postopka

Norvežanka Johaugova osvojila prvo zlato na ZOI v Pekingu, Žerjavova 55.

05. 02. 2022 10.00

Norveška smučarska tekačica Therese Johaug je prepričljivo osvojila prvo zlato medaljo na zimskih olimpijskih igrah v Pekingu.

Divjak ni dobil dovolj glasov za mesto viceguvernerja Banke Slovenije

04. 02. 2022 20.34

Kandidaturo Marjana Divjaka za mesto viceguvernerja Banke Slovenije je v tajnem glasovanju v DZ podprlo 44 poslancev, proti jih je bilo 40. Za imenovanje bi potreboval vsaj 46 glasov podpore. Predsednik DZ Igor Zorčič je povedal, da bo o tem, da Divjak ni prejel zadostne podpore, takoj obvestil predsednika republike Boruta Pahorja, ki je Divjakovo imenovanje predlagal.

Predlog novele zakona o nalezljivih boleznih primeren za nadaljnjo obravnavo

04. 02. 2022 19.52

DZ je na seji s 43 glasovi za in 31 proti ocenil, da je predlog novele zakona o nalezljivih boleznih primeren za nadaljnjo obravnavo. Večina poslanskih skupin je že ob obravnavi napovedala, da bodo novelo v nadaljevanju zakonodajnega postopka poskušali izboljšati. V pripravi je tudi zahteva za javno predstavitev mnenj.

DZ sprejel zakon o problematiki posojil v frankih. Banke: To je škodljivo

02. 02. 2022 15.51

DZ je z 52 glasovi za in osmimi proti potrdil zakon za ureditev problematike posojil v švicarskih frankih. Zakonu sta nasprotovali vlada in banke, ki so že napovedale, da bodo za zakon vložile pobudo za oceno ustavnosti s predlogom za njegovo začasno zadržanje. Po njihovih navedbah bo zakon namreč nesorazmerno koristil nekaj sto ljudem, učinki za preostala dva milijona ljudi v Sloveniji pa bodo zelo negativni. V Zvezi potrošnikov Slovenije medtem zakon podpirajo in ga vidijo kot pomembnega za varstvo porabnikov.

Sojenje Janši za razžalitev novinark: Matoz zahteva izločitev porotnice in predsednice sodišča

03. 02. 2022 13.58

Na ponovnem sojenju predsedniku SDS in premierju Janezu Janši zaradi očitkov o razžalitvi novinark Radiotelevizije Slovenija, ki poteka na celjskemu okrožnemu sodišču, je njegov zagovornik Franci Matoz zahteval izločitev predsednice sodišča Petre Giacomelli in ene od sodnic porotnic. O zahtevah morajo zdaj odločiti višje sodne instance. Pooblaščenec novinark, ki tožita Janšo zaradi žaljivega tvita, pa je Matozu očital zavlačevanje sodnega postopka – zadeva bo zastarala 24. maja.

Pri obravnavi novega zakona o nalezljivih boleznih poudarili pomen DZ pri sprejemanju ukrepov

03. 02. 2022 13.16

Državni zbor je danes opravil prvo obravnavo predloga novele zakona o nalezljivih boleznih. Večina poslanskih skupin je napovedala, da ga bodo na petkovem glasovanju podprli, v nadaljevanju zakonodajnega postopka pa ga bodo poskušali izboljšati. Med drugim so izpostavljali pomen jasne določitve parlamentarnega nadzora pri sprejemanju ukrepov.

S koronavirusom okužen tudi olimpijski prvak v skiatlonu, število okužb v Pekingu raste

03. 02. 2022 12.05

Norvežan Simen Krüger, ki je pred štirimi leti v Pjongčangu osvojil naslov olimpijskega prvaka v skiatlonu, je bil pozitiven na okužbo z novim koronavirusom, sporočilo norveške smučarske zveze povzema francoska tiskovna agencija AFP. Krüger v nedeljo ne bo mogel braniti zlata v skiatlonu.

Delo laboratorijev se že umirja

02. 02. 2022 13.30

Delo NLZOH se kljub visokim številkam novih okužb s koronavirusom že umirja, saj se je število testiranj v primerjavi s prejšnjim torkom znižalo za okoli 3000 vzorcev.

Poslanka Hot: med prodajo Save in Adrie je veliko vzporednic

02. 02. 2022 11.22

V SD želijo, da odgovorni pojasnijo, kako bodo preprečili, da se v primeru prodaje deleža v Savi ne zgodi podoben primer, kot je Adria. Sicer pa zahtevajo, da vlada oziroma SDH uveljavijo predkupno pravico. Za to si bo prizadeval, vsaj tako je dejal, gospodarski minister Počivalšek.

