poti

Kučan na okrogli mizi o partnerstvu za sodelovanje in spravo

09. 02. 1998 17.19

V Strasbourgu se bo v četrtek začela dvodnevna okrogla miza z naslovom Partnerstvo za sodelovanje in spravo na Bližnjem vzhodu, ki jo organizirata generalni sekretar Sveta Evrope in Evropski center za globalno soodvisnost in solidarnost v sodelovanju z Mirovnim inštitutom Šimona Peresa. Posveta se bo v četrtek na povabilo generalnega sekretarja Sveta Evrope Daniela Tarschysa udeležil tudi predsednik Milan Kučan, ki bo svoje poglede na spravo podal na dopoldanski seji v prispevku z naslovom <i>Sprava na Balkanu - prazno upanje ali možna realnost?</i>, so sporočili iz urada predsednika republike.

V četrtek drugo zasedanje skupnega kooperacijskega odbora Slovenije in EU

09. 02. 1998 11.07

V Bruslju bo v četrtek, 12. februarja, zasedanje skupnega kooperacijskega odbora Slovenije in Evropske unije. Srečanja se bo udeležil tudi minister za evropske zadeve Igor Bavčar.

Južnokorejski sindikati privolili v odpuščanje delavcev

06. 02. 1998 10.26

Južnokorejski sindikati so po treh tednih trdih pogajanj z delodajalci danes privolili v odpuščanje delavcev, ki naj bi pomagalo pri oživitvi prizadetega južnokorejskega gospodarstva. Dogovor, ki je bil dosežen na celonočnih pogajanjih, delavce poziva, naj sprejmejo odpuščanje v zameno za večje delavske pravice in finančne ugodnosti. "Veliki kompromis", kot ga imenujejo sindikati in delodajalci, je odstranil eno od zadnjih ovir na poti k reformam, ki naj bi rešile gospodarstvo.

Blair: Diplomacija in vojaške grožnje

05. 02. 1998 17.10

Britanski premier Tony Blair je pozval k nadaljevanju prizadevanj, da bi iraško krizo rešili po diplomatski poti, ne da bi pri tem popustili z vojaškimi grožnjami. Vse izkušnje z iraškim predsednikom Sadamom Huseinom so pokazale, da "diplomacija ne deluje, če ni podprta z grožnjo o nasilju. Torej izkoriščamo to nasilje," je danes v pogovoru za televizijsko postajo CNN povedal Blair.

Italija ima za 150 milijard mark skritih dolgov

05. 02. 1998 11.54

Italija ima po besedah ministra za zaklad Carla Azeglia Ciampija za 150 milijard mark "skritih dolgov", ki pa so pokriti s terjatvami države.

Chirac in Jelcin o krizi v Iraku

02. 02. 1998 15.42

Francoski predsednik Jacques Chirac in njegov ruski kolega Boris Jelcin sta se danes po telefonu pogovarjala o iraški krizi. Strinjala sta se, je pojasnila tiskovna predstavnica francoskega predsednika, da bi bilo potrebno Irak po diplomatski poti prepričati, da bi spoštoval resolucije Varnostnega sveta o razoroževanju.

Srečanje Drnovšek-Solana v Davosu

31. 01. 1998 15.04

Predsednik vlade Janez Drnovšek se je nemudoma po prihodu v Davos sinoči srečal z generalnim sekretarjem zveze NATO Javierjem Solano. Sogovornika sta v daljšem neformalnem pogovoru izmenjala stališča glede kriznih žarišč južno in vzhodno od Slovenije, v katerih v okviru Natovih varnostnih operacij sodeluje tudi Slovenija. Pogovarjala sta se tudi o aktivnostih Slovenije na njeni poti v NATO in skorajšnjem uradnem obisku Solane v Sloveniji.

Razmere na slovenskih cestah ob 11.30

27. 01. 1998 11.45

Zaradi del bo danes do 15. ure zaprt prehitevalni pas na avtocesti Divača-Sežana. Zaradi močne burje je na cesti Podnanos-Vipava prepovedan promet za vsa tovorna vozila, avtobusom je vožnja spet dovoljena. Policija izloča tovorna vozila v Razdrtem, zato naj se vozniki raje odpravijo po poti prek Sežane ter Štanjela.

Razmere na slovenskih cestah ob 8.30

27. 01. 1998 09.12

Zaradi močne burje je na cesti Podnanos-Vipava prepovedan promet za vsa tovorna vozila, avtobusom pa je vožnja spet dovoljena. Policija izloča tovorna vozila v Razdrtem, zato naj se vozniki raje odpravijo po poti prek Sežane ter Štanjela.

