posledice koronavirusa

Državljani EU od sobote na Hrvaško brez covidnega potrdila
07. 04. 2022 14.15
Hrvate je razveselila novica, da bodo od sobote ukinjeni skoraj vsi covidni ukrepi. Za gostinske objekte tako ne bo več veljala prepoved delovanja po 2. uri zjutraj, maske pa bodo obvezne le še v zdravstvenih in socialnovarstvenih zavodih. Sproščanje je medtem nasmeh na obraz priklicalo tudi državljanom EU, saj jim za vstop v državo ne bo več treba predložiti covidnega potrdila.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?
07. 04. 2022 06.19
Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Zdravljenje bolnikov z multiplo sklerozo zastalo, vse več duševnih stisk
22. 03. 2022 13.57
Epidemija covida-19 je močno posegla tudi v življenje bolnikov z multiplo sklerozo in njihovih družin, so na novinarski konferenci opozorili strokovnjaki. Zaradi omejitvenih ukrepov proti širjenju koronavirusa je zdravljenje bolnikov zastalo. Posledice, ki jih je pustila epidemija, pa niso le telesne, temveč je vse več tudi duševnih stisk.

Gospodarski minister: Nemško gospodarstvo naj se zaradi sankcij pripravi na velik udarec
03. 03. 2022 16.39
Nemško gospodarstvo se mora zaradi ruskega napada na Ukrajino in z njim povezanimi sankcijami pripraviti na "velik udarec", je opozoril nemški gospodarski minister Robert Habeck. Posledice vojne bodo verjetno otežile okrevanje nemškega gospodarstva, ki si ga je največje evropsko gospodarstvo obetalo v drugem četrtletju tega leta.

Kriza v Ukrajini: nas čaka še dodatna podražitev živil?
23. 02. 2022 19.48
Rusko-ukrajinska kriza na mednarodnih trgih že dviguje ceno plina, nafte, tudi nekaterih surovin. Pa bi lahko bila dražja tudi hrana? Posledično tudi pri nas? Že med epidemijo se cene hrane poskočile, letos je po mnenju agrarnega ekonomista pričakovati še 5-odstotno zvišanje. In ta kriza na Vzhodu lahko cene požene še višje. Tako Rusija kot Ukrajina sta namreč pomembni kmetijski proizvajalki. Kaj bi se pri nas lahko podražilo, če bi se kriza v Ukrajini stopnjevala?

V Avstriji od 5. marca skoraj brez ukrepov, 20. marca sproščanje tudi v Nemčiji
16. 02. 2022 14.54
V Avstriji bodo 5. marca odpravili skoraj vse covidne ukrepe, so sklenili na srečanju avstrijske vlade z glavarji posameznih avstrijskih zveznih dežel in krizne skupine za usklajevanje ukrepov (Gecko). Sproščanje je napovedala tudi Nemčija. Francoska vlada medtem razmišlja o ukinitvi nošenja mask v zaprtih prostorih. Zaradi bolj nalezljive koronavirusne različice omikron tudi iz držav, ki so doslej sledile strategiji ničelnih okužb, sicer te dni poročajo o rekordih. Med njimi sta na primer Nova Zelandija in Hongkong.

'Moje bolečine so bile nevzdržne, včasih sem omedlela'
12. 02. 2022 17.23
"Moje bolečine so bile nevzdržne. Včasih sem omedlela," nam je zaupala 24-letna Jasna Klemenčič, ki je na operacijo endometrioze (bolezen, pri kateri se maternično tkivo razrašča po drugih organih), ker je njena ginekologinja ignorirala prvoten izvid, čakala vse od maja 2020. Ko so jo septembra lani končno naročili na operacijo, pa je nanjo, kljub hudim bolečinam, čakala še štiri mesece.

Evropski klubi zaradi pandemije koronavirusa ob sedem milijard evrov
03. 02. 2022 14.01
Evropski nogometni klubi so v času pandemije novega koronavirusa v sezonah 2019/20 in 2020/21 izgubili sedem milijard evrov prihodkov, je v poročilu zapisala Evropska nogometna zveza (UEFA). V študiji je bilo zajetih več kot 700 ekip iz 54 evropskih držav, v letu 2020 je tako njihova izguba prihodkov znašala tri, lani pa štiri milijarde evrov.

