poudarek

Fischer: Poudarek na političnih pobudah za rešitev kosovske krize

12. 04. 1999 16.37

Nemški zunanji minister Joschka Fischer je ob robu zasedanja vodij diplomacij članic zveze NATO izjavil, da se mora mednarodna skupnost pri reševanju kosovske krize osredotočiti na politične pobude. Ta teden bo v tem smislu odločilen, je napovedal Fischer.

Janez Podobnik o mednarodni dejavnosti DZ

09. 04. 1999 17.09

V okviru aktivnosti državnega zbora na področju mednarodne dejavnosti je predsednik DZ Janez Podobnik na mesečni novinarski konferenci med pomembnejšimi dogodki minulega meseca izpostavil nedavno srečanje parlamentarnih predsednikov Slovenije, Italije in Madžarske v Ljubljani ter napovedal udeležbo na rednem polletnem srečanju predsednikov parlamentov pridruženih članic iz srednje in vzhodne Evrope s predsednikom Evropskega parlamenta, ki bo konec tega meseca v bolgarski prestolnici Sofiji.

Novo vodstvo Slovenske izseljenske matice

19. 03. 1999 16.06

Na 25. rednem občnem zboru Združenja Slovenska izseljenska matica (SIM) so danes razrešili staro in izvolili novo vodstvo. Za predsednika združenja je bil za mandatno dobo štirih let izvoljen Anton Bebler, redni profesor na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani, za podpredsednika pa Peter Kovačič Peršin, samostojni kulturni delavec, urednik revije in založbe 2000. Bebler je na mestu predsednika združenja nasledil Janeza Bogataja. Izvolili so tudi nove člane izvršnega in nadzornega odbora združenja ter disciplinske komisije.

Dertum navdušil poslušalce

18. 03. 1999 18.51

Ob izidu druge CD plošče Vezak vezla je bil sinoči v nabito polni dvorani Kulturnega hrama Moste koncert skupine Dertum. Skupina, ki deluje od leta 1995 izvaja tradicionalno bosansko in makedonsko glasbo in je včeraj, skupaj z gosti, godalnim triom, Makedonskim zborom Biljana in trebušno plesalko Moiro Ramoi spravila na noge navdušeno občinstvo.

Državni sekretar Franco Juri v Haagu

10. 03. 1999 15.25

Državni sekretar ministrstva za zunanje zadeve Franco Juri se je v torek v Haagu sestal z državnim sekretarjem nizozemskega zunanjega ministrstva Dickom Benschopom, je danes sporočilo ministrstvo za zunanje zadeve.

Danski sekretar za evropske zadeve na obisku v Sloveniji

27. 01. 1999 16.58

Državni sekretar Ministrstva za zunanje zadeve Franco Juri je danes sprejel generalnega sekretarja za evropske zadeve danskega zunanjega ministrstva Clausa Grubeja. Sekretarja sta se pogovarjala o dvostranskem sodelovanju držav, s poudarkom na gospodarskem in kulturnem sodelovanju, izmenjala pa sta tudi mnenja in stališča o kriznih razmerah v JV Evropi, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.

Prvi sestanek Strokovnega sveta pri Uradu za varstvo potrošnikov

17. 12. 1998 16.27

Strokovni svet pri Uradu za varstvo potrošnikov je na svojem prvem sestanku danes kot prednostno nalogo naše države na področju varstva potrošnikov določil prilagoditev slovenske zakonodaje pravnemu redu Evropske unije. Člani sveta so za svojega predsednika izvolili prof. dr. Marka Ilešiča, podprli gradivo nacionalnega programa varstva potrošnikov ter sprejeli program dela urada za leto 1999.

Predsednik Kučan sprejel finskega in ekvadorskega veleposlanika v Sloveniji

02. 12. 1998 14.29

Slovenski predsednik Milan Kučan je danes sprejel poverilna pisma finskega in ekvadorskega veleposlanika v Sloveniji, Toma Carla Ernesta Groenberga in Joseja Palaciosa Cevallosa, so sporočili iz urada predsednika republike.

