pospešitev

Horvat sprejel češko veleposlanico

01. 02. 2001 00.00

Predsednik odbora državnega zbora za gospodarstvo Feri Horvat je sprejel češko veleposlanico v Sloveniji Jano Hybaškovo. Osrednja tema pogovora je bila pospešitev gospodarskega sodelovanja med državama, pri čemer sta sogovornika izmenjala informacije o konkretnih primerih gospodarskega sodelovanja. Horvat in Hybaškova sta izmenjala tudi izkušnje pri vključevanju v Evropsko unijo in govorila o skupnem gospodarskem nastopanju na tretjih trgih, še zlasti v okviru Pakta stabilnosti za JV Evropo.

Prihodnji teden v DZ

16. 12. 2000 00.00

Prihodnji teden se bosta v parlamentu sešla tako državni zbor kot državni svet, sestal pa se bo tudi odbor DZ za finance in monetarno politiko. Izredna seja DZ se bo po napovedih začela v torek, državni svetniki pa se bodo sešli že v ponedeljek.

Prihodnji teden v DZ

09. 12. 2000 00.00

Prihodnji teden se v parlamentu ne bo sešel ne državni zbor in ne državni svet, med pripravami na prihodnja zasedanja pa se bo sestalo več delovnih teles. Komisije in odbori državnega zbora bodo obravnavali zakonske in druge predloge, o katerih bodo poslanci odločali na izrednem zasedanju, ki se bo po napovedih začelo 19. decembra.

Kongres na Floridi bo sam izbral elektorje

07. 12. 2000 00.00

Zvezno prizivno sodišče v Atlanti je zavrglo pritožbo odvetnikov republikanskega predsedniškega kandidata Georga Busha mlajšega, da ročno štetje glasovnic na Floridi spozna za neustavno. Busheva tožba v Atlanti je le ena izmed kopice povolilnih sodnih dvobojev med njim in demokratskim kandidatom Alom Gorom, njena zavrnitev pa ni z ničemer vplivala na pospešitev razpleta. Poleg Bushevih odvetnikov so pri tožbi sodelovali tudi trije zaskrbljeni republikanski volilci, ki so se počutili oškodovane, ker so nekatere glasovnice ročno preštevali, njihovih pa ne.

Predsednik Kučan v Sarajevu

01. 12. 2000 00.00

Predsednik republike Milan Kučan se je v okviru neuradnega delovnega obiska v Sarajevu srečal s člani predsedstva Bosne in Hercegovine. Kučan in predsedujoči predsedstva BiH Živko Radišić, ki sta v prostorih predsedstva BiH novinarje seznanila z vsebino enournega pogovora, sta poudarila visoko stopnjo soglasja glede ključnih vprašanj v odnosih med državama in stabilizacije razmer v regiji.

Vlada na današnji seji

29. 11. 2000 00.00

Na seji vlade, ki se bo začela danes ob 10. uri, bodo med drugim obravnavali predlog zakona o ukrepih za pospešitev sanacije na območjih, prizadetih s plazom in hudourniškim izbruhom pretoka Predelnice, poročilo o izvajanju sanacijskega programa Slovenskih železarn v prvem polletju letošnjega leta ter informacijo o odnosih med Slovenijo in EU, so sporočili iz vladnega urada za informiranje.

Za začetek sanacije milijarda tolarjev

29. 11. 2000 00.00

Vlada je na današnji seji sprejela zakon o ukrepih za pospešitev sanacije na območjih, prizadetih s plazom in izbruhom hudournika Predelica, katerega naj bi državni zbor obravnaval po hitrem postopku. Predlog zakona za začetek potrebne sanacije zagotavlja milijardo tolarjev iz sredstev državnega proračuna za leto 2001. Poseben zakon je potreben, ker je vlada izčrpala možnosti nadaljnjega financiranja, s katerim bi se zagotovili ukrepi za pospešitev sanacije in pogojev za delo in življenje na prizadetem območju.

