površin

Ministrstvo odločilo: Magnifico lahko nastopi v Tivoliju
29. 07. 2024 13.12
Sagi prireditve Pridi nocoj v Tivoli ni videti konca. Magnifico je koncert napovedal, a mu Zavod za varstvo narave soglasja za izvedbo ni podal, vmešal se je celo ljubljanski župan Zoran Janković, glasbenik pa se je naposled odločil, da lokacijo vseeno spremeni. "Pridi nocoj, ampak v Stanežiče," je svoje oboževalce pozval prejšnji teden. Zdaj pa je padla še odločitev ministrstva, ki je z odločbo Magnificu kljub vsem preprekam odobrilo prireditev v Tivoliju. V Magnicifovem taboru odločitev pozdravljajo, pravijo pa, da koncerta ne bodo selili nazaj v Tivoli. Kljub temu se bomo držali dogovora z ministrom Jožetom Novakom, s katerim smo se pretekli teden dogovorili, da letos v parku Tivoli množičnih prireditev ne bo, so sporočili iz mestne občine Ljubljana.

Sredi peklenskih požarov naj bi posneli ognjeni tornado
28. 07. 2024 09.09
Srhljive podobe ognjene stihije v ZDA tamkajšnje prebivalce navdajajo z grozo. Ogromen požar v ameriški zvezni državi Kalifornija namreč vsako uro uniči okoli 2000 hektarjev površin, v beg pa je pognal na tisoče ljudi. Ameriški mediji zdaj poročajo, da se je v vročini in močnem vetru, ki spremljata ta ognjeni inferno, pojavil še redek ognjeni tornado.

Požar uničil zgodovinsko mesto v Kanadi: 'Divjala je prava pošast'
26. 07. 2024 14.16
Ogromni gozdni požari so opustošili in uničili skoraj polovico zgodovinskega kanadskega mesta Jasper, gasilci pa se še kar borijo z ognjem in skušajo rešiti čim več zgradb. Požari so namreč v provinci Alberta pokosili cele ulice, kjer so nekoč stale hiše, pa so zdaj ostale le še ruševine. Tudi v Britanski Kolumbiji je na stotine aktivnih požarov, gori pa tudi v zahodnih ameriških zveznih državah, med drugim v Kaliforniji in Utahu.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita
25. 07. 2024 06.00
Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Ministrica na Krasu: Treba bo poenostaviti pridobivanje soglasij lastnikov zemljišč
22. 07. 2024 14.56
Za vzpostavitev protipožarne infrastrukture, predvsem na Krasu, bo treba poenostaviti pridobivanje soglasij lastnikov zaraščenih zemljišč, so danes na pogorišču pri Škrbini dejali pristojna ministrica Mateja Čalušić ter predstavniki zavoda za gozdove in občine Komen. Na Trstelju je sicer davi znova zagorelo, a so ogenj hitro pogasili.

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov
22. 07. 2024 06.01
Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

Od političnih do naravnih katastrof. Kaj nam je prinesel ta teden?
20. 07. 2024 16.29
Prejšnji teden se je začel pestro. Strel, ki je bil namenjen republikanskemu kandidatu Donaldu Trumpu, je dodobra pretresel svetovno javnost, v Sloveniji pa je odjeknila vest, da je zagorel priljubljen portoroški klub Alaya. In komaj smo dobro vstopili v nov teden, nas je razžalostila novica, da se je poslovila Anita Ogulin, velika humanitarka, ki je veljala za sinonim srčnosti, nesebičnosti in dobrodelnosti. In za konec, ko smo se po dveh letih spomnili na največji požar v zgodovini samostojne Slovenije, ki je uničeval po Krasu, je znova zagorelo.

Geološki zavod opozarja na nevarnost zemeljskih plazov
20. 07. 2024 12.41
Geološki zavod Slovenije ob napovedi povečanih količin padavin in namočenosti tal opozarja na povečano nevarnost nastanka in ponovne sprožitve zemeljskih plazov. Ta bo veljala tudi za prihodnje dni, ko se bodo padavine umirile. Danes čez dan lahko ponekod na Savinjskem in Koroškem pade okoli 20 litrov padavin na kvadratni meter, lokalno tudi več.

Požar na Krasu povsem pod nadzorom, pomoč iz zraka ni potrebna
19. 07. 2024 06.18
Po besedah vodje intervencije Simona Verdamina je požar na Krasu omejen in pod nadzorom. Na požarišču bo tudi preko noči ostalo približno 350 gasilcev, ki bodo nadaljevali s čiščenjem in zalivanjem požarne linije. Pomoč iz zraka pa več ni potrebna. Znova pa je priključen tudi mednarodni daljnovod. Požar je sicer zajel okoli 150 hektarjev, na delu pa so tudi gozdarji zaposleni pri družbi Slovenski državni gozdovi in Zavodu RS za gozdove, ki so začeli z opravljanjem nalog, kot je obsekavanje gozdnih cest.

