poseg v prostor

Pri obravnavi novega zakona o nalezljivih boleznih poudarili pomen DZ pri sprejemanju ukrepov
03. 02. 2022 13.16
Državni zbor je danes opravil prvo obravnavo predloga novele zakona o nalezljivih boleznih. Večina poslanskih skupin je napovedala, da ga bodo na petkovem glasovanju podprli, v nadaljevanju zakonodajnega postopka pa ga bodo poskušali izboljšati. Med drugim so izpostavljali pomen jasne določitve parlamentarnega nadzora pri sprejemanju ukrepov.

Zakon o preprečevanju pranja denarja v DZ. 'Gre za mini državni udar'
01. 02. 2022 14.22
DZ je opravil drugo obravnavo predloga novega zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, o katerem bo glasoval v sredo. Čeprav vlada zagotavlja, da se z njim ne posega bistveno v sedanji sistem, opozicija opozarja na prevelik poseg v varstvo osebnih podatkov in preširoka pooblastila inšpekcijskem postopku. V koaliciji KUL načrtujejo tudi vložitev zahteve za presojo ustavnosti. "Zamislite si, da bi o vaši zasebnosti odločali ministri Hojs, Šircelj in Dikaučič," pravijo v SAB. Predlog podpirajo v SDS in NSi, zadržani so celo v SNS, v Konkretno in poslanski skupini DeSUS pa se še niso odločili. Nekdanji direktor urada za preprečevanje korupcije in pranja denarja Klaudijo Stroligo pa opozarja, da gre za "mini državni udar".

Vlada sprejela predlog za prepoved frackinga
12. 01. 2022 08.39
Vlada je na dopisni seji sprejela predlog novele Zakona o rudarstvu, ki predvideva tudi prepoved obsežnega hidravličnega lomljenja, t. i. franckinga. Toda pri Levici so opozorili, da je vlada prepovedala le obsežni fracking, dovoljuje pa manj obsežnega in tako je znova podprla britansko korporacijo Ascent Resources za pridobivanje plina v Petišovcih, saj da gre tam za manjši poseg v okolje. Predlog zakona med drugim prinaša tudi jasnejšo ureditev nekaterih vprašanj v zvezi z ugasnitvijo rudarskih pravic, pa tudi ureditev pridobivanja mineralnih surovin ob izvajanju gradbenih del in opredelitev posebnosti pri izvedbi državnih projektov.

Komisija državnega zbora predlagala revizijo koncesije za srednjo Savo
10. 12. 2021 20.25
Komisija državnega zbora za nadzor javnih financ je na predlog stranke Levica računskemu sodišču sklenila predlagati, da opravi revizijo sklepanja in vsebine koncesijske pogodbe za rabo vode za proizvodnjo električne energije na delih Save od Ježice do Suhadola. Revizija naj se osredotoči na zakonitost, pravilnost in smotrnost sklepanja pogodbe in njene vsebine. Komisija je predlog potrdila s šestimi glasovi za in nobenim proti.

'Z gradbenim zakonom se odpovedujemo arhitekturni stroki'
07. 12. 2021 12.49
Pred sprejetjem novega gradbenega zakona so poslance k razmisleku ponovno pozvali v Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije, saj se po njihovem mnenju z zakonom kot družba dolgoročno odpovedujemo arhitekturni stroki. Pooblaščeni inženirji in Inženirska zbornica Slovenije pa, nasprotno, predlog zakona pozdravljajo. :

Predlog protipoplavne zaščite razburja Kostanjevičane: 'Gre za grob poseg v naravno dediščino'
16. 11. 2021 06.00
Med prebivalci Kostanjevice na Krki je še vedno živ spomin na katastrofalne poplave, ki so že večkrat prizadele t. i. dolenjske Benetke. Spomnimo se leta 2010 ali 2014. Ob vsakem deževju še vedno s strahom gledajo v nebo. A predlog, ki predvideva kombinacijo nasipov, zidov in prestavljivih montažnih sten, razburja domačine, ki so se združili v civilno iniciativo.

Glede prevlade javne koristi nad javno koristjo ohranjanja narave prakse še ni
15. 11. 2021 08.11
Društvo za preučevanje rib je prepričano, da je sodba upravnega sodišča razgalila nedopustne in pomanjkljive prakse odločevalcev pri odločanju o posegih v naravo. Izpostavili so tudi, da je minister Vizjak s svojimi izjavami vršil nedopusten pritisk nad strokovnimi službami. Na okoljskem ministrstvu odgovarjajo, da ne gre za nobeno nedopustno prakso, saj prakse na tem področju Slovenija še nima, zavračajo pa tudi očitke na Vizjakov račun in poudarjajo, da se je minister iz zadeve izločil.

