postopka

Državni zbor v ogledalu računalniške statistike

18. 12. 1998 11.48

V dokumentnih bazah za spremljanje zakonodajnega postopka v okviru računalniškega omrežja slovenskega državnega zbora je tudi več takšnih statističnih podatkov, ki 'odkrivajo' nekatere zanimivosti iz vsakodnevnega odločanja in dela slovenskih parlamentarcev.

V napadu na Bagdad v glavnem civilne žrtve

17. 12. 1998 10.55

V nočnih zračnih napadih Združenih držav in Velike Britanije na Bagdad je bilo po podatkih ene od mestnih bolnišnic ubitih najmanj pet civilistov, 30 pa ranjenih, med njimi tudi otroci. Tiskovni predstavnik bolnišnice je še povedal, da med žrtvami ni bilo vojakov. Tudi iz drugih bagdadskih bolnišnic naj bi po neuradnih podatkih poročali o smrtnih žrtvah.

PS Dadas grozi stečaj

16. 12. 1998 15.22

S priporom direktorja poslovnega sistema Dadas in zapečatenjem poslovnih prostorov te družbe je bilo poslovanje ustavljeno v trenutku, ko so bile pred podpisom in v pripravi pogodbe, ki so nujne za uspešno poslovanje. Kot so sporočili iz omenjene družbe, bo s tem podaljševanje pripora direktorju nedvomno pripeljalo do stečaja PS Dadas.

Rahla rast indeksa Nikkei

16. 12. 1998 09.48

Tečaji delnic na tokijski borzi so se danes v povprečju zvišali. Indeks Nikkei je pridobil 85,11 točke ali 0,6 odstotka in trgovanje sklenil pri 14.096,30 točke.

ZDA: Pravosodni odbor sprejel še četrti člen zahteve po odstavitvi predsednika Clintona

13. 12. 1998 10.13

Pravosodni odbor predstavniškega doma ameriškega kongresa je sinoči sprejel še četrti člen zahteve po odstavitvi ameriškega predsednika Billa Clintona, ki slednjemu očita zlorabo oblasti in vpliva, da bi prikril afero z Monico Lewinsky. Za sprejem člena je glasovalo 21 republikancev, proti pa je bilo 16 demokratov.

Julio Iglesias zaradi Pinocheta odpovedal koncerta v Čilu

12. 12. 1998 14.05

Španski pevec Julio Iglesias je zaradi napetega ozračja v Čilu, potem ko je London napovedal nadaljevanje postopka za izročitev nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta Španiji, odpovedal dva koncerta v čilski prestolnici Santiago. Koncerta sta bila napovedana za 15. in 16. december. Zaradi istega razloga je minuli četrtek koncert v Santiagu odpovedala tudi britanska težkometalna skupina Iron Maiden.

Protestno zborovanje društva Edinost

06. 12. 1998 12.36

Na trgu Zedinjenja Italije v Trstu bo danes družbeno-politično društvo Edinost pripravilo 108. redno mesečno protestno zborovanje v protest proti več kot polstoletni kršitvi 6. člena in 10. prehodne določbe ustave Italijanske republike proti 44-letni kršitvi določil Posebnega statuta z dne 5. oktobra 1954 in proti 35-letni kršitvi 3. člena statuta Avtonomne dežele Furlanije-Julijske krajine.

Prvi komercialni polet iz Gaze v Aman

05. 12. 1998 12.12

S palestinskega mednarodnega letališča v Gazi je danes na prvi komercialni let v Aman poletelo letalo družbe Palestinian Airlines fokker-50 s 45 potniki na krovu.

Haag: Začetek postopka proti ''srbskemu Adolfu''

30. 11. 1998 18.01

Pred sodiščem ZN za vojne zločine v Haagu se je danes zaradi genocida začel sodni postopek proti bosanskemu Srbu Goranu Jelišiću. 30-letni Jelišić, ki sam sebe imenuje ''srbski Adolf'', je obdolžen, da je med drugim sodeloval v ''sistematičnem'' in ''naklepnem'' načrtu za iztrebljenje bosanskih Muslimanov.

