površin

BLOG: Eterična olja lahko izboljšajo naše življenje

21. 05. 2023 07.00

Eterična olja so stoletja uporabljali za zdravljenje različnih težav in ohranjanje dobrega počutja. Predstavljajo zmesi raznovrstnih hlapnih, močno dišečih spojin, pridobljenih iz botanično definirane rastlinske vhodne snovi (cvetovi, listi, plodovi, semena, korenine, skorja) z destilacijo ali z ustreznim mehanskim postopkom brez segrevanja.

Titanik na pokopališču kovine, čevljev in steklenic penine

20. 05. 2023 14.57

Svet lahko prvič po potopu najbolj znane ladje na svetu, Titanika, znova v celoti uzre njegovo razbitino. In ne, plovila niso dvignili na površje, so pa raziskovalci prvič v zgodovini napravili digitalno repliko potopljene velikanke v naravni velikosti. Upajo, da bo natančen posnetek razkril več kot sto let stare skrivnosti, ki se počasi izgubljajo na dnu oceana.

Tla še polzijo, dež bo čez vikend ponehal

19. 05. 2023 08.00

Zaradi močnega deževja in posledično razmočenega terena se je tudi v petek sprožilo več zemeljskih plazov. Po do sedaj zbranih podatkih centra za obveščanje uprave za zaščito in reševanje so zabeležili 37 plazov. Gasilci so odpravljali tudi posledice poplav. Medtem je ogrožena območja obiskal tudi premier Robert Golob.

Slabi obeti za ljubitelje kave: obseg površin za gojenje se bo močno skrčil

20. 05. 2023 08.22

Podnebne spremembe bodo prizadele tudi ljubitelje kave. Zaradi globalnega segrevanja naj bi se namreč do leta 2100 obseg površin, primernih za gojenje kavovca, tudi v primeru doseženih svetovnih temperaturnih ciljev skrčil za 54 odstotkov, navaja pred kratkim objavljeno poročilo britanske nevladne organizacije Christian Aid.

Poplave v Italiji terjale 13 smrtnih žrtev. Junaški Srb rešil mamo z otrokom

18. 05. 2023 10.53

Posledice poplav v Italiji so katastrofalne. Za zdaj je v poplavah, ki so prizadele italijansko deželo Emilija - Romanja, umrlo 13 oseb, okoli 20.000 ljudi je ostalo brez strehe nad glavo. Bregove je prestopilo 23 rek, sprožilo se je 280 zemeljskih plazov. Ogromno kmetijskih površin je poplavljenih, uničeni so celotni pridelki žit.

Putinov skrivni bunker ob Črnem morju

17. 05. 2023 17.54

Pod razkošno palačo ob Črnem morju, domnevno v lasti ruskega predsednika Vladimirja Putina, naj bi se nahajal skrivni bunker. Glede na načrte, ki jih je analiziral ameriški Insider, naj bi bunker sestavljala dva predora, opremljena s prezračevalnim sistemom, dostopom do vode, zasilnimi izhodi in urejeno kanalizacijo. Skrbno načrtovani podzemni prostori pod palačo, katere lastništvo je Putin v preteklosti zanikal, naj bi po besedah analitikov nakazovali na Putinovo stalno skrb in pripravljenost na morebitne spopade z Zahodom.

Pogajanja med kmeti in vlado brez napredka

17. 05. 2023 07.00

Današnja pogajanja kmetijskih organizacij in resornega ministrstva glede zahtev kmetov, med drugim o velikosti območij Natura 2000 in predlaganih novostih v zakonu o zaščiti živali, niso prinesla napredka. O Naturi se bodo še pogovarjali, glede zakonskih sprememb bo vlada mnenje sprejela v četrtek. Pogajanja bodo nadaljevali prihodnji teden.

Kmetje: 'Če dialog ne bo uspešen, ne bomo več plesali, ampak protestirali'

12. 05. 2023 16.45

Poslanci so današnjo razpravo o priporočilih za takojšnje reševanje položaja slovenskega kmeta zaključili brez glasovanja, ker je priporočila že v četrtek zavrnil matični odbor DZ za kmetijstvo. Poslance SDS so v stališčih podprli v opozicijski NSi, koalicijski poslanci pa so opozarjali na izkoriščanje kmetov za nabiranje političnih točk. "Če nam vlada ne bo prisluhnila, bomo stopnjevali pritisk. Ne bomo več plesali, ampak protestirali", medtem pravijo slovenski kmetje in napovedujejo nov protestni shod. Nova pogajanja naj bi se začela v sredo.