Bolgarija je na dobri poti

23. 01. 1998 10.39

Bolgarski predsednik Petar Stojanov je v govoru ob prvi obletnici nastopa predsedniške funkcije državljane pozval, naj nadaljujejo z reformami. Bolgarija je na dobri poti. "Vendar pa nas bo vsak postanek ali odklon od te poti pripeljal nazaj tja, kjer smo bili," je dejal Stojanov v nagovoru, ki sta ga prenašala radio in televizija. Stojanov je predsedniško funkcijo prevzel 22. januarja lani, ko je bila Bolgarija sredi največje politične in gospodarske krize in so jo pretresale protivladne demonstracije.

60-letna Britanka naj bi zanosila po naravni poti

20. 01. 1998 08.27

Elizabeth Buttle, ki je lani novembra rodila v starosti 60 let, je zatrdila, da ni jemala nobenih sredstev za povečevanje plodnosti. Oče otroka, Peter Rawstron, je Buttlejevo zapustil in se vrnil nazaj k ženi. Medtem pa je tabloid Express poročal, da naj bi po izjavah nekaterih sosedov Buttlejeva obiskala neko kliniko za povečevanje plodnosti, preden je zanosila. Najstarejša mati na svetu je sicer Italijanka Rosanna Della, ki je bila ob rojstvu prvega otroka stara 62 let.

V Trstu slovesnost ob obletnici mednarodnega priznanja Slovenije

18. 01. 1998 10.58

V Peterlinovi dvorani je bila sinoči prireditev Slovenija Party, ki sta jo ob obletnici mednarodnega priznanja Slovenije pripravila Slovenski kulturni klub in skupina Mladi v odkrivanje skupnih poti.

Na Nizozemskem prve poroke homoseksualcev

18. 01. 1998 10.38

Na Nizozemskem je 1. januarja začel veljati zakon, ki omogoča vpis patnerske pogodbe med osebama istega spola štirinajst dni po objavi oklicev. Župana Amsterdama in Katsheuvela, mesta na severu Nizozemske, sta tako 15. januarja po polnoči lahko poročila dva lezbična para. V Katsheuvelu se je kot prva oženila znana nizozemska pevka Sugar Lee Hoper.

Občudovalec ji je pojedel prstana

15. 01. 1998 08.40

Neka ženska v Regensburgu je na precej nenavaden način prišla ob zlata prstana. Po podatkih policije je 44-letnica v nekem lokalu spoznala 53-letnega moškega in mu med spogledovanjem kazala tudi svoj dragoceni nakit. Občudovalec, ki je skušal preveriti čistost zlata, je ugriznil v prstana, takrat pa je prejel nepričakovan udarec s strani in pri tem prstana pogoltnil. V neobičajnem primeru so posredovali policisti. Možakar je obljubil, da bo oba prstana, takoj ko bosta po naravni poti prišla na svetlo, očistil in ju vrnil lastnici.

Mala Dolly po naravni poti

09. 01. 1998 12.52

Iz strokovnih virov v Londonu se je izvedelo, da bo ovca Dolly, prvi sesalec, ki so ga klonirali iz celic odrasle živali, kot kaže pozno spomladi dobila mladiča. Dolly je zdaj stara leto in pol. Po mnenju znanstvenikov z instituta Roslin v Edimburgu je Dolly "skorajda čudež, ker je tako podobna popolni ovci". Vse kaže, da je Dolly breja, pravijo strokovnjaki, ki pa ne nameravajo delali testov nosečnosti, ampak bodo počakali, da bo narava opravila svoje.

Turška policija prestregla 166 nezakonitih priseljencev

07. 01. 1998 12.25

Kot danes poroča turška tiskovna agencija Anatolija, je turška policija v bližini meje z Grčijo prestregla 166 ljudi, ki so skušali nezakonito prečkati mejo. V skupini, ki je skušala prek Grčije priti do Zahodne Evrope, je bilo 140 Iračanov, 10 Maročanov ter Egipčani, Iranci, Indijci in Pakistanci.

Microsoft kupil Hotmail

05. 01. 1998 08.34

Ameriški računalniški velikan Microsoft je kupil kalifornijskega ponudnika elektronske pošte Hotmail. Koliko je odštel za prevzem le dve leti starega podjetja, ni znano, kot je ocenil ameriški gospodarski časnik Wall Street Journal, pa naj bi se cena gibala okoli 350 milijonov dolarjev. Hotmail ponuja storitve elektronske pošte (e-mail), ki so preko svetovnega spleta dostopne na internetu. Storitve Hotmaila so namenjene uporabnikom interneta, ki nimajo lastnega elektronskega naslova ali pa si želijo tudi s poti doseči svojo elektronsko pošto. Za branje in pošiljanje elektronskih sporočil ni potreben poseben program, temveč je to mogoče opraviti z običajnim brkljalnikom, npr. Microsoftovim Internet Explorerjem ali pa Netscapovim Navigatorjem. Hotmail ima po lastnih trditvah devet milijonov uporabnikov, financira pa se z oglasi.

