površin

Davek na velike nepremičnine: mejo bi postavili pri 160 kvadratnih metrih

29. 03. 2022 15.42

Poslanci Levice so v postopek DZ vložili spremenjen predlog zakona o davku na prazne in velike nepremičnine, v katerem so mejo za velikost rezidenčne nepremičnine, ki ne bi bila dodatno obdavčena, zvišali s 120 na 160 kvadratnih metrov, je povedal Luka Mesec. V NSi medtem menijo, da imajo podporo za razpis posvetovalnega referenduma.

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?

28. 03. 2022 06.00

Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Kozamernik bi v Izoli gradil nov petzvezdični turistični kompleks

23. 03. 2022 12.40

Gorenjska banka je v začetku meseca 5,4 hektarja veliko zemljišče na območju Merkurjevega centra v Izoli za več kot 6,5 milijona evrov prodala družbi Nordis investicije v lasti Mihe Kozamernika, ta pa napoveduje gradnjo turističnega resorta. Izolski župan Danilo Markočič se bo s Kozamernikom sestal prihodnji teden.

25-milijonska donacija bo Ajdovščini omogočila sodoben reševalni center

18. 03. 2022 14.37

Ob prodaji ajdovske družbe Pipistrel sta Ivo in Taja Boscarol del kupnine namenila za donacijo Občini Ajdovščina. 25 milijonov evrov bo namenjenih gradnji zdravstvenega doma z reševalnim centrom ter ureditvi letalskega muzeja in zelenih površin.

Nekateri prepovedi kurjenja v naravi ne upoštevajo

17. 03. 2022 09.18

Kljub opozorilom in prepovedi kurjenja v naravnem okolju zaradi velike požarne ogroženosti, ki velja za večino države, so imeli gasilci in policisti veliko dela.

Koalicijska pogodba: kaj so obljubili, kaj izpolnili in na kaj pozabili

17. 03. 2022 06.00

SDS, NSi, SMC in DeSUS so 25. februarja 2020 podpisale koalicijsko pogodbo za obdobje dveh let. Ukrepe so razdelili na devet področij. Preverili smo njihove obljube in ocenili, ali so jih izpolnili.

S ponedeljkom po vsej državi razglašena velika požarna ogroženost

13. 03. 2022 10.11

Uprava za zaščito in reševanje s ponedeljkom po vsej državi – izjema so območja s snežno odejo – razglaša veliko požarno ogroženost naravnega okolja. Od ponedeljka je tako poleg požiganja in odmetavanja gorečih ter drugih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar, prepovedano tudi izvajanje aktivnosti, ki predstavljajo požarno nevarnost.

Nas čaka prehranska draginja?

10. 03. 2022 10.30

Napadi na ukrajinska mesta ob črnomorski obali, kjer ležijo pomembna pristanišča, bi lahko popolnoma prerezali tokove pšenice, sončničnega olja, pa tudi gnojil, od katerih je vsa Evropa močno odvisna. To pa je lahko neposreden udarec vsej prehranski verigi, od kmeta do kupca, tudi v Sloveniji. Trenutno je kmete najbolj prizadela rast cen gnojil: z lanskih 200 evrov so letos poskočila že na okoli 800 evrov. Podražitve repromaterialov in težave v dobavnih verigah pa se bodo prelile tudi v končne cene. Košarica 14 osnovnih živil je že zdaj za skoraj 5,5 odstotka dražja, kot je bila poleti. Nekateri proizvajalci pa že napovedujejo rekordne cene svinjine in govedine.

Prenova malih počivališč ob avtocestah lahko steče

09. 03. 2022 10.02

Podoba malih počivališč na avtocestnem omrežju trenutno ni enotna, nekateri objekti in okolica pa niso ravno vzor urejenosti. Projekt poenotenja njihove celostne podobe, ki so ga na Darsu napovedali že pred nekaj leti, a je za dobri dve leti zastal, je zdaj nared. Upravljavec avtocest in hitrih cest je obnovo 12 počivališč, na katerih ni bencinskih servisov, zaupal družbama Hidrotehnik in KPL v skupnem nastopu, pogodbena vrednost je 10,4 milijona evrov brez DDV.