London in Pariz v Evropi najbolj naklonjena poslom

09. 11. 1998 07.51

Najboljše evropsko mesto za poslovanje je letos London, trdijo raziskovalci ameriške revije Fortune. Raziskava, ki je pod drobnogled vzela pogoje poslovanja v svetovnih središčih, revija pa jo opravlja vsako leto, na Stari celini takoj za britansko prestolnico uvršča Pariz, Glasgow, Zuerich in Ženevo.

Prihodnji teden odpira vrata sejem Infos '98

22. 10. 1998 13.39

V Cankarjevem domu bo med 26. in 30. oktobrom potekala izobraževalna in sejemska prireditev Infos '98 pod geslom Ko podatek postane informacija. Na sejmu, ki je v prejšnjih letih gostil pretežno razstavljalce z računalniško, strojno in programsko opremo, bo letos največji poudarek na izobraževanju oz. seminarskem delu prireditve. V petih dneh se bo tako zvrstilo skoraj 200 predavanj, ki jih bo pripravilo 61 podjetij oz. ustanov, ob teh pa je predvidenih še nad 100 komercialnih predavanj in predavanj za učence in dijake. Kljub temu pa tudi letošnji Infos še ostaja razstavna prireditev; na 2500 kvadratnih metrih razstavne površine se bo predstavilo 130 razstavljalcev.

Dobro sodelovanje madžarskega in slovenskega obrambnega ministrstva

05. 10. 1998 14.26

Obrambni minister Alojz Krapež, ki se s sodelavci mudi na enodnevnem uradnem obisku na Madžarskem, je danes z madžarskim obrambnim ministrom Janosem Szabom podpisal sporazuma med Slovenijo in Madžarsko o vojaškem in obrambnem sodelovanju ter o varstvu zaupnih obrambnih informacij in sredstev. Madžarska stran je ob tej priložnosti vnovič izrazila podporo Sloveniji pri njenem približevanju v zvezo NATO.

Strokovna literatura iz uvoza v Narodnem muzeju

28. 09. 1998 13.09

Od 29. septembra do 3. oktobra bo v Narodnem muzeju na Prešernovi 20 v Ljubljani na ogled strokovna literatura iz uvoza pod naslovom Markom - Svet v knjigah. Prodajna razstava bo odprta vsak dan od 10. do 18. ure, 1. oktobra pa do 20. ure.

Predsednik Kučan prispel na delovni obisk v Sarajevo

07. 09. 1998 09.26

Predsednik države Milan Kučan je prispel na enodnevni delovni obisk v Sarajevo. V prostorih predsedstva Bosne in Hercegovine se bo najprej srečal s predsedujočim predsedstva BiH Alijo Izetbegovićem, zatem pa še s hrvaškim članom predsedstva BiH Krešimirjem Zubakom, sopredsedujočima bosansko-hercegovske vlade Harisom Silajdžićem in Borom Bosićem, podpredsednikom vlade Nevenom Tomićem, z zunanjim ministrom BiH Jadrankom Prlićem ter predstavniki treh opozicijskih političnih strank.

Predsednik Kučan prihodnji teden obišče BiH; nov obrat Leka in Bosnalijeka

03. 09. 1998 14.20

Milan Kučan bo v ponedeljek, 7. septembra, obiskal Sarajevo, kjer se bo v okviru enodnevnega delovnega obiska srečal z Alijo Izetbegovićem, hrvaškim članom predsedstva BiH Krešimirjem Zubakom, nekaterimi člani bosansko-hercegovske vlade ter predstavniki več političnih strank. V načrtu sta tudi srečanji s srbskim članom predsedstva BiH Miloradom Dodikom in predsednikom vlade Federacije BiH Edhemom Bičakčićem. Obisk predsednika Kučana v Sarajevu bo imel močan gospodarski poudarek. Povod zanj je namreč ponedeljkovo odprtje obnovljenega in posodobljenega obrata Bosnalijeka za proizvodnjo trdnih zdravilnih oblik, kjer je z naložbo 1,5 milijona ameriških dolarjev (nekaj več kot 250 milijonov tolarjev) udeležena tudi slovenska farmacevtska družba Lek. Kučan in Izetbegović bosta navzoča ob odprtju omenjenega obrata. Slovenskega predsednika bo v Sarajevu spremljala tudi močna gospodarska delegacija, ki se bo ob tej priložnosti srečala z bosansko-hercegovskimi partnerji.

