poraba energije

Shujšana Adele razprodala obleko, v kateri so jo fotografi opazili na plaži

10. 01. 2020 11.10

Fotografi so v svoje objektive ujeli glasbenico Adele, ki je v približno treh mesecih shujšala več kot 20 kilogramov. Na fotografijah s plaže je nosila mornarsko modro obleko z belimi pikami, ki je bila, po statistiki spletne prodaje, kmalu zatem razprodana.

'Visoke stopnje samooskrbe v Sloveniji ni mogoče doseči brez zmanjšanja živinoreje'

16. 10. 2019 06.00

Slovenci kljub podobam zdrave, domače hrane, ki nas vsakodnevno nagovarjajo z oglasnih panojev, lokalno pridelamo manj kot 40 odstotkov sadja in zelenjave. Posebej nizka je samooskrba z ekološko pridelanimi živili. ’'Dokler se bo na najbolj rodovitnih ravnicah pridelovala krma za živino, visoke stopnje samooskrbe v Sloveniji ne bomo dosegli,'' opozarjajo v slovenski fundaciji za trajnostni razvoj Umanotera.

Aplikacije za spletno rudarjenje bi lahko porabile toliko energije kot Poljska

22. 09. 2019 17.23

Aplikacije za spletno rudarjenje, ki delujejo znotraj uporabnikovega brskalnika in z namenom zaslužka rudarijo kriptovalute, bi lahko lani porabile do 18,8 gigavata električne energije. To je primerljivo z letno količino porabe energije na Poljskem. Spletno rudarjenje tako lahko povzroči blizu 800 ton emisij CO2 letno, ugotavlja družba Kaspersky.

Je gradnja drugega bloka jedrske elektrarne samo še vprašanje časa?

10. 09. 2019 06.11

Od kod bomo v prihodnje dobivali električno energijo? Že zdaj 20 do trideset odstotkov električne energije uvozimo, poraba iz leta v leto raste, Slovenija pa pri prehodu v nizkoogljično družbo še vedno zaostaja. Bo torej ob sončnih, vetrnih in hidroelektrarnah, ki same očitno ne bodo dovolj, nujna tudi gradnja drugega bloka jedrske elektrarne, kljub pomislekom o varnosti? Za gradnjo drugega bloka se je pred tedni zavzel premier Šarec, v Portorožu pa so vodilni jedrski strokovnjaki začeli razpravo o vlogi jedrske energije pri razogličenju.

Senzorika: temeljni kamen pametnih trajnostnih mest in skupnosti

31. 08. 2019 07.00

"Ko bomo imeli vse podatke na spletu, bo to super za človeštvo. To je predpogoj za reševanje številnih težav, s katerimi se človeštvo sooča." (Robert Cailliau, pionir svetovnega spleta)

Kakšna bo energetska prihodnost Slovenije?

26. 08. 2019 19.57

Ker država cilja, da do leta 2020 25-odstotni delež energije zagotovi iz obnovljivih virov, ne bo izpolnila, politika z Marjanom Šarcem na čelu zdaj podpira izgradnjo nove nuklearke. Bo torej veter in sonce v želji po zmanjšanju ogljičnih izpustov zamenjalo jedrsko gorivo? Mednarodna stroka, zbrana na kongresu v Ljubljani, ni enotna, strinja pa se, da bi to bila zelo zamudna in draga rešitev.

2050: Sonce, veter, voda, jedrski reaktorji, 10 milijard Zemljanov in nov zemljevid?

07. 08. 2019 07.00

Čeprav se zdi, da je leto 2050 še daleč, je, ko gre za energetska vprašanja, že zelo blizu. Globalni cilji so velikopotezni: razogljičenje, družba, ki se zanaša na tehnologijo in manj obremenjuje okolje. Velik del načrtov je povezan s stabilno oskrbo z elektriko. Kako zagotoviti, da bo elektrike dovolj, da njena proizvodnja ne bo škodovala okolju – in kako naj bi smooskrba prispevala k premikom na geopolitičnem področju?

Razpoke v temeljih turške jedrske elektrarne ali zgolj igra prestolov?

