povprečja

Finančni komentar: Največji padec bitcoina od 2022
09. 07. 2024 07.00
Bitcoin je od sredine marca, ko je dosegel najvišjo zgodovinsko vrednost, izgubil kar 27 odstotkov, kar je največji padec v zadnjih dveh letih. V enakem časovnem obdobju je Ethereum zdrsel za 31-odstotnih točk. Kripto vlagatelji so v strahu.

Junij nadpovprečno topel in namočen, a podpovprečno sončen
03. 07. 2024 15.16
Letošnji junij je bil po še delnih podatkih v Sloveniji nadpovprečno topel, nadpovprečno namočen in podpovprečno sončen. Kot pojasnjujejo na Arsu, je odklon temperature zraka od povprečja primerjalnega obdobja 1991–2020 znašal 1,4 stopinje Celzija, kar je za 0,6 več od lanskega junija. Letošnji se tako umešča med šest najtoplejših od leta 1950.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00
Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Uničujoč pohod orkana Beryl: najmanj šest mrtvih, zaprta mednarodna letališča
03. 07. 2024 06.34
Orkan Beryl nadaljuje uničujoč pohod po Karibih, kjer je doslej terjal najmanj šest življenj. Izredno močna nevihta za ta čas leta trenutno kot orkan četrte stopnje s hitrostjo vetra do 240 kilometrov na uro potuje čez odprto morje proti Jamajki, kjer so v glavnem mestu Kingston prekinili oskrbo z električno energijo, kar so oblasti storile, da bi zaščitili električno omrežje.

Čez 50 stopinj Celzija? Nič več počitnic v Grčiji in na Hrvaškem?
24. 06. 2024 07.44
Sredozemlje je ena najbolj priljubljenih destinacij za nepozabne poletne počitnice. A strokovnjaki pravijo, da bo do konca tega stoletja priljubljenost Sredozemlja kot destinacije za poletne počitnice drastično upadla – zaradi neznosne vročine.

Kakšno zgodbo bi zapisali v knjigo, če bi videli le njeno platnico?
21. 06. 2024 19.26
In kako kreativno bi bilo vaše pokrivalo, če bi ga morali za glasbeni festival izdelati sami? V mednarodni raziskavi so ocenjevali raven ustvarjalnega mišljenja pri 15-letnikih. In rezultati? Naši mladostniki niso dosegli povprečja, temeljne ravni ne dosega dobra četrtina dijakov. Na vrhu lestvice slavi Singapur, med evropskimi državami pa Estonija, Finska in Danska. Pa je v našem učnem načrtu sploh prostor za pristop, ki spodbuja kreativno mišljenje? Seveda, pravita dva nagrajena učitelja – Nermin Bajramović s hrastniške osnovne šole in Uroš Ocepek, profesor na trboveljski srednji šoli. Drugačen pristop zahteva dodaten čas, a prižiga iskrice v očeh otrok, se strinjata pedagoga.

Lidija si je želela priti v finale, kljub temu je odšla srečna
21. 06. 2024 07.55
Lidija Subašić je ob odhodu iz MasterChef kuhinje čutila srečo in zadovoljstvo, pa čeprav je imela višja pričakovanja. Pokazala je pogum in borbenost ter ostala zvesta sama sebi, zvesta pa ostaja tudi svojemu dolgoročnemu cilju.

Lumar opozarja na resne težave zaradi neizdajanja gradbenih dovoljenj
19. 06. 2024 18.36
Mariborsko podjetje Lumar je lani postalo največji slovenski proizvajalec montažnih lesenih objektov. Vendar pa lastnik in direktor podjetja Marko Lukić opozarja, da bi zaradi stavke na upravnih enotah, zaradi katere težko pridejo do gradbenih dovoljenj, lahko zašli v resne težave.

15-letniki na področju ustvarjalnega mišljenja pod povprečjem
18. 06. 2024 13.16
Mednarodna raziskave OECD PISA 2022 kaže, da so slovenski 15-letniki na področju ustvarjalnega mišljenja v primerjavi z vrstniki iz drugih držav podpovprečni. Slovenski mladi tudi izražajo bolj negativna stališča do različnih vidikov ustvarjalnosti ter kažejo manj odprtosti za pridobivanje novega znanja in izkušenj.

Koga imamo Slovenci raje - Američane, Ruse ali Kitajce?
17. 06. 2024 14.27
Dober teden mineva od evropskih volitev, ki so precej poživile evropsko politično sceno. Odvijale so se v izzivov polnem geopolitičnem kontekstu, zato ni presenetljivo, da je raziskovalce pred volitvami zanimal tudi odnos Evropejcev do globalnih velesil. Kaj smo povedali Slovenci? In kaj se dogaja z evropskimi geopolitičnimi zavezništvi?

Slovesno v Palomi: ob zaključku investicij novo avtomatizirano skladišče
04. 06. 2024 15.00
Sladkogorska tovarna papirja Paloma je slovesno obeležila zaključek investicij v najsodobnejše tehnologije, ki skupaj obsegajo okoli 138 milijonov evrov. S tem pa vlaganj češko-slovaških lastnikov v družbo še ni konec, saj že za naslednje leto napovedujejo zagon 11 milijonov vredne proizvodne linije za proizvodnjo robčkov v škatlah.