Zakon o preprečevanju pranja denarja v DZ. 'Gre za mini državni udar'

01. 02. 2022 14.22

DZ je opravil drugo obravnavo predloga novega zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, o katerem bo glasoval v sredo. Čeprav vlada zagotavlja, da se z njim ne posega bistveno v sedanji sistem, opozicija opozarja na prevelik poseg v varstvo osebnih podatkov in preširoka pooblastila inšpekcijskem postopku. V koaliciji KUL načrtujejo tudi vložitev zahteve za presojo ustavnosti. "Zamislite si, da bi o vaši zasebnosti odločali ministri Hojs, Šircelj in Dikaučič," pravijo v SAB. Predlog podpirajo v SDS in NSi, zadržani so celo v SNS, v Konkretno in poslanski skupini DeSUS pa se še niso odločili. Nekdanji direktor urada za preprečevanje korupcije in pranja denarja Klaudijo Stroligo pa opozarja, da gre za "mini državni udar".

Družba Prestige namerava v razvoj poslovanja Save vložiti 200 mio. evrov

01. 02. 2022 10.25

Po tem, ko smo v petek poročali, da so predstavniki sklada York in družbe Prestige podpisali pogodbo o prodaji Yorkovega 43-odstotnega deleža v Savi, je država danes prejela obvestilo o prodaji in o možnosti uveljavljanja predkupne pravice. V družbi Prestige so medtem potrdili dogovor z Yorkom in dodali, da želijo v Savo vložiti 200 milijonov evrov. Medtem je opozicija napovedala sklic izredne seje komisije za nadzor javnih financ, kjer bo zahtevala, da naj država kupi delež, ki ga ima sklad York.

Ustavno sodišče razveljavilo sodbi, nenaklonjeni posojilojemalcem v frankih

01. 02. 2022 15.37

Ustavno sodišče je razveljavilo sodbi, s katerima sta sodišči zavrnili zahtevek posojilojemalcev za ugotovitev ničnosti kreditne pogodbe v švicarskih frankih ter za vračilo preplačil. Ugotovilo je, da sodbi nista ustrezno odgovorili na pomisleke glede presoje standarda pojasnilne dolžnosti bank in nepoštenosti. Vrnilo ju je v ponovno odločanje.

Za vožnjo po slovenskih avtocestah in hitrih cestah obvezne e-vinjete

01. 02. 2022 06.19

Za vožnjo po slovenskih avtocestah in hitrih cestah so odslej obvezne e-vinjete. Te so po 13 letih vinjetnega sistema zamenjale cestninske nalepke. Cene ostajajo nespremenjene, novost pa je, da letna vinjeta ne bo več vezana na koledarsko leto.

Za povzročitev smrti iz malomarnosti lastniku psov pogojna obsodba

28. 01. 2022 16.36

Na Okrožnem sodišču v Novem mestu so končali sojenje Mihi Šumu, ki ga je obtožnica bremenila povzročitve smrti iz malomarnosti, ker so njegovi psi do smrti pogrizli njegovo mamo. Na podlagi sporazuma o priznanju krivde, sklenjenega s tožilstvom, mu je sodišče izreklo pogojno obsodbo na eno leto in deset mesecev zapora s preizkusno dobo treh let.

Poslanci KUL o prodaji deleža Save: Slovenija ni odprta tržnica

28. 01. 2022 11.10

Predstavniki poslanskih skupin SD, LMŠ, Levica in SAB so vložili zahtevo za sklic nujne seje komisije DZ za nadzor javnih financ glede nameravane prodaje deleža podjetja Sava, so sporočili iz poslanske skupine SD. "Slovenija ni odprta tržnica, slovenski turistični biseri in ljudje pa niso poceni blago," je ob tem dejala njihova poslanka Meira Hot.

Evropska glavna tožilka: gre za oviranje pregona goljufij

27. 01. 2022 18.31

Generalni državni tožilec Drago Šketa je obiskal sedež evropskega javnega tožilstva (EPPO), kjer je z evropsko glavno tožilko Lauro Kövesi razpravljal tudi o načrtovanih spremembah kazenskega zakonika. V EPPO so izrazili zaskrbljenost zaradi predvidenih sprememb, ki da bi lahko vplivale tudi na učinkovitost delovanja evropskega tožilstva.

EU pred WTO sprožila postopek proti Kitajski zaradi pritiskov na Litvo

27. 01. 2022 14.48

Evropska unija je pred Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) sprožila postopek proti Kitajski glede pritiska na Litvo zaradi njenih stališč o Tajvanu. Peking namreč blokira uvoz vseh izdelkov, ki so bili izdelani v Litvi ali z litovskimi deli. Kitajska je v odzivu ocenila, da očitki nimajo podlage.