Požar na Krasu še ni pogašen, je pa stanje stabilno
18. 07. 2024 10.20
Požar na Krasu po več kot 12 urah še vedno ni pogašen, je pa delno pod nadorom. Na terenu ostaja 420 gasilcev, vse do teme sta gasilcem na tleh ogenj iz zraka ob policijskem pomagala gasiti tudi dva vojaška helikopterja, pa tudi nova air tractorja, ki sta v celem dnevu poletela vsak okoli 25-krat in nad gorečo kraško pokrajino odvrgla 150 tisoč litrov vode.

Koliko požarov je že zajelo kraško območje?
18. 07. 2024 13.27
Slovenijo poleti pogosto pestijo požari v naravi. Posebej jim je izpostavljeno suho in vetrovno kraško območje, kjer je ogenj pogoltnil že na tisoče hektarjev površin. Tudi doslej najhujši tovrsten požar je leta 2023 prizadel prav to območje, znova pa je zagorelo danes. Sledi kronologija večjih požarov v naravi v Sloveniji v zadnjih desetletjih.

Kako ravnati v primeru požara?
18. 07. 2024 13.33
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je ob izbruhu požara na Krasu objavil napotke za ravnanje v primeru požara. Ob požaru namreč nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki jih je zajel ogenj, temperature in drugih pogojev pri gorenju.

Drakov dvorec v Torontu zalila voda: Upam, da je to espresso martini
17. 07. 2024 09.57
Kanadsko mesto Toronto je zajelo obilno deževje, narasle vode pa so prizadele tudi dvorec raperja Draka. Zvezdnik je na družbenem omrežju delil posnetke zalitih stanovanjskih površin, voda pa je moškemu, ki se je pojavil na glasbenikovih posnetkih, segala do gležnjev. 37-letnik podrobnosti o nastali škodi z javnostjo še ni delil.

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?
17. 07. 2024 06.00
Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

Dve leti od požara na Krasu, ki je v 17 dneh uničil 3700 hektarjev
15. 07. 2024 20.10
Natanko dve leti minevata od največjega požara v zgodovini samostojne Slovenije. Požar, ki je izbruhnil med Mirnom in Opatjim selom, je v sedemnajstih dneh uničil 3700 hektarjev površin na goriškem Krasu, od tega 2900 hektarjev gozda. Doslej so s sadikami obnovili le 45 hektarjev, na 130 hektarjih so odvrgli semena, za kar so porabili 450 tisoč evrov. Je pa država nabavila štiri namenska letala za gašenje, dva sta že operativna.

Poškodovanih več kot 420 objektov, škodo še vedno sanirajo
15. 07. 2024 14.49
V občini Slovenska Bistrica še danes odpravljajo posledice sobotnega neurja s točo, ki je po besedah župana Ivana Žagarja povzročilo veliko škodo. Poškodbe so na najmanj 420 objektih, predvsem na strešnih kritinah, škoda je tudi na avtomobilih in kmetijskih površinah. Eni družini so morali zaradi poškodovanega doma priskrbeti nadomestno stanovanje.

Makedonska vlada zaradi več požarov razglasila krizne razmere
14. 07. 2024 13.34
Severno Makedonijo je med vročinskim valom zajelo sedem gozdnih požarov, zaradi česar je tamkajšnja vlada že ponoči razglasila krizne razmere. S požari so se v soboto spopadali tudi na Hrvaškem in so jih še isti dan omejili.

COOL ponudba! Sedaj je pravi čas za nov hladilnik
05. 07. 2024 10.07
Preklopite na poletje s Samsung hladilniki in izkoristite neverjetne poletne popuste!

NIJZ priporoča: Kopajte se le tam, kjer pristojni spremljajo kakovost vode
02. 07. 2024 11.58
Ob toplejšem vremenu marsikdo obišče morje, jezera ali reke. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) kopanje priporočajo le tam, kjer pristojni spremljajo kakovost kopalne vode. Na seznamu kopalnih voda v Sloveniji je 48 odsekov morja, rek in jezer. Kopalce prav tako pozivajo, naj ne uživajo alkohola in prepovedanih drog.

Na Hrvaškem skoraj 40 stopinj Celzija, v Avstriji zaradi taljenja snega naraščajo reke
21. 06. 2024 16.12
Velik del stare celine je v primežu vročinskega vala. Po podatkih hrvaškega državnega hidrometeorološkega zavoda so v Kninu izmerili kar 39,9 stopinje Celzija, v Splitu 36,6 in v Makarski 36 stopinj Celzija.