Zaslišanje Starra v kongresu: Clinton (še) ne komentira

20. 11. 1998 14.15

Ameriški predsednik Bill Clinton, ki se mudi na azijski turneji, danes še ni želel komentirati pričanja neodvisnega svetnika Kennetha Starra pred pravosodnim odborom kongresa v okviru postopka o morebitni Clintonovi odstavitvi.

I Jing napovedal aretacijo Pinocheta

06. 11. 1998 07.45

Aretacija in spor glede sodnega postopka za izročitev nekdanjega čilenskega diktatorja Augusta Pinocheta ni presenetila preroka Ricarda Andreja, ki je te dogodke predvidel že pred desetimi meseci.

Lordska zbornica nadaljuje razpravo o primeru Pinochet

05. 11. 1998 14.59

V britanski lordski zbornici se je danes nadaljevala razprava o prizivu na nedavno razsodbo britanskega sodišča, ki je aretacijo nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta razglasilo za nezakonito. Odvetnik Alun Jones je v imenu britanskih preiskovalcev petim sodnikom zbornice znova predstavil razloge, zakaj je potrebno ohraniti nalog za aretacijo Pinocheta.

Razprava o kulturni politiki na področju kinematografije

04. 11. 1998 13.08

Jesenski blok področnih razprav o nacionalni kulturni politiki v organizaciji ministrstva za kulturo se danes v Cankarjevem domu nadaljuje z razpravo o kinematografiji. Prof. dr. Igor Koršič je v uvodnem razmišljanju predlagal več ukrepov za ''razrešitev kronično kriznega stanja v slovenski kinematografiji''. Ob sedanji ''absolutno in relativno'' premajhni finančni podpori domači kinematografiji, v višini 175 tolarjev na prebivalca, Koršič predlaga petkratno povečanje finančnih sredstev Filmskega sklada RS, temeljito filmsko reformo, revidiranje zakona o Filmskem skladu RS in njegovo preimenovanje v ''zakon o kinematografiji'', revizijo postopka izbiranja filmov in video projektov za realizacijo, revizijo zakona o medijih, da bi ti služili interesom domačega in evropskega filma in podobno.

Poskusno uvajanje devetletke na predvidoma 46 slovenskih osnovnih šolah

29. 10. 1998 15.14

V poskusno uvajanje programa devetletne osnovne šole v šolskem letu 1999/2000 se bo predvidoma vključilo 46 osnovnih šol, kar je največje možno število, je na današnji novinarski konferenci ministrstva za šolstvo in šport povedal minister Slavko Gaber. Izbor je izmed 68 prijavljenih šol opravila posebna komisija za vodenje postopka javnega razpisa in pripravo izbora osnovnih šol, minister pa ga je v celoti potrdil.

SKEI vložil predlog za ustavno presojo zakona o privatizaciji železarn

29. 10. 1998 12.28

Vodstvo Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) je na ustavnem sodišču vložilo predlog za začetek postopka pred ustavnim sodiščem za presojo ustavnosti in zakonitosti 3. člena zakona o privatizaciji Slovenskih železarn. Kot so sporočili iz SKEI, je razlog različno obravnavanje notranjih lastnikov in neenakopraven položaj bivših zaposlenih oziroma upokojencev v sistemu Slovenskih železarn, ki ne omogoča sodelovanja v lastninjenju vsem tistim, ki so bili v delovnem razmerju v tem sistemu pred 15. marcem 1991.

Prvi uradni obisk poljskega veleposlanika na ministrstvu za pravosodje

27. 10. 1998 14.38

Na ministrstvu za pravosodje sta se danes sestala veleposlanik Poljske v Sloveniji Maciej Szymanski in pravosodni minister Tomaž Marušič. Pogovarjala sta se predvsem o nadaljevanju postopka za oblikovanje dvostranskega sporazuma med Slovenijo in Poljsko, ki se nanaša na medsebojno izvrševanje sodnih odločb v kazenskih zadevah, so sporočili z ministrstva za pravosodje.