Iščete kreativne rešitve za opremo prostorov?

10. 05. 2023 11.27

V iskanju svežih idej za arhitekturne rešitve in notranje oblikovanje se obrnite na strokovno ekipo Kreatif design, ki bo uresničila vse vaše želje.

Zaradi gozdnih požarov v Kanadi domove moralo zapustiti že okoli 30.000 ljudi

09. 05. 2023 11.33

Kanadska provinca Alberta je zvezno vlado v ponedeljek zaprosila za pomoč v boju proti požarom, kakršnim še niso bili priča. Zaradi več gozdnih požarov so morali evakuirati več deset tisoč ljudi, na ogroženih območjih se je ustavila proizvodnja nafte, ogenj pa grozi tudi naseljem.

Hiše za 50 tisočakov za mlade, prenovljene podeželske hiše za starejše

09. 05. 2023 09.07

Občina Ajdovščina skupaj z Univerzo v Ljubljani pripravlja projekt, s katerim želijo pomagati starejšim ter napolniti zapuščene in prenovljene stanovanjske hiše in kmetije na podeželju. Hiše bi odkupili in v njih uredili stanovanjske skupnosti starejših, je povedal ajdovski župan Tadej Beočanin.

Vlada potrdila predlog o povrnitvi 1,7 milijona evrov že izplačanih covidnih glob

04. 05. 2023 12.26

Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan in minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han sta predstavila odločitve, sprejete na seji vlade. Švarc Pipanova je sporočila, da je vlada potrdila besedilo zakona o povrnitvi plačanih glob, stroškov prekrškovnih postopkov in postopkov prisilne izterjave v zvezi s tistimi postopki, ki so bili v času epidemije uvedeni na temelju nezakonitih ali neustavnih pravnih podlag. Zakon v obravnavo pošilja po rednem postopku. Han pa je govoril o financiranju in sofinanciranju športnih investicij ter o Bloudkovih priznanjih.

E-avtocesta na Švedskem: električna vozila se bodo polnila kar med vožnjo

01. 05. 2023 12.51

Prodaja novih vozil z motorjem z notranjim izgorevanjem bo od leta 2035 prepovedana, je sklenil Svet EU in nekatere evropske države so že začele s pospešeno pripravo infrastrukture za lažji prehod na elektrificiran vozni park. Na Švedskem bodo začeli z gradnjo prve elektrificirane ceste, na kateri se bodo vozila polnila kar med vožnjo.

Sklad kmetijskih zemljišč ljubljanski nadškofiji izplačal 22,6 milijona evrov odškodnine

28. 04. 2023 12.13

Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov naj bi Nadškofiji Ljubljana nakazal še dobrih pet milijonov evrov odškodnine zaradi dolgotrajnega vračanja nacionaliziranih gozdov na območju Pokljuke in Mozirja. Skupaj je Nadškofija Ljubljana iz naslova tega odškodninskega zahtevka skupaj z zamudnimi obrestmi prejela 22,6 milijona evrov.

Ministrica Šinko: Dogovor s kmeti je mogoč

25. 04. 2023 14.23

Vlada je predstavnikom kmetov poslala odgovor na njihove zahteve. Ker gre za obsežno gradivo, so predlagali, da bi se na pogajanjih ponovno sešli po praznikih, je povedala kmetijska ministrica Irena Šinko. V odzivu na protest kmetov je še dejala, da imajo kmetje pravico protestirati, in menila, da bi se lahko dogovorili glede zahtev. Tudi na ministrstvu za naravne vire in prostor so pripravljeni na nadaljevanje začetega dialoga s kmetijskimi organizacijami in verjamejo v pozitiven razplet.

Ministrstvo bo sofinanciralo dodatne ure športne vadbe v osnovni šoli

21. 04. 2023 15.44

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je objavilo razpis za sofinanciranje oddelkov z dodatno športno ponudbo v šolskem letu 2023/24. Z razpisom v višini milijon evrov bodo sofinancirali stroške strokovnega dela v oddelkih za učence od 1. do 3. razreda osnovne šole, program pa mora obsegati najmanj eno uro dodatne športne vadbe na teden.

