povišanje cen

Podražitve v Ikei: V Sloveniji se bodo cene dvignile za povprečno deset odstotkov
30. 12. 2021 21.46
Švedska multinacionalka po celem svetu draži svoje izdelke. Preverili smo, kako visoke so podražitve izdelkov v Sloveniji in kaj se obeta v prihodnjih mesecih.

Delež povišane oskrbnine v DSO-jih bi pokrili iz proračuna
02. 12. 2021 10.47
Vlada se je sredi novembra odločila za povišanje plač oskrbovalcev v domovih za starejše, posledično pa so se oskrbnine dvignile za 5,6 odstotka. Koalicijske poslanske skupine zdaj predlagajo, da del stroškov za dvig plač pokrije proračun. Gre za znesek v višini 16 milijonov evrov.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom
30. 11. 2021 06.00
V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Cene drv, energenta podeželja, so najvišje v zadnjih desetih letih
29. 11. 2021 06.00
Polovica slovenskih gospodinjstev se najraje ogreva na lesna goriva. Tisti, ki za ogrevanje uporabljajo drva ali pelete, bodo letošnjo kurilno sezono plačali več. Drugače je pri sekancih, tam je cena celo upadla. V primerjavi s kurilnim oljem so peleti 45 odstotkov cenejši, sekanci pa kar 82 odstotkov. Podjetja, ki uporabljajo les kot primarno surovino, opozarjajo, da je cena trikrat narasla.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov
26. 11. 2021 06.00
Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji
25. 11. 2021 06.00
Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?
24. 11. 2021 06.00
Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?
23. 11. 2021 06.00
Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00
Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

'16 milijonov evrov za dvig plač v DSO iz proračuna, ne pa iz žepov revnih upokojencev'
18. 11. 2021 11.10
Povišanje plač oskrbovalcev v domovih za starejše pomeni dvig oskrbnin za 5,6 odstotka. V Levici menijo, da je nesprejemljivo, da se bo del stroška prevalil na starostnike in njihove družine. Predlagajo amandma k spremembi proračuna za leto 2022, ki manjkajočih 16 milijonov evrov za dvig plač v domovih starejših zagotavlja iz proračuna.

Nemški energetski regulator ni prižgal zelene luči za Severni tok 2
16. 11. 2021 12.09
Nemški energetski regulator je sporočil, da je prekinil postopek certificiranja plinovoda Severni tok 2 za črpanje ruskega plina in dejal, da mora konzorcij s sedežem v Švici ustanoviti podjetje po nemški zakonodaji, da bi pridobil obratovalno licenco.

Razprava o Poljski in vladavini prava kljub drugačnim napovedim minila mirno
22. 10. 2021 06.20
Razprava voditeljev članic EU o nedavni sodbi poljskega ustavnega sodišča, ki spodkopava načelo primarnosti evropskega prava, je bila po navedbah virov pri EU "mirna". Predsednik Evropskega sveta, Charles Michel, je po njej sklenil, da je treba nadaljevati politični dialog, da se poiščejo rešitve. Voditelji so opozorili tudi na potrebo po tem, da članice ostanejo budne glede pojava in širjenja morebitnih novih različic novega koronavirusa.

Von der Leynova: Eden od ukrepov ob energetski krizi znižanje davka na elektriko
20. 10. 2021 16.29
Eden od ukrepov, s katerimi bi lahko države zelo hitro odgovorile na rast cene plina, je znižanje davka na ceno električne energije, je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Ob tem je opozorila, da se Rusija letos še ni odzvala na večje povpraševanje EU po plinu.

Kmetje v težkem položaju: pridelava hrane vse dražja, odkupne cene pa čedalje nižje
21. 06. 2021 19.38
Na KGZS opozarjajo, da višanje stroškov pridelave hrane in sočasno zniževanje odkupnih cen pri kmetu kmetijstvo vodita v brezizhoden položaj, kmetije pa pri takih cenovnih nesorazmerjih ne bodo preživele. Nesprejemljivo se jim tudi zdi, da se kriza v prehranski verigi rešuje na račun kmetov in potrošnikov.

Hrvaška obalna mesta samevajo, turistična pristojbina pa dvakrat višja
23. 04. 2021 19.57
Zaradi slabih razmer bodo v štirih hrvaških županijah nekoliko zaostrili ukrepe. V mnogih, tudi obalnih, pa jih bodo sprostili. Tudi v Primorsko-goranski županiji, torej Kvarnerju, kjer beležijo največ novih okužb. Tam se s ponedeljkom spet odpirajo nenujne trgovine in gostinski lokali. V Dubrovniku so zaželi cepiti turistične delavce, ki jih slabe epidemiološke razmere po lanski katastrofalni seveda skrbijo. Ministrstvo za turizem je sprožilo več kampanj o varnem počitnikovanju na Jadranu, a je rezervacij, tudi v predsezoni, malo. Ker so mnoge občine čez noč občutno zvišale turistične pristojbine, se mnogi hotelirji in lastniki drugih turističnih nastanitev bojijo, da bo turistov še manj.

Ugodna gibanja izvoznega dela gospodarstva, močno prizadet del storitvenega sektorja
14. 04. 2021 13.33
V Sloveniji se v začetku leta nadaljujejo razmeroma ugodna gibanja izvoznega dela gospodarstva, medtem ko zaradi zajezitvenih ukrepov ostaja močno prizadet del storitvenih dejavnosti, v najnovejši številki Ekonomskega ogledala ugotavlja Umar.

KUL predstavila načrt ukrepov za epidemijo in po njej
03. 12. 2020 11.33
Koalicija ustavnega loka (KUL) je trenutni vladi in ministru za zdravje Tomažu Gantarju poslala dokument, v katerem je predstavila načrt ukrepov proti epidemiji covida-19, ki je, kot pravijo, plod skupnega razmisleka posebne strokovne skupine, ki jo vodi Jože P. Damijan, ter strank LMŠ, SD, Levice in SAB.

