poslanske

Brglez se je odpovedal funkcijam v SD, neuradno se mu obeta podpora Svobode

21. 09. 2022 14.51

Evropski poslanec Milan Brglez se je po tem, ko je predsedstvo SD potrdilo njegovo kandidaturo za predsednika republike, odpovedal funkcijam v stranki in o tem konec tedna obvestil vodstvo stranke. Po neuradnih informacijah STA se tako Brglezu obeta tudi podpora Gibanja Svoboda, ki naj bi o tem odločalo v četrtek.

Konec brezplačne uporabe avtorskih del pri pouku?

21. 09. 2022 09.56

Novela Zakona o avtorski in sorodnih pravicah po besedah šolnikov, znanstvenikov in raziskovalcev nedopustno oži izjemo za znanstveno raziskovanje in uvaja nadomestilo za uporabo avtorskih del za namene ponazoritve pri pouku na daljavo. Predsednica omenjenega odbora pa: Nadomestilo bo določila vlada, ne gre pa za visoke zneske.

Potrjen predlog zakona, ki prinaša prepoved dvojne kakovosti blaga

14. 09. 2022 14.23

Člani odbora DZ za gospodarstvo so na seji soglasno podprli predlog zakona o varstvu potrošnikov, ki v slovenski pravni red prenaša rešitve treh evropskih direktiv. Prav tako so soglasno podprli predlog novele zakona o preprečevanju omejevanja konkurence, ki med drugim uvaja novosti glede sankcioniranja podjetij, ki kršijo zakon.

Prvi uradni predsedniški kandidaturi: Gregor Bezenšek in Janez Cigler Kralj

13. 09. 2022 18.48

Strankarsko neodvisni kandidat Gregor Bezenšek je na državno volilno komisijo vložil dobrih 5600 podpisov volivcev, medtem ko nekdanji minister za delo Janez Cigler Kralj kandidira s podporo osemčlanske poslanske skupine Nove Slovenije. Medtem je nesojena kandidatka Gibanja Svoboda Marta Kos po umiku iz predsedniške tekme zdaj odstopila še kot podpredsednica Golobove stranke. Kaj pa Socialni demokrati; bodo v kandidaturo v zadnjem hipu le prepričali svojega evroposlanca Milana Brgleza?

'Privatna bolnišnica je rezultat desetletij razgradnje javnega zdravstva'

13. 09. 2022 13.40

Na naše poročanje o tem, da bosta delno državni zavarovalnici gradili zasebno bolnišnico v prestolnici, so se že odzvali v vladnih strankah Levica in SD. Iz Levice sporočajo, da je privatna bolnica za elite rezultat desetletij razgradnje javnega zdravstva, iz SD pa, da v zvezi s tem v prihodnjih dneh pričakujejo koalicijski pogovor in pojasnila zdravstvenega ministra.

V središče predsedniške kandidature postavlja solidarnost, krepitev gospodarstva in obrambnih sil

09. 09. 2022 20.16

Svet NSi je soglasno podprl kandidaturo vodje poslancev Janeza Ciglerja Kralja za predsednika republike. V tekmo se tako podaja s podporo stranke in podpisi poslancev, kot poudarja, se je za ta korak odločil, ker "ima ljudi in Slovenijo preprosto rad". Med ključnimi prioritetami navaja solidarnost, krepitev gospodarstva in obrambnih sil.

Uradno: namesto Novakove v boj za predsedniški stolček Cigler Kralj

06. 09. 2022 11.34

Evropska poslanka NSi Ljudmila Novak se ne bo podala v tekmo za predsednico republike, so potrdili v stranki. V tekmo za predsednika se bo podal vodja poslanske skupine NSi in nekdanji minister za delo, Janez Cigler Kralj, je po koncu zasedanja klavzure NSi sporočil predsednik stranke Matej Tonin. Kandidiral bo s podporo stranke NSi in podpisi poslancev, Cigler Kralja je podprla tudi Ljudmila Novak. Tonin je bil po klavzuri stranke kritičen tudi do kandidature Anžeta Logarja, ki je po besedah Tonina "odrinil globoko v levo in na sredino".

Najbolj razvita gospodarstva bi rada Rusijo prisilila, da nafto prodaja po nižji ceni

02. 09. 2022 17.39

Finančni ministri držav skupine G7 želijo uvesti zgornjo mejo za cene ruske nafte, so zapisali v skupni izjavi. Pravijo, da želijo s cenovno kapico na rusko nafto preprečiti, da bi se Moskva okoristila s posledicami vojne v Ukrajini. S to potezo želi sedem najbolj razvitih gospodarstev sveta prisiliti Rusijo, da bi v prihodnosti nafto velikim kupcem, kot je Indija, prodajala po veliko nižji ceni. Rusija pa je že zagrozila, da bo prenehala prodajati nafto vsem državam, ki bodo sprejele cenovno kapico.