Predstavitev slovenskega turizma

01. 11. 2000 00.00

Delegacija ministrstva za malo gospodarstvo in turizem bo od 4. do 10. novembra pod vodstvom ministra Janka Razgorška na uradnem obisku v Jordaniji. V delegaciji bodo poleg ministra in predstavnikov ministrstva za malo gospodarstvo in turizem tudi predstavniki Slovenske turistične organizacije (STO) in slovenskega turističnega gospodarstva, so sporočili iz ministrstva za malo gospodarstvo in turizem.

Romunsko-slovenska poslovna konferenca

27. 09. 2000 00.00

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) bo jutri v svojih prostorih organizirala romunsko-slovensko poslovno konferenco, ki jo z romunske strani soorganizirajo romunsko veleposlaništvo v Ljubljani, romunsko ministrstvo za trgovino in industrijo ter romunska zbornica za trgovino in industrijo. Glavni cilj konference, kjer bodo predstavitvam slovenskega in romunskega gospodarstva ter romunskih podjetij sledili individualni pogovori s predstavniki romunskih podjetij, je pospešitev poslovnih stikov med državama, so sporočili z GZS.

Odločitev o vstopu v EU bo politična

21. 08. 2000 00.00

Slovenski in slovaški zunanji minister Lojze Peterle in Eduard Kukan sta na današnji novinarski konferenci v Bratislavi poudarila, da bo odločitev o sprejemu prve skupine kandidatk za članstvo v Evropsko unijo močno politično pogojena. Minister Peterle je ob tem izrazil prepričanje, da bi bilo "pametno, normalno in koristno", če bi bile članice Višegrajske skupine in Slovenija v prvi skupini kandidatk, ki bodo sprejete v EU. "Želeli bi si, da smo v prvi skupini kandidatk, v njej želimo tudi Slovaško, vendar to ni odvisno od nas," je poudaril Peterle. Ministra sta obenem pozdravila načelo individualne diferenciacije pri vstopanju kandidatk v EU. Kot je dodal slovaški zunanji minister, je za Slovaško sedaj odločilno, da izpolni kriterije za članstvo v EU, saj bo vstop novih članic v unijo odvisen od njihove pripravljenosti. Načelo diferenciacije med kandidatkami bo Slovaški po Kukanovih besedah omogočilo, da se ji povrne mesto med državami, ki se z unijo pogajajo dlje časa. Če bi Slovenija postala članica EU leta 2008, kot je nedavno ocenil slovenski minister Peterle, pa upam, da bo tedaj v unijo sprejeta tudi Slovaška, je še povedal Kukan. Zunanja ministra sta se na današnjih pogovorih posvetila predvsem dvostranskim temam. Tako sta izrazila interes za povečanje blagovne menjave, ki je lani dosegla 150 milijonov dolarjev, pa tudi za podpis sporazuma o izogibanju dvojnemu obdavčevanju in sporazuma o medsebojnem zaposlovanju oseb. Glede slednjega, ki bi med drugim uredil zaposlovanje slovaških gradbenih delavcev v Sloveniji, sta se ministra dogovorila za pospešitev postopkov. Kukan je Peterletu poleg tega izročil daljši seznam slovaških podjetij, ki so zainteresirana za sodelovanje s slovenskimi v Paktu stabilnosti za JV Evropo.

Slovenec še vedno v priporu v Črni gori

14. 08. 2000 00.00

Aretacija 36-letnega Slovenca in njegovega pet let mlajšega dekleta ob Skadarskem jezeru, še vedno ostaja ovita v tančice skrivnosti. Po neuradnih, vendar pri črnogorski policiji preverjenih podatkih je v vojaškem delu zapora Spuž pri Podgorici še vedno priprt slovenski državljan, iz pripora pa je bila že izpuščena njegova prijateljica.

