povpraševanje

Kurilno olje se je podražilo za skoraj 25 odstotkov
15. 03. 2022 09.10
Vlada je s torkom določila najvišjo možno ceno pogonskih goriv, ne pa tudi kurilnega olja. To se je tako s torkom krepko podražilo. Cena za liter se je z 1,018 evra zvišala na 1,264 evra, to pa predstavlja 24,17-odstotno rast. Čakalne dobe za dostavo kurilnega olja se sicer že nekaj tednov daljšajo.

Potrošniki kupujejo na zalogo. Trgovci mirijo: Dobava je nemotena
14. 03. 2022 19.41
Vztrajno se draži tudi hrana. Cene določenih izdelkov so se zvišale že med epidemijo, zdaj dobavitelji napovedujejo nove podražitve zaradi vojne v Ukrajini in sankcij proti Rusiji. Nekatere države so že prepovedale ali omejile izvoz hrane in surovin, predvsem pšenice, moke in mesa. Med njimi je tudi Madžarska, iz katere uvozimo največ žita. V strahu, da bo hrane zmanjkalo, veliko potrošnikov tako že kupuje na zalogo, trgovci pa mirijo, da je dobava hrane nemotena in da imajo dovolj zalog, zato ni nobenih potreb po večjih nakupih.

Vlada ceno 95-oktanskega bencina določila pri 1,503 evra, dizla 1,541 evra
14. 03. 2022 10.18
Da bi umirila razmere na trgu pogonskih goriv, je vlada določila najvišje maloprodajne cene goriv. Za liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina bo treba od torka odšteti 1,503 evra, za liter dizla pa 1,541 evra, je povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Ukrep bo veljal 30 dni. Cene so zamrznili na sedemdnevnem povprečju, ki ga kot poročilo pošiljajo v Bruselj.

OMV in MOL še nekoliko dvignila cene pogonskih goriv
11. 03. 2022 13.52
Družbi OMV Slovenija in MOL Slovenija sta še nekoliko dvignili cene pogonskih goriv. Na bencinskih servisih zunaj omrežja avtocest in hitrih cest je cena za liter 95-oktanskega bencina tik pod 1,60 evra, medtem ko liter dizla stane 1,737 oziroma 1,735 evra. Družba Petrol za zdaj cene ohranja na ravneh, na katere jih je zvišala v torek. Na Petrolovih bencinskih servisih, ki jih je v državi največ, je tako cena litra 95-oktanskega bencina pri 1,563 evra, cena litra dizla pa pri 1,67 evra.

Moskva napovedala odprtje stalnih humanitarnih koridorjev v Rusijo
10. 03. 2022 06.08
Ruske oblasti so sporočile, da bodo vsak dan odprti humanitarni koridorji za evakuacijo civilistov pred spopadi v Ukrajini, ki bodo vodili na rusko ozemlje. 15. dan ruske invazije na Ukrajino so Rusi bombardirali naselja in plinovod v regiji Sumi, obstreljevanja in vojaških napadov je bilo spet deležno pristaniško mesto Mariupol. V Turčiji je potekalo srečanje ruskega zunanjega ministra Lavrova in ukrajinskega zunanjega ministra Kulebe, ki pa ni prineslo želenih sprememb. Putin pa je posvaril, da bi sankcije, ki jih je zaradi invazije na Ukrajino proti Rusiji uvedel Zahod, lahko povzročile močan porast globalnih cen hrane.

Povpraševanje po zlatu vedno večje
09. 03. 2022 19.08
Ob divjanju cen energentov in vseh življenjskih potrebščin je jasno, da je naš denar vreden vedno manj. In spet smo pri vprašanju, kaj ohranja svojo ceno. Odgovor je očitno zlato, saj je povpraševanje po zlatu v zadnjem času rekordno. Ponudniki zlata komajda dohajajo povpraševanje, česa takega ne pomnijo, ponekod se zlata sploh ne da dobiti. Je tudi pri tem enako kot pri bencinskih črpalkah? Je odziv pretiran ali je nakup zlata zdaj v resnici pametna naložba in je treba pohiteti?

