povpraševanje

Novi davčni ukrepi hongkongške vlade za oživitev gospodarstva

02. 04. 1999 17.13

Hongkongška vlada se je poslužila precej nenavadnega ukrepa za oživitev omajanega gospodarstva. Sprejela je namreč odločitev, da državljanom te azijske države povrne 10 odstotkov sredstev, ki so jih ti v lanskem davčnem letu, končalo se je 31. marca letos, odšteli za plačilo dohodninskih davkov in davka na dobiček.

Nikkei znova navzdol

02. 04. 1999 09.30

Na tokijski borzi so delnice po jutranji rasti v popoldanskem delu trgovanja zaradi ločevanja dobičkov znova krepko padle. Nikkei je delovnik sklenil 37,37 točke oz. 0,23 odstotka nižje kot včeraj in obstal na 16.290,19 točke.

Na Poljskem razgrabili papeževo CD-ploščo

01. 04. 1999 00.55

Veliko povpraševanje po prvi CD-plošči papeža Janeza Pavla II. z naslovom Abba Pater je prodajalce v njegovi domovini, na Poljskem, popolnoma presenetilo. V tednu dni so razprodali celotno zalogo 50.000 CD-plošč, je pred dnevi poročal poljski radio. Kupci so že prvi dan prodaje albuma s papeževimi pesmimi in molitvami iz nekaterih trgovin odšli praznih rok. Žal bo treba na novo pošiljko CD-plošč še počakati, saj jih morajo najprej uvoziti iz tujine, je še poročal radio.

Proizvodnja japonskih tovarn in rudnikov pada

30. 03. 1999 07.37

Proizvodnja v japonskih tovarnah in rudnikih je februarja v primerjavi z marcem padla za 0,6 odstotka, povpraševanje namreč ostaja skromno zaradi slabotnega gospodarstva. Obseg proizvodnje je po podatkih ministrstva za industrijo in zunanjo trgovino tokrat padel prvič v zadnjih treh mesecih, saj je še januarja zrasel za 0,4 odstotka. Analitiki so za februar načrtovali 0,6-odstotno rast indeksa, vodja agencije za gospodarsko planiranje Taiichi Sakaiya pa je bolj realen in napoveduje obrat na bolje v drugi polovici letošnjega leta.

Pri Volkswagnu kljub uspehom niso optimistični

25. 03. 1999 19.23

Predstavniki Volkswagna v letošnjem letu ne pričakujejo nič dobrega, saj bodo zaradi globalne gospodarske krize, kot sami ocenjujejo, le stežka izboljšali lanske rezultate. Lani je namreč dobiček zrasel za 65 odstotkov na 1,14 milijarde evrov.

Ameriški Comcast Corp. bo kupil družbo MediaOne Group Inc.

24. 03. 1999 08.37

Ameriški Comcast Corp. bo za 48,65 milijarde dolarjev kupil družbo MediaOne Group Inc., s čimer se bosta v največjem poslu na področju ponudnikov kabelske televizije združila tretji in četrti največji ameriški ponudnik tovrstnih storitev. Novi Comcast bo imel v skladu z včeraj sklenjenim poslom 11 milijonov odjemalcev kabelske televizije, potencialni trg pa obsega 18 milijonov gospodinjstev. S poslom se bo Comcast uvrstil takoj za Time Warner in AT&T, ki se je nedavno povezal s Tele-Communications. Delnice MediaOne so po napovedi združitve poskočile za 12 odstotkov, na delnice Comcast pa napoved ni pozitivno vplivala, saj je njihova vrednost padla za sedem odstotkov. Ponudniki kabelskih priključkov upajo, da bo povpraševanje po hitrih dostopih do interneta in telefonskih storitvah preko kabelskih napeljav v kratkem močno poraslo, saj so zmogljivosti kabelskih napeljav veliko večje od zmogljivosti telefonskih napeljav. Comcast pa upa, da bo s pravkar sklenjenim poslom svojo ponudbo lahko razširil na pakete, ki bodo zajemali televizijske, internet in telefonske storitve.

