posekali

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?
17. 02. 2022 06.00
Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Ujme in lubadar podrli za 8000 olimpijskih bazenov lesa
07. 02. 2022 06.00
V zadnjih osmih letih so morali v slovenskih gozdovih posekati za 8000 olimpijskih bazenov, polnih lesa, poškodovanega v žledu, vetrolomih in snegolomih, nato ga je načel še smrekov lubadar. Usoda naših gozdov je negotova zlasti zaradi podnebnih sprememb. V prihodnjih desetletjih se bo smreka umikala na višja območja, v težavah je tudi bukev. Naši gozdovi bi lahko bili čez 50 let bolj podobni mediteranskim.

Iz gozdov ukradli 100 kamionov državnega lesa
02. 02. 2022 06.00
Več kot tisoč kubičnih metrov lesa vsako leto izgine iz državnih gozdov. Največ pokradenega lesa iz gozdov v lasti države, ki se razprostirajo na 12 odstotkih površine Slovenije, so zabeležili v letu 2020, ko so izmaknili kar za 100 polnih tovornjakov lesa. Večinoma morajo storilci najprej drevesa posekati in jih s tovornjaki izvleči iz gozdov. Zato je vprašanje, kako lahko takšna dejanja ostanejo neopažena. Sodnih epilogov skorajda ni. Ukraden les iz slovenskih gozdov konča tudi v Avstriji in Italiji.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev
01. 02. 2022 06.00
Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Na Mariborskem Pohorju se pripravljajo na Zlato lisico
14. 12. 2021 12.44
Mariborsko Pohorje bo čez 26 dni gostilo tekmovanje alpskih smučark za 58. Zlato lisico. Beli cirkus se bo v mestu ob Dravi ustavil po dveletnem premoru, ko si je lisica v letih 2020 in 2021 rezervni brlog poiskala v Kranjski Gori. Tokrat mariborski prireditelji pričakujejo, da bodo smučarke tekmovale na klasični progi s ciljem na Snežnem stadionu.

Genska napaka dviga ceno: hlod gorskega javorja rebraša prodali za 32 tisoč evrov
10. 12. 2021 20.27
Si predstavljate, da bi za hlod odšteli skoraj 32 tisoč evrov? Za to rekordno vsoto je bil na dražbi prodan gorski javor rebraš z območja Novega mesta. Kupili so ga kupci iz Nemčije, ki bodo les uporabili za izdelavo vrhunskih glasbil ter opremljanje luksuznih plovil in avtomobilov. In kaj je razlog za tako visoko ceno? Verjeli ali ne – genska napaka na drevesu, ki je med kupci izjemno zaželena.

Kobilice, meduze, črvi: superživila prihodnosti
17. 11. 2021 06.00
Evropska komisija je kot novo živilo odobrila kobilice selke. Žuželke, nekoč znane po tem, da so uničile ves pridelek, se zdaj pojavljajo kot alternativen vir beljakovin, ki bi lahko olajšal prehod na bolj trajnosten prehranski sistem. Že lani so med živila uvrstili posušene ličinke velikega mokarja, ki naj bi jih uporabljali kot prigrizek ali sestavino za piškote in testenine. Znanstveniki zdaj menijo, da bi na naše krožnike morale tudi meduze, ki da niso le zdravo živilo z nizko vsebnostjo maščob, ampak tudi trajnostni vir hrane.

Na Mariborskem Pohorju začeli sečnjo dreves za novo smučarsko progo
15. 11. 2021 17.08
Delavci Slovenskih državnih gozdov so pričeli s sečnjo in spravilom drevja med kočo Luka in Trikotno jaso na Mariborskem Pohorju. Načrtujejo, da bodo posekali 420 dreves, saj bo na tem območju nastala novo smučarska proga med vrhom Habakuka in Trikotno jaso. Primerna bo za izvedbo tekem svetovnega pokala, če bo v dolini primanjkovalo snega.

Nova uredba bi omogočila posege v pragozd: 'Zelena luč za uničenje zadnjih koščkov prvobitne narave'
27. 03. 2021 09.34
Vlada z uredbo s področja gozdarstva uvaja spremembe, s katerimi bo prižgala zeleno luč za uničenje še zadnjih koščkov prvobitne slovenske narave, opozarjajo strokovnjaki in okoljevarstvene organizacije. Na kmetijskem ministrstvu pojasnjujejo, da tako rešujejo problematiko širjenja podlubnikov iz gozdnih rezervatov v okoliške gospodarske gozdove in preprečujejo gospodarsko in ekološko škodo lastnikov gozdov. A stroka, ki sicer lastnike gozdov razume, tej uredbi nasprotuje, saj je ''potrebno reševanje problemov od primera do primera, nikakor pa ne z uredbo, kakršna je v obravnavi, ki zajema kar vse rezervate naenkrat''.

Hrvaški gozdarji v slovenskem gozdu sekali na črno
05. 03. 2021 19.58
Hrvaški gozdarji so na eni od t. i. Tomšičevih parcel na vzhodnem pobočju Snežnika, ki je v lasti državne gozdarske družbe Slovenski državni gozdovi, na črno posekali približno 85 kubičnih metrov pretežno smrekovega lesa. Okoliščine sta si že ogledali policija in gozdarska inšpekcija.

