potegnil

Senator Specter ugiba o ponovnem impeachmentu Clintona
12. 02. 2001 00.00
Republikanski senator Arlen Specter je na televiziji Fox glasno razmišljal, da bi proti nekdanjemu ameriškemu predsedniku Billu Clintonu lahko znova sprožili postopek impeachmenta. Specter sicer ni predlagal, da bi ga uvedli, vendar je izrazil mnenje, da je to možno. Njegov republikanski kolega Don Nickles pa je za CNN zavrnil ugibanja o novem impeachmentu, vendar dejal, da ima kongres na voljo druge oblike kaznovanja Clintona. Nov izbruh jeze republikancev, tokrat pa tudi številnih demokratov, si je Clinton zaslužil zaradi sporne pomilostitve milijarderja Marca Richa, ki je pred 17 leti pobegnil v Švico, da bi se izognil pregonu zaradi davčne utaje in trgovanja z režimi, ki so bili pod embargom.

Slovesnosti v čast novega predsednika
19. 01. 2001 00.00
V ameriški prestolnici so se včeraj začele štiridnevne slovesnosti v čast novega predsednika Georga Busha ml., ki bo položaj uradno nastopil po prisegi v soboto, 20. januarja. Bush se je skupaj s soprogo Lauro in podpredsednikom Dickom Cheneyjem udeležil zabavne prireditve s koncerti in ognjemeti pred Lincolnovim spomenikom, zvečer pa izrazil hvaležnost za obilno predvolilno podporo bogatim donatorjem in republikanski stranki. Na večerji z donatorji je udeležence navdušil z izjavo, da ve, kdo plačuje račune, zaradi česar ne bo pozabil na zmanjševanje davkov. Novoizvoljeni predsednik je poudaril, da njegova administracija prinaša spremembe, v kar nihče ne dvomi.

Poročilo obtičalo v Rimu?
12. 12. 2000 00.00
Zgodovinar dr. Jože Pirjevec je ob predstavitvi knjige Zgodovina Slovencev v Italiji 1866 - 2000, ki je izšla v zbirki Korenine založbe Nova revija, napisal pa jo je skupaj z zgodovinarko, prav tako izredno poznavalko slovensko-italijanskih odnosov dr. Milico Kacin Wohinz, danes v Ljubljani opozoril na negotovo usodo Poročila o slovensko-italijanskih odnosih od leta 1880 do 1956. Zadnjo in dokončno verzijo trideset strani obsegajočega dokumenta sta 25. julija letos v Kopru podpisala sopredsednika slovensko-italijanske zgodovinsko-kulturne komisije, Milica Kacin Wohinz in Girgio Conetti. Po navedbah akademika Pirjevca je dokument, ki ga je omenjena komisija pripravljala vse od novembra leta 1993, "obtičal" nekje na italijanskem zunanjem ministrstvu. Zavzel se je, da bi slovenska stran, konkretno slovensko zunanje ministrstvo, vztrajala pri njegovi javni objavi.

Slovenija v finalu s Češko
01. 12. 2000 00.00
Slovenska moška teniška reprezentanca je v polfinalu evropskega ekipnega prvenstva v Montecatiniju v Italija ponovno poskrbela za presenečenje in dosegla enega največjih uspehov slovenskega reprezentančnega tenisa. Andrej Kračman in Marko Tkalec sta premagala švedska nasprotnika in Sloveniji prinesla uvrstitev v finale, kjer jo v soboto čakajo favorizirani Čehi, ki so v drugem polfinalu ugnali Bolgare. Tkalec je bil boljši od Jacoba Adaktussona s 6:4 in 6:4, Kračman je ugnal Jonasa Froeberga z 2:6, 6:2 in 6:1, po dogovoru kapetanov ekip pa se igra parov ni igrala.