V Tongo prispela prva letala s humanitarno pomočjo
20. 01. 2022 08.13
V Tongo so prispela prva vojaška transportna letala, ki so dostavila prepotrebno zalogo vode in drugih potrebščin. Na poti so tudi druga letala in ladje, ki sta jih poslali Nova Zelandija in Avstralija. Po izbruhu vulkana je država sredi Tihega oceana sicer že pet dni odrezana od sveta.

'Svet bi se moral združiti proti Putinu'
19. 01. 2022 11.06
To je ocena nekdanjega ukrajinskega predsednika Petra Porošenka za ameriški CNN. Prihaja po tem, ko Rusija še naprej kopiči svoje sile na ukrajinski meji in grozi z dejanji, kar nakazuje na invazijo, če se vsi ne bodo uklonili "njenim interesom". Čeprav je zgodovina odnosov med Rusijo in Ukrajino zapletena, pa je aktualna situacija v svojem bistvu preprosta – rožljanje z orožjem na meji samostojne države je nesprejemljivo. In države, ki v luči lastnih interesov razmišljajo o podpori Moskvi, bi morale najprej razmisliti o dolgoročnih posledicah za druga "potencialna žarišča", če rusko vedenje postane sprejemljivo.

360 odstotkov več urgentnih napotitev, v bolnišnici pet namesto 22 dni. 'Stanje je kritično'
16. 01. 2022 07.47
Zakorakali smo v leto 2022. Še eno leto tako začenjamo v znamenju koronavirusa, ki ob zdravstvenih in gospodarskih za seboj pušča tudi družbene posledice, še posebej pa posledice na duševnem zdravju otrok in mladostnikov. Številke so skrb vzbujajoče. "Imamo od dvesto pa do tristo šestdeset odstotkov več urgentnih napotitev, kot smo jih imeli pred epidemijo," pravi naša sogovornica, izred. prof. dr. Hojka Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinja in predstojnica Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor.

Med največjimi globalnimi grožnjami tudi odkrivanje vesolja
11. 01. 2022 13.08
Svetovni gospodarski forum je objavil poročilo o tveganjih za leto 2022, ki med drugim prinaša analizo in napovedi tveganj, s katerimi se bo moralo soočiti človeštvo. Kot opozarjajo, so stroški neukrepanja veliko višji od stroškov ukrepanja in dodajajo, da ne napredujemo dovolj hitro, a upajo, da se vsaj premikamo v pravo smer. Izpostavljajo vpliv pandemije in posledice različnega okrevanja, ki s seboj prinašajo družbene napetosti in globalne delitve, namesto da bi čim bolj sodelovali pri celjenju brazgotin, ki jih je svetu zadal covid-19.

Na Hrvaškem in v BiH odkrili prvi primer 'flurone'
04. 01. 2022 09.25
V hrvaški prestolnici so v ponedeljek odkrili prvi primer "flurone", hkratne okužbe z novim koronavirusom in virusom gripe. Dvojno okužbo so potrdili tudi v BiH, in sicer v Banjaluki. O omenjeni dvojni okužbi so pred kratkim poročali tudi iz Izraela. Na Hrvaškem se sicer soočajo z velikim porastom okužb z novim koronavirusom.V zadnjih 24 urah so potrdili 5845 novih okužb, kar je dvakrat več kot pred 14 dnevi. Iz Splita poročajo o 55-odstotnem deležu pozitivnih testov, medtem ko je bil v Zagrebu včeraj na testiranju pozitiven vsak drugi.

Dve leti covida-19: od prvih opozoril o nenavadni pljučnici do pandemije
31. 12. 2021 12.11
Pred dvema letoma so v javnost prišla prva poročila o pojavu nepojasnjene pljučnice, ki je izbruhnila v mestu Vuhan na Kitajskem. Bolezen so v mesecih po tem poimenovali covid-19, povzroča pa jo novi koronavirus. Ta se je hitro razširil po vsem svetu in naša življenja kroji že dve leti. Bolezen je doslej terjala 5,4 milijona smrti po svetu, v Sloveniji več kot 6000.

