povprečna plača

Smeti se kopičijo na zagrebških ulicah, smetarji zahtevajo višje plače

25. 01. 2023 13.19

V hrvaški prestolnici se nabirajo smeti, saj delavci komunalnega podjetja Čistoća vztrajajo pri stavki. Ta traja že tretji dan, stavkati pa nameravajo, dokler v holdingu ne bodo izpolnili vseh njihovih zahtev. Uprava zagrebškega holdinga (ZGH) pa bo sodišču prijavila nezakonito stavko, je na izredni novinarski konferenci napovedal zagrebški župan Tomislav Tomašević. Vse se je začelo, ko so odpustili tri delavce, ker so smeti iz različnih smetnjakov za razvrščanje odpadkov ponoči praznili v isto smetarsko vozilo. Nato pa so stavkajoči začeli zahtevati še višje plače. Voznik smetarskega vozila ima trenutno 1240 evrov mesečne plače.

Javni sektor: vse več zaposlenih, masa sredstev za plače nad pet milijard evrov

25. 01. 2023 08.39

Število zaposlenih v javnem sektorju se skozi leta povečuje, prav tako sredstva za plače v javnem sektorju. V prvi polovici lanskega leta je bilo v Sloveniji 188.814 javnih uslužbencev, kar je 21.000 več kot leta 2015. Leta 2021 je zaradi višanja povprečne plače in naraščanja zaposlenih masa sredstev za plače presegla pet milijard evrov.

'Če ne bo kadra, se bodo lokali, gostilne, restavracije, pa tudi hoteli zapirali'

25. 01. 2023 06.00

V Sloveniji po nekaterih ocenah primanjkuje skoraj 12 tisoč delavcev v gostinstvu in turizmu, njihova povprečna bruto plača sega le malo nad minimalno. Dve leti epidemije covida-19 in strogih omejevalnih ukrepov, ki so gostincem onemogočili delo in vodili v odpuščanja, sta zahtevali svoj davek, kadrovska stiska pa se je še poglobila. Mlade delo v gostinstvu ne zanima, za tujo delovno silo pa smo večinoma le odskočna deska za delo v drugih državah EU, kjer so plače višje, pogoji dela pa boljši.

Božičnice v povprečju znašale 930 evrov bruto: zvišale povprečno plačo

23. 01. 2023 11.18

Izredna izplačila, kot so 13. plače in božičnice, so novembra lani tradicionalno zvišala povprečno plačo. Ta je v neto znesku znašala 1479,56 evra, kar je nominalno 12,3 odstotka več kot oktobra, realno pa 11,3 odstotka več. Povprečni bruto znesek izrednega izplačila je znašal nekaj manj kot 930 evrov.

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo

23. 01. 2023 06.00

Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

Bešič Loredan: Denarja je veliko, a ga bo brez ukrepov v 15 letih zmanjkalo

20. 01. 2023 08.23

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je javnosti predstavil analizo stanja slovenskega zdravstva. Analiza bo podlaga za zdravstveno reformo, ki bo po napovedih pripravljena v letošnjem letu, zaživela pa bo v prihodnjem. Po besedah ministra je cilj učinkovit, digitaliziran in finančno vzdržen zdravstveni sistem, vsi izzivi pa so rešljivi. Sledili bodo zgledu Finske in Estonije.

'Pomočnice vzgojiteljic so najbolj krivično obravnavan segment zaposlenih v šolstvu'

20. 01. 2023 06.00

V vrtcih po celi Sloveniji primanjkuje vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, logopedov, specialno-rehabilitacijskih pedagogov, tudi kuharjev, čistilk, računovodij. Eden vzrokov je ponižujoče nizko plačilo vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, ti so po novem v 26. razredu, torej plača znaša 1.226,82 evrov bruto, skoraj toliko od januarja naprej znaša minimalna plača. Pedagoški zanos in priljubljenost tega poklica upadata. Predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Silvija Komočar opozarja, da nam ne sme biti vseeno, kakšne generacije bomo vzgojili in izobrazili.

Višjo plačo zahtevajo tudi zaposleni v lokalni samoupravi

19. 01. 2023 11.14

Na vlado so se s pozivom po ureditvi plač obrnili tudi v Sindikatu občin Slovenije, ki združuje zaposlene v lokalni samoupravi. Zahtevajo odpravo plačnih nesorazmerij ter povišanje plač za štiri plačne razrede. Ob tem ne izključujejo možnosti stavke v vseh slovenskih občinah.