Odprava vladne odločbe o prevladi druge javne koristi v zadevi HE Mokrice
03. 11. 2021 17.43
Upravno sodišče je odpravilo odločbo vlade o prevladi druge javne koristi nad koristjo ohranjanja narave v postopku pridobivanja integralnega gradbenega dovoljenja za Hidroelektrarno Mokrice. Z ministrstva za okolje so sporočili, da so zadevo vrnili v ponovni postopek. Na odločitev upravnega sodišča v zadevi HE Mokrice so se odzvali tudi v družbi Hidroelektrarne na spodnji Savi in dejali, da verjamejo, da bo ponovni postopek prevlade javne koristi izveden kar najhitreje, s tem pa posledično tudi pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?
12. 10. 2021 06.00
Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

Sodišče odpravilo odločbo inšpektorata, da je Eko Resort črna gradnja
06. 10. 2021 15.30
Šest let se Matjaž Zorman, lastnik glampinga Eko Resort pod Veliko Planino, že bori z okoljskimi inšpektorji okoli tega, ali so objekti tam postavljeno legalno ali ne. Zadevo je zdaj obravnavalo Upravno sodišče, ki je ugotovilo, da inšpektorat ni odgovoril na ključno vprašanje – ali Zorman za postavljene lesene hišice sploh potrebuje gradbeno dovoljenje. Sodišče inšpektoratu očita, da je ignoriral predlagane dokaze s strani lastnika o tem, da so objekti pravzaprav mobilne enote in da so bili postavljeni v času, ko je na tem zemljišču še veljal drugačen prostorski načrt.

Uporabniki Metelkove nasprotujejo spremembam OPN
10. 09. 2021 15.59
Mestna občina Ljubljana (Mol) v predlogu sprememb Občinskega prostorskega načrta (OPN) predlaga spremembe tudi na območju Metelkove. Enotno območje AKC Metelkova mesto želi razdeliti na dve prostorski enoti, pri čemer predlog na novi enoti predvideva gradnjo prizidka hostla Celice in parkirne hiše. Uporabniki AKC Metelkova predlogu nasprotujejo.

Županja občine Semič, ki v cepiva ne verjame: To je terapija v fazi preizkušanja
24. 08. 2021 17.20
V zadnjem času se zaostruje retorika med stroko, tistimi, ki cepljenje podpirajo, in nasprotniki cepljenja. Dvome o uspehu cepiva, cepljenju in ukrepih pa ima tudi županja občine Semič Polona Kambič, na družbenih medijih pa aktivno deli številne teorije zarot. Sama pravi, da se zavzema za pravilno informiranje, a njene objave kažejo drugačno sliko.

Spisane že tri interpelacije: očitki letijo na Dikaučiča, Vizjaka in Kustečevo
18. 08. 2021 08.53
Kot kaže, nas čaka pestra politična jesen, opozicija je napovedala že tri interpelacije, razmišljajo tudi o četrti. Poleg interpelacije ministrice za šolstvo Simono Kustec ima stranka LMŠ že spisano interpelacijo zoper ministra za okolje in prostor Vizjaka in ministra za pravosodje Dikaučiča. Očitki Dikaučiču se nanašajo na imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev, očitki Vizjaku pa na, kot pravi opozicija, "okoljsko in širše družbeno škodljiv" zakon o vodah. V koaliciji vidijo napovedane intepelacije kot nov poskus rušenja vlade. Vodja poslancev SMC ocenjuje, da stranke opozicije med seboj kar tekmujejo, kdo bo hitrejši in razdiralnejši.

Zmaga za nasprotnike: izdaja gradbenega dovoljenja za HE Mokrice ostaja zamrznjena
16. 07. 2021 11.24
Vrhovno sodišče je zavrnilo pritožbo družbe HESS – Hidroelektrarne na Spodnji Savi, ki je kot stranka z interesom, skupaj s soinvestitorskima družbama Infra in Eles, skušala izpodbiti zamrznitev izdaje gradbenega dovoljenja za HE Mokrice. Gre za nov pomemben korak v prizadevanjih proti začetku gradnje novega energetskega objekta, ki je škodljiv za reko Savo, življenje v in ob njej oziroma je naravovarstveno in okoljevarstveno nesprejemljiv, poudarjajo v Društvu za preučevanje rib.

