posvetil

Predstavniki MOK zadovoljni

04. 03. 2000 16.20

Delegacija Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) je končala štiridnevni obisk Salt Lake Cityja, prireditelja zimskih olimpijskih iger leta 2002. Predstavniki MOK so s pripravo iger zadovoljni, še posebej pa jih je navdušila finančna izvedba iger, saj bi bile, če ne bi organizatorji morali zbrati dodatnih 144 milijonov ameriških dolarjev za zavarovanje pred inflacijo in nepričakovanimi stroški, igre že finančno pokrite.

Bo Haider res odstopil s položaja predsednika stranke?

28. 02. 2000 21.25

Joerg Haider je na današnjem sestanku vodstva avstrijskih svobodnjakov (FPOe) povedal, da namerava odstopiti s položaja predsednika stranke, je potrdil evropski poslanec iz vrst FPOe Peter Sichrovsky.

Gledališče Glej v Sarajevu

24. 02. 2000 13.01

Na 16. mednarodnem festivalu Sarajevska zima se je včeraj iz Slovenije predstavilo gledališče Glej s predstavo Su e Sid Tomaža Štrucla. Minulo nedeljo je v tamkajšnjem Narodnem gledališču burne ovacije že doživelo Slovensko mladinsko gledališče (SMG), ki je gostovalo s predstavo Sen kresne noči Williama Shakespeara in Andreja Rozmana Roze v režiji letošnjega nagrajenca Prešernovega sklada Vita Tauferja.

Animateka v kinoteki

13. 02. 2000 10.02

V Slovenski kinoteki bodo v sredo, 16. februarja, ob 20. uri v novi kinotečni seriji, ki so jo poimenovali Animateka, predstavili akademskega kiparja, ilustratorja, avtorja stripov in animatorja Mikija Mustra. Muster je še vedno najbolj znan kot avtor danes že legendarnega stripa o dogodivščinah Zvitorepca, Trdonje in Lakotnika.

Umrla dva nosilca olimpijskih medalj

12. 02. 2000 14.04

V minulem tednu sta v ZDA umrla dva nosilca olimpijskih medalj. Plavalka Lenore Kight-Wingard, nosilka srebrne medalje na 400 metrov prosto iz olimpijskih iger (OI) leta 1932 v Los Angelesu in bronaste iz iger v Berlinu štiri leta kasneje, ter umetnostni drsalec Ronnie Robertson (ZDA), ki je leta 1956 na OI v Cortini d'Ampezzo osvojil srebrno medaljo.

Ogled kapele z mozaiki patra Rupnika v Vatikanu

02. 02. 2000 19.31

Letošnji Prešernov nagrajenec jezuit pater Marko Ivan Rupnik je skupini slovenskih novinarjev in likovnih strokovnjakov v vatikanski Apostolski palači danes razkazal kapelo Redemptoris Mater (Odrešenikove matere), katere notranjost je Rupnik s sodelavci v minulih treh letih v celoti obnovil in okrasil z mozaikom. To je prvo veliko umetniško delo Slovana oziroma Slovenca v Vatikanu doslej.

Tyson: ''Ubil ga bom''

27. 01. 2000 19.31

Nekdanji svetovni boksarski svetovni prvak v supertežki kategoriji Mike Tyson je iz Londona dopotoval v Manchester, kjer se bo v soboto pomeril z angleškim prvakom Juliusom Francisom. Pred hotelom, v katerem bo nekaj časa prebival, ga je čakalo 700 ljudi, a se jim je spretno izognil in se v notranjost hotela izmuznil pri zadnjih vratih.

Predstavitev Capudrovega dnevnika v Trstu

25. 01. 2000 09.53

V Društvu slovenskih izobražencev v Trstu so sinoči predstavili Pariški dnevnik nekdanjega veleposlanika Republike Slovenije Andreja Capudra. Delo je izšlo pred kratkim pri založbi Družina v Ljubljani.

Michael J. Fox bo prenehal z delom

21. 01. 2000 08.11

Znani ameriški igralec Michael J. Fox je sporočil, da bo konec letošnje televizijske sezone zapustil priljubljeno humoristično nadaljevanko Vsi županovi možje.

