pot v šolo

Dahlmeierjeva bi še tekmovala, če ne bi bile OI na Kitajskem
15. 05. 2020 11.14
Nemška tiskovna agencija je javnosti posredovala sporočilo, da ena najboljših nemških biatlonk Laura Dahlmeier najverjetneje ne bi sklenila tekmovalne kariere in bi še tekmovala, če bi bile naslednje zimske olimpijske igre 2022 v Evropi, na enem klasičnih prizorišč zimske karavane, in ne na Kitajskem.

Zaskrbljeni učitelji ministrstvu: to leto do konca izpeljimo na daljavo
09. 05. 2020 17.02
Ministrstvo za izobraževanje je izdalo navodila za postopno odpiranje vrtcev in šol z 18. majem. Učitelji pa se po družbenih omrežjih sprašujejo, kako bodo ta navodila uspeli izvesti v praksi. Ministrici Simoni Kustec predlagajo, da to leto do konca izpeljejo na daljavo ter prilagodijo kriterije za sprejem v srednje šole in na fakultete.

Mojca Korenjak: Zaradi tolmačenja se gluhi končno počutijo enakovredne
03. 05. 2020 16.25
Zadnja dva meseca ste med izjavami vlade glede epidemije koronavirusa v Sloveniji lahko opazili tri tolmačke slovenskega znakovnega jezika, ki so se dnevno izmenjavale. Ena od njih je Mojca Korenjak, ki se s tolmačenjem profesionalno ukvarja že od leta 2004. V kratkem pogovoru je razkrila, kako zahtevno je tolmačenje debelo uro dolgih konferenc, kje so poiskali kretnjo za novo besedo koronavirus, pa tudi, zakaj gluhim pravijo nevidni invalidi.

Polovica evropskih držav rahlja ukrepe. S koronavirusom okužen tudi ruski premier
30. 04. 2020 09.50
V ZDA so potrdili 1,04 milijona okužb s koronavirusom, zaradi bolezni pa je umrlo že 61.000 ljudi. Na Otoku je doslej zaradi covida-19 umrlo več kot 26.000 ljudi, s čimer se država po številu smrtnih primerov v Evropi uvršča na drugo mesto, za Italijo. V Evropi sicer že polovica držav rahlja sprejete ukrepe, tudi najbolj prizadete države, kot sta Italija in Španija. Urad WHO za Evropo ob tem poziva, da se tudi v času koronavirusne krize ne sme zapostaviti drugih cepljenj. S koronavirusom je okužen tudi ruski premier Mihail Mišustin.

Koronavirus okrnil tudi ramazan. 'Pandemija je pokazala, da nas vse bolijo iste stvari'
24. 04. 2020 06.00
Tako kot je bila velika noč za kristjane letos povsem drugačna in brez prisotnosti vernikov v cerkvah, bo tudi postni mesec ramazan okrnjen za muslimane. Čeprav so končno dočakali džamijo v Ljubljani, bo ta v tem posebnem času zaradi pandemije za vernike zaprta. A velik del ramazana je tudi druženje ob večerjah, ki pa bo zaradi spoštovanja socialne distance tokrat potekalo zgolj znotraj ožjih družinskih članov.

Plaz očitkov nad Terčetom – mobing, izsiljevanje, grožnje, sum utaje davkov
23. 04. 2020 15.16
Mitja Terče je po manj kot treh tednih ostal brez pogodbe z Zavodom RS za blagovne rezerve. Prekinil jo je gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki je Terčeta kot zaupnika tudi pripeljal le tri tedne po tem, ko je sam odstopil kot direktor smučišča Golte. Tamkajšnji lastniki, najemniki, zaposleni in tudi lokalni prebivalci trdijo, da se je v letu in pol skregal z vsemi, grozil s tožbami, izsiljeval, izvajal mobing in odpuščal. Tako naj bi bilo tudi v ECE in Tušu. V Bosni pa je bil osumljen utaje davkov. Terče vse zanika in poudarja, da gre za blatenje njegovega imena.