V ZDA v teku združitev največjih ponudnikov kabelske televizije

23. 03. 1999 11.43

Ameriški Comcast Corp. bo za 48,65 milijarde dolarjev kupil družbo MediaOne Group Inc., s čimer se bosta v največjem poslu na področju ponudnikov kabelske televizije združila tretji in četrti največji ameriški ponudnik tovrstnih storitev.

Nikeov zaslužek zrasel za 70 odstotkov

19. 03. 1999 12.10

Ameriški proizvajalec športnih copat Nike je z ukrepi zmanjševanja stroškov svoj zaslužek v tretjem četrtletju iztekajočega se poslovnega leta povečal za 70 odstotkov. Družba s sedežem v Beavertonu je tako zaslužila 124,2 milijona dolarjev, kar je bistveno več od 73,1 milijona dolarjev zaslužka v enakem obdobju leto pred tem.

Cene surovega sladkorja so se spustile

04. 03. 1999 09.17

Cene surovega sladkorja na svetovnem trgu so se spustile na najnižjo raven v zadnjih 12 letih. Po podatkih mednarodne organizacije za sladkor se je cena te surovine, ki je za kar nekaj držav v razvoju glavni izvozni izdelek, spustila na 65 centov za funt surovega sladkorja, kar je najnižja raven po letu 1987. Na sedežu organizacije pojasnjujejo, da so trg preplavile zaloge, medtem ko je povpraševanje izredno nizko. Najopaznejši padec povpraševanja je zaznati v azijskih državah in Rusiji. Na drugi strani pa se proizvodnja sladkorja povečuje, predvsem v Braziliji, kjer bodo letos imeli najboljšo žetev v zgodovini. Izvoz sladkorja je ključnega pomena predvsem za gospodarstva Kube, Dominikanske republike ter večine karibskih in srednjeameriških držav.

Največja stopnja gospodarske rasti v Španiji

02. 03. 1999 07.55

Španija je lani že drugo leto zapored dosegla največjo stopnjo gospodarske rasti v Evropski uniji. Kljub poslabšanju v zadnjem četrtletju minulega leta je lanska gospodarska rast dosegla 3,8 odstotka, leto poprej pa 3,5 odstotka. Glavni vzvod rasti bruto domačega proizvoda je bilo povečanje domačega povpraševanja in porabe v gospodinjstvih. Znižanju stopnje rasti v lanskem zadnjem četrtletju je botrovala predvsem azijska finančna kriza, posledično pa nižje povpraševanje na glavnih španskih izvoznih trgih. Sicer pa ima Španija z 18,7 odstotka najvišjo stopnjo brezposelnosti v EU.

Španija z najvišjo gospodarsko rastjo v EU

01. 03. 1999 17.35

Španija je lani že drugo leto zapored dosegla največjo stopnjo gospodarske rasti v Evropski uniji. Kljub poslabšanju v zadnjem četrtletju minulega leta je lanska gospodarska rast dosegla 3,8 odstotka, leto poprej pa 3,5 odstotka.

V Indiji vse več uživalcev drog

11. 02. 1999 09.27

V Indiji je več kot 2,5 milijona uživalcev mamil, kar je po ocenah indijske ministrice za socialno pravo Maneke Gandhi posledica ekonomskega liberalizma in posnemanja zahodnih civilizacij. Do leta 1980 Indija ni poznala težav, povezanih z uživanjem mamil in je bila le tranzitna država za preprodajalce. Leta 1991 pa je bil storjen ogromen korak k liberalizmu, kar je spodbudilo povpraševanje po vsem, kar je zahodno, tudi po drogah, pojasnjuje ministrica Gandhui, sicer vdova sina nekdanje indijske voditeljice Indire Gandhi. Ministrica opozarja, da so mamila navzoča povsod, ne le med bogatejšim slojem. Po besedah Gandhijeve malokatera zabava v New Delhiju mine, ne da bi mladostniki uživali kokain. Po poročilu ZN je v šestih južnoazijskih državah - v Indiji, Bangladešu, na Sri lanki, v Nepalu, na Maldivih in v Butanu več kot štiri milijone uživalcev mamil.