Deklica z Dravetovim sindromom: ministrstvo obljublja spremembe zakona

20. 04. 2023 08.44

Oblikovan je predlog sprememb Zakona o osnovni šoli, v katerem bi na novo opredelili možnosti za fleksibilne oblike izobraževanja za otroke s posebnimi potrebami, ki imajo življenjsko ogrožujoče zdravstvene težave oziroma zdravstvene omejitve in zaradi teh ne morejo redno sodelovati pri pouku v šoli, starši pa jih ne želijo vključiti v zavod za vzgojo in izobraževanje otrok ter mladostnikov s posebnimi potrebami ali v socialno-varstveni zavod, obljubljajo na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje – potem ko smo pisali o deklici, ki zaradi zdravstvenih težav ne more v šolo.

Kmetje po dveh tednih obupali nad vlado, v torek s traktorji v Ljubljano

18. 04. 2023 12.42

Predstavniki organizacij s področja kmetijstva so opustili pogajanja z vlado, saj ta ne izpolnjuje njihovih pričakovanj. Kot so pojasnili, je bil "kaplja čez rob" predlog novele o zaščiti živali, ki je zanje ponižujoč. Prihodnji torek bodo v Ljubljani pripravili nov protestni shod, stavkovne aktivnosti pa bodo nato po potrebi še zaostrovali. Tako hiter odhod predstavnikov kmetov s pogajanj z vlado daje po mnenju premierja Roberta Goloba misliti, da je morda zadaj kak drug interes, in to političen.

Ko študent na rajžo gre, malo švica in več ve

15. 04. 2023 15.11

Ta teden je v Ljubljani potekal tradicionalni Tek od faksa do faksa, dogodek, ki povezuje študente ter zaposlene. Gre za rekreativno prireditev, na kateri so tekači lahko tekli tri različno dolge kroge, in sicer 5, 10 ter 15 kilometrov, vse tri tekaške proge pa so bile speljane tako, da so udeleženci spoznali čim več različnih fakultet in akademij Univerze v Ljubljani. Da je prireditev med študenti zelo priljubljena, priča podatek, da so v zgolj petih dneh od začetka prijav zapolnili vseh 600 mest. Da so bili tekači nad organizacijo zadovoljni, pa pričajo njihovi veseli obrazi, ki jih je v objektiv ujel naš fotograf.

Začetek prenove nadvoza nad obvoznico: kako bo urejen promet?

14. 04. 2023 09.46

Iz Mestne občine Ljubljana so sporočili, da začenjajo s prenovo dotrajanega nadvoza nad ljubljansko obvoznico na Dunajski cesti. Zaradi slabih vremenskih razmer bodo prenovo, ki naj bi se začela v soboto, prestavili na 22. april.

Pirc Musarjevo zaprosili, da bi postala ambasadorka slovenskega kmetijstva

13. 04. 2023 14.50

Predstavniki kmetijskih organizacij so predsednici republike Nataši Pirc Musar na srečanju v predsedniški palači predstavili največje izzive, s katerimi se soočajo. Kmetje so po koncu srečanja izrazili zadovoljstvo, da jih je predsednica sprejela in se z njimi odkrito pogovorila, v prihodnje pa naj bi sledilo več takšnih srečanj. Zaprosili so tudi, da bi Pirc Musarjeva postala ambasadorka slovenskega kmetijstva. Na uradu predsednice bodo o tej ponudbi še razmislili.

Bodo kmetje dosegli, da se zmanjša območje Nature 2000?

11. 04. 2023 19.14

Bodo kmetje dosegli, kar so zahtevali med protesti in pretekli teden pri predsedniku vlade Robertu Golobu, predvsem da se zmanjša območje Nature 2000 in da se omilijo nekatere okoljske zahteve? Kmetje so takrat protest zamrznili za tri tedne, dokler se ne sestanejo z delovno skupino ministrstva za kmetijstvo in ministrstva za prostor in naravne vire ter najdejo skupne rešitve. Prvič so se sestali.

Vlada nekoliko popustila zahtevam kmetov: omejitev na Naturi 2000 še ne bo

09. 04. 2023 20.19

Po protestih kmetov in pogovorih pri premierju je vlada očitno že nekoliko popustila zahtevam kmetov. Omejitev kmetovanja na območjih Natura 2000, ki jih predvideva nova uredba o upravljanju teh območij, očitno vsaj letos še ne bo. To naj bi bilo vsaj načelno dogovorjeno na ponedeljkovem sestanku. A kaj to pomeni z vidika varstva narave?

Spomladanska akcija: posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike

07. 04. 2023 14.25

Zavod za gozdove Slovenije je zaključil spomladanske akcije obnove pogorelega gozda na Krasu. S prostovoljci so od novembra lani do konca marca letos posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike ter posejali več kot tono semena toploljubnih listavcev. Z dosedanjim potekom obnove so zadovoljni, akcije se bodo nadaljevale jeseni.