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'

19. 01. 2023 06.00

V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

Starostniki čakajo v dolgi vrsti na dom, čeprav so postelje prazne, ker ni kadra

18. 01. 2023 06.00

V domovih za starejše kadra kritično primanjkuje. Nekateri domovi zato novih stanovalcev več ne sprejemajo. Kader v domovih je izčrpan do skrajnosti, domovi ustvarjajo nove bolniške in delovne invalide. Za svoje delo pa več kot polovica dobi manj od minimalne plače. Domovi razpise ponavljajo, interesa za skrb za starejše je vse manj ali ga celo ni. Na vhodu v domove čaka 14.457 ljudi, kdo bo skrbel zanje?

Tiha odpoved ali kaj danes dela Justin?

17. 01. 2023 14.57

Obdobje epidemije in leto, ko se je svet počasi vračal v ustaljene tirnice, je zaznamoval premislek o prepletenem odnosu med posameznikom in njegovim delom. Pravzaprav pričakovano, glede na to, da večina v službi preživi kar tretjino dneva, izkušnja epidemije pa je pred nami razgrnila možnosti, ki jih prej nismo videli. Tako se je v ospredje počasi prebil fenomen, imenovan tiha odpoved. O njem so spregovorili tudi na forumu v Davosu.

Najvišja letna plača zdravnika v UKC Ljubljana je bila 181 tisoč evrov

16. 01. 2023 07.29

Po mesecu in pol so nam iz UKC Ljubljana vendarle poslali podatke o 50 najvišjih bruto plačah v letu 2021. Najvišja celoletna plača zdravnika je znašala dobrih 181 tisoč evrov, najvišji covidni dodatek za tisto leto pa 44.176 evrov. Prejel ga je zdravnik, ki je imel v ljubljanskem kliničnem centru drugo najvišjo letno plačo, in sicer nekaj več kot 175 tisoč evrov. Tretja najvišja plača je bila za dobrih pet tisočakov nižja, drugi najvišji covidni dodatek pa je znašal skoraj 38 tisoč evrov. 20 zdravnikov je prejelo več kot 130 tisoč evrov letne plače, devet zdravnikov pa covidne dodatke, višje od 30 tisočakov.

Pomočnicam vzgojiteljic višje plače, sobotnega shoda, kot kaže, ne bo

09. 01. 2023 15.27

Ministrstvo in sindikat sta našla skupen jezik in se dogovorila o dvigu plač pomočnic vzgojiteljic. Napredovale bodo iz 22. v 26. plačilni razred. Medtem je Inštitut 8. marec sporočil, da je peticijo za dvig njihovih plač podpisalo že več kot 20.000 ljudi. Povprečna plača pomočnice vzgojiteljice s srednješolsko izobrazbo je za več kot 20 odstotkov nižja kot povprečna plača zaposlenih z enako stopnjo izobrazbe v javnem sektorju in za skoraj 50 odstotkov nižja od tiste, ki jo prejema vojak s srednješolsko izobrazbo.

Med 50 rekorderji z najvišjimi plačami v javnem sektorju 48 zdravnikov

09. 01. 2023 10.07

Na portalu plač javnega sektorja je objavljenih 50 najvišjih plač v javnem sektorju za oktober prejšnjega leta. Med rekorderji so tudi tokrat zaposleni v zdravstvu, v glavnem zdravniki, vsi pa so prejeli bruto plačo nad 10 tisoč evri, najvišja plača pa je bila izplačana zdravniku ljubljanskega Kliničnega centra v višini 15.156 evrov. Druga najvišja plača je bila prav tako izplačana v UKC Ljubljana v znesku 15.091 evrov. 15 najbolje plačanih zdravnikov prihaja iz UKC Ljubljana, dva iz UKC Maribor, med rekorderji pa je tudi veliko zaposlenih v zdravstvenih domovih in še nekaterih drugih bolnišnicah.

