povpraševanje

Povpraševanje za klimatsko napravo zelo veliko, monterji zasedeni do konca sezone
04. 07. 2021 19.52
Pri nas so temperature v zadnjih dneh nekoliko padle, v naslednjem tednu pa nas čaka nov vročinski val. Tisti, ki je še nimajo, si bolj kot kadar koli zdaj želijo doma imeti klimatsko napravo. Te dni jo je dobiti – in to zmontirano – skoraj nemogoče. Monterji so namreč polno zasedeni, delajo vsak dan pozno v noč, čakalne dobe za vgradnjo pa so tudi do mesec dni. Nekateri so že zasedeni celo do konca poletja. Na dan vgradijo tudi trikrat več klim, kot recimo lani ob istem času.

Vrhunec vročinskega vala: v prestolnici že 13 dan zapored nad 30 stopinjami
29. 06. 2021 10.50
Tudi torek mineva v znamenju sončnega in zelo vročega vremena. Najvišje temperature so namerili na jugovzhodu Slovenije, in sicer do 36 stopinj Celzija. Temperature v prestolnici pa že 13 dan zapored vztrajajo nad 30 stopinjami Celzija, kar predstavlja junijski rekord. Do letos je najdaljši vročinski val v juniju trajal 10 dni, in sicer leta 2003. Na drugem mestu je z osmimi dnevi vročinski val, ki smo ga beležili ob koncu junija pred dvema letoma.

EBRD Sloveniji napovedala petodstotno rast BDP
29. 06. 2021 12.15
Evropska banka za obnovo in razvoj je v posodobljeni napovedi Sloveniji po lanskem 5,5-odstotnem krčenju za letos napovedala petodstotno rast bruto domačega proizvoda, kar je za 1,5 odstotne točke bolje od jesenske napovedi. Prihodnje leto naj bi se gospodarska aktivnost okrepila za štiri odstotke.

Tik pred začetkom predsedovanja se je na Brnik vrnil Brussels Airlines
29. 06. 2021 11.35
Ponudba letov z ljubljanskega letališča se povečuje. Po več kot enoletnem premoru zaradi pandemije covida-19 se je v ponedeljek na letališče vrnil Brussels Airlines, ki v Bruselj trenutno leti trikrat tedensko, število letov pa naj bi se v prihodnje povečalo. Danes bodo na Brniku prvič pozdravili tudi Air Montenegro.

Več kot 30.000 potnikov v 'modrem mehurčku': s 85 strani dolgim protokolom proti koronakrizi
27. 06. 2021 11.54
Po mesecih premora se vrača del turizma, ki je bil pred koronakrizo eden najhitreje rastočih – križarjenja. Medtem ko je za večino družb, ki ponujajo tovrstna potovanja, več kot 15 mesecev prisilnega počitka, je drugače v primeru MSC Cruises, saj je njihova MSC Grandiosa od lanskega avgusta do letošnjega januarja na počitnice v "modrem mehurčku" odpeljala več kot 30.000 gostov, doslej pa se je vrnilo že sedem njihovih ladij. O tem, kako je družbi uspel ta podvig, kako se njihove ladje vračajo na morje in kakšna bo prihodnost branže, smo se pogovarjali z Angelom Capurrom, njihovim izvršnim direktorjem za tržišča v razvoju.

Kriptosvet – obljubljena dežela ali črna luknja?
26. 06. 2021 08.58
Se čudite, od kod nekaterim, sploh mladim, ogromno denarja, luksuzna stanovanja, hiše, prestižni avtomobili, mogočne jahte in razkošne počitnice? V marsikaterem primeru gre za kriptomilijonarje, novopečene bogataše, ki so s prodajo kriptovalut obogateli v izjemno kratkem času. A kriptosvet skriva mnoge pasti. Ne le, da vrednosti večine kriptovalut – tudi najstarejše, bitcoina – zadnje čase vztrajno padajo, gre tudi za odvisnost, ko zlasti najstniki v upanju na hiter zaslužek dneve in noči preživljajo za računalniki, ljudje pa se zadolžujejo, najemajo kredite, jemljejo hipoteke in nemalokrat izgubijo vse.

Izdana prva trajnostna obveznica, povpraševanje preseglo 8,4 milijarde evrov
24. 06. 2021 12.26
Slovenija je v sredo uspešno izdala prvo trajnostno obveznico, pri kateri se sredstva od izdaje namenjajo za financiranje izključno trajnostno naravnanih projektov. Višina izdaje je ena milijarda evrov z ročnostjo 10 let, povpraševanje pa je za večkrat preseglo ponudbo, so sporočili s finančnega ministrstva.