Še več kurdskih beguncev na poti v Italijo

03. 01. 1998 14.47

Val kurdskih beguncev proti Italiji še ne pojenjuje. Predstavniki Kurdov v Rimu so sporočili, da so iz Turčije v Italijo na poti tri ladje z domnevno skupno tisoč potniki. Problem kurdskih beguncev je že zaostril odnose med Bonnom, Rimom in Ankaro. Nemški notraji minister Manfred Kanther je Italiji poočital, da ni v zadostni meri zavarovala svojih zunanjih meja.

Za novo leto ukradli Leninov kip

02. 01. 1998 09.00

Na silvestrovo je v nizozemski pokrajini Groeningen skrivnostno izginil devet metrov visok in 17 ton težak bronast kip Lenina, ki ga je nek podjetnik podjetnik uvozil iz nekdanje Nemške demokratične republike. Kot je poročal nizozemski radio, lastnik domneva, da je bronastega revolucionarja kaka razposajena silvestrska druščina z dvema žerjavoma dvignila z ležišča in ga odpeljala s tovornjakom. Novoletna presenečenja imajo na Nizozemskem sicer dolgoletno zgodovino. Tako je ukradeni kip na poti v sosednjo pokrajino Friesland "zasegla" konkurenčna silvestrska družba, a mu je po kratkem postanku v vasi Tolbert ob policijskem spremstvu dovolila nadaljevati do osrednjega trga v mestecu Oosterwolde, ki je v ljudskem jeziku zaradi rdeče prebarvanih hišnih pročelij znan kot "Rdeči trg".

V Kopru popisujejo občinske ceste

29. 12. 1997 13.09

V koprski mestni občini so se v skladu z določili novega zakona o cestah odločili na novo vzpostaviti evidenco o javnih cestah in poteh ter objektih na njih. Projekt se izvaja v sklopu razpisanih javnih del.

Clinton z družino in spremstvom v Sarajevu

22. 12. 1997 09.26

Ameriški predsednik Bill Clinton je prispel na enodnevni obisk v BiH. Na sarajevskem letališču so ga pričakali vsi trije člani bosanskega predsedstva. Clintona spremljajo državna sekretarka Madeleine Albright, soproga Hillary in hčerka Chelsea, v delegaciji pa je tudi Clintonov protikandidat na lanskih predsedniških volitvah republikanec Bob Dole. Ameriški predsednik je v BiH prispel iz ameriškega oporišča Ramstein blizu Frankfurta v Nemčiji. Sprva je bilo predvideno, da se bo Clinton na poti iz ZDA ustavil v oporišču Aviano v Italiji, vendar je bilo tam slabo vreme, zato so se odločili za postanek v Nemčiji. Ameriški predsednik bo imel v Sarajevu pogovore z bosanskim vodstvom, nato pa bo obiskal še ameriške vojake v Tuzli. Nagovoril bo tudi člane člane parlamenta BiH.

Po Cambridgeu straši

22. 12. 1997 08.19

Po hodnikih Peterhouse Collegea, najstarejšega in najmanjšega koledža univerze v britanskem Cambridgeu, straši duh samomorilca iz 18. stoletja, prestrašeni profesorji pa zahtevajo, naj vodstvo pokliče izganjalce duhov. Iz kuhinjske shrambe koledža, ustanovljenega leta 1284, je bilo že nekaj časa slišati čudne glasove, nato pa je nejasna postava na vijugastih stopnicah prestrašila natakarja na poti v jedilnico. Blagajnik Andrew Murison prisega, da se je v tej jedilnici pred mesecem dni iz oči v oči srečal z duhom. Nekateri predlagajo zaklinjanje duha, drugi pogrebno mašo. Dekan koledža Peterhouse Graham Ward je dejal, da se je v tem prostoru nesporno zgodilo nekaj čudnega. A za zdaj bodo še počakali; ta soba je pač tam že več kot 600 let in odločili se bodo, če se bo zgodilo še kaj grozljivega. V koledžu pravijo, da straši duh blagajnika Francisa Dawesa, ki se je obesil v 18. stoletju in je pokopan na pokopališču ob koledžu, kjer so že dvakrat izganjali duhove.

Olimpijski ogenj že na poti

20. 12. 1997 10.12

Olimpijski ogenj, ki bo 7. februarja 1998 zagorel na prizorišču OI v Naganu, so prižgali v antični Olimpiji, od koder bo krenil na dolgo pot do Japonske.

Albanska vlada bo odpustila 10.000 zaposlenih v državnih ustanovah in podjetjih

14. 12. 1997 13.07

Albanski premier Fatos Nano je danes v Tirani napovedal, da bo vlada v prihodnjih treh mesecih odpustila 10.000 od skupno 150.000 zaposlenih v državnih ustanovah in podjetjih, kar naj bi bil prispevek k sanaciji gospodarstva, ki je trenutno na tleh.