Vlada odločitve sprejema s soglasjem

02. 08. 2000 15.48

V zvezi s ponedeljkovimi kadrovskimi spremembami v nekaterih nadzornih svetih in drugih ustanovah, so iz urada vlade za informiranje sporočili, da je vlada vse svoje odločitve vedno sprejemala s soglasjem in ne z glasovanjem. Omenjeno velja tudi za odločitve o kadrovskih spremembah, ki jih je vlada sprejela v ponedeljek, 31. julija. Vsi kadrovski predlogi so bili že pred obravnavo na seji vlade usklajeni med obema vladnima strankama. Večino sprejetih kadrovskih rešitev je predlagala SLS+SKD Slovenska ljudska stranka, z njimi pa se je strinjala tudi SDS, so zapisali v sporočilu za javnost.

Poljska ključna država v širitvi EU

24. 07. 2000 21.54

Evropski komisar za širitev Günter Verheugen je danes v Bruslju, po srečanju z novim poljskim zunanjim ministrom Wladyslawom Bartoszewskim, izjavil, da je Poljska ključna država v širitvenem procesu Evropske unije in v tem kontekstu pozdravil vsa prizadevanja za pospešitev usklajevanja nacionalne zakonodaje z unijinim pravnim redom.

Vrhunsko srečanje o preseganju tehnoloških razlik

06. 07. 2000 12.12

Na sedežu ZN v New Yorku se je včeraj začelo tridnevno vrhunsko srečanje o tehnologiji, ki ga organizira Ekonomski in socialni svet ZN (ECOSOG). Srečanja o preseganju prepada med bogatimi in revnimi glede vrhunske informacijske tehnologije se udeležujejo voditelji mednarodnih finančnih ustanov in organizacij kot so Svetovna Banka, Mednarodni denarni sklad ter Svetovna trgovinska organizacija, ministri za informacije in razvoj ter vodilne osebnosti mednarodnih korporacij.

Pristopni scenarij do konca leta

01. 07. 2000 19.42

Vodje pogajalskih skupin iz šesterice držav kandidatk, ki so prve začele pogajanja o članstvu z EU, so se na dvodnevnem že enajstem srečanju v Krakovu zavzeli, da je za nadaljnjo pospešitev pogajanj do konca letošnjega leta treba sprejeti pristopni scenarij, ki bo omogočil zaključek pogajanj v letu 2001 z vsako od pripravljenih kandidatk. S tem bo pristopni proces pridobil potrebno predvidljivost in verodostojnost, so v skupni izjavi zapisali pogajalci.

Annan na pogovorih v Izraelu

21. 06. 2000 13.43

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je danes prispel v Jeruzalem, kjer se trenutno pogovarja z izraelsko vlado o izraelsko-libanonskem obmejnem sporu. Annan se z izraelskim zunanjim ministrom Davidom Levyjem in premierom Ehudom Barakom pogovarja o očitkih libanonske vlade, češ da je Izrael prekoračil črto umika med državama, ki so jo določili ZN.

Rusija bo pospešila reforme

26. 05. 2000 08.18

Ruska delegacija je izrazila pripravljenost za pospešitev reform, ki so potrebne za vstop Rusije v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Rusiji so med drugim delegacije postavile tudi številna vprašanja v zvezi s transparentnostjo njenih zakonov, so sporočili viri blizu WTO. Ruska delegacija, ki jo je vodil ruski namestnik ministra za trgovino Roald Piskoppel, je na večstranskem srečanju predstavila predloge zakonodajnih sprememb, ki čakajo na ratifikacijo v ruski dumi. To je bilo prvo večstransko srečanje skupine za nadzor nad napredkom držav kandidatk za članstvo po izvolitvi Vladimira Putina za predsednika ruske federacije. Zadnje srečanje skupine je bilo namreč oktobra lani. Za članstvo v WTO je Rusija zaprosila leta 1993 pri GATT, predhodnici organizacije.