Več kot 13.000 evrov za deblo gorskega javora
18. 02. 2021 12.45
Letos je potekala že 15. licitacija vrednejšega lesa. In preden v peč vržete neznano poleno, bi bilo smotrno preveriti, za kakšno drevo gre, v nasprotnem primeru lahko samo upate, da ni gorski javor. Največ so namreč dobili ravno za gorski javor rebraš, in to kar 11.575 evrov. Na kubični meter. A kot pravijo, so bila tudi ostala drevesa dobro ocenjena, povprečna cena odkupa pa znaša 263 evrov na kubični meter.

'Naredili večino dostopnih cest za drugi tir'
28. 12. 2020 10.45
V konzorciju podjetij Kolektor CPG in Euro-Asfalt so zaključili že 22 od skupno 24 dostopnih cest za projekt drugega tira. Ostali dve naj bi bili končani do konca februarja 2021. Kot smo že poročali, se namreč v zvezi s tem projektom zopet odpira vprašanje številnih aneksov, ki jih zahteva to podjetje.

Nemška policija preiskuje izginotje lesenega kipa v obliki penisa
01. 12. 2020 18.55
Bavarska policija preiskuje skrivnostno izginotje dvometrskega lesenega kipa v obliki penisa, ki je v zadnjih letih postal prava lokalna znamenitost. A tudi od kod in zakaj se je kip pojavil je zavito v skrivnost, lokalne govorice pravijo, da naj bi šlo za darilo ob rojstnem dnevu.

Papeško državo bodo okrasili z več kot tri tisoč okraski
29. 11. 2020 20.17
Vsa uradna okrasitev Vatikana bo letos slovenska. Ustvarjati jo je pomagalo kar 400 prostovoljcev z vseh koncev države. Veliko smreko in še 42 manjših smrek bodo okrasili z več kot tri tisoč okraski, ki so jih prostovoljci izdelovali več tednov. Na desetine škatel so naložili na tovornjak, v Vatikanu pa jih bo prevzela floristka Sabina Šegula, ki ima z božično krasitvijo papeške države že dolgoletne izkušnje.

V Bruslju postavili 18-metrsko božično drevo
23. 11. 2020 15.33
V Bruslju so uspešno okrasili 18-metrsko božično drevo, ki že stoji na trgu Grand Placea v središču mesta. Belgijska prestolnica bo v letošnjem letu zaradi epidemije covida-19 organizirala le dva božična dogodka, in sicer omenjeno postavitev smreke oziroma prižig njenih lučk ter božične jasli.

Covid-19 vplival na zamik dneva okoljskega dolga
14. 08. 2020 14.29
Pandemija covida-19 je povzročila, da je močno upadla tudi človeška aktivnost. Letos se je dan okoljskega dolga premaknil za več kot tri tedne naprej v primerjavi z lanskim letom. Na ta dan sicer človeška vrsta v tistem letu porabi vse naravne vire, ki jih Zemlja lahko obnovi – kar vključuje tudi sposobnost naravnih ekosistemov, da absorbirajo emisije ogljika iz gorenja fosilnih goriv.

Predsednika ZDA najbolj skrbi varovanje spornih spomenikov
07. 07. 2020 08.38
Krištof Kolumb v Baltimoru je zadnji v seriji ameriških spomenikov, ki so padli ob protestih proti rasizmu in policijskemu nasilju. "Upor je zajel tudi zagovornike bele nadvlade, lastnike sužnjev, izvajalce genocida in kolonizatorje," sporočajo protestniki. Ta val skuša na svoj mlin preusmeriti Donald Trump, predsednik, ki za politično preživetje vneto podpihuje kulturne delitve v ZDA.

Trilogija Alvin in veverički za začetek počitnic
25. 06. 2020 14.07
Animirani film Alvin in veverički si boste lahko ogledali v času od petka, 26. junija, do nedelje, 28. junija, ob 20. uri na OTO. Glasbeno nadarjeni veverički se bodo podali na nove dogodivščine in vam pričarali nepozaben začetek počitnic.

Rekordna licitacija: kar dva hloda prodana za 29.000 evrov
19. 02. 2020 15.45
Tudi na letošnji licitaciji vrednejšega lesa se je kot najbolj zaželen izkazal gorski javor rebraš, ki je dosegel ceno 14.400 evrov za kubični meter. Povprečna cena je znašala 265 evrov za kubični meter lesa, skupno pa sta na licitaciji zakrožila dva milijona evrov. Količina hlodov je bila rekordna, licitacije pa so se udeležili številni novi kupci iz tujih držav. Največ lesa je kupil Kitajec.

Na Češkem odkrili več kot 7000 let star vodnjak, najstarejši leseni izdelek, kadarkoli odkrit
09. 02. 2020 18.31
Češki arheologi so odkrili 7200 let star leseni vodnjak, za katerega verjamejo, da predstavlja najstarejši leseni izdelek, kadarkoli odkrit na svetu. Visok je 140 centimetrov, odkrili pa so ga lansko leto med gradnjo avtoceste blizu češkega mesta Ostrov.