Italija širi uporabo pogoja PC, Avstrija ukinja veljavnost potrdila za cepivo Janssen
30. 12. 2021 08.36
Na pariške ulice se vračajo obvezne maske na prostem. V Angliji bodo zaradi morebitnega povečanja hospitalizacij zaradi širjenja bolj kužne koronavirusne različice omikron vzpostavili začasne poljske bolnišnice. V Italiji bo od 10. januarja vstop na avtobuse, v hotele, na terase gostinskih lokalov možen samo za cepljene in prebolevnike. Italijanska vlada je obenem omilila pravila za karanteno, kar so storile tudi nekatere druge države. Tudi za WHO je skrajšanje karantene kompromis med nadzorom nad pandemijo in gospodarskim zagonom. V Avstriji so zaprtje za necepljene podaljšali do 10. januarja, tretjega v mesecu pa se izteče veljavnost potrdil, izdanih po cepljenju z enim odmerkom cepiva.

Tri zgodbe in ena skupna nit: Vedno sta v sodelovanju večja moč in večji uspeh
30. 12. 2021 07.27
Letošnje leto lahko označimo za leto preizkušenj. Številne omejitve zaradi covida-19 so krnile naša življenja in svobodo, ki smo ju bili vajeni pred epidemijo. Mnogi so morali na lastni koži občutiti, kaj pomenita zdravstvena in gospodarska kriza ter kako je čez noč ostati brez službe. Vse to je vplivalo, da se je več odraslih in žal tudi otrok ujelo v psihične stiske. Izpostavljamo tri zgodbe posameznikov, ki so vsak na svojem področju – v zdravstvu, športu otrok in med starostniki – dokazali, kako lahko sodelovanje med ljudmi lajša tegobe in izboljšuje življenje ter ga naredi lepšega.

V petek potrdili 1086 novih okužb, največ primerov omikrona na Gorenjskem in Primorskem
25. 12. 2021 08.06
Pristojni so v petek opravili 4232 PCR-testiranj, s katerimi so potrdili 1086 novih okužb na novi koronavirus. Število aktivnih primerov v Sloveniji tako po novem znaša 16.189. Po zadnjih podatkih Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano so v Sloveniji potrdili tudi 65 okužb s koronavirusno različico omikron, vendar pa, kot je dejal zdravstveni minister Janez Poklukar, bolnišničnega zdravljenja doslej ni potreboval nihče od okuženih.

V četrtek potrdili 1203 okužbe: 'Januarja se lahko pritisk na bolnišnice znova poveča'
24. 12. 2021 09.45
V četrtek so pristojni ob opravljenih 4997 PCR-testih potrdili 1203 okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je s tem znašal 24,1 odstotka. Število aktivnih primerov po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje tako znaša 16.576 primerov. V luči praznikov je Bojana Beović poudarila, da bo število karanten odvisno predvsem od števila kontaktov, zato ljudi poziva, naj se držijo omejenih mehurčkov. Konec prvega tedna januarja se lahko znova poveča pritisk na bolnišnice, pa je ob tem posvarila Mateja Logar. Po besedah zdravstvenega ministra Janeza Poklukarja smo v Slovenji zabeležili 150 primerov omikrona.

Omikron bo zelo verjetno okužil vsakega, ki še ni cepljen
23. 12. 2021 10.57
Različica koronavirusa omikron ima tako veliko potenco, da bo najbrž našla vsakega, ki še ni cepljen, je v spletnem pogovoru, ki so ga posneli v Knjižnici Mirana Jarca v Novem mestu, opozoril strokovnjak Roman Jerala. V Sloveniji naj bi imeli januarja visoko število okuženih, že cepljeni pa naj bi prestali blažjo obliko bolezni.

