postopka

Milošević bo sodišče napadal
04. 07. 2001 00.00
Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević med celim sodnim procesom pred haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije ne bo imel odvetnika, je včeraj na novinarski konferenci v Haagu zatrdil Miloševićev odvetnik Zdenko Tomanović, ki je pri tem pojasnil, da ni "tiskovni predstavnik" nekdanjega jugoslovanskega predsednika. "Ne vem, ali bo Milošević aktiven ali pasiven pri svoji obrambi, vendar mislim, da bo napadal," je še dejal Tomanović.

Prvi Miloševićev nastop pred sodiščem
04. 07. 2001 00.00
Na prvi obravnavi pred mednarodnim sodiščem za vojne zločine na področju nekdanje Jugoslavije v Haagu je nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević izjavil, da sodišča ne priznava. Po njegovem mnenju je nezakonito, saj ga ni ustanovila Generalna skupščina ZN, nezakonite pa so tudi obtožbe in zato tudi ne potrebuje pravnega zastopnika. Prvi dan zaslišanja so obravnavo po dvanajstih minutah preložili, saj se Milošević ni hotel izjasniti ali se počuti nedolžnega ali krivega.

Prevzem Iskre Kondenzatorji?
03. 07. 2001 00.00
Uprava semiške družbe Iskra Kondenzatorji je objavila, da jih je nemška družba KuW Kondensatoren und Wandler iz Berlina 27. junija z dopisom obvestila, da je pridobila 24,92 odstotka delnic družbe Iskra Kondenzatorji, ki ji zagotavljajo glasovalno pravico. V družbi Iskra Kondenzatorji pa so povedali, da ima berlinska družba po zadnjih podatkih iz delniške knjige že več kot 25-odstotni delež, in sicer 25,36-odstotnega. Po zakonu o prevzemih bi morala berlinska družba dati javno ponudbo za prevzem že pred pridobitvijo 25-odstotkov ali več, saj je Iskra Kondenzatorji podjetje, za katerega veljajo določila omenjenega zakona.

Odzivi na obsodbo Vinka Levstika
03. 07. 2001 00.00
Obsodba Vinka Levstika, ki ga je ljubljansko okrožno sodišče za dva medvojna umora 15. junija obsodilo na 12 let zapora, je uperjena proti spravi in proti narodu in je, poleg novele zakona o oploditvah z biomedicinsko pomočjo, že drugi primer zlorabe oblasti v Sloveniji v kratkem času, je na novinarski konferenci Združenja za demokratizacijo javnih glasil (ZDJ) in Civilne družbe za demokracijo in pravno državo povedal predsednik ZDJ Vinko Vodopivec.

Socialni incest
30. 06. 2001 00.00
Tožilec v francoskem mestu Draguignanu je sprožil postopek proti dvainšestdesetletni ženski, ki je maja rodila zdravega otroka. Postopek so sprožili potem, ko so spoznali, da je genetski oče brat te ženske po imenu Jeanine. Otroka je rodila "nadomestna mati" iz ZDA s pomočjo sperme Jeanininega brata. Tožilec je sprožil postopek za dodelitev socialne pomoči za dva otroka, ki živita s to žensko in njenim bratom. Tožilec Christian Girard je opisal ta primer kot "incest" in to ne biološki, temveč socialni incest. Primer je predal preiskovalnim sodnikom, ki morajo čez nekaj tednov sprejeti odločitev. Sprožitev postopka je podprl tudi francoski minister za zdravje Bernard Kouchner, ki je dodal, da je ta upokojena učiteljica prekršila zakon. Umetna oploditev v Franciji ni dovoljena ženskam, ki so že preko obdobja plodnosti. Francoski mediji so odkrili, da je upokojena učiteljica Jeanine uporabila spermo svojega brata za oploditev podarjenega jajčeca. Jeanine je izbrala svojega brata, ker meni, da je sama že prestara, da bi na otroka prenesla svoje genetsko nasledstvo. "Na ta način sem želela podaljšati naše družinsko drevo", je še povedala Jeanine.

