posledice bolezni

Klopi prežijo na nas, Slovenci smo po številu bolnikov z boreliozo prvi na svetu
02. 07. 2016 07.00
Slovenija močno izstopa po številu bolezni, ki jih prenašajo klopi. Najpogostejši sta meningoencefalitis in lymska borelioza. Pri boreliozi smo po številu bolnikov na prvem mestu v svetu. Pri klopnem meningitisu je evropsko povprečje 5, v Sloveniji pa 15 obolelih na 100 tisoč. Na leto pri nas za to boleznijo zboli nekaj sto ljudi.

'Policist izgubil življenje samo zato, ker je nosil modro uniformo in želel pomagati'
30. 06. 2016 06.29
Stoodstotne varnosti policistov ne moremo zagotoviti, lahko pa dosežemo, da je njihovo tveganje čim manjše, je po napadu na policista dejal generalni direktor policije Marjan Fank. Pojasnil je, da je bil napadalec duševni bolnik in da je v torek želel prečkati mejo s Hrvaško, vendar mu zaradi neustreznih dokumentov niso dovolili vstopa v sosednjo državo.

Končno rešitev za kadilce
26. 06. 2016 08.00
Kajenje je že stoletja stara razvada, ki pa za naše telo predstavlja eno največjih tveganj. Vsi smo sprejeli kajenje kot škodljivo navado, tako kadilci kot nekadilci, vendar ne v zadostni meri. Po navedbah nekaterih strokovnjakov, naj bi namreč vsaka škatlica cigaret, skrajšala življenje za 3 ure in pol.

Svetovno priznani astrofizik, astronom in kozmolog: Prenehajte že pošiljati ljudi v vesolje
19. 06. 2016 13.01
Ni potrebe, da bi v vesolje še vedno pošiljali astronavte. Programi so predragi, denar bi morali usmeriti v razvoj raziskovalnih robotov, pravi eden najbolj slavnih astromonov na svetu, vodja britanske akademije za znanost, Martin Rees.

Mobilna aplikacija, s katero lahko preverite, ali imate spolno prenosljivo okužbo
13. 06. 2016 15.49
Vsako leto se v svetu s spolno prenosljivimi boleznimi okuži vsaj 125 milijonov mladih. Slovenska spletna aplikacija ASPO za informiranje in zgodnje prepoznavanje okužb z vprašalnikom o spolnem vedenju posameznika poda oceno tveganja za okužbo in napotke za ukrepanje ter pravočasen obisk zdravnika.

'Če odstranimo okrasje in sijaj, ostane le še škatlica smrtonosnih izdelkov'
31. 05. 2016 06.44
Zaradi bolezni, ki jih povzroča kajenje, umreta dve tretjini kadilcev, ki v povprečju izgubijo od deset do 15 let življenja, že veliko let pred smrtjo pa se soočajo z zelo slabo kakovostjo življenja. Na onkološkem inštitutu poudarjajo, da je večino pljučnih rakov mogoče pripisati kajenju cigaret.

Koprčan, ki je 22-krat zabodel medicinsko sestro, se bo zdravil na psihiatiji
27. 05. 2016 08.56
Moškemu, ki je februarja v piranskem zdravstvenem domu 22-krat zabodel medicinsko sestro, je sodišče izreklo varnostni ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja. Ukrep je že pravnomočen, njegovo trajanje pa je odvisno od uspešnosti zdravljenja.

Zdravljenje živine z antibiotiki se nam večkratno maščuje
25. 05. 2016 12.24
Znanstveniki so odkrili potencialno grožnjo podnebju, ki se skriva v iztrebkih živine, ki so jo zdravili z antibiotiki. Ugotovili in dokazali so namreč, da živina, ki je bila zdravljena z antibiotiki, s svojimi iztrebki izloči dvakrat več metana, ki je toplogredni plin.

Takšne so naše navade: kar tretjina si ne umiva zob dvakrat dnevno, jemo premalo zelenjave, se pa več gibamo
23. 05. 2016 12.18
16.000 Slovenk in Slovencev je pozvanih, da sodeluje v raziskavi, ki bo razkrila, kakšen je naš vedenjski slog. Gre za peto raziskavo od leta 2001, dosedanje ugotovitve pa razkrivajo, da še naprej narašča razširjenost debelosti in zvišanega krvnega tlaka, prav tako je prisotno padanje uživanja zelenjave, zanemarjamo pa tudi redno ustno higieno.

KOMENTAR: 'Dekleta si še želijo izobrazbe, toda fantje so bolj težavni, ulica jih hitro pokliče nazaj'
20. 05. 2016 06.30
Če je za večino otrok po svetu domača naloga in manjša hišna opravila tisto 'najhujše' kar jih lahko doleti, pa na žalost ni povsod tako. Med države, kjer je otroško delo še vedno močno prisotno, je tudi Kambodža. Če si hočemo priznati ali ne, nekaj krivde nosimo tudi turisti.