Polovico elektrike na Švedskem iz jedrskih elektrarn

03. 02. 1999 08.34

Navkljub povečanim pritiskom švedske vlade za zmanjšanje uporabe jedrske energije je lani 12 enot za proizvodnjo jedrske energije znova proizvedlo skorajda polovico celotne električne energije v državi. Celotno povpraševanje po elektriki je lani poraslo za odstotek, rekordna pa je bila tudi proizvodnja elektrike, ki je dosegla 153,4 milijarde kilovatnih ur. Od celotne proizvodnje na hidro elektrarne odpade 73 milijard kilovatnih ur. V štirih jedrskih postajah so lani proizvedli za pet odstotkov več elektrike kot leta 1997, in sicer 70 milijard kilovatnih ur, pri čemer so kar tri centrale lani zabeležile rekordno proizvodnjo.

Philip Morris zapira tovarno v Braziliji

02. 02. 1999 12.30

Ameriški tobačni koncern Philip Morris je zaprl največjo tovarno v Braziliji, v kateri so letno izdelali 40 milijard cigaret, kar tri četrtine proizvodnje pa izvozili v Rusijo.

Western Digital zapira tovarno v Singapurju

21. 01. 1999 08.15

Predstavniki ameriškega proizvajalca disketnih pogonov Western Digital so v sredo sporočili, da nameravajo zapreti eno od dveh singapurskih tovarn, zaradi česar bo ob delo 750 delavcev. V družbi so še dodali, da bodo izdelavo pogonov za trde diske iz Tuasa preselili v drugo singapursko tovarno v Chai Cheeju. Zapiranje tovarne je del ukrepov združevanja proizvodnje namiznih računalnikov in pogonov za trde diske, s čimer bodo dosegli večjo učinkovitost poslovanja. Western Digital je namreč lani močno prizadelo upadanje cen in skromno povpraševanje. Stroški zaprtja tovarne bodo znašali 45 milijonov dolarjev. Podjetje ima tovarne v ZDA, Singapurju in Kuala Lumpurju.

Gospodarski pesimizem se poglablja

19. 01. 1999 14.13

Slovensko gospodarstvo sledi gospodarskim gibanjem v Evropi. Rast industrije se je, kot pišejo strokovnjaki ekonomskega inštituta ljubljanske pravne fakultete v zadnji številki redne mesečne publikacije Gospodarska gibanja, v zadnjih mesecih lanskega leta ohranjala le še na račun rudarstva in elektrogospodarstva. Stopnja brezposelnosti je do novembra že presegla predlansko, pri čemer se je zelo zmanjšalo število samozaposlenih. Vprašanje pa je tudi, ali bo večje domače trošenje lahko nadomestilo padec izvoznih naročil.

Rekordno poslovanje Intela

14. 01. 1999 08.23

Družba Intel je lani zabeležila rekorden prihodek v višini 26,3 milijarde dolarjev. Predstavniki največjega svetovnega proizvajalca čipov uspešno poslovanje pripisujejo okrepljenemu povpraševanju po osebnih računalnikih, ki je spodbudilo povpraševanje po mikroprocesorjih. Poslovanje se je lani v primerjavi z letom 1997 povečalo za pet odstotkov, kljub temu pa je letni dobiček lani padel za 13 odstotkov na 6,1 milijarde dolarjev.

Težave restavracij Mc Donald's

07. 01. 1999 09.33

Veriga restavracij Mc Donald's v Veliki Britaniji se je znašla v velikih težavah prejšnji teden, ker se je promocija Big Maca odrezala predobro. Restavracija je ob nakupu Big Maca ponujala še enega brezplačno. Takrat pa so naleteli na težave, ker se je povpraševanje po hamburgerju osemkratno povečalo. Nekatere restavracije so morale zaradi prevelikega navala zaprti svoja vrata, nekatere pa so celo poklicale policijo, ker niso bili sposobni nadzorovati množice ljudi. Mc Donald's je svoje izdelke promoviral preko televizijskih oglasov, ki so jih za kratek čas prenehali predvajati. Promocija bodo nadaljevali do 10. januarja.