Upravni senat ustavnega sodišča brez odločitve o koprski občini

26. 10. 1998 16.44

Upravni senat ustavnega sodišča je danes obravnaval ustavne pritožbe na nedavno odločitev o neustavnosti mestne občine Koper, vendar končne odločitve o tem ni sprejel. Omenjeno vprašanje naj bi ustavni sodniki znova preučili predvidoma v sredo, 28. oktobra, je pojasnil sekretar ustavnega sodišča Janez Čebulj.

Intenzivnejši pogovori EU s Kitajsko o človekovih pravicah

23. 10. 1998 13.10

Dialog o človekovih pravicah med Kitajsko in Evropsko unijo je po mnenju evropskih diplomatov postal bolj izčrpen. Razhajanja v mnenjih so odkrito predstavljena, o temah pa poglobljeno razpravljajo, so danes ob zaključku šestega kroga pogovorov v Pekingu dejali diplomati evropske trojke iz Nemčije, Avstrije in Velike Britanije. O konkretnem napredku v pogovorih niso poročali.

Republikanski ''za'' za preiskavo o upravičenosti postopka za Clintonovo odstavitev

06. 10. 1998 10.25

Pravosodni odbor predstavniškega doma ameriškega kongresa je sinoči odobril uvedbo predhodne preiskave o upravičenosti sprožitve postopka za odstavitev predsednika Billa Clintona. Za je glasovalo 21 republikanskih članov odbora, proti pa 16 demokratov.

Pravni odbor o impeachmentu

06. 10. 1998 08.56

Pravna komisija predstavniškega doma ameriškega kongresa je sinoči odobrila uvedbo predhodne preiskave o upravičenosti sprožitve postopka za odstavitev predsednika Billa Clintona. Glasovanje komisije mora potrditi še predstavniški dom z večino svojih 435 članov, verjetno konec tedna.

Zunanji ministri EU v ponedeljek o začetku vsebinskih širitvenih pogajanj

03. 10. 1998 12.21

Zunanji ministri Evropske unije bodo na zasedanju v Luxembourgu prihodnji ponedeljek, 5. oktobra, razpravljali o začetku vsebinskih pogajanj s šesterico naprednejših kandidatk za članstvo v povezavi, med njimi Slovenijo.

Ulmanis poziva Latvijce, naj na referendumu obkrožijo ''ne''

02. 10. 1998 12.01

Latvijski predsednik Guntis Ulmanis je danes pozval Latvijce, naj se na referendumu izrečejo za liberalizacijo postopka naturalizacije za pripadnike ruske manjšine in glasujejo z ''ne''.

V SŽ oblikovali skupino strokovnjakov, ki naj bi ovrgla trditve o dumpingu

24. 09. 1998 16.12

V jeseniškem podjetju Acroni so v današnjem sporočilu za javnost v zvezi z uvedbo protidumpinškega postopka proti družbi, objavljenega v uradnem listu Evropske unije, ki so ga proti Acroniju sprožili njegovi evropski konkurenti, zapisali, da v Slovenskih železarnah (SŽ) in Acroniju prijavo razumejo kot legitimno potezo konkurentov, ki se tako borijo za svoj trg. SŽ poudarjajo, da gre šele za preiskovalni postopek, ob koncu katerega se bo odločalo, ali gre v omenjenem primeru za dumping. Kot je zapisano v sporočilu, bodo SŽ storile vse, da dokažejo neupravičenost prijave, v ta namen pa so oblikovali tudi posebno skupino strokovnjakov. V njej so tudi tuji strokovnjaki in ljudje, ki že imajo izkušnje z reševanjem podobnih težav.

Ustavno sodišče sprejelo končno odločitev glede izraelsko-slovenskega sporazuma

24. 09. 1998 13.58

Ustavno sodišče je na včerajšnji seji sprejelo končno odločitev o pobudi za oceno ustavnosti in zakonitosti tajnega izraelsko-slovenskega varnostnega sporazuma in postopka, po katerem je bil sklenjen. Odločitev sodišča o omenjeni pobudi, ki jo je na ustavno sodišče konec marca vložila poslanska skupina Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), naj bi bila znana čez približno 14 dni. Ustavni sodniki so na včerajšnji seji razpravljali tudi o pobudi SCT-ja za presojo ustavnosti zakona o zaključku lastninjenja ter v zvezi s tem za prihodnji torek sklicali javno obravnavo.

