povprečja

Predstavitev poročila o človekovem razvoju

09. 03. 1999 16.35

Koncept človekovega razvoja se osredotoča na širše področje, kot je ekonomija, in zajema tudi znanje, zdravje, zaposlenost, odpravljanje materialne, socialne in kulturne revščine, medčloveške odnose, svobodo, človekove pravice ipd. Cilj vsake družbe je ustvariti okolje, ki bo ljudem omogočalo dolgo, zdravo in ustvarjalno življenje, je zapisano v publikaciji Poročilo o človekovem razvoju - Slovenija 1998, ki ga je predstavil Urad republike Slovenije za makroekonomske analize in razvoj pod okriljem Razvojnega programa Združenih narodov (UNDP) in je prvo takšno poročilo, narejeno v Sloveniji ter hkrati mednarodno primerljivo. Namen publikacije je usmeriti pozornost z zgolj ekonomskih vidikov razvoja na človeške dejavnike, ki igrajo pomembno vlogo v vsakdanjem življenju.

V New Yorku so ljudje najbolj izpostavljeni srčnemu infarktu

05. 03. 1999 09.07

V milijonski metropoli New York srčni infarkt prizadene več ljudi kot v kateremkoli ameriškem mestu, nevarnost zanj pa je v tem mestu 55 odstotkov višja od državnega povprečja. V New Yorku umre celo več turistov kot drugje v ZDA, je izsledke svojih raziskav sporočil psiholog Nicholas Christenfeld. Psiholog z univerze v San Diegu je analiziral mrliške liste iz obdobja med leti 1985 in 1994, je sporočil časnik US Today.

SKB banka lani zabeležila nekoliko nižji čisti dobiček

26. 02. 1999 19.11

Bilančna vsota SKB banke je konec lanskega leta znašala 281,2 milijarde tolarjev, kar predstavlja 11,5-odstotni tržni delež v slovenskem prostoru. Lanski bruto dobiček banke znaša po slovenskih računovodskih standardih 1774,4 milijona tolarjev, s čimer znaša donosnost kapitala banke 6,2 odstotka, medtem ko je ta dobiček po mednarodnih računovodskih standardih lani znašal 2625,3 milijona tolarjev. Kot so sporočili iz omenjene banke, je bil v primerjavi z letom poprej čisti dobiček SKB banke nižji zaradi davka na bilančno vsoto. Davek se je namreč povečal iz predlanskih 254 milijonov tolarjev na 546 milijonov tolarjev lani.

Znižanje nemškega zunanjega dolga

22. 02. 1999 16.07

Raven nemškega zunanjega dolga glede na bruto domači proizvod se je lani znižala na 61 odstotkov, vendar pa ostaja višja od najvišje vrednosti določene z maastrichtsko pogodbo. Ta namreč določa raven 60 odstotkov. Leta 1997 je znašal zunanji dolg Nemčije 61,5 odstotka bruto domačega proizvoda. Lani je nemški bruto domači proizvod po podatkih zveznega statističnega urada zrasel za 2,8 odstotka.

Osrednji London najbogatejša regija EU

09. 02. 1999 17.58

Danes objavljeni podatki Eurostata so pokazali, da je osrednji London, kjer bruto družbeni proizvod (BDP) na prebivalca znaša 222 odstotkov povprečja Evropske unije, unijina najbogatejša regija. Na drugi strani lestvice je kot najrevnejša regija grški Ipiros, kjer BDP dosega komaj 43 odstotkov povprečnega BDP EU.

Od jutri dražje osnovne poštne storitve

19. 01. 1999 14.33

Z jutrišnjim dnem se bodo za 7,1 odstotka zvišale cene pisem, dopisnic in storitev v mednarodnem telegrafskem prometu.

Eurostat ugotavlja velike razlike v mestni brezposelnosti EU

30. 11. 1998 11.39

Brezposelnost v mestih Evropske unije je po podatkih Eurostata v povprečju 11,6-odstotna, vendar izredno različna, saj se lestvica razteza od 2,8-odstotne brezposelnosti v Luksemburgu do kar 30,5-odstotne na nekaterih urbanih območjih španske Andaluzije. Precejšnje razlike v mestni brezposelnosti kažejo na globoko družbeno-ekonomsko neenakost v petnajsterici, meni Eurostat.