04. 08. 2019 07.00

Zgodba turške želje po energetski neodvisnosti, sploh zaradi dobre gospodarske rasti zadnjih 20 let, je državo že večkrat pripeljala do odločitev, ki so na mednarodnem prizorišču dvigovale prah. Tako so po letu 2000 na skrivaj kupovali naftne derivate iz okoliških držav, ki so bile v vojni, imeli megalomanske načrte za naftovode in plinovode, in željo, da zgradijo jedrsko elektrarno. Prvotno je bilo mišljeno, da jo bodo gradili Evropejci ali Japonci, a so se odločili za Ruse in Kitajce, kar je odprlo geopolitično pandorino skrinjico, tudi z namigi o nevarni elektrarni.

'Ustvarijo 2,5 odstotka BDP, zaposlujejo 30.000 ljudi, porabijo pa 16,7 odstotka vse energije'

29. 07. 2019 07.05

V Sloveniji vedno govorimo samo o širitvah, pa naj gre za širjenje obvoznic in mestnih vpadnic ali nove elektrarne, pravi naš sogovornik Andrej Gnezda z Umanotere. Premalo pa se ukvarjamo s tem, kako obstoječe vire porabljati bolj učinkovito, opozarja.

Dars bo prihranil za eno elektrarno energije

09. 07. 2019 15.31

Z uvedbo elektronskega cestninjenja za tovornjake in odstranitvijo cestninskih postaj bo Dars uspel prihraniti za eno elektrarno energije. Kot ugotavljajo v trajnostnem poročilu, bo poraba goriv težkih vozil v 2020 nižja za 168 gigavatnih ur (Gwh), kar je nekoliko več od letne proizvodnje v hidroelektrarni Brežice.

Slovensko meso v samem vrhu kakovosti

24. 06. 2019 00.01

Slovenci smo lahko hvaležni za ugodne pogoje tako za vzgojo zelenjave in sadja, kot za vzrejo živine in perutnine. Posledično pa smo upravičeno ponosni na bogato zakladnico živil lokalnih ponudnikov, ki slovijo po najvišji kakovosti. Nič čudnega, da nas vse pogosteje opozarjajo na izjemen pomen uživanja domačih izdelkov in pridelkov. Tokrat smo pod drobnogled vzeli meso in mesnine ter skušali najti odgovore, zakaj je bolje uživati slovensko meso od uvoženega.

Računalniški centri 5. generacije – kakšne priložnosti za dodatne zaslužke ponujajo?

24. 05. 2019 12.35

O enem najhitreje rastočih tržišč v okviru IKT tehnologije – podatkovnih centrih, o glavnih področjih njihovega razvoja, izzivih pri upravljanju in zagotavljanju nemotenega delovanja ter priložnostih za dodatne zaslužke, ki jih prinašajo računalniški centri 5. generacije, smo se pogovarjali z Boštjanom Lavugerjem iz podjetja NTR inženiring d.o.o.

9 čudežnih artiklov za hujšanje, katere farmacija skriva pred vami!

16. 05. 2019 00.10

Na trgu obstaja ogromno različnih izdelkov za hujšanje, kot so tablete, prehranski nadomestki, čaji in podobno. Njihovi proizvajalci zatrjujejo, da resnično delujejo in pomagajo topiti kilograme. Pa je temu res tako? Marsikdo je upravičeno skeptičen pred nakupom tovrstnega izdelka, zato smo se odločili, da vse skupaj preverimo in opravimo analizo 10 najbolj priljubljenih shujševalnih izdelkov.

Strokovnjaki: Poletni čas je slabši, saj ne sledi naravnemu ritmu

31. 03. 2019 07.00

Če bomo leta 2021 ukinili premikanje ure, bo v Sloveniji obveljal stalni zimski čas. To je po mnenju znanstvenikov boljša izbira, saj bi poletni čas lahko imel zelo negativne posledice na zdravje. Vplival naj bi predvsem na šolarje in študente, ki se učijo in morajo naučeno tudi predelati, zaradi premalo spanja pa bodo za to prikrajšani.

Adijo, CO2. Dobrodošli električni avtomobili. Je res tako preprosto?

