.26

Na vzhodu Indije se pripravljajo na novo neurje, zaradi česar so evakuirali skoraj dva milijona ljudi. Ciklon Yaas z vetrovi do 165 kilometrov na uro bo zvezni državi Zahodna Bengalija in Odiša dosegel predvidoma v sredo opoldne. V Odiši je bilo poleg obstoječih 890 stalnih zavetišč ustanovljenih še 6600 začasnih centrov za evakuacijo, ki omogočajo ohranjanje ustrezne medsebojne razdalje.

Zbrali več kot 50.000 podpisov za referendum o vodi

19. 05. 2021 09.58

Pobudniki referenduma o sporni noveli zakona o vodah so zbrali precej več od zahtevanih 40 tisoč podpisov in jih prinesli v državni zbor. "Prepričani smo, da bomo zmagali, saj se borimo za stvar, ki nas povezuje, to je čista pitna voda," so povedali ob tem. Državni zbor mora v skladu z zakonodajo referendum razpisati v sedmih dneh po vložitvi zahteve.

Janković in Tonin podpisala sporazum o sodelovanju in podpori

28. 01. 2021 12.23

Minister za obrambo, in neuradno tudi začasni minister za zdravje, Matej Tonin in župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković sta podpisala sporazum o sodelovanju med Mol in ministrstvom za obrambo. Gre za pomemben korak pri izgradnji nacionalnega centra civilne zaščite, ki bo stal v ljubljanskem Šentvidu.

Na Gorenjskem do pol metra novega snega, velja rdeče opozorilo za JZ

08. 12. 2020 08.09

Arso je za jugozahodno Slovenijo izdal rdeče vremensko opozorilo. Najbolj burno vremensko dogajanje napovedujejo v noči na sredo, morje pa je že v torek popoldan poplavilo obalo in se potem umaknilo. Umirjanje vremenskega dogajanja pričakujejo šele v četrtek, saj je zemljina še vedno zelo razmočena od nedeljskih poplav. Na Gorenjskem močno sneži, ponekod bo zapadlo še od 25 do 50 centimetrov novega snega.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode

11. 10. 2020 09.36

Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

Mura bo dobila 4,6-milijonski 'zdravilni tretma', a grožnje še vedno ostajajo

04. 10. 2020 07.00

Evropska Amazonka bo končno dočakala težko pričakovano revitalizacijo, največjo na in ob reki Muri do sedaj. V zadnjih sto letih je namreč zaradi človeških posegov in vremenskih sprememb naš biser postal slabše domovanje za številne rastlinske in živalske vrste. Zavedanje, da se na reki dogajajo nekateri nezaželeni procesi ter da se posledično ekološko stanje reke slabša, ni novo: "Po eni strani že desetletja poteka diskusija, ali bi nemara reko zajezili in jo izkoriščali v energetske namene, po drugi pa, da bi reko renaturirali." V Zvezi društev Moja Mura pa opozarjajo, da ne bodo mirno spali, dokler obstaja možnost, da bi na tem dragocenem območju postavili verigo osmih hidroelektrarn.

Z enotnim nastopom do evropskih sredstev za posodobitev sil za zaščito in reševanje

25. 08. 2020 17.30

Organizacije s področja zaščite in reševanja ter občine so z ministrstvom za obrambo podpisale sporazum o sodelovanju pri pridobivanju evropskih sredstev. Do leta 2027 si obetajo 120 milijonov evrov evropskih sredstev, sami bi jih dodali še 30, z njimi pa želijo posodobiti infrastrukturo, opremljenost in usposabljanje sil za zaščito in reševanje.

Reka Mura: priložnost za nova delovna mesta in izboljšanje naravnega stanja

09. 08. 2020 11.18

Reka Mura z okolico je zaradi posega človeka in vremenskih sprememb postala slabo domovanje številnih živalskih in rastlinskih vrst. Zdaj je dobila priložnost, da se približa naravnemu stanju in izboljša svojo podobo, so prepričani strokovnjaki. Obeta se ji največja revitalizacija do zdaj, projekt Natura Mura, ki bo med drugim vplival na privlačnost destinacije v turističnem smislu, odprla se bodo tudi številna nova delovna mesta.