Umrl pisatelj in dramatik Andrej Hieng

18. 01. 2000 13.27

V Ljubljani je včeraj po dolgotrajni bolezni preminil slovenski pisatelj in dramatik Andrej Hieng, izredni član SAZU. Po izobrazbi režiser je v 50. letih delal v kranjskem in celjskem gledališču, zatem je dve desetletji predvsem pisal, v 80. letih pa se je spet posvetil gledališču; do upokojitve leta 1990 je bil umetniški vodja Slovenskega ljudskega gledališča Celje (1983-1988) in SNG Drama Ljubljana. Hieng je bil pomembni slovenski modernistični pisatelj, dramatik, posvečal pa se je tudi filmu in televiziji.

Klevovi portreti odličnikov

12. 01. 2000 14.41

Izolan Luciano Kleva, šolan na Breri v Milanu, se je v enem zadnjih fotografskih ciklusov posvetil ironično interpretiranim portretom bolj ali manj znanih osebnosti iz slovenskega kulturnega in političnega sveta. V Malo galerijo Cankarjevega doma je tokrat postavil izbor 40 portretov sodobnikov. Med njimi bodo na ogled skozi Klevovo specifično fotografsko optiko ujete podobe aktualnega ministra za kulturo Jožefa Školča, uveljavljenega pevca Vlade Kreslina, priznane pesnice Svetlane Makarovič, priljubljenega pesnika Toneta Pavčka in drugih. Razstavo bodo odprli drevi ob 20. uri.

Sestavljena reprezentanca ZDA

05. 01. 2000 08.01

Grant Hill, Alonzo Mourning in Ray Allen so zapolnili zadnja tri prosta mesta v olimpijski košarkarski reprezentanci ZDA za nastop v Sydneyju. Odločitev je na torkovi novinarski konferenci sporočila košarkarska zveza ZDA.

Kostadinov se je poslovil

29. 12. 1999 19.16

Nekdanji bolgarski reprezentant Emil Kostadinov je končal svojo nogometno kariero kot igralec in se bo v prihodnji posvetil vodenju sofijskega CSKA, kjer je začel športno pot.

Umrl hrvaški predsednik Franjo Tuđman

12. 12. 1999 20.36

V zagrebški bolnišnici Dubrava je iz petka na soboto ponoči umrl hrvaški predsednik Franjo Tuđman. Posmrtne ostanke hrvaškega predsednika so prepeljali v Predsedniške dvore na Pantovčaku.

Filmski festival v Kairu posvečen komediji

27. 11. 1999 18.15

Letošnji mednarodni filmski festival v Kairu poteka v znamenju komedije. Posebno nagrado festivala je prejel eden izmed najbolj znanih egiptovskih filmskih igralcev Omar Sharif. Nagrado mu je podelil britanski igralec Peter O'Toole, ki je s Sharifom igral v filmu Lawrence Arabski. Festivala so se udeležila tudi druga znana imena iz filmskega sveta, kot sta francoski igralec Alain Delon in italijanska igralka Valeria Golino. Zaključne prireditve naj bi se udeležila tudi francoska igralka Catherine Deneuve.

Drnovšek o sporazumu z Vatikanom

26. 11. 1999 20.25

Slovenski premier Janez Drnovšek je na današnji novinarski konferenci največ pozornosti namenil zunanjepolitičnim temam, med notranjimi pa se je posvetil predvsem gospodarskim vprašanjem.

Ponovno nagrada Burgerju

07. 11. 1999 20.14

Glavno nagrado 9. mednarodnega festivala mladega filma Srednje in Vzhodne Evrope, ki je od 3. novembra potekal v nemškem Cottbusu, je med približno sto filmi in videi iz 25 držav nocoj prejel slovenski celovečerec V leru režiserja Janeza Burgerja.

Marin Berovič v galeriji Kompas

04. 11. 1999 18.48

V Galeriji Kompas bodo drevi ob 20. uri odprli razstavo del slikarja Marina Beroviča. Avtor, ki je magistriral na specialki za restavratorstvo in konservatorstvo na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani in doktoriral iz kemije, bo predstavil ciklus Znamenja na nebu. Dogodek bo popestrila predstavitev vrhunskih slovenskih vinarjev, Mirana Valdhuberja in Joška Renčela. Za glasbeni program pa bosta poskrbela Klarisa M. Jovanovič in Vano Pilon.

Umrl avstralski slikar Albert Tucker

24. 10. 1999 13.49

V 84. letu starosti je za posledicami bolezni srca umrl eden najvplivnejših avstralskih slikarjev 20. stoletja Albert Tucker.