Na Hrvaškem ob podaljšanem vikendu več kot 41.000 slovenskih turistov
23. 06. 2021 13.02
Hrvaško je od prejšnjega petka do danes obiskalo 330.000 turistov, ki so ustvarili 1,6 milijona nočitev, je objavilo hrvaško ministrstvo za turizem in šport. Od tega je bilo v času podaljšanega vikenda – v torek je bil na Hrvaškem zaradi državnega praznika dela prost dan – 41.000 gostov iz Slovenije.

Cene nafte dosegajo rekordne vrednosti, investitorji pa stavijo na zeleno energijo
22. 06. 2021 15.12
Cene nafte se približujejo rekordnim vrednostim v zadnjih letih. Za 159-litrski sod severnomorske nafte brent je bilo treba prvič po več kot dveh letih odšteti več kot 75 dolarjev (63,01 evra). Zahodnoteksaška lahka nafta z julijskim dobavnim rokom se je medtem pocenila na 73,56 dolarja (61,80 evra). Pred tem je dosegla najvišjo raven od oktobra 2018. Cene nafte podpirajo dobri obeti okrevanja globalnega gospodarstva in tudi investitorji, ki vse več stavijo na zeleno energijo.

S ponedeljkom dodatni klicni center za podporo uporabnikom storitev SI-PASS
18. 06. 2021 14.41
Zaradi napovedi, da bo Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) na portalu zVem omogočil dostop do digitalnega covidnega potrdila EU, se je močno povečalo povpraševanje po pridobitvi in uporabi mobilne identitete smsPASS ter kvalificiranih digitalnih potrdil. Zato na ministrstvu za javno upravo s ponedeljkom vzpostavljajo klicni center SI-PASS.

Odkrili tretji največji diamant na svetu
16. 06. 2021 21.15
1098-karatnega lepotca so odkrili v Jwanengu, najbogatejšem rudniku na svetu, ki se nahaja v Bocvani. Podjetje Debswana, ki je odgovorno za vse rudnike diamantov v državi, ga je predalo predsedniku države, ki ga predstavil javnosti.

EU s prvo zadolžitvijo za 20 milijard evrov za financiranje okrevanja po covidu-19
15. 06. 2021 19.02
Evropska komisija je izdala desetletno obveznico za 20 milijard evrov in tako začela zadolževanje na finančnih trgih za financiranje gospodarskega okrevanja po covidu-19. Do konca leta se pričakuje zadolžitev za 100 milijard evrov, s čimer naj bi zagotovili vse v tem času načrtovane finančne potrebe članic EU.

Greenpeace zaradi nerazkrivanja informacij zoper britansko vlado sprožil sodni postopek
13. 06. 2021 11.15
Greenpeace je sprožil sodni postopek proti vladi Združenega kraljestva zaradi tajnosti globokomorskega rudarstva. Ministri namreč niso razkrili informacij o prvih dovoljenjih za raziskovanje rudnikov. "Nujno je, da se ta nevarna nova industrija forenzično preuči, vendar pa to ni mogoče, če naša vlada noče biti transparentna," opozarja Louisa Casson iz Greenpeacea.

Milijarderji merijo moči v vesoljski bitki: v vesolje bi selili ljudi in težko industrijo
12. 06. 2021 09.42
Strokovnjaki menijo, da bitka Jeffa Bezosa, Elona Muska in Richarda Bransona, ko gre za potovanja v vesolje, pomeni, da se poletom v vesolje obeta svetla prihodnost. Tudi zato, ker bo omenjena trojica v bitki za prevlado in uresničevanje lastne vizije prihodnosti pripravljena odšteti veliko denarja za razvoj najbolj inovativne tehnologije.

Kdo si lahko privošči stanovanje za 1,8 milijona evrov?
12. 06. 2021 06.00
Cene nepremičnin se vzpenjajo v nebo, ponudbe je premalo, povpraševanja ogromno, krediti so poceni, najemniški trg pa popolnoma neurejen, zdi se, da se gradijo le še nadstandardna domovanja, ki to v resnici niso. Kakšno stanovanje si dandanes lahko privošči nekdo s povprečno plačo, ki znaša okoli 1.300 evrov?