Rožman uživa na Reki: Od prvega dne imam popolno podporo uprave
22. 04. 2020 18.29
Slovenski nogometni trener Simon Rožman je presrečen, da ga je trenerska pot vodila na Reko, kjer kot glavni trener HNK Rijeke uživa. Priznava, da gre za naslednji korak na poti. Čeprav se je soočil tudi s posledicami, ki jih je pustil koronavirus.

Kako poskrbeti, da bo znanje v času izobraževanja na daljavo ustrezno ocenjeno?
21. 04. 2020 12.12
Legitimnost in kakovost ocenjevanja znanja je vselej tesno povezana s kakovostjo načrtovanja in izvajanja pouka kot kompleksnega in celovitega procesa poučevanja in učenja ter medosebne komunikacije med učitelji in učenci ter med učenci in učitelji samimi. To je ključno izhodišče, ki mu velja slediti tudi ob razmislekih o tem, kako pouk in ocenjevanje znanja izvajati na daljavo, pravijo avtorji smernic.

V krogu družine in ožjih sodelavcev pokopali upokojenega nadškofa Urana
15. 04. 2020 17.57
V ljubljanski stolnici so v krogu družine in ožjih sodelavcev pokopali upokojenega ljubljanskega nadškofa metropolita Alojza Urana. Pogreb je vodil nadškof Stanislav Zore, ki je med drugim opisal Uranovo življenje in izpostavil njegovo povezanost z ljudmi: "Kamor je prišel, je prinašal sonce, veselje, pozitiven pogled na življenje."

Dobili druga polfinalista, Uroša razglasili za 'pleškota'
14. 03. 2020 20.46
Tokrat je dvoboj potekal med dvojčicama Stašo in Stello in fantoma, ki imata preprosto rada šolo, Valom in Mistralom. Kuhanje je potekalo vse prej kot mirno, Challe Salle je poskrbel za zardevanje in zmedo, na koncu pa smo le dobili še ena polfinalista.

21-letnik dosega zgodovinske uspehe: 'Vsi so govorili, da mi ne bo uspelo'
12. 11. 2019 06.00
Neverjetna zgodba mladega Dolenjca: pred tremi leti je - takrat star 17 let - pustil šolo, sledil sanjam in odšel v Nemčijo. Sedaj dosega zgodovinske uspehe v računalniških igrah, a njegova življenjska pot osupne. "Vsi so govorili, da mi ne bo uspelo," se spominja Mihael Mehle.

'Njihova pot je bolj ali manj zapečatena, kljub njihovim sposobnostim'
18. 10. 2019 06.00
Slovenska šola in družbena neenakost. Zdi se, da imajo vsi otroci enake možnosti. Pa jih imajo res? Ne. Že ko se otrok v Sloveniji rodi, lahko zgolj na podlagi socio-ekonomskega statusa njegove družine napovemo, kakšne ocene bo imel, celo kakšno srednjo šolo bo končal, ne glede na to, kako sposoben je.

Otroka odpeljal v šolo, avtomobil pa parkiral sredi ceste
02. 09. 2019 11.18
Na prvi šolski dan policisti po vsej Sloveniji izvajajo poostren nadzor hitrosti ob šolah in šolskih poteh. Kranjski policisti so merili hitrost pri Osnovni šoli Šenčur, vozniki pa so se dobro odrezali. Neogovorno pa je ravnal voznik, ki je osebni avtomobil parkiral kar sredi ceste pri šoli. Kranjskogorski policisti so ga kaznovali z globo.

Otroci znanih Slovencev prvič v šolske klopi
02. 09. 2019 08.39
Prvi šolski dan je tako za starše kot za prvošolčke pomembna prelomnica. Z znanimi Slovenci in Slovenkami smo poklepetali, kako so potekale priprave na šolo in kako se oni spominjajo svojega prvega odhoda v šolo.