Začetek zbiranja podpisov za tri referendumske pobude stranke SDS

01. 09. 2022 07.57

Rok za zbiranje podpisov za razpis zakonodajnih referendumov o predlogu sprememb zakona o vladi, predlogu novele zakona o RTVS in predlogu sprememb zakona o dolgotrajni oskrbi je začel teči. Vse tri referendumske pobude je predlagala stranka SDS. Rok bo potekal do 5. oktobra, do takrat pa je treba zbrati 40.000 podpisov. Stranka je napovedala, da se bodo aktivno vključili v referendumsko kampanjo.

Najranljivejši bodo prejeli enkratni energetski dodatek

31. 08. 2022 06.57

DZ je z 59 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon, po katerem bodo socialno najranljivejša gospodinjstva prejela enkratni energetski dodatek. Ob kritikah, da ne bodo zajeti vsi pod pragom tveganja revščine, vlada zagotavlja, da bo spremljala razmere in morebiti zagotovila dodatno pomoč.

Strelski napad v Uvaldu: Odpustili šefa policije šolskega okrožja

25. 08. 2022 07.36

Načelnik policije, ki je bil odgovoren za odziv organov pregona na streljanju na osnovni šoli Robb v mestu Uvalde v Teksasu, je bil tri mesece po dogodku, odpuščen. Zaslišanje Peta Arredonda zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi, je bilo prvotno predvideno pred mesecem dni, vendar je bilo odpovedano na zahtevo Arredondovega odvetnika, ki je okrožju povedal, da je policijski načelnik upravičen do ustreznega postopka. Arredondo se zaslišanja ni udeležil, saj je dejal, da ga skrbi za lastno varnost.

Zbiranje podpisov za vse tri zakonodajne referendume se bo začelo 1. septembra

03. 08. 2022 16.25

Kot prvi dan za zbiranje podpisov volivcev v podporo zahtevi za razpis zakonodajnega referenduma o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi je podpredsednica DZ Meira Hot določila 1. september, zadnji dan pa 5. oktober. SDS bo v istem roku zbirala 40.000 podpisov tudi za referenduma o Zakonu o Radioteleviziji Slovenija in Zakonu o vladi.

SDS vložila podpise tudi za referendum o Zakonu o dolgotrajni oskrbi

28. 07. 2022 14.02

SDS je vložila 4595 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o spremembi Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki zamika uveljavitev zakona za leto dni, kar je po mnenju SDS škodljivo za starejše. To je že tretja referendumska pobuda SDS, zato pričakujejo, da se bodo vsi referendumi izvedli na enega od volilnih dni. Na ministrstvu za delo so odgovorili na potezo SDS: vlada je zamik izvajanja Zakona o dolgotrajni oskrbi sprejela zato, ker bi uveljavitev zakona, ki ga je sprejela prejšnja vlada, pomenila veliko škodo celotnemu sistemu socialnega varstva starejših.

Po odstopu Draghija Italijo čakajo predčasne volitve

21. 07. 2022 10.49

Po odstopu italijanskega premiera Maria Draghija je predsednik države Sergio Mattarello razpustil oba domova parlamenta. To pomeni, da bodo imeli v Italiji predčasne parlamentarne volitve. Vlada je za datum volitev določila 25. september.

Ukrepi za blažitev draginje: Golob napovedal znižanje DDV za vse energente

20. 07. 2022 07.21

Posvet o ukrepih za blažitev draginje, na katerem so med drugim sodelovali predsedniki vseh parlamentarnih strank, je bil po besedah premierja Goloba konstruktiven in "morda dober temelj za prihodnje, tudi za kakšna druga področja". Vlada namerava interventno zakonodajo opoziciji predstaviti na naslednjem posvetu, predvidoma konec avgusta. Vlada bo predvidoma v četrtek potrdila tudi ukrepe za pomoč socialno ogroženim prebivalcem v času draginje, med katerimi bodo enkratni dodatki, s katerimi bi pokrili razliko med dohodki in pragom tveganja revščine, je povedal minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec. Vrednost izplačil bo skupno okoli devet milijonov evrov.

Začetek poslanskih počitnic

16. 07. 2022 07.35

Za poslance se uradno začenjajo parlamentarne počitnice, ki trajajo do začetka septembra. Prihodnji teden se bo DZ sicer še sestal na izredni seji, nato pa bodo poslanci po pričakovanjih odšli na dopust. Parlamentarne počitnice, ko ni rednih zasedanj DZ in delovnih teles, po poslovniku DZ potekajo od vključno 16. julija do 31. avgusta. V parlamentarnem poslopju pa bodo v tem času potekala nekatera obnovitvena dela.