Mobilomanija v Franciji

07. 01. 1999 08.13

Število naročnikov mobilnega telefona v Franciji se je povzpelo na rekordnih 11 milijonov. Po podatkih operaterjev mobilne telefonije se je povpraševanje po mobilnih telefonih skokovito povečalo konec leta. Pred božičnimi prazniki so Francozi kupili približno poldrugi milijon mobilnih telefonov. Kot ocenjujejo, v Franciji na ta način telefonira že skoraj petina prebivalstva, do konca leta pa bi se število naročnikov lahko povzpelo že na 17 milijonov ali 30 odstotkov vsega prebivalstva. Statistike tudi kažejo, da se za nakup mobilnega telefona v zadnjem času vse bolj odločajo ženske, ki predstavljajo že 45 odstotkov novih kupcev, medtem ko se je delež mlajših od 29 let v primerjavi z letom 1997 povzpel za približno slabih sedem odstotkov na 41 odstotkov.

Letos nekoliko nižja gospodarska rast

03. 01. 1999 09.53

Gospodarska rast v Sloveniji bo po ocenah Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (UMAR) v letu 1999 predvidoma dosegla 3,75 odstotka, povprečna letna inflacija bo predvidoma znašala 6,8 odstotka, medtem ko naj bi bila brezposelnost nekoliko nižja kot v letu 1998, in sicer naj bi se stopnja registrirane brezposelnosti gibala okoli 14 odstotkov.

Bo Velika Britanija postala pralnica denarja?

31. 12. 1998 08.31

Oblasti v Veliki Britaniji opozarjajo, da bi lahko po uvedbi enotne evropske valute evra v 11 državah članicah Evropske monetarne unije Velika Britanija postala pralnica denarja. Po uvedbi evra bo namreč lahko zamenjevati lokalno valuto v evro in ga nato legalno prenesti v države izven enotnega sistema. Po policijskih podatkih je za tako dejavnost najpriljubljenejša Velika Britanija in njen funt. Tako lahko špekulacije in povpraševanje po funtu povečajo njegovo vrednost, kar pa ni dobro za britansko gospodarstvo, ki že tako trpi izgube zaradi premočnega funta. Edino, kar britansko policijo ne skrbi preveč, je italijanski organizirani kriminal, ki je tradicionalno opredeljen za ameriški dolar.

O igračkah sanjajo starši

27. 12. 1998 09.36

Med letošnjimi božičnimi prazniki se je kar dva milijona britanskih staršev po trgovinah drenjalo v želji, da bi svojim malčkom kupili interaktivno plišasto igračko Furby, ki nekoliko spominja na Gremlina. Od zelo iskane igračke jih ni odvrnilo niti dejstvo, da njihovi otroci sploh ne sanjajo o tej lutki kot darilu za božič. Na tržišče so letos poslali samo 350.000 malih Furbyjev, ki znajo odgovoriti na vprašanje, narediti nekaj nerodnih plesnih korakov in povedati par besed, v trgovini pa je zanjo treba odšteti 30 funtov. Toda ker je povpraševanje mnogo višje od ponudbe, so nekateri starši za malo plišasto pošast pripravljeni odšteti tudi do dvajsetkrat več. Mnogo manj kot njihovi starši pa si Furbyja želijo otroci. Kot je pokazala anketa, ki jo je objavil časnik Daily Telegraph, je igračka šele na 66. mestu seznama igračk, ki bi jih otroci najraje dobili za božič. Na vrhu seznama so kolo, sladkarije in knjige. ''Otroci si Furbyja zaželijo šele, ko ga vidijo, toda takoj zatem ga pozabijo in pomislijo na kaj drugega, kar jasno kaže, da furbyjevska moda mnogo močneje obvladuje starše kot otroke,'' je povedal voditelj ankete Stephen Colegrave.

