posledice koronavirusa

Bruselj s 1850 milijardami evrov nad posledice pandemije. Sloveniji 5,1 milijarde
27. 05. 2020 12.14
750 milijard evrov je težek sklad za okrevanje v pomoč članicam EU, ki se spopadajo z izzivi pandemije koronavirusa. Od tega bosta dve tretjini namenjeni za nepovratna sredstva, tretjina pa za posojila. Še 1100 milijard evrov je namenjenih za prihodnji večletni proračun EU. Sloveniji bo v okviru svežnja za okrevanje namenjenega 5,1 milijarde evrov - 2,6 milijarde za nepovratna sredstva in 2,5 milijarde za posojila.

Otrokove pravice: Islandija prva, Slovenija sedma
26. 05. 2020 14.03
Za otrokove pravice je najbolje poskrbljeno na Islandiji, v Švici in na Finskem, Slovenija pa je na sedmem mestu, kaže indeks otrokovih pravic za leto 2020, ki ga je pripravila nevladna organizacija za otrokove pravice KidsRights. Opozorili so, da izbruh novega koronavirusa močno vpliva na pravice otrok po vsem svetu.

Poletje topi ameriški strah pred pandemijo
26. 05. 2020 08.22
V nedeljo je New York Times naslovnico zapolnil z imeni tisoč ljudi, stotine vseh žrtev pandemije koronavirusa, Donald Trump si je privoščil partijo golfa, mnogi Američani pa so sklenili, da je čas za vrnitev k običajnemu življenju. Toda število okuženih v slabi polovici zveznih držav še vedno narašča, virus pa se širi na podeželje.

Višje cene za zdaj niso posledica pandemije
25. 05. 2020 19.08
So se živila med epidemijo res podražila? Marsikateremu potrošniku se zdi, da so računi višji, izdelkov v vozičku pa vse manj. Statistični urad je zaznal višje cene hrane in brezalkoholnih pijač, a te za zdaj še niso posledica epidemije. V primerjavi z lanskim aprilom so bile v letošnjem cene višje za pet odstotkov, vendar so se zviševale skozi vse leto. Aprila pa smo prvič v zadnjih nekaj letih imeli celo deflacijo.

Opuščanje priporočil proti raku ima lahko bistveno hujše posledice kot koronavirus
25. 05. 2020 15.07
Pred začetkom evropskega tedna boja proti raku deležniki izpostavljajo pomen skrbi za zdravje tudi med in po epidemiji novega koronavirusa. Na onkološkem inštitutu pozivajo k skrbi za zdrav življenjski slog, proti zdravju škodljivim razvadam in k udeležbi na presejalnih programih ter svarijo pred odlašanjem z obiskom pri zdravniku.

Janša: Država nima dovolj denarja, da bi pokrila ves izpad zaradi epidemije
25. 05. 2020 14.18
Država po besedah premierja Janeza Janše nima toliko denarja, da bi lahko plačala ves izpad zaradi epidemije novega koronavirusa. "Kar lahko naredimo, je, da blažimo posledice epidemije in ohranjamo potenciale. In to vlada dela," je dejal v DZ in ob tem zatrdil, da vlada ob tem "ne načrtuje bistvenih rezov v prejemke ljudi". Ob poslanskem vprašanju Violete Tomić, v katerem ga je kritizirala, pa je dejal, da prebrano niti ne zahteva odgovora.

Pandemija ogroža zaupanje v cepljenje
22. 05. 2020 22.26
Iskanje cepiva je postalo sveti gral boja proti koronavirusu, toda namesto mednarodnega sodelovanja smo priča geopolitični tekmi, kdo bo prej na cilju. Stranski učinki pandemije so skokovito upadanje cepljenja otrok in še bolj skokovito naraščanje novih teorij zarote, ki jih načrtno širi proticepitvena klika.

Avtopsija žrtev covid-19: na udaru pljuča, ledvice, srce in živčni sistem
21. 05. 2020 10.16
Ko se je na začetku leta novi koronavirus začel iz Kitajske pospešeno širiti po svetu, se je govorilo o "skrivnostni pljučni bolezni". Več mesecev pozneje, ko se je po svetu z virusom okužilo že skoraj pet milijonov ljudi, je o bolezni znanih vse več podatkov, med drugim da bolezen ne napade le pljuč.

