površin

Pandemija covid-19 bo morda zaprla vrata parka z ogroženimi živalmi
12. 09. 2020 13.29
Papua Nova Gvineja je otoška država v Oceaniji, ki se lahko poleg peščenih plaž in vulkanskih gora pohvali tudi z raznoliko ter predvsem unikatno floro in favno. Živali, ki jih težko srečamo drugod, živijo tudi v naravnem parku Port Moresby, ki pa bo zaradi vpliva pandemije morda moral zapreti svoja vrata.

V požarih na severozahodni obali ZDA umrlo že najmanj 26 ljudi
12. 09. 2020 10.46
V požarih v treh zveznih državah zahodne obale je od prejšnjega meseca umrlo že najmanj 26 ljudi. V Oregonu je do zdaj umrlo najmanj šest ljudi, več deset jih pogrešajo. V Kaliforniji jih je umrlo 19, od tega so jih devet v enem od severnih požarov našli ta teden, v zvezni državi Washington pa ena oseba. Gasilci v Oregonu si prizadevajo preprečiti združenje dveh večjih požarov, saj se bojijo še več smrtnih žrtev.

Požari v ZDA: pogorela mesta, številne evakuacije in smrtne žrtve
10. 09. 2020 07.15
Celoten severozahod ZDA se od ponedeljka spopada s požari v naravi, ki jih poganja močan veter ob nenavadno suhem in vročem zraku. V državi Washington so požari od začetka tedna uničili več površine, kot ga po navadi v letu dni, gori v Oregonu, Idahu in še naprej po praktično vsej Kaliforniji zunaj večjih mest. Po poročanju medijev naj bi umrlo vsaj sedem ljudi.

Slovenec v strahu pred obsežnimi požari: Razmere tukaj so katastrofalne
09. 09. 2020 21.48
Visoke temperature in močni vetrovi še naprej povzročajo katastrofalne požare v zvezni državi Oregon na ameriški zahodni obali. Ogenj je uničil več tisoč hektarjev površin, tisoči prebivalcev pa so morali zapustiti domove. Guvernerka Kate Brown je razglasila izredno stanje. Slovenec Domen, ki živi v mestu Salem v zvezni državi Oregon, nam je posredoval pretresljive posnetke požara, ki že nekaj dni divja v bližini mesta, kjer je nastanjen. Kot pravi, so razmere grozljive in skrb vzbujajoče.

Kalifornijski požari: pogorelo rekordnih 800.000 hektarjev veliko območje
08. 09. 2020 08.13
V Kaliforniji je zgolj v tem letu pogorelo rekordnih 800.000 hektarjev veliko območje. Situacija pa se že zdaleč ne umirja. Gasilci se še vedno spopadajo s številnimi požari, medtem ko se zvezna država sooča z rekordno visokimi temperaturami. Ognjeni zublji pa se vse bolj približujejo gosto naseljenim območjem.

Na posestvu kraljice Elizabete II. že septembra drive-in kino
08. 09. 2020 06.00
Sandringham je zasebno posestvo, ki je v lasti kraljeve družine že od leta 1862, sedaj pa predstavlja dom kraljici Elizabeti II. Že kmalu se bo del njegovih prostranih travnatih površin spremenil v prireditveni prostor, ki bo obiskovalcem ponudil edinstveno izkušnjo ogleda filma iz lastnega avtomobila.

V EU raziskave za prilagajanje krompirja na ekstremne pogoje v okolju
07. 09. 2020 14.41
Evropski konzorcij ADAPT, katerega del je Nacionalni inštitut za biologijo, preučuje mehanizme prilagoditve krompirja na izpostavljenost škodljivim dejavnikom okolja, kot so suša, vročina in poplave. Za raziskave je konzorcij prejel pet milijonov evrov nepovratnih sredstev iz programa EU Obzorje 2020.

Za požar v Kaliforniji kriva zabava ob razkritju otrokovega spola
07. 09. 2020 09.25
Uradniki so za enega od številnih požarov, ki divjajo po ameriški zvezni državi Kaliforniji okrivili zabavo, na kateri bodoči starši razkrijejo spol še nerojenega otroka. Požar v El Doradu je tako povzročila iskrica 'pirotehnične naprave za ustvarjanje dima', ogenj pa je do zdaj zajel že 2800 hektarjev gozdnih površin. Gre za enega od več kot dva ducata požarov, ki trenutno ogrožajo Kalifornijo.

