povzroča

Dan ameriške neodvisnosti

04. 07. 2001 00.00

Američani danes praznujejo Dan neodvisnosti. Večina Američanov bo največji državni praznik proslavila na običajen način, s paradami, ognjemeti, predvsem pa družinskimi pikniki z obilico ameriških specialitet kot so hamburgerji in hot-dogi.

SNS proti sporazumu

29. 06. 2001 00.00

Vodja poslanske skupine Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelinčič je včeraj ponovil stališče svoje stranke, da maloobmejni sporazum med Slovenijo in Hrvaško (SOPS), ki je uvrščen na redno junijsko zasedanje državnega zbora, prejudicira mejo s Hrvaško in da bi njegova ratifikacija Slovenijo izrinila iz evropskih integracij, saj je v nasprotju s Schengenskim sporazumom. Poslanska skupina SNS je zato včeraj v DZ vložila amandma k predlogu SOPS, s katerim bi k 59. členu sporazuma dodali nov odstavek, v katerem je zapisano, da se bo določitev meje med državama izvedla v okviru razmejitvene črte, ki je bila do leta 1954 mednarodno priznana razmejitvena črta med Slovenijo in Hrvaško.

Konferenca o boju proti korupciji

26. 06. 2001 00.00

Slovenija je je gostiteljica regionalne konference o boju proti korupciji držav jugovzhodne Evrope, ki jo je organiziralo ameriško veleposlaništvo v Ljubljani. Korupcija, o kateri se je pri nas začelo več govoriti po aferi Šuštar, je tudi v svetu, zlasti v državah s politično nestabilnostjo, vse bolj pogosta.

Izbruh vulkana na Filipinih

24. 06. 2001 00.00

Več kot 10.000 prebivalcev Filipinov je danes zapustilo svoje domove zaradi nevarnosti izbruha vulkana Mayon, kakih 330 kilometrov jugovzhodno od Manile. Vulkan bruha pepel in skale, niz eksplozij pa povzroča tresenje zemlje v radiju dvanajst kilometrov. Oblaki dima iz vulkana so visoki kilometer, skale, ki jih raznaša naokoli pa so velike kot tovornjak.

Z Ropom o financiranju občin

20. 06. 2001 00.00

Skupnost občin Slovenije je v Laškem pripravila delovni posvet, na katerem je ministra za finance Antona Ropa seznanila s problematiko financiranja občin. Od ministra pa so želeli izvedeti, kdaj bo pripravljen nov zakon o financiranju občin, saj je zakon, ki je trenutno v veljavi, že večkrat noveliran, obravnavalo ga je tudi ustavno sodišče. Predstavniki lokalnih skupnosti so izrazili prepričanje, da bi tudi skupnost morala sodelovati v pripravi tega pomembnega dokumenta, ki bi po mnenju večine udeležencev moral poenostaviti postopke in določiti meje zadolževanja lokalnih skupnosti. Sedaj je namreč v veljavi odredba, ki določa 10-odstotni limit na realizirane prihodke, kar onemogoča uresničitev večjih naložb in omejuje občine pri najemu ugodnih posojil iz državnih skladov.

Svetovni dan brez tobaka

31. 05. 2001 00.00

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) ob današnjem Svetovnem dnevu brez tobaka, ki poteka pod naslovom Tobačni dim ubija - očistimo zrak in pljuča, opozarja predvsem na škodljive vplive pasivnega kajenja na zdravje in na neprostovoljno izpostavljenost tobačnemu dimu na delovnem mestu, v gostinskih lokalih in domačem okolju. Kot je povedala Vesna Kerstin Petrič z Urada RS za sodelovanje z WHO, posledice kajenja naraščajo predvsem med ženskami, tako zaradi pasivnega kajenja kot zaradi vedno bolj agresivnega oglaševanja tobačne industrije, pasivnemu kajenju pa so izpostavljeni tudi otroci, po nekaterih ocenah celo polovica vseh otrok. Zato po besedah Petričeve WHO poziva vlade, naj čimprej poostrijo nadzor nad tobakom in omejijo kajenje v javnosti ter prepovejo reklamiranje tobačnih izdelkov.