Projekt multimedijskega centra Kibla

23. 10. 1999 10.32

Mariborski multimedijski center Kibla bo oktobrska gostovanja danes sklenil v Pavlovi hiši v Potrni (Laafeldu) pri Radgoni na avstrijskem Štajerskem, kjer bo predstavil projekt AlieNation. Dvojica Eclipse se bo v okviru tega projekta predstavila z instalacijo Zajtrk na travi, v kateri se avtorici spogledujeta z velikimi porno zvezdami in pogrošnimi predelavami moških fantazij. Damjan Švarc bo prikazal svoje fotografije, polne asociativnih, duhovitih, šokantnih in estetskih povezav, Igor Štromajer se bo predstavil s spletnim projektom b.ALT.ica, ki ga je posvetil pokojnemu očetu, Marko Jakše pa s slikami, ki ironično - s simboličnimi in sanjskimi podobami - prebadajo absurdnost slovenske oziroma človeške sociale sploh.

Projekt multimedijskega centra Kibla v Avstriji

21. 10. 1999 15.52

Mariborski multimedijski center Kibla bo po uspešnih gostovanjih ekipe na Češkem, kjer so se na projektu Public District med osemnajstimi umetniki iz Evrope s svojimi deli predstavili Borut Popenko, Bojan Štokelj in gost Zoran Todorovič, ter na festivalu Štajerska jesen v Gradcu, kjer so odvrteli video Nesreča enega kmeta skupine Grejpfrut, oktobrska gostovanja sklenil v soboto, 23. oktobra, v Pavlovi hiši v Potrni (Laafeldu) pri Radgoni na avstrijskem Štajerskem, kjer bo predstavil projekt AlieNation.

Kacin sprejel Briana Donnellyja

21. 10. 1999 07.46

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je sprejel direktorja oddelka za Kosovo pri britanskem zunanjem ministrstvu in posebnega odposlanca britanskega zunanjega ministra Robina Cooka za JV Evropo Briana Donnellyja. Največ pozornosti sta sogovornika namenila razmeram v JV Evropi. Britanskega gosta je spremljal tudi veleposlanik Velike Britanije v Sloveniji David Andrew Lloyd. Donnelly je veliko pozornost posvetil razmeram na Kosovu, političnim in varnostnim razmeram ter številnim težavam, ki pestijo to pokrajino. Spregovoril je še o vlogi opozicije v Srbiji in med drugim dejal, da mora biti Slovenija aktivna na območju JV Evrope. Izrazil je strinjanje s slovenskim sogovornikom glede pozitivnih učinkov širitve EU. Gosta so zanimali slovenski pogledi na dogajanje v ZR Jugoslaviji in slovenska ocena vloge opozicije v Srbiji, povprašal pa je tudi o odnosih Slovenije s Črno goro. Kacin je britanskemu gostu predstavil humanitarno akcijo Slovenska vas, ki je na pobudo TV Slovenija in ob podpori številnih medijev zbrala precejšnja sredstva za izgradnjo objektov za pregnance v bližini Đakovice na Kosovu.

Švedski veleposlanik na obisku pri Kacinu

18. 10. 1999 11.48

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je danes na delovni obisk sprejel veleposlanika Kraljevine Švedske Bjoerna Skalo. Rdeča nit pogovora so bile priprave na prvo mednarodno parlamentarno konferenco z naslovom Slovenija in druge države kandidatke na poti v EU - vloga parlamentov v procesu širitve EU, ki bo 2. in 3. novembra letos v Ljubljani.

Novi publikaciji iz serije Razprave FF

13. 10. 1999 18.11

Znanstveni inštitut filozofske fakultete je izdal dve novi publikaciji iz serije Razprave FF. Monografija Franca Zadravca o pesniku Alojzu Gradniku (1882-1967) ob temeljiti analizi Gradnikove lirike v osrednjem delu na novo osvetljuje pesnikova socialnam slovstvena in duhovna izhodišča in zveze. Bibliografija slovenske kratke pripovedne proze iz obdobja med obema svetovnima vojnama, ki zajema prek 13.000 enot, je po besedah Gregorja Kocjana prvi korak k monografiji tudi o tem obdobju kratke proze, ki ji je Kocjan posvetil vse svoje raziskovalne moči.