Čokolada posvečena Billu in Monici

26. 12. 1998 09.18

Ameriški predsednik Bill Clinton je pred nekaj leti ukrajinski tovarni sladkarij Hmelnicki poslal pismo, v katerem je pohvalil njihove odlične izdelke. Tovarna se mu je pred kratkim oddolžila in svoj najnovejši čokoladni izdelek poimenovala po Monici Lewinsky. Čokolada je posvečena žalostni zgodbi o ljubezni med Billom in Monico, je povedal Oksana Kaduk, ki je slaščico oblikoval. Čokoladke pravokotne oblike so shranjene v škatli, ki je okrašena z zelenim jabolkom. Predstavniki tovarne so povedali, da so želeli podpreti Clintona v času njegove afere s tem, da bi ljudem ponudili čokolado, ki nosi ime mlade zapeljivke. Delavci tovarne Hmelnicki so bili vseskozi naklonjeni Clintonu, odkar jih je ta pred nekaj leti počastil z obiskom in poskusil njihove sladkarije. Clintonu naj bi bile po pričevanjih tako všeč, da je tovarni po prejemu mednarodne nagrade za kakovost poslal čestitko. V tovarni upajo, da bo za čokoladke Monica veliko povpraševanje. Njihov izraelski partner je baje že naročil ogromno pošiljko.

V Revozu letos več kot 125.000 avtomobilov

24. 12. 1998 14.00

V novomeškem Revozu bodo letos predvidoma izdelali več kot 125.000 avtomobilov, kar je za približno 30.000 avtomobilov več kot lani. .

Po napadu na Irak padla cena nafte v Londonu

17. 12. 1998 13.55

Po napadu ameriških in britanskih oboroženih sil na Irak je dopoldne v Londonu padla cena surove nafte z 11,36 na 11,03 dolarje za sodček.

Minister Rop o problemu brezposelnosti in možnih oblikah reševanja

14. 12. 1998 15.52

Minister za delo, družino in socialne zadeve Anton Rop je novinarjem danes predstavil razmere na trgu dela v Sloveniji in načrte ministrstva na področju reševanja problematike brezposelnosti. Medtem ko se stopnja brezposelnosti mladih v zadnjih letih postopno zmanjšuje, pa vse večji problem predstavlja brezposelnost oseb, starejših od 40 let. V tej kategoriji se je število brezposelnih v primerjavi z letom 1993 povečalo za skoraj 20.000 oseb.

V ZDA najnižja proizvodnja nafte od leta 1954

14. 12. 1998 08.23

V Združenih državah Amerike je proizvodnja nafte v novembru znašala povprečno 6,4 milijona sodčkov dnevno, kar je najnižja raven od leta 1954. Ameriško ministrstvo za energijo upad proizvodnje pripisuje dejstvu, da je zaradi nizkih cen nafte uvoz cenejši od domačega črpanja. Po predhodnih podatkih ministrstva je uvoz nafte v ZDA novembra znašal rekordnih 8,6 milijona sodčkov dnevno. Prav tako rekordno raven je doseglo domače povpraševanje po nafti, ki je novembra znašalo povprečno 18,6 milijona sodčkov dnevno, največ po letu 1978.

Naročila za nemško avtomobilsko industrijo

13. 12. 1998 09.50

Nemška avtomobilska industrija je novembra doživela nepričakovan skok naročil. V primerjavi z letom 1997 se je število domačih naročil za osebna vozila in kombije povečalo za približno 10 odstotkov, medtem ko je število naročil iz tujine poskočilo kar za 22 odstotkov. Zveza nemške avtomobilske industrije, ki je posredovala omenjene podatke, meni, da je večje povpraševanje po nemških avtombilih predvsem posledica zanimivih in privlačnih modelov nemških proizvajalcev.

Boeing bo odpustil 48.000 uslužbencev

07. 12. 1998 08.59

Največji svetovni proizvajalec letal in letalske opreme ameriški Boeing je napovedal postopno zmanjšanje proizvodnje in ukinitev 48.000 delovnih mest pred koncem leta 2000.

Kranjska Gora nared 20. decembra

04. 12. 1998 16.36

Mesec dni pred začetkom tekem za svetovni pokal alpskih smučarjev za 28. Pokal Vitranc v Kranjski Gori - 5. januarja bo veleslalom, 6. januarja pa slalom, prireditelji zatrjujejo, da za izvedbo tekmovanja ni nobene nevarnosti in da bosta tradicionalni tekmi bolje organizirani, kot sta bili prejšnja leta.