V Sloveniji deluje dvanajst zasebnih vrtcev

18. 08. 1998 12.42

V Sloveniji ob javnih vrtcih deluje tudi 12 zasebnih vrtcev. Med njimi program po posebnih pedagoških načelih izvajata le dva vrtca v Ljubljani, ki temeljita na Waldorfski pedagogiki Rudolfa Steinerja. Ostalih deset zasebnih vrtcev pa ob javno veljavnem programu vključuje nekatere dodatne vsebine oziroma ima posebne poudarke na določenih področjih, so sporočili z ministrstva za šolstvo in šport.

Manchester United z lastno TV postajo

10. 08. 1998 07.54

Angleški prvoligaš Manchester Uhnited bo prvi nogometni klub z lastno televizijo (MUTV). Postaja naj bi začela delovati jeseni, gledalcem pa naj bi vsak dan ponudili šest ur programa. Poudarek programske sheme bo na tekmah mlajših selekcij ter boljših tekem iz preteklosti kluba, pogovorih z igralci in funkcionarji kluba, kvizih in zabavnih oddajah. Prvenstvene tekme in tekme iz lige prvakov televizija ne bo prenašala, ker ima ekskluzivne pravice zakupljene oddajni Sky Sports.

Hirošima praznuje 53. letnico jedrske katastrofe

06. 08. 1998 14.01

Žalost, pomešana z jezo, spremlja 53. obletnico katastrofe, ki jo je povzročila prva atomska bomba, vržena na japonsko mesto Hirošima. Tu se je danes zbralo na tisoče ljudi, da bi počastili spomin na mrtve in obnovili svojo obvezo miru.

V nedeljo v Križankah tradicionlna prireditev Foto antika

12. 06. 1998 11.34

Društvo fotografov Slovenije to nedeljo, 14. junija, od 9. do 14. ure v ljubljanskih Križankah organizira že 21. Foto antiko, prireditev, ki jo vsako leto obišče po več kot dva tisoč poznavalcev in ljubiteljev fotografije iz Slovenije in tujine.

V Italiji poteka odločilni krog lokalnih volitev

07. 06. 1998 11.38

V Italiji je danes tri milijone in pol volilnih upravičencev pozvanih, naj se udeležijo odločilnega kroga lokalnih volitev. Volilci naj bi med drugim izbirali župane na Siciliji in Kalabriji, v Parmi, Veroni in Comu. Na politični vzpon upa zlasti Silvio Berlusconi, saj si je njegova desna opozicijska zveza že po prvem krogu volitev pred dvema tednoma pridobila prednost v številnih občinah.

Bruselj za 60-odstotno povečanje sredstev za izobraževanje

01. 06. 1998 11.34

Po najnovejšem predlogu naj bi Evropska unija skupna sredstva za izobraževanje, usposabljanje in mladino v obdobju od 2000 do 2004 povečala za 60 odstotkov. Skupaj naj bi imelo od novih programov koristi 2,5 milijona državljanov EU, kar je dvakrat več kot danes.

Franco Juri se je srečal z Nikolajem Afanasijevskim

30. 04. 1998 16.55

Državni sekretar v ministrstvu za zunanje zadeve Franco Juri je danes v Ljubljani sprejel namestnika ruskega zunanjega ministra Nikolaja Afanasijevskega, ki je na večdnevnem obisku v Sloveniji. Na delovnem kosilu sta poseben poudarek namenila razvoju dvostranskih odnosov med državama po nedavnem obisku ruskega zunanjega ministra Jevgenija Primakova v Sloveniji. Strinjala sta se, da se gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in Rusijo ugodno razvija, saj je blagovna menjava med državama v preteklem letu presegla 700 milijonov ameriških dolarjev. S slovenskega zunanjega ministrstva so tudi sporočili, da je Afanasijevski izrazil interes Rusije za razvoj prometnih koridorjev, ki povezujejo zahodno in vzhodno Evropo. Juri pa mu je predstavil konkretne projekte, ki potekajo v sklopu trilateralnega sodelovanja med Slovenijo, Italijo in Madžarsko, ki so zlasti v svojem gospodarskem delu usmerjeni prav k povezovanju držav Evropske unije z Ukrajino in Rusijo.