Prag toleriranja nasilja se dviguje
15. 11. 2000 00.00
Nasilje je bila osrednja tema tridnevnega strokovnega srečanja pomočnikov ravnateljev vrtcev ter osnovnih in srednjih šol v Portorožu, ki se bo sklenilo danes. Kot je pokazala na trenutke tudi burna razprava 230 udeležencev, je to izjemno aktualna tema, ki zaposlenim na šolah povzroča nemalo preglavic.

Schwarzi skoraj utonil na snemanju
14. 11. 2000 00.00
Filmski akcijski junak Arnold Schwarzenegger bi se bil na snemanju svojega najnovejšega filma Sixth Day (Šesti dan) kmalu utopil. Po poročanju kanadskega časnika Calgary Star se je moral zvezdnik pri snemanju napetega zasledovalnega prizora pognati v vodo in se potopiti, pri tem pa je očitno izgubil orientacijo.

Navijači Olimpije kršili javni red
02. 10. 2000 00.00
Na območju tovorne železniške postaje Čret (med Celjem in Štorami) je v nedeljo okoli 17. ure na posebnem vlaku, ki je vozil navijaško skupino NK Olimpija Green Dragons, namenjeno na nogometno tekmo v Maribor, prišlo do množičnega kršenja javnega redu. Policisti, ki so navijače spremljali na vlaku, so posredovali, vendar so se jim kršitelji uprli. Zato so na pomoč poklicali tudi posebno policijsko enoto. Po prvih podatkih so telesne poškodbe utrpeli štirje policisti ter enajst navijačev, vendar ni nihče ostal na zdravljenju v celjski bolnišnici.

Turku trije svetovni rekordi
16. 09. 2000 00.00
Turek Halil Mutlu je zrušil vse tri svoje rekorde, ko je zmagal v moškem dvigovanju uteži do 56 kg. Mutlu, ki tudi brani naslov olimpijskega prvaka, je potegnil 138 kg in s tem za pol kilograma izboljšal svetovni rekord, ki ga je dosegel v Atenah novembra 1999. Potem pa je nad glavo dvignil še 167,5 kg in za 1 kg izboljšal še ta rekord, ki ga je postavil na evropskem prvenstvu v Sofiji aprila letos. Skupno 305.0 kg je 2.5 kilograma več kot dosedanji (tudi njegov) rekord iz svetovnega prvenstva v Atenah. Pri svetovnih rekordih štejejo le skoki po 2,5 kg ali več.

Ujel prek dva metra dolgega soma
09. 09. 2000 00.00
Na Šmartinskem jezeru pri Celju je bila dopoldne tako imenovana Somiada, ki se jo je udeležilo 92 ribičev iz vse Slovenije. Presenečenje pa je pripravil Milan Tomše, ki je iz vode potegnil 210 centimetrov dolgega in 42 kilogramov težkega soma. Ribič iz ribiške družine Železniki se je tako vpisal med tiste, ki so že doslej v tem jezeru ulovili kapitalne some.

Odhajajoči ministri predstavljajo rezultate dela
10. 05. 2000 21.22
Odhajajoči ministri Drnovškove vlade v zadnjih dneh predstavljajo rezultate svojega dela. Minister za okolje in prostor Pavle Gantar je tako danes potegnil črto pod svoje šestletno ministrovanje. Eno od njegovih področij je bilo tudi ravnanje z odpadki, ki je ena od šibkih točk slovenske okoljske politike.

