poročilo who

Ameriški obveščevalci: Novi koronavirus ni bil razvit kot biološko orožje

28. 08. 2021 10.11

Ameriškim obveščevalnim agencijam ni uspelo ugotoviti izvora novega koronavirusa, ki je izbruhnil decembra 2019 v Vuhanu. Ne morejo se namreč uskladiti, ali je virus nastal v naravi ali pa je ušel iz tamkajšnjega laboratorija. Soglasno pa zatrjujejo, da virus ni bil razvit kot biološko orožje.

Zahtevajo pojasnila vlade o toleriranju neonacistov in preiskavo v aferi Pegasus

29. 07. 2021 10.35

Stranka SD je že večkrat opozarjala glede pritiskov na delo policistov in jim sporočala, "naj ne sklonijo glave pred instrumentalizacijo vladajoče ekipe". Matjaž Nemec je dejal, da bo glede tega konec avgusta sklical sejo Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, kjer bosta lahko med drugim premier Janez Janša in direktor Policije Anton Olaj pojasnila, "zakaj in čemu naša vlada tolerira neonaciste". Skrbi jih tudi za nacionalno varnost v Sloveniji, saj je v svetu odmevala prisluškovalna afera Pegasus, in se sprašujejo, ali so bili tarče tudi slovenski politiki. Ob tem je Tanja Fajon pozvala k neodvisni forenzični preiskavi pri nas.

Pred svetovnim dnevom hepatitisa brezplačno testiranje na hepatitis C

27. 07. 2021 06.31

Pred svetovnim dnevom hepatitisa, 28. julijem, bo potekalo anonimno in brezplačno testiranje na okužbo z virusom hepatitisa C. Akcija bo potekala danes in v sredo med 14. in 19. uro na Poljanskem nasipu 58, brez naročanja in brez napotnice. Na voljo za pogovor pa bo tudi zdravnik, so sporočili iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana.

Kitajska zavrnila drugo fazo preiskave WHO o izvoru koronavirusa

22. 07. 2021 07.13

Kitajska je zavrnila načrt Svetovne zdravstvene organizacije za drugo fazo preiskave izvora koronavirusa, ki vključuje tudi hipotezo, da bi virus lahko ušel iz kitajskega laboratorija. Namestnik ministra za nacionalno zdravstveno komisijo na Kitajskem je organizacijo pozval, naj prizadevanja za iskanje izvora virusa razširi tudi zunaj Kitajske ter dejal, da Kitajska nasprotuje politizaciji študije.

Ema: Vsa štiri cepiva ščitijo pred različico delta

01. 07. 2021 14.09

Številne različice novega koronavirusa se zelo hitro širijo po vsem svetu, določene med njimi so po oceni NIJZ skrb vzbujajoče in zahtevajo takojšen odziv ter ustrezno ukrepanje. Ob tem izpostavljajo različico delta, za katero je velika verjetnost, da se bo širila predvsem med mladimi in tistimi, ki še niso bili cepljeni. V Sloveniji so doslej potrdili 65 primerov te koronavirusne različice. Ema medtem sporoča, da dva odmerka cepiva proti covidu-19 nudita zaščito pred okužbo z različico delta.

Po ponovni preučitvi namesto 69.000 skoraj 181.000 žrtev

01. 06. 2021 10.16

V Peruju so po ponovni preučitvi podatkov dvignili število smrtnih žrtev covida-19. Vlada je število z nekaj več kot 69.000 na skoraj 181.000 zvišala po tem, ko so strokovnjaki ugotovili, da v statistiko niso bile vključene vse smrti, ki jih je z veliko verjetnostjo povzročil covid-19. Peru ima po novem najvišjo smrtnost glede na število prebivalcev, na drugem mestu je Madžarska.

Indijsko različico virusa odkrili že v 60 državah

26. 05. 2021 07.37

Poročilo Svetovne zdravstvene organizacije razkriva, da so različico novega koronavirusa B.1.617, znano kot indijsko, odkrili že na 60 območjih. Zaenkrat je potrjeno, da je ta različica bolj prenosljiva, medtem ko resnost bolezni, ki jo povzroča, in tveganje okužbe še preiskujejo.

Ponovni pozivi k preverjanju izvora koronavirusa

24. 05. 2021 11.52

Potem ko so ameriški obveščevalci izvedeli, da so trije delavci v laboratoriju na inštitutu za virologijo v Vuhanu novembra 2019 zboleli za simptomi, podobnimi covidu-19, in poiskali zdravniško pomoč, so se spet pojavili pozivi k ponovni oceni, ali se je covid-19 začel na omenjenem inštitutu.

