populacije

Pfizer in BioNTech začela raziskavo o varnosti cepiva proti covidu-19 pri nosečnicah

19. 02. 2021 14.30

V raziskavi sodeluje približno 4000 prostovoljk, starejših od 18 let, nekatere pa so v četrtek že cepili s prvim odmerkom. Cepili jih bodo med 24. in 34. tednom nosečnosti, razmak med prvim in drugim odmerkom pa bo 21 dni, so sporočili iz farmacevtskih podjetij Pfizer in BioNTech.

52 dni cepljenja: manj odsotnosti zdravstvenih delavcev, hospitalizacij in smrti

17. 02. 2021 06.00

52 dni, 3,4-odstotna precepljenost. Daleč od cilja. A vpliv cepljenja se že pozna tam, kjer je to najpomembnejše – upadlo je število hospitalizacij, oskrbovanci DSO na covidnih oddelkih so postali redkost. Zaradi cepljenja zdravstvenih delavcev je tudi manj kadrovske stiske v bolnišnicah, medtem ko na reprodukcijski faktor cepljenje še nima bistvenega vpliva.

Zdravstveni dom v Ajdovščini sam dokupil določeno število hitrih testov

16. 02. 2021 19.29

Zaradi množičnega hitrega testiranja splošne populacije, zdaj pa še zaposlenih v gospodarstvu, zaloge hitrih testov hitro kopnijo. Zadnje pošiljke je ministrstvo zdravstvenim domovom in bolnišnicam razdelilo konec prejšnjega tedna, direktorji zdravstvenih ustanov pa ocenjujejo, da bo to zadostovalo še za kakšen teden, največ dva.

Slovenski strokovnjaki nasprotujejo uporabi cepiva pred odobritvijo Eme

16. 02. 2021 18.06

Zaupanje v institucije, kot je Evropska agencija za zdravila (Ema), je po mnenju strokovnjakov zelo pomembno, saj sicer "pridemo na divji zahod". Madžarska pa pri ruskem cepivu Sputnik V ni počakala na njeno dovoljenje. Po mnenju Romana Jerale s Kemijskega inštituta to lahko vodi v "kanibalizem" med državami. Medtem je Ema že prejela vlogo za odobritev cepiva družbe Janssen Pharmaceutica, iz Moskve pa sporočajo, da sta ruski cepivi proti covidu-19 učinkoviti proti britanski različici koronavirusa.

Projekcije IJS: v rumenem marca, krivulja aprila morda spet navzgor

15. 02. 2021 18.45

Strokovnjaki z Instituta Jožef Stefan so pripravili nove projekcije širjenja okužb z novim koronavirusom v Sloveniji. Pri trenutnih pogojih bi lahko stanje, ko bi povprečno število novookuženih padlo pod 300 na dan in bi epidemiologi lahko spet sledili vsem stikom, dosegli konec marca. Še prej – v začetku prihodnjega meseca – pa bi že lahko prešli v rumeno fazo sproščanja ukrepov. Projekcije žal niso zgolj optimistične – novi bolj kužen sev bi lahko postal dominanten konec aprila in takrat bi se lahko krivulje znova obrnile navzgor. A negotovosti teh ocen so (še) velike.

Nova pošiljka skoraj 38.000 odmerkov cepiva, posodobili strategijo cepljenja

15. 02. 2021 11.37

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje danes pričakujejo novo pošiljko cepiv proti covidu-19 Pfizerja in BioNTecha, predvidoma 21.060 odmerkov. V tem tednu pričakujejo tudi pošiljko s 16.800 odmerki cepiva AstraZenece. NIJZ je ob tem posodobil strategijo cepljenja proti covidu-19 glede prednostnih skupin za cepljenje in oblikoval priporočila za uporabo posameznih cepiv v trenutnih razmerah, ko so količine posameznih cepiv zelo omejene.

Zakaj hočejo znanstveniki pobiti 'kokainske povodne konje'?