Slovenija maja med državami z največjo deflacijo
17. 06. 2020 11.32
Območje evra je maja zaznalo le 0,1-odstotno povišanje cen, je pokazala druga ocena evropskega statističnega urada Eurostat. To je 0,2 odstotne točke manj kot aprila in 1,1 odstotne točke manj kot pred letom dni. Slovenija je bila z 1,4-odstotnim znižanjem cen na letni ravni med državami z najvišjo stopnjo deflacije.

Država je zadnji dom zgradila pred 15 leti, na posteljo čaka 12.300 starostnikov
16. 06. 2020 06.00
Domovi za starejše pokajo po šivih, na dom čaka 12.300 Slovencev, takoj bi ga potrebovalo od 1200 do 1500 starostnikov. Novega doma država ni zgradila že 15 let, še vedno ni znana usoda napol zgrajenih domov v Vrtojbi in Osilnici. Tako država stavi na koncesionarje, še ta mesec bodo razpisali nove koncesije za 1100 mest, ki pa so zaradi nadstandardnih zgradb četrtino dražji od javnih domov. Ključni problemi, ki jih politika do epidemije ni slišala – kadrovska in prostorska podhranjenost v domovih in prenizke plače.

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti
15. 06. 2020 13.00
Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?

V protestih v Čilu umrli trije ljudje, predsednik odpravil povišanje cen javnega prevoza
20. 10. 2019 09.38
V nasilnih protestih v Čilu, ki so jih sprožile višje cene vozovnic za javni prevoz, so umrli trije ljudje. Umrli so v požaru v veleblagovnici, ki so ga zanetili protestniki. Oblasti so sporočile, da bo cena vozovnic ostala nespremenjena.

Župan: Povišanje cen je manjše zlo za občane kot stečaj Komunale Idrija
10. 07. 2019 07.05
Idrijčani bodo odslej za plačilo položnic za komunalne storitve morali seči globlje v žep. Komunalne storitve se bodo na celotnem območju občine Idrija v povprečju dvignile za 17 odstotkov, saj je Komunala Idrija v resnih finančnih težavah. Občani so razburjeni, na Komunali Idrija pa trdijo, da so doslej prebivalci uživali višji standard storitev, kot so ga dejansko plačevali.

Višajo se cene obrazcev za vozniška dovoljenja in tehničnih pregledov
18. 02. 2019 13.34
Cene obrazcev za vozniška dovoljenja in tehničnih pregledov se višajo. Vlada je namreč sprejela nov pravilnik, ki določa nove cene na področju varnosti cestnega prometa - in tako se bo cena za obrazec za vozniško dovoljenje dvignila za 3,96 evra, cene tehničnih pregledov pa bodo višje za tri odstotke.

Med prazniki bodo trgovine zaprte
16. 07. 2018 14.57
Povišanje plač, zaprtje trgovin na praznike, ne več kot dve delovni nedelji na mesec, izplačilo presežka ur in regresa ... Vse to za prodajalce in poslovodje pomeni nova panožna kolektivna pogodba za trgovino.

Bencin in dizel z najvišjimi cenami v zadnjih treh oziroma štirih letih
05. 06. 2018 06.23
Regulirani pogonski gorivi, dizel in neosvinčen 95-oktanski bencin, sta se znova podražili in dosegli najvišji ravni po novembru 2014 oziroma juniju 2015. Liter 95-oktanskega bencina po novem stane 1,363 evra oz. 1,2 centa več kot doslej, cena dizla pa se je zvišala za 1,4 centa na 1,310 evra.

Slaba novica za zavarovance Vzajemne, ta draži premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja
23. 06. 2017 13.05
Vzajemna bo avgusta prvič po letu 2012 podražila premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Premija bo po novem znašala 28,82 evra. Podražitev so utemeljili s tem, da stroški za zdravstvo naraščajo.

Za četrt odstotka zvišali ključno obrestno mero
14. 12. 2016 20.43
Ameriška centralna banka je v skladu s pričakovanji povišala ključno obrestno mero. Ključno obrestno mero, po kateri si banke med seboj čez noč posojajo denar, so dvignili za 0,25 odstotne točke.

'Če bi plačali za zrezek 40 odstotkov več, bi ga imeli na krožniku le enkrat na teden'
19. 11. 2016 07.00
Znanstveniki ocenjujejo, da bi do 40-odstotno povišanje cen mesa in mleka prispevalo k manjšemu izpustu toplogrednih plinov. Z dražjim mesom in mlekom bi bili ljudje na nek način prisiljeni posegati tudi po bolj zdravi hrani.

Še zadnjič enotne cene: cenejša dizelski in 95-oktanski bencin
08. 11. 2016 06.40
Opolnoči se je neosvinčeni 95-oktanski bencin bencin pocenil za 1,7 centa na 1,228 evra, dizel pa za 1,6 centa na 1,133 evra za liter. Tokrat so se te cene še zadnjič enotno izračunale za celotno državo. Če bo deregulacija cen naftnih derivatov na avtocestnem križu povzročila večje povišanje marž, se vlada lahko znova odloči za regulacijo.

Venezuela bo podražila bencin, pekarne zmanjšujejo peko kruha
19. 02. 2016 07.30
Predsednik Maduro je sprejel odločitev, ki ga lahko stane stolčka. Po 20 letih je podražil bencin. Liter najboljšega tudi za 6000 odstotkov. Kljub temu bo ena lizika stala več kot liter bencina. V državi močno primanjkuje hrane in zdravil.