V Inštitutu 8. marec zbirajo podpise pod peticijo za dvig plač pomočnic vzgojiteljic

06. 01. 2023 14.15

Nedopustno je, da mnogi ljudje, ki opravljajo poklice v javnem sektorju, ne dosegajo minimalne plače, menijo članice programskega odbora Inštituta 8. marec, ki so opozorile na prenizke plače pomočnic vzgojiteljic. V Inštitutu so tudi začeli zbirati podpise pod peticijo za dvig plač pomočnic vzgojiteljic.

Vučić napovedal slovo od predsednikovanja

05. 01. 2023 11.50

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je v sredo zagotovil, da je to njegov zadnji predsedniški mandat in da v prvi polovici naslednjega leta ne bo več niti predsednik Srbske napredne stranke. Napovedal je tudi krepitev vojske z več tisoč novimi pripadniki posebnih enot in dodal, da se resno oborožujejo.

Zdravniške plače širom Evrope: kje je Slovenija?

04. 01. 2023 20.42

Niso le slovenski zdravniki nezadovoljni s plačami. V prejšnjem letu so zaradi nezadovoljstva s svojimi prihodki protestirali tako francoski, nemški, španski in portugalski kot grški zdravniki. Poleg zaposlovanja dodatne delovne sile, saj da so preobremenjeni, so zahtevali tudi višje plače. A kot kažejo podatki Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj, so se zdravniške plače v obdobju zadnjih desetih let v večini evropskih držav realno povišale. Med izjemami, kjer so se zdravniške plače v skladu z inflacijo znižale, pa je tudi Slovenija.

Njihova odgovornost ni minimalna, plača pa. 'Sem ponižana, razvrednotena'

04. 01. 2023 10.04

"Moja odgovornost ni minimalna" je slogan, pod katerim bo 14. januarja potekal protestni shod pomočnic vzgojiteljic v vrtcih, ki zahtevajo dvig plač. Namreč njihove plače so celo nižje od minimalne, zato opozarjajo na nehvaležen položaj, v katerem so se znašle. Naš poklic je povsem razvrednoten, opozarjajo in pozivajo k podpori na shodu.

Stavka v Hitu se nadaljuje, naslednje leto bi se lahko zaostrila

23. 12. 2022 21.10

V zadnjem tednu so se predstavniki Sindikata igralniških delavcev Slovenije (SIDS) v Hitu in vodstva družbe sestali dvakrat, vendar dogovora niso dosegli. Tako se danes nadaljuje stavka igralniških delavcev, ki bo potekala do konca prazničnega konca tedna.

Povprečna bruto plača za oktober v mesečni primerjavi realno višja, medletno nižja

22. 12. 2022 12.17

Povprečna bruto plača za oktober je znašala 2024,03 evra in je bila od plače za september nominalno višja za 1,9 odstotka, realno pa za 1,1 odstotka. V medletni primerjavi se je nominalno zvišala za 7,3 odstotka, realno pa je bila za 2,4 odstotka nižja. Povprečna neto plača je bila medtem pri 1317,60 evra, je danes objavil državni statistični urad.

Vozniki avtobusov protestirali v Ljubljani: 'Hočemo večje plače'

17. 12. 2022 10.47

Nekaj več kot 50 članov Sindikata voznikov avtobusov Slovenije se je zbralo na protestnem shodu v Ljubljani. Pozvali so k dostojnim plačam zaposlenih voznikov avtobusov v družbah cestnega potniškega prometa. Njihova glavna zahteva je bila zvišanje plač za letno stopnjo inflacije.

Kdo si sploh lahko privošči dom in kdo bo tam še delal?

17. 12. 2022 08.20

Več kot petina prebivalcev Slovenije je starejših od 65 let, živimo vse dlje, v starosti pa vse bolj potrebujemo pomoč. In medtem ko so čakalne vrste za sprejem v domove za starejše vse daljše in oskrba vse dražja, ostajajo postelje celo prazne, ker institucionalno varstvo starejših pesti tako huda kadrovska kriza. Le redki še želijo za minimalno plačo opravljati tako naporno delo, ki zahteva veliko srčnosti, a ima tudi svoje prednosti. Stanovalci teh domov so namreč izjemno hvaležni za vso pomoč, so navdih, so iskrivi, modri in zelo iskreni.