Poročilo: Lani v EU odkrili 46 novih drog
09. 06. 2021 14.23
Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami v letošnjem poročilu o drogah opozarja na povečanje uporabe drog v Evropi. Droge so vse čistejše in močnejše, lani je bilo v EU odkritih tudi 46 novih drog. Kriminalne združbe so okrepile nezakonito proizvodnjo drog in se uspešno prilagodile na pandemijo.

Naval na upravne enote rešujejo s kadrovsko okrepitvijo in podaljšanjem delovnika
08. 06. 2021 16.51
Na upravnih enotah beležijo velike gneče, saj je vse več strank, ki želijo pridobiti kvalificirana digitalna potrdila, za dodaten pritisk na javno upravo pa je poskrbelo tudi dejstvo, da smo v obdobju desetletne menjave osebnih dokumentov. Ministrstvo za javno upravo je zato sprejelo nekatere spremembe, med drugim napovedujejo kadrovske okrepitve, podaljšan delovni čas in vzpostavitev enotnega klicnega centra za uprave enote. Vlogo za smsPASS pa bo možno oddati tudi na nekaterih cepilnih mestih, centrih za socialno delo, finančnih uradih, upravnih enotah in v kratkem tudi na Ministrstvu za pravosodje.

Mafijski šef, ki pere umazano perilo na YouTubu, postal spletni fenomen
07. 06. 2021 10.17
Od domnevne trgovine z mamili in prikrivanja umorov do prenosa orožja islamskim skrajnežem je obsojeni vodja kriminala govoril o umazanih poslih članov vladajoče stranke turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana skozi vrsto video posnetkov, ki so navdušili narod in ga spremenili v fenomen družbenih omrežij.

Po 30 letih si lahko s povprečno plačo privoščimo štirikrat več kave
05. 06. 2021 17.41
V 30 letih, odkar je Slovenija stopila na samostojno pot, se je marsikaj spremenilo. Na Sursu so denimo izračunali, da je v letu 1991 povprečna mesečna neto plača znašala 43 evrov, leta 2020 pa 1.209 evrov. Če ponazorimo, z njo smo si lahko leta 1991 kupili 36, lani pa 134 kilogramov kave oziroma skoraj štirikrat toliko. Gospodarstvo je zaradi izgube trgov sprva nazadovalo, a se je potem postavilo na noge. Od osamosvojitve do danes se je BDP realno povečal za 91,4 odstotka. Surs je pripravil nabor različnih statističnih podatkov, kako je 30 let samostojnosti oblikovalo našo državo.

Duševno zdravje otrok: stanje je alarmantno in se poslabšuje
04. 06. 2021 14.15
Na NIJZ so predstavili ugotovitve torkovega posveta o varovanju duševnega zdravja otrok in mladostnikov v času epidemije covida-19. Več kot 110 udeležencev je ocenilo, da je sedanje stanje na tem občutljivem področju alarmantno in se še poslabšuje. Zato so pozvali k takojšnjemu skupnemu ukrepanju vlade, vseh pristojnih ministrstev in stroke.

Potrdila za prestop meje: naval na upravno enoto kar desetkrat večji
02. 06. 2021 11.25
Približuje se poletje in z njim sezona dopustov. Letošnja bo posebna, saj je prečkanje meje pogojeno s potrdili o prebolelosti, cepljenju ali testiranju. Povsem brezplačno in najhitreje boste do potrdila prišli na portalu zVEM. A ker zanj potrebujete digitalno potrdilo, ki ga prevzamete na upravni enoti, je obisk tam množičen. Vse termine imajo zasedene za štiri delovne dni vnaprej. Kdaj pa lahko pričakujemo covidno potrdilo?

Obetajo se podražitve, prihaja inflacija
01. 06. 2021 14.47
Ne gre le za vaš občutek, ker se dejansko vse draži. V oddaji Preverjeno tokrat analiziramo cene hrane, energentov in storitev. Do konca leta ne bo dražja le hrana, in sicer za od 4 do 5 odstotkov, ampak se bodo zaradi dražje elektrike in nafte podražile tudi cene komunalnih storitev, vse pa izhaja iz povečanega povpraševanja, ki sledi obdobju epidemije.

Banka Slovenije: Slovensko gospodarstvo že okreva
31. 05. 2021 13.02
V Sloveniji se je za razliko od povprečja evrskega območja okrevanje gospodarstva začelo že v prvem letošnjem četrtletju, v Banki Slovenije komentirajo objavljeni podatek o 1,6-odstotni gospodarski rasti med januarjem in marcem. Na podlagi aktualnih podatkov pričakujejo močan pospešek gospodarske aktivnosti v drugem četrtletju.