Pandemijo bi lahko preprečili, množica neuspehov vodila v 'katastrofalno krizo človeštva'

12. 05. 2021 12.34

Cela množica neuspehov pri pripravljenosti in odzivu je vodila v uničujočo pandemijo, ki je zajela ves svet, ugotavlja prvo večje poročilo o odzivu sveta na izbruh koronavirusa. Neodvisna skupina strokovnjakov je kritična do svetovnih voditeljev ter poziva k radikalnim spremembam, ki bi zagotovile, da se kaj podobnega ne ponovi. Februar 2020 označujejo za "mesec izgubljenih priložnosti", ko bi se morale države odzvati na alarme, a so dejansko grožnjo pandemije v veliki meri spregledale.

V Španiji ukinili izredne razmere, na Otoku bodo spet dovolili objemanje

09. 05. 2021 10.51

V Španiji so po več kot šestih mesecih ukinili izredne razmere, ki so jih oblasti uvedle zaradi epidemije covida-19. Prebivalci so ob sproščanju omejitev zadovoljni, regionalne oblasti, pristojne za zdravstvo, pa opozarjajo, da so ostale brez pomembnega orodja za boj z epidemijo. Tudi britanski premier napoveduje dodatne sprostitve v državi. Medtem ko se ponekod razmere umirjajo, pa nekatere druge države še niso prejele niti ene doze cepiva proti covidu-19. Pri tem gre večinoma za afriške države.

Rusija odobrila prvo cepivo proti covidu-19 za živali

31. 03. 2021 13.33

Rusija je odobrila prvo cepivo proti covidu-19, ki je namenjeno za cepljenje živali. Testirali so ga na več živalskih vrstah in pri vseh je sprožil imunski odziv. Cepivo za živali je pomembno, saj bi lahko preprečilo nadaljnje mutiranje virusa, kar se najpogosteje zgodi, ko ta preskakuje med živalskimi vrstami.

Izvor koronavirusa: 14 držav v skupni izjavi Kitajsko obtožuje prikrivanja informacij

31. 03. 2021 06.34

Štirinajst držav, med njimi tudi ZDA, Velika Britanija, Avstralija in Kanada, se je podpisalo pod skupno izjavo, v kateri izražajo zaskrbljenost glede poročila WHO o izvoru SARS-CoV-2. Kritike letijo predvsem na kitajske oblasti, ki naj bi strokovnjakom oteževale dostop do originalnih podatkov in vzorcev. Da preiskava ni dovolj obsežna, je priznal tudi prvi mož WHO.

Šef WHO ne verjame izsledkom? Še bi preiskoval teorijo o kitajskem laboratoriju

30. 03. 2021 19.36

Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je pozval k podrobnejši preučitvi možnosti, da bi novi koronavirus ušel iz laboratorija na Kitajskem. Mednarodni in kitajski strokovnjaki so sicer v objavljenem poročilu ocenili, da je to zelo malo verjetno.

'Najverjetnejši scenarij': virus prešel z netopirja na človeka prek vmesnega gostitelja

29. 03. 2021 10.31

"Zelo malo verjetno" je, da je novi koronavirus ušel iz laboratorija. Poročilo WHO o izvoru virusa ugotavlja, da je najverjetneje prešel od netopirja do človeka prek vmesnega gostitelja, saj je "evolucijska razdalja med netopirskimi koronavirusi in SARS-CoV-2 ocenjena na nekaj desetletij". Katera žival je bila ta vmesni člen, ni znano. Avtorji poročila navajajo, da so podobne viruse našli pri luskavcih, a za novi koronavirus so dovzetne tudi mačke in kune. Neodgovorjeno ostaja tudi vprašanje vloge tržnice v Vuhanu.

918 novih okužb. Janša: Več podatkov nakazuje, da smo na začetku tretjega vala

16. 03. 2021 10.06

V Sloveniji smo v ponedeljek ob 4842 PCR-testiranjih potrdili novih 918 primerov okužbe s koronavirusom. "Več podatkov nakazuje, da smo na začetku tretjega vala," je podatke komentiral premier Janez Janša. Ker je tudi Slovenija začasno ustavila cepljenje s cepivom AstraZenece, so morali zdravstveni domovi odpovedati na stotine že naročenih na prvi odmerek. Samo v Zdravstvenem domu Ljubljana bi morali v torek cepiti približno 2.100 šolnikov, v Mariboru pa 1.300 kroničnih bolnikov in šolnikov. Posvetovalna skupina za cepljenje medtem vztraja, da je cepivo varno.