Odzivi na Miloševićevo izročitev
29. 06. 2001 00.00
Soproga nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, Mira Marković, je v izjavi za črnogorski dnevnik Dan dejala, da je zgrožena zaradi izročitve soproga haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "Vseeno sem bila prepričana, da pravna država obstaja in da se spoštuje ustavo ZRJ in republike Srbije. Vsakdo pa ve, da ti dokumenti prepovedujejo izročitev naših državljanov v tujino," je še dodala Markovićeva.

Milošević v Haagu
29. 06. 2001 00.00
Z letališča v Tuzli so v Haag prepeljali nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije so izročili še tri obtožence, nekdanjega vodjo srbskih upornikov na Hrvaškem Milana Martića in enega od t.i. vukovarske trojke Mileta Mrkšića ter bosanskega Srba iz Prijedora Dušana Kneževića, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta, ki je navedla diplomatske vire v Banja Luki. V Haag so jih prepeljali iz Tuzle, vendar ni znano, ali je bila omenjena trojka prepeljana skupaj z Miloševićem.

Microsoft in vlada razglašata zmago
29. 06. 2001 00.00
Po odločitvi zveznega prizivnega sodišča v primeru Microsoft so tako predstavniki podjetja, kot predstavniki ameriške vlade in zveznih držav, ki največjega svetovnega proizvajalca operacijskih sistemov tožijo zaradi kršenja protimonopolne zakonodaje, razglašali zmago. Pravosodni minister John Ashcroft je zatrdil, da je zmagala njihova stran, ker je prizivno sodišče potrdilo mnenje prvostopenjskega sodišča, da je Microsoft kršil zakone. Predsednik Microsofta Bill Gates pa je razglašal zmago na podlagi tistega dela odločitve prizivnega sodišča, s katerim je bila zavrnjen ukaz sodnika Thomasa Penfielda Jacksona o razbitju Microsofta na dva dela. Prizivno sodišče v Washingtonu je odločitev sprejelo soglasno, pri tem pa še ošvrknilo Jacksona zaradi njegovih zaničevalnih izjav o Microsoftu in njegovem vodstvu.

Velika zmaga Microsofta
28. 06. 2001 00.00
Zvezno prizivno sodišče v Washingtonu je v pritožbi računalniškega podjetja Microsoft na odločitev nižjestopenjskega sodnika Thomasa Penfielda Jacksona, ki je lansko poletje ukazal razbitje podjetja na dva dela, soglasno razveljavilo odločitev omenjenega sodnika in naložilo nižjestopenskemu sodišču, naj o zadevi ponovno odloči, in sicer mora to storiti nov sodnik. Odločitev prizivnega sodišča pomeni veliko zmago za Microsoft.

Šentjurski Tolo v stečaju
27. 06. 2001 00.00
Celjsko sodišče je danes sprejelo sklep o uvedbi stečajnega postopka v Tovarni lahke obutve Tolo iz Šentjurja, katere delavci so zaradi neizplačanih aprilskih plač, regresa za letni dopust in povračila stroškov prevoza na delo stavkali skoraj tri tedne. Kot je povedala predsednica Konfederacije neodvisnih sindikatov Slovenije za celjsko regijo Majda Medved, bo sindikat v prihodnjih dneh podal kazensko ovadbo zoper nadzorni svet Tola, ki po njegovem mnenju ni opravil svoje naloge varuha kapitala, tako kot to veleva zakon o gospodarskih družbah. Po besedah Medvedove je zelo čudno, da nadzorni svet Tola ni sprejel nobenega sanacijskega programa podjetja, saj dolg podjetja s 369 milijoni tolarjev presega vrednost družbe, prijavljenih terjatev pa je bilo za 54 milijonov tolarjev.

Zaporna kazen za Šuštarja
23. 06. 2001 00.00
Sojenje obtoženemu Borisu Šuštarju, bivšemu državnemu sekretarju na ministrstvu za gospodarstvo, in soobdolžencem - Stanislavu Droljcu, Rozani Šuštar in Boštjanu Šobi, ki se je začelo 12. aprila, se je zaključilo.