23. 01. 2019 15.48

Električni avtomobili se na prvi pogled zdijo okolju bolj prijazni od klasičnih. Nekateri v njih vidijo celo rešitev za svet, ki se duši v izpustih CO2. Drug za drugim avtomobilski proizvajalci predstavljajo svoja "okolju prijaznejša" vozila in s tem pošiljajo jasen signal, da je prihodnost mobilnosti električna. A energetski strokovnjaki opozarjajo, da ni tako enostavno.

Bolj kalorična od alkohola je le še maščoba

18. 12. 2018 10.52

V Sloveniji je letna poraba čistega alkohola okrog 10 litrov na prebivalca, starejšega od 15 let. Znano je, da alkohol škodi zdravju, pa tudi v prehranskem smislu od pitja alkoholnih pijač nimamo nič dobrega – ne vsebujejo hranljivih snovi, so visokoenergijske in povzročajo nabiranje maščobnih oblog na telesu. Bolj kalorična od alkohola je le še maščoba.

Svet mora potrojiti napore ali pa nas čakajo katastrofalne posledice

28. 11. 2018 09.47

Skrb vzbujajoče poročilo ZN o izpustih toplogrednih plinov kaže, da so države neuspešne pri sprejemanju ukrepov, ki so potrebni za zajezitev posledic podnebnih sprememb. Zaveze iz pariškega sporazuma bodo težko dosežene, če ne bodo države vsaj potrojile svojih prizadevanj za njihovo uresničitev.

LPP poleti s 17 novimi hibridnimi avtobusi

13. 11. 2018 11.13

Novi avtobusi bodo prvi hibridni avtobusi v voznem parku mestnih avtobusov v Ljubljani. Združevali bodo zemeljski plin in električno energijo, omenjena vozila pa bodo MOL stala več kot štiri milijone evrov brez DDV, s tem, da bodo dobili skoraj 3,5 milijona evrov nepovratnih sredstev.

Rudarjenje bitcoinov porabi več elektrike kot Danska

11. 11. 2018 16.56

Pri pridobivanju kriptovalut, kot je bitcoin, v vrednosti enega dolarja (približno 0,9 evra) porabimo trikrat več energije kot pri izkopavanju zlata enake vrednosti, so ugotovili raziskovalci na ameriškem znanstvenem Oak Ridge Institutu. Letošnja poraba energije za rudarjenje bitcoina bi lahko presegla porabo Danske.

Poraba zdravil med mladimi v porastu: 'Stara sem 12 let in sem v depresiji'

10. 10. 2018 11.57

"Zaradi depresije sem se zapustila ... Moj problem je, da ne vem, kdo sem ... Razpoloženje mi nenormalno niha ..." To je le delček izpovedi mladostnikov, ki so v spletni svetovalnici poiskali pomoč. Podatki o duševnem stanju otrok in mladostnikov so skrb vzbujajoči. Poraba zdravil je med mlajšimi od 20 let v obdobju od 2008 do 2015 narasla za 73 odstotkov, predvsem zaradi porasta porabe antidepresivov in psihostimulansov.

OECD svari: javnofinančna politika ne prispeva k dolgoročni stabilnosti slovenskih javnih financ

30. 05. 2018 12.43

Sloveniji se drugo leto zapored napoveduje 5-odstotna gospodarska rast BDP. V OECD so sicer zaskrbljeni zaradi določenih tveganj, ki bi lahko ogrozila gospodarstvo. Slovenijo so opozorili, da je trenutna ekonomska politika preveč spodbujevalna in ne naslavlja nekaterih tveganj. Opozorili so tudi na potrebo strukturnih reform in potrebo po okrepljeni privatizaciji. Podobno opozarja tudi fiskalni svet.

'Če si želimo petzvezdičnih gostov, moramo imeti petzvezdično ponudbo'

27. 05. 2018 07.00

Slovenija ima zaradi svojih naravnih lepot izjemen turistični potencial, se strinjajo stranke, ki kandidirajo na parlamentarnih volitvah. Pa ga kot turistični biser in butična destinacija dovolj izkorišča? Kako še naprej privabljati turiste in se izogniti pastem množičnega turizma? V kaj bi morali vlagati in kakšna je naša turistična prihodnost?

