poti

Turška policija prestregla 166 nezakonitih priseljencev

07. 01. 1998 12.25

Kot danes poroča turška tiskovna agencija Anatolija, je turška policija v bližini meje z Grčijo prestregla 166 ljudi, ki so skušali nezakonito prečkati mejo. V skupini, ki je skušala prek Grčije priti do Zahodne Evrope, je bilo 140 Iračanov, 10 Maročanov ter Egipčani, Iranci, Indijci in Pakistanci.

Microsoft kupil Hotmail

05. 01. 1998 08.34

Ameriški računalniški velikan Microsoft je kupil kalifornijskega ponudnika elektronske pošte Hotmail. Koliko je odštel za prevzem le dve leti starega podjetja, ni znano, kot je ocenil ameriški gospodarski časnik Wall Street Journal, pa naj bi se cena gibala okoli 350 milijonov dolarjev. Hotmail ponuja storitve elektronske pošte (e-mail), ki so preko svetovnega spleta dostopne na internetu. Storitve Hotmaila so namenjene uporabnikom interneta, ki nimajo lastnega elektronskega naslova ali pa si želijo tudi s poti doseči svojo elektronsko pošto. Za branje in pošiljanje elektronskih sporočil ni potreben poseben program, temveč je to mogoče opraviti z običajnim brkljalnikom, npr. Microsoftovim Internet Explorerjem ali pa Netscapovim Navigatorjem. Hotmail ima po lastnih trditvah devet milijonov uporabnikov, financira pa se z oglasi.

Še več kurdskih beguncev na poti v Italijo

03. 01. 1998 14.47

Val kurdskih beguncev proti Italiji še ne pojenjuje. Predstavniki Kurdov v Rimu so sporočili, da so iz Turčije v Italijo na poti tri ladje z domnevno skupno tisoč potniki. Problem kurdskih beguncev je že zaostril odnose med Bonnom, Rimom in Ankaro. Nemški notraji minister Manfred Kanther je Italiji poočital, da ni v zadostni meri zavarovala svojih zunanjih meja.

Za novo leto ukradli Leninov kip

02. 01. 1998 09.00

Na silvestrovo je v nizozemski pokrajini Groeningen skrivnostno izginil devet metrov visok in 17 ton težak bronast kip Lenina, ki ga je nek podjetnik podjetnik uvozil iz nekdanje Nemške demokratične republike. Kot je poročal nizozemski radio, lastnik domneva, da je bronastega revolucionarja kaka razposajena silvestrska druščina z dvema žerjavoma dvignila z ležišča in ga odpeljala s tovornjakom. Novoletna presenečenja imajo na Nizozemskem sicer dolgoletno zgodovino. Tako je ukradeni kip na poti v sosednjo pokrajino Friesland "zasegla" konkurenčna silvestrska družba, a mu je po kratkem postanku v vasi Tolbert ob policijskem spremstvu dovolila nadaljevati do osrednjega trga v mestecu Oosterwolde, ki je v ljudskem jeziku zaradi rdeče prebarvanih hišnih pročelij znan kot "Rdeči trg".

V Kopru popisujejo občinske ceste

29. 12. 1997 13.09

V koprski mestni občini so se v skladu z določili novega zakona o cestah odločili na novo vzpostaviti evidenco o javnih cestah in poteh ter objektih na njih. Projekt se izvaja v sklopu razpisanih javnih del.

Clinton z družino in spremstvom v Sarajevu

22. 12. 1997 09.26

Ameriški predsednik Bill Clinton je prispel na enodnevni obisk v BiH. Na sarajevskem letališču so ga pričakali vsi trije člani bosanskega predsedstva. Clintona spremljajo državna sekretarka Madeleine Albright, soproga Hillary in hčerka Chelsea, v delegaciji pa je tudi Clintonov protikandidat na lanskih predsedniških volitvah republikanec Bob Dole. Ameriški predsednik je v BiH prispel iz ameriškega oporišča Ramstein blizu Frankfurta v Nemčiji. Sprva je bilo predvideno, da se bo Clinton na poti iz ZDA ustavil v oporišču Aviano v Italiji, vendar je bilo tam slabo vreme, zato so se odločili za postanek v Nemčiji. Ameriški predsednik bo imel v Sarajevu pogovore z bosanskim vodstvom, nato pa bo obiskal še ameriške vojake v Tuzli. Nagovoril bo tudi člane člane parlamenta BiH.

