povečani

Število primerov mišje mrzlice narašča: NIJZ doslej prejel 95 prijav

10. 05. 2021 19.13

NIJZ je doslej prejel prijave 95 primerov mišje mrzlice, od tega največ, to je 56, pri osebah s stalnim prebivališčem v ljubljanski zdravstveni regiji. Iz družbe Slovenski državni gozdovi pa so sporočili, da je zbolelo tudi nekaj gozdnih delavcev.

Na Slovaškem in v Italiji sproščajo protikoronske ukrepe

26. 04. 2021 06.22

Na Slovaškem in v Italiji bodo sprostili nekatere stroge ukrepe za zajezitev novega koronavirusa, česar se bodo razveselili predvsem v gostinstvu, športu in kulturni dejavnosti. Obiskovalci bodo lahko ob upoštevanju strogih higienskih pravil znova posedali na terasah lokalov, obiskali fitnes ali uživali v ponudbi gledališč in muzejev.

Borrel: Na ukrajinskih mejah se je zbralo 150.000 ruskih vojakov

19. 04. 2021 18.33

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrel je povedal, da je Rusija ob vzhodni ukrajinski meji zbrala kar 150.000 vojakov. "Razmere so zelo nevarne, zato pozivamo Rusijo, naj umakne vse vojake z ukrajinske meje." V regiji je sicer že nekaj časa povečana vojaška aktivnost, ki bi se v prihodnjih dneh lahko še okrepila. V zadnjih 24 urah se je na vzhodu Ukrajine zgodilo osem kršitev premirja, v obstreljevanju pa je umrl en ukrajinski vojak.

Podnebne spremembe povzročajo kaos v monsunskem obdobju v Indiji

18. 04. 2021 18.22

Indijsko podcelino čaka bolj kaotična prihodnost, če ne bomo ukrepali in omilili podnebnih sprememb, opozarjajo nemški podnebni strokovnjaki. V monsunskem obdobju bodo padavine še močnejše in nestanovitnejše. To pa bo imelo hude posledice za indijsko kmetijstvo in posledično oskrbo več kot milijarde prebivalstva.

Ugodna gibanja izvoznega dela gospodarstva, močno prizadet del storitvenega sektorja

14. 04. 2021 13.33

V Sloveniji se v začetku leta nadaljujejo razmeroma ugodna gibanja izvoznega dela gospodarstva, medtem ko zaradi zajezitvenih ukrepov ostaja močno prizadet del storitvenih dejavnosti, v najnovejši številki Ekonomskega ogledala ugotavlja Umar.

10 let urbanega čebelarjenja v Cankarjevem domu

01. 04. 2021 20.30

1. aprila mineva točno deset let, odkar so na eno od strešnih teras Cankarjevega doma postavili prve tri čebelje panje. Cankarjev dom je tako postal eden od začetnikov urbanega čebelarstva v Sloveniji.

BLOG: Imate leptinsko rezistenco?

17. 01. 2021 07.00

Imate težave z izgubljanjem teže? Opažate, da po začetni izgubi teže, to hitro pridobite nazaj? Se spopadate s "hrepenenjem" in ste lačni tudi takoj po obroku? Morda imate leptinsko rezistenco. Verjetno se sprašujete, kaj je to? Vzemite si nekaj minut časa in spoznajte glavne vzroke leptinske rezistence, simptome ter najboljše podporne strategije.

Strokovnjaki svarijo: Nujna je čimprejšnja vključitev otrok v učne procese v živo

06. 01. 2021 16.33

Združenje za otroke in mladostniško psihiatrijo poziva k zaščiti otrok in mladostnikov v času obvladovanja pandemije covida-19. Kot pravijo, se čutijo dolžne ponovno opozoriti na izjemen davek, ki ga zaradi trenutnih razmer in ukrepov za obvladovanje epidemije pričujoče obdobje terja od otrok in mladih – nesorazmerno z njihovo realno ogroženostjo zaradi okužbe z virusom. Opozarjajo na ogrožajoče posledice ukrepov za otroke in mladostnike, ki bodo z njihovim trajanjem samo še naraščali – na področju znanja, šolanja, čustvenega zdravja in socialnega razvoja.