Kaj je v okoljskem zakonu, ki straši kmete in trese avstrijsko vlado?
17. 06. 2024 16.55
Okoljski ministri EU so potrdili zakonodajo o obnovi narave. Na čakanju je bila več mesecev, zdaj pa je bila odločitev končno sprejeta. Kaj je torej v ozadju zakonodaje, ki jo nekateri imenujejo najpomembnejši okoljski zakon v zadnjih 20 letih, avstrijska ministrica je zanjo celo tvegala razpad koalicije, kmetje pa ji očitajo ogrožanje kmetijstva in prehranske varnosti.

Ministrica podprla zakonodajo o obnovi narave, vlada v krizi
17. 06. 2024 16.28
Okoljski ministri EU so na današnjem glasovanju potrdili zakonodajo o obnovi narave. Ključen je bil glas avstrijske ministrice Leonore Gewessler, ki je kljub nasprotovanju avstrijskega kanclerja Karla Nehammerja zakonodajo podprla. Nehammer je njeno potezo označil za nezakonito in napovedal pritožbo pred Sodiščem EU.

Na letališču Edvarda Rusjana zaradi naliva prizadetih 3000 kvadratnih metrov površin
13. 06. 2024 21.10
Mariborsko Letališče Edvarda Rusjana do nadaljnjega ostaja zaprto. V petek je namreč močan naliv s točo tako poškodoval streho, da je voda vdrla v celoten potniški terminal in povzročila veliko škodo. Streho so sicer zaščitili s folijo, a je v torek udaril nov močan naliv, kar je zadeve še poslabšalo. Letalski promet na letališču so tako zaenkrat ustavili, izjema je helikopterska nujna medicinska pomoč, ki še deluje. In kako naprej?

Ob otvoritvi novega postajališča BicikeLJ napovedali pilotni projekt zelene patrulje v središču mesta
13. 06. 2024 00.29
Na Šmartinski cesti je zaživelo novo postajališče BicikeLJ, ki se nahaja na prometno živahni lokaciji v križišču z Ameriško ulico, tik pred restavracijo McDonald's. Izgradnjo nove, že 85. postaje v sistemu samopostrežne izposoje koles, je omogočila družba Alpe-Panon, nosilec franšize McDonald's v Sloveniji. Kot prispevek k čistejšemu okolju v podjetju stopajo še korak dlje, saj so v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana uvedli pilotni projekt zelene patrulje, ki skrbi za čistočo središča mesta, tako da vsak dan pobira nepravilno odvrženo embalažo izdelkov iz McDonald'sa.

V Stillesu smo zagnali prvo proizvodno linijo križno lepljenih panelov v Sloveniji
11. 06. 2024 00.15
"PRIHODNOST GRADBENIŠTVA JE V LESU."

Triki za zdrave rastline
03. 06. 2024 00.15
V vročih dneh naj bodo vse rastline deležne dovolj vode, da trata ostane zelena in cvetje ne usahne. Zlasti v daljših sušnih obdobjih se večina rastlin na pomanjkanje vode odzove z zmanjšano rastjo, listi pa ovenijo. Trata vas na pomanjkanje vode opozori takrat, ko so na vrtu dlje časa vidni odtisi stopal.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija
02. 06. 2024 07.00
Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

V Piranu bi 'brisačarjem' zaračunali 200 evrov kazni
29. 05. 2024 18.41
Na seji občinskega sveta Občine Piran so razpravljali o predlogu odloka o spremembah in dopolnitvah odloka o čiščenju in urejanju ter posebni rabi javnih površin. Ta med drugim prepoveduje in predvideva denarno kazen za tiste, ki bi si prostor na plaži rezervirali z brisačo, ležalnikom, senčnikom ali drugimi predmeti. Najdlje so se sicer zadržali pri členu, ki skrbnikom psa narekuje takojšnjo odstranitev pasjih iztrebkov, tudi urina, zaradi česar bi moral skrbnik s seboj nositi vodo za izplakovanje urina.

Od krajinskih arhitektov do biologov: 'Magnifico naj izbere drugo lokacijo'
27. 05. 2024 10.07
Mladi za podnebno pravičnost so Robertu Pešutu - Magnificu poslali javno pismo glede izvedbe njegovega koncerta v parku Tivoli. Pod pismo se je podpisalo več kot 130 krajinskih arhitektov, biologov, urbanistov, glasbenikov, umetnikov ter uporabnic in uporabnikov parka Tivoli, umetnika pa pozivajo, naj izbere prizorišče, kjer ne bo negativnih posledic na ljudi in naravo.

Nova RiviERA: Odprtje povsem prenovljenega hotela resorta LifeClass Portorož
23. 05. 2024 00.15
Dobrodošli v novo ero sprostitve ob morju