'Vredna' 42 bilijonov evrov, zagotavljajo pitno vodo, uničili pa smo jih skoraj 90 odstotkov

02. 02. 2020 08.23

Se zavedate vseh razlogov, zaradi katerih moramo narediti vse, da ohranimo svetovne zakladnice biodiverzitete? Mokrišča namreč niso le oaze za ljubitelje narave, ampak je njihova zaščita pomembna s strateškega vidika države. Bogata vegetacija v mokriščih čisti vodo in omogoča rabo pitne vode. V mnogih predelih sveta so mokrišča ob rekah, jezerih in morju vir preživetja lokalnih prebivalcev. Mangrove in koralni grebeni denimo varujejo obalne skupnosti pred hurikani, neurji in cunamiji.

Če ne bomo 'pozdravili bolne Zemlje', grozijo višje cene in pomanjkanje hrane

25. 01. 2020 10.42

S planeta smo izbrisali 83 % divjih sesalcev, polovico rastlinstva in drastično posegli v kopenske in morske ekosisteme. Milijonu vrst grozi izumrtje. Izguba biotske pestrosti je eno najhujših tveganj, ki grozi človeštvu. Ljudje in gospodarstvo smo namreč ’krvavo’ odvisni od narave. Svetovni gospodarski forum je izračunal, da je več kot pol svetovnega BDP odvisnega od narave in njenih virov. Zdaj je na potezi gospodarstvo, ki ima ključno vlogo pri ’zdravljenju bolne Zemlje’.

Kranj bo dobil zeleno streho in mestni park, uredili bodo tudi kanjon Kokre

15. 12. 2019 13.13

Med 15 občinami, ki so se prijavile za ozelenitev strehe, je zmagal Kranj. Prihodnje leto bo tako ena od streh dobila zeleno površino, ki bo merila do 400 kvadratnih metrov. Če bo vse po sreči, bodo do konca leta na trenutno zanemarjenem in zapuščenem območju med avtobusno postajo in porodnišnico uredili tudi največji mestni park.

V Dravogradu sirena naznanila konec nevarnosti poplav

19. 11. 2019 08.55

Pretok reke Drave se znižuje, tudi napovedi so ugodne, zato je štab civilne zaščite v Dravogradu sprožil sireno, ki je oznanila konec nevarnosti poplav. Gasilci in civilna zaščita bodo začeli umikati protipoplavne vreče in prepreke, je povedal dravograjski podžupan in član civilne zaščite Anton Preksavec.

Obdolženi zaradi smrtne nesreče pri Vranskem zanikajo krivdo

11. 11. 2019 13.05

Na celjskem okrožnem sodišču se je danes začela glavna obravnava zaradi prometne nesreče pri Vranskem, v kateri sta pred petimi leti umrla 17-letnica in 30-letni moški. Nekdanji direktor komunalnega podjetja Energetika projekt Marko Krajnc, zastopnik podjetja Janko Drča in preglednik Štefan Kuserbanj so v pisnih zagovorih krivdo zanikali.

Varujejo nas pred poplavami in sušo, mi pa jih uničujemo

02. 02. 2019 15.25

V času ekstremnih vremenskih pojavov je vedno pomembneje, da ohranjamo naravno zaščito pred neurji in poplavami. V Sloveniji so izjemnega pomena mokrišča, ki zmanjšujejo posledice neurij in blažijo sušna obdobja, ki so ena največjih podnebnih groženj v Sloveniji. Strokovnjaki opozarjajo, da moramo poskrbeti, da bodo naša mokrišča ostala zdrava. Še vedno jih namreč uničujemo in spreminjamo.

Slovenija kot darovalka in prejemnica humanitarne pomoči

30. 01. 2019 17.36

Na svetu je približno 200 kriznih območij, na katerih več kot 133 milijonov ljudi potrebuje človekoljubno pomoč. Organizacije iščejo načine, kako bi lahko hitreje in učinkoviteje pomagale, kako bi zmanjšale razkorak med potrebami po financiranju in razpoložljivimi sredstvi. Kako k humanitarni problematiki na svetovnih kriznih prizoriščih pristopa Slovenija in kako se je loteva na domačih tleh?