Soočenje zagovornikov in nasprotnikov: kaj pomeni glas za in kaj proti?
08. 07. 2021 15.23
O čem bomo glasovali na nedeljskem referendumu? Je novela Zakona o vodah tako škodljiva, da je usoda vode v rokah državljanov in državljank, kot trdijo pobudniki referenduma? Bodo na obrežjih rek, jezer, morja nenadzorovano zrasli novi hoteli, restavracije, bencinski servisi? Je ogrožen dostop do obale? Ne drži, trdijo predlagatelji zakona, ki poudarjajo, da so novelo zakona predlagali, da okrepijo varovanje ustavne pravice do kakovostne vode, na priobalnih zemljiščih bo možno graditi le enostavne objekte, če to dopuščajo občinski prostorski načrti.

Ministrstvo: Pozno obveščanje DSO o glasovanju je bila nenamerna napaka
05. 07. 2021 06.49
Gibanje za pitno vodo ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve očita, da je nedopustno oviralo stanovalce domov za starejše pri njihovem uresničevanju volilne pravice na referendumu o noveli zakona o vodah. Ministrstvo je domove, kot so navedli, o možnosti glasovanja varovancev po pošti obvestilo tik pred iztekom roka za prijavo. Na ministrstvu odgovarjajo, da je šlo za človeško napako, in nikakor za načrtno ali namerno oviranje referenduma.

Podporniki in nasprotniki novele zakona o vodah ostajajo na različnih bregovih
29. 06. 2021 06.48
Današnje soočenje zagovornikov in nasprotnikov novele zakona o vodah pri predsedniku države Borutu Pahorju je izpostavilo različna mnenja o zakonu, o katerem bodo državljani odločali na referendumu. Zagovorniki so prepričani, da bo zakon izboljšal ali vsaj ne bo poslabšal stanja voda, nasprotniki pa opozarjajo na različne možnosti interpretacije.

Na Jesenicah nejevoljni zaradi nedovoljenega odlaganja gradbenega materiala
23. 06. 2021 15.32
Občina Jesenice in tamkajšnji medobčinski inšpektorat opozarjata, da na območju Hrušice na zemljišču v državni lasti zasebnik brez dovoljenj izkopava gramoz, ga prodaja kot gradbeni material in izkopane jame zasipa z gradbenimi odpadki, ki nastajajo ob nadgradnji gorenjske železniške proge.

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?
10. 05. 2021 07.05
Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

29 drogov na Trgu republike: predstavljajo oviro med dvema kulturnima spomenikoma
28. 04. 2021 18.47
Čez noč se je na robu Trga republike, med trgom in državnim zborom, pojavilo 29 desetmetrskih drogov za zastave. Tja jih je postavila Mestna občina Ljubljana, in sicer za namene predsedovanja Slovenije Svetu Evropske unije. Na njih bodo visele zastave držav članic. A stroka upa, da gre res za začasen poseg, saj drogovi predstavljajo ločnico med Trgom republike in parlamentom, pri čemer sta sicer neločljivo povezana.

Pobudniki referenduma o zakonu o vodah državljane pozivajo k dejanjem
20. 04. 2021 08.00
Pobudniki referenduma o zakonu o vodah, zbrani v pobudi Za pitno vodo, so ob začetku zbiranja podpisov danes pozvali državljane, naj izkoristijo priložnost in s svojim dejanjem vplivajo na dogajanje v državi. "Vsak državljan lahko nekaj naredi. Ne jamrajte, ne pravite, da se ne da. Zdaj je priložnost, zberimo te podpise," je dejal Uroš Macerl.

Policijska ura kot hišni pripor
30. 03. 2021 12.04
Pred nami je novo zaostrovanje, zato ukrep omejitve gibanja v nočnem času oziroma tako imenovana policijska ura ostaja v veljavi, čeprav jo imamo v Sloveniji že skoraj pol leta. V informativni oddaji Preverjeno smo spremljali policijske patrulje v Ljubljani, Kranju in Celju, ki so v prejšnjem tednu nadzirale omejitev gibanja od 21. do 6. zjutraj.

Škoda zaradi nezakonitega odklopa elektrike v Eco Resortu presega 300.000 evrov
16. 02. 2021 19.24
Pooblaščenec družbe Palimeri, ki ji je inšpektorat za okolje in prostor oktobra 2019 nezakonito odklopil elektriko v turističnem naselju Slovenia Eco resort v Godiču pri Kamniku, je na ministrstvo za okolje podal zahtevo za izločitev uradne osebe, ki je bila odgovorna za odklop. Škoda zaradi odklopa sicer po oceni lastnika presega 300.000 evrov.