Tolovi delavci še stavkajo
21. 06. 2001 00.00
Tovarna lahke obutve Tolo iz Šentjurja, ki je v finančne težave zašla že leta 1999, ko je podjetje zapustil tuj strateški partner Elefanten, ki je zapolnjeval več kot 60 odstotkov tovarniških zmogljivosti, je lani ustvarila 157 milijonov tolarjev izgube. Kot je na današnji novinarski konferenci poudaril član pogajalske skupine stavkajočih delavcev Tomaž Mlinar, se negativno poslovanje podjetja nadaljuje tudi letos, saj se je Tolova izguba v prvih štirih mesecih letos že povzpela na 49 milijonov tolarjev, v maju pa naj bi bilo izgube za še 25 milijonov tolarjev. Tako skupna Tolova izguba znaša približno 369 milijonov tolarjev, za izterjavo pa je prijavljeno 54 milijonov tolarjev, vendar je po Mlinarjevih besedah vprašljivo, koliko tega denarja se lahko sploh izterja. Stavka v podjetju - delavci stavkajo zaradi neizplačanih aprilskih plač, regresa za leta 2000 in povračila stroškov prevoza na delo stavkajo že 13 dan - pa se bo po prepričanju predsednice stavkovnega odbora Tola Nevenka Obrez, nadaljevala, vse dokler celjsko sodišče ne bo izdalo sklepa o uvedbi stečajnega postopka.

Potrjen stečaj Tola
20. 06. 2001 00.00
Nadzorni svet Tovarne lahke obutve Tolo iz Šentjurja je na včerajšnji seji, ki so se je udeležili tudi predstavniki pogajalske skupine delavcev in tovarniškega sindikata, sprejel pobudo stavkajočih delavcev o uvedbi stečajnega postopka v podjetju. Tolovi zaposleni, ki zaradi neizplačanih aprilskih plač, povračila stroškov prevoza na delo in regresa za letni dopust stavkajo že dvanajsti dan, so se v ponedeljkovi anonimni anketi opredelili za uvedbo stečajnega postopka namesto prisilne poravnave, ki jo je predlagala direktorica Tola Miša Račič.

Joras napovedal gladovno stavko
19. 06. 2001 00.00
Na svojem domu v zaselku Mlini, kjer meja med Slovenijo in Hrvaško še ni določena, je danes tiskovno konferenco sklical Joško Joras, samooklicani borec za južno mejo. Joras pričakuje, da ga bodo hrvaški policisti v prihodnjih dneh odpeljali v zapor, kjer naj bi odsedel 17 dni, ker ni plačal denarne kazni zaradi izobešanja slovenske zastave in table "Tu je Slovenija" na svoji hiši. Če se bo to res zgodilo, bo Joras gladovno stavkal.

Stečaj Aerodroma Maribor
19. 06. 2001 00.00
Na okrožnem sodišču v Mariboru je bil danes preizkus terjatev v stečajnem postopku za Aerodrom Maribor. V zakonitem roku je 41 upnikov prijavilo 42 terjatev v višini 296,7 milijona tolarjev. Stečajna upraviteljica Majda Jaki je priznala 217 milijonov tolarjev terjatev, 79 milijonov tolarjev terjatev pa je oporekala. Na današnjem naroku odločitvi stečajne upraviteljice ni oporekal noben upnik.

Zapleti pri umetni oploditvi ostajajo
18. 06. 2001 00.00
Društvo za večjo rodnost in plodnost opozarja na neugodno posledico izida referenduma. Ker obstoječi zakon o zdravljenju neplodnosti ne omogoča uvoza spolnih celic, domača semenska banka pa ne deluje, je za zdravljenje neplodnosti slovenskih parov edina možnost umetna oploditev v tujini. Tu pa pride do zapleta, saj naj bi stroške teh postopkov povrnil Zavod za zdravstveno zavarovanje, ki v zadnjih šestih mesecih od prejetih 28 prošenj ni rešil niti ene. Zaradi zavlačevanja pri reševanju vlog Društvo za večjo rodnost krivi tako ZZZS kot državno komisijo za OBMP. Po besedah Društva za večjo rodnost se zaradi neizpolnjenih obljub države, da bo uredila razmere na področju umetnega oplojavenja, so se znašli v začaranem krogu in ne vedno, kako naj parom pomagajo pri izpeljavi postopka.

Večina proti noveli zakona
18. 06. 2001 00.00
Na nedeljskem referendumu so se državljani in državljanke odločali o usodi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo , ki ga je državni zbor sprejel 19. aprila. Poldrugi milijon volilnih upravičencev je imel možnost odločati o potrditvi oziroma zavrnitvi z zakonom določene novosti, po kateri naj bi v prihodnje pravico do umetne oploditve imele tudi ženske brez partnerja.