Majcen vnovič suspendiran

30. 05. 2001 00.00

Mednarodna plavalna zveza (FINA) je Plavalno zvezo Slovenije (PZS) obvestila, da je slovenski daljinski plavalec Igor Majcen vnovič suspendiran. Na osnovi odločitve Mednarodnega arbitražnega razsodišča za šport (CAS) je Majcnu prepovedan nastop vse do 15. julija 2002. Pri Igorju Majcnu so na tekmi svetovnega pokala 8. avgusta 1999 v Braziliji našli sledi prepovedanega poživila nandrolon.

Zelena luč za sežig moke

21. 05. 2001 00.00

V termoelektrarni Šoštanj so v treh dneh poskusno sežgali okoli 140 ton mesno-kostne moke, vse analize pa so pokazale, da sežig ne povzroča prekoračitve koncentracij, ali drugače, v primerjavi s kurjenjem premoga, bistvenih razlik ni. To pa so predhodno nakazovale že laboratorijske analize. V primeru, da kostna moka ne bi povsem zgorela, bi lahko prišlo do tvorbe škodljivih plinov. Direktor Termoelektrarne Šoštanje Jaroslav Vrtačnik je dejal, da bi lahko do takšne nevarnosti prišlo, če bi bilo zgorevanje nepopolno in bi se v dimnih plinih tvorili dioksidi in drugi škodljivi plini, kar pa se ni zgodilo. V šoštanjski termoelektrarni naj bi v bodoče dnevno sežgali vsaj 50 ton mesno-kostne moke, ki jo bodo vozili iz ljubljanskega Kota, s Ptuja in iz Pivke.

Služba za pobude meščanov

13. 05. 2001 00.00

Služba za pobude meščanov, ki je do februarja letos delovala pod nazivom služba za vloge in pritožbe, sicer pa spada pod oddelek za upravne, kadrovske in splošne zadeve Mestne občine Ljubljana (MOL), deluje že šesto leto. Služba naj bi vzpostavila pozitivnejši odnos med meščani in MOL, kot pravi vodja službe Janja Domitrovič, pa želijo v največji možni meri pomagati občanom pri reševanju težav, s katerimi se srečujejo kot prebivalci glavnega mesta, tako pri problemih, ki jih zadevajo v življenjskem ali delovnem okolju. Neposrednih težav ljudi sicer ne rešujejo, ampak nanje v glavnem opozarjajo pristojne službe, njihova vloga pa je predvsem informativno-svetovalna. Do konca aprila letos se je nanje zaradi različnih težav pisno obrnilo približno 60 meščanov, več kot 150 se jih je oglasilo v eni od treh pisarn, ki delujejo v Ljubljani, poleg tega pa služba za pobude meščanov enkrat mesečno organizira tudi pogovore občanov z županjo Viko Potočnik.

Javna tribuna o vstopu Slovenije v EU

07. 05. 2001 00.00

Vstop v Evropsko unijo je nedvomno nova priložnost za Slovenijo, so s takšnimi ali drugačnimi besedami in kljub nekaterim pomislekom ocenili udeleženci javne tribune, ki sta jo z željo po širši razpravi o vprašanjih slovenskega vključevanja v EU ob začetku letošnjega Evropskega tedna ob dnevu Evrope, 9. maju, pripravila delegacija Evropske komisije v Sloveniji ter vladni urad za informiranje. Članstvo v EU je zunanjepolitična prioriteta Slovenije in pri njenem doseganju je država uspešna, vendar jo na poti čaka še nekaj ovir in ob prednostih mora država nedvomno računati tudi na težave, ki jih bosta prinesla tako pot kot tudi vstop v unijo, je pokazala razprava, v kateri so sodelovali dva veleposlanika, dva ministra, dva profesorja, pogajalec, poslanec in občinstvo.