Pandemija kaže težavno podobo ameriških zaporov
21. 05. 2020 06.31
Zapiranje ljudi v ZDA je industrija. Ne samo zaradi obsega – imajo okoli 2,3 milijona zapornikov – pač pa dobesedno posel, saj del zaporov deluje kot zasebna podjetja. Pandemija koronavirusa je znova opozorila na temni madež, saj so zapori postali žarišča okužb. Politika množičnega zapiranja že dolgo načenja vezivo družbe, sedaj ogroža tudi javno zdravje.

Najvišja subvencija za skrajšani delovnik 448 evrov
20. 05. 2020 13.42
Shema subvencioniranja skrajšanega delovnika, nosilni ukrep predlaganega tretjega protikoronskega zakona, ki naj bi ga vlada potrdila popoldne, bo na voljo delodajalcem, ki vsaj desetini zaposlenih ne bodo mogli zagotavljati 90 odstotkov dela. Subvencije bodo fiksne in bodo znašale do 448 evrov, je dejal minister za delo Janez Cigler Kralj.

Stopnja človeškega razvoja bi lahko padla prvič v 30 letih
20. 05. 2020 16.04
Stopnja globalnega človeškega razvoja bi se lahko zaradi pandemije novega koronavirusa letos prvič v 30 letih znižala, so sporočili iz Razvojnega programa Združenih narodov (UNDP). To je predvsem posledica globoke recesije v večini držav in velikega zastoja v izobraževanju.

Kar 40 odstotkov svetovnega prebivalstva nima možnosti umivanja rok z milom
20. 05. 2020 11.21
Organizaciji Unicef in Združeni narodi v posebnem poročilu opozarjata, da bi brez takojšnjega ukrepanja in pomoči otroci lahko postali največje žrtve pandemije: zaprtje šol v 188 državah je prizadelo 1,5 milijarde otrok. Vsi nimajo enakih možnosti za šolanje na daljavo. 369 milijonom otrok šolska prehrana predstavlja glavni obrok hrane. Zaradi zaprtja šol so otroci prikrajšani za življenjsko pomembne obroke. Svetovna recesija bi lahko povečala število podhranjenih otrok in povzročila sto tisoč dodatnih otroških smrti v letošnjem letu.

Iztek ukrepa čakanja na delo, vavčerji prenosljivi v družini, 50 evrov tudi otrokom
19. 05. 2020 06.19
Vlada je zaključila obravnavo predloga tretjega protikoronskega zakona. Osrednja paketa ostajata subvencioniranje skrajšanega delovnega časa ter pomoč gostinstvu in turizmu. To panogo sicer nameravajo reševati tudi s turističnimi boni – tako imenovanimi vavčerji, ki bodo prenosljivi med družinskimi člani. Kot je v oddaji 24UR ZVEČER povedal vodja vladne delovne skupine Matej Lahovnik, pa bodo bon v vrednosti 50 evrov dobili tudi otroci.

'Mehki ukrepi' Revoza: ukinili bodo nočno izmeno in odpustili 400 delavcev
19. 05. 2020 20.43
Avtomobilski proizvajalec Revoz, ki je v lasti francoskega Renaulta, bo zaradi padca povpraševanja kot posledice epidemije koronavirusa ukinil nočno izmeno, zaradi česar bodo prekinili sodelovanje z nekaj več kot 400 delavci. Uporabili bodo t. i. mehke ukrepe, med drugim odpovedi agencijskih delavcev in predčasno upokojevanje.

Meseca brez treninga pustila posledice: osem poškodb v Bundesligi
19. 05. 2020 17.35
Napovedi strokovnjakov, ki so menili, da bo po odmoru zaradi pandemije novega koronavirusa ogromno poškodb, so se v nemški nogometni ligi - ta se je vrnila kot prva, uresničile. Čeprav je večina klubov izkoristila novo pravilo petih menjav, se je kar osem nogometašev poškodovalo tako hudo, da so morali predčasno zapustiti igrišče.

Tudi ko podpremo male, lahko dosežemo veliko
19. 05. 2020 10.48
Slovenija je dežela podjetnih ljudi. Skoraj polovica vseh delovno aktivnih je zaposlenih v mikro in malih podjetjih – pomembnem stebru gospodarstva –, ki pa bodo najbolj občutila posledice gospodarskega ohlajanja zaradi epidemije koronavirusa. Prav ta podjetja bodo za vnovičen zagon potrebovala največ spodbude, ki jim jo bomo v NLB skupaj s partnerji priskrbeli tudi s projektom Okvir pomoči.