Češka več držav prosila, naj sprejmejo njihove covidne bolnike

05. 03. 2021 08.32

WHO, ki preiskuje izvor covida-19, zaradi naraščajočih napetosti med Pekingom in Washingtonom namerava opustiti objavo vmesnega poročila o svoji nedavni misiji na Kitajskem in poziva k oblikovanju nove preiskovalne skupine. Češka je začela sprejemati ponudbe drugih držav glede premestitve covidnih bolnikov, saj njihove bolnišnice ne zdržijo več pritiska. Na Hrvaškem pa jih skrbi spontano druženje občanov v prestolnici in naraščanje števila okužb.

Na Madžarskem začeli cepljenje s kitajskim cepivom

24. 02. 2021 12.40

Število okužb z novim koronavirusom po svetu je v zadnjem tednu padlo za 11 odstotkov, in sicer na 2,4 milijona okužb na teden, kar je manjši upad, kot so ga beležili v minulih štirih tednih. Medtem je Madžarska začela množično cepljenje proti covidu-19 s cepivom kitajskega proizvajalca Sinopharm. V Srbiji naraščajo okužbe in smrti, v Avstriji pa znova beležijo več kot 2000 okužb dnevno.

Onesnaženje zaradi fosilnih goriv povzroči eno od petih smrti

10. 02. 2021 07.07

Onesnaženje, povezano s kurjenjem fosilnih goriv, je leta 2018 povzročilo več kot osem milijonov prezgodnjih smrti. To predstavlja skoraj 20 odstotkov vseh smrti med odraslimi po svetu, je razkrilo novo poročilo, objavljeno v znanstveni publikaciji Environmental Research.

'Hitri testi, ki jih uporabljamo v Sloveniji, primerljivi z ostalimi na trgu'

09. 02. 2021 13.43

V Sloveniji ostajamo pri štirih potrjenih primerih angleške različice koronavirusa, je pojasnila direktorica NLZOH Tjaša Žohar Čretnik. Zaključno poročilo o verifikaciji hitrih antigenskih testov pa je po njenih besedah pokazalo, da so ti testi enakovredni ostalim testom z mednarodno verifikacijo.

Zaradi sedmih okužb prebivalcem prepovedali odhod iz Pekinga

20. 01. 2021 10.10

Na Kitajskem zaradi peščice okužb z novim koronavirusom znova uvajajo stroge ukrepe. Tako so delno zaprli prestolnico, v naseljih, kjer so potrdili okužbe, pa stanovalci ne smejo zapuščati svojih domov. Med sedmimi okužbami v Pekingu sta tudi prva dva potrjena primera britanskega seva na Kitajskem. Svetovna zdravstvena organizacija je medtem sporočila, da je britanski sev prisoten že v najmanj 60 državah.

Hitri testi le 81-odstotno občutljivi, pri asimptomatskih osebah le 44-odstotno

19. 01. 2021 10.57

Po začetku množičnega testiranja s hitrimi testi v Sloveniji se je pod vprašanjem znašla njihova kakovost in zanesljivost - kot kaže poročilo NLZOH, z dobrih razlogom. Dobavljeni kitajski testi so namreč le 81-odstotno občutljivi, kljub temu, da bi po razpisnih pogojih ta morala biti 90-odstotna. Ta odstotek je še manjši pri asimptomatskih osebah, pri katerih testi dosegajo le 44-odstotno občutljivost. Težav ne predstavljajo le lažno pozitivni, temveč predvsem lažno negativni testi. Na ministrstvu za zdravje pa medtem pravijo, da je "parcialno navajanje le posameznih vrednosti zavajajoče".

Odbor DZ ni za preiskavo sumov pri javnem naročilu za hitre teste

18. 01. 2021 12.16

Hitri testi za množično testiranje zadoščajo kriterijem nacionalnih smernic glede občutljivosti in specifičnosti, je zagotovila državna sekretarka ministrstva za zdravje. Hkrati je pozvala k čim večjemu odzivu prebivalstva na množično testiranje, saj je to po njenih besedah pomemben ukrep za zajezitev epidemije novega koronavirusa. Odbor za zdravje pa ni podprl predloga, da bi med drugim preiskali sume pri javnem naročilu za hitre teste.

Poročilo: WHO in Kitajska bi se lahko hitreje odzvala na novi koronavirus

18. 01. 2021 09.51

Poročilo Neodvisnega panela za pandemično pripravljenost in odzivanje ugotavlja, da bi se lahko Svetovna zdravstvena organizacija in Kitajska na prve znake pandemije odzvale veliko prej. Na Hrvaškem so se po več kot mesecu dni zimskih počitnic v šole znova vrnili učenci nižjih razredov osnovne šole in dijaki zadnjih letnikov. Na Bavarskem pa so odslej v trgovinah in na javnem potniškem prometu obvezne zaščitne maske FFP2.