Sto dni hrvaške vlade

15. 05. 2000 19.47

Nova hrvaška vlada je na oblasti že 100 dni. Ob tej priložnosti je v Zagrebu pripravila posebno multimedijsko predstavitev dosežkov prvih stotih dni svojega delovanja. Zadnje raziskave javnega mnenja kažejo, da Hrvati z vlado Ivice Račana niso povsem zadovoljni.

Grški premier odgovarja Samaranchu

23. 04. 2000 09.23

Grški premier Costas Simitis je predstavnikom Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) zagotovil, da bo pospešitev priprav na olimpijske igre v Atenah leta 2004 ena glavnih nalog nove grške vlade. Odgovor Smitisa je prišel le nekaj dni po ostrih kritikah predsednika MOK, Juana Antonia Samarancha, češ da priprave na igre potekajo prepočasi.

Putin poziva k ratifikaciji sporazuma START-II

31. 03. 2000 14.04

Novoizvoljeni ruski predsednik Vladimir Putin se je danes zavzel za čimprejšnjo ratifikacijo sporazuma z ZDA o jedrski razorožitvi START-II, izrekel pa se je tudi za pospešitev pogovorov za sklenitev sporazuma START-III.

SEP podpira pakt stabilnosti

25. 03. 2000 20.23

Predsedniki parlamentov držav članic Srednjeevropske pobude (SEP) so na popoldanskem delu srečanja v Varšavi izrazili podporo Paktu stabilnosti za Jugovzhodno Evropo. Več udeležencev je ob tem kritiziralo počasnost izvajanja projektov v okviru pakta in posvarilo pred prevelikimi pričakovanji. Predstavnika Slovenije, predsednika državnega zbora in državnega sveta Janez Podobnik in Tone Hrovat, pa sta na srečanju poudarila zavezanost Slovenije paktu stabilnosti.

IMF za privatizacijo slovenskih bank

17. 03. 2000 09.46

Mednarodni denarni sklad (IMF) je sinoči objavil poročilo izvršnega odbora o Sloveniji, pri čemer v uvodu ugotavlja, da je Slovenija ena najuspešnejših tranzicijskih ekonomij srednje in vzhodne Evrope. Izvršni odbor direktorjev IMF ugotavlja, da je Slovenija vzpostavila preudarno makroekonomsko politiko, ki je prispevala k zmanjšanju inflacije, zunanji stabilnosti in mednarodni kredibilnosti. Po drugi strani pa so bile strukturne reforme mnogo bolj postopne, kar je pripeljalo do zaostanka. Direktorji IMF pa pozdravljajo pospešitev strukturnih reform v zadnjem času, kar bo pripomoglo h gospodarski rasti in Slovenijo pripravilo za članstvo v EU.

Srečanje ZLSD in KSU

29. 02. 2000 19.04

Po srečanju delegacij Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) in Krščansko socialne unije (KSU) sta predsednika obeh strank, Borut Pahor in Franc Miklavčič, predstavila proces povezovanja obeh strank. Kot sta povedala na današnji novinarski konferenci, so na sestanku potrdili mnenja in predloge glede pisanja skupnega programa, za katerega naj bi prvi osnutek pripravili do 15. marca.

Premier začel uradni obisk na Malti

25. 02. 2000 07.34

Predsednik vlade Janez Drnovšek se je prvi dan tridnevnega uradnega obiska na Malti včeraj srečal s predsednikom parlamenta Antonom Tabonejem, predsednico parlamentarnega odbora za mednarodne odnose Dolores Cristino ter nekaterimi poslanci iz vladnih strank in opozicije. V pogovoru s člani parlamenta, ki se ga je udeležil tudi predsednik države Guido de Marco, so bile v središču izkušnje Slovenije pri vključevanju v EU, pa tudi njena stališča do nadaljnje dinamike pridružitvenih pogajanj in medvladne konference EU.