Odbor DZ za kmetijstvo kritičen do ukrepanja v primeru podjetja Marinblu

15. 07. 2022 12.49

Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je bil ob seznanitvi z rezultati posebnega nadzora v obratu za predelavo rib Marinblu kritičen do počasnega ukrepanja inšpekcije in ker ni prišlo do zaprtja obrata. So pa člani odbora poudarili tudi, da se je treba iz tega primera nekaj naučiti, da se podobne kršitve v prihodnosti ne bodo več dogajale.

DZ: Referendum o noveli zakona o nalezljivih boleznih nedopusten

14. 07. 2022 22.46

Poslanke in poslanci so na izredni seji DZ s 45 glasovi za in brez glasu proti potrdili sklep o nedopustnosti zakonodajnega referenduma o noveli zakona o nalezljivih boleznih. Podprli so ga poslanci Svobode in Levice ter večina poslanske skupine SD. Ostali poslanci SD so se tako kot poslanci SDS in NSi glasovanja vzdržali.

Državni zbor vladni noveli zakona o RTVS prižgal zeleno luč

14. 07. 2022 15.17

Ministrica za kulturo Asta Vrečko se je v izjavi za medije dotaknila poročila Evropske komisije o vladavini prava v Sloveniji, ki se nanaša na slovenski medijski prostor. Kot je poudarila, se na ministrstvu z nekaterimi glavnimi ugotovitvami poročila strinjajo, saj da so tudi sami ugotovili podobne težave. Tudi s predlagano novelo Zakona o RTVS, ki mu je državni zbor na izredni seji prižgal zeleno luč, želijo odpraviti te nepravilnosti.

DZ ratificiral protokola za vstop Finske in Švedske v Nato

14. 07. 2022 17.23

DZ je podprl zakona o ratifikaciji protokolov za vstop Švedske in Finske v zvezo Nato. Proti so glasovali poslanci Levice, ostale poslanske skupine so ratifikacijo podprle. Švedska in Finska, doslej nevtralni državi, sta zaradi spremenjenih varnostnih razmer za članstvo v Natu zaprosili 18. maja, pristopna protokola z njima pa mora ratificirati vseh 30 sedanjih članic zavezništva.

Odbor potrdil predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu

13. 07. 2022 13.58

Odbor za zdravstvo je na nujni seji z devetimi glasovi za, štirimi proti in enim vzdržanim potrdil predlog zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Opozicija ministrstvu očita, da zakon ne bo dosegel svojega namena, nasprotuje mu tudi koalicijska Levica. V stranki so namreč prepričani, da morajo obvarovati javno zdravstvo, saj je to tisto, ki opravi veliko večino storitev, izvede najtežje in najdražje operacije in ki mora poskrbeti za pacienta, ne glede na njegovo materialno stanje ali katero koli drugo okoliščino.

Predlog zakona proti ukrepom pretekle oblasti na odboru dobil zeleno luč

12. 07. 2022 06.34

Predlog zakona o škodljivih ukrepih pretekle oblasti, kot so ga poimenovali predlagatelji, je po tem, ko je na Odboru državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo sprožil burno razpravo, z devetimi glasovi za in šestimi proti v drugi obravnavi dobil zeleno luč. Predlog zakona so v parlamentarni postopek vložili v Inštitutu 8. marec. Sprejeli so tudi vsa dopolnila, ki jih je vložila koalicija. Opozicija napoveduje, da bo ustavnost zakona preverila na ustavnem sodišču.

Ideologija pred zdravjem bolnikov?

12. 07. 2022 06.00

Ima ideologija res lahko prednost pred zdravjem bolnikov, je vprašanje, ki se postavlja, potem ko je Levica odrekla podporo interventnemu zakonu Ministrstva za zdravje. Interventni zakon je med drugim napovedal vojno tudi najbolj boleči točki slovenskega zdravstva - čakalnim vrstam. Skupno na zdravstvene storitve - pregled ali operacijo - čaka nedopustno dolgo 90.000 bolnikov, oziroma 5000 ljudi več kot pred epidemijo. So v koalicijski partnerici po dveh mesecih na to pozabili oziroma dali pred čakajočimi bolniki prednost strankarski ideologiji? Da gre pri neodobravanju financiranja koncesionarjev, ki bi skrajševali čakalne vrste, za absurd, opozarja ugledni kirurg Erik Brecelj. Ta je nasprotovanje Levice označil za 'populizem čez trupla bolnikov'.

Vladnemu predlogu novele zakona o RTVS zelena luč odbora za kulturo

11. 07. 2022 07.38

DZ je na izredni seji odločil, da bo predlog vladne novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), s katerim želi vlada depolitizirati RTVS, obravnaval po nujnem postopku. Tako je glasovalo 49 poslancev, medtem ko jih je bilo proti 24. Odbor DZ za kulturo je nato na nujni seji z devetimi glasovi za in šestimi proti za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku pripravil dopolnjeni vladni predlog novele. Koalicijski poslanci so poudarjali, da bo RTVS z njim depolitizirana, v SDS in NSi pa so podvomili v iskrene namene vlade.