Na nekaterih črpalkah zaradi napovedane podražitve zmanjkalo goriva
07. 03. 2022 16.36
Se nam že jutri obeta skokovit porast cen pogonskih goriv? Naftni trgovci o tem ne želijo javno razpravljati, češ da gre za varstvo konkurence in interna določila, nekateri analitiki pa napovedujejo, da bi se dizel lahko podražil za kar 18 centov in prvič doslej stal več kot 1,65 evra, bencin pa bi se s ceno okrog 1,6 evra za liter približal rekordni vrednosti iz leta 2012. Bi visoko rast cen vlada lahko ublažila z znižanjem trošarin? Po oceni premierja Janeza Janše ni razloga za paniko. "V primeru radikalne rasti maloprodajnih cen bomo sprejeli dodatne ukrepe za ublažitev," je zatrdil. S Petrola so sporočili, da jim na manjših prodajnih mestih že zmanjkuje dizelskega goriva, pri tem pa da gre za pretiran odziv potrošnikov na alarmantne medijske novice.

Cene nafte dosegle najvišje ravni po letu 2008
07. 03. 2022 08.44
Cene nafte so se v azijskem trgovanju zvišale in dosegle najvišje vrednosti po juliju leta 2008. Naftne trge je namreč razburila izjava ameriškega zunanjega ministra Antonyja Blinkna, da se Bela hiša in zavezniki pogovarjajo o prepovedi uvoza nafte iz Rusije. Nemški kancler Olaf Scholz pa je posvaril pred morebitno vključitvijo ruskega plina in nafte v sklop sankcij, ki jih je proti Rusiji zaradi vojaške invazije na Ukrajino sprejel Zahod. Kot je poudaril, je uvoz ruskih energentov ključen za vsakdanje življenje Evropejcev, s prepovedjo uvoza pa bi bila ogrožena tudi evropska energetska varnost.

Povpraševanje po klimah z nanoe™X tehnologijo se povečuje nad pričakovanji
07. 03. 2022 00.15
Med kupci klim je vse bolj priljubljena tehnologija nanoe™X, ki pripomore k čistejšemu zraku v prostoru, prav tako pa prispeva k navlaženosti kože in las.

Banka Slovenije: Zaradi vojne v Ukrajini se tveganja za slovensko gospodarstvo povečujejo
04. 03. 2022 17.36
Na podlagi visoke gospodarske rasti konec leta 2021 in dodatnih ukrepov vlade bi lahko Banka Slovenije občutno zvišala napovedi za letos, toda nadaljnji razvoj gospodarskih gibanj je zaradi dogajanja v Ukrajini zelo nepredvidljiv. Za zdaj je njegov vpliv na slovensko gospodarstvo in inflacijo še razmeroma omejen, se pa tveganja povečujejo.

Ruski napad na Ukrajino bi lahko destabiliziral svetovno oskrbo s hrano
02. 03. 2022 12.55
Vojaški spopad med Ukrajino in Rusijo bi lahko ogrozil svetovne zaloge hrane, opozarja Svetovni program Združenih narodov za hrano. Kmetijski minister Podgoršek je zaradi trenutnih razmer v Ukrajini že imenoval krizno delovno skupino na področju prehranske varnosti. Kot je poudaril, slovenski kmetje in potrošniki vpliva vojne v tem trenutku še ne zaznavamo. Je pa ocenil, da bo izredno težka situacija v Ukrajini imela vpliv na kmetijski in živilski sektor v celotni regiji in Evropski uniji.

Evropo skrbi (ne)zanesljivost oskrbe z nafto in plinom iz Rusije
28. 02. 2022 16.03
Ministri držav EU, pristojni za energetiko, so se sestali na izrednem zasedanju. EU je namreč močno odvisna od ruskega plina, zato se vse bolj krepijo bojazni glede poteka dobav. Nemčija je že napovedala gradnjo dveh novih plinskih terminalov na severu države. Zasedanja se udeležuje tudi minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec, ki je sicer že prejšnji teden dejal, da mora biti gradnja plinskega LNG terminala prioriteta. V naši bližini eden že stoji na hrvaškem otoku Krk. "V prihodnje moramo opraviti temeljit strokovni, okoljski in finančni razmislek, da bi podoben terminal postavili tudi na slovenskih tleh in tako zagotavljali diverzificirano dobavo plina za slovenske odjemalce," so za 24ur.com dejali na infrastrukturnem ministrstvu.