Na slovensko tržišče prihaja revolucionarni izum: pralni stroj s kvadratnim bobnom

01. 04. 2018 10.52

Slovenska družba je razvila pralni stroj, katerega novost je kvadratni boben. Po več kot desetletju testiranj različnih oblik se je za najboljšega izkazal ravno kvadratni profil. Boben namreč ni enakostranična kocka, temveč je njegova globina določena na podlagi zlatega reza. Kvadratni profil pa vpliva tudi na gibanje perila in do 22 odstotkov izboljša učinek pranja.

Svetovni dan voda: peticijo za ohranitev Mure podpisalo več kot 77.000 ljudi

22. 03. 2018 07.09

22. marca obeležujemo svetovni dan voda. Tokratna tema je narava za vodo. Mnoge rešitve za težave, kot so poplave, suše in onesnaženost vode, nam namreč ponuja narava sama. Da smo ljudje s svojimi posegi v vodne ekosisteme naredili precejšnjo škodo, so opozorili predstavniki kampanje Rešimo Muro, ki so pod peticijo za ohranitev naravne struge in proti gradnji hidroelektrarne Hrastje-Mota zbrali 77.310 podpisov.

Raziskava: energetski 'razsipneži' so še vedno premalo energetsko učinkoviti

29. 01. 2018 11.12

Industrija je poleg prometa največji porabnik energije. Skupaj porabita skoraj 65 odstotkov vse proizvedene energije, zato je ključno, da se na spreminjajoče se energetsko okolje velika podjetja dobro pripravijo. Raziskava, ki je zajela skoraj 240 velikih korporacij po celem svetu, kaže, da temu ni čisto tako.

SLOVENSKO ZNANJE, RAZVOJ IN PROIZVODNJA LOKALNI PREZRAČEVALNI SISTEM, KI MU V EVROPI NI ENAKEGA

19. 01. 2018 06.00

Več kot 90 % ohranjene toplote pri zračenju prostorov, bistveno zmanjšana poraba energije in nižji stroški ogrevanja.

Znanje strokovnjakov na Institutu Jožef Štefan podaljšuje delovanje satelita v orbiti Marsa

13. 12. 2017 07.11

Pri delovanju starejših satelitov je optimalna poraba električne energije še kako pomembna, saj z leti baterije postajajo vse slabše. Tako se čas v orbiti Marsa izteka Esinemu satelitu Mars Express, da pa bi iz njega tudi v zadnjih letih izstisnili še največ, so na pomoč priskočili strokovnjaki z Instituta Jožef Štefan. Podobne modele na podlagi tehnologij strojnega učenja sicer lahko uporabijo tudi v medicini.

Svetlobno onesnaženje okolja: 10 let nazaj smo bili zgled drugim, potem smo 'zaspali'

08. 12. 2017 09.31

Slovenija je leta 2007 pravno uredila področje svetlobnega onesnaževanja okolja. S tem je postala primer dobre prakse, žal pa je naslednja leta 'zaspala' ter pozabila spremeniti in dopolniti sedaj že zastarelo uredbo, ugotavlja računsko sodišče, ki zato ministrstvu za okolje podaja negativno mnenje.

Začetek novega obdobja: s Huaweijem Mate 10 Pro postane umetna inteligenca mobilna

23. 11. 2017 09.44

Umetna inteligenca ni več zaprta v super računalnikih – zahvaljujoč Huaweiju je sedaj na voljo vsem, povsod. Glede na novo poročilo organizacije International Data Corporation (IDC), bo nov razred pametnih telefonov prinesel umetno inteligenco v vsake roke. V tem poročilu IDC raziše, kako bo umetna inteligenca spremenila pametne telefone, kot jih poznamo.

Strokovnjakinja opozarja: to so največje pasti pri najemanju kredita!

25. 10. 2017 08.14

Na poti do uresničitve zadanih ciljev se pogosto znajdemo pred na videz nepremostljivimi ovirami. V takih trenutkih je dobro v bližini imeti strokovnjaka, ki ga lahko prosimo za nasvet. To so storile tudi naše bralke Maja, Ines in Marija. Preverite, s kakšnimi vprašanji so se obrnile na naše strokovnjake in kakšne nasvete so dobile. Ste se tudi vi znašli pred izzivom? V prijavnici na dnu članka zastavite svoje vprašanje in dovolite, da vam naši strokovnjaki pomagajo pri življenjskih odločitvah!