14. 02. 2021 17.20

Leta 1993, ko je razvpiti narkokralj Pablo Escobar padel pod streli, je kolumbijska vlada prevzela nadzor nad njegovim luksuznim posestvom na severozahodu države, tudi nad njegovim osebnim živalskim vrtom, polnim eksotičnih živali. Večino so odpeljali, štirje nilski konji, ki so bili Escobarju še posebej pri srcu, pa so ostali tam. V 30 letih so se nenadzorovano namnožili, kar zdaj predstavlja resno težavo za okolje.

Zaradi prekomernega gledanja v ekran pri otrocih narašča kratkovidnost

14. 02. 2021 07.10

Zaradi izrazitega naraščanja kratkovidnosti v populaciji, ki naj bi do leta 2050 prizadela že pet milijard ljudi, stroka že nekaj let bije plat zvona. Izdatna digitalizacija, v katero nas je prisilila epidemija, pa to težavo še dodatno povečuje. V Aziji so nedavno izvedli obsežno raziskavo o učinkih šolanja na daljavo, rezultati pa so zaskrbljujoči: delež kratkovidnosti med 6- do 8-letnimi otroki se je v času 'lockdowna' povečal za 1,4- do 3-krat bolj kot prejšnja leta.

V Franciji bodo tiste, ki so že preboleli covid-19, cepili samo z enim odmerkom

13. 02. 2021 11.12

Francoske zdravstvene oblasti so izdale priporočilo, da vsak, ki je že prebolel covid-19, dobi le en odmerek cepiva namesto predvidenih dveh doz. Na podlagi štirih študij sklepajo, da bo ta odmerek deloval spodbujevalno in zagotovil zadostni imunski odziv pri posamezniku, ki že ima določeno stopnjo imunosti zaradi že prebolele okužbe. V Veliki Britaniji medtem začenjajo s klinično študijo, v kateri bodo preverjali imunski odziv na cepivo AstraZenece pri otrocih med šest in 17 let.

Pozitivne hitre teste bomo po novem preverjali še s PCR-testi

12. 02. 2021 12.29

Od sobote bomo v Sloveniji pozitivne hitre teste preverjali še z zanesljivejšimi PCR-testi, je na vladni novinarski konferenci napovedala državna sekretarka na Ministrstvu za zdravje Marija Magajne. V statistiki bo okužba zabeležena, šele ko bo potrjena tudi s PCR metodo testiranja. Testiranje šolnikov enkrat tedensko ostaja obvezno. Za osebe, ki so že bile cepljene z dvema odmerkoma cepiva proti covidu-19 ali so covid-19 prebolele v zadnjih šestih mesecih, pa testiranje ne bo več potrebno.

Slovenija po precepljenosti boljša od Nemčije, po dostopnosti podatkov zaostaja

11. 02. 2021 06.00

Z dvema odmerkoma je bilo v Sloveniji do 9. februarja cepljenih 43.008 ljudi. A kdo so ti ljudje? Na podlagi česa so bili cepljeni – zaradi poklica, starosti, ker so kronični bolniki? Zakaj še vedno niso bili cepljeni nekateri, ki so stari okoli 90 let in si tega želijo, zakaj se ne ve, koliko starejših je, ki na cepivo še čaka? Nemčija medtem vse te podatke beleži, dnevno posodablja in javno objavlja.

'Uporabili bomo vsa varna in odobrena cepiva, tudi ruska, indijska in kitajska'

10. 02. 2021 13.45

V Sloveniji so doslej proti covidu-19 cepili dva odstotka prebivalstva, ob načrtovani novi dobavi cepiva pa po besedah nacionalne koordinatorice programa cepljenja z NIJZ Marte Grgič Vitek računajo, da bodo do konca februarja cepili pet odstotkov populacije. Ko pride na vrsto za cepljenje kritična infrastruktura, predlagajo, naj bodo prvi šolniki. A kot kaže, to še ne bo kmalu. Do konca februarja naj bi precepili starejše od 80 let, ranljivi kronični bolniki naj bi na vrsto prišli morda aprila.