Tolovi delavci za stečaj
18. 06. 2001 00.00
Delavci Tovarne lahke obutve Tolo iz Šentjurja, ki zaradi neizplačanih aprilskih plač, povračila stroškov prevoza na delo in regresa za letni dopust stavkajo že deseti dan, so dopoldne sodelovali v anonimni anketi, v kateri so odgovorili na vprašanje, ali želijo prisilno poravnavo oziroma stečaj podjetja. Kot je za povedala direktorica Tola Miša Račič, se jih je od 140 navzočih delavcev 137 izreklo za stečaj podjetja, saj so prepričani, da se bo prav s stečajnim postopkom podjetja, ki ima za 369 milijonov tolarjev dolgov, poslovni partnerji pa mu dolgujejo 54 milijonov tolarjev, njihova agonija, ki traja že od marca letos, končala. Zato bo Račičeva v prihodnjih dneh nadzornemu svetu Tola predlagala, da potrdi predlog delavcev po uvedbi stečajnega postopka.

Odločitev sodišča v torek
15. 06. 2001 00.00
Ustavno sodišče je obravnavalo in odločilo o pobudi zunajparlamentarne Nove stranke za začetek postopka za oceno ustavnosti zakona o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejah z Avstrijo in Italijo v mejne trgovine. Zakon, po katerem bi se morale prostocarinske prodajalne s 1. junijem preoblikovati v običajne trgovine, se trenutno ne izvaja, ker ga je ustavno sodišče 28. maja do svoje končne odločitve zdržalo. Prostocarinske prodajalne na meji z Avstrijo in Italijo tako zaenkrat še nemoteno poslujejo, kako so se ustavni sodniki odločili v četrtek, pa bodo strankam v postopku sporočili predvidoma v torek.

Levstiku 12 let zapora
15. 06. 2001 00.00
Okrožno sodišče v Ljubljani je Vinka Levstika, obdolženega umora dveh partizanov med drugo svetovno vojno, spoznalo za krivega kaznivega dejanja vojnega hudodelstva zoper vojne ujetnike. Za oba umora mu je izreklo kazen 12 let zapora, predlogu tožilca za odreditev pripora iz razloga begosumnosti pa ni ugodilo. Levstik, ki ga na izrek sodbe zaradi zdravstvenih težav ni bilo, bo tako do pravnomočnosti sodbe, ki bo v primeru pritožbe, ki jo je obramba že napovedala, ostal na prostosti do sodbe višjega sodišča.

Predčasno glasovanje v teku
12. 06. 2001 00.00
Na sedežih volilnih enot se je danes pričelo predčasno referendumsko glasovanje o noveli zakona o umetni oploditvi z biomedicinsko pomočjo. Volivci, ki v nedeljo ne bodo utegnili na volišča, se torej o pravici samskih žensk do umetne oploditve lahko izjasnijo do četrtka. Volišča bodo odprta od 9. do 17. ure.

Stanovanjska afera kot zarota
06. 06. 2001 00.00
Od štirih služb, ki so ministru Bohincu zagotavljale pravilnost postopka cenitve stanovanja, je na zapisnik inšpektorja pisni ugovor sestavil le servis skupnih služb, zato pa je zanimivejše dopisovanje med ministrom Bohincem in Pogorevcem.

Poslanci o brezplačni pravni pomoči
31. 05. 2001 00.00
Državni zbor je v nadaljevanju zasedanja po hitrem postopku sprejel zakon o brezplačni pravni pomoči, ki naj bi predvsem socialno šibkejšim slojem olajšal dostop do sodnega varstva. Zakon, ki ga Sloveniji narekuje tudi evropski pravni red, naj bi vzpostavil celovit sistem oblik omenjene pomoči ter tako poenotil obstoječo zakonodajo na tem področju.

Majcen vnovič suspendiran
30. 05. 2001 00.00
Mednarodna plavalna zveza (FINA) je Plavalno zvezo Slovenije (PZS) obvestila, da je slovenski daljinski plavalec Igor Majcen vnovič suspendiran. Na osnovi odločitve Mednarodnega arbitražnega razsodišča za šport (CAS) je Majcnu prepovedan nastop vse do 15. julija 2002. Pri Igorju Majcnu so na tekmi svetovnega pokala 8. avgusta 1999 v Braziliji našli sledi prepovedanega poživila nandrolon.