Nepremičnine bodo še dražje, vse več ljudi želi na podeželje
30. 05. 2021 07.45
Stanovanjski trgi po vsej Evropi kažejo znake nadaljnje rasti, v številnih regijah se predvideva močna rast cen, je pokazala raziskava, ki še razkriva, da se vedno več ljudi zaradi sprememb življenjskega sloga, ki jih je povzročil covid-19, seli na ruralna območja. Pri nas medtem še posebej v Ljubljani zaznavajo pomanjkanje novih stanovanj za srednji razred, ki so cenovno bolj dostopna.

Iz ljubezni do pikčastih kosmatincev v Disneyjevo klasiko obarval dom
30. 05. 2021 07.00
Kdo ne pozna zgodbe o sto in enem dalmatincu, ki velja že za klasiko? Stanko Zorec iz Bistrice ob Dravi pa se kot vzreditelj teh pikčastih kosmatincev lahko pohvali, da je to število celo presegel. Nedavno se je v njegovi psarni namreč skotila 102. psička. In čeprav ga, kot priznava, ta pasma sprva sploh ni pretirano navduševala, je danes povsem drugače – ljubezen do belo-črnih pik žari iz vsakega kotička njegovega doma.

Ljudje so bolj prilagodljivi glede časa in kraja potovanja, na destinacijah ostajajo dlje
27. 05. 2021 17.48
Predsednik uprave Airbnb Brian Chesky je dejal, da se povpraševanje po potovanjih spet veča. Kot je pojasnil, se je število potovanj glede na podatke Airbnbja že vrnilo na raven iz leta 2019, in to brez popolnega odprtja čezmejnih potovanj. Kljub temu dvomi, da bodo poslovna potovanja še kdaj dosegla obseg iz časov pred pandemijo.

Lahovnik: Kjer je konkurenca velika, bo porast cen nekoliko manjši
25. 05. 2021 06.00
Vračamo se v normalnost, a dejstvo je, da je ta dražja. V primerjavi z lanskim decembrom se je kruh podražil za 2 odstotka, zelenjava za 10, sadje za 4, za 5 odstotkov pa se je podražil sladkor. Agrarni ekonomist Aleš Kuhar je pojasnil, da proizvajalci podražitve napovedujejo zato, ker so občutno dražje tudi surovine. Kot je dodal ekonomist Matej Lahovnik, se cene višajo po nabavni verigi navzgor. Hkrati je ocenil, da bo na področjih, kjer je konkurenca res velika, na primer v trgovinah, porast cen nekoliko nižji.

Covid-19, politika in pravo
22. 05. 2021 07.00
Pandemija covida-19 je razgrnila temeljna protislovja kapitalistične družbe in države in jih še dodatno zaostrila. V zadnjem letu smo lahko še bolj jasno videli številne neenakosti v družbi, privilegije bogatih, sam smoter kapitalističnega gospodarstva in razkroj družbe. Bistveno pa je, da covid-19 kriza ni le medicinska kriza niti zgolj ekonomska – gre za vsesplošno predrugačenje odnosov v družbi in za radikalno spremembo v načinu samega vladanja. Covid-19 je zato tudi politična kriza, saj je prišlo tudi do pravno formalne redefinicije samega koncepta svobode, državljanstva, države in demokracije.

Izteka se rok, do katerega so turistične agencije lahko zamaknile vračilo denarja
21. 05. 2021 14.41
Konec maja se izteče rok, do katerega so lahko turistične agencije oz. organizatorji potovanj zamaknili vračanje že vplačanih sredstev za potovalne aranžmaje, ki so jih morali odpovedati v lanskem prvem valu epidemije covida-19. V Združenju turističnih agencij Slovenije (ZTAS) večjih težav pri vračanju ne pričakujejo.

'Kdaj bomo en vozni pas za motorni promet odstopili mikromobilnosti?'
16. 05. 2021 18.12
Ljubljančani so se pred 10 leti lahko prvič zapeljali po mestnih ulicah z izposojenimi kolesi iz sistema Bicikelj. Izposoja je postala tako priljubljena, da se je število postajališč in koles v Ljubljani od takrat več kot podvojilo. Ta teden so odprli še eno novo postajo. Tudi v Kranju so naredili korak naprej in odprli novi center mobilnosti. V Novi Gorici sistem izposoje koles uvajajo konec naslednjega tedna. Ali lahko govorimo, da so se pojavili premiki v naših glavah in smo kolo sprejeli kot možnost, ki pomaga reševati mobilnostne težave v mestih?