Mednarodno srečanje Pen na Bledu
04. 05. 2000 14.09
Tema današnje okrogle mize Jezik književnosti med zemljo in obzorjem je izzvala udeležence mednarodnega srečanja pisateljev k razmišljanju o temeljih sporazumevanja, predvsem pa o vlogi, ki jo ima literatura za medsebojno razumevanje narodov. V hotelu Park jo je vodil Veno Taufer, predsednik slovenskega centra Pen, ki organizira srečanje. Uvodni govornik Jochen Kelter je poudaril, da literatura spet obnavlja, če ga že ne ustvarja. Aktualna globalizacija je po njegovem funkcionalizirala jezik do te mere, da v podporo materialnemu bogatenju posreduje ničvredne informacije, literatura pa uveljavlja domišljijo, gradi nadčutni svet in tako resnično bogati življenje. Kelter je prepričan, da jezik spet ohranja suverenost narodov, kakršna je že bila njegova vloga nekoč v preteklosti. Ta švicarski pisatelj je tudi predsednik evropske pisateljske konference, ki se kot vseevropska organizacija zavzema za uveljavitev kulturne politike v programih Evropska unije. Romunska pisateljica Ioanna Ieronim Brandus je opozorila, da pogosto prav nejasne identitete narodov ustvarjajo nacionalizme. Teme, ki jih nacionalistične vlade potiskajo v molk, pa lahko zaživijo v prevedenih knjigah tujih avtorjev. Portugalec Joao Barrento je zbrane spomnil, da literatura išče smisel tam, kjer navidez ni ničesar. Tone Peršak je ugotovil, da se je v Sloveniji zanimanje za literaturo močno zmanjšalo, od kar le-ta ni več v službi vsakdanje politike. Zdi se mu, da pri nas literatura ni nič bolj privilegirana kot drugod po svetu.

Pritožba LDS zaradi javnega glasovanja
10. 04. 2000 21.43
Poslanski klub LDS je v pismu predsedniku DZ Janezu Podobniku poudaril, da Podobnik predloga skupine 12 poslancev za javno glasovanje o predlogu predsednika vlade za razrešitev liste ministrov, na katerega je bila vezana zaupnica vladi, ne bi smel dati na javno glasovanje. Ustavna in poslovniška določila glede konkretnega primera so po mnenju LDS namreč povsem jasna in natančno določajo način glasovanja.

Brosnan bo igral slavnega fotografa
09. 03. 2000 08.59
Pierce Brosnan, ki se je zadnja leta osredotočil na vloge slavnega vohuna Jamesa Bonda, bo v novem filmu Blood and Champagne (Kri in šampanjec) igral slavnega fotografa Roberta Capo. V romantični drami je predstavljen del kratkega, pa vendar razgibanega življenje umetnika, ki je bil leta 1913 rojen na Madžarskem. Pri 17-ih letih je moral zaradi političnih razlogov zapustiti državo. Fotografski talent ga je potegnil v špansko državljansko vojno in drugo svetovno vojno. Kasneje je umetnik fotografiral predvsem portrete slavnih oseb, kot sta Truman Capote in Pablo Picasso. Capa je umrl leta 1954, ko je med delom v Indokini stopil na zemeljsko mino.

Sanacija Elana
08. 03. 2000 20.17
Danes je prišlo do odločitve, kdo bo imel glavno besedo pri sanaciji Elana, če ga bo prevzela Razvojna družba, ki sicer še ni rekla končnega da.

Streljanje v ameriški osnovni šoli
01. 03. 2000 12.05
Predsedniško kampanjo v ZDA je v torek zasenčila nova v zdaj že pravi seriji tragedij, v katerih šolarji iz različnih razlogov izkoristijo skoraj neomejeno možnost dostopa do strelnega orožja in zamere namesto s prepirom ali pretepom poravnajo kar z umori. Umor šestletne prvošolke Kayle Rolland v mirnem kraju Mount Morris Township v zvezni državi Michigan je toliko bolj pretresljiv, ker ga je zagrešil prav tako šestletni otrok, ki je postal morilec, še preden je prav obvladal abecedo.

Topič padel
22. 12. 1999 16.51
Nadzorni svet Slovenske razvojne družbe predlaga razrešitev sedanjega predsednika uprave Bogdana Topiča. Za razrešitev je glasovalo pet članov, dva pa sta se vzdržala. Za Topičevega naslednika so predlagali Marjana Rekarja, nekdanjega direktorja Slovenskih železnic. Predlog mora zdaj potrditi še vlada.

