poseben

Preiskava še ni stekla

13. 04. 2001 00.00

Mineva mesec dni, odkar se je v domovino vrnil domnevni svetovni računalniški prvak Matjaž Rogelj. Na ljubljanski policijski upravi kazenski postopek še ni stekel, saj še zbirajo dokazno gradivo in proučujejo dokumentacijo. Kdaj bo podana kazenska ovadba, če sploh bo, še ni znano.

Okrogla miza o šolanju beguncev

12. 04. 2001 00.00

V okviru prvega festivala vzgoje in izobraževanja ter 24. sejma Vse za otroka in družino je bila danes okrogla miza z naslovom Šolanje azilantov, beguncev in tujcev, ki jo je pripravilo ministrstvo za šolstvo, znanost in šport. Kot je poudarila Majda Urank z resornega ministrstva, je omenjeni posvet prvi tovrstni v državi, čeprav se Slovenija že deset let srečuje s problemom beguncev. Po zadnjih podatkih, tako Urank, v slovenskih osnovnih šolah znanje pridobiva 370 tujcev različnih narodnosti, s stalnim in začasnim bivališčem, začasnim zatočiščem, azilom ali neurejenim statusom. V srednjih šolah se pouka udeležuje 210 dijakov z začasnim zatočiščem, na visokošolskih ustanovah pa se izobražuje 75 študentov z začasnim bivališčem. Posveta se je udeležil tudi varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek, ki je predstavil poročilo o človekovem razvoju.

Jedrski odpadki na poti v Francijo

10. 04. 2001 00.00

Zjutraj so iz Nemčije proti Franciji napotili prvi transport jedrskih odpadkov po letu 1998. V spremstvu policije je poseben tovornjak z odpadki prispel v bližino železniške postaje v Gochsheimu, kjer bodo jedrske odpadke natovorili na vlak in jih odpeljali v La Hague, kamor bodo prispeli jutri. V Franciji bodo odpadke predelali in jih vrnili v Nemčijo.

Zapestnice za zapornike

08. 04. 2001 00.00

Italija bo začela poskusno uporabljati elektronske zapestnice za prestopnike, ki so v hišnem priporu. Oblasti bodo prestopnikom v petih italijanskih mestih nadele 350 elektronskih zapestnic.

Ohromljen promet v Sao Paulu

05. 04. 2001 00.00

Brazilsko gospodarsko prestolnico Sao Paulo so nedavno ohromili prometni zastoji. Kolone vozil so bile dolge kar 163 kilometrov. Kot je povedal eden od predstavnikov uprave mestnega prometa v Sao Paulu, tako dolgih in številnih zastojev v Braziliji še ni bilo.

V Portorožu začetek IBM foruma

04. 04. 2001 00.00

Naslov tridnevnega IBM foruma, ki se je danes začel v Portorožu, je Tehnologija v službi podjetja - ali ste sposobni nadgraditi vaše e-poslovanje. Več kot 500 udeležencev foruma so v uvodu v delo po sekcijah nagovorili: generalni direktor IBM Slovenija Iztok Klančnik, ki je predstavil pogled IBM Slovenija na razvoj e-poslovanja, minister za informacijsko družbo Pavel Gantar s predstavitvijo Slovenije na poti v informacijsko družbo in gostja Carol Stafford, ki je predstavila IBM strategije na področju e-strežnikov.

Preložili gospodarski načrt

04. 04. 2001 00.00

Japonske oblasti so sporočile, da zaradi nesoglasja med oblastjo in koalicijo do petka ne bodo objavile nujno potrebnega gospodarskega paketa ukrepov. Težko pričakovani paket gospodarskih ukrepov naj bi prinesel številne osvežitve, med katerimi so poseben poudarek namenili prenovi bančnega sistema.

Usklajevanje vatikanskega sporazuma

03. 04. 2001 00.00

Koalicijske stranke tudi včeraj niso dosegle vidnejšega napredka pri usklajevanju vatikanskega sporazuma. Poleg vsebinskih razhajanj si stranke niso enotne niti v oceni, ali je podpis sporazuma prednostna naloga slovenske zunanje politike. Čeprav niso prišli do skupne rešitve, bo liberalna demokracija predloge preučila in jih posredovala zunanjemu ministrstvu in predsedniku vlade. Na pogajanjih je zunanji minister Dimitrij Rupel dejal, da gre za pomembno zunanjepolitično prioriteto in da je v interesu države, da se ta tema pred vstopom v EU in Nato umakne z dnevnega reda.