Zaradi prekomernega gledanja v ekran pri otrocih narašča kratkovidnost
14. 02. 2021 07.10
Zaradi izrazitega naraščanja kratkovidnosti v populaciji, ki naj bi do leta 2050 prizadela že pet milijard ljudi, stroka že nekaj let bije plat zvona. Izdatna digitalizacija, v katero nas je prisilila epidemija, pa to težavo še dodatno povečuje. V Aziji so nedavno izvedli obsežno raziskavo o učinkih šolanja na daljavo, rezultati pa so zaskrbljujoči: delež kratkovidnosti med 6- do 8-letnimi otroki se je v času 'lockdowna' povečal za 1,4- do 3-krat bolj kot prejšnja leta.

Muzej norosti se mora izseliti iz gradu Cmurek
01. 02. 2021 12.33
Muzej norosti se mora izseliti iz prostorov gradu Cmurek na Tratah, kjer deluje od leta 2014. Upravljavec mu je odredil izselitev v 30 dneh zaradi domnevno pomanjkljive varnosti in samovoljnega poseganja v objekt, v muzeju pa razumejo očitke kot zlorabo okoliščin za uničenje lokalne iniciative.

Za učitelje obvezne maske in testiranje, šole z navodili staršem
21. 01. 2021 07.05
Učenci prve triade osnovne šole se prihodnji teden v devetih regijah zaradi izboljšanja epidemioloških razmer vračajo v šolske klopi, vendar pod strogimi ukrepi, ki jih opredeljuje model C. Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je ob začetku lanskega poletja objavilo modele in priporočila za izvajanje dejavnosti v izobraževalnih ustanovah. Kaj konkretno torej prinaša model C in kako bo potekal pouk za najmlajše šolarje? Sviz medtem poziva ministrico, naj prekliče obvezno testiranje.

Sodišče glede odklopa elektrike Eco resortu pritrdilo podjetju
14. 01. 2021 09.30
Upravno sodišče je ugodilo tožbenemu zahtevku družbe Palmieri, ki ji je inšpektorat za okolje in prostor oktobra 2019 odklopil elektriko v turističnem naselju Slovenia Eco resort v Godiču pri Kamniku. Kot so sporočili iz družbe, daje sodba tudi vse pogoje za vložitev odškodninskega zahtevka.

(Ne)kulturna demontaža in vojna z mediji
21. 12. 2020 06.06
Ni pomembno, si revizor ali zbiratelj, imaš izkušnje in znanje, vizijo in mednarodni ugled, ključna je barva, pa si, čeprav ti stroka prilepi rdeči karton, odslej direktor osrednjih nacionalnih kulturnih institucij. Kompetence, izkušnje in znanje ne štejejo, stroko se presliši. Vlada oziroma kulturni minister Vasko Simoniti imata svojo agendo. Razrešitve upornih, neposlušnih, (namerni) ponavljajoči razpisi, spremembe ustanovitvenih aktov vsled političnega kadrovanja, psovke in diskreditacije, celo ustavitev financiranja. Če je premier napovedal vojno z mediji, mu v takšnem tempu sledi kulturni minister z demontažo kulture. Ne ustavijo ga ne pisma podpore, ne peticije, ne protesti.

Veliko olajšanje: DZ soglasno sprejel zakon o finančni razbremenitvi občin
07. 12. 2020 18.23
Državni zbor je soglasno, z 81 glasovi za in nobenim proti, sprejel zakon o finančni razbremenitvi občin. Ta bo občinam v letu 2021 prinesel za več kot 70 milijonov evrov finančne razbremenitve. Kot je danes ocenil minister za javno upravo Boštjan Koritnik, gre za pomemben premik v finančni samostojnosti slovenskih občin.

Tina Turner izdala priročnik za samopomoč in se zahvalila možu
03. 12. 2020 08.53
Legendarna pevka je v knjigi, ki izide v prvih dneh decembra, spregovorila o življenjskem popotovanju, preprekah in izzivih ter bralcem ponudila nekaj nasvetov, kako premagati ovire in najti srečo v svojem življenju. V knjigi pa se je dotaknila tudi trenutkov, ko je spoznala moža, ki je od nje mlajši kar šestnajst let.