Tekmovanje v izkopavanju deževnikov
04. 08. 1999 08.30
Neki 12-letni deček je na Tajskem zmagal na nenavadnem tekmovanju v izkopavanju deževnikov. Iz zemlje je potegnil največjega, 51 centimetrov dolgega, deževnika in osvojil denarno nagrado v višini tisoč bahtov (5000 sit). Sicer so prebivalci vasi v provinci Muang Khon Kaen, 500 km severovzhodno od Bangkoka, skupaj izkopali približno 20.000 deževnikov. Nekoliko ironično pa je, da je so tekmovanje organizirali z namenom, da bi opozorili na pomen teh živalic za zemljo.

Hoogenbandu še tretja zlata medalja
28. 07. 1999 18.44
Nizozemec Pieter van den Hoogenband je prvi zvezdnik evropskega plavalnega prvenstva v Carigradu. Po zlati medalji s štafeto na 4 x 100 m prosto in slavju na 50 m delfin, je 21-letni Nizozemec danes zmagal še na 100 m prosto.

Primer Berihsa na celjskem okrožnem tožilstvu
21. 06. 1999 14.12
Celjski kriminalisti so končali z zbiranjem obvestil in pridobili strokovna mnenja o dogodku, kjer je policist aprila letos pri opravljanju uradne naloge s strelnim orožjem ubil 27-letnega jugoslovanskega državljana Naserja Berisho, za katerim je bila razpisana tiralica. Vse ugotovitve so danes z vsemi mnenji posredovali celjskemu okrožnemu državnemu tožilstvu v nadaljno obravnavo, so sporočili s celjske policijske uprave.

V dvoboju velikanov krajšo potegnil Admiral
09. 02. 1999 11.31
Pred začetkom sezone v severnoameriški košarkarski ligi NBA so si bili analitiki enotni, da ima David ''Admiral'' Robinson ob pomoči lanskoletnega ''rookija'' Tima Duncana in nekdanjega bika Steva Kerra več možnosti, da osvoji zahod. Z omenjeno ugotovitvijo je imel potem nekaj opraviti tudi sloviti Shaquille ''Shaq'' O'Neal, ki je kot komentar na to uporabil le nekaj vulgarizmov, tokrat pa dokazal, da je imel po svoje prav. Svojega tekmeca je namreč zaustavil pri vsega 11 točkah, sam pa jih je na drugi strani dal 26. Ostroge so izgubile prvič v sezoni, jezerniški trio (Kobe Bryant, Eddie Jones in Shaq) pa je po zmagi nad raketami dal vedeti, da bodo na zahodu trd boj bili predvsem z Malonovo četico iz Utaha.

Več kot 70.000 obiskovalcev na berlinskem bienalu
05. 01. 1999 10.42
Prvi berlinski bienale mlajše umetnosti Berlin/Berlin si je v treh mesecih ogledalo več kot 70.000 obiskovalcev. Približno 70 umetnikov iz vsega sveta se je ob tej priložnosti lahko predstavilo s svojimi najnovejšimi stvaritvami, pa naj je šlo za instalacije, fotografijo, arhitekturo, modo, film ali gledališče. Umetnike je združevala njihova povezanost z Berlinom, povabili so le tiste, ki so v tem mestu v zadnjih letih delali vsaj nekaj časa. Drugi del bienala z naslovom 7/11 se bo začel oktobra letos in se bo potegnil v leto 2000.

Ameriški cariniki zasegli kos Lune
10. 12. 1998 08.55
Carinikom v Miamiju je pred dnevi prišel v roke kos Lune. Neki moški, ki je ta neobičajni predmet hotel prodati, je padel v roke kriminalistom, je sporočila carina v Miamiju, v ameriški zvezni državi Florida. Posest ali prodaja kosov Lune je v ZDA sicer zakonita, vendar pa je moški svoj kos Lune v državo pretihotapil nezakonito. Astronavti z vesoljskega plovila Apollo 17 so kamen na Zemljo prinesli leta 1972. Nekdanji ameriški predsednik Richard Nixon je kos Lune podaril vladi v Hondurasu. Tam pa so ga med političnimi nemiri očitno ukradli in ga pretihotapili nazaj v ZDA. Moški je svoj kos Lune več let hranil v bančnem sefu. Šele ko je prebral oglas, v katerem so iskali kose Lune, je svojo nenavadno lastnino potegnil na plano. Takrat pa se je ujel v past. Oglas so objavili preiskovalci, ki so hoteli priti na sled prodajalcem ponarejenih kosov Lune. ''Sploh nismo pričakovali, da bomo prišli do pravega kamna,'' je povedal Randy Cook, predstavnik carine v Miamiju.