Štrukelj: Zaradi podcenjujočega odnosa vlade januarja protestni shod

14. 12. 2022 10.52

Vlada nima enakega odnosa do stavkovnih zahtev zaposlenih v vzgoji in izobraževanju v primerjavi z zdravstvom, zato se je glavni odbor Sviza v torek odločil za zaostrovanje aktivnosti za sklenitev stavkovnega sporazuma. Prvi korak je protestni shod pomočnic in pomočnikov vzgojiteljev 14. januarja v Ljubljani, je napovedal Branimir Štrukelj.

Povprečna mesečna plača na četrtletni ravni realno nižja za 2,6 odstotka

07. 12. 2022 13.19

Povprečna mesečna bruto plača zaposlenih pri registriranih fizičnih osebah je v tretjem letošnjem četrtletju znašala 1235,94 evra, kar je nominalno 0,5 odstotka več kot v drugem četrtletju, realno pa 2,6 odstotka manj. Najvišjo povprečno mesečno bruto plačo so prejeli zaposleni v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva.

Sindikat igralniških delavcev v Hitu napovedal stavko za 9. december

05. 12. 2022 07.22

Sindikat igralniških delavcev Slovenije v novogoriškem Hitu je napovedal stavko. Kot so sporočili iz sindikata, so odločitev o tem že poslali upravi Hita. Ta pa pravi, da napoved stavke pod vprašaj postavlja letošnjo božičnic.

Povprečna bruto plača za september realno nižja za 0,2 odstotka

22. 11. 2022 10.59

Povprečna bruto plača za september je znašala 1986,82 evra in je bila od plače za avgust nominalno nižja za 1,1 odstotka, realno pa za 0,2 odstotka. Povprečna neto plača je bila medtem pri 1295,01 evra, kar na mesečni ravni predstavlja nominalen padec za 1,3 odstotka in realni padec za 0,4 odstotka, je objavil državni statistični urad.

So Ptujčani najmanj plačani med mestnimi občani?

18. 11. 2022 14.45

Včeraj so se v 24UR Zvečer soočili ptujski kandidati za župane: aktualna županja in kandidatka SD Nuška Gajšek, Franjo Rozman iz SDS, Andrej Čuš, skupina volivcev in Lista Andreja Čuša in Štefan Petek iz Gibanja Svoboda. Je na Ptuju najnižja povprečna plača med mestnimi občinami? Ali mladi s Ptuja odhajajo? Je bil Ptuj v preteklosti bolj zadolžen?

Kljub umirjanju gospodarstva na trgu dela in rasti izvoza še brez poslabšanja

18. 11. 2022 10.25

BDP v Sloveniji se je v tretjem letošnjem četrtletju glede na drugo zmanjšal za 1,4 odstotka, medletna rast (3,4 odstotka nedesezonirano) pa je bila nižja kot v prvi polovici leta in v okvirih pričakovanj jesenske napovedi gospodarskih gibanj Umarja, kjer so za celotno leto 2022 napovedali 5-odstotno rast BDP. Medletna rast potrošnje gospodinjstev se je ob upadanju zaupanja potrošnikov in realnem znižanju dohodkov v poletnih mesecih umirila. Izhajala je iz trgovine z neživili in potrošnje storitev. Investicijska dejavnost je v tretjem četrtletju ostala močna, zlasti se je krepila aktivnost v gradbeništvu.

Kdaj bo Ptuj nehal 'smrdeti' in kakšno vodo pijejo občani?

17. 11. 2022 22.29

Kampanja za tokratne lokalne volitve je na ciljni ravnini, tokrat pa smo soočili kandidate za župane Mestne občine Ptuj. Naj krmilo občine še naprej upravlja zdajšnja županja ali je čas za spremembe? Kako oblast spremeni ljudi, kako bi znižali visoko zadolženost občine in kako bodo v občino privabili in v njej zagotovili dostojno življenje mladim?

Se Celjani res izseljujejo?

11. 11. 2022 06.00

V drugem soočenju kandidatov za župane na 24UR Zvečer so se pomerili celjski kandidati – aktualni župan Bojan Šrot (Celjska županova lista Slovenije), Uroš Lesjak (Gibanje svoboda), Sandi Sendelbah (Lista za Celje), Matija Kovač (Gregor Deleja in skupina volivcev) in Primož Brvar (SD). Je celjska mestna občina res med najbolj zadolženimi? Držijo izjave, da se mladi iz Celja izseljujejo? Je imelo Celje res najnižjo udeležbo med mestnimi občinami na zadnjih volitvah?