Bizjak o ukrepih za zmanjševanje sodnih zaostankov

18. 04. 2001 00.00

Sodni zaostanki na slovenskih sodiščih se zmanjšujejo že tretje leto zapored, kar je tudi posledica boljše učinkovitosti sodnikov. Stanje sodišč po Sloveniji pa je zelo različno, zato se bodo na ministrstvu za pravosodje reševanja težav lotili s celovito analizo stanja na posameznih sodiščih. V pogovorih s predsedniki sodišč z večjimi težavami bodo poskušali izboljšati učinkovitost manj storilnih sodišč, prizadevali pa si bodo tudi za boljšo organizacijo sodišč. "Vse nerešene zadeve lahko rešijo le sodniki sami," je na današnji novinarski konferenci povedal minister za pravosodje Ivan Bizjak, ki je v prizadevanju za boljše nagrade sodnikov, ki bodo sodelovali pri projektu Herkules, tudi podprl predsednika vrhovnega sodišča Mitjo Deisingerja, ki se s predlogom poslancev o 15-odstotnem pavšalnem dodatku k plači ne strinja.

Turisti se izogibajo Velike Britanije

14. 04. 2001 00.00

Zaradi številnih nevšečnosti, ki jih povzroča epidemija slinavke in parkljevke, Britanci bolj množično kot običajno potujejo na velikonočne počitnice v tujino in tako posredno povečujejo nevarnost prenosa bolezni. Medtem pa je turizem na Otoku, ki se ga poleg tujih vse bolj izogibajo celo domači gosti, že skoraj popolnoma zamrl.

Praznovanje svetega tedna

13. 04. 2001 00.00

Papež Janez Pavel II. se letos prvič v svojem 22-letnem pontifikatu, zaradi šibkega zdravja, ne bo udeležil petkovega Križevega pota v rimskem antičnem Koloseju, kjer je tradicionalno vseh 14 postaj nosil križ, kot Jezus na poti na Kalvarijo. Tokrat bo nosil križ le na zadnji postaji, križanju, ostali del velikonočne procesije pa bo spremljal kleče z opazovalne točke.

Aiwa bo odpuščala

28. 03. 2001 00.00

Japonski proizvajalec zabavne elektronike Aiwa, podružnica družbe Sony, je napovedal, da bo v letošnjem letu po svetu zmanjšal število zaposlenih na polovico. Za to se je podjetje odločilo, da bi zmanjšalo negativne učinke, ki jih povzroča upočasnjena rast svetovnega gospodarstva in povečana konkurenca na trgu.

Powell in Vedrine o Balkanu

27. 03. 2001 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je po srečanju s francoskim kolegom Hubertom Vedrinom v Washingtonu zatrdil, da so odnosi med ZDA in Francijo zelo trdni in so bili taki že vrsto let. Powell in Vedrine sta se pogovarjala o vprašanju ameriške nacionalne protiraketne obrambe (NMD), Bližnjem vzhodu, evropski varnostni politiki, Makedoniji, Iraku in Rusiji. Francoski zunanji minister je Powellu med drugim prenesel prošnjo svoje vlade, da naj bodo ZDA prizanesljive do novih oblasti v Beogradu. Konec meseca poteče rok, ko mora predsednik George Bush kongresu potrditi, da ZR Jugoslavija sodeluje s haaškim sodiščem, od česar je odvisna nadaljnja ameriška finančna pomoč Beogradu.

Sestanek odbora SLS+SKD

19. 03. 2001 00.00

Nekaterih članov izvršilnega odbora, predvsem štajerskega dela, v katerem je tudi mecen Marije Ribič Franc Kangler, na seji ni bilo. Virus v SLS+SKD, ki se je aktiviral zaradi Marije Ribič, je bil pravzaprav programiran na kongresu v Murski Soboti s samo sestavo izvršilnega odbora stranke.

Keber ne vidi razlogov za skrb

12. 03. 2001 00.00

Na podlagi uvoznih dovoljenj urada za zdravila za cepljenje otrok pri nas zdravniki uporabljajo tudi cepiva, ki nimajo dovoljenja za promet. Zato tudi niso šla skozi zahteven večmesečni postopek registracije, med katerim preverjajo njihovo neoporečnost. Takšni previdnostni ukrepi so potrebni zaradi širjenja bolezni norih krav in njene človeške različice. Cepiva namreč vsebujejo tudi pripravke človeškega in živalskega izvora, med katerimi je tudi goveji serum.