Ekskluzivna formula, ki je spremenila milijone življenj, od sedaj dostopna tudi vam!
17. 05. 2016 07.20
Debelost danes predstavlja eno od najresnejših in najbolj razširjenih bolezni modernega načina življenja. Prekomerna teža je zelo resen problem in pogosto vzrok za razne bolezni, ki imajo lahko usodne posledice.

'Hotela sem biti zdrava. Črtala sem meso, kuhano hrano ... Leto kasneje so se mi majali zobje, živela sem od bio lubenice'
17. 05. 2016 06.30
Saj se spomnite tistega, da tudi preveč dobrega lahko škoduje? Velja tudi za področje fit in zdravega telesa. Kdaj se torej skrb za primerno prehrano in gibanje spremeni v obsedenost, ki ni več ne dobra ne zdrava, ampak škodljiva tako telesnemu kot duševnemu zdravju?

Vse več šakalov pri nas: kakšne so posledice?
15. 05. 2016 13.22
V zadnjih desetletjih so se šakali razširili po večjem delu Evrope, tudi v Slovenijo. Kako to vpliva na divjad in lokalno prebivalstvo? Ugotovitve nove raziskave, pri kateri so sodelovali tudi slovenski raziskovalci, so za marsikoga presenetljive.

Zdravljenje z roko v roki
04. 05. 2016 08.03
"Nisem čudodelnik in ne obljubljam čudežev, sem le opora in pomoč pri zdravljenju različnih bolezni" pravi svetovno znani ruski zdravilec dr. Maksim Osipov, magister ljudske medicine, katerega zaradi visoke ravni znanja in uspehov pri zdravljenju uvrščajo med deset najboljših zdravilcev na svetu.

FOTO in VIDEO: Černobil po 30 letih: tamkajšnji prebivalci umirajo mlajši, zmanjšala se je rodnost, več je rakavih obolenj
26. 04. 2016 05.41
26. aprila 1986 ob 1.23 se je v četrtem reaktorju jedrske elektrarne Černobil med poskusom zgodila katastrofalna nesreča, katere posledice čutimo še po 30 letih. Pristojni so se sprva sprenevedali, da ni hujšega. Prebivalce v bližnjem Pripjatu so evakuirali šele 36 ur po nesreči. Sarkofag je v 30 letih počasi propadal, zdaj nad njim in uničenim reaktorjem gradijo novo kupolo.

Radioaktivni oblak je pripotoval tudi v Slovenijo: 'Nekateri so z neutemeljenimi nasveti povzročali paniko in škodo'
26. 04. 2016 05.39
Radioaktivni oblak je iznad Černobila veter ponesel tudi nad druge dele Evrope, dosegel je tudi Slovenijo. Akutnih takojšnjih zdravstvenih posledic pri nas ni bilo pričakovati, a so bili vseeno sprejeti ukrepi prepovedi pitja deževnice in uporabe zelenjave z vrta. Pogovarjali smo se z mag. Bogdanom Pucljem in dr. Rafaelom Martinčičem, ki sta takrat sodelovala pri pripravi odziva na katastrofo v Černobilu.

Z manj tveganim pitjem alkohola bi lahko ohranili vsaj dve življenji na dan
15. 04. 2016 11.40
Registrirana poraba alkohola v Sloveniji je leta 2014 znašala 10,9 litrov čistega alkohola na prebivalca, starejšega od 15 let. Istega leta smo v Sloveniji zabeležili 804 primere smrti, izključno zaradi alkohola in 3.545 primerov bolnišničnih zdravljenj, 184 primerov je bilo pri mlajših od 19 let.

Do leta 2025 bo debel že vsak peti odrasel človek na svetu
01. 04. 2016 12.40
Vsak osmi odrasli na svetu je danes debel, število debelih pa še naprej raste. Število debelih odraslih se je od leta 1975 več kot podvojilo. Takrat jih je v kategorijo debelih spadalo 105 milijonov, v letu 2014 pa je bilo izmed okoli pet milijard odraslih že 641 milijonov debelih.

FOTO: 'Otroci nikjer niso varni. Ogroženi so med igro in med spanjem'
29. 03. 2016 09.55
V Jemnu že leto dni divjajo spopadi, njihova največja žrtev pa so otroci. Vsak dan jih šest ubijejo ali ranijo, 10-letniki morajo prijeti za orožje, zaradi pomanjkanja zdravstvene oskrbe jih je zaradi sicer ozdravljivih bolezni lani umrlo kar 10 tisoč.

Pritoževanje nič ne pomaga, le škoduje
27. 03. 2016 05.44
Če nas nekaj res zjezi, je dobro, da to damo iz sebe, a zavedati se moramo, da nenehno pritoževanje povzroča več škode kot koristi. Zato upoštevajte naslednji nasvet: Če želite biti srečni, se obkrožite z veselimi ljudmi.