Družina Naye Rivera po njeni smrti upravičena do odškodnine

01. 03. 2022 12.55

Julija bo minilo dve leti, odkar je igralka utonila v jezeru Piru v Kaliforniji. Novembra 2020 se je njen nekdanji soprog v imenu sina Joseyja odločil za tožbo. Sodišče je sedaj odločilo, da mora okrožje Ventura, kjer se je zgodila tragedija, poravnati odškodnino, ki bo v celoti namenjena šestletniku.

52-letni voznik električnega skiroja umrl na kraju nesreče

01. 03. 2022 08.08

52-letni voznik električnega skiroja je trčil v robnik, padel in nato trčil še v leseno ograjo. Nesreča se je zgodila na območju Ljubnega ob Savinji. Na kraju nesreče je podlegel poškodbam.

Les 'nafta' Skandinavije, v Avstriji zasebni lastniki na trgu kot eno

16. 02. 2022 06.00

Tako Finska kot Avstrija veljata za državi, ki sta tesno povezani z gozdom in zato imata dolgo gozdarsko in lesno tradicijo. Ob težkih vremenskih pogojih, ki vladajo v tej nordijski državi, se je Finska usmerila predvsem v proizvodnjo papirja in kartona, ki sta njena najbolj pomembna izvozna produkta. Slovenska severna soseda Avstrija na drugi strani slovi po dobro razviti žagarski industriji in tesnemu povezovanju zasebnih lastnikov gozdov. Njihova združenja so se do danes ponekod že preoblikovala v podjetja, ki svojim članom zagotavljajo reden in varen prihodek od prodaje lesa.

'Montaža dlačic na 3D-čebelo je bila poseben izziv ročnega dela'

12. 02. 2022 11.36

Oblikovalka Nina Oman je svojo ustvarjalno žilico začutila že v mladih letih in se nato posvetila 3D-kreativnim izzivom, v katerih, kot pravi, zelo uživa. Njen največji podvig, ki je ponesel ime Slovenije v svet, je maketa 100-krat večje čebele kranjske sivke, kot je ta žival sicer velika v naravi. Kranjska čebela je že mesec dni razstavljena na Expu 2020 v Dubaju, potem se seli še v druge države. A kdo pravzaprav je Nina Oman? Od kod strast do oblikovanja, izdelovanja maket? Z njo smo se pogovarjali o njenem ustvarjanju in seveda 3D-kranjski sivki.

Arhitekturni dosežek ali katastrofa? 180 metrov visoka 'piramida' za 660 milijonov evrov

11. 02. 2022 06.25

V Parizu se je začela gradnja kontroverznega "trikotnega stolpa". Tour Triangle bo 42-nadstropni nebotičnik v obliki piramide, s 180 metri višine bo tretja najvišja stavba v Parizu – po Eifflovem stolpu, dokončanem leta 1889, in stolpu Montparnasse, ki je bil odprt leta 1973. Medtem ko nekateri stavbo hvalijo kot pomemben arhitekturni dosežek, med drugimi velja za estetsko in okoljsko katastrofo.

Ljubljana najboljša destinacija v letu 2022 po izboru European Best Destinations

10. 02. 2022 19.33

Slovenska prestolnica se je po izboru organizacije European Best Destinations zavihtela na vrh destinacije letošnjega leta. Žirija je Ljubljano označila za zeleni čudež v Evropi. Kot navajajo, je Ljubljana mesto za radovedne in pustolovske duše. Ponosna zelena prestolnica Slovenije vabi vse vagabunde, ki so lačni kulture, umetnosti, zabave in velikih zelenih površin, ki zagotavljajo sproščeno vzdušje, so zapisali.