Usklajevanje predloga vatikanskega sporazuma

02. 04. 2001 00.00

Stranke vladajoče koalicije so nadaljevale usklajevanje predloga sporazuma med Slovenijo in Svetim sedežem, ki je po oceni pogajalcev vendarle dosegel napredek. Kljub temu še naprej ostaja sporen zlasti 1. člen predloga vatikanskega sporazuma, ki po prepričanju Združene liste socialnih demokratov in Demokratične stranke upokojencev Slovenije, kanonsko pravo izvzema iz slovenskega ustavnega reda ter tako Rimskokatoliški cerkvi (RKC) namenja poseben status. Omenjeni člen naj bi namreč vseboval določilo o spoštovanju neodvisnosti in avtonomnosti RKC.

Slovenija v Natu do leta 2004

01. 04. 2001 00.00

Zunanji minister Rupel je ob koncu obiska v Združenih državah Amerike izrazil pričakovanje, da bo Slovenija do leta 2004 članica tako Evropske Unije kot Nata. Možnosti za članstvo so bile poleg aktualnega dogajanja na Balkanu tudi osrednja tema ministrovih pogovorov z vrhom ameriške oblasti.

Upravni odbor umaknil referendum

31. 03. 2001 00.00

Izglasovanje 156. člena, ki državni zbor zavezuje, da v šestih mesecih na predlog vlade sprejme poseben zakon o vračanju denarja vlagalcem v telefonijo, je pobudnike zadovoljilo.

Referendum bo upočasnil sprejem zakona

28. 03. 2001 00.00

Referendumska pobuda, ki so jo v DZ vložili predstavniki Vseslovenskega združenja upravičencev do vračila vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje, bo v primeru, da bo sprejeta, po mnenju državnega sekretarja za informacijsko infrastrukturo Tomaža Kalina krepko upočasnila sprejemanje novega zakona o telekomunikacijah. "Edini učinek, ki bi ga lahko dosegla ta pobuda, je, da zakon o telekomunikacijah zdaj ne bo sprejet, posledično pa tudi ne akti, ki so nanj vezani," je dejal Kalin.

Slovenija ni koruptivna država

28. 03. 2001 00.00

Slovenija ni preveč koruptivna država, je eno izmed osrednjih ugotovitev strokovnega klubskega srečanja kluba celjskih podjetnikov Zlatorog, ki je bilo tokrat s temo Tožilstvo v procesu tranzicije mlade države namenjeno zlasti tematiki pravosodja. Kljub temu, da je korupcija v naši državi veliko temno polje, pa po mnenju vrhovnega državnega tožilca Franca Mazija ni izstopajoča, saj je bilo po nekaterih podatkih v zadnjih letih prijavljenih le 20 primerov tovrstnih kaznivih dejanj. Sicer je v zadnjih letih bilo na tožilstvo naslovljeno približno 500 ovadb za kazniva dejanja, ki so se zgodila v procesu lastninjenja. Doslej je tožilstvo zaradi takšnih kriminalnih dejanj kaznovalo 100 obtožencev.

Vlada ugodila vlagateljem

28. 03. 2001 00.00

Državni zbor je v nadaljevanju četrte redne seje skušal znova potrditi zakon o telekomunikacijah. Že na dopoldanskem delu seje pa se je spet pokazalo, da tudi stranke v koaliciji niso usklajene glede načina vračanja preveč vloženega denarja v telefonsko omrežje. Liberalni demokrati z e ministrom Gantarjem na čelu so znova zagotavljali, da je dikcija, ki je bila v zakonu zapisana kot 156. člen, zadovoljiva. In da naj torej vlada v šestih mesecih državnemu zboru predloži poseben zakon.

Nova materinska hiša na Primorskem

24. 03. 2001 00.00

V vasi Cesta pri Ajdovščini odpira vrata nov Karitasov materinski dom, ki bo prve stanovalce sprejel v začetku prihodnjega tedna. Ob dnevnih prostorih so v obnovljeni hiši ob hitri cesti Vipava-Selo tri sobe s šestimi ležišči, poseben del programa pa bo predstavljal tudi dnevni center za vzgojno in učno pomoč otrokom v stiski.

Svetovni dan voda

22. 03. 2001 00.00

V Sloveniji letos že osmič obeležujemo svetovni dan voda, ki ga je Generalna skupščina Združenih narodov razglasila v Riu de Janeiru leta 1992. Namen tega dne je opozoriti javnost, da je voda pomembna in nenadomestljiva naravna prvina, ki omogoča, ob nesmotrni rabi pa omejuje, življenje in razvoj človeka. Po priporočilu Svetovne meteorološke organizacije je letošnji svetovni dan voda posvečen zdravstvenim vidikom rabe vode. Ob tej priložnosti naj bi letos v vseh državah sveta usmerili pozornost strokovnjakov, državnih institucij in nevladnih organizacij v ozaveščanje širše javnosti o pomenu in vlogi vode pri varovanju zdravja.