Po Cambridgeu straši

22. 12. 1997 08.19

Po hodnikih Peterhouse Collegea, najstarejšega in najmanjšega koledža univerze v britanskem Cambridgeu, straši duh samomorilca iz 18. stoletja, prestrašeni profesorji pa zahtevajo, naj vodstvo pokliče izganjalce duhov. Iz kuhinjske shrambe koledža, ustanovljenega leta 1284, je bilo že nekaj časa slišati čudne glasove, nato pa je nejasna postava na vijugastih stopnicah prestrašila natakarja na poti v jedilnico. Blagajnik Andrew Murison prisega, da se je v tej jedilnici pred mesecem dni iz oči v oči srečal z duhom. Nekateri predlagajo zaklinjanje duha, drugi pogrebno mašo. Dekan koledža Peterhouse Graham Ward je dejal, da se je v tem prostoru nesporno zgodilo nekaj čudnega. A za zdaj bodo še počakali; ta soba je pač tam že več kot 600 let in odločili se bodo, če se bo zgodilo še kaj grozljivega. V koledžu pravijo, da straši duh blagajnika Francisa Dawesa, ki se je obesil v 18. stoletju in je pokopan na pokopališču ob koledžu, kjer so že dvakrat izganjali duhove.

Olimpijski ogenj že na poti

20. 12. 1997 10.12

Olimpijski ogenj, ki bo 7. februarja 1998 zagorel na prizorišču OI v Naganu, so prižgali v antični Olimpiji, od koder bo krenil na dolgo pot do Japonske.

Albanska vlada bo odpustila 10.000 zaposlenih v državnih ustanovah in podjetjih

14. 12. 1997 13.07

Albanski premier Fatos Nano je danes v Tirani napovedal, da bo vlada v prihodnjih treh mesecih odpustila 10.000 od skupno 150.000 zaposlenih v državnih ustanovah in podjetjih, kar naj bi bil prispevek k sanaciji gospodarstva, ki je trenutno na tleh.

Ugrabljeno letalo pristalo

10. 12. 1997 12.31

Rusko potniško letalo Iljušin-62, ki so ga trije oboroženi neznanci danes ugrabili na poti z letališča Magadan na ruskem daljnem vzhodu, je kljub zahtevam ugrabiteljev, da pot nadaljuje do Švice, dopoldne pristalo na moskovskem letališču Šeremetjevo 1. Ugrabitelji so že izpustili 48 od 147 potnikov in članov posadke na krovu ugrabljenega letala.

Rusko letalo ugrabljeno

10. 12. 1997 09.28

Na poti z ruskega daljnovzhodnega letališča Magadan v Moskvo so trije oboroženi neznanci danes ugrabili potniško letalo Iljušin-62 s 146 potniki in člani posadke. Ugrabitelji, ki so po besedah predsednika parlamentarnega odbora za varnost Viktorja Iljušina oboroženi tudi z razstrelivom, za izpustitev talcev zahtevajo 10 milijonov ameriških dolarjev in dovoljenje za pristanek v Švici. V ruskem notranjem ministrstvu so za reševanje ugrabitve že ustanovili krizni štab, ugrabitelji pa se o svojih zahtevah želijo pogajati s predstavnikom vlade ter pogajalcem švicarskega veleposlaništva. Letalo naj bi v Moskvi pristalo približno ob 9. uri po našem času.

Vesna Dekleva skoraj ob življenje

09. 12. 1997 17.47

Slovenska jadralka in udeleženka olimpijskih iger Vesna Dekleva si bo soboto, 6. decembra, gotovo zapomnila za vse življenje. Ob jadranju po slovenskem morju je brez zaščitnega kombinezona in nepremočljive obleke padla v morje, ki je imelo le 12 stopinj Celzija.

Slovenija mora temeljito pregledati, do kam je prišla na področju človekovih pravic

09. 12. 1997 14.41

Varuh človekovih pravic Ivan Bizjak je v izjavi ob mednarodnem dnevu človekovih pravic, 10. decembru, med drugim poudaril, da mora Slovenija v jubilejnem letu, ko bomo proslavljali petdeseto obletnico razglasitve splošne deklaracije o človekovih pravicah, še posebej temeljito pregledati, do kam je prišla na svoji poti. Proslavljanje bo utemeljeno le, če bomo dosledni pri upoštevanju in spoštovanju s splošno deklaracijo, drugimi mednarodnimi akti in ustavo zagotovljenih pravic. Najboljša počastitev obletnice bo izboljšanje stanja na področjih, kjer je posameznik najpogosteje soočen s kršitvami pravic in nepravilnostmi. Država mora z nadzorstvenimi, izobraževalnimi in zakonodajnimi ukrepi poskrbeti, da pri njenem delovanju ne bo prihajalo do kršitev človekovih pravic, hkrati pa mora s svojim delovanjem zagotavljati spoštovanje človekovega dostojanstva vsakogar, ki živi v državi ali pride vanjo, je poudaril Bizjak. Dodal je, da izpolnjevanje obveznosti, ki si jih je naložila država do žrtev vojnega nasilja, žrtev teptanja pravic v povojnem obdobju in tistih, ki jim je bilo krivično odvzeto premoženje, poteka prepočasi.