VIDEO: Po ugrizu klopa povsem ohromel: 'Bal sem se, da nikoli več ne bom hodil'
23. 03. 2016 06.34
Letno za klopnim meningoencefalitisom zboli okrog 250 Slovenk in Slovencev, kar nas po stopnji obolevnosti uvršča v svetovni vrh. Pogovarjali smo se z obolelima, ki sta ušla smrti. Herman Čater je potreboval kar 10 let, da je okreval in znova zaživel po ugrizu klopa, hude posledice pa ima tudi Stanko Martinjak, ki je bil skoraj leto dni na invalidskem vozičku.

Spomini zaradi Alzheimerja morda niso za vedno izgubljeni
17. 03. 2016 10.49
Ljudje, ki trpijo zaradi Alzheimerjeve bolezni, svojih spominov morda niso izgubili za vedno, pač pa samo težje dostopajo do njih, ugotavljajo raziskovalci. Ugotovitev bi lahko pomagala razviti nove terapije, ki bi lahko kmalu pozdravile uničujoče posledice demence.

FOTO: 'Od polnoči migracij po zahodnobalkanski poti na način, kot je potekal do sedaj, ne bo več'
08. 03. 2016 06.56
Tako so sporočili iz slovenskega MNZ. Da bi se zahodnobalkanska pot res zaprla, bo Makedonija ob meji z Grčijo postavila ograjo, ki jo bodo varovali s paralizatorji oboroženi pazniki. Vse več je kritik, da EU ignorira kršitve človekovih pravic v Turčiji, samo da bi dosegla dogovor o migrantih. Turčija se je namreč dobro izpogajala.

Serena Williams brani Šarapovo, prva igralka sveta pohvalila 'pogum' osramočene Rusinje
08. 03. 2016 18.10
Serena Williams se je pred ekshibicijskim dvobojem s prijateljico Caroline Wozniacki v New Yorku odzvala na razkritje stare nasprotnice Marije Šarapove o zlorabi nedovoljenih poživil. Američanka je vsaj deloma stopila v bran Rusinje, ki jo zapuščajo številni pokrovitelji.

Virus zika lahko povzroči Guillan-Barrejev sindrom, ugotavlja nova raziskava
01. 03. 2016 20.39
Skupina znanstvenikov je prvič dokazala, da bi lahko virus zika povzročil teško nevrološko motnjo znano kot Guillain-Barrejev sindrom. Raziskavo so opravili na podlagi krvnih vzorcev 42 bolnikov, ki so za tem sindromom zboleli ob prejšnjem izbruhu virusa. Nevrološke težave so se pri bolnikih pojavile po približno šestih dneh od okužbe z virusom zika.

'Veselim se solate, svežega zraka, sapice, sončnih žarkov na obrazu, tekoče vode'
01. 03. 2016 06.30
Ameriški astronavt Scott Kelly in ruski kozmonavt Mikhail Kornienko se vračata na Zemljo. V 340 dneh na ISS sta opravila številne teste, ki so potrebni za načrtovanje misije na Mars. Štiri osebe so bile v vesolju nepretrgoma dlje kot ona. Kaj vse se zgodi s človeškim telesom in umom v daljšem obdobju v breztežnostnem prostoru?

Strokovnjaki: Delovni dan bi se moral začeti ob 10. uri
27. 02. 2016 10.10
Če ste med tistimi, ki zjutraj težko vstanejo in raje na budilki pritisnejo na gumb "dremež", vam ni treba imeti slabe vesti. Strokovnjaki namreč ugotavljajo, da je tipični delovni urnik v nasprotju z notranjo uro večine ljudi. Delovnik bi morali začenjati okoli 10. ure.

Skrita kamera: Kako hitro lahko mladoletniki pridejo do tobačnih izdelkov?
23. 02. 2016 06.58
Vsak osmi 15-letnik v Sloveniji kadi, skoraj polovica pa jih je pri teh letih kadila vsaj enkrat. Prej kot začnemo kaditi, bolj zapriseženi kadilci smo v poznejših letih, kažejo raziskave, kar je voda na mlin tobačni industriji. Preverili smo, kako hitro lahko mladoletniki pridejo do škatlice cigaret.

WHO objavil akcijski načrt za boj proti virusu zika
17. 02. 2016 12.59
Oboleli naj bi bili v skladu z načrtom deležni boljše zdravstvene oskrbe, razvoj cepiva pa naj bi se pospešil, je sporočil WHO. Strategija zajema tudi pomoč pri boju proti komarjem, ki virus zika prenašajo.

Dogajanje v Muri terjalo velik davek pri zdravju delavcev: 'Ni vseeno, kako odpustiš človeka'
17. 02. 2016 10.30
Delavci, ki so bili izpostavljeni stečaju, pogosteje kot splošna populacija poročajo o boleznih, ki so posledice stresa: povišanemu krvnemu tlaku, povišanemu holesterolu v krvi, ranah na želodcu ali dvanajsterniku, sladkorni bolezni in depresiji. Vsak sedmi je že pomislil na samomor. Zdravstveno stanje je najslabše pri tistih, ki so izgubili zaposlitev.