Billie Eilish: Če se ne bi cepila, bi zaradi covida-19 umrla
15. 12. 2021 21.13
Pevka Billie Eilish je še ena izmed slavnih, ki je spregovorila o svoji izkušnji s koronavirusom. V pogovorni oddaji je dejala, da se je z boleznijo borila kar dva meseca, njene posledice pa še vedno čuti. Ob tem je poudarila, da je sedaj sicer zdrava, a je k temu odločilno pripomoglo cepivo.

Omikron potrdili tudi pri nas. Bi lahko to pomenilo nov val?
14. 12. 2021 09.53
V Sloveniji so potrdili okužbo z novo različico koronavirusa omikron. Kot je pojasnil predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ter vodja laboratorija za diagnostiko virusnih infekcij prof. dr. Miroslav Petrovec, so omikron nedvomno potrdili pri štirih vzorcih. Vse osebe so z območja prestolnice, epidemiološka preiskava je v teku. Ena izmed okuženih oseb z novo različico je covid-19 v preteklosti že prebolela. Minister za zdravje Janez Poklukar je izrazil bojazen, da bi lahko to pomenilo nov val in pozval k cepljenju, tudi s poživitvenim odmerkom. Kot dodaja dr. Petrovec, je verjetno okužba razširjena bolj, kot so pričakovali, saj so bili vzorci odvzeti že med 29. novembrom in 6. decembrom, kar pomeni, da je od tedaj preteklo že kar nekaj časa. Ali so okužbe uvožene ali gre že za prenos znotraj države, še ni znano.

Kovid-19 je za zmeraj spremenil naš način življenja
04. 12. 2021 00.15
Zaradi epidemije Koronavirusa, katero smo na svetovnem nivoju doživeli marca lani, se je naš življenjski stil moral prilagoditi na marsikaj nepričakovanega: nošenje mask, delo od doma, zapiranje trgovskih centrov, svoja vrata so zaprli tudi lokali, prodajalne s tehniko, oblačili, marsikdo je ostal brez službe, pa še bi lahko naštevali. Naenkrat smo od leta 2020 mnogo več nakupov ter naročil opravili kar preko spleta, novo pridobljene navade pa bodo, kakor je ob vseh PCT pogojih in trenutni situaciji pri nas videti, ostale z nami še kar nekaj časa.

Švica po novem tudi od cepljenih potnikov zahteva test PCR, Belgija zaostruje ukrepe
03. 12. 2021 18.07
Belgija po tednu dni znova zaostruje ukrepe za omejitev širjenja novega koronavirusa. Med drugim bodo osnovne šole počitnice ob božično-novoletnih praznikih začele že 18. decembra, teden dni prej kot predvideno, je sporočil belgijski premier Alexander De Croo. Švica pa spričo zaskrbljujočega naraščanja okužb z novim koronavirusom zaostruje zajezitvene ukrepe. Od te sobote bodo morali vsi potniki ob prihodu v državo predložiti negativen izvid testa PCR, ne glede na to, ali so cepljeni oziroma so covid-19 preboleli ali ne.

Omikron potrjen v ZDA in 11 članicah EU
01. 12. 2021 08.42
Prisotnost seva omkrion so potrdili v ZDA in 11 državah EU. Največ okužb so potrdili na Nizozemskem (16) in na Portugalskem (14). Večina potrjenih primerov nove koronavirusne različice v EU je sicer povezanih s potovanji na jug Afrike.V Avstriji pa je november drugi najboljši mesec po številu razdeljenih odmerkov cepiva proti covidu-19. Medtem zaradi širjenja nove različice omikron vse več držav po Evropi in tudi drugod po svetu zaostruje ukrepe za zajezitev virusa. Za to so se med drugim odločile Irska, Portugalska, Švedska in Japonska. Novi sev so sicer v zadnjem dnevu potrdili v Braziliji in Nigeriji.