Wolf pogojno sposoben za sojenje v Mariboru, a narok spet preložen

27. 01. 2022 14.41

Mariborsko sodišče že vse od predobravnavnega naroka oktobra 2018 zaman razpisuje začetek sodnega procesa zoper poslovneža slovenskih korenin Walterja Wolfa, živečega v Kanadi, ki ga specializirano državno tožilstvo bremeni pranja denarja, povezanega z zadevo Patria. Izvedenci pa so medtem ocenili, da je Wolf zdravstveno sposoben za sojenje.

Zaradi kršitev glede brezpilotnih letalnikov izrečenih devet glob v vrednosti 10.900 evrov

25. 01. 2022 15.27

V lanskem letu je bila sprejeta nova evropska zakonodaja glede brezpilotnih letalnikov, v Sloveniji pa so za izvajanje nadzora določeni Javna agencija za civilno letalstvo RS, policija in občinska redarstva. Agencija in policija sta tako lani v 17 prekrškovnih postopkih izdali 11 odločb o prekršku in en plačilni nalog. V devetih primerih so bile izrečene globe v skupnem znesku 10.900 evrov, v treh opomin, v petih primerih pa opozorilo.

Koprska občina poslovala s precej nepravilnostmi, ugotovilo računsko sodišče

24. 01. 2022 11.45

Računsko sodišče je revidiralo pravilnost poslovanja Mestne občine Koper v letih 2018 in 2019 ter občini izreklo negativno mnenje. Ugotovilo je kar nekaj nepravilnosti, med katerimi so napake, povezane s proračunom in javnim naročanjem, pa tudi z zadolževanjem ter pridobivanjem nepremičnin in razpolaganjem z njimi. Občina mora pripraviti odzivno poročilo.

Poslanci rešujejo vladajočo elito pred kazenskimi postopki, na žrtve pa so pozabili?

24. 01. 2022 07.46

Ogromno prahu je prejšnji teden dvignil predlog zakona o dopolnitvi Kazenskega zakonika, s katerim bi skrajšali roke za pregon kaznivih dejanj, s tem pa bi v vodo padlo več tisoč predkazenskih postopkov gospodarskega kriminala in korupcije, pa tudi drugih oblik kriminala z najhujšimi posledicami. "Predlagana sprememba zakona je škodljiva, nerazumna in neustavna. To bi pomenilo, da bi ostali neraziskani tudi številni primeri umorov, ropov, posilstev. Takšnih sprememb kazenske zakonodaje, ki nimajo nobene podlage v strokovnosti, se moramo bati. Ne moremo se znebiti občutka, da gre samo za reševanje aktualne oblasti iz kazenskih postopkov," pravi Mirjam Kline, vodja Oddelka za kazenske zadeve na Vrhovnem državnem tožilstvu. Na žrtve in oškodovance so politiki povsem pozabili.

Umestitev skupnih kurilnic med majhne odjemalce ne bi vplivala na znižanje cen

21. 01. 2022 16.38

Po oceni ministrstva za infrastrukturo umestitev skupnih kurilnic oziroma odjemalcev, katerih letni odjem presega 100.000 kilovatnih ur, med majhne odjemalce nikakor ne bi pripomoglo k znižanju cen zanje. Prav tako pa tudi ne bi vplivala na stabilno delovanje plinskega trga. Razlog za to je po njihovem mnenju tudi delovanje evropskega trga. Dodajajo, da je težko oceniti, kakšna bodo nihanja cen plina na evropskem trgu v prihodnje, "zagotovo pa lahko pričakujemo povprečno višje cene od zgodovinsko nizkih ravni v letu 2020 in 2021".

Posegi v zakonodajo, ki jim nasprotuje celo stroka: 'Nepremišljeno, neutemeljeno, škodljivo'

21. 01. 2022 12.55

Predlagani dopolnitvi kazenskega zakonika, ki skrajšuje zastaralne roke v zadevah gospodarske kriminalitete, med drugim nasprotujejo na vrhovnem državnem tožilstvu in pravosodnem ministrstvu. Kot pravijo, so rešitve nesistemske in lahko pomenijo ravno nasprotne učinke. V težjih oz. zapletenejših primerih kaznivih dejanj bi pomenile celo neke vrste amnestijo za storilce kaznivih dejanj.

Ponovno sojenje Vrščaju: Zgrabila me je panika

21. 01. 2022 12.36

Na celjskem okrožnem sodišču se je začelo ponovno sojenje Andreju Vrščaju, ki so ga marca lani spoznali za krivega umora materinega prijatelja in ga obsodili na 23 let in pol zapora.