Banka Slovenije: V primeru globlje recesije banke z veliko izgubo
19. 05. 2020 06.05
Banke bi po analizi Banke Slovenije ob predpostavki upada gospodarske aktivnosti za okoli šest odstotkov lahko poslovale blizu ničelnega rezultata. V primeru globlje recesije pa bi bančni sistem ob koncu leta posloval z veliko izgubo. Resne razmere zahtevajo nadaljnje usklajene ukrepe.

Bolnišnice v Sao Paulu na robu zloma, v Nemčiji vse več okužb v klavnicah
18. 05. 2020 07.58
Po Evropi se nadaljuje rahljanje ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Tako kot v Sloveniji več držav odpira šole oziroma jih bo začelo obiskovati še več otrok, ponekod pa se odpirajo restavracije in bari, pa tudi muzeji. Medtem je vse huje v Latinski Ameriki pa tudi Južni Afriki.

Številni otroci spet v šoli, v srednjih šolah želijo 'dvigniti psihološko plat maturantov'
18. 05. 2020 06.11
Nov teden je prinesel postopno normalizacijo življenja, potem ko so več tednov strogi protikoronski ukrepi omejevali številne aktivnosti. Še vedno veljajo številni ukrepi, ki se nanašajo na medosebno razdaljo, higieno in podobno, so se pa z današnjim dnem v šole vrnili številni otroci, na javnih površinah je dovoljeno varno zbiranje do 50 ljudi, vrata so odprle številne trgovine in manjše nastanitve, prav tako so se lahko na trening vrnili vsi športniki. Trgovine, čeprav ni bilo pretirane gneče, še zdaleč niso samevale.

Koronavirus in negotova prihodnost
16. 05. 2020 07.00
Negotovost je ključna beseda, ki jo je novi koronavirus naplavil na površje v trenutni globalni krizi. Občuti jo prav vsak posameznik, ki se sprašuje, kdaj bo spet vse po starem? Govorimo lahko tudi o epistemološki negotovosti, saj gre za negotovost glede dejstev in znanosti nasploh, ko govorimo o koronavirusu ter posledični globoki krizi, ki jo povzroča. Kriza, ki je danes zdravstvena, bo jutri gospodarska, a nato spet zdravstveno-gospodarska?

Vavčerji kot rešitev turistične panoge? 'Potrošniki ne smejo biti prisiljeni v kreditiranje organizatorjev potovanj'
15. 05. 2020 09.44
Eno večjih 'bitk' za golo preživetje panoge trenutno bije turizem. Kaj in kako z že rezerviranimi počitnicami, ki so zaradi epidemije koronavirusa odpadle? Ena od rešitev, ki jo predlaga vlada, pa tudi Bruselj ji je naklonjen, so tako imenovani vavčerji – kot alternativa povrnitvi stroškov. A potrošniki s predlagano rešitvijo niso zadovoljni. Za vračilo vplačil se zavzemajo tudi v ZPS, kjer izpostavljajo, da mnogi denar zaradi nastale krize, ki je s seboj prinesla bistveno zmanjšanje prihodkov, nujno potrebujejo za lastno preživetje.

Prvi mož EHF: Težko si predstavljam LP brez Celjanov
14. 05. 2020 21.32
RK Celje Pivovarna Laško je nekaj časa pripravljal trajnostno poročilo, ta je prvi ali eden prvih v rokometu, ki ga zaradi epidemije koronavirusa predstavlja z zamikom, a je prav ta kriza pokazala še večjo pomembnost tega dokumenta. Celjski klub je stalnica v evropskih tekmovanjih, v Ligi prvakov je nastopal 25 sezon, kar ga uvršča med tri najbolj tradicionalne klube tega tekmovanja.

Nemci se dobro zavedajo, kakšen posel je nogomet: 'Gledale nas bodo milijarde ljudi'
13. 05. 2020 15.44
Če kdo, potem zagotovo Nemci vedo, kakšen posel je lahko nogomet. Najbrž ni naključje, da so pohiteli in naredili vse, kar je bilo v njihovi moči, da se bo Bundesliga (kot ena petih najmočnejših evropskih lig) vrnila prva. Ljudje so lačni športa in nogometa, pa četudi le po televiziji. Tega se dobro zaveda tudi nogometna legenda in zdajšnji predsednik Bayerna Karl-Heinz Rummenigge.