V šolo s čim manj stresa
26. 08. 2019 06.00
Začetek šolskega leta bo za številne starše in otroke vse prej kot brezskrben. Pa ne zgolj zaradi nakupovanja šolskih potrebščin, temveč zato, ker šola pomeni obveznosti, določen dnevni ritem in vzgojne prijeme. In prav vzgoja je vprašanje, ki buri duhove staršev. Pogovarjali smo se s specialnim pedagogom, kako otroke pripraviti na šolske dni in jih soočiti, da prihaja obdobje, ki vključuje naloge?

Skrivnostni namig v primeru izginule deklice: angel ni 'pokazal' v pravo smer
11. 07. 2019 11.22
Nekega poletnega večera leta 1983 je 15-letna Emanuela Orlandi, hčerka vatikanskega uslužbenca, vzela svojo flavto in se od doma odpravila na inštrukcije v glasbeno šolo v središču Rima. To pot je, najprej peš, nato še z avtobusom, opravila že neštetokrat prej. Le da se tistega dne ni vrnila. Njen brat po 36 letih še ni obupal, zato razišče vsak namig, ki ga prejme.

Sajovic: Škoda je bistveno večja od predvidevanj
08. 11. 2018 11.56
Cestna povezava med Jelendolom in Tržičem deset dni po vremenski ujmi še vedno ostaja neprevozna. Kljub temu so vsi osnovnošolci iz Jelendola, ki so po jesenskih počitnicah zaradi varnosti še tri dni ostali doma, prvič po ujmi prišli v šolo. Delavci, ki urejajo usade, pa hitijo, da bi bila cesta vsaj konec tedna že prevozna.

Kako poteka pouk na Finskem, kjer otroci radi hodijo v šolo?
30. 10. 2018 13.44
Ekipa oddaje Preverjeno je šla na Finsko, da bi preverila, kaj je tisto, kar finsko šolstvo dela tako drugačno od drugih šolskih sistemov. Njihovi šolarji že nekaj let navdušujejo ves svet s svojimi izjemnimi uspehi na mednarodnih tekmovanjih iz znanja, skrivnost njihovega uspeha pa preučujejo delegacije z vsega sveta.

Od lesarja do predsednika vlade
25. 09. 2018 10.46
Marjan Šarec ima do 40. leta zanimivo pot, polno preobratov, več poklicev in hobijev. Če je bilo skoraj samoumevno, da bo šel na lesarsko šolo, ker je bil oče mizar, se zdi, da je pozneje presenečal. Najprej da gre z lesarske, kjer je vzcvetel kot imitator, na AGRFT. Nato kot zvezda imitacij, Serpentinšek, ko je bil razprodan za dve leti vnaprej, čez noč v politiko.

Za šolarji je prvi šolski dan: 'Ne učimo za šolo, marveč za življenje'
03. 09. 2018 06.13
Poletnih počitnic je konec in za 257.369 slovenskih šolarjev se začenja novo šolsko leto. Med njimi je 184.169 učencev in 73.200 dijakov. Prvič je skozi šolska vrata vstopilo 21.874 učencev in 19.600 dijakov. V novem šolskem letu so predvidene tri delovne sobote, na račun katerih bodo daljše novoletne in prvomajske počitnice.

Kajenje v prisotnosti mladoletne osebe vas bo stalo 250 evrov
03. 09. 2018 18.58
Da bi bila pot v šolo in domov čim bolj varna, so skrbeli starši, številni prostovoljci in seveda policisti. Ti bodo ves teden poostreno nadzirali promet v okolici šol, med drugim bodo pozorni tudi na to, ali vozniki v avtomobilu vpričo otrok kadijo. Po novi tobačni zakonodaji je namreč v vozilu prepovedano kaditi, če je v njem mladoletna oseba. Globa znaša 250 evrov.