Nasilje nad ženskami – pandemija, ki vztraja že tisočletja

28. 11. 2020 13.10

Še preden je pozornost sveta uzurpiral virus, je obstajala neka druga pandemija, ki je v običajnih časih in razmerah, ki niso bile krizne, rezultirala v življenjih 243 milijonov žensk, ki so na letni ravni žrtve nasilja svojega intimnega partnerja. V razmerah, ki niso bile izredne in niso predvidevale nobenih interventnih zakonov za reševanje tega »problema«, je vsak dan življenje izgubilo 137 žensk – samo zato, ker so ženskega spola. 60 let nazaj so bile ene izmed žrtev femicida tudi tri znamenite sestre Mirabal-Patria, Minerva in Maria Teresa, dan njihove smrti pa je postal obeležen kot Dan mednarodnega boja proti nasilju nad ženskami.

Mladi s pljučno hipertenzijo: 'Covid-19 je za nas res lahko usoden'

24. 11. 2020 11.08

Kot je že znano in kot opozarjajo tudi strokovnjaki pri ljudeh s pridruženimi kroničnimi boleznimi, pri okužbi z novim koronavirusom, pogosteje nastanejo resnejši zapleti in se lahko poslabša stanje obstoječe bolezni. Društvo za pljučno hipertenzijo Slovenije ob tem, skupaj s članicami krovnega evropskega združenja, s kampanjo Koronavirus je lahko usoden tudi za mlade osebe ozavešča o pomembnosti preventivnih ukrepov. Študije kažejo, da je bilo kar 33 odstotkov bolnikov s pljučno hipertenzijo, ki so zboleli za novim koronavirusom, hospitaliziranih.

Zdravstveni dom Ljubljana z mobilnim cepljenjem proti gripi

06. 11. 2020 18.27

Zdravstveni dom Ljubljana bo cepljenje proti gripi nudil tudi v mobilni enoti Simulacijskega centra, t. i. SIM mobilu. Cepljenje bo na ta način na voljo podjetjem, zavodom in institucijam, so sporočili iz zdravstvenega doma. Cepljenje je letos brezplačno za vse zavarovance, a je tudi povpraševanja letos več. Ponekod je cepivo že pošlo.

30-letnik toži mamo, ker ga je vrgla iz hiše in hoče, da neha igrati igrice

27. 09. 2020 10.37

Pandemija novega koronavirusa spreminja tudi družinske odnose, marsikje jih močno postavlja na preizkušnjo. Ekstremen primer prihaja iz Mehike, kjer 30-letni Christian Uriel mamo in teto toži, ker sta ga "izgnali iz hiše" – s pomočjo metle in vedra z mrzlo vodo. Ženski odraslemu moškemu očitata, da je pandemijo izkoristil tako, da je nehal iskati delo, dneve naj bi preživljal tako, da je igral videoigrice – in živel na račun obeh žensk. 30-letnik meni, da je žrtev družinskega nasilja.

Vlada v Bruselj pošilja nove pripombe: 'KPK se izkorišča v politične namene'

15. 09. 2020 08.44

Evropska komisija je Sloveniji konec avgusta predala osnutek poročila o vladavini prava pri nas. Končno poročilo naj bi komisija pripravila do konca septembra. Medtem pa je vlada že pripravila pripombe na osnutek, ki jih je brez glasovanja sprejela na dopisni seji. Poročilo komisije, ki je za Slovenijo razmeroma pozitivno, sicer omenja težave policije in tožilstva, nizko zaupanje v sodstvo zaradi vmešavanja vlade, politikov in interesov ter dolžino in neuspešnost preiskav zaradi pomanjkanja virov. Vlada pa se z večino očitkov ne strinja.

Policista pomagala v zastoju ujetim staršem otroka s hudimi vročinskimi krči

22. 08. 2020 17.03

Prometna policista sta pomagala staršem otroka, ki so bili z vozilom ujeti v zastoju pred izvozom Hrušica. Otrok je dobil hude vročinske krče. Prometna policista sta jih zaradi nujnosti okoliščin spravila iz kolone, ustvarila reševalni pas in varno pospremila do bolnišnice. Držite reševalni pas, opozarjajo ob prometno izredno obremenjenem koncu tedna.