Pomoč otrokom v Indiji

21. 03. 2001 00.00

Na račun Slovenskega odbora za Unicef so donatorji nakazali skoraj 25 milijonov tolarjev, ki so namenjeni otrokom, prizadetim ob potresu v indijski državi Gudžarat. Večina sredstev je prispela v prvih štirinajstih dneh po potresu, slovenski odbor pa je sredstva že nakazal na račun indijskega Unicefa. Pomoč je po začetni zagotovitvi nujnih sredstev za preživetje usmerjena predvsem v psihosocialno svetovanje otrokom ter vzdrževanje šolskega sistema.

Preobrat v Tokiu

15. 03. 2001 00.00

Tečaji delnic na tokijski borzi so se v četrtek po začetnih izgubah presenetljivo opomogli. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na podlagi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je ne glede na sredino vnovično zniževanje tečajev na ameriškem Wall Streetu presegel psihološko pomembno mejo 12.000 točk. Ob koncu trgovanja je namreč dosegel vrednost 12.152,83 točke, kar je za 309,24 točke oz. 2,6 odstotka več kot v sredo.

Obnova Slovenske filharmonije

14. 03. 2001 00.00

Ministrica za kulturo Adreja Rihter je po torkovem ogledu obnovitvenih del na stavbi Slovenske filharmonije v Ljubljani izrazila zadovoljstvo z dosedanjim delom ter dodala, da je delo dobro zastavljeno tudi za naprej. Rihterjeva se je v okviru delovnega obiska najprej srečala s filharmoničnm orkestrom v Zadvoru, kjer imajo med prenovo začasne prostore, nato so sledili pogovori o financiranju programa za letošnje leto, o obeležitvi 300-letnice in o poteku prenove stavbe filharmonije.

Novi primeri slinavke in parkljevke

09. 03. 2001 00.00

V Veliki Britaniji so doslej odkrili kar 111 žarišč slinavke in parkljevke, je danes sporočilo britansko kmetijsko ministrstvo, vodja britanskih veterinarskih služb Jim Scudamore pa je opozoril, da bo "epidemija trajala še precej časa". Od pojava bolezni so v državi pobili že 61.000 živali, za zakol pa je predvidenih še skoraj 30.000 glav živine.

Pogovori o problemih na področju kulture

05. 03. 2001 00.00

Na ministrstvu za kulturo sta se danes srečali ministrica za kulturo Andreja Rihter in ljubljanska županja Vika Potočnik in nadaljevali v januarju začete delovne pogovore o nekaterih skupnih problemih na področju kulture. Največ pozornosti sta namenili sofinanciranju programov in projektov v letošnjem letu, pri čemer sta izpostavili letošnji 24. mednarodni grafični bienale in 300-letnico Slovenske filharmonije. Ministrstvo za kulturo bo v letošnjem letu še sofinanciralo tiste občinske javne zavode, ki so z odločbo ustavnega sodišča ponovno prešli iz lokalnega v državno financiranje, že v kratkem pa bo prišlo do dogovorov, kako bodo zavodi iz javnih virov financirani v bodoče. Ministrstvo bo zato pripravilo predlog sofinanciranja zavodov za vse občine.

Ukinitev prodaje osvinčenega bencina

02. 03. 2001 00.00

V družbi OMV Istrabenz so začeli prilagajati bencinske servise odredbi vlade, ki v Sloveniji po 30. juniju 2001 prepoveduje prodajo osvinčenega 98-oktanskega bencina. Novim zahtevam bodo najprej prilagodili podzemne rezervoarje in agregate, dela pa bodo končali predvidoma sredi junija, ko bodo vsi bencinski servisi ustrezno opremljeni. Dela na Istrabenzovih bencinskih servisih potekajo že nekaj dni, od izteka februarja dalje, servise pa bodo prilagajali postopoma do sredine junija, ko bo na vseh mogoče kupiti le neosvinčeni bencin.

O slovenskem medijskem prostoru

02. 03. 2001 00.00

Slovenski medijski prostor ni pluralen, vsi mediji poročajo enako, zato je potrebno ustanoviti sklad za medije, ki bo ponudil možnost ustanovitve medijev, kjer bodo svoj prostor našli tudi novinarji, ki pišejo drugače. To je bil poglavitni poudarek iz polemične razprave predvsem opozicijskih poslancev v DZ v nadaljevanju druge obravnave zakona o medijih. Razprava je namreč potekala v zvezi z devetim poglavjem zakona, ki predvideva ustanovitev sklada za avdiovizualne medije, čemur so najbolj nasprotovali poslanci SDS in NSi. Poslanska skupina SDS je namreč ob tem pripravila svoje dopolnilo, po katerem bi ustanovili poseben sklad za medije na sploh, ne le za del njih.