Poskrbimo, da bo pot v šolo varna
03. 09. 2018 06.30
Da je pot v šolo in domov varna, na območju šol in vrtcev ter šolskih poteh skrbijo številni policisti, redarji in prostovoljci. Kljub temu voznike opozarjajo, naj predvsem v bližini šol zmanjšajo hitrost vožnje, staršem pa svetujejo, da otroke poučijo o pravilnem ravnanju v prometu.

Začenja se novo šolsko leto: vozniki, previdno na cestah
31. 08. 2018 18.39
Za učence in dijake se začenja novo šolsko leto. Da bi bila pot v šolo in domov čimbolj varna, bodo skrbeli številni prostovoljci in policisti. Ti že pred začetkom šolskega leta voznike opozarjajo, naj so na cestah posebej v prvih šolskih dneh posebej previdni.

'Ni prehoda za pešce, cesta je nepregledna, pločnik se konča'
30. 08. 2018 06.00
S temi besedami so starši iz Polhovega Gradca opisali pot, po kateri morajo njihovi otroci hoditi v šolo. Na nevarno cesto so opozorili tako župana kot direkcijo za infrastrukturo. A župan pravi, da je nemočen, ker gre za državno cesto, direkcija pa, da se ne da nič narediti. Se mora res kaj zgoditi, da bo kdo ukrepal, se zato sprašujejo starši?

Kako je biti šolar danes, kako je bilo pred 30, 60 leti?
28. 08. 2018 16.26
Še slab teden in znova bo zazvonil šolski zvonec, 21.874 otrok ga bo slišalo prvič. Ponosni starši bodo prvošolčkom nadeli rumene rutice in jih pospremili na prvo pot v svet knjig in znanja. A kaj otrokom in staršem prinaša ta čas? Kako je biti šolar danes, kako je bilo pred 30, 60 leti? Kaj se je najbolj spremenilo?

Kim se je z avtobusom vrnila 20 let v preteklost – v srednjo šolo
15. 04. 2018 13.28
37-letna resničnostna zvezdnica in mati treh otrok Kim Kardashian West, se je pred kratkim udeležila 20. obletnice zaključka srednje šole. Kim pa ne bi bila Kim, če ne bi ob tem dogodku storila nekaj čisto njej podobnega. Najela je luksuzen avtobus, s katerim so se z nekdanjimi sošolkami odpeljale nazaj v šolo.

Je nekdanja otroška zvezdnica vendarle našla pravo pot?
12. 03. 2018 12.43
Nekoč ena največjih otroških zvezdnic, nato pa najstniška upornica z mnogo psihičnimi težavami, je zdaj, kot kaže, nazaj na pravi poti. 31-letna Amanda Bynes pridno obiskuje šolo za modno oblikovanje, nekoč pa se želi vrniti tudi na televizijo.

Šolo zapustila pri 14 letih, a ji ni žal, že pri 22 letih dobila prvega oskarja!
24. 02. 2018 14.01
27-letna igralka Jennifer Lawrence je priznala, da je že pri 14 letih nehala hoditi v šolo, a ji to zagotovo ni žal. Že pri 22 letih je prejela prvega oskarja, čeprav je sama zase dejala, da za šolo "nikoli ni bila kaj prida pametna".

Počitnice na KINO so zakon!
24. 02. 2018 10.01
Otroci si zaslužijo lepe počitnice. Zasenežen hrib, hitre sanke, velikega snežaka, brezskrbno druženje s prijateljčki in družino. Po dnevnem odmerku sonca in svežega zraka smo za njih pripravili počitniško programsko shemo ob kateri se bodo lahko nasmejali in se v šolo vrnili polni elana in dobre volje!

Nevarna pot v šolo
15. 01. 2018 18.04
Pešci, ki so najbolj ranljiva skupina v prometu, so seveda veliko bolj varni, če je ob cesti pločnik in če jih osvetljuje javna razsvetljava. A predvsem na podeželju tega skorajda ni, krajani pa se počutijo pozabljene od vseh. Ena izmed takih poti je tudi v Zgornjem Dupleku ...