Osiromašeni uran ne povzroča raka

11. 03. 2001 00.00

Po novem letu se je veliko govorilo o vplivu uporabe streliva z osiromašenim uranom na človekovo zdravje. Izbruhnila je afera poimenovana " balkanski sindrom". Svetovni mediji so poročali o domnevni povezavi med obolelimi, ter umrlimi vojaki in uranom v protioklepnemu strelivu. Štiri ločene komisije v Beogradu, Prištini, Washingtonu in Bruslju pa so ugotovile, da povezave ni.

Cepivo za AIDS, ki obeta

10. 03. 2001 00.00

Raziskovalci so iznašli cepivo, ki pri opicah obolelih za aidsom omogoča, da ostanejo zdrave. Novo cepivo omogoči nastanek imunskega sistema proti virusu, ki povzroča aids. Avtorica študije Harriet L. Robinson pravi, da dva cepljenja z DNA cepivom pripravita imunski sistem, da se upre virusu, zadnje - tretje cepljenje z modificiranim cepivom proti črnim kozam pa še poveča odpornost. Prvi dve cepivi vsebujeta tri proteine, ki so podobni onim pri aidsu. Ti proteini pomagajo imunskemu sistemu, da si jih zapomni in jih napade, če jih kasneje zazna. Robinsonova je raziskovalka na Centru za vakcine pri univerzi Emory in pri raziskovalnem centru za primate Yerkes v Atlanti. Cepiva zaenkrat še niso preizkusili na ljudeh, ki so že okuženi z virusom HIV. Čeprav cepivo ne prepreči okužbe, pa zadržuje stopnjo virusa HIV na skoraj nezaznavni ravni kar nekaj mesecev. Prvi testi na ljudeh naj bi se začeli prej kot v letu dni.

Nezadovoljstvo predstavnikov ZOSa

14. 02. 2001 00.00

V Združenju občin Slovenije (ZOS) so ogorčeni nad potekom sprejemanja državnega proračuna za letošnje leto, pri katerem bi morali po njihovem mnenju sodelovati tudi predstavniki lokalnih skupnosti, zato je takšna ignoranca ministra za finance in slovenske vlade nedopustna. Poleg tega v združenju ugotavljajo, da se večina proračunov lokalnih skupnosti namenja pokrivanju družbenih dejavnosti. Če se bo ta trend nadaljeval, občine v zelo kratkem času ne bodo več sposobne izvajati naložb v infrastrukturo ter zagotavljati sredstev za druge nujne dejavnosti na občinski ravni, meni predsednik združenja Anton Kokalj.

Pogajanjem ni videti konca

07. 02. 2001 00.00

Pogajanjem med vlado in reprezentativnimi sindikati s področja vzgoje in izobraževanja za povišanje plač v vzgoji in izobraževanju ter utrditev njihovih razmerij v primerjavi z drugimi uslužbenci v javnem sektorju še ni videti konca. V današnjem, že osmem krogu pogajanj, so sindikati predložili zahteve, ki so se po besedah vodje vladne pogajalske skupine šolske ministrice Lucije Čok vladnemu predlogu sicer precej približale, povsem odprto pa je še vprašanje varovalke, s katero bi plače v vzgoji in izobraževanju vezali na plače nekaterih drugih nosilnih poklicev v javnem sektorju.

Močno sneženje po Evropi

05. 02. 2001 00.00

V Švici je zaradi snežnih plazov doslej življenje izgubilo skoraj deset ljudi. Plazovi grozijo tudi v Avstriji, najhuje pa je v zveznih deželah Salzburg, Vorarlberg in na Tirolskem. Sneg povzroča nemalo preglavic tudi v prometu, saj so morali več cest zapreti.

Ministri za okolje iz 70 držav v Nairobiju

05. 02. 2001 00.00

V kenijski prestolnici Nairobi se je danes začel petdnevni svet Programa ZN za okolje (UNEP), na katerem sodeluje 70 ministrov za okolje z vsega sveta. Uvodoma so na srečanju prebrali pismo generalnega sekretarja ZN Kofija Annana, v katerem se je ta zavzel za takojšen začetek izvajanja t.i. protokola iz Kyota.