'E-skiroji niso zlo, a jih moramo uporabljati varno'

07. 04. 2023 06.21

Električni skiroji lahko pripomorejo k večji mobilnosti, zmanjševanju prometnih zamaškov in zniževanju izpustov CO2, zato so dobrodošla alternativa avtomobilom. A nikakor ne na račun varnosti, so opozorili na mednarodni konferenci o prihodnosti e-skirojev, ki je potekala v Ljubljani. Trenutno stanje je nekoliko paradoksalno, saj se e-skirojev ostali udeleženci v prometu bojijo, njihovi vozniki pa se premalo zavedajo svoje odgovornosti.

Kmetje vztrajajo: Natura 2000 se mora zmanjšati

05. 04. 2023 19.03

Je Nature 2000 pri nas res preveč, ali kmetje zaradi varstva okolja res ne morejo več kmetovati? Kmetje namreč zahtevajo, da se površina, namenjena Naturi 2000, kjer veljajo strožja pravila za varovanje okolja, zmanjša. Trenutno je 38 odstotkov vsega slovenskega ozemlja v Naturi 2000, a gre le za 20 odstotkov kmetijskih zemljišč, preostalo so gozdovi. Končno je o zahtevah kmetov in o varstvu narave po desetih dneh spregovoril tudi državni sekretar z ministrstva za naravne vire in prostor.

Stanovanjski fond, ki izčrpava samega sebe: 'Smo premalo ambiciozni'

04. 04. 2023 06.12

Draga bančna posojila, nereguliran in nepredvidljiv tržni najem ter fond javnih najemnih stanovanj, ki zaradi premajhne ponudbe izčrpava samega sebe – takšno je danes stanje v slovenskem stanovanjskem sektorju, ki ga je politika zadnja leta postavljala na stranski tir. Da bi zadostili vedno večjim potrebam, bi potrebovali najmanj 10.000 javnih najemnih stanovanj, vlada jih namerava zgraditi do 3000 na leto. Stanovanja so zaradi nizkih najemnin in možnosti dolgoročnega najema izjemno zaželena, a so zaradi pomanjkanja dostopna le peščici. Nekateri zato v sistemu iščejo luknje.

V nesrečah udeleženih že 20 voznikov e-skirojev, pa se sezona šele začenja

03. 04. 2023 10.21

Začenja se nacionalna preventivna akcija za večjo varnost voznikov e-skirojev, v okviru katere bodo policisti ves teden poostreno nadzirali uporabo teh lahkih motornih vozil. Preverjali bodo med drugim, ali vozniki izpolnjujejo pogoje za udeležbo v prometu, ali e-skiro uporabljajo pravilno in ali nosijo zaščitne čelade. Statistični podatki namreč kažejo, da število prometnih nesreč z udeležbo e-skirojev narašča. Lani smo zabeležili tudi prve smrtne žrtve.

Svetloba, čustva sprožajo napade, Ariana ne more v šolo: 'Sami delajte z njo'

30. 03. 2023 06.00

Po nekaterih podatkih je v Sloveniji le šest otrok z redkim Dravetovim sindromom. Med njimi je 8-letna Ariana. Deklica, ki s starši in bratom živi družinsko življenje, ki ga je močno zaznamovala njena bolezen. A kot da bolezen nje in družine ni že dovolj zaznamovala, ji ovire na pot postavljajo še tisti, od katerih bi družina upravičeno pričakovala pomoč – pristojni. Starši namreč poudarjajo, da je deklici onemogočen dostop do izobraževanja.

'Kmete bodo prisilili, da se odrečejo prvovrstnim zemljiščem'

30. 03. 2023 06.00

Načrti za postavitev suhih vodnih zadrževalnikov razburjajo prebivalce Savinjske doline. "Ti načrti ogrožajo bivanjsko okolje, kmetijstvo, gospodarstvo in naravo naše doline," se bojijo prebivalci pod okriljem Civilne iniciative Savinja. Na Direkciji za vode mirijo, da se kakovost bivanja prebivalcem na teh območjih ne bo poslabšala, bodo pa naselja na tem območju manj poplavno ogrožena. Zemljišč, na katerih bodo zgrajeni nasipi suhih zadrževalnikov, sicer res ne bo več možno obdelovati, priznavajo. Na stran kmetov pa so stopili na kmetijskem ministrstvu, kjer poudarjajo, da predlog pomeni trajno izgubljen kmetijski potencial.