Cepivo ne povzroča neplodnosti. 'Za to ni popolnoma nobene osnove'

10. 02. 2021 06.00

Več kot 500 okuženih nosečnic, 12 so jih sprejeli na infekcijsko kliniko, ena je umrla. To so slovenski podatki o okužbah z novim koronavirusom pri nosečnicah. Teorija zarote pa: cepivo povzroča neplodnost. "Če bi cepivo povzročalo neplodnost, bi jo tudi okužba z novim koronavirusom, zmanjšano plodnost po okužbi pa bi zaznale vse svetovne statistike," poudarja dr. Mojca Lunder s Fakultete za farmacijo. Čeprav obsežnejše klinične študije na nosečnicah še niso bile opravljene, pa podatki za zdaj ne kažejo, da bi cepivo v resnici vplivalo na plodnost. Nekaj udeleženk kliničnih študij je med izvajanjem raziskav celo zanosilo.

Med šolniki spet veliko lažno pozitivnih hitrih testov

09. 02. 2021 07.51

Ponavlja se zgodba iz številnih slovenskih krajev, kjer so imeli nemalo težav z organizacijo dela v šolah in vrtcih, saj so imeli pri testiranju zaposlenih kup lažno pozitivnih rezultatov. Danes je ostal zaprt vrtec v Cerkljah ob Krki, čeprav so bile "vse delavke vrtca in šole, ki so bile na testiranju s HAT pozitivne, na testiranju s PCR-testom negativne". Državna sekretarka Marija Magajne pa je na novinarski konferenci napovedala potrjevanje rezultatov hitrih testov s PCR-testi.

'Hitri testi, ki jih uporabljamo v Sloveniji, primerljivi z ostalimi na trgu'

09. 02. 2021 13.43

V Sloveniji ostajamo pri štirih potrjenih primerih angleške različice koronavirusa, je pojasnila direktorica NLZOH Tjaša Žohar Čretnik. Zaključno poročilo o verifikaciji hitrih antigenskih testov pa je po njenih besedah pokazalo, da so ti testi enakovredni ostalim testom z mednarodno verifikacijo.

Južna Afrika zaustavila uporabo cepiva AstraZenece

08. 02. 2021 10.43

V Južni Afriki so začasno zaustavili uporabo cepiva AstraZenece, potem ko se je izkazalo, da nudi le omejeno zaščito proti južnoafriškemu sevu. Ta bolj nalezljiva različica novega koronavirusa predstavlja že 90 odstotkov vseh zabeleženih primerov v Južni Afriki. Japonski medicinski strokovnjaki medtem dvomijo v varno izvedbo poletnih olimpijskih iger. Na Hrvaškem pa so našteli najmanj okužb od septembra.

Testiranja šolnikov, obrtnikov, trgovcev: zdravstvo na robu kaosa in kolapsa

07. 02. 2021 19.05

Redno testiranje simptomatskih pacientov na eni strani, množično testiranje splošne populacije na drugi, ob tem pa še testiranje šolnikov, trgovcev, drugih poklicnih skupin in čezmejnih migrantov. Za zdravstvene domove postaja testiranje vse hujši logistični zalogaj. Rešujejo ga s prerazporejanjem kadrov, a v nedogled ne bo šlo, pravijo, na ta račun trpijo tudi druge zdravstvene dejavnosti. Sindikat zdravstvene nege je zato Janeza Janšo, kot premierja in zdravstvenega ministra, pozval, naj kaos in kolaps sistema, ki je zdaj prepuščen sam sebi, nemudoma uredi.

Kitajska odobrila cepivo CoronaVac

06. 02. 2021 13.25

Pristojni kitajski organi so izdali pogojno dovoljenje za promet za že drugo na Kitajskem izdelano cepivo proti covidu-19, so sporočili predstavniki farmacevtskega podjetja Sinovac, ki je izdelalo omenjeno cepivo, imenovano CoronaVac.