Poslovilni obisk francoske veleposlanice

30. 09. 1999 16.53

Predsednik odbora za mednarodne odnose DZ Jelko Kacin je danes na poslovilni obisk sprejel francosko veleposlanico v Sloveniji Francoise Bourolleau, so sporočili iz državnega zbora.

Grass letošnji Nobelov nagrajenec za literaturo

30. 09. 1999 16.39

Letošnji Nobelov nagrajenec za literaturo je pisatelj Guenter Grass, ki sodi med najpomembnejše povojne nemške pisatelje. Novico je danes v Stockholmu sporočila Švedska akademija in odločitev utemeljila z oceno, da je lavreat ''v pogumnih črnih zgodbah spomnil na pozabljeni obraz zgodovine''. Nagradila ga je za celotni opus, med njegova najbolj znana dela pa sodi pripovedna trilogija - romana Pločevinasti boben in Pasja leta ter zbirka novel Mačka in miš. V njih se je posvetil nemškim odzivom na vzpon nacizma, vojnim strahotam in občutkom krivde v povojni Nemčiji. Nobelovo nagrado za literaturo bodo tako kot ostale Nobelove nagrade nagrajencem izročili 10. decembra, na obletnico smrti Alfreda Nobela (1833-1896), po katerem priznanja nosijo ime.

Dokumenti Slovenskega gledališkega muzeja

21. 09. 1999 13.49

Slovenski gledališki muzej je v sodelovanju z veleposlaništvom Republike Poljske v Sloveniji dvojno številko svoje redne publikacije Dokumenti tokrat posvetil sodobnemu poljskemu gledališču. Z razstavo sodobnega poljskega gledališkega plakata, ki je bila spomladi na ogled v tem muzeju, s ciklusom predavanj poljskih teatrologov in gledaliških ustvarjalcev ter z video projekcijami najzaminivejših predstav poslednjih desetletij je Slovenski gledališki muzej namenil ustrezno pozornost povojnemu poljskemu gledališču. Kot poudarja direktor muzeja Ivo Svetina, je bilo to zanimivo in inspirativno dogajanje na Slovenskem premalo poznano.

Državni sekretarji držav CEFTA o kmetijstvu

14. 09. 1999 19.02

Državni sekretarji za ekonomske odnose s tujino držav Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini (CEFTA) so se danes srečali v Budimpešti. Osrednjo pozornost so namenili težavam pri sproščanju trgovine s kmetijskimi proizvodi. Države CEFTA so namreč v preteklosti sprejele več zaščitnih ukrepov v kmetijstvu, kot je za STA povedala vodja slovenske delegacije, državna sekretarka Vojka Ravbar, pa so udeleženci budimpeštanskega srečanja poudarili, da je treba več pozornosti nameniti tudi vzrokom za uvedbo tovrstnih ukrepov.

Nova knjiga o življenju Karla Maya

12. 09. 1999 17.23

Nova knjiga o življenju znanega pisca indijanaric Karla Maya govori o njegovih kaznivih dejanjih, zakonskih krizah, nezakonskih otrocih in drugih ''grehih''. Z naslovom Resnična zgodba o Karlu Mayu opisuje knjiga najpomembnejše epizode v življenju avtorja, ki si je izmislil lika Vinetu in Old Shatterhand. Knjigo z 20 fotografijami je napisal Juergen Helfricht. Karl May je bil rojen leta 1842 v Hohenstein-Ernstthalu v nemški zvezni deželi Saški. Sprva je pisal vaške zgodbe in humoreske o rudarstvu, kasneje pa je zaslovel z zgodbami o popotovanjih in avanturističnimi zgodbami. Proti koncu življenja se je posvetil tudi filozofskim temam. Skupno je May napisal več kot 80 knjig, med katerimi sta najbolj znani Vinetu in Zaklad v srebrnem jezeru. May je umrl leta 1912 v Radebeulu.

Johnson bo umaknil tožbo proti IAAF

24. 08. 1999 11.59

Kanadski atlet Ben Johsnon je napovedal, da bo umaknil tožbo proti mednarodni atletski zvezi (IAAF), ki mu je zaradi domnevnega jemanja nedovoljenih poživil prepovedala nastopati. Namesto tožbe se bo nekdanji šprinter raje posvetil fundaciji, ki otroke varuje pred drogami.