V prvem polletju narastla produktivnost

07. 11. 1998 11.22

Obseg industrijske proizvodnje je bil junija letos glede na lansko povprečje za 5,4 odstotka višji, medtem ko so bile zaloge višje od lanskega povprečja za 11,1 odstotka so ugotovili v državnem statističnem uradu. Poleg tega se je v enaki primerjavi število zaposlenih oseb v industriji znižalo za 1,3 odstotka, kar je vplivalo na rast produktivnosti za 6,6 odstotka.

Slovenija verjetno najmočnejša kandidatka za vstop v EU

12. 10. 1998 15.53

Slovenija tudi v oktobrskem poročilu britanske agencije Dun & Bradstreet ostaja na prvem mestu lestvice pokazateljev tveganja v srednje- in vzhodnoevropskih državah. Kot ugotavljajo analitiki omenjene agencije, je Slovenija najverjetneje najbolje pripravljena med najnaprednejšimi kandidatkami za članstvo v EU. Dejstvo pa je, kot opozarjajo, da sta med številnimi področji, kjer so še potrebne izboljšave, najbolj v ospredju prenizke tuje neposredne naložbe in potreba po čimprejšnji reformi in racionalizaciji bančnega sektorja.

Vinjeni se bodo vozili za polovično ceno

12. 09. 1998 09.32

Bivše vzhodnonemško državno podjetje in nekaj zasebnih sponzorjev v nemški zvezni deželi Mecklenburg-Zahodno Pomorjansko se je odločilo, da bo skušalo vinjene osebe odvrniti od namere, da v takem stanju sedejo za volan. Namesto tega jim bo omogočilo vožnjo s taksijem za polovično ceno. To naj bi veljalo zlasti za mlade, ki so namenjeni v diskoteke ali se pozno ponoči vračajo iz njih.

Delovni sestanek gospodarskega ministrstva in Petrola glede Nafte Lendava

20. 08. 1998 09.41

Na ministrstvu za gospodarske dejavnosti so se danes na delovnem sestanku srečali predstavniki omenjenega ministrstva in Petrola. Kot so povedali na ministrstvu, je bil sestanek namenjen izmenjavi stališč pred sejo nadzornega sveta lendavske družbe. Ta bo po vsej verjetnosti v sredo, 26. avgusta, ali pa dan kasneje, saj je za sprva predvideni torek, 25. avgusta, potrjeno srečanje gospodarskih ministrov Slovenije in Hrvaške.

Pravilnik o cenah bodo najbolj občutili bolniki

07. 08. 1998 15.02

Združenje zastopnikov in predstavnikov farmacevtske industrije, ki ga sestavljajo predstavniki in zastopniki tujih proizvajalcev zdravil v Sloveniji, v današnjem sporočilu opozarja na posledice uveljavljanja pravilnika o merilih za oblikovanje cen zdravil, ki ga je aprila letos izdalo ministrstvo za zdravstvo. Ker naj bi posledice zahtevanega znižanja cen večine inovativnih izdelkov in dovoljevanja zviševanja cen številnih starejših zdravil občutili predvsem bolniki, pa tudi slovenska farmacevtska industrija in gospodarstvo, združenje pristojnim ustanovam predlaga pripravo novega pravilnika.

Avstrija: Brezposelnost nad evropskim povprečjem

05. 08. 1998 13.15

Stopnja brezposelnosti je v Avstriji julija še vedno nad ravnijo povprečja v Evropski uniji, saj po evropski metodologiji obračunavanja znaša 5,9 odstotka, medtem ko povprečje v EU dosega 4,6 odstotka. Na uradu za brezposelnost je v juliju zaposlitev iskalo 197.958 Avstrijcev, kar je za 2,4 odstotka več kot v istem mesecu lani, med brezposelnimi pa je bilo kar 70 odstotkov žensk. Junija je bila avstrijska stopnja brezposelnosti še nekoliko višja, saj je znašala 6,1 odstotka, še sporočajo predstavniki avstrijskega ministrstva za delo.