Lojze Marinček se je sestal z vodstvom mariborske univerze

05. 12. 1997 15.55

Minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček, ki sta ga spremljali državna sekretarka Verica Trstenjak in svetovalka Aljana Pogačnik, se je danes sestal z vodstvom Univerze v Mariboru. Pogovarjali so se o sistemskih vprašanjih organizacijskega, finančnega in gmotnega položaja raziskovalne dejavnosti, o sprejemanju novega zakona o raziskovalni dejavnosti, ustanoviteljski obveznosti ministrstva do mariborske univerze v letošnjem in prihodnjem letu, obnovi raziskovalne opreme in razpisih prijav v prihodnjem letu ter o poteku financiranja in gradnje univerzitetne zgradbe na Slomškovem trgu v Mariboru.

Našli stradivarko iz 18.stol

03. 12. 1997 09.46

Poljska obmejna policija na poljsko-nemškem prehodu Slubice je med rutinskim pregledom poljskega vlaka, namenjenega v Berlin, našla violino stradivarko iz 18. stoletja. Violina, na katero je vtisnjena signatura "1713 - Antonio Stradivari", je bila zavita v črno plastično vrečo in skrita v prostoru za prtljago v nekem vagonu. Kot je povedal načelnik obmejne policije, je violina na poti v Poznan, kjer bodo strokovnjaki ugotovili, ali je bila resnično izdelana v delavnicah družine Stradivari.

Slovenska vladna gospodarska delegacija na obisku v Indoneziji

01. 12. 1997 18.17

Vladna gospodarska delegacija pod vodstvom državne sekretarke v ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Vojke Ravbar je danes začela delovni obisk v Indoneziji. S predstavniki ministrstva za industrijo in trgovino ter ministrstva za zunanje zadeve je podpisala sporazum o gospodarskem, znanstvenem in tehnološkem sodelovanju med državama. Sporazum o sodelovanju so podpisali tudi predstavniki obeh gospodarskih zbornic.

Janez Drnovšek o vključevanju Slovenije v EU

28. 11. 1997 18.15

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek, ki se danes v Oxfordu udeležuje kongresa Liberalne internacionale, je v pogovoru za televizijsko mrežo BBC World Service v oddaji World Today izjavil, da se Slovenija zavzema za individualni pristop v pogajanjih Evropske unije s kandidatkami za članstvo.

Čestitke Milanu Kučanu ob izvolitvi

25. 11. 1997 17.58

Slovenski predsednik <b>Milan Kučan</b> še naprej prejema številne čestitke ob ponovni izvolitvi. Med drugim je danes prejel čestitko češkega predsednika <b>Vaclava Havla</b>, ki je izrazil iskreno zadovoljstvo, da so se slovenski državljani z izvolitvijo predsednika Kučana odločili za nadaljevanje poti, ki so si jo izbrali že ob osamosvojitvi, to je demokracije, tržne ekonomije, svobode in enakopravnosti državljanov ter vključevanja v evropske in atlantske integracije.

Solana danes na obisku v Sarajevu

20. 11. 1997 10.45

Generalni sekretar Severnoatlantske zveze Javier Solana bo danes obiskal Sarajevo.

Na blejskem seminarju ekonomistov bodo razpravljali o problemih slovenskega gospodarstva

13. 11. 1997 00.00

Jutri se bo na Bledu začel dvodnevni tradicionalni izobraževalni seminar ekonomistov in poslovnežev, na katerem bodo predavatelji predstavili tekoče in pričakovane ukrepe slovenske ekonomske politike ter probleme strukturnega prilagajanja gospodarstva na poti v Evropsko unijo. Podpredsednik vlade <b> Marjan Podobnik</b> bo udeležencem v uvodnem nagovoru predstavil aktualne probleme slovenskega gospodarstva, minister za ekonomske odnose in razvoj <b>Marjan Senjur</b> razvojne probleme in dileme gospodarstva ob koncu letošnjega leta, finančni minister <b>Mitja Gaspari</b> pa probleme prestrukturiranja slovenskega finančnega sistema. O denarni politiki in bančnem sistemu ob prehodu v leto 1998 bo predaval namestnik guvernerja Banke Slovenije <b>Samo Nučič</b>, o pristopni strategiji Slovenije k EU pa direktor Urada za makroekonomske analize in razvoj <b>Janez Potočnik</b>.