Pahor nastopil pred poslanci nemške SPD

21. 02. 2000 14.13

Na povabilo vodje socialdemokratske frakcije (SPD) Petra Strucka se danes v nemškem zveznem parlamentu mudi prvak ZLSD Borut Pahor, ki ga spremlja strankin poslanec Feri Horvat. Predsedniki oziroma predstavniki socialdemokratskih strank Slovenije, Madžarske, Češke, Poljske in Estonije so namreč dopoldne, po uvodnem nagovoru predsednika bundestaga Wolfganga Thiersija, predstavili poglede svojih strank in držav na institucionalne reforme EU.

Srečanje izraelskih in palestinskih pogajalcev

25. 01. 2000 15.52

Izraelski in palestinski pogajalci so se včeraj sešli v vzhodnem Jeruzalemu na pogovorih o izraelskem vojaškem umiku z Zahodnega brega, ki bi ga moral Izrael izvesti že 20. januarja, je dejal vodja palestinske delegacije Saeb Erakat v včerajšnjem pogovoru za palestinski radio. Predsednik palestinskega parlamenta Ahmad Qorei pa je včeraj izključil možnost, da bo do 13. februarja sklenjen načelen dogovor o končnem statusu palestinskih ozemelj. Palestinski minister za mednarodno sodelovanje Nabil Šaat pa je včeraj napovedal, da se bodo 29. januarja ob robu foruma v švicarskem Davosu sešli palestinski voditelj Jaser Arafat, izraelski premier Ehud Barak in ameriški predsednik Bill Clinton. V Beli hiši so medtem zatrdili, da za omenjeni datum ni predvideno srečanje omenjenih treh visokih predstavnikov.

Drnovšek in Račan za dobre odnose

23. 01. 2000 08.17

Slovenski premier Janez Drnovšek ter predsednik hrvaške socialdemokratske stranke (SDP) in mandatar za sestavo hrvaške vlade Ivica Račan, sta pred neformalnim srečanjem v vili Podrožnik izrazila pričakovanje, da bosta sosednji državi v prihodnjem obdobju tesno sodelovali in čimbolj učinkovito reševali preostale težave med Slovenijo in Hrvaško.

Prejeli osnutek poročila inšpekcije EU

20. 01. 2000 08.45

Na Veterinarski upravi Slovenije (VURS) so prejeli osnutek poročila veterinarske inšpekcije EU o njenem decembrskem obisku v Sloveniji, ki je zelo pozitiven, je potrdil direktor VURS Zoran Kovač.

Granić o NEK in LB

12. 01. 2000 19.21

Med odprtimi vprašanji med Hrvaško in Slovenijo bi bilo mogoče takoj rešiti vprašanje NEK in Ljubljanske banke, vprašanje Piranskega zaliva pa šele po volitvah v Sloveniji, je ob predstavitvi svojega programa v Zagrebu dejal Mate Granić, kandidat Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ) na bližnjih predsedniških volitvah.

Drugi vrh EU in ZDA v Washingtonu

18. 12. 1999 08.58

ZDA in EU so na včerajšnjem drugem letnem vrhu v Washingtonu pozvale k takojšnjemu in trajnemu premirju v Čečeniji ter k začetku političnega dialoga, ki bi pripeljal do trajne rešitve krize. V sporočilu po rednem ameriško-evropskem vrhu, ki je potekal v Beli hiši, so pozvali Moskvo, naj privoli v prihod predstavnikov OVSE, da bi pomagali beguncem v Ingušetiji skupaj s predstavniki UNHCR in Mednarodnega komiteja Rdečega križa. ZDA in EU opozarjajo, da je uporaba sile proti civilistom nesprejemljiva. Finski predsednik Martti Ahtisaari je po srečanju menil, da je Moskva zdaj seznanjena z zaskrbljenostjo Zahoda, in da bi morala krizo rešiti po politični poti.