Razstavi ob Veliki noči

06. 04. 1998 09.41

V atriju ljubljanskega Magistrata bodo jutri, 7. aprila, ob 11. uri odprli osmo razstavo velikonočnih pirhov, v Spomeniškovarstvenem centru na Salendrovi 4 pa opoldne razstavo z naslovom Velikonočni običaji.

SKD za dosledno upoštevanje zakona o nezdružljivosti funkcij ter sorazmerno zastopanost opozicije

25. 03. 1998 09.16

Člani Izvršilnega odbora (IO) Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) so letno konferenco SKD, ki je pod geslom Za voljo ljudi potekala v Semiču, organizacijsko ocenili na primerni ravni. Velik poudarek so dali tudi vsebini ter programu dela stranke za leto 1998/99.

Dini podprl vstop Slovenije v NATO

18. 03. 1998 11.09

Italijanski zunanji minister Lamberto Dini je članom odbora za zunanje zadeve italijanskega senata včeraj dejal, da bi morala vrata zveze NATO ostati odprta. V zvezi s tem je bil na madridskem vrhu lani poleti dan velik poudarek zahtevi, ki jo je podprla tudi Italija, da je treba med kandidatkami za nadaljnjo širitev navesti Slovenijo in Romunijo, je dejal Dini.

Po čem si zapomniti olimpijske igre v Naganu?

20. 02. 1998 16.44

Osemnajste zimske olimpijske igre si bo večina zapomnila po dveh stvareh. Najprej, po vremenu, ki je zrlo živce vseh, tako nastopajočih, kot novinarjev, gledalcev in drugih. Tisti, ki smo bili že prej na nekaterih olimpijskih igrah, se taksnega vremena pravzaprav ne spomnimo. Že res, da so bile posamične tekme prestavljene tudi že prej, toda taksne odvisnosti od vremena že dolgo ni bilo. Vse bi bilo v redu, če bi tekmo prestavili in jo potem v prestavljenem vremenu tudi opravili. Tu na Japonskem pa je bilo takole: pogled skozi okno kaze na sonce. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze dež. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze sneg. In tako je slo kar iz dneva v dan. Druga stvar, ki bo ostala v spominu okoli 8000 novinarjev iz vsega sveta pa je japonski "red". Prve dni olimpijskih iger nisi mogel praktično nikamor, ne da bi popreje vsaj 10-krat pokazal ustrezno akreditacijo oziroma ustrezno dovoljenje. Japonci so bili sicer vedno zelo vljudni, se neprestano klanjali (pravi čudež je, da jih ima se toliko pokončno držo), toda popustili niso niti za ped. V ilustracijo tega, samo en primer. Včeraj, ko smo se vozili iz Yakebitaija, kjer je bil ženski slalom, je bil cel novinarski avtobus namenjen na parkirišče pred hotelom South Prince, kjer smo imeli avtomobile. Toda, japonski šofer je imel na svojem razporedu napisano: East Prince-South Prince. In nič ni pomagalo, da je cel avtobus vpil in kričal, da je 15-minutna vožnja proti East Prince hotelu nepotrebna. Šofer se je mirno nekajkrat priklonil in nas nato odpeljal po svojem (!) voznem redu, pa čeprav niti en sam novinar ni bil namenjen v kraj njegovega prvega postanka. Prav zanimivo pa je, ko se primeri karkoli izven "voznega reda". Tedaj Japonci ne znajo reagirati in so popolnoma izgubljeni. Več kot očitno je njihovo popolno pomanjkanje reagirati v novih, nepredvidenih okoliščinah. Toda, taksni pač so, to je del njihove zgodovinske in kulturne dediščine in zelo, zelo težko jih kaj odvrne, da ne stopajo po ustaljenih poteh. Za obiskovalca iz Evrope gotovo ostajajo Japonci uganka. Sama športna dogajanja so seveda tudi zanimiva. Niso pa na Japonskem tako spektakularna, kot so bila denimo pred štirimi leti v Lillehammerju na Norveškem. Norvežani so morda celo najbolj športen narod na svetu in v tem jim Japonci niso kos. Tudi v Naganu in okolici (večina zunanjih tekmovališč je oddaljenih skoraj 2 uri vožnje) je bilo veliko gledalcev, tako kot v Lillehammerju. Je pa ena, bistvena razlika. Na Norveškem so ljudje brez izjeme prihajali na tekmovanja spontano, tu na Japonskem pa je navzlic njihovi prisrčnosti le čutiti, da jih je bilo lepo število na tekmovanja "poslanih". Toda, kot sem že zapisal; vedno je potrebno imeti v glavi azijski in evropski način mišljenja in življenja! Ta dva pa sta včasih tako različna kot dan in noč. Sami tekmovalni objekti so, tako kot se za visoko tehnološko razvito državo spodobi, dobro ali celo odlično pripravljeni. Japonci so se res potrudili in naredili vse, da bi si njihove-18-te zimske olimpijske igre ostale v večnem spominu. Tisto, kar je fasciniralo mene in po čemer si jih bom tudi zapomnil pa je poudarek na vlogi otrok. Taksnega poudarka generacijam, ki prihajajo se ni bilo. Kot vemo, pa je potrebno z vzgojo in pridobijanjem pravih vrednot začeti zgodaj. In Japonci se tega zavedajo. O samih športnih tekmovanjih in deležu slovenskih športnikov pred koncem iger ne bi govoril. O tem spregovoriti bo pravi čas, ko bo konec zadnje tekme.