'Skupaj smo se postavili ob bok velikih. V vesolju smo!'
03. 09. 2020 06.12
Iz Francoske Gvajane so po več preložitvah vendarle izstrelili raketo Vega, s katero sta v vesolje poletela tudi prva slovenska satelita Nemo HD in Trisat. To je tudi zgodovinski dogodek za evropsko znanost, saj na evropski raketi ni bilo še nikoli toliko satelitov. S slovenskima satelitoma so tudi že uspešno vzpostavili prvi stik, so sporočili z mariborske univerze in Centra odličnosti Vesolje-SI, kjer so ju razvili. "To je potrditev, da na univerzi delamo dobro," je ob tem dejal rektor UM Zdravko Kačič, hkrati pa že napovedal naslednjo izstrelitev novega satelita, ki ga zdaj razvijajo.

V krvi otrok letos v povprečju nižje vrednosti svinca
03. 09. 2020 11.57
Štirje odstotki triletnikov iz Zgornje Mežiške doline, ki so jim junija odvzeli kri za preverjanje vsebnosti svinca, so imeli vrednosti enake ali višje od mejno določenih sto mikrogramov na liter krvi. V povprečju pa so bile vrednosti svinca nižje kot prejšnja leta.

Pljuča sveta znova v plamenih: 'Lanskoletna tragedija se ponavlja'
02. 09. 2020 13.09
"Lansko leto so prizori amazonskega gozda v plamenih zakrožili po naslovnicah svetovnih medijev. Letos se tragedija ponavlja," opozarjajo okoljevarstveniki. Podatki brazilskih oblasti kažejo, da se je julija letos število požarov povečalo za 28 odstotkov v primerjavi z istim obdobjem lani. Letošnjega avgusta pa je v Amazoniji izbruhnilo 29.307 požarov, kar predstavlja drugo največje število v zadnjem desetletju.

Pipistrel začel sprejemati naročila za nova tovorna letala z navpičnim vzletom in pristankom
01. 09. 2020 13.49
Ajdovski proizvajalec letal Pipistrel je predstavil svoj novi model brezpilotnih zračnih dostavnih plovil z navpičnim vzletom in pristankom. Prednosti so ekonomičnost, letenje brez vzletno-pristajalnih stez, večja varnost in zanesljivost. Letala, ki lahko prevažajo do 460 kilogramov tovora, bodo na voljo za komercialno uporabo čez dve leti. Manjša letala pa že prihodnje leto. Že zdaj pa sprejemajo naročila. V proizvodnjo pa bo vključenih več slovenskih podjetij.

Nedeljska toča prizadela petino kraškega vinorodnega okoliša
01. 09. 2020 14.38
Nedeljska toča je prizadela osrčje zgornjega dela Krasa, skupno pa okoli 120 hektarjev vinogradov oz. dobro petino celotnega vinorodnega okoliša Kras, je ocenila Majda Brdnik iz KGZ Nova Gorica. Na 50 do 60 hektarjih površin je škoda tako rekoč stoodstotna, pridelovalci pa bodo preostanek grozdja skušali rešiti pred gnilobo.

Princ Harry si želi, da bi tudi Archie vzljubil ragbi
31. 08. 2020 19.22
Princ Harry je med virtualnim pogovorom ob 125. obletnici britanske ragbi lige razkril, da mu je življenje v Združenih državah Amerike všeč. Prav tako pa je izrazil željo, da bi tudi njegov sin vzljubil ragbi, zato je vesel, da imajo ob hiši precej zelenih površin.

Popolna zapora Dunajske ceste podaljšana do 15. septembra
31. 08. 2020 16.02
Aprila so v Ljubljani začeli s prenovo Dunajske ceste, v sklopu katere so začeli urejati tudi nove kolesarske steze in površine za pešce. Čeprav naj bi bila Dunajska cesta na odseku med Obvozno cesto in Ulico 7. septembra za ves promet zaprta do predvidoma 30. avgusta, so zaporo podaljšali do 15. septembra. Obvoz bo še naprej urejen po Štajerski cesti.