Izidi volitev v BiH še ne bodo znani danes

24. 09. 1998 09.16

Tiskovna predstavnica misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) v BiH Nicole Szulc je sinoči v Sarajevu sporočila, da izidi splošnih volitev v Bosni in Hercegovini ne bodo objavljeni danes, kot je bilo sprva napovedano. Izidi bodo morda objavljeni jutri. Do prestavitve objave izidov volitev, ki so bile v BiH 12. in 13. septembra, je znova prišlo zaradi tehničnih težav, oziroma zaradi daljšega postopka preverjanja nepotrjenih volilnih lističev, je še sporočila predstavnica OVSE.

Nadaljevanje prizadevanj za kompromis v aferi Lewinsky

23. 09. 1998 17.24

V ZDA se nadaljujejo prizadevanja za pomiritev afere Lewinsky brez uvedbe postopka za odstavitev ameriškega predsednika Billa Clintona. Eden glavnih vzrokov za to je pozitiven odziv na ponedeljkovo objavo video posnetka Clintonovega pričanja pred veliko poroto.

Stečajni upravitelj Tama o problemih, ki spremljajo stečajni postopek

17. 09. 1998 16.28

Stečajni upravitelj delniške družbe Tam in petnajstih odvisnih družb Mirko Žagar je danes poslal upnikom sporočilo, v katerem jih informira o dosedanjem poteku stečajnih postopkov.

Albanski ministrski predsednik postavil ultimat upornikom

16. 09. 1998 10.03

Albanski ministrski predsednik Fatos Nano je pristaše nekdanjega predsednika Salija Berishe pozval, naj v sredo do zore oddajo orožje, sicer bo njihov odpor zlomil z oboroženo silo. Nano je ultimat upornikom postavil po štiriurnem zasedanju parlamenta, na katerem so poslanci sprejeli zakon, ki vladi dovoljuje uporabo vojaške policije proti upornikom brez formalnega postopka mobilizacije vojske.

Javnomnenjske raziskave kažejo podporo Clintonu

14. 09. 1998 09.12

Večina Američanov si želi, da bi kongres ''kaznoval'' ameriškega predsednika Billa Clintona, vendar pa obenem menijo, da bi moral predsednik ostati na svojem položaju. To so izsledki javnomnenjskih raziskav, ki so bile za ABC News, CBS News in CNN/USA Today/Gallup izvedene konec tedna. Izidi med drugim kažejo, da podpora ameriškemu predsedniku ostaja močna, in sicer med 59 in 67 odstotkov. Večina vprašanih v štirih javnomnenjskih raziskavah, ki so bile izvedene od petka do nedelje, je menila, da bi moral predsednik obdržati svoj položaj. Clintonu osebno pa je več ljudi nenaklonjenih kot pa naklonjenih. 53 odstotkov ljudi v raziskavi ABC News je dejalo, da bi se strinjali z zaslišanji ob uvedbi postopka za razrešitev ameriškega predsednika s položaja - čeprav so mnenja o tem, ali naj bo Clinton odstavljen, deljena. Skoraj dve tretjini Američanov pa je v raziskavi CBS izrazilo tudi mnenje, da poročilo neodvisnega preiskovalca Kennetha Starra vsebuje preveč seksualnih podrobnosti; šest od desetih pa jih meni, da je poročilo namenjeno zgolj temu, da bi Clintona spravilo v zadrego, in da ne bi smelo biti predstavljeno javnosti.

Kongres bo odločal o Clintonovi odstavitvi

11. 09. 1998 08.50

Komisija ameriškega kongresa je v četrtek zvečer dala zeleno luč za morebiten začetek postopka za odstavitev predsednika Billa Clintona. Komisija je namreč podprla objavo poročila posebnega preiskovalca Kennetha Starra v aferi Lewinsky. 445 strani poročila naj bi objavili še danes, in sicer preko interneta. Predsednik Clinton pa se je zvečer sestal s člani svojega kabineta. Kot je povedal sekretar za energijo Bill Richardson, se je Clinton še enkrat opravičil, člani kabineta pa so mu zagotovili vso svojo podporo.