Dirka za cepivo, privilegiranost najbogatejših in 'prvak' v cepljenju Izrael

04. 02. 2021 06.12

Svetovna zdravstvena organizacija je v sredini januarja opozorila, da je bilo v najbogatejših državah cepljenih že 49 milijonov ljudi, v najrevnejših pa 25. Ne 25 milijonov, le 25. Evropsko unijo in Slovenijo kot njeno članico pa medtem skrbijo težave z dobavo cepiv, ki ne poteka po urniku. Cepivo proti covidu-19, ki je glavno orožje proti pandemiji, torej že imamo – a ne vsi in ne dovolj.

Večina PCR-testov pri 'pozitivnih' kranjskih šolnikih negativna, otroci spet v šolo

03. 02. 2021 09.51

Testiranje šolnikov v Kranju s hitrimi antigenskimi testi poraja nove dvome o zanesljivosti tovrstnega preverjanja oziroma potrjevanja prisotnosti okužb z novim koronavirusom. Vnovično preverjanje s HAT- in še dodatno s zanesljivejšimi PCR-testi je namreč pokazalo, da večina poprej 'pozitivnih' v resnici ni okužena. Najkrajšo pa pri tem potegnejo otroci, ki so zaradi tega en dan v šoli, nato dva dni ne, potem spet so, opozarjajo ravnatelji. "To ni ničemur več podobno," so jasni. "Mi moramo bolezen pregnati, a na tak način – sem prepričan – je ne bomo," je kritičen ravnatelj OŠ Stražišče Pavel Srečnik.

Gorenjska zaradi lažno pozitivnih testov skoraj 'počrnela'

03. 02. 2021 13.01

Gorenjska regija se je po ponedeljkovem testiranju šolnikov znašla na robu črnega območja, ko bi se šole in vrtci znova zapirali. A večina testov, ki so v enem samem dnevu tako zelo poslabšali epidemiološko sliko, je bila lažno pozitivna. Na NIJZ zagotavljajo, da jih ne bodo upoštevali v statistiki. Pa je to res?

Ponekod kmalu na vrsti starejši od 70 let?

02. 02. 2021 19.52

Do zdaj so v Sloveniji cepili dobrih 53 tisoč ljudi, približno polovico z dvema odmerkoma. Skoraj 131 tisoč ljudi je interes za cepljenje izrazilo prek portala eUprava, številni tudi pri svojih osebnih zdravnikih. To še posebej velja za starejše, saj jih osebni zdravnik obvesti, kdaj pridejo na vrsto. Ta teden v večini zdravstvenih domov še cepijo z drugim odmerkom, prihodnji teden pa bodo nadaljevali cepljenje, starejših od 80 let. Ponekod bodo verjetno na vrsto prišli tudi že starejši od 70 let.

Testirali okoli 18.000 šolnikov, delež okuženih 1,3-odstoten

01. 02. 2021 06.12

V večini osnovnih šol v rdečih regijah se je nadaljeval pouk za učence prvega triletja. Še pred poukom pa so zaposlene v šolah testirali na okužbo z novim koronavirusom. Opravili so 18.021 testov pri zaposlenih v vrtcih in šolah, od tega jih je bilo pozitivnih 239, kar predstavlja 1,3 odstotka testiranih.

Cepivo AstraZenece v Sloveniji predvidoma konec tedna

01. 02. 2021 10.33

Prva pošiljka cepiva AstraZenece proti covidu-19 bo v Slovenijo prišla konec tedna ali pa na začetku prihodnjega tedna – gre za 15.000 odmerkov. V ponedeljek je prispela nova pošiljka s približno 17.550 odmerki Pfizerjevega cepiva. V Evropski komisiji so zatrdili, da je bila dobava cepiv proizvajalcev BioNTech in Pfizer ter Moderne v prejšnjem tednu stoodstotna, torej v skladu s pogodbama. Medtem je evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) zagnal sledilnik cepljenja v Evropi na podlagi podatkov, ki so sicer še pomanjkljivi. Slovenija je po podatkih porabila 83,5 odstotka prejetih odmerkov cepiva.