Svojci žrtev covida-19 v Italiji od oblasti zahtevajo 100 milijonov evrov odškodnine

23. 12. 2020 12.30

Skupina, ki zastopa okoli 500 svojcev bolnikov, ki so umrli v Italiji za posledicami covida-19, bodo od italijanske vlade in deželnih oblasti zahtevali 100 milijonov evrov odškodnine. Skupina Noi Denunceremo (Obsodili bomo) je napovedala, da bodo vložili tožbo in zahtevali povprečno 200.000 evrov na osebo.

Lani največ primerov ošpic v 23 letih

13. 11. 2020 09.56

Leta 2019 so odkrili največ primerov ošpic v več kot 20 letih, krepko je naraslo tudi število smrti. Letos so ukrepi, s katerimi si prizadevamo omejiti širjenje novega koronavirusa, preprečili marsikatero okužbo, a je hkrati milijone ljudi zaradi istega razloga ostalo necepljenih. Če temu dodamo še vse bolj odporne teorije zarote, postane jasno, da je zadeva zelo resna. Z besedami generalne direktorice Unicefa: "Preden smo se znašli v krizi zaradi NOVEGA koronavirusa, se je svet soočal s krizo zaradi ošpic, in ta se še vedno ni končala."

Štrukelj: Cepivo bi lahko v Sloveniji prejeli januarja ali februarja

09. 11. 2020 13.22

Danes je 'velik dan za znanost in človeštvo', je ob rezultatu, ki kaže, da cepivo družb Pfizer in BioNTech daje 90-odstotno zaščito pred novim koronavirusom, dejal izvršni direktor Pfizerja Bourla. Družbi nameravata za odobritev uporabe cepiva zaprositi do konca meseca. Dr. Borut Štrukelj z ljubljanske Fakultete za farmacijo ocenjuje, da bi lahko cepivo v primeru odobritve prejeli januarja oziroma februarja prihodnje leto.

Mutacijo koronavirusa, ki ga prenašajo minki, na Danskem potrdili pri 214 osebah

06. 11. 2020 12.29

Z danskega inštituta so sporočili, da so od junija mutacijo novega koronavirusa, ki jo povezujejo z minki (ti naj bi virus tudi prenašali na človeka), zaznali pri 214 okuženih osebah. Specifični sev mutiranega koronavirusa, zaradi katerega je Danska odredila usmrtitev vseh minkov, so doslej sicer odkrili pri 12 ljudeh in na petih farmah. Strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije pa so medtem sporočili, da za zdaj ni dokazov, da mutacija novega koronavirusa, povezana z minki, predstavlja večjo nevarnosti za ljudi.

'Kitajci razumejo pomen skupnega dobrega in zaupajo znanosti'

29. 10. 2020 13.26

Zdravstvena revija The Lancet je objavila poročilo o kitajskem spopadanju z epidemijo covida-19 in izpostavila nekaj ključnih točk, zakaj je Kitajcem uspelo življenje povrniti v normalne tirnice. V nasprotju z zahodnimi državami je Kitajska predvsem uspešno izvajala centralni nadzor nad širjenjem bolezni, prav tako je učinkovito izkoristila izjemne kadrovske, gradbene in tehnološke potenciale.

Po podatkih WHO zdravila za covid-19 za zdaj neučinkovita

16. 10. 2020 11.34

Od začetka epidemije so številni laboratoriji začeli z izdelavo zdravil za covid-19, a nihče še ni predstavil obetavnih rezultatov. Kot kaže, tudi zdravila, ki jih testira WHO, še niso učinkovita. V raziskavi, ki so jo izvedli po več kot 400 bolnišnicah v 30 državah, je sodelovalo več kot 11.000 ljudi. Nobeno od testiranih zdravil, med njimi so Remdesivir, Hidroksiklorokin, Lopinavir in Interferon, ni imelo na bolnike pomenljivega učinka. "To je slaba novica, čeprav ne nepričakovana," pravi Roman Jerala s Kemijskega inštituta.

Nobelova nagrada za mir Svetovnemu programu za hrano

09. 10. 2020 10.55

Odbor za Nobelovo nagrado za mir je letošnjo nagrado podelil Svetovnemu programu za hrano za prizadevanja za boj proti lakoti. Svetovni program za hrano je največja svetovna humanitarna organizacija za boj proti lakoti in spodbujanje prehranske varnosti. Leta 2019 je zagotovil pomoč skoraj 100 milijonom ljudi v 88 državah.