Ujme in lubadar podrli za 8000 olimpijskih bazenov lesa

07. 02. 2022 06.00

V zadnjih osmih letih so morali v slovenskih gozdovih posekati za 8000 olimpijskih bazenov, polnih lesa, poškodovanega v žledu, vetrolomih in snegolomih, nato ga je načel še smrekov lubadar. Usoda naših gozdov je negotova zlasti zaradi podnebnih sprememb. V prihodnjih desetletjih se bo smreka umikala na višja območja, v težavah je tudi bukev. Naši gozdovi bi lahko bili čez 50 let bolj podobni mediteranskim.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'

04. 02. 2022 06.00

Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Kitajsko goro Taihang prekrili s solarnimi paneli

02. 02. 2022 10.04

Na gori Taihang, v kitajski provinci Hebej, so zasnovali prav poseben projekt. Na gori so zaradi velikih, neuporabljenih površin in želje po promociji čistejše energije namestili solarne panele. Pričakuje se, da bo zmogljivost sistemov, ki svetlobo pretvarjajo v električno energijo, dosegla 321 megavatov na leto. Približno 78 odstotkov sistema je priključenega na nacionalno električno omrežje.

Iz gozdov ukradli 100 kamionov državnega lesa

02. 02. 2022 06.00

Več kot tisoč kubičnih metrov lesa vsako leto izgine iz državnih gozdov. Največ pokradenega lesa iz gozdov v lasti države, ki se razprostirajo na 12 odstotkih površine Slovenije, so zabeležili v letu 2020, ko so izmaknili kar za 100 polnih tovornjakov lesa. Večinoma morajo storilci najprej drevesa posekati in jih s tovornjaki izvleči iz gozdov. Zato je vprašanje, kako lahko takšna dejanja ostanejo neopažena. Sodnih epilogov skorajda ni. Ukraden les iz slovenskih gozdov konča tudi v Avstriji in Italiji.

Ljubljana med najbolj zelenimi prestolnicami, a predzadnja po dostopu do zelenih površin

01. 02. 2022 13.18

Zelena območja v mestih so izjemnega pomena za zdravje in počutje prebivalcev, a dostopnost do njih v evropskih mestih ni enaka. Ljubljana je po deležu zelenega območja v mestu in pokritosti z drevesi v vrhu, glede na javno dostopnost do zelenega prostora pa na repu evropskih prestolnic, za njo je le islandski Reykjavik, izhaja iz podatkov EEA.

Najdaljši blisk na svetu: razdalja kot med Londonom in Hamburgom

01. 02. 2022 11.57

Svetovna meteorološka organizacija (WMO) je objavila dva nova svetovna rekorda. Tako so določili najdlje trajajoči in najdaljši blisk na svetu. Trajanje bliskov so izmerili z najnovejšo satelitsko tehnologijo. Oba rekorda sta padla leta 2020.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev

01. 02. 2022 06.00

Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Divji prašiči ponekod ogrožajo obstoj kmetij

21. 01. 2022 16.29

Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) opozarjajo, da predvsem na Primorskem, Kočevskem in Beli krajini, zahodnem Krasu ter v Pomurju in Zasavju divji prašiči povzročajo veliko škode v kmetijstvu in ponekod že ogrožajo obstoj kmetij. Zbornica od lovcev pričakuje nadaljnji intenzivni odstrel, od države pa ustrezno ukrepanje.

Leto dni po izselitvi nekdanji uporabniki Roga opozorili na krčenje javnega prostora

19. 01. 2022 12.19

Predstavniki Avtonomne tovarne Rog so leto dni po tem, ko je Mestna občina Ljubljana (Mol) v posest prevzela objekt nekdanje tovarne Rog in začela z rušenjem, pripravili novinarsko konferenci pred Mestno hišo. Na njej so ponovno zatrdili, da je Mol uporabnike Roga deložirala brez pravne podlage ter opozorili na krčenje javnega prostora.