Zjuganov: Grožnja vojaške diktature v Rusiji je dejanska
23. 09. 1998 16.03
Rusija je po mnenju vodje komunistov Genadija Zjuganova našla določeno rešitev politične krize, vendar pa je finančni in socialni položaj v državi slej ko prej zelo težak. Grožnja vojaške diktature, ki jo ''propagirajo vročekrvneži'', obstaja, je danes pred novinarji v avstrijskem parlamentu poudaril Zjuganov.

Zaradi prepočasne vožnje streljal na voznika
07. 08. 1998 07.39
V filipinski metropoli Manili je v četrtek nek nepotrpežljivi potnik streljal na voznika avtobusa, ker je ta vozil prepočasi. Voznik avtobusa, 21-letni Abraham Flores, je po nesreči - moški ga je ranil v vrat - povedal, da je streljanje preživel samo zato, ker se je napadalcu strašno mudilo. ''Moški je bil zelo nestrpen in je žaljivo kričal name. Povedal sem mu, da zaradi prometne konice ne morem storiti nič in da naj potrpi kot vsi drugi.'' Flores je še povedal, da je nestrpni potnik sprva sedel v sredini avtobusa, nato pa se je presedel v njegovo bližino in za trenutek grozeče strmel vanj, preden je stopil do vrat, potegnil pištolo, izstrelil naboj in skočil iz avtobusa.

Napadalec ubil dva varnostnika v kongresu
25. 07. 1998 09.52
Russel Weston, star 42 let, je iz doslej še neznanih razlogov skušal s pištolo vdreti v zgradbo ameriškega kongresa na Capitol Hillu, pri čemer je ubil dva varnostnika ter ranil eno turistko. Varnostna služba v kongresu je napadalca hitro onesposobila in ga ranjenega prepeljala v bolnišnico.

Muzej je moral sneti sliko zaradi prevelikih ušes portretiranca
30. 06. 1998 09.05
Zaradi prevelikih ušes je moral frizijski muzej v nizozemskem mestu Leeuwarden sneti enega od portretov. Podoba nekdanjega župana Van der Meulena je bila izgnana v kletne prostore, ker je vdova upodobljenega župana mestu zagrozila s sodnim procesom. Nizozemski časniki so konec tedna poročali, da je Van der Meulen že v začetku sedemdesetih let, ko je bil portret končan, kritiziral "popolnoma nesorazmerna ušesa" in prepovedal, da bi bila slika razstavljena. Sodnik je tedaj odločil, da smejo sliko pokazati šele deset let po smrti portretiranca. Van der Meulen je umrl leta 1993, frizijski muzej pa je njegovo podobo že zdaj potegnil na plano. "Prav rad bi videl, da pride do soočenja na sodišču," je dejal direktor muzeja van Krimpen. "Prepoved razstavljanja zaradi prevelikih ušes - to vendar ne more več prepričati nobenega sodnika." A mesto se je kljub vsemu ustrašilo sodnega postopka. Na mestu, kjer je visela slika, je zdaj nalepljen listek z napisom: "11. oktobra 2003 bo tu visel portret Van der Meulena."

Vesna Dekleva skoraj ob življenje
09. 12. 1997 17.47
Slovenska jadralka in udeleženka olimpijskih iger Vesna Dekleva si bo soboto, 6. decembra, gotovo zapomnila za vse življenje. Ob jadranju po slovenskem morju je brez zaščitnega kombinezona in nepremočljive obleke padla v morje, ki je imelo le 12 stopinj Celzija.