Prihodnja gospodarska gibanja pod vplivom ruske invazije na Ukrajino
28. 02. 2022 14.33
Močna konjunktura gospodarstva se je nadaljevala tudi v začetku letošnjega leta, a bodo prihodnja gibanja pod vplivom ruske invazije na Ukrajino. Neposredna odvisnost slovenskega gospodarstva od ruskega in ukrajinskega trga je sicer razmeroma majhna, a so lahko posledice na rast BDP in inflacijo precejšnje, je ocenila Banka Slovenije.

Schalke tudi uradno končal sodelovanje z Gazpromom
28. 02. 2022 13.43
Nemški nogometni drugoligaš Schalke 04 je sporočil, da je zaradi ruske invazije na Ukrajino po 15 letih predčasno končal sponzorsko sodelovanje z ruskim energetskim velikanom Gazpromom. Enako potezo je pričakovati tudi od Evropske nogometne zveze (Uefa), ki jo vodi Slovenec Aleksander Čeferin.

BDP lani okreval za 8,1 odstotka
28. 02. 2022 10.40
Slovenski BDP se je lani realno okrepil za 8,1 odstotka, potem ko se je po izbruhu epidemije covida-19 in delnem zaprtju javnega življenja v letu 2020 zmanjšal za 4,2 odstotka, je objavil statistični urad. Za 8,1 odstotka je gospodarska dejavnost okrevala tudi po desezoniranih podatkih, ki se uporabljajo za primerjave v EU.

Zagotovite si do 1072 EUR popusta in recite ja korekciji dioptrije
26. 02. 2022 00.15
Se spopadate s poslabšanim vidom in bi se radi osvobodili očal? Vas očala ovirajo pri delu in vas leče motijo pri športu? Morda očala pogosto založite in pozabite, kam ste jih pospravili? Ste se naveličali vsakodnevne menjave leč? Si želite bolj svobodnega pogleda na svet, tako kot takrat, ko težave z vidom še niso bile prisotne v vašem vsakdanjiku?

Po napadu na Ukrajino: nafta že osem let ni bila tako draga, v nebo tudi cene pšenice
24. 02. 2022 17.07
Ruski napad na Ukrajino je nemudoma vplival tudi na gospodarstvo. Poskočile so cene nafte, zemeljskega plina, aluminija, pšenice, koruze in drugih surovin. Dosegle so celo rekordne vrednosti. Evropske borze so današnje trgovanje začele s precejšnjimi padci osrednjih indeksov. Tečaj ruskega rublja je medtem padel za devet odstotkov v primerjavi z ameriškim dolarjem in dosegel najnižjo vrednost doslej. Padle so tudi vrednosti kriptovalut.

Dan z Anito Ogulin: Nekoč klicali za počitnice, danes za kruh in upanje
23. 02. 2022 15.46
S snemalno ekipo Preverjenega smo se odločili, da preživimo dan z Anito Ogulin. Tudi zato ker so zgodbe na papirju velikokrat napisane drugače, kot jih družine živijo v resnici. In ker se ljudje teh zgodb včasih ne zavedamo, pa v njih morda živijo družine poleg nas, v sosednji hiši, stanovanju ali bloku. Družine, ki se znajdejo v stiski, jo namreč raje zamolčijo. Ohranjajo fasado, ki jo zahtevata njihov ponos in družba.

Uredite si zobe za vedno in se naročite na brezplačni pregled
19. 02. 2022 00.15
Skoraj vsak izmed nas vsaj enkrat v življenju potrebuje zobozdravstveni poseg, ki bi ga rad opravil brez bolečin, pri ustreznem zobozdravniku.

Za počitnikovanje v zdraviliščih in smučarskih centrih odlično zanimanje med zimskimi počitnicami
19. 02. 2022 07.00
V zdraviliščih in smučarskih centrih se veselijo zimskih počitnic, ki se začenjajo za prvo polovico šolarjev, saj je zanimanje za počitnikovanje dobro, ponekod so namestitve že polno zasedene. Večini se obeta nekoliko višja zasedenost kot med jesenskimi počitnicami. Zdraviliški gostje so tudi tokrat predvsem slovenski, največ tujih gostov pa prihaja iz Avstrije, Nemčije, Hrvaške in Italije, so povedali v Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč. Smučišča so dobro pripravljena in ne dvomijo v odličen obisk.