Gasilec umrl, medtem ko je pred poplavami reševal družino
02. 06. 2024 10.01
V Nemčiji je med reševalno akcijo za pomoč ljudem, ki so jih prizadele poplave na jugu države, v soboto pozno zvečer umrl gasilec. Obilno deževje na jugu Nemčije vremenoslovci napovedujejo tudi za danes.

Kakšno bo poletje? Nadpovprečne temperature, predvidoma manj dežja
01. 06. 2024 07.31
Po zelo mokrem in nekoliko nadpovprečno toplem maju se začenja meteorološko poletje. V prvem poletnem tednu se obetajo plohe in nevihte, ki so bile skoraj vsak dan tudi maja, pravi meteorolog na Arsu Anže Medved. Dolgoročne napovedi za junij, julij in avgust pa kažejo, da bodo temperature nekoliko nadpovprečne.

Ošpice se širijo tudi po Balkanu
30. 05. 2024 20.46
Iz Dubrovnika poročajo o več primerih okužbe z ošpicami, pristojne pa skrbi, da se bo ponovila epidemija iz leta 2018. Takrat so ošpice zajele območje južne Hrvaške, Bosne in Srbije, nekaj ljudi pa je umrlo. Nekoč že praktično izkoreninjena bolezen se vrača, ker na jugu Hrvaške nimajo dovolj visoke stopnje precepljenosti. Zdravniško osebje iz južnih županij se zato pripravlja na morebiten novi izbruh te zelo nalezljive bolezni.

Konoplja v medicinske namene? Konoplja za osebno rabo?
25. 05. 2024 07.06
Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelavo konoplje v medicinske namene? Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo? To sta dve referendumski vprašanji, o katerih se bomo volivke in volivci izrekli 9. junija.

Slovensko zdravniško društvo proti spremembam zakonodaje o rabi konoplje
20. 05. 2024 14.12
Glavni strokovni svet Slovenskega zdravniškega društva (SZD) pred posvetovalnim referendumom o rabi konoplje nasprotuje spremembam zakonodaje s tega področja. Predstavniki stroke, med njimi predstavniki sveta za pediatrijo, psihiatrijo in za onkologijo se strinjajo, da je trenutna zakonodaja ustrezna, so zapisali v današnji izjavi za javnost.

Javno šolstvo v krizi: 'Samo če imaš pet, si nekaj vreden'
17. 05. 2024 15.09
Predstavniki staršev, ravnateljev in učiteljev so opozorili na alarmantno stanje v javnem šolstvu. Predsednica združenja ravnateljev Mojca Mihelič je izpostavila premalo denarja in zakonsko prenormiranost. Opozorili so na primanjkljaj učiteljev, poudarjanje ocen namesto znanja in splošno pomanjkanje vizije šolstva.

Po domnevno spornem financiranju CMSR od ministrstva zahtevajo poročilo
16. 05. 2024 21.28
Odbor DZ za zunanjo politiko in komisija DZ za nadzor javnih financ sta na nujni seji soglasno podprla sklepe glede domnevno spornega financiranja Centra za mednarodno sodelovanje in razvoj (CMSR). Med drugim sta MZEZ kot glavnega financerja CMSR pozvala k pripravi poročila o transparentnosti nakazil, računsko sodišče pa k reviziji CMSR.

Finančni komentar: Matematični genij, ki je premagal Wall Street
14. 05. 2024 07.00
Matematik Jim Simons je leta 1982 ustanovil finančno družbo Renaissance Technologies in leta 1988 kvantitativni sklad Medallion, ki je v zgodovini delniških trgov dosegal najvišje donose. Kmalu so v medijih pisali, da je človek, ki je premagal Wall Street.

April že enajsti zaporedni mesec z rekordno visokimi temperaturami
08. 05. 2024 09.46
Letošnji april je bil enajsti mesec zapored, ko so podnebni znanstveniki zabeležili rekordno visoke temperature, ter prvi april v zgodovini z globalno povprečno temperaturo nad 15 stopinjami Celzija, so pokazali podatki službe EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus.

Je Slovenija vstop v EU dobro izkoristila ali zapravila priložnost?
02. 05. 2024 19.32
Vstop Slovenije v EU pred dvema desetletjema je bil velika prelomnica tudi za gospodarstvo, podjetja. Prej omejena predvsem na slovenski trg in države nekdanje Jugoslavije, so podjetja dobila veliko priložnost: vstop na velik evropski trg in to brez carin, z manj birokracije. Ob številnih priložnostih, ki jih je odprlo članstvo, pa jih je Slovenija očitno več zapravila kot izkoristila. Statistika življenjskih standardov namreč razkriva, da je naša država med deseterico, ki se je evropski družini priključila pred dvema desetletjema, v tem času napredovala najmanj. Slovenijo prepogosto zapuščajo najbolj perspektivni kadri, na drugi strani pa se zdi, da smo, ko gre za privabljanje tujega kapitala, še vedno razmeroma neuspešni. Zakaj?