'Dokler ne bomo zaščiteni vsi, ne bo zaščiten nihče'

31. 01. 2021 20.17

Ko govorimo o cepljenju, so ključna dejstva in kredibilne informacije, zato so v Fokusu o novih sevih koronavirusa, o učinkovitosti in varnosti cepiv ter njihovem razvoju in proizvodnji spregovorili trije ugledni strokovnjaki.

V bližini Pirana več kot dve uri plavala skupina 30 delfinov

30. 01. 2021 15.29

Ob obalo Pirana je v četrtek priplavala skupina približno 30 delfinov, ki so se tam zadrževali in prehranjevali več kot dve uri. V skupini so bili tako samci kot samice z mladiči. Gre za prvo opažanje delfinov v letu 2021, so sporočili iz društva Morigenos.

V sredo 1516 novih okužb. 'Teža okuženih se premika s starejših na mlajše populacije'

28. 01. 2021 09.27

V sredo so ob skupno 13.597 odvzetih brisih na novi koronavirus potrdili skupno 1516 novih okužb. Delež pozitivnih PCR-testov je bil 23,1-odstoten, hitrih antigenskih testov pa 4,3-odstoten. V bolnišnicah se zdravi 1106 bolnikov, od tega 171 na intenzivni negi. Umrlo je 23 oseb. Vodja vladne strokovne skupine za covid-19 Bojana Beović je na novinarski konferenci dejala, da v zadnjih dneh opažajo posamezna izboljšanja, predvsem manj bolnikov potrebuje bolnišnično zdravljenje in intenzivno nego. A epidemija je še vedno v polnem razmahu, je opozorila.

Dejstva, ki jih morate vedeti o cepljenju proti covidu-19

28. 01. 2021 06.00

"Razvoj cepiva je podvig znanosti, zdaj potrebujemo še podvig populacije, ker samo cepivo ne bo rešilo niti enega življenja – cepljenje ga bo." To je poziv prvega epidemiologa v državi Maria Fafangela. Po zadnji Medianini anketi bi se cepilo skoraj 60 odstotkov vprašanih, a skrb vzbuja to, da informacije o cepivu proti covidu-19, ki temeljijo na znanosti in dejstvih, še niso zaobjele polovice Slovencev, ki so zaradi cepljenja zaskrbljeni. Zato poglejte dejstva o novem cepivu proti covidu-19 in dobili boste osnovne informacije o tem, kaj morate vedeti o cepljenju, koristih, stranskih učinkih, mitih in resnicah.

'Zaradi mutacij virusa lahko sčasoma pričakujemo nove različice cepiv'

27. 01. 2021 06.00

Bo Slovenija ostala brez dogovorjenih 1,4 mio odmerkov cepiva britanske AstraZenece? Zapletov kar ni konec. Od vse glasnejših ugibanj, da naj bi bilo cepivo pri starejših le osemodstotno učinkovito, do ogromne zamude pri dobavi. Samo polovico od 80 milijonov odmerkov cepiva naj bi AstraZeneca dobavila EU do konca marca. Koliko bo torej dobila Slovenija? Zaskrbljujoče glede na to, da se angleški sev po Sloveniji širi že vsaj dva tedna, vdrl je tudi v jeseniško bolnišnico. 

EU: brezzobi tiger, ki zdaj poskuša uporabiti kremplje

26. 01. 2021 17.26

Kriza zaradi dobave cepiva AstraZenece državam EU dobiva politične dimenzije. EU je pozvala k strožjemu nadzoru izvoza cepiv proti covid-19, potem ko so pri farmacevtskem gigantu konec minulega tedna napovedali, da bodo EU dobavili manj odmerkov, kot je bilo to napovedano oz. določeno s pogodbo. V Bruslju so namreč ogorčeni, saj sumijo, da je britansko-švedsko podjetje zmanjšalo načrtovano dobavo cepiva EU, da bi odmerke cepiva po višji ceni prodajalo drugim državam.