Novo življenje zapuščene blejske Pristave? Postala naj bi petzvezdični hotel

18. 01. 2022 18.40

Eden najbogatejših Slovencev, podjetnik Otmar Zorn, namerava zapuščeno blejsko Pristavo, ki jo je kupil pred nekaj leti, preurediti v petzvezdični hotel z od 80 do 100 sobami različnih velikosti. Zgradba je bila sicer med obema vojnama zgrajena kot konjušnica, kasneje predelana v večstanovanjsko stavbo, nato v trgovski kompleks, zdaj pa že desetletja propada.

V Mestnem parku Celje zasnežujejo, uredili otroško sankališče in tekaško progo

15. 01. 2022 17.09

Celjani bodo lahko po novem uživali na snegu in se rekreirali kar sredi mesta. Družba ZPO Celje je na pobudo celjske občine z novima snežnima topovoma zasnežila del Mestnega parka Celje in uredila manjše sankališče, primerno predvsem za mlajše otroke, in progo za tek na smučeh. Obe dejavnosti sta brezplačni. Obiskovalci, ki nimajo tekaške opreme, a bi se želeli preizkusiti v tem športu, si jo lahko izposodijo brezplačno.

Slovenija opušča premog za proizvodnjo elektrike

13. 01. 2022 15.57

Vlada je na seji sprejela nacionalno strategijo za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu z načeli pravičnega prehoda. Ta določa, da bo Slovenija najpozneje leta 2033 prenehala z rabo premoga za proizvodnjo električne energije, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. Zelena transformacija pred Termoelektrarno Šoštanj in Premogovnik Velenje postavlja zahtevno in odgovorno nalogo, pa so se odzvali v obeh družbah. V podjetjih pravijo, da že pripravljajo strokovna izhodišča in sodelujejo z relevantnimi deležniki.

Za izbruh norovirusa v Ilirski Bistrici najverjetneje kriva embalaža

13. 01. 2022 08.34

Po izbruhu okužbe z norovirusom v Ilirski Bistrici konec preteklega leta so pristojne zdravstvene inštitucije zdaj izdale poročilo preiskave. Ta je pokazala, da vir okužb niso bila živila, temveč da gre najverjetneje za kontaktni prenos prek embalaže. Okužbi je bilo izpostavljeno 139 oseb. "Virus je verjetno v objekt prinesla ena od okuženih strank, ta pa se je preko kontaktov na površinah, ki se jih dotikajo stranke, razširil tudi na embalažo, v kateri je bilo shranjeno živilo," so povedali na NIJZ. Pristojni so zato predlagali poostren higienski režim v dotični mesnici, nove okužbe pa kasneje niso bile prijavljene.

Končno prodali dom, v katerem se je predozirala hčerka Whitney Houston

07. 01. 2022 11.41

Domovanje v Atlanti, kjer se je Bobbi Kristina Brown, hčerka pokojne pevke Whitney Houston in Bobbyja Browna, predozirala in nato čez nekaj mesecev umrla, je po več letih končno dobilo novega lastnika. Kupec je za nepremičnino odštel 715 tisoč dolarjev, kar je skoraj 632 tisoč evrov.

Življenje v mestu krivo za več osamljenosti. Rešitev so zelene površine in 'smiselni stiki'

04. 01. 2022 17.17

Verjetno se vsi spomnimo trenutka, ko smo se počutili osamljene. V Združenem kraljestvu približno 45 odstotkov ljudi poroča o osamljenosti, pri čemer 5 odstotkov ljudi doživlja hudo osamljenost. Glede na poročila, da je osamljenost od začetka pandemije covida-19 v porastu, obstaja zaskrbljenost, da bi lahko do leta 2030 dosegla razsežnosti epidemije, če ne bomo ukrepali.