Ihan: Ob znosnih 10 primerih ali manj se bomo do prehlada lahko obnašali, kot da je prehlad

14. 07. 2020 18.40

Čeprav večina respiratornih virusov poleti usahne, je koronavirus očitno drugačen, saj se divjanje okužb ne umiri. Kaj lahko potemtakem pričakujemo v hladnejših jesenskih in zimskih mesecih, ko so respiratorni virusi v polnem zamahu? Kakšne posledice dolgoročno na našem zdravju pušča okužba? V kakšnem primeru, če sploh, smo nanjo lahko imuni? Ker cepiva še ni, je jasno, da bomo z virusom morali še nekaj časa živeti, a kako dolgo? Je vendarle učinkovito zdravilo na poti, ali še zmeraj ne?

Brazilski tožilci zaradi krčenja pragozda za razrešitev okoljskega ministra

07. 07. 2020 10.38

Brazilski tožilci so pozvali k razrešitvi okoljskega ministra Ricarda Sallesa, ki naj bi bil neposredno odgovoren za pospešeno krčenje amazonskega pragozda in številne požare, ki so nastali kot posledica umika ukrepov za varovanje okolja in preprečevanje sečnje. Predlagajo tudi, da se mu naloži plačilo kazni.

Priprave na drugi val: vlada sprejela četrti paket ukrepov

28. 06. 2020 23.54

Vlada Republike Slovenije je na dolgi nedeljski seji določila besedilo predloga Zakona o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val covid-19 (PKP4) ter ga bo predložila v obravnavo in sprejetje državnemu zboru po nujnem postopku. Poglavitne rešitve se nanašajo na podaljšanje ukrepa čakanja na delo, določitev in plačilo nadomestila za odrejeno karanteno, zajeti so tudi ukrepi s področja institucionalnega varstva po Zakonu o socialnem varstvu ter mobilna aplikacija za obveščanje o stikih z okuženimi.

Ob višjih temperaturah ne pozabimo na hidracijo in občutljivejše skupine

27. 06. 2020 09.53

Za primerno hidracijo moramo skrbeti v vseh letnih časih, še posebej poleti. Že manjša izguba telesnih tekočin lahko bistveno vpliva na zmanjšanje telesnih in duševnih sposobnosti. Visoke temperature pa so pogost razlog za resno poslabšanje zdravstvenega in funkcionalnega stanja starejših ljudi ter posameznikov, ki prejemajo zdravila za nižanje krvnega tlaka ali odvajanje vode oziroma morajo upoštevati omejitev vnosa tekočine. V UKC Ljubljana zato pozivajo, da pogosteje preverjamo počutje starostnikov, ki živijo sami.

V UKC Ljubljana v zadnjem mesecu opravili 21 transplantacij

11. 05. 2020 10.42

Epidemija novega koronavirusa se pri nas že več dni umirja. Zaradi izboljšanih razmer se tudi zdravstvene ustanove počasi vračajo v ustaljeno delovanje, na nekaterih oddelki pa so po pričakovanjih nastale čakalne vrste. V ljubljanskem UKC so v zadnjem mesecu uspeli opraviti 21 transplantacij, kar je približno dvakrat toliko, kot je mesečno povprečje.

Mineva 31 let od podpisa in branja Majniške deklaracije

08. 05. 2020 07.21

Pred 31 leti je zdaj že pokojni literat Tone Pavček na množičnem zborovanju na Kongresnem trgu v Ljubljani, ki je potekalo v podporo obtoženi četverici v aferi JBTZ, prebral Majniško deklaracijo. Deklaracija je postavila temelje slovenske samostojnosti, saj je v njej zapisana zahteva po suvereni državi slovenskega naroda.

Psihiatrinja opozarja: Zagotoviti je treba kakovostne službe za psihološko pomoč v krizi

29. 04. 2020 17.16

"Če v času epidemije želimo preprečiti katastrofalno krizo na področju duševnega zdravja, je treba okrepiti službe na področju duševnega zdravja, ki delujejo lokalno in dosežejo ljudi v stiskah. Okrepiti je treba strokovne in laične vire za pomoč in podporo ranljivim skupinam v njihovem naravnem okolju," poziva psihiatrinja in predsednica Slovenskega združenja za duševno zdravje Vesna Švab.

90 kilogramov vlečne sile na krmilu ni bilo dovolj, da bi rešili letalo

14. 03. 2020 07.00

V vmesnem poročilu o nesreči, objavljenem v ponedeljek, je preiskava lanske nesreče Ethiopian Airlines v Etiopiji ugotovila, da Boeing posadk ni dovolj usposobil za letenje s 737 MAX. V poročilu so zapisali, da je bila programska oprema, ki je upravljala z letalom, nezadovoljiva. V nesreči letala Boeing 737 MAX šest minut po vzletu 10. marca 2019 je umrlo vseh 157 ljudi na krovu, ta nesreča pa je sprožila globalno prizemljenost MAX-a in začela najhujšo krizo v zgodovini podjetja Boeing.