Minister Leben razveselil prebivalce ob Muri: Hidroelektrarn ne bo!

22. 01. 2019 14.39

Okoljski minister Jure Leben je nagovoril udeležence in skupaj z Miguelom Clüsener-Godtom iz Unescovega Programa Človek in biosfera podelil certifikate županjam in županom občin novo ustanovljenega Biosfernega območja Mura. Vladi je že predlagal ukinitev Uredbe o koncesiji za rabo vode in proizvodnjo električne energije na Muri.

'Bitka bo končana, ko bo vlada razveljavila koncesijo o energetski izrabi reke Mure'

23. 01. 2019 14.31

"Strokovnjaki so že v  80 letih dejali, da hidroelektrarne na Muri niso sprejemljive. Enako ugotavljajo še danes," pravi Sonja Bezjak, ki aktivno sodeluje pri aktivnostih za zaščito reke Mure. Minister Leben si je po mnenju okoljevarstvenikov v Veliki Polani privoščil populistično in zavajajočo izjavo, ki je po njihovem daleč od zagotovila, da hidroelekrarn na Muri zares ne bo.

Kako ravnati v izrednih vremenskih razmerah?

29. 10. 2018 19.26

Slovenija se trenutno sooča z močnim vetrom, ki je ponekod že povzročil težave, hkrati je zaradi obilnih padavin napovedano močno naraščanje pretoka reke Drave. Kako ravnati v takšnih razmerah, ki so lahko tudi življenjsko ogrožujoče? Čeprav poplav ne moremo preprečiti, pa lahko s primernimi in pravočasnimi ukrepi omilimo njihove posledice, poudarjajo na Upravi za zaščito in reševanje.

Mura odslej na svetovnem zemljevidu najvrednejših območij narave

26. 07. 2018 16.45

Na letni konferenci programa Unesca 'Človek in biosfera' so v Palembangu v Indoneziji razglasili Biosferno območje Mura. Območje je tako postalo prvo biosferno območje na svetu, ki zajema pet držav, sicer pa je to četrto območje s tem nazivom pri nas. Rezervat je že del mreže Natura 2000 in pokriva tudi največji slovenski poplavni gozd.

Svetovni dan voda: peticijo za ohranitev Mure podpisalo več kot 77.000 ljudi

22. 03. 2018 07.09

22. marca obeležujemo svetovni dan voda. Tokratna tema je narava za vodo. Mnoge rešitve za težave, kot so poplave, suše in onesnaženost vode, nam namreč ponuja narava sama. Da smo ljudje s svojimi posegi v vodne ekosisteme naredili precejšnjo škodo, so opozorili predstavniki kampanje Rešimo Muro, ki so pod peticijo za ohranitev naravne struge in proti gradnji hidroelektrarne Hrastje-Mota zbrali 77.310 podpisov.

FOTO in VIDEO: Ob napovedanih novih padavinah se lahko poplavno območje na Ljubljanskem barju še poveča

12. 12. 2017 07.36

"V Sloveniji imamo povodenj," pravi hidrolog Janez Polajnar. Narasle reke povzročajo preglavice. Pristojni opozarjajo tudi na kopičenje vode na območju Ljubljanskega barja in naraščanje Gradaščice. Marsikje imajo težave tudi zaradi plazov, predvsem na zahodu in jugu države. Nekaterim zaselkom grozi, da bodo povsem odrezani od sveta zaradi neprevoznih cest.

KOMENTAR: Kaj nas je naučila sodba arbitražnega sodišča?

01. 07. 2017 07.00

Ko je padel zastor na branje za Slovenijo enega najbolj ključnih dokumentov v njeni mladi zgodovini, so prebivalce prevevali mešani občutki. Od razočaranja Joška Jorasa do sreče ljudi v Mirišču. A kaj arbitražni sporazum pravzaprav pomeni in kaj razkriva o kompleksnem postopku določanja meje?