Ugrabljeno letalo pristalo

10. 12. 1997 12.31

Rusko potniško letalo Iljušin-62, ki so ga trije oboroženi neznanci danes ugrabili na poti z letališča Magadan na ruskem daljnem vzhodu, je kljub zahtevam ugrabiteljev, da pot nadaljuje do Švice, dopoldne pristalo na moskovskem letališču Šeremetjevo 1. Ugrabitelji so že izpustili 48 od 147 potnikov in članov posadke na krovu ugrabljenega letala.

Rusko letalo ugrabljeno

10. 12. 1997 09.28

Na poti z ruskega daljnovzhodnega letališča Magadan v Moskvo so trije oboroženi neznanci danes ugrabili potniško letalo Iljušin-62 s 146 potniki in člani posadke. Ugrabitelji, ki so po besedah predsednika parlamentarnega odbora za varnost Viktorja Iljušina oboroženi tudi z razstrelivom, za izpustitev talcev zahtevajo 10 milijonov ameriških dolarjev in dovoljenje za pristanek v Švici. V ruskem notranjem ministrstvu so za reševanje ugrabitve že ustanovili krizni štab, ugrabitelji pa se o svojih zahtevah želijo pogajati s predstavnikom vlade ter pogajalcem švicarskega veleposlaništva. Letalo naj bi v Moskvi pristalo približno ob 9. uri po našem času.

Vesna Dekleva skoraj ob življenje

09. 12. 1997 17.47

Slovenska jadralka in udeleženka olimpijskih iger Vesna Dekleva si bo soboto, 6. decembra, gotovo zapomnila za vse življenje. Ob jadranju po slovenskem morju je brez zaščitnega kombinezona in nepremočljive obleke padla v morje, ki je imelo le 12 stopinj Celzija.

Slovenija mora temeljito pregledati, do kam je prišla na področju človekovih pravic

09. 12. 1997 14.41

Varuh človekovih pravic Ivan Bizjak je v izjavi ob mednarodnem dnevu človekovih pravic, 10. decembru, med drugim poudaril, da mora Slovenija v jubilejnem letu, ko bomo proslavljali petdeseto obletnico razglasitve splošne deklaracije o človekovih pravicah, še posebej temeljito pregledati, do kam je prišla na svoji poti. Proslavljanje bo utemeljeno le, če bomo dosledni pri upoštevanju in spoštovanju s splošno deklaracijo, drugimi mednarodnimi akti in ustavo zagotovljenih pravic. Najboljša počastitev obletnice bo izboljšanje stanja na področjih, kjer je posameznik najpogosteje soočen s kršitvami pravic in nepravilnostmi. Država mora z nadzorstvenimi, izobraževalnimi in zakonodajnimi ukrepi poskrbeti, da pri njenem delovanju ne bo prihajalo do kršitev človekovih pravic, hkrati pa mora s svojim delovanjem zagotavljati spoštovanje človekovega dostojanstva vsakogar, ki živi v državi ali pride vanjo, je poudaril Bizjak. Dodal je, da izpolnjevanje obveznosti, ki si jih je naložila država do žrtev vojnega nasilja, žrtev teptanja pravic v povojnem obdobju in tistih, ki jim je bilo krivično odvzeto premoženje, poteka prepočasi.

Lojze Marinček se je sestal z vodstvom mariborske univerze

05. 12. 1997 15.55

Minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček, ki sta ga spremljali državna sekretarka Verica Trstenjak in svetovalka Aljana Pogačnik, se je danes sestal z vodstvom Univerze v Mariboru. Pogovarjali so se o sistemskih vprašanjih organizacijskega, finančnega in gmotnega položaja raziskovalne dejavnosti, o sprejemanju novega zakona o raziskovalni dejavnosti, ustanoviteljski obveznosti ministrstva do mariborske univerze v letošnjem in prihodnjem letu, obnovi raziskovalne opreme in razpisih prijav v prihodnjem letu ter o poteku financiranja in gradnje univerzitetne zgradbe na Slomškovem trgu v Mariboru.

Našli stradivarko iz 18.stol

03. 12. 1997 09.46

Poljska obmejna policija na poljsko-nemškem prehodu Slubice je med rutinskim pregledom poljskega vlaka, namenjenega v Berlin, našla violino stradivarko iz 18. stoletja. Violina, na katero je vtisnjena signatura "1713 - Antonio Stradivari", je bila zavita v črno plastično vrečo in skrita v prostoru za prtljago v nekem vagonu. Kot je povedal načelnik obmejne policije, je violina na poti v Poznan, kjer bodo strokovnjaki ugotovili, ali je bila resnično izdelana v delavnicah družine Stradivari.