V povprečju smo bili mlajši in vozili novejše avtomobile
01. 05. 2024 07.15
Natanko 20 let mineva, odkar je Slovenija – z njo pa tudi Ciper, Češka, Estonija, Latvija, Litva, Madžarska, Malta, Poljska in Slovaška – vstopila v Evropsko unijo. To je bila največja širitev povezave tako po številu prebivalcev kot po številu držav, ki se je s 15 povečalo na kar 25. Kako pa smo živeli pred 20 leti? V povprečju smo bili mlajši, vozili smo novejše avtomobile in se precej prej upokojevali. Življenje je bilo cenejše, a je bila hkrati kupna moč manjša. Interneta še ni bilo v vsaki hiši, da bomo že čez nekaj let do spleta dostopali kar prek telefona, pa se nam ni niti sanjalo.

Lil Tjay pred gostovanjem pri nas priznava svoj Dob'r lajf
28. 04. 2024 11.00
Slowmotion Livestream in drevesa z nasmeški.

Neto dohodek na prebivalca 12.343 evrov, najvišji v Kranjski Gori
28. 04. 2024 09.32
V Sloveniji je povprečni letni bruto dohodek na prebivalca leta 2022 znašal 15.990 evrov, neto dohodek pa 12.343 evrov. Prvi je bil glede na leto 2021 višji za devet odstotkov oz. 1326 evrov, drugi pa za 10,2 odstotka oz. 1142 evrov. Povprečni neto dohodek na prebivalca je bil najvišji v občini Kranjska Gora, najnižji pa v občini Kuzma, je ta teden sporočil državni statistični urad.

'Ekstremni vročinski stres je enakovreden občutku temperature nad 46 stopinj Celzija'
22. 04. 2024 10.57
V Evropi smo lani doživeli rekordno število ekstremnih vročinskih stresov, sta ob dnevu Zemlje objavila Kopernikov center za klimatske spremembe, ki deluje pod okriljem EU, in Svetovna meteorološka organizacija (WMO). Ti pojavi povzročajo milijardne škode in prizadenejo več milijonov ljudi. Še posebej nevarni so njihovi vplivi na zdravje ljudi.

Vpliv pandemije izginja, telesna pripravljenosti otrok se izboljšuje
17. 04. 2024 16.24
Telesna pripravljenost in prekomerna prehranjenost otrok sta se po podatkih za leto 2022 začeli počasi vračati k vrednostim pred pandemijo covida-19, kažejo posodobljeni podatki NIJZ o zdravju prebivalcev v občinah. Na splošno je bilo v letu 2022 kazalnikov izboljšanja več kot tistih, ki so se poslabšali. Še naprej narašča bolniška odsotnost.

Redni del sezone je mimo in tudi v končnici se bo vse vrtelo okoli Luke
16. 04. 2024 14.23
Luka Dončić je redni del sezone zaključil na vrhu lestvice najboljših strelcev in tako postal najmlajši košarkar po Kevinu Durantu, ki mu je to uspelo leta 2012. Nova sezona, polna rekordov, se je zaključila, po izkušnjah iz prejšnjih let pa že v prvem krogu končnice proti Clippersom lahko pričakujemo še boljše predstave že zdaj izjemnega Dončića.

'Morebiten vzpon skrajno desnih strank bi lahko ogrozil zeleni prehod'
12. 04. 2024 15.34
V okoljski nevladni organizaciji Umanotera opozarjajo na pomembnost udeležbe na prihajajočih evropskih volitvah. Kot poudarjajo, so te volitve ključne, ker se kar 80 odstotkov zakonodaje s področja okolja sprejeme na ravni EU, morebiten vzpon skrajno desnih strank pa bi lahko ogrozil nadaljnjo uresničevanje politik zelenega prehoda.

Izplača dodatek za veliko družino. Koliko znaša?
12. 04. 2024 07.50
Ministrstvo za delo je izplačalo dodatek za veliko družino. Gre za letni prejemek, ki je namenjen družinam s tremi ali več otroki. Družine s tremi otroki bodo prejele 487,66 evra, družine s štirimi ali več otroki pa 592,60 evra.

Aprila v poletnih oblačilih in s sladoledom v rokah: tudi do 28 stopinj Celzija
06. 04. 2024 09.44
Ste tudi vi opazili, da je okoli vas že vse zeleno in cvetoče? Narava je letos pohitela, kot kažejo tudi primerjave spletnih kamer, je v vzhodni polovici Slovenije ozelenela dobra dva tedna prej kot lani. In če so bile sobotne temperature že kar poletne, na jugovzhodu se je namreč živo srebro povzpelo kar do 28 stopinj Celzija, je bilo tri leta nazaj popolnoma drugače. Takrat sta nas prešli kar dve hladni fronti, ki sta s seboj prinesli sneg. A letos ni tako; spomladanski dan s poletnimi temperaturami je na sonce privabil številne ljudi.