Predsednik Kučan sprejel Sokolova

01. 03. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je sprejel predsednika bolgarskega narodnega sobranja Jordana Sokolova, ki se na povabilo predsednika DZ Boruta Pahorja mudi na dvodnevnem uradnem obisku v Sloveniji. V pogovoru predsednika Kučana s predsednikom bolgarskega parlamenta Sokolovim je bil največji poudarek dan izmenjavi pogledov na institucionalne reforme in procesu širitve EU, kot tudi aktualnemu dogajanju v Srbiji, na Kosovu in v Makedoniji.

Trst pripravljen na vrh G-8

28. 02. 2001 00.00

Trst se pospešeno pripravlja na vrh ministrov za okolje skupine G-8 (sedem industrijsko najbolj razvitih držav na svetu in Rusija), ki bo od 2. do 4. marca. Zaradi vrha bo v prihodnjih dneh v mestu veljal poseben prometni režim, v mestnem jedru pa bo gibanje omejeno. Sicer tržaški dnevnik Il Piccolo v današnji izdaji piše o varnostnih ukrepih ob robu vrha G-8, saj v Trstu v prihodnjih dneh pričakujejo okoli 10.000 protestnikov proti globalizaciji, ki bodo v soboto v mestu priredili manifestacijo.

Elektronski nos odkriva tuberkulozo

27. 02. 2001 00.00

Kmalu bo mogoče uporabljati poseben aparat, ki bo na podlagi analize diha odkrival tuberkulozo in druge infekcijske bolezni. Kot je povedal Joseph Stretter iz tehnološkega inštituta Illinois v Chicagu, naj bi aparat z vzdevkom "elektronski nos" najprej klinično testirali, nato pa naj bi ga začeli tudi redno uporabljati.

Letos še več stare glasbe

25. 02. 2001 00.00

Petič zapored bo v okviru Festivala Brežice drugo polovico letošnjega julija potekal pester program stare glasbe. Umetniški vodja in direktor festivala Klemen Ramovš zagotavlja, da je vse nared za 16 koncertov, ki bodo obogatili poletno kulturno ponudbo v regijah med Ljubljano in Zagrebom. V Viteški dvorani Posavskega muzeja Brežice, v kostanjeviški Samostanski cerkvi in na gradu Mokrice bodo od 14. do 28. julija nastopili priznani umetniki iz Nizozemske, Velike Britanije, Avstrije, Češke, Italije, Nemčije in Belgije, poseben program pa pripravljajo še slovenski in avstrijski glasbeniki. Letos bo država partnerica brežiškega festivala Nizozemska, zato bodo največ koncertov izvedle prav njihove skupine. Posebnost bo svetovna premiera nizozemskih del iz arhivov v Parizu in Zürichu na otvoritvenem večeru. Osrednji koncerti bodo letos še vedno v drugi polovici julija, že leta 2002 pa jih bodo zaradi poslovnih interesov ter želja obiskovalcev dokončno prestavili na prvo polovico julija.

Nadaljevanje konference na Bledu

24. 02. 2001 00.00

Na Bledu se danes nadaljuje mednarodna konferenca o demokraciji, človekovih pravicah ter varstvu etničnih in verskih manjšin v JV Evropi, ki jo v okviru Pakta stabilnosti za JV Evropo organizira nevladna organizacija ISCOMET s sedežem v Mariboru. Več kot sto strokovnjakov, politikov, verskih dostojanstvenikov iz držav JV Evrope in mednarodnih organizacij razpravlja o dosežkih in pomanjkljivostih v razvoju demokracije, obnovi in zaščiti kulturne dediščine manjšin ter prispevku verskih skupnosti k spravi. Slovenija v prvi polovici leta sopredseduje prvemu delovnemu omizju pakta stabilnosti, to je omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

Prvi telefonski klic iz vesolja

24. 02. 2001 00.00

V času nedavne odprave ameriškega vesoljskega raketoplana Atlantis, ki je na Mednarodno vesoljsko postajo (MVP) dostavil prvi znanstveni modul Destiny, je prišlo do še enega zgodovinskega dogodka, ki pa v uradnem programu odprave ni bil predviden. Astronavtka Marsha Ivins je 10. februarja prvikrat v zgodovini človeštva neposredno iz vesoljskega plovila dvakrat telefonirala na Zemljo.

Pomoč proizvajalcem hrane

24. 02. 2001 00.00

Madžarska vlada je sklenila, da bo letos iz državnega proračuna namenila 191 milijard forintov (približno 1,4 milijarde mark) pomoči proizvajalcem hrane. To je nominalno za 52 milijard forintov več kot v letu 2000, ob upoštevanju desetodstotne stopnje rasti cen življenjskih potrebščin v lanskem letu pa se bo državna pomoč za madžarsko živilsko industrijo realno povečala za 38 milijard forintov. V okviru regionalnega razvoja bo na voljo dodatnih 23 milijard forintov, upravičenci pa bodo lahko zaprosili tudi za sredstva predpristopne pomoči iz programa EU Sapard.