Logarjeva: Iluzorno bi bilo pričakovati, da omikron ne bo prišel tudi k nam
29. 11. 2021 16.01
Različica omikron je po prvih podatkih bolj nalezljiva kot doslej odkrite različice koronavirusa, je povedala infektologinja Bojana Beović. Okuženi s to različico so doslej zbolevali za blažjim potekom bolezni. Ni pa še jasno, ali je za blažji potek odločilna starost in ali je k njemu prispevalo cepljenje oziroma prebolela okužba. Vodja svetovalne skupine Mateja Logar je povedala, da tudi ta različica zagotovo prišla v Slovenijo, vseeno pa upa, da bodo obstoječi ukrepi zadostovali. Infektolog Janez Tomažič je medtem pozval k spoštovanju osnovnih ukrepov za preprečitev širjenja koronavirusa in k cepljenju. Možnost, da bi bila zdajšnja cepiva proti omikronu neučinkovita, je po njegovih besedah majhna.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih
29. 11. 2021 12.10
Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

'Začetni entuziazem je šel mimo. Sedaj smo prepuščeni sami sebi'
27. 11. 2021 07.00
11 mesecev je minilo od uničujočega potresa, ki je na kolena spravil Petrinjo in razdejal okoliške vasi. Po začetnem entuziazmu, ko so mesto preplavili prostovoljci z vseh koncev in krajev Hrvaške, je danes Petrinja pozabljena, prazna, utrujena, besna in obupana. Vanjo naj bi se steklo več sto milijonov evrov donacij ter nepregledne tone gradbenega materiala. A skoraj leto dni kasneje denarja in gradbenega materiala "čudežno" ni več. Obnovljenih je bilo le nekaj dimnikov, središče mesta je še vedno razsuto, domovi v slabem stanju, na stotine ljudi živi v bivalnih kontejnerjih, zima pa je pred vrati. Ljudje odhajajo, v tistih, ki so ostali, pa tlita brezup in jeza. V okoliških vaseh je še huje.

Po koronskem premoru znova severnoameriška uvertura v hitrih disciplinah
23. 11. 2021 16.09
Kanada je po enoletnem premoru zaradi novega koronavirusa znova prizorišče svetovnega pokala alpskih smučarjev v hitrih disciplinah. V petek in soboto bosta na vrsti dve smukaški preizkušnji, v nedeljo še superveleslalom. V Lake Louisu so tudi štirje Slovenci, od teh bodo le trije lahko nastopili v smuku.

Združenje Onko Net: Naj epidemijo covida-19 izrine epidemija solidarnosti in človečnosti
20. 11. 2021 18.33
Slovensko združenje organizacij bolnikov z rakom Onko Net prosi ljudi, naj z upoštevanjem ukrepov in odgovornim ravnanjem ter cepljenjem pomagajo zajeziti epidemijo covida-19, odločevalce pa poziva, naj kljub še tako zaostrenim razmeram v slovenskih bolnišnicah ne ustavljajo onkološkega zdravljenja in presejalnih programov za zgodnje odkrivanje raka. Zaskrbljeni so namreč, da bi lahko nadaljnje naraščanje števila covidnih bolnikov vodilo v krčenje onkoloških programov. "Vsako odlašanje z zgodnjo diagnostiko in zdravljenjem raka je namreč življenje ogrožajoče, za nekatere bolnike z rakom pa lahko pomeni tudi smrtno obsodbo," opozarjajo.

Od srede samotestiranje v šolah: 'Otroci so ključen dejavnik pri širjenju pandemije'
16. 11. 2021 11.44
Obvezno samotestiranje na novi koronavirus bodo v šolah začeli izvajati v sredo. Tistim učencem in dijakom, ki se ne bodo samotestirali, bodo začasno prepovedali zbiranje v šoli in odredili izobraževanje na daljavo. Ukrepom nasprotujejo nekateri starši, ravnatelji pa so izpostavljeni njihovim pritiskom. A podatki kažejo, da so prav otroci ključen dejavnik pri širjenju pandemije, opozarja podatkovni znanstvenik Aleks Jakulin, član ekipe Covid-19 Sledilnika. Podobno je povedal tudi pediater Denis Baš, ki hkrati poudarja, da je samotestiranje enostavno, neboleče in ne pušča posledic.