Počivalšek: Vlada bo o tretjem paketu ukrepov razpravljala v petek
13. 05. 2020 15.27
Vlada bo v petek obravnavala predlog tretjega paketa ukrepov za pomoč gospodarstvu, ki močno čuti posledice epidemije novega koronavirusa, je napovedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Med drugim naj bi z ukrepi priskočili na pomoč turizmu.

Homofobija grozi boju Južne Koreje z epidemijo novega koronavirusa
12. 05. 2020 19.58
Medtem ko se Južna Koreja bori s porastom števila okužb z novim koronavirusom, ki jih povezujejo z nočnimi klubi v Seulu (eden izmed njih je popularen v LGBT skupnosti), se sooča tudi z rastočo homofobijo. Mnogi se zaradi strahu pred stigmatizacijo ne odločijo za testiranje na novi koronavirus, premier in zdravstveni sodelavci pa svarijo, da bi homofobija v tem primeru lahko imela resne posledice v boju države proti epidemiji covida-19.

Premier Janša in Vojna z mediji
12. 05. 2020 06.15
Premier Janez Janša je objavil zapis Vojna z mediji. V njem navaja, da poklicno skupino, ki se je "najprej oklicala za sedmo silo, nato za četrto (neizvoljeno) vejo oblasti, na koncu pa kar za moralnega razsodnika nad politično korektnostjo, danes vse težje prepoznavamo kot nekaj dobrega, saj v resnici niso več ne eno, ne drugo, ne tretje". V svojem zapisu na spletni strani vlade nacionalno televizijo primerja z nekdanjo JLA.

Elsnerjev Amiens še ni rekel zadnje: 'Odločitev je nepravična, zato smo se prisiljeni boriti'
12. 05. 2020 19.34
Nogometni klub Amiens, ki ga vodi slovenski trener Luka Elsner, ne popušča v svojem boju proti odločitvi francoske zveze, da se državno prvenstvo zaradi koronavirusne pandemije dokončno prekine, Amiens pa pošlje v drugo ligo. Potem ko je na spletu odprl peticijo proti prekinitvi in napovedal tožbo, je zdaj v časniku L'Equipe objavil še velik oglas.

V Vuhanu testiranje vseh prebivalcev, Norveška bo izplačala 38 milijard evrov iz 'naftnega' sklada
12. 05. 2020 13.05
V Rusiji so znova zabeležili več kot 10.000 okužb z novim koronavirusom. Kljub nadaljnjemu širjenju okužb so po državi začeli previdno rahljati ukrepe. Končalo se je tudi obdobje dela prostih dni, ki je v okviru ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa veljalo od 30. marca. V kitajskem Vuhanu, ki je epicenter svetovnega izbruha novega koronavirusa, medtem načrtujejo množično testiranje vseh 11 milijonov prebivalcev. Norveška pa bo gospodarstvu pomagala s kar 38 milijardami evrov iz naložbenega sklada. V ZDA je število mrtvih preseglo 81.000.

Odpovedali finale diamantne lige v Zürichu in miting v Londonu
12. 05. 2020 13.53
Krovna atletska zveza je potrdila, da letos ne bo priredila finala diamantne lige, ki bi moral biti septembra v Zürichu. Britanska atletska zveza pa je zaradi pandemije novega koronavirusa morala odpovedati miting tega tekmovanja v Londonu, ki bi moral biti 4. in 5. julija na olimpijskem stadionu.

Opazil težave z roko, a k zdravniku odšel šele, ko mu je ohromela cela desna stran
10. 05. 2020 15.00
Čeprav je v zadnjih mesecih pozornost usmerjena predvsem na pandemijo covid-19, pa še vedno obstajajo tudi druge akutne in kronične bolezni, ki marsikomu lahko povsem spremenijo življenje. Ena takšnih je možganska kap, ki je najpogostejša nevrološka bolezen na svetu. Samo v Sloveniji vsako leto prizadene več kot 4000 ljudi. Veliko jih za posledicami kapi umre, mnogi pa postanejo invalidi. A če možgansko kap prepoznamo pravi čas, lahko ublažimo ali celo preprečimo posledice te bolezni.