Sum okužbe s koronavirusom pri treh osebah v Gradcu ovržen, pri petih še pod vprašajem

29. 01. 2020 15.00

Sumi okužbe s koronavirusom pri treh pacientih na avstrijskem Štajerskem so ovrženi. V bolnišnici v Gradcu naj bi medtem zdravili še pet bolnikov s simptomi, podobnimi tistim pri novem virusu. Njihovo stanje budno spremljajo, stike so omejili le na najnujnejše.

Dvoličnost? Kako bo 'generacija enega klika' ohromila in onesnažila mesta

20. 01. 2020 06.00

Spletno nakupovanje in storitve, ki do vrat prinesejo vse od hrane do pijače in celo odnesejo vašo pošto, še nikoli niso bile tako priljubljene, kot so prav danes. Od leta 2014 do 2019 se je spletna prodaja potrojila, še vedno raste in analitiki ji rast napovedujejo tudi v prihodnje. Ima pa tovrstno udobje tudi okoljske posledice. In je eden od razlogov, da je mlajša generacija tarča očitkov, da, ko gre za okolje, ne živi tako, kot pridiga.

Inšpektorat za delo: Letos rast kršitev glede izplačil regresa

02. 11. 2019 07.18

Inšpektorat RS za delo opozarja, da se je 1. novembra iztekel zadnji rok, do katerega so morali delodajalci izplačati delavcem regres za letni dopust za leto 2019. Inšpektorat je letos do zdaj ugotovil 2460 kršitev glede izplačila regresa, lani pa v celem letu 1926. Po 1. novembru bodo znova začeli poostrene nadzore na tem področju.

Umrl član četverice JBTZ David Tasič

24. 10. 2019 09.41

Umrl je nekdanji novinar Mladine in založnik David Tasič, član četverice JBTZ, ki jo je vojaško sodišče leta 1988 obsodilo na zapor. Novico o njegovi smrti so za Delo potrdili v njegovi družini.

Boeing ima 51-odstotni padec dobička. Odstopil eden od direktorjev

23. 10. 2019 09.27

V torek je odstopil eden vodilnih pri letalskem proizvajalcu Boeing. Gre za prvi odmevnejši odstop po krizi z letali 737 max, ko je v dveh nesrečah umrlo 346 ljudi. Boeing je danes objavil četrtletne finančne podatke, ki kažejo, da je imel Boeing kar 51-odstotni padec dobička, in napoveduje zmanjšanje proizvodnje letal 787.

Ob dežju zaznali rahlo povišanje radioaktivnega sevanja

26. 08. 2019 11.29

Merilne postaje v Sloveniji so v soboto zvečer zaznale povišane vrednosti radioaktivnosti, in sicer v mestih, kjer je med 19. in 23. uro deževalo. Vrednosti so bile še vedno nizke, zelo nizke, in niso povzročale nevarnosti za ljudi, so pa ponekod merilne naprave zaznale podvojeno vrednost. Nekateri sumijo, da bi za rahlo povišanje radioaktivnosti lahko bila kriva nesreča z orožjem na jedrski pogon v Rusiji, a so nam na upravi za jedrsko varnost zagotovili, da gre za popolnoma naraven pojav.

Stopnja radioaktivnosti do 16-krat višja, kakšno orožje je preizkušala Rusija?

14. 08. 2019 08.28

Stopnja radioaktivnosti se je po eksploziji na morski ploščadi na ruskem severu povišala tudi za 16-krat, so pet dni po eksploziji potrdile oblasti. Še vedno pa se mnogi sprašujejo, kakšno orožje so preizkušali.

Nove sankcije ZDA uperjene tudi proti ajatoli Hameneju

24. 06. 2019 13.17

ZDA v luči zaostrovanja napetosti uvajajo nove sankcije proti Iranu, ki so uperjene tudi proti vrhovnemu voditelju ajatoli Ali Hameneju. Skupaj z Veliko Britanijo, Savdsko Arabijo in Združenimi arabskimi emirati so Američani pozvali Teheran, naj se vzdrži kakršnihkoli potez, ki bi dodatno ogrozile stabilnost regije.