Neurja vinogradnikom uničila do 50 odstotkov letošnjega pridelka
31. 08. 2020 06.09
Zaradi krajevnih neurij z močnim vetrom in ponekod tudi točo so imeli gasilci 166 poklicnih in prostovoljnih enot polne roke dela. Po vsej državi je bilo v zvezi z neurjem zabeleženih 351 dogodkov. Sunki vetra so podirali drevesa, meteorna voda je zalivala objekte, ponekod je bila motena oskrba z električno energijo. O hudi škodi poročajo tudi vinogradniki, v Ljutomersko-Ormoških goricah je toča uničila tudi do 50 odstotkov pridelka.

Razkužila za roke – kaj mora biti v njih in česa ne
30. 08. 2020 09.22
Razkužila za roke so postala naša vsakdanjost. In kot kaže, bodo še nekaj časa. Vsi jih uporabljamo, kupujemo in jih še nekaj časa bomo. Razkuževanje rok je – ko in kjer si rok ni mogoče dobro in temeljito umiti – eno pomembnejših priporočil proti širjenju novega koronavirusa. Zato je pomembno, da smo s to temo dobro seznanjeni in da imamo o njej relevantne informacije.

V srbski bolnišnici bodo površine razkuževali z viljamovko
24. 08. 2020 16.25
Srbski Rdeči križ in in splošna bolnišnica v Kruševcu bosta za dezinfekcijo delovnih površin odslej lahko uporabljala alkoholno pijačo viljamovko, piše v srbskem uradnem listu. Gre za 9196 steklenic hruškovega žganja, ki jih je ustanovama inšpekcija zasegla leta 2005, sedaj pa je srbska vlada odredila vrnitev zaseženih količin alkoholne pijače.

V Nemčiji organizirali množični dogodek, da bi preučili širjenje okužbe
23. 08. 2020 10.06
Nemški raziskovalci so v soboto Leipzigu organizirali tri glasbene koncerte, ki se jih je udeležila množica ljudi. Povsem po črki zakona, gre namreč za eksperiment, katerega namen je preveriti dejansko širjenje novega koronavirusa na množičnih dogodkih v zaprtih prostorih. Upajo, da jim bodo rezultati dali odgovor na vprašanje, kako bi ti dogodki med koronakrizo vendarle lahko potekali. 1500 zdravih prostovoljcev, starih med 18 in 50 let, se je zabavalo z nemškim soul pop zvezdnikom Timom Bendzkom.

Živimo, kot da bi imeli na razpolago 1,6 planeta
22. 08. 2020 07.43
Danes je dan globalnega okoljskega dolga. To pomeni, da je človeštvo po izračunih organizacije Global Footprint Network s svojo porabo naravnih virov in ekosistemskih storitev preseglo letošnjo obnovitveno sposobnost Zemlje. Tudi v Sloveniji ekološki odtis presega obnovitveno sposobnost Zemlje. Porabimo toliko, kot da bi imeli na razpolago tri Slovenije.

Požari v Kaliforniji: pogorelo že več kot 121.000 hektarjev
20. 08. 2020 10.32
V Kaliforniji se gasilci, medtem ko vročinski val dosega rekordne temperature, še vedno borijo s številnimi požari, ki so razpotegnjenim po državni meji. 23 večjih, od skupno 367 požarov so povzročile strele, vroč veter pa jih je razširil. Za en požar naj bi bil odgovoren požigalec. V državi, kjer temperature ponekod presegajo 37 stopinj, so požari zajeli že več kot 121.000 hektarjev ozemlja.

Oddelek NFL za biološke preiskave: od umorov in posilstev do kraje koles
16. 08. 2020 14.00
Najbolj obremenjen oddelek v Nacionalnem forenzičnem laboratoriju s preiskavami DNK rešuje najtežja kazniva dejanja. Letno opravijo okoli 3000 preiskav, kar je skoraj polovica vseh preiskav v NFL. Najpogosteje preiskujejo sledi, ki so posledica nanosa epidermnih celic, torej kože. Krvi je medtem vse manj, saj so storilci vse bolj previdni.

Spet preložili izstrelitev slovenskih satelitov. Znova bodo poskusili 1. septembra
16. 08. 2020 11.35
Izstrelitev rakete vega s prvima slovenskima satelitoma Nemo HD in Trisat so preložili na 1. september, so navedli v podjetju Arianespace. Izstreliti so jo nameravali v ponedeljek, 17. avgusta, a so izstrelitev znova preložili. To so morali zaradi slabih vremenskih razmer, pandemije covida-19 in težav z nosilno raketo storiti že večkrat pred tem.