Višje sodišče: država mora Nadškofiji Ljubljana izplačati 22 milijonov evrov odškodnine
24. 10. 2019 09.37
Višje sodišče v Ljubljani naj bi odločilo, da mora Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS zaradi dolgotrajnega vračanja po drugi svetovni vojni nacionaliziranih gozdov na območju Mozirja in deloma tudi Pokljuke Nadškofiji Ljubljana v 15 dneh izplačati skoraj 22 milijonov evrov.

Neurje na Muti in v Vuzenici: bi bile lahko posledice manjše?
26. 08. 2019 16.49
V neurju, ki je pustošilo minuli konec tedna, so jo posebej slabo odnesle koroške občine: zalilo je več hiš in cest, sprožili so se zemeljski plazovi in ogrozili hiše, zamašili so se odtoki. Gasilci in gradbeniki so še vedno na delu. Župana Mute in Vuzenice ocenjujeta, da bo celotna sanacija trajala še vsaj mesec dni. Poleg tega ju močno skrbijo padavine, ki se še niso končale.

Pri nas raste 627 milijonov dreves, lesna vrednost ocenjena na 21 milijard evrov
29. 05. 2019 14.33
Direktor zavoda za gozdove Damjan Oražem je na novinarski konferenci ob tednu gozdov izpostavil, da so v 25 letih javne gozdarske službe največji izziv predstavljale naravne ujme – žledolom in vetrolom. Pravi, da so gozdovi, v katerih raste okrog 627 milijonov dreves, danes v boljšem stanju kot pred 25 leti. Ocena lesne vrednosti je v tem obdobju zrasla iz 14 na 21 milijard evrov.

S Falske pečine na cesto zgrmela dva kubična metra preperele hribinske mase
10. 05. 2019 13.36
Zaradi podora s Falske pečine je za ves promet do nadaljnjega zaprta cesta na odseku med Rušami in Puščavo. Obvoz je urejen po vzporedni glavni cesti med Koroškim mostom v Mariboru in Ruto. V lokalnem okolju sicer že nekaj časa opozarjajo na nevarnosti omenjene regionalne ceste.

Macron želi Notre-Dame obnoviti v petih letih, Francoze pozval k ukrepanju
16. 04. 2019 04.36
Francoski predsednik Emmanuel Macron je v nagovoru naroda dejal, da želi Notre-Dame obnoviti v petih letih. Francoski milijarderji so sicer ponudili že več sto milijonov za rekonstrukcijo katedrale. Ugotovili so, da je za rešitev ogrodja in slavnih stolpov pariške dame bilo ključnih od 15 do 30 minut.

V Tivoliju bodo posekali več kot 70 dreves, med obiskom gozda bodite previdni
21. 01. 2019 07.35
V gozdu med Tivolijem in vilo Marija Vera bodo posekali 74 dreves. 60 jih je okuženih z glivami, da les že trohni, še 14 pa jih je treba odstraniti, da bo mlado drevje lahko uspešno nadomestilo staro. Obiskovalci gozda se območju izogibajte in imejte pse na vrvicah.

'Že mogoče, da je konec, ampak jaz ne bom nikoli imel miru'
17. 11. 2018 07.09
Odpeljan je bil na "polje smrti", potolčen s sekiro in odvržen. To je spomin, ki ga ima na vladavino Rdečih kmerov Yun Bin. Režim je bil zdaj še uradno obsojen genocida, a preživele skrbi, da ljudje ne bodo dojeli sporočila sodbe – če doslej niso bili pripravljeni sprejeti dejstva, da je državi vladal morilski režim.

Slovenec, ki globoko v džungli odkriva davno izgubljena majevska mesta
14. 07. 2018 07.00
Globoko v mehiški džungli, kamor človeška noga nikoli ne stopi, se z mačeto v roki in klobukom na glavi mimo strupenih kač in tarantel prebija mož, ki mu ljudje pravijo slovenski Indiana Jones. Pred leti je skupino arheologov pripeljal do treh davno izgubljenih majevskih mest, zdaj pa smo z njim po sledeh Majev stopili tudi mi.

Pozimi so bolna drevesa še bolj nevarna: ob Ljubljanici posekali mogočna kostanja
28. 11. 2017 18.09
Ob nabrežju Ljubljanice so odstranili mogočna kostanja, ki ju je napadla gliva, ki je povsem razkrojila korenine. Že poleti se je eno takšnih dreves zrušilo samo od sebe, v popolnem brezvetrju. Pozimi, ko so obremenjena tudi s snegom in žledom, pa so bolna drevesa še toliko bolj nevarna.

20 metrov visoka naslednica Melanije že stoji
23. 11. 2017 18.09
20 metrov visoka in 4,5 tone težka smreka bo letos za praznike krasila Prešernov trg. Delavci so jo posekali na domačem dvorišču Ljubljančanke iz Dravelj, ki je smreko za praznike, ker je bila na dvorišču previsoka in bi lahko bila ob močnejšem neurju tudi nevarna, mestu podarila. Njeno pot smo spremljali vse do cilja.