Trenta, nabava zaščitne opreme, Teš 6 – primeri, ki bi s spremembo zakona ostali brez epiloga

20. 01. 2022 20.29

Parlamentarni odbor za pravosodje je z glasovi poslancev vladajoče koalicije potrdil predlog dopolnitve kazenskega zakonika. Ta skrajšuje zastaralne roke pri pregonu gospodarskega kriminala, s čimer bi čez noč zastarali številni odmevni primeri. Brez epiloga bi tako lahko ostala denimo korupcijska afera, ki je zaznamovala gradnjo šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj, že čez nekaj mesecev bi zastarale tudi preiskave domnevno spornih poslov pri dobavi zaščitne opreme. Stroka, ki je glasno nasprotovala predlogu, ki ga je vložila Jelinčičeva SNS, je nad odločitvijo odbora ogorčena.

SNS spreminja napačen zakon in onemogoča pregon gospodarskega kriminala

20. 01. 2022 11.34

Potem ko je Odbor DZ za pravosodje s sedmimi glasovi za in šestimi proti po skrajšanem postopku potrdil predlog dopolnitve kazenskega zakonika, ki ga je vložila SNS, se vrstijo kritike iz vrst opozicije, da bo gospodarski kriminal s tem nagrajen in ne kaznovan. Spremembe bi onemogočale pregon nekaterih kaznivih dejanj, tudi tistih, povezanih z nabavo zaščitne opreme v prvem valu epidemije covid-19. Predlogu nasprotuje celo stroka, ki opozarja, da so spremembe vložene v napačen zakon.

Izšel Razpis za vpis novincev v srednje šole in dijaške domove za šolsko leto 2022/23

20. 01. 2022 12.34

Osnovno šolo v letošnjem šolskem letu zaključuje 19.881 učenk in učencev (lani 19.191), ki bodo lahko kandidirali na skupno 25.198 (lani 24.140) vpisnih mest na srednjih šolah. Z ministrstva so sporočili, da je izšel Razpis za vpis novincev v srednje šole in dijaške domove za šolsko leto 2022/2023. Zbrali smo ključne podatke in pomembne datume, celoten razpis pa si lahko ogledate v dokumentu na dnu članka.

Prodaja hišk v stečajno maso Primorja prinesla 7,7 milijona evrov

20. 01. 2022 12.01

Za zadnjih pet počitniških hišk v Stari Gavzi so na dražbi iztržili dobrih 900.000 evrov, samo od prodaje omenjenih hišk pa se je v stečajno maso steklo skoraj 7,7 milijona evrov. Želi pa stečajni upravitelj do konca leta prodati še nekaj večjih nepremičnin nekdanjega gradbenega velikana.

Odbor DZ potrdil predlog o dopolnitvi kazenskega zakonika, pravna stroka proti

19. 01. 2022 17.11

Odbor DZ za pravosodje je potrdil predlog dopolnitve kazenskega zakonika, ki ga je vložila SNS. Kot pojasnjuje predlagatelj, je cilj dopolnitve skrajšati oziroma omejiti nerazumno dolge predkazenske in kazenske postopke v zadevah gospodarske kriminalitete. Na odboru za pravosodje, ki so ga zaradi odsotnosti predlagatelja Zmaga Jelinčiča Plemenitega začeli z zamudo, so bila podana tudi mnenja zakonodajno pravne službe DZ, državnega sveta, ministrstva za pravosodje, vrhovnega državnega tožilstva, sodnega sveta in odvetniške zbornice. Vsa mnenja so bila odklonilna.

Pomoč pri končanju življenja tudi pri nas? 'Nikomur se ne bo zgodilo, da bi bil usmrčen proti svoji volji'

16. 01. 2022 16.46

Zakaj nekateri ljudje drugim ljudem v resnici ne dovolijo, da bi umirali v skladu s svojimi željami, ostaja večno in neodgovorjeno vprašanje, pravi Andrej Pleterski, s katerim smo se ob sprejemu zakona o asistiranem samomoru v Avstriji, pogovarjali o predlogu takšnega zakona pri nas. Večdesetletna praksa v svetu doslej še ni prinesla nobenega sodno potrjenega primera zlorabe, poudarja in svari, da je prav trenutni prostor brez zakonov tisti, ki v resnici omogoča zlorabe: "Pacienti nimajo enakih možnosti doživeti lahko, dostojanstveno in mirno smrt v krogu svojcev. Odvisni so od samolastnih odločitev zdravnikov, nad katerimi ni urejenega nadzora. Protislovni kodeks medicinske etike zdravnikom ni v pomoč, ampak jih celo spravlja v stisko, saj po eni strani od njih zahteva pomoč pacientom, po drugi strani pa jo prepoveduje."