Kriminalisti preprečili uporabo več kot pol tone prepovedanih drog
18. 02. 2022 13.00
Policija je v torek z 58 hišnimi preiskavami na območju Ljubljane in Kopra razbila organizirano mrežo preprodajalcev, v kateri je sodelovalo več kot 80 oseb, od vodij do uličnih prodajalcev, vsak s točno določeno nalogo. Kriminalna združba je kupila transportno podjetje, registrirano v Sloveniji, in si tako priskrbela krinko za prevoz droge, hkrati pa so imeli tudi v Sloveniji posebne prostore za pridelovalo konoplje in izdelavo sintetičnih mamil. V preiskavi so potrdili tudi, da so želeli v državo pripeljati skoraj 600 kilogramov konoplje in nekaj kilogramov heroina, kar bi jim prineslo 1,6 milijona evrov.

Rekord: kupec iz Italije za hlod iz slovenskih gozdov ponudil 47.838 evrov
18. 02. 2022 10.24
Letošnja licitacija vrednejšega lesa na Koroškem je postregla z novimi rekordi. Najvišjo ceno je dosegel hlod gorskega javorja rebraša iz državnih gozdov, za katerega je kupec iz Italije ponudil kar 23.800 evrov po kubičnem metru oz. 47.838 evrov za celotni hlod. Doslej je bila najvišja cena 18.900 evrov za kubični meter, tokrat pa so 20 tisočakov dosegli kar štirje hlodi.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?
17. 02. 2022 06.00
Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Heineken bo zaradi višje inflacije dvignil cene
16. 02. 2022 15.43
Nizozemski Heineken, ki je lani ponovno posloval z dobičkom, je za letos napovedal dvig cen. Na ta način se bo pivovar, pod okrilje katerega sodi tudi Pivovarna Laško Union, spopadel z višjo inflacijo, ozkimi grli v dobavnih verigah in vse višjimi stroški.

Les 'nafta' Skandinavije, v Avstriji zasebni lastniki na trgu kot eno
16. 02. 2022 06.00
Tako Finska kot Avstrija veljata za državi, ki sta tesno povezani z gozdom in zato imata dolgo gozdarsko in lesno tradicijo. Ob težkih vremenskih pogojih, ki vladajo v tej nordijski državi, se je Finska usmerila predvsem v proizvodnjo papirja in kartona, ki sta njena najbolj pomembna izvozna produkta. Slovenska severna soseda Avstrija na drugi strani slovi po dobro razviti žagarski industriji in tesnemu povezovanju zasebnih lastnikov gozdov. Njihova združenja so se do danes ponekod že preoblikovala v podjetja, ki svojim članom zagotavljajo reden in varen prihodek od prodaje lesa.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa
15. 02. 2022 06.00
Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Do ponarejenih potrdil o cepljenju kar preko Facebooka in Instagrama
14. 02. 2022 11.58
Francoski raziskovalci so ugotovili, da je v zadnjem mesecu naraslo povpraševanje po lažnih potrdilih o cepljenju, s katerim posamezniki pridobijo tudi lažno covidno potrdilo, povečala pa se je tudi ponudba. Nasprotniki cepljenja v Franciji ponarejena potrdila o cepljenju proti covidu-19 kupujejo kar po spletu in tako obidejo omejitve za preprečevanje širjenja novega koronavirusa. Nakup lažnih potrdil pogosto promovirajo v vodilnih družbenih medijih, je pokazala francoska raziskava. Ob tem so raziskovalci lastnike platform pozvali k večji proaktivnosti pri preprečevanju širjenja tovrstnih informacij na družbenih omrežjih, kot skrb vzbujajoče dejstvo pa so izpostavili, da se nezakonite aktivnosti z veliko hitrostjo širijo po družbenih omrežjih.

Leta 2019 prodanih le 1,9 odstotka električnih vozil, lani že 9,1 odstotka
10. 02. 2022 12.26
Prodaja električnih vozil je lani v EU porasla drugo leto zapored. Lani je bil tako vsak 11. prodani avtomobil v Uniji popolnoma električen. "Toda ta trend ni samoumeven," so opozorili v organizaciji Focus in pozvali k še bolj ambicioznim ciljem in zakonodaji.

Kanadčanke in Rusinje tekmo odigrale z zaščitnimi maskami
07. 02. 2022 11.30
Ruske in kanadske hokejistke so med tekmo na olimpijskem turnirju v Pekingu, ki se je končala z visoko zmago slednjih s 6:1, pod čeladami nosile tudi zaščitne medicinske maske. Tekma se je začela z enourno zamudo, točen vzrok za to in za nošenje mask pa za zdaj uradno ni znan.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'
04. 02. 2022 06.00
Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.