Pri DrogArtu opozarjajo: Previdno na poletnih zabavah

11. 07. 2022 19.34

Nemško vladajočo stranko SPD pretresa škandal z drogami. Na tradicionalni poletni zabavi stranke v Berlinu so z drogo za posilstvo omamili najmanj devet žensk. V stranki so zaradi dogajanja na zabavi ogorčeni in jezni. Poletnega druženja socialdemokratov se je udeležilo okoli tisoč povabljencev, med njimi številni poslanci, pa tudi nemški kancler Olaf Scholz. Dogajanje na zabavi preiskuje tudi policija. O povečanju uporabe drog za posilstvo poročajo tudi s sosednje Hrvaške. Uporaba droge GHB in podobnih psihoaktivnih snovi tudi v Sloveniji ni več neznanka. Te izjemno nevarne droge povzročajo zmedenost in izgubo spomina, v najhujših primerih izgubo zavesti, padec v globoko komo, iz katere je žrtev težko zbuditi, in celo smrt.

200 milijonov težak zakon za zdravstvo že skoraj v celoti usklajen

08. 07. 2022 15.18

Vlada je obravnavala predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu. Ukrepi iz zakonodajnega predloga so težki okoli 200 milijonov evrov in med drugim prinašajo administrativno razbremenitev, prenos dela kompetenc zdravnikov na kader zdravstvene nege, načrtujejo tudi uvedbo ambulant za bolnike brez izbranega osebnega zdravnika. Minister za zdravje je dejal, da je zakon že skoraj v celoti usklajen. Zatika se pri členu, ki po mnenju Levice še vedno izenačuje javne zavode s koncesionarji.

Ali vlada podcenjuje možno krizo, ki nam grozi jeseni?

08. 07. 2022 06.08

Vlada se ne zaveda razsežnosti krize, ki nam grozi jeseni. Še pred poletnimi počitnicami bi morala sprejeti interventni zakon za boj proti draginji, inflaciji ter pomoč gospodarstvu, so bili ostri na tiskovni konferenci opozicijske Nove Slovenije. Vlado pozivajo, naj čim prej pripravi ukrepe za pomoč ranljivim skupinam prebivalcev, ki naj bodo naravnani tudi na srednji razred, ter boj z inflacijo. V stranki menijo, da bi vse te cilje lahko dosegli z znižanjem davka na dodano vrednost. Kaj pravijo na kritiko vlade v največji vladajoči stranki Gibanje Svoboda, je za 24UR ZVEČER povedal vodja poslanske skupine Borut Sajovic, odgovarjal je vodja poslanske skupine Nove Slovenije Janez Cigler Kralj.

Pod Najevsko lipo o moči voditeljev: 'Vidimo, kaj lahko en človek naredi človeštvu'

02. 07. 2022 15.19

Na Ludranskem vrhu nad Črno na Koroškem je potekalo 31. vseslovensko srečanje pod Najevsko lipo. Rdeča nit letošnjega srečanja s številno udeležbo politikov vladajoče koalicije so bili razmisleki o tem, kakšen je dober voditelj. Razlog za izbor teme je vojna v Ukrajini, ki je pokazala, "kaj lahko en človek, en voditelj naredi človeštvu", pa tudi zaradi letošnjih trojnih volitev v Sloveniji. Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je menila, da mora pravi voditelj v ljudeh prepoznati dobro, gostiteljica srečanja Romana Lesjak pa je poudarila pomen stika z ljudmi.

Klakočar Zupančičeva se bo zaradi odsotnosti poslancev posvetovala z vodji poslanskih skupin

30. 06. 2022 17.46

Predsednica državnega zbora bo naslednji teden opravila posvet z vodji poslanskih skupin o delu DZ. Med njo in poslanci se je na seji zaiskrilo, ko je naštela, kdo izmed odsotnih poslancev se ni opravičil. Poslanci so jo pozvali, naj ne vzpostavlja novega reda in ostane pri tem, da navede le tiste, ki so odsotnost opravičili.

Parlamentarna preiskava: nezakonito financiranje ali zastraševanje 'nepravih'?

30. 06. 2022 15.15

DZ je odredil parlamentarno preiskavo o politični odgovornosti nosilcev javnih funkcij zaradi suma nezakonitega financiranja kampanje strank za zadnje volitve v DZ preko delovanja izdajateljev medijev v lasti ali delni lasti oz. z vplivom političnih strank, članov organov strank in izdajateljev medijev v lasti subjektov iz tujine.