Letos na območju Slovenije 'le' 22.000 udarov strel proti zemlji
14. 08. 2020 06.00
Po nevihtno zelo mirnem maju in juniju so od sredine julija naprej pogostejši prehodi hladnih front z nevihtami. Leto 2020 bo vseeno med nevihtno manj aktivnimi v zadnjih dveh desetletjih, saj je bilo do sredine avgusta zabeleženih le dobrih 22.000 udarov strel proti zemlji, lani v tem času je bilo udarov že dvakrat toliko.

Reka Mura: priložnost za nova delovna mesta in izboljšanje naravnega stanja
09. 08. 2020 11.18
Reka Mura z okolico je zaradi posega človeka in vremenskih sprememb postala slabo domovanje številnih živalskih in rastlinskih vrst. Zdaj je dobila priložnost, da se približa naravnemu stanju in izboljša svojo podobo, so prepričani strokovnjaki. Obeta se ji največja revitalizacija do zdaj, projekt Natura Mura, ki bo med drugim vplival na privlačnost destinacije v turističnem smislu, odprla se bodo tudi številna nova delovna mesta.

Zdaj lahko na zemljevidu pokažete, kje v Ljubljani vam je prevroče
09. 08. 2020 07.00
Poletno vročino je v mestih že zdaj težko prenašati, zaradi podnebnih sprememb pa bodo poletja, ki prihajajo, le še bolj vroča. V kulturnem društvu prostoRož hočejo ugotoviti, kje v Ljubljani vročina predstavlja resen problem, zato lahko na zemljevidu, ki so ga pripravili, označite točke in poveste, kje vam je prevroče. Za območje, kjer bo označenih največ vročih točk, bodo pripravili ukrepe, s katerimi bi ga lahko ohladili.

Mediana: Za preventivne ukrepe Slovenci skrbimo bolj kot običajno
07. 08. 2020 10.30
Prebivalci Slovenije še vedno bolj kot običajno skrbijo za preventivne ukrepe, ugotavlja Inštitut Mediana. Poleg tega so zabeležili tudi visoko zanimanje za informacije o koronavirusu.

Odvržene igle so 'stalna težava', a jih nikar ne odstranjujte sami
04. 08. 2020 15.51
Pred eno od pekarn za Bežigradom so ležale uporabljene igle. V javnem podjetju Voka Snaga pravijo, da je to v Ljubljani "stalna težava". Hkrati opozarjajo, da gre za nevaren odpadek, zato je nujno, da ga odstranijo za to usposobljene osebe, ki pri tem uporabijo ustrezno opremo. Poudarjajo pa, da nevarne odpadke lahko odstranjujejo le na javnih površinah, na zasebnih pa so jih dolžni odstraniti lastniki oziroma upravljavci teh površin.

Izkušnje z Infekcijske klinike: izguba vonja in okusa, povečano tveganje nastanka krvnih strdkov
30. 07. 2020 09.46
V sredo so v Sloveniji odkrili 24 novih primerov okužb, ena oseba s covidom-19 je umrla. Podatki iz torka in srede kažejo, da okoli 50 odstotkov novih okužb prihaja iz delovnih organizacij, je povedala namestnica vladnega govorca Špela Horjak. V UKC Ljubljana se medtem pripravljajo na jesensko-zimski čas, ko se pričakuje porast okužb. Izkušnje z obolelimi z Infekcijske klinike v Ljubljani pa kažejo, da skoraj 30 odstotkih okuženih poroča o izgubi vonja in okusa. Covid-19 pa povečuje tudi tveganje za nastanek krvnih strdkov in posledično možganske kapi.

Kemis in vrhniška občina različnega mnenja o stanju Tojnice
27. 07. 2020 08.01
Velik požar v vrhniškem Kemisu maja 2017 je močno obremenil potok Tojnica. Kakšno je danes stanje potoka, se v Kemisu in na Občini Vrhnika ne strinjajo. V Kemisu zatrjujejo, da vpliva požara na kakovost vode v Tojnici ni več zaznati, občina pa opozarja na domnevne nepopolne in nepravilne meritve in teste. Te dni sicer potekajo nove analize.