Predstavitev slovenske zimske turistične in športne ponudbe

03. 12. 1997 14.30

Center za promocijo turizma Slovenije (CPTS) v četrtek v Zagrebu pripravlja prvo predstavitev turistične ponudbe Slovenije na hrvaškem trgu. Osrednji poudarek bo na zimski turistični in športni ponudbi, zato bodo na pogovoru z novinarji sodelovali tudi predstavniki združenja slovenskih žičničarjev in podjetij Elan ter Alpina. Poleg smučarskih središč pa bodo predstavniki CPTS okvirno predstavili tudi slovenska naravna zdravilišča, v katerih je hrvaški trg močno zastopan.

Ruski obrambni minister se je sešel z obrambnimi ministri zveze NATO

03. 12. 1997 10.43

Obrambni ministri zveze NATO so se zgodaj davi v Bruslju sešli z ruskim kolegom Igorjem Sergejevom. Tema srečanja je krepitev sodelovanja, kot ga predvideva program, sestavljen v okviru stalnega sveta za sodelovanje med stranema. Poudarek bo na razvijanju vojaškega sodelovanja, v tem okviru pa tudi nadaljnja vloga Rusije v Partnerstvu za mir, za kar bo pripravljen poseben program. Strani govorita tudi o prihodnosti mednarodnih enot SFOR v Bosni in Hercegovini, za kar zavezništvo, ki silam poveljuje, še ni sprejelo dokončne odločitve.

Vlada o problematiki plač in zaposlovanja v državni upravi

27. 11. 1997 15.33

Slovenska vlada je na današnji seji obravnavala poročilo o pripravi informacije o izvajanju zakona o zavodih. Poudarek je bil na vprašanju, kako je v tem zakonu in tudi v področnih zakonih urejeno vprašanje pooblastil ustanovitelja oz. pristojnih ministrov, govorili pa so tudi o tem, kako se ta pooblastila izvajajo ter kakšen je trend zaposlovanja v javnih zavodih. Vlada je sklenila, da morajo vsa ministrstva do prihodnje seje odgovoriti na vprašalnik o zaposlovanju v teh zavodih. Če katero od ministrstev tudi do prihodnjega tedna ne bo posredovalo podatkov, bo odgovornost nosil minister.