Prodi zaprosil senat, naj podpre njegovo levosredinsko vlado

22. 07. 1998 08.51

Italijanski premier Romano Prodi je včeraj senat v Rimu zaprosil, naj podpre njegovo levosredinsko vlado. Glasovanje o zaupnici vladi je bila v senatu predvideno za včeraj; ker ima Prodi v zgornjem domu italijanskega parlamenta večino, naj bi senatorji po napovedih premiera podprli.

Brezposelnost na Madžarskem upada

03. 05. 1998 10.23

Po podatkih madžarskega ministrstva za delo se je brezposelnost v državi v aprilu v primerjavi z marcem zmanjšala z 10,3 odstotka na 9,8 odstotka. Ministrstvo je za izračun uporabilo podatke o prijavljenih brezposelnih. Zadnjič je bila brezposelnost na Madžarskem manj kot 10-odstotna maja 1992. Državni statistični urad je na osnovi vzorca, ki ga je možno primerjati z mednarodnimi izračuni, tudi ugotovil, da je bilo marca zaposlenih 3,672,500 ljudi, kar je za 60.000 več kot v začetku leta. Po podatkih urada je bila marca brezposelnost 7,9 odstotna, kar je bolje od 10,8 odstotnega povprečja v EU.

Stopnja brezposelnosti v EU najnižja po letu 1993

09. 04. 1998 09.39

Stopnja brezposelnosti v državah članicah Evropske unije se je konec februarja v primerjavi z istim obdobjem lani zmanjšala za 0,4 odstotka na 10,3 odstotka ter tako dosegla najnižo raven po marcu 1993.

Lani se na področju razbremenjevanja gospodarstva ni zgodilo nič bistvenega

11. 01. 1998 10.31

Za povečanje slovenskega izvoza in tudi zaslužka, bi morali osvežiti proizvodni program, zlasti v industriji, in ga inovativno dopolniti. Za povišanje dodane vrednosti na zaposlenega, ki znaša 25.000 DEM, kar je precej nižje od povprečja v EU, bi morali investirati vsaj dve milijardi dolarjev v tehnično tehnološko podstat slovenskega gospodarstva. Investirati bi morali v stroje, opremo in informacijsko tehnologijo. Ker tega razvojnega impulza v Sloveniji še vedno ni, so tudi poslovni rezultati, ki se kažejo v relativno nizki rasti bruto domačega proizvoda, pričakovani, pravi Jožko Čuk, predsednik Gospodarske zbornice Slovenije.

Največ samomorov v največjih igralniških središčih

18. 12. 1997 08.29

Tri največja ameriška igralniška središča - Las Vegas, Reno in Atlantic City beležijo tudi po štirikrat več samomorov kot druga mesta, v katerih je kockanje prepovedano. Prva obsežna statistična raziskava o povezavi med igralništvom in samomori v ZDA kaže, da ima Las Vegas najvišjo stopnjo samomorov v državi. Leta 1990 je bilo v tem mestu najmanj 500 samomorov, kažejo izsledki raziskave, ki jih v decembrski izdaji objavlja strokovna revija za samomore. V Atlantic Cityju, ki je bilo v 70-ih letih, ko je v mestu veljala prepoved hazarderstva, število samomorov na ravni nacionalnega povprečja, se je do danes število samomorov podvojilo.

Za 3.7% večji obseg industrijske proizvodnje v mesecu oktobru

01. 12. 1997 11.15

Obseg industrijske proizvodnje je bil oktobra po začasnih podatkih državnega statističnega urada za 3,7 odstotka večji kot septembra in za 11,6 odstotka večji od povprečja v lanskem letu. V prvih desetih mesecih letos skupaj pa je slovenska industrija v primerjavi z enakim lanskim obdobjem proizvedla za 1,1 odstotka več.