Zaostrene razmere v Indoneziji
30. 05. 2001 00.00
Indonezijski poslanci so se danes z veliko večino odločili za sklic izredne seje posvetovalne narodne skupščine, na kateri bodo odločali o odstavitvi predsednika Abdurahmana Vahida. Za sklic izredne seje je glasovalo 365 poslancev, štirje so bili proti, 39 pa se jih je vzdržalo. Vahidova stranka PKP se glasovanja ni udeležila. Zaradi zapletenega postopka naj bi se poslanci o odstavitvi odločili avgusta. Če bodo predlog podprli, bo Vahida na položaju do predsedniških volitev leta 2004 nasledila podpredsednica Sukarnoputrijeva.

Ta teden o preoblikovanju PCP?
27. 05. 2001 00.00
Ustavno sodišče je v maju že obravnavalo vse štiri zadeve, ki jih je prejelo v zvezi z zakonom o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln, vendar še ni sprejelo nobene odločitve. To pa se utegne zgoditi v prvih dneh zadnjega tedna v maju, ko naj bi ustavni sodniki odločali o predlogu za začasno zadržanje izvajanja zakona, ki ga vsebujeta obe zahtevi in vsaj ena od dveh pobud za oceno ustavnosti, ki jih je sodišče v zvezi s tem zakonom prejelo.

Vahid za delitev oblasti
25. 05. 2001 00.00
Indonezijski predsednik Vahid, ki mu zaradi korupcijskih obtožb parlament grozi z odstavitvijo, je danes predlagal delitev oblasti s podpredsednico Sukarnoputri, so sporočili iz indonezijske vlade. Kot navajajo vladni viri, naj bi si Sukarnoputrijeva vzela čas za premislek, iz njene stranke Demokratične stranke boja (PDI-P) pa so medtem sporočili, da je ponudbo že zavrnila.

Znan datum usmrtitve McVeigha
25. 05. 2001 00.00
Timothy McVeigh, obtožen bombnega napada na oklahomsko državno ustanovo aprila 1995, kjer je umrlo 168 ljudi več sto pa jih je bilo ranjenih, bo usmrčen 11. junija.

Srednješolski debaterji v parlamentu
25. 05. 2001 00.00
V prostorih parlamenta bodo srednješolski debatni klubi iz vse Slovenije sklenili svoje letošnje raziskovalno delo na temo Storilci spolnih zločinov bi morali biti strožje kaznovani. Dijaki simulirajo parlamentarno razpravo o predlogu zakona strožjih kazni za storilce spolnih zločinov, ki so ga izdelali s pomočjo študentov prava. V predlogu tako dodajajo posameznim členom obstoječega zakonika nekatere dodatke, kot to zahtevajo pravila "pravega" predloga zakona, podali pa so tudi razloge in cilje zakona, njegov vpliv na proračun, namen urejanja ter nekatere druge postavke. Parlamentarna razprava poteka v obliki simulacije zakonodajnega postopka, devetdeset mladih "poslank in poslancev" pa se do predloga opredejuje z mnenji kot tudi z glasovanjem o predlogu.

Nepravilno podeljene koncesije za GSM 900
24. 05. 2001 00.00
Pritožbeni senat vrhovnega sodišča je s sodbo zavrnil pritožbo družbe Simobil na odločitev prvostopenjskega senata vrhovnega sodišča, ki je 20. januarja 1999 kot nezakonito odpravilo odločbo vlade o podelitvi koncesij za GSM 900. Z drugostopenjsko odločbo je vrhovno sodišče tako zavrnilo vse pritožbene ugovore kot neutemeljene, spremenilo pa je tudi procesno odločbo, na katero je bila oprta odločitev prvostopenjskega sodišča, ter potrdilo pravilnost odločitve sodišča na prvi stopnji, ki je odpravilo odločbo vlade o podelitvi koncesij za GSM 900. Iz obrazložitve dokončne sodbe vrhovnega sodišča, na katero se ni moč pritožiti, nedvoumno izhaja, da so se koncesije lahko podeljevale le na podlagi pogojev in meril koncesijskega akta ter v skladu s pravili postopka.