Pomoč sibirskim regijam

03. 02. 2001 00.00

Pet sibirskih regij bo zaradi škode, ki jo povzroča hud mraz, potrebovalo 27 milijonov dolarjev pomoči, je na današnji novinarski konferenci dejal ruski minister za izredne razmere Sergej Šojgu, ki je na obisku v sibirskem mestu Krasnojarsk. Šojgu je še dejal, da bodo vodilni predstavniki lokalnih oblasti odpuščeni, če ne bodo na svojem območju zagotovili dovolj ogrevanja in električne energije, ruska vlada pa bo v kratkem preučila vse zahteve, ki so jih podale sibirske regije.

Smuk v St. Antonu odpovedan

03. 02. 2001 00.00

Prirediteljem svetovnega prvenstva v alpskem smučanju jo je zagodlo vreme. Zaradi novozapadlega snega (zapadlo ga je skoraj 50 centimetrov) in vetra na progi so morali odpovedati moški smuk, ker pa je vremenska napoved slaba tudi za nedeljo, so prestavili še ženski smuk. Obe tekmi v hitrih disciplinah bosta v torek, 6. februarja, ženski se bo začel ob 10.30, moški pa ob 12.00 uri. Tako bo naslednja disciplina prvenstva v ponedeljek moška kombinacija.

Epidemije še ni

31. 01. 2001 00.00

Za nekoliko več dela zdravnikov so v teh dneh kriva akutna obolenja dihal in gripi podobna obolenja. V zadnjem tednu se je število le teh povečalo predvsem v Prekmurju in na Koroškem, najbolj opazno med šoloobveznimi otroci in mladino. Zmerno povečanje za gripi podobnimi obolenji beležijo tudi na celjskem območju, na Goriškem in na Obali. Nevarnosti pred tipično gripo pa zaenkrat še ni.

Končan forum v Davosu

30. 01. 2001 00.00

Svetovni gospodarski forum se je letos posvetil neuravnoteženemu globalizacijskemu procesu, ki povzroča številne geopolitične in gospodarske težave. Med pomembnejšimi temami sta bili poleg nerazvite afriške celine tudi integracija Evrope in stanje na Balkanu.

Palace zaradi vzdrževanja zaprt

26. 01. 2001 00.00

Iz portoroških Hotelov Palace so sporočili, da bodo v nedeljo, 28. januarja, prvič po letu 1995 za deset dni zaprli Grand hotel Palace zaradi rednih vzdrževalnih del. Portoroški hotel, v katerem beležijo v povprečju 85-odstotno zasedenost vse leto, je bil na podlagi odredbe zdravstvene inšpekcije zaprt minuli december zaradi naporov, da bi iz toplovodne napeljave odpravili bakterijo Legionella pneumophila, ki povzroča t.i. legionarsko bolezen.

FIFA, UEFA in EU brez rešitve

25. 01. 2001 00.00

Novi sestanek v Bruslju med Evropsko nogometno zvezo (UEFA), Mednarodno nogometno zvezo (FIFA) in Evropsko komisijo o spremembah pri sistemu prestopov nogometašev še ni prinesel dokončne rešitve. Predstavniki FIFA so poudarili, da je dogovor blizu in da bi že naslednji sestanek 16. februarja lahko bil bolj učinkovit.

Slovenska manjšina v Italiji zaskrbljena

13. 01. 2001 00.00

V Jamljah pri Gorici je sinoči potekalo skupno srečanje, ki sta ga sklicali krovni organizaciji slovenske manjšine v Italiji Svet slovenskih organizacij (SSO) in Slovenska kulturno gospodarska zveza (SKGZ). Srečanje je bilo sklicano zaradi zaskrbljenosti ob dejstvu, da so bili v pričakovanju zaščitnega zakona iz italijanskega državnega proračuna črtani denarni prispevki za manjšino. Gre za osem milijard lir za delovanje kulturnih ustanov Slovencev v Italiji, ki jih predvideva zakon za obmejna območja.